Hipoteka - co to jest i na czym polega?

Zaktualizowano: 04.02.2021 14:51
Opublikowano: 02.03.2020 13:05
Średnia ocena: 5,86/6 Głosów: 21

Kredyt hipoteczny nie jest jedyną usługą, która korzysta z zabezpieczenia w postaci hipoteki, do usług tego typu możemy zaliczyć także pożyczkę hipoteczną dostępną w bankach oraz pożyczki pod zastaw, które oferowane są w firmach pożyczkowych.

Kupno mieszkania lub domu zazwyczaj wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy finansowej, oferowanej przez bank. Kredyt pozwoli ci na sfinansowanie kosztownej transakcji, pod warunkiem, że jako klient banku spełnisz wszystkie warunki, które są konieczne do otrzymania zgody kredytowej. Inwestycja tego typu wiąże się z hipoteką, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego pojecia, co dokładnie oznacza, szczególnie dla kredytobiorcy, gwarantujemy, że dowiesz się tego, poświęcając czas na przeczytanie tego artykułu. Z naszą pomocą zdobędziesz informacje, które pozwolą ci zawszeć umowę z bankiem, mając świadomość wszystkich jej warunków. Lepsza znajomość kredytu hipotecznego pozwoli ci podjąć najlepszą decyzję i cieszyć się zawarciem umowy, która pozwoli ci spełnić marzenie o własnym mieszkaniu.

Hipoteka - najważniejsze informacje

Hipoteka jest ograniczeniem prawa rzeczowego na wybranej nieruchomości. Hipoteka służy finansowemu zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z prawnych regulacji. Właściciel hipoteki to dłużnik hipoteczny, natomiast osoba uprawniona z tytułu hipoteki to wierzyciel hipoteczny. W przypadku kredytu hipotecznego wierzycielem hipotecznym staje się bank, który udziela zadłużenia na kupno nieruchomości, która stanie się hipoteką. Wierzyciel hipoteczny może dochodzić spłacenia wierzytelności, aż do momentu jej uregulowania, w dodatku może jej dochodzić od każdego właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości.

Kredyt hipoteczny nie jest jedyną usługą, która korzysta z zabezpieczenia w postaci hipoteki, do usług tego typu możemy zaliczyć także pożyczkę hipoteczną dostępną w bankach oraz pożyczki pod zastaw, które oferowane są w firmach pożyczkowych.

Hipoteka pozwala znacznie obniżyć koszt zadłużenia, co jest związane z ograniczeniem ryzyka kredytowego. Dzięki temu zabezpieczony kredyt pozwala skorzystać z wyższej kwoty, zapewniając także bardzo długi termin spłaty.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów banków. To zadłużenie celowe, które może pomóc ci zdobyć pieniądze, dzięki którym uda ci się sfinalizować kupno mieszkania lub domu. Nabycie nieruchomości wiąże się z wysokimi kosztami, niewielka liczba osób, jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu samodzielnie, z pomocą oszczędności. Chcąc jednak zrealizować swoje marzenie o własnym mieszkaniu, możesz skorzystać z kredytu hipotecznego, który z pomocą zabezpieczenia w postaci hipoteki, zagwarantuje ci odpowiednią ilość środków, a także bardzo korzystne warunki finansowe. W przypadku kredytu hipotecznego to nabywana nieruchomość zostanie hipoteką, a bank wierzycielem hipotecznym. Dzięki temu zabezpieczona będzie cała kwota kredytu, z jakiej skorzysta kredytobiorca. Hipoteka wygasa w momencie całkowitego spłacenia zadłużenia. Klient banku musi się wtedy udać do banku i uzyskać pisemne oświadczenie o spłacie zadłużenia wierzycielowi hipotecznemu, co pozwoli na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Chcesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, ale nie wiesz jakie dokumenty będą ci potrzebne? Choć zobowiązanie tego typu faktycznie wymaga wielu dokumentów, to konsultant banku dokładnie wskaże ci, które z nich okażą się przydatne na konkretnym etapie procesu związanego z wydaniem decyzji kredytowej. W pierwszej kolejności warto jednak przygotować swój dowód osobisty, wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy, a także zaświadczenie o zarobkach, w którym znajdzie się także informacje o stażu twojej pracy i umowie, na podstawie jakiej pracujesz.

Chcesz mieć pewność, że bank udzieli ci kredytu na kupno mieszkania? Zanim udasz się do placówki banku lub zdecydujesz się wypełnić wniosek online, możesz zweryfikować samodzielnie swoją historię kredytową, wnioskując o wydanie raportu BIK, a także skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Zapewniamy, że dzięki temu łatwiej będzie ci określić, czy kredyt hipoteczny jest w zasięgu twoich możliwości.

Pamiętaj także o tym, że zanim zdecydujesz się na kredyt i zaczniesz szukać wymarzonego mieszkania lub domu, musisz zdobyć pieniądze, które staną się twoim wkładem własnym. Bez minimum 10% wartości nieruchomości, nie możesz liczyć na wsparcie finansowe banku.

Czy można sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Jesteś w trakcie spłaty kredytu hipotecznego, ale chcesz sprzedać mieszkanie, które objęte jest hipoteką? Okazuje się, że nie masz powodu do obaw. Sprzedanie nieruchomości, na której ciąży hipoteka jest możliwa, ponieważ sama hipoteka jest związana bezpośrednio z nieruchomością, a nie właścicielem. Wierzyciel hipoteczny nie będzie interweniować w przypadku nabycia przez inną osobę hipoteki, pod warunkiem, że dokona ona spłaty zadłużenia. Sprzedając mieszkanie z hipoteką, musisz zatem pamiętać, że kupujący w pierwszej kolejności spłaci zadłużenie ciążące na nieruchomości, a ty otrzymasz pozostałą kwotę pieniędzy.

Wybierz najlepszą ofertę

Kredyt hipoteczny jest niewątpliwie najkorzystniejszą ofertą finansową, jaką możesz znaleźć wśród kredytów i pożyczek. Atrakcyjność oferty nie kończy się na niskim oprocentowaniu oraz długim terminie spłaty. Kredytobiorca może liczyć na niewielkie opłaty pozaodsetkowe, a także szereg warunków, które pozwolą na łatwiejszą spłatę zadłużenia w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, m.in. wakacje kredytowe dla osób, które regularnie spłacają swoje zadłużenie.

Nie masz pomysłu na to, w jaki sposób wybrać ofertę kredytową, podczas gdy na rynku jest tak wiele kredytów hipotecznych? Dużym ułatwieniem będzie dla ciebie ranking kredytów hipotecznych oraz kalkulator kredytowy. To świetne narzędzia, które pozwolą ci wybrać najtańszy kredyt, a także poznać warunki oferty, które mogą mieć dla ciebie istotne znaczenie, w tym maksymalna kwota kredytu, możliwość skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, czy dostęp do długiego kresu kredytowania.

Korzystając z rankingu, możesz zmienić parametry oferty, która cię interesuje. Zaznacz kwotę, kredytu oraz termin, w jakim zamierzasz uregulować kredyt, a szybko uzyskasz dostęp do rankingu, który ukaże ci oferty z najlepszymi warunkami, pod względem twoich oczekiwań.

Uważaj na dodatkowe opłaty w przypadku opóźnień w spłacie

Kredyt hipoteczny gwarantuje niewielki koszt, co jest spowodowane bezpośrednio zabezpieczeniem kredytu z pomocą hipoteki oraz ubezpieczenia nieruchomości. Zanim jednak zdecydujesz się podpisać umowę z bankiem, zwróć uwagę na całkowity koszt zadłużenia. Często to dodatkowe opłaty są najbardziej uciążliwe w spłacie dla klientów banków. Co możemy zaliczyć do opłat okołokredytowych w przypadku kredytu na kupno mieszkania? Poza oprocentowaniem kredytobiorca musi pamiętać o marży, jaką naliczy bank za udzielenie samego kredytu, dodatkowym kosztem będzie opłata przygotowawcza, a nawet wycena nieruchomości. Klient banku musi także liczyć się z koniecznością założenia rachunku osobistego w danym banku, co też może wiązać się z miesięcznymi opłatami. Z większym kosztem należy liczyć się także ze względu na wykupienie ubezpieczenia nieruchomości oraz polisy na życie, która może być wymagana do uzyskania zgody kredytowej. Większy koszt będzie wiązał się także z opcją skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jeśli jako klient banku, nie posiadasz 20% wkładu własnego, to będzie to jedyna opcja otrzymania kredytu na mieszkanie.

Podsumowanie

Hipoteka pozwala uzyskać zadłużenie, które może zrealizować twoje marzenie o własnym mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy jesteś singlem starającym się o kredyt, czy masz już rodzinę. Kredyt hipoteczny wychodzi naprzeciw licznym klientom, którzy tylko z pomocą finansową banku mogą uzyskać środki potrzebne na kupno swojego domu. Jeśli nadal nie masz pewności, czy oferta tego typu jest najlepszym rozwiązaniem, koniecznie porównaj wszystkie dostępne usługi. Szybko przekonasz się, że kredyt hipoteczny, mimo szeregu formalności i wymagań, które musi spełnić kredytobiorca, faktycznie może zaoferować ci atrakcyjne warunki kredytu, który pozwoli ci na kupno mieszkania, bez ukrytych opłat czy haczyków w umowie, które stałyby się uciążliwe w trakcie spłaty zobowiązania.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?
Kredyty hipoteczne 06.05.2021

Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?

Wybierając kredyt na mieszkanie, zwróć uwagę na kredyt hipoteczny Alior Banku. Sprawdź ten kredyt hipoteczny online i przekonaj się, czy to oferta, która spełnia twoje wymagania pod względem tego, jak wygląda oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?
Kredyty hipoteczne 27.04.2021

Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Czy w 2021 zostanie wprowadzony podatek katastralny? Czym różni się podatek katastralny od podatku od nieruchomości? Czy  decydując się na kredyt hipoteczny musisz obawiać sie o kolejny koszt w postaci podatku katastralnego?

Zobacz więcej
Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 22.04.2021

Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?

Ile czasu będzie potrzebować bank, zanim otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Kredyt na mieszkanie wymaga więcej cierpliwości niż kredyt na dowolny cel. Przekonaj się, ile czekać będziesz na podpisanie umowy kredytowej po wysłaniu wniosku o kredyt.

Zobacz więcej
PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj