4 min. czytania

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Zaktualizowano: 2021-03-31 15:00
Opublikowano: 2021-03-31 14:50
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 11
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Podatek od wzbogacenia to podatek od czynności cywilnoprawnych. Z taką opłatą spotyka się większość ludzi np. w momencie kupna samochodu, czy ustanowienia hipoteki. Jak się okazuje, podatek od wzbogacenia dotyczy także grupy osób, które miały szczęście i wzbogaciły się dzięki wygranej w teleturnieju, loterii, czy innym konkursie. Podatek od wygranej dotyczyć będzie niemal każdej nagrody, niezależnie od tego, czy będzie to gotówka, sprzęt AGD/RTV, czy samochód. Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent wygranej trafia do Skarbu Państwa? Te informacje mogą okazać się bardzo cenne, nawet jeśli jeszcze nie masz pewności, czy uda ci się wygrać, ale chcesz mieć pewność, jak postąpić w sytuacji, gdy los się do ciebie uśmiechnie.

Podatek od wygranej - czym jest i ile wynosi?

Skarb Państwa ma prawo upomnieć się o podatek od wygranej ze względu na art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jasno wskazuje, że wygrana w konkursie, zakładzie, loterii podlega opodatkowaniu. Podatek należy opłacić, jeśli wygrana nastąpiła na terenie Polski, Unii Europejskiej lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Podatek od wygranej stanowi konkretny procent wartości, o jaką wzbogacił się podatnik. Obowiązek zapłaty ciąży na wszystkich osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także na przedsiębiorcach, czy osobach prowadzących działalność rolną.

Ile wynosi podatek od wygranej? Jaki procent twojej nagrody trafi do Skarbu Państwa? Okazuje się, że prawo jest pod tym względem bardzo klarowne, a każda wygrana wymaga uregulowania podatku w wysokości aż 10% od wartości wygranej. Warto pamiętać, że procent podatku od wygranej będzie zawsze taki sam, niezależnie od kwoty wygranej, co oznacza, że sam podatek będzie różnił się w przypadku niewielkiej wygranej w konkursie lokalnym, ale może okazać się bardzo wysoki, gdy w grę wchodzić będą wygrane w konkursach z nagrodami o bardzo wysokiej wartości.

Podatek od wygranej w lotto oraz podatek od wygranej w milionerach

Czy podatek od wygranej w lotto będzie wynosił równe 10%? Owszem, wygrany w loterii musi pamiętać, że jego wygrana zostanie pomniejszona o podatek od wygranej, zanim jeszcze trafi na jego konto osobiste. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wygranej w milionerach, czy innych teleturniejach organizowanych przez telewizję.

Prostym przykładem będzie obliczenie podatku od wygranej w milionerach. W przypadku osoby, której uda się wygrać maksymalną kwotę, czyli aż 1 mln złotych, konieczne jest uiszczenie podatku w kwocie równej 10% wartości wygranej, czyli 100 tysięcy złotych. Wygrany nie musi jednak martwić się tym, czy zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Podatek zostanie automatycznie uregulowany przez organizatora teleturnieju, a na konto osobiste szczęśliwca wpłynie wygrana pomniejszona już o należny podatek, czyli 900 tysięcy złotych.

Jak opłacany jest podatek od wygranej?

Podatek od wygranej odliczany jest automatycznie, dzięki czemu zwycięzca konkursu, loterii czy zakładu nie musi obawiać się żadnych formalności związanych z opodatkowaniem wygranej. To na organizatorze ciąży odpowiedzialność opłata daniny. Oczywiście sam podatek od wygranej będzie najbardziej odczuwalny w przypadku nagrody pieniężnej, gdyż to nagroda zostanie pomniejszona o kwotę podatku. Jeśli konsument wygra samochód, czy sprzęt domowy, może spodziewać się, że organizator konkursu samodzielnie opłaci podatek od wygranej, który oczywiście będzie równowartością 10% nagrody, co jednak nie będzie miało wpływu na wygraną.

Czy wygrana musi być zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT?

Czy wygrany ma obowiązek zgłosić swoją nagrodę w corocznym zeznaniu podatkowym? Niezależnie od kwoty wygranej, czy nawet tego, jaką postać przyjmie nagroda zdobyta przez konsumenta, nie musi ona zostać zgłoszona w deklaracji podatkowej PIT. Urząd Skarbowy otrzyma wszystkie niezbędne informacje o przekazanej nagrodzie, wraz z należną daniną od podmiotu, który dysponuje wygraną, zanim zostanie ona wręczona zwycięzcy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania