Kredyty hipoteczne 10 min. czytania

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny w euro i jakie banki mają takie zobowiązanie w ofercie? Czy kredyt hipoteczny w euro jest bezpieczny?

Zaktualizowano: 2022-03-30 09:54
Opublikowano: 2020-01-30 13:57
Średnia ocena: 5,65/6 Głosów: 29
Jaki bank udzieli kredytu hipotecznego w euro?

Kredyt hipoteczny w euro to finansowanie zarezerwowane praktycznie wyłącznie dla osób zarabiających w walucie obcej. Banki nauczone doświadczeniem i mające na uwadze historię z frankowiczami ostrożniej podchodzą do udzielania kredytów walutowych i stawiają wyższe wymagania formalne przed kredytobiorcami. Sprawdź, kto może starać się o kredyt hipoteczny w euro i na jakich warunkach można go dostać.

Wielu Polaków, choć wyjechało do pracy za granicę, to po zakończeniu kontraktów i zrealizowaniu celów finansowych planuje wrócić do Polski i tutaj wybudować dom czy kupić mieszkanie. Niektórzy chcą wspomóc się w tym kredytem. Jak powszechnie wiadomo, najbezpieczniej jest wziąć kredyt hipoteczny w walucie, w której się zarabia. Dlatego osoby zarabiając w euro, będą szukać kredytu w takiej samej walucie. Jakie mają szanse na jej znalezienie?

Czy kredyt hipoteczny w euro jest udzielany przez banki w Polsce?

Swego rodzaju standardem jest udzielanie kredytu hipotecznego w złotówkach. Przeglądając oferty najpopularniejszych banków w Polsce, można dojść do wniosku, że niechętnie podchodzą do przyznawania kredytów na zakup mieszkania czy budowę domu w walucie obcej. Świadczy o tym ograniczona oferta kredytów walutowych.

Jeśli jednak dobrze poszukamy, to uda nam się znaleźć kredyt w euro hipoteczny. Zatem choć z pewnością nie wszędzie da się go dostać, to mimo wszystko kilka banków jest skłonnych go udzielić. Więcej o tym, w jakich bankach można wziąć kredyt hipoteczny w euro w 2022 roku, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Kliknij i sprawdź: Kredyt indeksowany a denominowany – różnice i podobieństwa kredytów walutowych

Kredyt hipoteczny w euro a Rekomendacja S KNF

Banki w zakresie przyznawania kredytów hipotecznych muszą stosować się do zasad ustanowionych przez Komisję Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S. Na dowód tego, jak duży wpływ na przyznawanie tego rodzaju kredytów ma ten dokument, warto przywołać sytuację sprzed kilku lat.

Po wdrożeniu w życie w 2014 roku ówczesnej nowelizacji Rekomendacji S banki zostały zmuszone do zmiany podejścia względem kredytów w walutach obcych. Od tej pory uzyskanie taniego kredytu w obcej walucie, w tym przede wszystkim we franku szwajcarskim, stało się niemożliwe. KNF zdecydowało się na zmianę regulacji w tym zakresie ze względu na skok kursu franka, który wpędził wielu Polaków w finansowe tarapaty. A trzeba wiedzieć, że kredyty we frankach cieszyły się wtedy sporą popularnością.

Ze względu na konieczność przestrzegania zasad Rekomendacji S przez banki dość trudno jest otrzymać kredyt hipoteczny w euro i każdej innej walucie obcej. Wpływa na to w dużej mierze zapis o tym, że waluta kredytu musi być powiązana z walutą osiąganych dochodów.

To może Cię zainteresować: Czym jest Rekomendacja T KNF i jak wpływa na rynek kredytowy?

Likwidacja LIBOR a kredyt hipoteczny w euro – co warto wiedzieć?

Wraz z końcem 2021 roku zlikwidowany został wskaźnik LIBOR, który znajdował zastosowanie przy wyznaczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych w zagranicznych walutach, w tym m.in. przy euro (EUR). Większość kredytów w euro opiera się jednak na innym wskaźniku, którym jest EURIBOR. Jest to stopa procentowa kredytów na rynku międzybankowym strefy euro. Zatem likwidacja wskaźnika LIBOR nie wpłynęła na kredyty udzielone w euro ani nie ma wpływu na te, które od momentu jego zniknięcia są przyznawane.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny w euro?

Podstawowym warunkiem koniecznym do spełnienia przy kredycie hipotecznym w euro jest uzyskiwanie trwałych dochodów w tej samej walucie. Jeśli nie zostanie on spełniony, to nawet pomimo zgromadzonego wymaganego wkładu własnego decyzja kredytowa będzie odmowna. A co w sytuacji, gdy kredytobiorca uzyskuje dochód w różnych walutach? Wtedy pod uwagę brana jest ta waluta, w której klient uzyskuje wyższy dochód. Dodatkowo na potrzeby kalkulacji zdolności kredytowej zakładana jest deprecjacja o 50% innych walut niż euro.

Zarobki w euro to niejedyny wymóg stawiany przed osobami starającymi się o kredyt hipoteczny w tej walucie. Kolejny dotyczy wniesienia wkładu własnego, który jest zwykle dużo wyższy niż w przypadku kredytu w złotówkach. Zamiast standardowo wymaganej kwoty równej 10 proc. wartości nieruchomości, trzeba wnieść nawet 3-krotnie więcej, czyli 30 proc. wkładu własnego. Zatem chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny dla zarabiających w euro, trzeba mieć już odłożone spore oszczędności, najlepiej w tej samej walucie.

Jakie warunki należy spełnić, ubiegając się o kredyt hipoteczny w euro?

Podobnie jak w przypadku innych ofert kredytów hipotecznych osoba starająca się o kredyt mieszkaniowy w euro musi wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową i dobrą historią kredytowania. Czynniki brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej zależą przede wszystkim od indywidualnej polityki banku. Najczęściej jest to źródło wpływów i ich wysokość, częstotliwość i rodzaj wydatków czy stałe zobowiązania. Kredytodawcy w ramach analizy profilu klienta sprawdzają także bazy dłużników, dlatego nie powinny znajdować się w nich negatywne wpisy.

Jakie banki w Polsce udzielają kredytów hipotecznych w euro?

Pewnie teraz zastanawiasz się, jaki bank daje kredyt hipoteczny w euro. Sprawdziliśmy to dla Ciebie. Oto aktualnie dostępne na polskim rynku kredytowym finansowania udzielane w euro:

 • Alior Bank kredyt hipoteczny w euro

Osobom uzyskującym dochody w euro Alior Bank oferuje kredyty hipoteczne na cel mieszkaniowy w tej samej walucie. Proponowane warunki to marża już od 1,7% i RRSO 6,34%. Istnieje możliwość wyboru stałego lub zmiennego oprocentowania. Zalety to szeroki zakres celów kredytowania i możliwość zawieszenia spłaty na okres do 6 miesięcy w roku (łącznie max. 5 lat).

 • Pekao kredyt hipoteczny w euro

Kolejnym bankiem udzielających finansowania na cele mieszkaniowe w euro jest Pekao. Wymagany wkład własny wynosi 30% wartości nieruchomości w przypadku kredytu z okresem spłaty do 15 lat i 40% wartości dla kredytu z okresem spłaty powyżej 15 lat. RRSO to 7,21%.

 • Credit Agricole kredyt hipoteczny w euro

Zarobki zagraniczne starającego się o kredyt hipoteczny w euro w Credit Agricole nie mogą stanowić więcej niż 50% dochodu kredytobiorcy. Bank akceptuje wyłącznie dochody pochodzące z umowy o pracę, przy czym minimalna długość zatrudnienia wynosi 1,5 roku. RRSO wynosi 6,32%.

Jak widać wybór miejsc, gdzie można dostać kredyt hipoteczny w euro, jest dość ograniczony. Na wprowadzenie kredytu hipotecznego w euro do swojej oferty do tej pory nie zdecydowała się większość banków, w tym największe jak PKO BP, mBank, ING Bank Śląski czy Santander.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt hipoteczny w euro?

Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w euro, trzeba skompletować między innymi takie dokumenty jak:

 • dokumenty potwierdzający tożsamość – zwykle dowód osobisty,
 • dokumenty potwierdzające dochód – np. umowa o pracę za granicą lub kontrakt, zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, wyciąg z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy, zeznanie podatkowe z poprzedniego roku (opcjonalnie),
 • potwierdzenie zameldowania w Polsce/pozwolenia na pobyt stały za granicą oraz pozwolenie na pracę,
 • dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania.

Banki zazwyczaj wymagają, by dokumenty były przetłumaczone na język polski. Tłumaczenia powinien dokonać tłumacz przysięgły.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny w euro? Poradnik

Starając się o kredyt hipoteczny w euro, trzeba przejść praktycznie przez identyczny proces jak ten, który obowiązuje przy kredycie w polskim złotym. Jedyne różnice występują w zakresie przygotowywania dokumentów, których jest nieco więcej, a w dodatku trzeba je przetłumaczyć.

Zaciąganie kredytu hipotecznego w euro krok po kroku przedstawia się następująco:

Krok 1 – Wybór oferty kredytowej. Odbycie wizyty w banku, gdzie doradca kredytowy poinformuje o wszystkich wymogach formalnych dotyczących wnioskowania.

Krok 2 – Wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego wraz z wymaganymi dokumentami.

Krok 3 – Oczekiwanie na decyzję kredytową, która zostanie udzielona po przeanalizowaniu zdolności kredytowej.

Krok 4 – Wypłata środków z kredytu.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny w euro? Kalkulator

Dokładny koszt kredytu zależy od zaproponowanych przez bank warunków kredytowania, a te z kolei mają związek z wyliczoną zdolnością kredytową kredytobiorcy. Na całkowity koszt kredytu oprócz odsetek naliczanych na podstawie stopy bazowej i marży banku składają się także koszty pozaodsetkowe, w skład których wchodzi prowizja, koszty ubezpieczenia czy opłaty dodatkowe. O tym, ile wyniesie, mówi nam RRSO. Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztować wybrany kredyt hipoteczny w euro, najlepiej przeprowadzić kalkulację z pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny w euro – oprocentowanie

Jeśli chodzi o koszty kredytu hipotecznego w euro, na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oprocentowanie takiego zobowiązania jest znacząco niższe w porównaniu do kredytów złotowych. Wynika to przede wszystkim z innej referencyjnej stopy procentowej. Dla kredytów w walucie polskiej jest to bowiem WIBOR, z kolei dla euro, co zresztą zostało już wyżej wspomniane, EURIBOR.

Kredyt hipoteczny w euro – wady i zalety

Kredyt hipoteczny ma sporo zalet, ale nie pozostaje bez wad. Zarówno jedne, jak i drugie, zebrane zostały w poniższej tabeli.

Zalety kredyt hipotecznego w euro

Wady kredyt hipotecznego w euro

 • niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytami złotowymi
 • brak ryzyka walutowego
 • niższa marża w porównaniu z kredytami złotowymi
 • niskie raty
 • niskie koszty kredytu
 • likwidacja kosztu spreadu walutowego
 • dostępny jedynie dla osób zarabiających w euro
 • wysoki wkład własny – nawet 30% wartości kredytowanej nieruchomości
 • mały wybór ofert kredytowych
 • wymagana wysoka zdolność kredytowa
 • konieczność tłumaczenia dokumentów

Czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny w euro? Opinie

Wiadomo już, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt mieszkaniowy w euro i gdzie można starać się o takie finansowanie. Powiedzmy sobie zatem jeszcze, czy opłaca się brać kredyt hipoteczny w euro?

Biorąc pod uwagę atrakcyjne warunki kredytowania, w tym przede wszystkim stosunkowo niskie oprocentowanie, oferta ta jest z pewnością bardzo atrakcyjna w szczególności, gdy zestawi się ją z finansowaniem udzielanym w złotówkach. Aby dowiedzieć się więcej na temat opłacalności takiej oferty, warto poczytać opinie osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w euro, które można znaleźć na dowolnym forum o kredytach.

A czy kredyt w euro jest bezpieczny? Jeśli ktoś zarabia w euro, to nie musi obawiać się o bezpieczeństwo przy takim zadłużeniu. Dzięki nowej regulacji nie będą go bowiem dotyczyć różnice kursowe ani koszty przewalutowania.

Kredyt hipoteczny w euro czy kredyt hipoteczny w złotówkach?

Osoba zarabiająca w euro staje przed trudnym wyborem: wziąć kredyt hipoteczny w euro czy złotówkach? Wystarczy jednak porównać przykładowe oferty z obu kategorii, a szybko okaże się, że niskooprocentowany kredyt walutowy jest atrakcyjniejszą propozycją.

Kredyty hipoteczne w euro są po prostu tańsze od kredytów wypłacanych w polskim złotym. Mimo wszystko przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie dostępne oferty i dopiero wybrać najlepszą z nich.

Nie przegap:

Co z kredytem w razie wojny? Czy w przypadku wojny trzeba spłacać kredyt?

Inflacja a kredyt. Jak inflacja wpływa na spłatę kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
09.11.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

...jeśli zastanawiasz się z kolei, czy można zmniejszyć ratę kredytu gotówkowego, mamy dobrą wiadomość - niezależnie od tego, jakiego rodzaju...

...finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie kilku...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak zamienić mieszkanie z kredytem hipotecznym?
26.10.2022

Jak zamienić mieszkanie z kredytem hipotecznym?

...aktualne potrzeby mieszkaniowe, a którego nie moglibyśmy samodzielnie kupić, np. ze względu na niską zdolność kredytową. Obecnie z powodu wysokich stóp procentowych kredyt hipoteczny może być trudny do uzyskania, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej – galopującej inflacji, drożyzny i widma recesji. Jak przebiega procedura zamiany...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kiedy żyrant nie musi spłacać długu?
11.10.2022

Kiedy żyrant nie musi spłacać długu?

...– można wówczas liczyć na pokrycie całości zobowiązania lub jego części. Więcej informacji: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Żyrant nie musi też spłacać całości zadłużenia – wystarczy, że w umowie poręczenia zostanie określone, że odpowiada tylko za spłatę...

Zobacz więcej
7 min. czytania