Konta bankowe 9 min. czytania

Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Zaktualizowano: 2021-02-03 14:13
Opublikowano: 2020-05-27 14:33
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 22
Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Realizowanie przelewów zagranicznych nigdy nie było prostsze niż dzisiaj. Wystarczy, że uruchomimy bankowość internetową na komputerze, smartfonie lub tablecie, a przelew zagraniczny zostanie wysłany już po kilku minutach. W dzisiejszym artykule w sposób niezwykle dokładny tłumaczymy, ile kosztują przelewy zagraniczne. W którym banku najlepiej opłaca się wysyłać przelewy zagraniczne? Ile trzeba czekać na przelew zagraniczny? Odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do wnikliwej lektury!

Przelewy zagraniczne - jak to było kiedyś?

W chwili obecnej, aby zrealizować przelew zagraniczny nie trzeba wcale iść do placówki bankowej czy do instytucji zajmującej się pośrednictwem w realizowaniu przelewów zagranicznych. Jeszcze kilkanaście lat temu przelewy zagraniczne realizowane właśnie w ten tradycyjny sposób docierały do odbiorcy zazwyczaj po tygodniu lub nawet dwóch w przypadku przelewów międzykontynentalnych. Takie przelewy nie miały również z góry określonej kwoty prowizji, przez co mogły naprawdę słono kosztować. Kwoty za realizację przelewów zagranicznych były kilka razy wyższe niż obecnie.

Dzisiaj realizacja przelewów jest znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy mieć stały dostęp do internetu oraz konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej. Przelewy zagraniczne realizowane na terenie Unii Europejskiej docierają do adresata najpóźniej po upływie 24 godzin od ich wysłania. W przypadku realizowania przelewu do innych krajów termin realizacji wynosi maksymalnie 72 godziny. Jest to możliwe dzięki temu, że zlikwidowano pośrednictwo banków w realizowaniu takich transakcji oraz maksymalnie uproszczono wszelkie procedury związane z księgowaniem przelewanych kwot.

Kilka lat temu wprowadzono w UE specjalną dyrektywę o usługach płatniczych - zobligowała ona wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej oraz Szwajcarię, Liechtenstein, Islandię i Norwegię do wprowadzenia szybkich i tanich przelewów typu SEPA, czyli Single Euro Payments Area. Przelewy SEPA mogą być realizowane oraz odbierane przez osoby posiadające konta w instytucjach bankowych należących do programu o tej samej nazwie. W chwili obecnej wszystkie najważniejsze instytucje bankowe są zrzeszone w tym międzynarodowym systemie.

Chcę wysłać przelew zagraniczny - o czym muszę pamiętać?

Warto wiedzieć o tym, że przelewy zagraniczne można realizować nie tylko z rachunków walutowych, ale także ze zwykłych rachunków prowadzonych w polskiej walucie. W przypadku, gdy zlecimy dyspozycję zrealizowania przelewu z konta prowadzonego w złotówkach, musimy oczywiście pamiętać o tym, że nasz bank przeliczy waluty stosując własny, najpewniej bardzo niekorzystny system sprzedaży walut. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na koszt przelewu zagranicznego. Sprawdź nasz kalkulator walutowy całkowicie online. 

Gdy decydujemy się na wysłanie przelewu zagranicznego, w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, aby wszystkie dane zawarte w naszym wniosku były poprawne. Jeśli okażą się one niepoprawne bądź niepełne, to nasz przelew nie zostanie zrealizowany, a dodatkowo bank będzie kazał nam uiścić prowizję. Taka operacja może kosztować nas nawet kilkadziesiąt euro. Wszystkie osoby, które decydują się na wysłanie przelewu zagranicznego, powinny znać najważniejsze pojęcia z tym związane. Chodzi tutaj o:

  • kod SWIFT (zamiennie kod BIC) - jest to kod pozwalający na zidentyfikowanie, w jakim banku prowadzony jest dany rachunek. Kod BIC może składać się z 8 bądź 11 znaków. W przypadku banku Millennium będzie on brzmiał BIGBPLPW, zaś dla PKO BP BPKOPLPW;

  • kod IBAN (z angielskiego International Bank Account Number) - jest to pojęcie oznaczające międzynarodowy standard zapisu rachunków bankowych. Składa się on z kodu kraju (dla Polski brzmi on PL) oraz dwóch cyfr kontrolnych, numeru jednostki organizacyjnej banku i numeru porządkowego danego rachunku bankowego.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny to usługa, której koszty mogą być różne dla nadawcy oraz odbiorcy. Istnieją trzy opcje do wyboru:

  • opcja SHA - oznacza ona, że koszty przelewu zagranicznego są pokrywane wspólnie przez adresata i nadawcę,

  • opcja BEN - w ramach opcji BEN wszystkie koszty realizacji przelewu są pokrywane przez adresata,

  • opcja OUR - jest to opcja, w której wszystkie koszty są pokrywane przez nadawcę danego przelewu.

W większości przypadków wybierana jest ostatnia opcja, OUR, w której koszty przelewu ponosi wyłącznie nadawca przelewu. Koszty przelewu mogą być naprawdę duże. Każda instytucja bankowa przy obliczaniu kosztu przelewu zagranicznego wykosztuje zasadę procentowego kosztu przelewu. Dokładna wysokość uzależniona jest oczywiście od kwoty przelewu. Najczęściej banki pobierają prowizję w wysokości 0,25% kwoty przelewu. Są jednak banki stosujące nieco mniejszą prowizję - dotyczy to na przykład Deutsche Banku oraz Santander, które posiadają stawkę 0,20%.

Oprócz tego, instytucje bankowe bardzo dokładnie określają również minimalny oraz maksymalny koszt realizacji przelewu. Pod tym względem najlepiej wygląda propozycja banku Santander - tam minimalny koszt przelewu wynosi 9,50 zł. Z kolei najwyższy maksymalny koszt przelewu w wysokości 300 złotych obowiązuje w Banku BPS.

Przelewy zagraniczne w obrębie Unii Europejskiej

Od pewnego czasu na terenie Unii Europejskiej obowiązuje inny rodzaj przelewów. Mowa tutaj oczywiście o przelewach SEPA, czyli Single Euro Payments Area - Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Zgodnie z tymi regulacjami, bezgotówkowe rozliczenia w euro na terenie całej Unii Europejskiej są realizowane na takich samych zasadach.

Najważniejsze atuty systemu SEPA to krótki czas oczekiwania na przelew - środki pojawiają się na koncie adresata z reguły po upływie 24 godzin. W tego typu transakcjach nie uczestniczą banki pośredniczące, co wpływa na znaczące obniżenie kosztów całej transakcji. Ponadto, opłaty za przelewy na terenie Unii Europejskiej nie są potrącane z wysyłanej kwoty danego przelewu. W jaki sposób można zrealizować zagraniczny przelew SEPA? To bardzo proste - można wysłać go w oddziale danej instytucji bankowej, telefonicznie bądź za pośrednictwem internetu.

Aby przelew SEPA został zrealizowany prawidłowo, nie można zapomnieć o podaniu wszystkich istotnych informacji. Chodzi tutaj o:

  • dokładna kwota, którą chcemy przelać na konto adresata (zgodnie z zasadami SEPA, musi być ona podana w euro),

  • w przelewie trzeba podać kod SWIFT instytucji bankowej odbiorcy przelewu,

  • numer rachunku bankowego w standardzie IBAN.

Należy także pamiętać o tym, że koszty przelewów na terenie Unii Europejskiej muszą być ponoszone zarówno przez adresata jak i nadawcę. Przelewy typu SEPA można zlecać w większości polskich banków, m.in. PKO BP, Pekao SA, Credit Agricole, Santander Bank Polska czy mBank. Koszty przelewu SEPA są znacznie niższe niż klasycznych przelewów zagranicznych międzykontynentalnych. W zdecydowanej większości banków opłata za realizację takiego przelewu wynosi od 4 do 20 złotych.

Przelewy zagraniczne bez pośrednictwa banków - szybko i wygodnie, ale czy tanio?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się przedsiębiorstwa zajmujące się realizacją szybkich przelewów pieniężnych. Mają one specjalne cenniki, zgodnie z którymi pobierane są opłaty za przelewy zagraniczne.

Wiele tego typu firm pozwala nawet na realizację przelewu zagranicznego bez wychodzenia z domu. Cały pakiet formalności można załatwić wówczas za pośrednictwem internetu. Do firm świadczących tego typu usługi zaliczamy Western Union, MoneyGram czy TransferGo. W tej pierwszej dokładny koszt realizacji przelewu zagranicznego uzależniony jest od jego kwoty. Gdy wysyłamy 150 dolarów do Stanów Zjednoczonych, będziemy musieli zapłacić 29,41 Im wyższa jest kwota wysyłanego przelewu zagranicznego, tym proporcjonalnie prowizja maleje. Znacznie taniej jest w TransferGo, gdzie za przelew realizowany z Wielkiej Brytanii do Europy (i na odwrót) można zapłacić jedynie 99 pensów.

Kantory internetowe - niska cena i prostota w jednym

Kantory internetowe również pozwalają na realizowanie przelewów zagranicznych. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wybranie właśnie tego kanału w celu zrealizowania przelewu zagranicznego ze względu na fakt, iż kantory internetowe oferują znacznie niższy spread (jest to różnica pomiędzy kursem sprzedaży i ceną kupna walut) od tradycyjnych instytucji bankowych. Realizacja przelewów zagranicznych za pośrednictwem kantorów internetowych jest banalnie prosta.
Aby móc zrealizować przelew zagraniczny za pośrednictwem kantoru internetowego, trzeba koniecznie posiadać dwa konta: walutowe oraz złotówkowe. Jest to konieczne do tego, aby móc realizować na nich przelewy w internetowym kantorze. Transakcje realizowane z wykorzystaniem internetowych kantorów są w pełni bezpieczny oraz pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Gotówka u adresata może pojawić się nawet po 1 minucie, a maksymalnie po 2 dniach roboczych. Dokładny czas realizacji takiego przelewu uzależniony jest od tego, w jakim banku posiada konto nadawca i adresat.

Przelewy online w kantorze internetowym to niezwykle tani, wygodny i prosty sposób realizacji przelewów zagranicznych. W kantorze internetowym transakcje są realizowane z wykorzystaniem systemu bankowości bądź platformy internetowej. Wśród najpopularniejszych kantorów internetowych na polskim rynku znajduje się Walutomat.pl, Cinkciarz.pl oraz internetowykantor.pl.

Przelewy zagraniczne - podsumowanie

Zdecydowanie najbardziej opłacalną opcją na realizację przelewów zagranicznych są przelewy SEPA oraz te realizowane w ramach kantorów internetowych. Te pierwsze mają jednak jedną, sporą wadę. Chodzi tutaj oczywiście o to, że można je wysyłać wyłącznie na terenie Europy. Kantory internetowe pozwalają na realizację przelewów do wszystkich krajów świata, a jednocześnie oferują niezwykle niskie ceny, dlatego z czystym sumieniem polecamy je Wam wszystkim.

Komentarze

Powiązane artykuły

Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?
03.06.2022

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

...jest trudne, a w dodatku obarczone dużym ryzykiem. Dlatego osoby niemające wiedzy ani doświadczenia w tym zakresie chętniej wybierają lokaty bankowe i to na nich lokują oszczędności. Choć zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób za wiele nie zyskają, to jednocześnie czują...

Zobacz więcej
8 min. czytania