Konta bankowe Kursy walut 22 min. czytania

Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?

Zaktualizowano: 2023-09-15 15:49
Opublikowano: 2021-06-22 12:35
Średnia ocena: 4,73/6 Głosów: 11
Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?

Konto walutowe - co to jest?

Wiele osób słyszało o istnieniu tego typu rachunków, ale niewiele z nas wie o tym, jak działa konto walutowe. Często omijamy wzrokiem ofertę banków dotyczącą rachunków prowadzonych w obcej walucie, a zwracamy uwagę jedynie na przelicznik walut. Czy słusznie? Z pewnością nie każdy z nas potrzebuje konta walutowego, jednak istnieje wiele przypadków, kiedy ten rodzaj rachunku może przynieść Ci spore oszczędności. Konto walutowe, o co chodzi? Sprawdźmy. 

Konto walutowe - co to? Konto walutowe to nic innego jak rodzaj rachunku bankowego (rozliczeniowego lub rozliczeniowo-oszczędnościowego), który umożliwia gromadzenie środków w obcej walucie. Za pomocą rachunku, możesz również wykonywać przelewy czy inne transakcje takie jak np. płatność za zakupy internetowe w zagranicznym sklepie, nie narażając się przy tym na koszty związane z przewalutowaniem.

Rachunek walutowy najczęściej prowadzony jest w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich lub też funtach brytyjskich. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego rachunku ROR, decydując się na konto walutowe, możesz otrzymać kartę, za pomocą której taniej wypłacisz zgromadzone środki za granicą. Wielu kredytobiorców decyduje się też na założenie konta walutowego po to, aby móc mniej płacić za raty kredytów nieudzielonych w złotówkach.

Konto oszczędnościowe walutowe - czym się cechuje?

Z kontem oszczędnościowym walutowym możesz odkładać zgromadzone pieniądze w obcej walucie. Sposób działania tego rachunku jest taki sam jak w przypadku tradycyjnego konta bankowego. Najczęściej umowa podpisywana jest na czas nieokreślony i w większości przypadków możesz liczyć na stały dostęp do zgromadzonych środków, dzięki czemu bez limitu możesz wpłacać i wypłacać pieniądze. Oprocentowanie zależy od waluty i jest ustalane na podstawie rynkowej stawki LIBOR 1M dla danej waluty, która najczęściej aktualizowana jest co miesiąc.

Konto walutowe - kiedy się przydaje?

Wbrew pozorom konto walutowe może okazać się przydatne naprawdę w wielu sytuacjach. Najczęściej na założenie rachunku w obcej walucie decydują się osoby, które:

 • podejmują pracę za granicą,
 • planują zagraniczne wakacje,
 • spłacają kredyt hipoteczny w obcej walucie,
 • często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych,
 • chcą oszczędzać środki w obcej walucie,
 • otrzymują wpływy w innej walucie niż złoty.

Wbrew pozorom z walutowej oferty banków korzystają też przedsiębiorcy. Firmowe konto walutowe pozwala im przyjmować i wysyłać płatności w wybranej walucie i w zależności od oferty banku - cieszyć się też z innych benefitów.

Sprawdź: Kurs euro prognozy

Kto powinien zdecydować się na założenie konta walutowego?

Co do zasady, konto walutowe może założyć każdy, jednak nie zawsze będzie ono przydatne. Jak już wspomnieliśmy, o rachunku prowadzonym w obcej walucie powinni pomyśleć przede wszystkim osoby, które otrzymują wpływy w obcej walucie lub płacą za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Konto walutowe - czym wyróżnia się najlepsze konto walutowe?

Przeglądając oferty w poszukiwaniu najlepszego konta walutowego, warto zwrócić uwagę na podobne parametry, jak przy wyborze rachunku osobistego. Dobra propozycja powinna być stosunkowo tania - z najmniejszą liczbą wymaganych opłat oraz nieść ze sobą możliwość korzystania z karty płatniczej czy bankomatów bez konieczności opłacania dodatkowych prowizji. 

Czym wyróżnia się najlepsza oferta konta walutowego? Bez wątpienia warto wziąć pod uwagę propozycję z najniższym spreadem, czyli najmniejszą różnicą pomiędzy kursem sprzedaży a kursem zakupu waluty.

Sprawdź: Przelewy zagraniczne

Na co zwracać uwagę wybierając konto walutowe?

Z całą pewnością pomocny przy wyborze odpowiedniej oferty może być ranking kont walutowych. W zestawieniu znajdziesz bowiem:

 • wysokość opłat naliczanych za prowadzenie rachunku czy korzystanie z karty płatniczej,
 • przyznany limit,
 • wysokość spreadu,
 • informacje na temat korzystania z bankomatów.

Ranking pomoże Ci w łatwy sposób znaleźć informacje na temat dostępnych walut oraz ocenę klientów, którzy skorzystali z danej oferty bez potrzeby samodzielnego wyszukiwania ofert. Z narzędzia możesz też skorzystać, jeśli szukasz konta oszczędnościowo walutowego. Ranking nie tylko ułatwi Ci poszukiwanie informacji, ale też podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze konta.

Ile kosztuje konto walutowe - z jakimi opłatami trzeba się liczyć?

Prowadzenie konta walutowego, podobnie jak tradycyjnego konta ROR wiąże się z kosztami. Właściciel najczęściej ponosi opłaty z tytułu prowadzenia rachunku, ale nie tylko. Często naliczane są też opłaty za posiadanie karty oraz wypłatę środków z bankomatu. Przeglądając oferty banków, możemy jednak znaleźć najtańsze konto walutowe, tzw. konto za zero złotych, które po spełnieniu wielu warunków jest praktycznie darmowe lub za symboliczną opłatą. 

Konto walutowe – zakup i sprzedaż a właściwy kurs walut

Decydując się na założenie konta walutowego w konkretnym banku, warto zwrócić uwagę na spread, który pokazuje różnicę pomiędzy kursem zakupu a sprzedaży danej waluty. Im wskaźnik ten jest niższy, tym oczywiście lepiej. Posiadacze rachunku w obcej walucie mogą też liczyć na niższe koszty wymiany walut.

Sprawdź: Internetowy kantor

Konto walutowe a wymiana walut - jak to zrobić?

Przed wpłaceniem środków na rachunek, nie musisz wymieniać ich waluty. Wystarczy, że dokonasz przelewu przez internet, korzystając z bankowości online lub osobiście w placówce banku. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego rachunku, pieniądze możesz też wypłacić w bankomacie lub w oddziale (chociaż w tym przypadku często naliczana jest dodatkowa opłata).

Konto walutowe - przykładowe transakcje za przelewy walutowe wybranych w bankach

W wielu przypadkach opłaty za prowadzenie konta czy korzystanie z karty wynoszą 0 zł pod warunkiem, że klient zgodzi się spełnić oczekiwania stawiane przez bank. Dla przykładu prowadzenie konta walutowego Santander jest darmowe, jeśli zapewnisz w miesiącu średnie saldo wynoszące min. 20 jednostek danej waluty, np. 20 euro.

Bank

Waluta

Prowadzenie konta

Korzystanie z karty

Konto walutowe PKO

USD

GB

EUR

CHF

6,90 zł

5 zł

mBank

konto walutowe

USD

EUR

GBP

CHF

DKK

0 zł

2,50 zł

Alior Bank

konto walutowe

USD

EUR

GBP

CHF

0 zł

5 zł

Santander Bank Polski

konto walutowe

EUR

USD

GBP

CHF

0 zł

0 zł

Konto walutowe

ING Bank Śląski

USD

EUR

GBP

0 zł

1,50

Konto walutowe Millennium

USD

EUR

GBP

CHF

0 zł

0 zł

Banki często doliczają sobie również opłatę za wypłatę gotówki w placówkach czy też za wysyłanie papierowych wyciągów rachunków. Przed założeniem konta warto dokładnie przejrzeć wszystkie koszty zawarte w tabeli opłat i prowizji.

Jak założyć konto walutowe?

Jak założyć konto walutowe? Kiedy wybierzesz już najlepszą ofertę, wystarczy, że złożysz wniosek o otwarcie rachunku. W większości przypadków zrobisz to online, bez potrzeby wychodzenia z domu, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Niektóre banki wymagają osobistej wizyty w placówce lub połączenia się z pracownikiem banku telefonicznie, dzwoniąc na infolinię.

Zanim jednak wyślesz prośbę o założenie konta, sprawdź propozycję banku, w którym prowadzisz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Najczęściej osoby, które korzystają już z oferty danej instytucji, mogą liczyć na lepsze oferty, ale też skorzystać z uproszczonej procedury założenia nowego konta.

Darmowe konto walutowe - czy to możliwe?

Bezpłatne konto walutowe czy też konto za 0 zł to nie tylko chwyt marketingowy, ale często realna oferta, z której możesz skorzystać. Czy jednak każdy, kto zgłosi się do banku może mieć całkowicie darmowe konto walutowe? Niekoniecznie. Aby skorzystać jednak z takiej promocji, klient musi spełnić szereg wymagań stawianych przez bank.

Często dotyczą one minimalnej liczby transakcji wykonywanych kartą, czy też utrzymywania oczekiwanej wysokości salda. Wszystkie kryteria opisane są w szczegółach oferty lub w tabeli opłat i prowizji. Dostosowanie się do nich pozwoli Ci prowadzić konto za 0 zł. Rachunki walutowe bez dodatkowych opłat najczęściej są warunkowe, co oznacza, że jeśli spełnisz wymagania, bank odstąpi od pobierania opłat. Trzeba jednak dokładnie dowiedzieć się, czego one dotyczą i pamiętać, by w każdym miesiącu były spełnione. W przeciwnym wypadku poniesiesz koszty utrzymania konta walutowego, a te mogą mieć różną wysokość.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy

Konto walutowe przez internet - jak założyć?

W wielu przypadkach, aby założyć konto walutowe w banku, w którym nie prowadzisz innego rachunku, zostaniesz poproszony o weryfikację swoich danych. Najczęściej możesz to zrobić podczas rozmowy wideo z doradcą lub też składając podpis na dokumentach, które dostarczy Ci kurier. Zanim jednak się to wydarzy, powinieneś wypełnić prosty formularz i podać swoje dane takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • obywatelstwo,
 • adres e-mail,
 • numer telefonu.

Następnie wybrać walutę konta, które chcesz otworzyć. Po wysłaniu wniosku bank skontaktuje się z Tobą mailowo i prześle Ci wszystkie dokumenty związane z prowadzeniem konta.

Ranking kont walutowych – najlepsze konta walutowe

Podjęcie decyzji, gdzie możesz otworzyć swoje najlepsze konto walutowe, może ułatwić ranking. Co istotne, powinien być on przygotowany na podstawie najbardziej aktualnych ofert z różnych banków. Sam mógłbyś mieć trudności z porównaniem ze sobą różnych kont walutowych. Ranking przygotowany przez ekspertów finansowych stanowi cenne źródło wiedzy dotyczące tego, jakie konto walutowe wybrać. Ranking ten jest zestawieniem wygenerowanym z uwzględnieniem konkretnych parametrów konta walutowego. Wskazuje, w którym banku możesz otworzyć konto, w jakiej walucie i ile kosztuje korzystanie z rachunku lub z karty wydawanej do niego. Przy dobrych rankingach powinien znaleźć się link, który przekieruje Cię na stronę bankową, gdzie założysz konto. Możesz też przejrzeć opinię innych klientów i ich oceny oraz porównać ze sobą różne rachunki walutowe.

Porównanie kont walutowych

W rankingu rachunków prowadzonych w walutach obcych możesz wybrać, które oferty chciałbyś ze sobą porównać. Porównanie przygotowane jest w formie tabeli z oznaczeniem najważniejszych parametrów poszczególnych rachunków walutowych. Wśród tych kryteriów wymienić należy:

 • ocenę punktową oferty,
 • obecność cashback i assistance,
 • koszty korzystania z konta,
 • koszt wydania karty,
 • koszt korzystania z karty,
 • koszt wydania dodatkowej karty,
 • koszt korzystania z dodatkowej karty,
 • opłatę za zamknięcie konta,
 • opłatę za wypłatę z bankomatu własnego,
 • opłatę za wypłatę z bankomatu zewnętrznego,
 • opłatę za wypłatę pieniędzy z bankomatu za granicą,
 • koszt przelewów wewnętrznych internetowych,
 • koszt przelewów wewnętrznych w oddziale,
 • koszt przelewów wewnętrznych przez telefon,
 • koszt przelewów zewnętrznych internetowych,
 • koszt przelewów zewnętrznych w oddziale,
 • koszt przelewów zewnętrznych przez telefon,
 • koszt przelewu w formie zlecenia stałego wewnętrznego,
 • koszt przelewu w formie zlecenia stałego zewnętrznego,
 • koszt otwarcia limitu kredytowego,
 • dostępne waluty konta walutowego.

Na podstawie porównania kosztów dwóch lub większej liczby rachunków walutowych oraz innych ich parametrów będziesz mógł podjąć racjonalną decyzję w tej kwestii.

Konto oszczędnościowe walutowe – ranking

Depozyty terminowe w walutach obcych mogą być atrakcyjnie oprocentowanie. Warto zobaczyć, gdzie występują oferty na najlepsze konta oszczędnościowe walutowe. Ranking takich produktów ułatwi wybór takiego, które okaże się dla Ciebie zdecydowanie najatrakcyjniejsze.

Osłabienie polskiego złotego powoduje w wielu przypadkach, że klienci zaczynają interesować się możliwością ulokowania swoich środków finansowych na kontach oszczędnościowych. Trzymanie swojego kapitału w tzw. twardych walutach, jak euro, dolar, funt brytyjski czy frank szwajcarski, wydaje się lepszą decyzją z uwagi na inflację w Polsce oraz zawirowania na światowych rynkach finansowych.

Nie należy jednak oczekiwać, że na walutowych kontach oszczędnościowych oprocentowanie będzie bardzo wysokie. Rachunki w walutach obcych najczęściej można założyć w takich walutach jak euro (np. w Getin Banku i Millennium Banku), dolarach amerykańskich (w tych samych bankach), a także w funtach brytyjskich (np. w Citi Handlowym).

Konto walutowe – oferta banków

W zależności od tego, w którym banku chciałbyś otworzyć swoje konto walutowe, najlepsza oferta może mieć nieco inne parametry. Musisz więc wiedzieć, na czym właściwie najbardziej Ci zależy. Czy na darmowym koncie walutowym bądź darmowej karcie, czy może na braku opłat za korzystanie z dodatkowej karty wydawanej do rachunku. Gdzie najlepiej założyć takie konto? Sprawdź ofertę wymienionych niżej banków:

 • Rachunek walutowy w Credit Agricole z bezpłatnym kontem, bez warunku minimalnych wpływów, z darmową kartą, która nie łączy się z kosztami, o ile wykonasz nią choć jedną transakcję na kwotę 1 zł. Dodatkowa karta również jest bezpłatnie wydawana, ale korzystanie z niej kosztuje 6 zł miesięcznie. Za wypłatę pieniędzy w Polsce z bankomatów własnych i zewnętrznych płacisz 5 zł, za granicą pobierana jest zaś prowizja w wysokości minimum 5,50 zł. Konto prowadzone w USD, EUR i GBP.
 • Konto walutowe w ING Banku Śląskim prowadzone w USD, EUR i GBP, z bezpłatnym kontem (bez warunku minimalnych wpływów) i kartą. Wydanie dodatkowej karty jest bezpłatne, ale korzystanie z niej kosztuje 1,50 zł miesięcznie. Nie ma opłat za używanie bankomatów własnych i zewnętrznych w Polsce. Za granicą wiąże się to z prowizją 3 proc. kwoty transakcji, bez minimalnej prowizji kwotowej.
 • Konto walutowe w Getin Banku prowadzone w USD, EUR, GBP i CHF, z bezpłatnym kontem (bez warunku minimalnych wpływów) i karty, o ile dokonasz w miesiącu minimalnej kwoty transakcji w wysokości 300 zł. Wydanie dodatkowej karty jest bezpłatne, ale korzystanie z niej kosztuje 6,99 zł miesięcznie. Można uniknąć tej opłaty, jeśli dodatkową kartą dokonasz miesięcznie transakcji w wysokości 300 zł. Za bankomaty własne nie płacisz, ale wycofanie gotówki z bankomatu zewnętrznego kartą do konta walutowego będzie się wiązać każdorazowo z prowizją w wysokości 5 zł. Za granicą pobierana jest opłata w kwocie minimum 10 zł albo 4,50 proc. od wartości transakcji.
 • eKonto walutowe w mBanku z szeroką ofertą walut, w jakich możesz założyć rachunek – USD, EUR, GBP, CHF, DKK, CZK, HRK, NOK, JPY, HUF, SEK. Rachunku można używać za darmo, ale za wydanie i korzystanie z karty płaci się po 30 zł. Wydanie dodatkowej kosztuje 2,50 zł, a jej używanie – 30 zł miesięcznie. Nie płacisz jednak za korzystanie z bankomatów – własnych, zewnętrznych i za granicą.
 • Konto walutowe w Alior Banku prowadzone w USD, EUR, GBP lub CHF. Nie płaci się za samo założenie rachunku i korzystanie z niego, bez dodatkowych warunków. Natomiast za wydanie karty i korzystanie z niej płacisz 10 zł. Nie płacisz nic, jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatów własnych. W przypadku bankomatów zewnętrznych lub za granicą pobrana zostanie opłata w wysokości 5 zł.

Jak korzystać z konta walutowego prawidłowo?

Korzystanie z konta walutowego przebiega w ten sam sposób, co ze zwykłego rachunku prowadzonego w polskiej walucie. Przelewy, możesz zrealizować za pośrednictwem bankowości internetowej czy też osobiście, zgłaszając się do placówki banku. Konto możesz wykorzystać zarówno do spłaty rat kredytów, jak i do płatności za zakupy wykonywanych w zagranicznych sklepach lub podczas wakacji.

Jak wpłacić euro na konto walutowe lub też inną walutę? Najczęściej możesz to zrobić w oddziale banku, jednak warto liczyć się z tym, że bank pobiera za tę możliwość dodatkową opłatę.

Jak przelewać środki na konto walutowe?

Przelew środków odbywa się niemal w ten sam sposób, co w przypadku zlecenia realizowanego na tradycyjny rachunek. Wystarczy, że podasz dane odbiorcy, wpiszesz kod BIC (zwany też SWIFT) oraz wskażesz, kto pokrywa koszt przelewu. Do wyboru masz jedną z trzech opcji:

 • OUR - osoba zlecająca przelew, czyli Ty;
 • SHA - zleceniodawca opłaca jedynie koszt przelewu w swoim banku, a odbiorca pozostałe koszty, czyli te naliczane bez bank odbiorcy oraz banki pośredniczące;
 • BEN - wszystkie koszty związane z przelewem ponosi odbiorca przelewu.

Po wpisaniu kwoty oraz daty przelewu wystarczy, że zatwierdzisz operację.

Większość użytkowników kont walutowych nurtuje jednak problem dotyczący przelewów SEPA, które realizowane są w walucie euro, dlatego zamieściliśmy instrukcję, jak wykonać taki przelew.

 1. Wpisz numer konta odbiorcy przelewu, dodając przed nim kod kraju (np. PL dla Polski).
 2. Wybierz walutę (koniecznie EUR).
 3. Wskaż, kto pokrywa koszt transakcji: wspólnie (SHA).
 4. Wpisz dane odbiorcy.
 5. Zatwierdź transakcję. 

Jak długo idzie przelew na konto walutowe?

Przelew na konto walutowe może iść kilka godzin lub dni. Wszystko zależy od wybranej opcji:

 • przelew SEPA pojawia się na koncie odbiorcy po 2 dniach;
 • przelew SWIFT – od 3 do nawet kilkunastu dni roboczych;
 • Spot – powinien dotrzeć maksymalnie w ciągu 3 dni;
 • Tomnext – realizowany jest w ciągu 2 dni roboczych;
 • Overnight – jeśli zlecisz transakcję przed godziną 13.00, to środki mają szansę dotrzeć do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Konto walutowe - czy warto się zdecydować?

Prowadzenie konta walutowego ma wiele zalet, szczególnie jeśli należysz do tej grupy osób, które często mają kontakt z obcą walutą. Zaletą jest wtedy duża oszczędność - unikasz opłaty za przewalutowanie oraz nie musisz ponosić pozostałych kosztów transakcji. Na założenie rachunku walutowego z pewnością powinny zdecydować się też osoby, które spłacają kredyt hipoteczny w obcej walucie - dzięki czemu zyskają komfort i wygodę spłaty. 

Na to, czy warto zdecydować się na założenie konta, duży wpływ ma fakt, w jakim banku konto walutowe będzie prowadzone. Warto wziąć pod uwagę te instytucje, które nie naliczają wielu opłat oraz nie stosują wysokich spreadów. Gdzie najlepiej założyć konto walutowe? Tutaj warto korzystać z aktualnych rankingów, które ukazują propozycje wielu banków. Zestawienie pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Posiadanie konta walutowego - co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli zależy Ci na założeniu konta walutowego, to przed Tobą niełatwa decyzja. Liczba ofert i to, jak często się zmieniają, z całą pewnością nie ułatwia zadania. Do tego dochodzą pytania, podobne jak w przypadku tradycyjnych rachunków, dotyczące opłat czy chociażby zajęć komorniczych. Postanowiliśmy więc zebrać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia konta walutowego i niczym porównywarka kredytów pomóc Ci wybrać najlepsze z nich.

Jednym z pytań, które potencjalni klienci zadają sobie najczęściej, jest to, czy komornik może zająć konto walutowe. Odpowiadamy: niestety tak. Komornik może zająć środki zgromadzone na rachunku walutowym prowadzonym w Polsce, zostawiając jednak przy tym kwotę wolną od zajęcia komorniczego, która aktualnie wynosi nieco ponad 2000 zł.

Właściciele kont zastanawiają się również, jak wygląda numer konta walutowego i czy podając go jakiejś osobie, może ona rozpoznać, że jest ono prowadzone w obcej walucie? Numer konta walutowego musi być zgodny ze standardem Międzynarodowych Numerów Rachunków Bankowych (IBAN). Oznacza to, że 26-cyfrowy numer powinien zostać poprzedzony kodem kraju (w przypadku Polski jest to PL) i to właśnie po nim można poznać, że wykonywany będzie przelew walutowy.

Opisywane przez nas konta najczęściej dotyczyły standardowych walut, takich jak: dolar, euro czy frank szwajcarski. Na rynku znaleźć można też rachunki, które mogą być prowadzone w innej jednostce, czego przykładem jest wspominane konto walutowe w koronach duńskich (rachunek możesz otworzyć w mBanku), konto walutowe w kunach chorwackich czy konto walutowe w koronach szwedzkich. Rzadko spotyka się również ofertę na konto walutowe w koronach norweskich, chociaż aktualnie możesz skorzystać z propozycji mBanku i założyć rachunek w tej walucie.

Jeśli chcesz otworzyć konto w koronie szwedzkiej czy innej, skorzystaj z ofert prywatnych firm, które często umożliwiają klientom zarządzanie środkami w kilkudziesięciu walutach. Wśród nich z pewnością znajdzie się: waluta rm (jednostka monetarna Malezji), waluta kn (waluta Chorwacji) czy też rzadko używana w Polsce waluta tajlandzka. Żeby znaleźć najlepszą ofertę, warto sprawdzić, jak wygląda przelicznik interesującej nas waluty np: jena czy korony islandzkiej.

Szukając dobrej oferty, postarajmy się śledzić też bankowy kurs. Jeśli zastanawiasz się, ile koron szwedzkich bądź kun chorwackich dostaniesz za 100 zł, sprawdź w wyszukiwarce – ukażą się tam oferty różnych banków oraz prywatnych firm wraz z aktualnym kursem walut. Kantor internetowy i internetowa platforma społecznościowa również mogą stać się dobrym źródłem wiedzy na temat ceny.

A co z innymi walutami? Dla przykładu konto dla korony norweskiej znajdziesz w ofercie banku PKO, podobnie zresztą jak dla 9 innych walut, np. korony szwedzkiej czy kuny chorwackiej. Konto walutowe NOK założysz jedynie w tym banku lub korzystając z oferty prywatnych firm, a tych na szczęście na rynku nie brakuje. Waluta ft czy też przelicznik walut rm – wszystkie opcje dostępne są w zasięgu ręki.

Wśród banków znanych w Polsce prym w dziedzinie kont walutowych wiedzie – oprócz PKO –mBank. W instytucji tej poza rachunkami dla znanych walut możesz też założyć:

 • konto walutowe dla korony norweskiej (NOK),
 • konto walutowe dla dolara kanadyjskiego (CAD),
 • konto walutowe dla dolara australijskiego (AUD),

Z dużej liczby dostępnych walut znany jest też Alior Bank.

Ciekawostką jest, że istnieją narzędzia, dzięki którym samodzielnie dokonasz przeliczania kursu mało znanych walut, np. korony islandzkiej. Kalkulatory po podaniu odpowiedniej liczby i wybraniu waluty pokazują aktualny przelicznik oraz dane archiwalne. Dla przykładu kurs korony islandzkiej dnia 21 czerwca wynosił 32,42, a rok temu o tej porze – 34,80. W ten sposób możesz sprawdzić przelicznik waluty kn, dolara czy rupii indonezyjskiej. Kalkulator korzysta z danych znanych giełd, funduszy powierniczych, indeksów oraz innych informacji finansowych i jest wyłączony z jakichkolwiek odpowiedzialności.

Cenę funta brytyjskiego NBP czy franka szwajcarskiego chętnie śledzą też kredytobiorcy. Niektórzy decydują się jednak zmienić walutę na złotówki. Tutaj pomocny może okazać się kalkulator przewalutowania kredytu hipotecznego, który pomoże Ci wybrać najtańszy kurs, a co za tym idzie – pozwoli Ci utrzymać możliwie najniższą ratę.

Banki traktują kursy walut podobnie jak cenę towaru, dlatego ważne jest to, jak dużo osób chce kupić daną walutę oraz w jakim stopniu jest ona dostępna. Dla przykładu w kantorze real brazylijski może nie cieszyć się tak dużą popularnością jak funt czy dolar. Bank Polski ustala kursy walut w sposób, który został podany w biuletynie NBP nr 14 z 2002 roku. Codziennie pomiędzy godziną 15:25 a 15:30 wysyła zapytanie do dziesięciu wytypowanych banków o kurs sprzedaży i kupna dolara amerykańskiego i euro. Dwa skrajne wyniki (najwyższe i najniższe) są odrzucane. Następnie NBP oblicza średnią dla tych dwóch walut. Cenę zakupu pomniejsza o 1%, a w przypadku kursu sprzedaży powiększa o 1%. Niektórzy błędnie rozumieją, że właśnie wtedy dochodzi do powstania ustawowego kursu euro. Ten zaś obowiązuje jedynie przy udzielaniu zamówień publicznych.

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania