Hipoteka - co to jest i na czym polega?

Zaktualizowano: 2021-02-04 14:51
Opublikowano: 2020-03-02 13:05
Średnia ocena: 5,89/6 Głosów: 28

Kredyt hipoteczny nie jest jedyną usługą, która korzysta z zabezpieczenia w postaci hipoteki, do usług tego typu możemy zaliczyć także pożyczkę hipoteczną dostępną w bankach oraz pożyczki pod zastaw, które oferowane są w firmach pożyczkowych.

Kupno mieszkania lub domu zazwyczaj wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy finansowej, oferowanej przez bank. Kredyt pozwoli ci na sfinansowanie kosztownej transakcji, pod warunkiem, że jako klient banku spełnisz wszystkie warunki, które są konieczne do otrzymania zgody kredytowej. Inwestycja tego typu wiąże się z hipoteką, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego pojecia, co dokładnie oznacza, szczególnie dla kredytobiorcy, gwarantujemy, że dowiesz się tego, poświęcając czas na przeczytanie tego artykułu. Z naszą pomocą zdobędziesz informacje, które pozwolą ci zawszeć umowę z bankiem, mając świadomość wszystkich jej warunków. Lepsza znajomość kredytu hipotecznego pozwoli ci podjąć najlepszą decyzję i cieszyć się zawarciem umowy, która pozwoli ci spełnić marzenie o własnym mieszkaniu.

Hipoteka - najważniejsze informacje

Hipoteka jest ograniczeniem prawa rzeczowego na wybranej nieruchomości. Hipoteka służy finansowemu zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z prawnych regulacji. Właściciel hipoteki to dłużnik hipoteczny, natomiast osoba uprawniona z tytułu hipoteki to wierzyciel hipoteczny. W przypadku kredytu hipotecznego wierzycielem hipotecznym staje się bank, który udziela zadłużenia na kupno nieruchomości, która stanie się hipoteką. Wierzyciel hipoteczny może dochodzić spłacenia wierzytelności, aż do momentu jej uregulowania, w dodatku może jej dochodzić od każdego właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości.

Kredyt hipoteczny nie jest jedyną usługą, która korzysta z zabezpieczenia w postaci hipoteki, do usług tego typu możemy zaliczyć także pożyczkę hipoteczną dostępną w bankach oraz pożyczki pod zastaw, które oferowane są w firmach pożyczkowych.

Hipoteka pozwala znacznie obniżyć koszt zadłużenia, co jest związane z ograniczeniem ryzyka kredytowego. Dzięki temu zabezpieczony kredyt pozwala skorzystać z wyższej kwoty, zapewniając także bardzo długi termin spłaty.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów banków. To zadłużenie celowe, które może pomóc ci zdobyć pieniądze, dzięki którym uda ci się sfinalizować kupno mieszkania lub domu. Nabycie nieruchomości wiąże się z wysokimi kosztami, niewielka liczba osób, jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu samodzielnie, z pomocą oszczędności. Chcąc jednak zrealizować swoje marzenie o własnym mieszkaniu, możesz skorzystać z kredytu hipotecznego, który z pomocą zabezpieczenia w postaci hipoteki, zagwarantuje ci odpowiednią ilość środków, a także bardzo korzystne warunki finansowe. W przypadku kredytu hipotecznego to nabywana nieruchomość zostanie hipoteką, a bank wierzycielem hipotecznym. Dzięki temu zabezpieczona będzie cała kwota kredytu, z jakiej skorzysta kredytobiorca. Hipoteka wygasa w momencie całkowitego spłacenia zadłużenia. Klient banku musi się wtedy udać do banku i uzyskać pisemne oświadczenie o spłacie zadłużenia wierzycielowi hipotecznemu, co pozwoli na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Chcesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, ale nie wiesz jakie dokumenty będą ci potrzebne? Choć zobowiązanie tego typu faktycznie wymaga wielu dokumentów, to konsultant banku dokładnie wskaże ci, które z nich okażą się przydatne na konkretnym etapie procesu związanego z wydaniem decyzji kredytowej. W pierwszej kolejności warto jednak przygotować swój dowód osobisty, wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy, a także zaświadczenie o zarobkach, w którym znajdzie się także informacje o stażu twojej pracy i umowie, na podstawie jakiej pracujesz.

Chcesz mieć pewność, że bank udzieli ci kredytu na kupno mieszkania? Zanim udasz się do placówki banku lub zdecydujesz się wypełnić wniosek online, możesz zweryfikować samodzielnie swoją historię kredytową, wnioskując o wydanie raportu BIK, a także skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Zapewniamy, że dzięki temu łatwiej będzie ci określić, czy kredyt hipoteczny jest w zasięgu twoich możliwości.

Pamiętaj także o tym, że zanim zdecydujesz się na kredyt i zaczniesz szukać wymarzonego mieszkania lub domu, musisz zdobyć pieniądze, które staną się twoim wkładem własnym. Bez minimum 10% wartości nieruchomości, nie możesz liczyć na wsparcie finansowe banku.

Czy można sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Jesteś w trakcie spłaty kredytu hipotecznego, ale chcesz sprzedać mieszkanie, które objęte jest hipoteką? Okazuje się, że nie masz powodu do obaw. Sprzedanie nieruchomości, na której ciąży hipoteka jest możliwa, ponieważ sama hipoteka jest związana bezpośrednio z nieruchomością, a nie właścicielem. Wierzyciel hipoteczny nie będzie interweniować w przypadku nabycia przez inną osobę hipoteki, pod warunkiem, że dokona ona spłaty zadłużenia. Sprzedając mieszkanie z hipoteką, musisz zatem pamiętać, że kupujący w pierwszej kolejności spłaci zadłużenie ciążące na nieruchomości, a ty otrzymasz pozostałą kwotę pieniędzy.

Wybierz najlepszą ofertę

Kredyt hipoteczny jest niewątpliwie najkorzystniejszą ofertą finansową, jaką możesz znaleźć wśród kredytów i pożyczek. Atrakcyjność oferty nie kończy się na niskim oprocentowaniu oraz długim terminie spłaty. Kredytobiorca może liczyć na niewielkie opłaty pozaodsetkowe, a także szereg warunków, które pozwolą na łatwiejszą spłatę zadłużenia w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, m.in. wakacje kredytowe dla osób, które regularnie spłacają swoje zadłużenie.

Nie masz pomysłu na to, w jaki sposób wybrać ofertę kredytową, podczas gdy na rynku jest tak wiele kredytów hipotecznych? Dużym ułatwieniem będzie dla ciebie ranking kredytów hipotecznych oraz kalkulator kredytowy. To świetne narzędzia, które pozwolą ci wybrać najtańszy kredyt, a także poznać warunki oferty, które mogą mieć dla ciebie istotne znaczenie, w tym maksymalna kwota kredytu, możliwość skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, czy dostęp do długiego kresu kredytowania.

Korzystając z rankingu, możesz zmienić parametry oferty, która cię interesuje. Zaznacz kwotę, kredytu oraz termin, w jakim zamierzasz uregulować kredyt, a szybko uzyskasz dostęp do rankingu, który ukaże ci oferty z najlepszymi warunkami, pod względem twoich oczekiwań.

Uważaj na dodatkowe opłaty w przypadku opóźnień w spłacie

Kredyt hipoteczny gwarantuje niewielki koszt, co jest spowodowane bezpośrednio zabezpieczeniem kredytu z pomocą hipoteki oraz ubezpieczenia nieruchomości. Zanim jednak zdecydujesz się podpisać umowę z bankiem, zwróć uwagę na całkowity koszt zadłużenia. Często to dodatkowe opłaty są najbardziej uciążliwe w spłacie dla klientów banków. Co możemy zaliczyć do opłat okołokredytowych w przypadku kredytu na kupno mieszkania? Poza oprocentowaniem kredytobiorca musi pamiętać o marży, jaką naliczy bank za udzielenie samego kredytu, dodatkowym kosztem będzie opłata przygotowawcza, a nawet wycena nieruchomości. Klient banku musi także liczyć się z koniecznością założenia rachunku osobistego w danym banku, co też może wiązać się z miesięcznymi opłatami. Z większym kosztem należy liczyć się także ze względu na wykupienie ubezpieczenia nieruchomości oraz polisy na życie, która może być wymagana do uzyskania zgody kredytowej. Większy koszt będzie wiązał się także z opcją skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jeśli jako klient banku, nie posiadasz 20% wkładu własnego, to będzie to jedyna opcja otrzymania kredytu na mieszkanie.

Podsumowanie

Hipoteka pozwala uzyskać zadłużenie, które może zrealizować twoje marzenie o własnym mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy jesteś singlem starającym się o kredyt, czy masz już rodzinę. Kredyt hipoteczny wychodzi naprzeciw licznym klientom, którzy tylko z pomocą finansową banku mogą uzyskać środki potrzebne na kupno swojego domu. Jeśli nadal nie masz pewności, czy oferta tego typu jest najlepszym rozwiązaniem, koniecznie porównaj wszystkie dostępne usługi. Szybko przekonasz się, że kredyt hipoteczny, mimo szeregu formalności i wymagań, które musi spełnić kredytobiorca, faktycznie może zaoferować ci atrakcyjne warunki kredytu, który pozwoli ci na kupno mieszkania, bez ukrytych opłat czy haczyków w umowie, które stałyby się uciążliwe w trakcie spłaty zobowiązania.

Powiązane artykuły

Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?
Kredyty gotówkowe 15.10.2021

Ulga termomodernizacyjna – kalkulator. Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, dzięki której możesz odliczyć w deklaracji PIT wydatki związane z poprawą energooszczędności swojego domu, a więc np. koszty wymiany pieca lub montażu fotowoltaiki. Sprawdź, na jakich zasadach można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i co dokładnie można w jej ramach odliczyć.
Zobacz więcej
Rachunek powierniczy — czym jest otwarty rachunek powierniczy?
Kredyty hipoteczne 14.10.2021

Rachunek powierniczy – czym różni się otwarty rachunek powierniczy od zamkniętego rachunku powierniczego?

Rachunek powierniczy to forma zabezpieczenia praw i pieniędzy osób, które zdecydowały się kupić nieruchomość pozostającą jeszcze w budowie. Dzięki niemu w sytuacji, gdy inwestycja się nie powiedzie i deweloper nie wywiąże się z zawartych wcześniej ustaleń, kupujący nic na tym nie straci. Dowiedz się, jak sprawdzić rachunek powierniczy dewelopera i zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy.
Zobacz więcej
Jak sprawdzić elektroniczny numer księgi wieczystej?
Kredyty hipoteczne 12.10.2021

Elektroniczne księgi wieczyste – jak sprawdzić elektroniczny numer księgi wieczystej?

Elektroniczne księgi wieczyste to system przedstawiający stan prawny nieruchomości. Jest odpowiednikiem papierowego rejestru, z tą różnicą, że chcąc uzyskać odpis księgi, nie trzeba iść do sądu, można pozyskać go zdalnie z pomocą komputera. Księgi wieczyste elektroniczne – jak uzyskać do nich dostęp i jak przeglądać znajdujące się w nich treści?
Zobacz więcej
Pierwszy kredyt – jak go dostać?
Kredyty gotówkowe 08.10.2021

Pierwszy kredyt – jak go dostać? Czy masz szansę na pierwszy kredyt za darmo?

Znalazłeś się tutaj, bo zapewne planujesz wziąć swój pierwszy kredyt i nie wiesz, jak się za to zabrać. Nic dziwnego, wybór wcale nie jest prosty, w szczególności jak nigdy wcześniej nie miało się styczności z żadnym produktem bankowym. Dla ułatwienia zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o kredycie w jednym miejscu. Tutaj przeczytasz, jakie musisz spełnić warunki i jak złożyć wniosek o finansowanie. Dowiesz się też, czy da się wziąć pierwszy kredyt za darmo.
Zobacz więcej
Czym są księgi wieczyste i jak je sprawdzić?
Kredyty hipoteczne 07.10.2021

Księga wieczysta – czym jest i jak sprawdzić księgi wieczyste przed zakupem nieruchomości?

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących nieruchomości. Warto zapoznać się z nim zwłaszcza przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego, ale nie tylko. Sprawdź, jakie informacje kryją księgi wieczyste i w jaki sposób założyć ją dla nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.
Zobacz więcej
Cross-selling w banku – na czym polega i czy się opłaca?
Kredyty hipoteczne 06.10.2021

Cross-selling w banku – na czym polega i czy się opłaca?

Cross-selling to technika sprzedaży, której celem jest zachęcenie klientów do kupienia więcej niż jednego produktu w zamian za możliwość skorzystania z rabatu. Stosują ją również banki, najczęściej przy oferowaniu kredytów hipotecznych. Sprawdź, na czym polega cross-selling w banku i czy warto z niego skorzystać.
Zobacz więcej