Kredyt kupiecki - najważniejsze informacje

Zaktualizowano: 30.11.2020 12:04
Opublikowano: 10.06.2020 10:00
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 14

Kredyt kupiecki to forma zgody sprzedającego na to, aby otrzymać zapłatę za towar lub wykonane usługi po terminie dostawy. Udzielanie kredytów kupieckich nie wymaga żadnej szczególnej formy prawnej.

Kredyt kupiecki to jedna z najatrakcyjniejszych form finansowania dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Doświadczenie pokazuje, że z problemami finansowymi mogą borykać się zarówno mikro, małe jak i średnie przedsiębiorstwa. Środki finansowe są niezbędne do tego, aby móc prowadzić bieżącą działalność oraz przeprowadzać niezbędne inwestycje. Bez tego skuteczne konkurowanie z innymi podmiotami z naszej branży jest absolutnie niemożliwe. Niektórzy powiedzą: po co brać kredyt kupiecki, skoro są kredyty bankowe czy dotacje unijne. Warto wiedzieć o tym, że te rozwiązania są znacznie droższe od kredytu kupieckiego. Właśnie dlatego kredyt kupiecki jest tak często wybierany przez polskich przedsiębiorców. W niniejszym artykule dokładnie omawiamy definicję kredytu kupieckiego oraz odpowiadamy, jakie warunki należy spełnić, aby móc się o niego ubiegać.

Kredyt kupiecki - definicja

W czasie prowadzenia działalności gospodarczej niejednemu przedsiębiorcy może przydarzyć się sytuacja, w której chciałby zakupić określone towary i usługi, jednak nie ma na ten cel wystarczającej liczby środków. Często dzieje się też tak, że właściciel firmy nie ma pieniędzy na to, aby uregulować swoje należności wobec kontrahentów. Jednym z najlepszych rozwiązań dla osób, które znalazły się w takiej sytuacji, jest kredyt kupiecki.

Kredyt kupiecki (nazywany inaczej towarowym lub handlowym) to forma zgody sprzedającego na to, aby otrzymać zapłatę za towar lub wykonane usługi po terminie dostawy. Udzielanie kredytów kupieckich nie wymaga żadnej szczególnej formy prawnej. Zawarcie kredytu kupieckiego może być potwierdzone przez umowę, termin płatności bądź określenie warunków. Odroczony termin płatności sprawia, że firma, która nie posiadała środków na sfinansowanie konkretnego towaru bądź zakupu innych dóbr, może zakupić towar od dostawcy, a zapłacić mu dopiero, gdy go zbyje. Mnóstwo przedsiębiorców wybiera kredyt kupiecki w zamian za kredyt obrotowy, ponieważ jest to dla nich o wiele korzystniejsze rozwiązanie. Kredyt kupiecki występuje obecnie w dwóch formach. Są one następujące:

  • kredyt dostawcy,

  • kredyt odbiorcy w formie zaliczki.

Kredyt kupiecki a klasyczny kredyt gotówkowy w banku - najważniejsze różnice

Każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o uzyskanie kredytu gotówkowego w banku, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, z jak wieloma formalnościami się to wiąże. Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy w banku jest mało przejrzysta. Dodatkowo, potencjalny kredytobiorca musi dostarczyć całą masę zaświadczeń i wniosków. Mowa tutaj na przykład o zaświadczeniach o niezaleganiu ze składkami na ZUS czy w skarbówce. Co gorsze, nie ma żadnej gwarancji, że jego trud nie pójdzie na marne. Właśnie z tych powodów tak wielu polskich przedsiębiorców zdecydowanie bardziej woli kredyty kupieckie nazywane też handlowymi. Jest to niezwykle korzystna alternatywa dla kredytów gotówkowych w bankach.

Na czym polega przewaga? Uwarunkowana jest ona przede wszystkim tym, że zainteresowane strony zawieranej umowy (właściciele dwóch firm, które chcą ze sobą nawiązać współpracę), samodzielnie określają warunki kredytu. Z racji tego, iż przy konstruowaniu umów kredytów kupieckich panuje pełna dowolność, przedsiębiorcy mogą zapisy konstruować we własnym zakresie. Warto również wiedzieć o tym, że w chwili obecnej sporo przedsiębiorców całkowicie rezygnuje z podpisywania umowy i przyjmuje praktykę polegającą na wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności. Takie rozwiązanie charakteryzuje ogromna wygoda.

Kredyt kupiecki to bardzo małe koszty

Kredyt kupiecki ma także inną, niezwykle istotną zaletę. Jest on bardzo konkurencyjny wobec kredytów bankowych z powodu kosztów. Wielu ekspertów określa go nawet mianem najtańszego kredytu - jest to uwarunkowane tym, że kupujący może sprzedać towar przed terminem płatności, a tym samym nie musi angażować na ten okres swoich własnych środków ani uruchamiać kredytów obrotowych. Przez pewien okres czasu może dysponować cudzymi środkami finansowymi bądź utworzyć fundusz rezerwowy, który zagwarantuje zachowanie płynności finansowej przez firmę.

To, czy kredyt kupiecki okaże się najtańszym kredytem, w głównej mierze uzależnione jest od stosowania instytucji skonta, czyli rabatu. Jeśli będzie on zastosowany bez wsparcia tego instrumentu może okazać się nie tyle tani, co mało skomplikowany. Wówczas będzie on najlepszym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy chcą otrzymać konkretne dobra szybko i sprawnie bez składania tysięcy wniosków do banku.

Pod względem prawnym kredyt kupiecki to specyficzny rodzaj kredytu, w którym dwa podmioty prowadzące własną działalność gospodarczą, które nie są instytucjami finansującymi, stają się partnerami. Transakcja kupna-sprzedaży staje się kredytem kupieckim wtedy, gdy partnerzy danej transakcji uzgodnią między sobą, że termin zapłaty będzie odroczony. Dni, które upłyną między wydaniem towaru na rzecz kupującego bądź wykonaniem usługi a określonym terminem płatności nazywa się czasem kredytowania (okresem kupieckim).

Limit i okres kupiecki

Okres, na który zostanie zawarty kredyt kupiecki, zależy od kilku rozmaitych czynników: branży, w której działają podmioty zawierające umowę, rodzaju sprzedawanych towarów oraz ich ceny. Okres kredytu kupieckiego jest określany w toku negocjacji pomiędzy kupującym a sprzedającym, czyli dwoma osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

W niektórych przypadkach okres kupiecki wynosi tylko kilka dni, jednak zazwyczaj oscyluje on około 30 dni. Termin 30 dni w zdecydowanej większości przypadków jest wystarczający do tego, aby przedsiębiorca, który otrzymał towar od sprzedawcy, mógł go zbyć oraz spłacić swoje zobowiązanie. Podmiot, który udziela zobowiązania, nie musi z kolei ubiegać się o żadne zewnętrzne dofinansowanie, aby móc spłacić swoje zobowiązania podatkowe.

Limit kupiecki także uzależniony jest od dokładnych uzgodnień i negocjacji przeprowadzonych pomiędzy przedsiębiorcami. Z racji tego, iż celem każdej firmy jest przede wszystkim zabezpieczenie swoich interesów, limit kupiecki po pewnym czasie jest zawsze stopniowo zwiększany. Dzięki temu przedsiębiorca może weryfikować wiarygodność swojego partnera.

Skonto, czyli rabat a płatność odroczona

Jednym z najczęściej używanych instrumentów razem z kredytem kupieckim jest skonto, czyli rabat. Warto wiedzieć, że jest to procentowo określony rabat, który otrzymuje odbiorca danego towaru pod warunkiem, że zapłaci za dany towar od razu po jego otrzymaniu od sprzedawcy.

Jak omawiane rozwiązanie przebiega w praktyce? Odbiorca towaru bądź innego dobra może przy podpisywaniu umowy wybrać jedno z dwóch dostępnych rozwiązań: płatność za towar w gotówce bądź innej formie oraz rabat lub odroczona płatność (kredyt kupiecki), w której rabatu już nie będzie.

Uzyskanie skonta nie jest decyzją odbiorcy towaru. Rabat uzależniony jest tylko i wyłącznie od dobrej woli sprzedającego, czyli wierzyciela. To sprzedawca weryfikuje wiarygodność finansową kupującego i określa zasady, na jakich udzieli mu kredytu kupieckiego.

Sprzedający ponosi największe ryzyko

Sprzedający to ta strona umowy, która przy kredycie kupieckim zawsze ponosi największe ryzyko. Jak pokazują doświadczenia firm, kredyty kupieckie udzielane są tylko tym firmom, co do których ma się pełne zaufanie potwierdzone długotrwałą współpracą. Kredyt kupiecki jest dedykowany w szczególności tym kontrahentom, co do których nie ma się żadnych wątpliwości, że spłacą swoje zobowiązanie w odpowiednim terminie określonym jasno w umowie.

Sprzedający podejmujący decyzję o udzieleniu kredytu kupieckiego musi zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze wiąże się to z określonym ryzykiem. Dotyczy to w szczególności kredytów kupieckich dla tych kontrahentów, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji współpracować. Warto wiedzieć, że istnieje także możliwość dodatkowego zabezpieczenia płatności odroczonej. Pozwala ona przełamać obawy przed tym, że nasz kontrahent nie spłaci swojego zobowiązania w odpowiednim terminie. Sprzedawca przy podpisywaniu umowy może zażądać od swojego kontrahenta, aby w dokumencie znalazły się zapisy o konsekwencjach braku terminowej spłaty- karnych odsetkach za zwłokę, wekslach in blanco czy zastawie bądź gwarancji bankowej.

Jak obronić się przed zatorami płatniczymi?

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się udzielaniem kredytów kupieckich, mogą korzystać z bardzo wielu narzędzi służących do zminimalizowania ryzyka pojawienia się zatoru płatniczego. Wśród nich należy wymienić m.in.:

  • podpisywanie umów, w których znajdują się zapisy o dodatkowych zabezpieczeniach,

  • dokładna weryfikacja kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy - m.in. wywiad gospodarczy,

  • nieustanny monitoring kredytu oraz płatności - dzięki niemu można szybko reagować na nawet jednodniowe opóźnienia w spłacie zobowiązania,

  • korzystanie z usługi faktoringu - w takim przypadku faktor odpowiada za sfinansowanie kredytu kupieckiego,

  • przeprowadzenie audytu u partnera w celu zweryfikowania jego aktualnych możliwości finansowych - jest to rozwiązanie stosowane w szczególności przy większych kontraktach.

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Jednym ze skutecznych rozwiązań na znaczne zminimalizowanie ryzyka związanego z udzieleniem kredytu kupieckiego, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. W Polsce wszystkie największe firmy ubezpieczeniowe mają tego typu produkty dla przedsiębiorców. Istotne jest to, że ubezpieczenie chroni przedsiębiorcę przed brakiem płatności nie tylko ze strony polskich kontrahentów, ale także tych zza granicy.

W zależności od tego, jakie są zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczeń, ubezpieczenie kredytu kupieckiego może zagwarantować przedsiębiorcy tylko odszkodowanie w momencie, gdy nie dostanie środków od kontrahenta bądź wiele innych usług dodatkowych. Taką usługą dodatkową może być na przykład pomoc dla firmy w realizowaniu działań windykacyjnych wobec dłużnika.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania

Jak dostosować okres kredytowania do własnych potrzeb? Co zapewni ci wydłużenie okresu spłaty? Dlaczego okres kredytowania ma tak duże znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy? Jak wybrać odpowiedni okres spłaty kredytu?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj