3 min. czytania

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej

Zaktualizowano: 2021-01-18 09:12
Opublikowano: 2019-05-16 07:43
Średnia ocena: 5,87/6 Głosów: 31
Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej
Spis treści
  1. Faktor
  2. Faktorant

Kto może podpisać umowę faktoringową? Kim dokładnie jest faktor oraz faktorant? To często pierwsze pytania, które nasuwają się potencjalnym usługobiorcom oferty. Warto poznać odpowiedzi na te pytania i zdobyć większą wiedzę o faktoringu, który z czasem zyskuje coraz większą popularność zarówno w kraju, jak i za granicą.

Z definicji faktor oraz faktorant są dwiema stronami zawierającymi umowę faktoringową, która polega na nabyciu wierzytelności przedsiębiorstwa i otrzymaniu przez nie z tego tytułu pieniędzy. Kto może skorzystać z takiej ofert, a także jakie instytucje zajmują się udzielaniem usług faktoringowych, tego dowiesz się z dalej części tego artykułu.

Faktor

Ze względu na brak prawnych regulacji związanych ściśle z umową faktoringową, definicja faktora nie jest jednoznaczna. Wiadomo jednak, że w ogólnym pojęciu faktorem może zostać bank lub firma, zajmująca się udzielaniem usług faktoringowych, co oznacza, że faktorem może zostać instytucja finansowa, zdolna do wykupienia wierzytelności od firmy, która chce skorzystać z takiej możliwości.

Faktora możemy wyróżnić na podstawie ryzyka, jakie podejmuje, nabywając wierzytelność faktoranta. Faktor może przejąć na siebie pełne ryzyko, jeśli umowa zapewnia pełny faktoring, w przypadku umowy mieszanej oraz niepełnej, faktor nie ponosi pełnej odpowiedzialności za przejęte faktury.

Czym wyróżnia się dobry faktor? Przedsiębiorcy najczęściej szukają firm faktoringowych, które mogą zaoferować jak najdłuższy termin odroczenia spłaty wierzytelności przez dłużnika. Atutem jest także elastyczność w przyjmowaniu wierzytelności.

Faktor pobiera opłatę za świadczone usługi. Na koszt faktoringu składa się zarówno marża, zależna od wysokości wykupionych wierzytelności, jak i rodzaj usługi. Dodatkowo opłata powiększona jest o opłaty administracyjne lub koszt monitów, jeśli będą one konieczne do odzyskania należności.

Faktorant

Pojęcie faktoranta, podobnie jak faktora, nie jest unormowane przez umowę finansową. Możemy jednak bez problemu określić kim faktycznie jest faktorant. Przede wszystkim faktorant jest jedną ze stron zawierającą umowę faktoringową, będącą podmiotem, który korzysta z usług faktora i sprzedaje posiadane wierzytelności z chęcią zyskania pieniędzy przed terminem spłaty zobowiązania ciążącego na dłużniku.

Faktorantem jest zatem przedsiębiorstwo, które chce zachować płynność finansową i zyskać środki, które będą mogły pozwolić na dalszy rozwój firmy, jednocześnie gwarantując swoim kontrahentom dłuższy termin spłaty wierzytelności, który bez możliwości faktoringu mógłby niekorzystnie wpłynąć na budżet przedsiębiorstwa.

Czy faktoring dedykowany jest wyłącznie dużym firmom? Usługi faktoringowe sprawdzą się doskonale zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i mniejszych, czy średnich firmach. Faktor nie stawia wymogów związanych z wielkością obrotów firmy czy stażu przedsiębiorstwa na rynku.

Usługa opłaca się przede wszystkim w przypadku stałej umowy faktoringowej, dzięki której możliwe jest uniknięcie części kosztów związanych z odnawianiem faktoringu.

Jedynym wymogiem związanym ze skorzystaniem z tego produktu jest wiarygodność przedsiębiorstwa, co nie ma żadnego związku z wielkością firmy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?
Faktoring
16.05.2019

Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?

...faktoringowa nie jest zdefiniowana przez prawo bankowe, co oznacza, że jest umową nienazwaną. Umowa ma dwustronny charakter i może być indywidualnie dostosowana do...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Jaki rodzaj faktoringu wybrać?
Faktoring
13.05.2019

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

...przedsiębiorstwo i chcesz skorzystać z usług faktoringowych? Przed wybraniem oferty warto bliżej poznać rodzaje faktoringu, by mieć pewność, że podpisana umowa będzie dla twojej firmy najkorzystniejsza. Faktoring jest bardzo zróżnicowany, co pozwala...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Ile kosztuje faktoring?
Faktoring
08.05.2019

Ile kosztuje faktoring?

...ile zapłacisz za usługę? Co ma realny wpływ na wysokość opłat pobieranych przez instytucję finansową? Co możesz zrobić, by za faktoring zapłacić jak najmniej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Faktoring jest niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?
Faktoring
06.05.2019

Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?

...zainteresowany usługą faktoringu, ale nie masz pewności, czy to oferta, która sprawdzi się w przypadku Twojej firmy? Przekonaj się, czego możesz oczekiwać, podpisując umowę faktoringową z...

Zobacz więcej
3 min. czytania