Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Zaktualizowano: 31.03.2021 15:00
Opublikowano: 31.03.2021 14:50
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 8

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Podatek od wzbogacenia to podatek od czynności cywilnoprawnych. Z taką opłatą spotyka się większość ludzi np. w momencie kupna samochodu, czy ustanowienia hipoteki. Jak się okazuje, podatek od wzbogacenia dotyczy także grupy osób, które miały szczęście i wzbogaciły się dzięki wygranej w teleturnieju, loterii, czy innym konkursie. Podatek od wygranej dotyczyć będzie niemal każdej nagrody, niezależnie od tego, czy będzie to gotówka, sprzęt AGD/RTV, czy samochód. Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent wygranej trafia do Skarbu Państwa? Te informacje mogą okazać się bardzo cenne, nawet jeśli jeszcze nie masz pewności, czy uda ci się wygrać, ale chcesz mieć pewność, jak postąpić w sytuacji, gdy los się do ciebie uśmiechnie.

Podatek od wygranej - czym jest i ile wynosi?

Skarb Państwa ma prawo upomnieć się o podatek od wygranej ze względu na art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jasno wskazuje, że wygrana w konkursie, zakładzie, loterii podlega opodatkowaniu. Podatek należy opłacić, jeśli wygrana nastąpiła na terenie Polski, Unii Europejskiej lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Podatek od wygranej stanowi konkretny procent wartości, o jaką wzbogacił się podatnik. Obowiązek zapłaty ciąży na wszystkich osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także na przedsiębiorcach, czy osobach prowadzących działalność rolną.

Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent twojej nagrody trafi do Skarbu Państwa? Okazuje się, że prawo jest pod tym względem bardzo klarowne, a każda wygrana wymaga uregulowania podatku w wysokości aż 10% od wartości wygranej. Warto pamiętać, że procent podatku od wygranej będzie zawsze taki sam, niezależnie od kwoty wygranej, co oznacza, że sam podatek będzie różnił się w przypadku niewielkiej wygranej w konkursie lokalnym, ale może okazać się bardzo wysoki, gdy w grę wchodzić będą wygrane w konkursach z nagrodami o bardzo wysokiej wartości.

Podatek od wygranej w lotto oraz podatek od wygranej w milionerach

Czy podatek od wygranej w lotto będzie wynosił równe 10%? Owszem, wygrany w loterii musi pamiętać, że jego wygrana zostanie pomniejszona o podatek od wygranej, zanim jeszcze trafi na jego konto osobiste. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wygranej w milionerach, czy innych teleturniejach organizowanych przez telewizję.

Prostym przykładem będzie obliczenie podatku od wygranej w milionerach. W przypadku osoby, której uda się wygrać maksymalną kwotę, czyli aż 1 mln złotych, konieczne jest uiszczenie podatku w kwocie równej 10% wartości wygranej, czyli 100 tysięcy złotych. Wygrany nie musi jednak martwić się tym, czy zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Podatek zostanie automatycznie uregulowany przez organizatora teleturnieju, a na konto osobiste szczęśliwca wpłynie wygrana pomniejszona już o należny podatek, czyli 900 tysięcy złotych.

Jak opłacany jest podatek od wygranej?

Podatek od wygranej odliczany jest automatycznie, dzięki czemu zwycięzca konkursu, loterii czy zakładu nie musi obawiać się żadnych formalności związanych z opodatkowaniem wygranej. To na organizatorze ciąży odpowiedzialność opłata daniny. Oczywiście sam podatek od wygranej będzie najbardziej odczuwalny w przypadku nagrody pieniężnej, gdyż to nagroda zostanie pomniejszona o kwotę podatku. Jeśli konsument wygra samochód, czy sprzęt domowy, może spodziewać się, że organizator konkursu samodzielnie opłaci podatek od wygranej, który oczywiście będzie równowartością 10% nagrody, co jednak nie będzie miało wpływu na wygraną.

Czy wygrana musi być zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT?

Czy wygrany ma obowiązek zgłosić swoją nagrodę w corocznym zeznaniu podatkowym? Niezależnie od kwoty wygranej, czy nawet tego, jaką postać przyjmie nagroda zdobyta przez konsumenta, nie musi ona zostać zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT. Urząd Skarbowy otrzyma wszystkie niezbędne informacje o przekazanej nagrodzie, wraz z należną daniną od podmiotu, który dysponuje wygraną, zanim zostanie ona wręczona zwycięzcy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?
Poradniki 21.07.2021

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?

Czym jest oprocentowanie nominalne i jak się ma do całkowitego kosztu kredytu czy pożyczki? Wartość ta ma duże znaczenie dla wysokości rat i kwoty do zapłaty, ale to tylko jeden z parametrów potrzebnych do oceny opłacalności oferty.

Zobacz więcej
Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?
Poradniki 20.07.2021

Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?

Raty malejące to jeden z dwóch typów spłaty kredytu. W ich przypadku w pierwszej kolejności spłacana jest część kapitałowa, co przekłada się na korzystniejsze rozliczenie całościowego zobowiązania. Otrzymanie zgody na raty malejące z banku wymaga jednak stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej. Jakie wady i zalety ma taki typ naliczania rat? Czy są bardziej opłacalne od raty stałej? Odpowiadamy na to oraz inne pytania dotyczące malejących rat kredytowych!

Zobacz więcej
Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?
Poradniki 19.07.2021

Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Nowy Polski Ład to program zaproponowany przez PIS, który ma zmienić oblicze krajowej gospodarki. Choć dopiero jest w fazie zapowiedzi, to już wywołał niemałe poruszenie. Jakie zmiany ma wprowadzić? Poznaj założenia Nowego Polskiego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co jeszcze przygotował PIS w ramach Nowego Ładu? Sprawdzamy!

Zobacz więcej
Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej
Poradniki 15.07.2021

Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

Spłata karty kredytowej jest dla Ciebie zbyt skomplikowana? Nie jesteś w tym osamotniony – wiele osób gubi się w terminach i nie wie, kiedy i w jakiej kwocie uregulować zadłużenie, by bank nie naliczył odsetek lub co gorsza, nie zablokował dostępu do środków. Przeczytaj zatem nasz tekst i dowiedz się, jak spłacać kartę kredytową, by korzystanie z niej było opłacalne.

Zobacz więcej
Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!
Poradniki 13.07.2021

Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!

Bank, zanim udzieli kredytu lub przyzna limit na karcie kredytowej, sprawdza wiarygodność wnioskującego o dany produkt klienta, prześwietlając go w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znalezione tam negatywne wpisy mogą przesądzić o odrzuceniu wniosku o finansowanie. Nic dziwnego zatem, że osoby posiadające negatywną historię kredytową często zastanawiają się, jak wyczyścić BIK i czy w ogóle da się to zrobić. Czyszczenie BIK – co warto na ten temat wiedzieć?

Zobacz więcej
Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?
Poradniki 01.07.2021

Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Internetowy kantor oferuje szybką i skuteczną wymianę wybranych walut po korzystnych kursach, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jeśli klient potrzebuje dokonać wymiany, kantor internetowy jest jedną z pierwszych opcji, jakie może rozważyć. Za jego pośrednictwem pieniądze przesyłane są na wskazane konto walutowe niezwłocznie, dlatego szybko można się nimi cieszyć i wydawać zgodnie z potrzebami.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj