4 min. czytania

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Zaktualizowano: 2021-03-31 15:00
Opublikowano: 2021-03-31 14:50
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 11
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Podatek od wzbogacenia to podatek od czynności cywilnoprawnych. Z taką opłatą spotyka się większość ludzi np. w momencie kupna samochodu, czy ustanowienia hipoteki. Jak się okazuje, podatek od wzbogacenia dotyczy także grupy osób, które miały szczęście i wzbogaciły się dzięki wygranej w teleturnieju, loterii, czy innym konkursie. Podatek od wygranej dotyczyć będzie niemal każdej nagrody, niezależnie od tego, czy będzie to gotówka, sprzęt AGD/RTV, czy samochód. Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent wygranej trafia do Skarbu Państwa? Te informacje mogą okazać się bardzo cenne, nawet jeśli jeszcze nie masz pewności, czy uda ci się wygrać, ale chcesz mieć pewność, jak postąpić w sytuacji, gdy los się do ciebie uśmiechnie.

Podatek od wygranej - czym jest i ile wynosi?

Skarb Państwa ma prawo upomnieć się o podatek od wygranej ze względu na art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jasno wskazuje, że wygrana w konkursie, zakładzie, loterii podlega opodatkowaniu. Podatek należy opłacić, jeśli wygrana nastąpiła na terenie Polski, Unii Europejskiej lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Podatek od wygranej stanowi konkretny procent wartości, o jaką wzbogacił się podatnik. Obowiązek zapłaty ciąży na wszystkich osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także na przedsiębiorcach, czy osobach prowadzących działalność rolną.

Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent twojej nagrody trafi do Skarbu Państwa? Okazuje się, że prawo jest pod tym względem bardzo klarowne, a każda wygrana wymaga uregulowania podatku w wysokości aż 10% od wartości wygranej. Warto pamiętać, że procent podatku od wygranej będzie zawsze taki sam, niezależnie od kwoty wygranej, co oznacza, że sam podatek będzie różnił się w przypadku niewielkiej wygranej w konkursie lokalnym, ale może okazać się bardzo wysoki, gdy w grę wchodzić będą wygrane w konkursach z nagrodami o bardzo wysokiej wartości.

Podatek od wygranej w lotto oraz podatek od wygranej w milionerach

Czy podatek od wygranej w lotto będzie wynosił równe 10%? Owszem, wygrany w loterii musi pamiętać, że jego wygrana zostanie pomniejszona o podatek od wygranej, zanim jeszcze trafi na jego konto osobiste. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wygranej w milionerach, czy innych teleturniejach organizowanych przez telewizję.

Prostym przykładem będzie obliczenie podatku od wygranej w milionerach. W przypadku osoby, której uda się wygrać maksymalną kwotę, czyli aż 1 mln złotych, konieczne jest uiszczenie podatku w kwocie równej 10% wartości wygranej, czyli 100 tysięcy złotych. Wygrany nie musi jednak martwić się tym, czy zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Podatek zostanie automatycznie uregulowany przez organizatora teleturnieju, a na konto osobiste szczęśliwca wpłynie wygrana pomniejszona już o należny podatek, czyli 900 tysięcy złotych.

Jak opłacany jest podatek od wygranej?

Podatek od wygranej odliczany jest automatycznie, dzięki czemu zwycięzca konkursu, loterii czy zakładu nie musi obawiać się żadnych formalności związanych z opodatkowaniem wygranej. To na organizatorze ciąży odpowiedzialność opłata daniny. Oczywiście sam podatek od wygranej będzie najbardziej odczuwalny w przypadku nagrody pieniężnej, gdyż to nagroda zostanie pomniejszona o kwotę podatku. Jeśli konsument wygra samochód, czy sprzęt domowy, może spodziewać się, że organizator konkursu samodzielnie opłaci podatek od wygranej, który oczywiście będzie równowartością 10% nagrody, co jednak nie będzie miało wpływu na wygraną.

Czy wygrana musi być zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT?

Czy wygrany ma obowiązek zgłosić swoją nagrodę w corocznym zeznaniu podatkowym? Niezależnie od kwoty wygranej, czy nawet tego, jaką postać przyjmie nagroda zdobyta przez konsumenta, nie musi ona zostać zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT. Urząd Skarbowy otrzyma wszystkie niezbędne informacje o przekazanej nagrodzie, wraz z należną daniną od podmiotu, który dysponuje wygraną, zanim zostanie ona wręczona zwycięzcy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. [div class="tm-widget...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
05.10.2023

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania