Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Podatek od wzbogacenia to podatek od czynności cywilnoprawnych. Z taką opłatą spotyka się większość ludzi np. w momencie kupna samochodu, czy ustanowienia hipoteki. Jak się okazuje, podatek od wzbogacenia dotyczy także grupy osób, które miały szczęście i wzbogaciły się dzięki wygranej w teleturnieju, loterii, czy innym konkursie. Podatek od wygranej dotyczyć będzie niemal każdej nagrody, niezależnie od tego, czy będzie to gotówka, sprzęt AGD/RTV, czy samochód. Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent wygranej trafia do Skarbu Państwa? Te informacje mogą okazać się bardzo cenne, nawet jeśli jeszcze nie masz pewności, czy uda ci się wygrać, ale chcesz mieć pewność, jak postąpić w sytuacji, gdy los się do ciebie uśmiechnie.

Podatek od wygranej - czym jest i ile wynosi?

Skarb Państwa ma prawo upomnieć się o podatek od wygranej ze względu na art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jasno wskazuje, że wygrana w konkursie, zakładzie, loterii podlega opodatkowaniu. Podatek należy opłacić, jeśli wygrana nastąpiła na terenie Polski, Unii Europejskiej lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Podatek od wygranej stanowi konkretny procent wartości, o jaką wzbogacił się podatnik. Obowiązek zapłaty ciąży na wszystkich osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także na przedsiębiorcach, czy osobach prowadzących działalność rolną.

Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent twojej nagrody trafi do Skarbu Państwa? Okazuje się, że prawo jest pod tym względem bardzo klarowne, a każda wygrana wymaga uregulowania podatku w wysokości aż 10% od wartości wygranej. Warto pamiętać, że procent podatku od wygranej będzie zawsze taki sam, niezależnie od kwoty wygranej, co oznacza, że sam podatek będzie różnił się w przypadku niewielkiej wygranej w konkursie lokalnym, ale może okazać się bardzo wysoki, gdy w grę wchodzić będą wygrane w konkursach z nagrodami o bardzo wysokiej wartości.

Podatek od wygranej w lotto oraz podatek od wygranej w milionerach

Czy podatek od wygranej w lotto będzie wynosił równe 10%? Owszem, wygrany w loterii musi pamiętać, że jego wygrana zostanie pomniejszona o podatek od wygranej, zanim jeszcze trafi na jego konto osobiste. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wygranej w milionerach, czy innych teleturniejach organizowanych przez telewizję.

Prostym przykładem będzie obliczenie podatku od wygranej w milionerach. W przypadku osoby, której uda się wygrać maksymalną kwotę, czyli aż 1 mln złotych, konieczne jest uiszczenie podatku w kwocie równej 10% wartości wygranej, czyli 100 tysięcy złotych. Wygrany nie musi jednak martwić się tym, czy zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Podatek zostanie automatycznie uregulowany przez organizatora teleturnieju, a na konto osobiste szczęśliwca wpłynie wygrana pomniejszona już o należny podatek, czyli 900 tysięcy złotych.

Jak opłacany jest podatek od wygranej?

Podatek od wygranej odliczany jest automatycznie, dzięki czemu zwycięzca konkursu, loterii czy zakładu nie musi obawiać się żadnych formalności związanych z opodatkowaniem wygranej. To na organizatorze ciąży odpowiedzialność opłata daniny. Oczywiście sam podatek od wygranej będzie najbardziej odczuwalny w przypadku nagrody pieniężnej, gdyż to nagroda zostanie pomniejszona o kwotę podatku. Jeśli konsument wygra samochód, czy sprzęt domowy, może spodziewać się, że organizator konkursu samodzielnie opłaci podatek od wygranej, który oczywiście będzie równowartością 10% nagrody, co jednak nie będzie miało wpływu na wygraną.

Czy wygrana musi być zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT?

Czy wygrany ma obowiązek zgłosić swoją nagrodę w corocznym zeznaniu podatkowym? Niezależnie od kwoty wygranej, czy nawet tego, jaką postać przyjmie nagroda zdobyta przez konsumenta, nie musi ona zostać zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT. Urząd Skarbowy otrzyma wszystkie niezbędne informacje o przekazanej nagrodzie, wraz z należną daniną od podmiotu, który dysponuje wygraną, zanim zostanie ona wręczona zwycięzcy.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły