4 min. czytania

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Zaktualizowano: 2021-03-31 15:00
Opublikowano: 2021-03-31 14:50
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 11
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Podatek od wzbogacenia to podatek od czynności cywilnoprawnych. Z taką opłatą spotyka się większość ludzi np. w momencie kupna samochodu, czy ustanowienia hipoteki. Jak się okazuje, podatek od wzbogacenia dotyczy także grupy osób, które miały szczęście i wzbogaciły się dzięki wygranej w teleturnieju, loterii, czy innym konkursie. Podatek od wygranej dotyczyć będzie niemal każdej nagrody, niezależnie od tego, czy będzie to gotówka, sprzęt AGD/RTV, czy samochód. Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent wygranej trafia do Skarbu Państwa? Te informacje mogą okazać się bardzo cenne, nawet jeśli jeszcze nie masz pewności, czy uda ci się wygrać, ale chcesz mieć pewność, jak postąpić w sytuacji, gdy los się do ciebie uśmiechnie.

Podatek od wygranej - czym jest i ile wynosi?

Skarb Państwa ma prawo upomnieć się o podatek od wygranej ze względu na art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jasno wskazuje, że wygrana w konkursie, zakładzie, loterii podlega opodatkowaniu. Podatek należy opłacić, jeśli wygrana nastąpiła na terenie Polski, Unii Europejskiej lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Podatek od wygranej stanowi konkretny procent wartości, o jaką wzbogacił się podatnik. Obowiązek zapłaty ciąży na wszystkich osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także na przedsiębiorcach, czy osobach prowadzących działalność rolną.

Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent twojej nagrody trafi do Skarbu Państwa? Okazuje się, że prawo jest pod tym względem bardzo klarowne, a każda wygrana wymaga uregulowania podatku w wysokości aż 10% od wartości wygranej. Warto pamiętać, że procent podatku od wygranej będzie zawsze taki sam, niezależnie od kwoty wygranej, co oznacza, że sam podatek będzie różnił się w przypadku niewielkiej wygranej w konkursie lokalnym, ale może okazać się bardzo wysoki, gdy w grę wchodzić będą wygrane w konkursach z nagrodami o bardzo wysokiej wartości.

Podatek od wygranej w lotto oraz podatek od wygranej w milionerach

Czy podatek od wygranej w lotto będzie wynosił równe 10%? Owszem, wygrany w loterii musi pamiętać, że jego wygrana zostanie pomniejszona o podatek od wygranej, zanim jeszcze trafi na jego konto osobiste. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wygranej w milionerach, czy innych teleturniejach organizowanych przez telewizję.

Prostym przykładem będzie obliczenie podatku od wygranej w milionerach. W przypadku osoby, której uda się wygrać maksymalną kwotę, czyli aż 1 mln złotych, konieczne jest uiszczenie podatku w kwocie równej 10% wartości wygranej, czyli 100 tysięcy złotych. Wygrany nie musi jednak martwić się tym, czy zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Podatek zostanie automatycznie uregulowany przez organizatora teleturnieju, a na konto osobiste szczęśliwca wpłynie wygrana pomniejszona już o należny podatek, czyli 900 tysięcy złotych.

Jak opłacany jest podatek od wygranej?

Podatek od wygranej odliczany jest automatycznie, dzięki czemu zwycięzca konkursu, loterii czy zakładu nie musi obawiać się żadnych formalności związanych z opodatkowaniem wygranej. To na organizatorze ciąży odpowiedzialność opłata daniny. Oczywiście sam podatek od wygranej będzie najbardziej odczuwalny w przypadku nagrody pieniężnej, gdyż to nagroda zostanie pomniejszona o kwotę podatku. Jeśli konsument wygra samochód, czy sprzęt domowy, może spodziewać się, że organizator konkursu samodzielnie opłaci podatek od wygranej, który oczywiście będzie równowartością 10% nagrody, co jednak nie będzie miało wpływu na wygraną.

Czy wygrana musi być zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT?

Czy wygrany ma obowiązek zgłosić swoją nagrodę w corocznym zeznaniu podatkowym? Niezależnie od kwoty wygranej, czy nawet tego, jaką postać przyjmie nagroda zdobyta przez konsumenta, nie musi ona zostać zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT. Urząd Skarbowy otrzyma wszystkie niezbędne informacje o przekazanej nagrodzie, wraz z należną daniną od podmiotu, który dysponuje wygraną, zanim zostanie ona wręczona zwycięzcy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania