Kredyty hipoteczne 9 min. czytania

Kredyt hipoteczny w euro

Zaktualizowano: 2021-02-05 14:53
Opublikowano: 2020-01-30 13:57
Średnia ocena: 5,73/6 Głosów: 26
Kredyt hipoteczny w euro

Wielu przyszłych kredytobiorców interesuje się kredytem hipotecznym w euro. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej pojawiają się u osób, które chcą skorzystać z kredytu w zagranicznej walucie.

Kredyt hipoteczny jest bardzo często jedynym rozwiązaniem, by móc skorzystać z możliwości nabycia własnego domu lub mieszkania. Podjęcie decyzji o zadłużeniu o tak wysokiej kwocie, a także długim okresie spłaty, wymaga wiele czasu, a co ważniejsze informacji, które pozwolą ci szybko zweryfikować, czy możesz pozwolić sobie na takie zobowiązanie finansowe. Wielu przyszłych kredytobiorców interesuje się kredytem hipotecznym w euro. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej pojawiają się u osób, które chcą skorzystać z kredytu w zagranicznej walucie. Czy to możliwe? Czy opłaca się brać kredyt w euro? Czy warunki takiego zadłużenia będą korzystne? W jakim banku możesz ubiegać się o kredyt tego typu? Na naszej stronie znajdziesz wiadomości, które pozwolą ci pozbyć się wszystkich wątpliwości i zdecydować, czy kredyt hipoteczny w euro jest właśnie dla ciebie.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny w euro?

Jeszcze kilka lat temu walutowy kredyt hipoteczny był dostępny dla wszystkich zainteresowanych takimi ofertami. Wielu kredytobiorców decydowało się na popularne wtedy kredyty w euro oraz frankach szwajcarskich. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego uregulowała praktyki związane z udzielaniem kredytów walutowych. Zgodnie z nimi o kredyt hipoteczny w euro lub w innej zagranicznej walucie ubiegać się mogą osoby, które mogą wykazać, że właśnie w tej walucie zarabiają. W dodatku warunkiem jest stały dochód, który zapewni spłatę zadłużenia przez cały okres trwania umowy między stronami.

Zmiany zostały wprowadzone ze względu na kontrowersje, jakie miały miejsce po uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego. Kredyty walutowe cieszyły się ogromną popularnością dzięki niskiej stopie procentowej, jednak nagły wzrost kursu sprawił, że kredytobiorcy musieli liczyć się z dużo wyższymi opłatami, niż te, na które faktycznie byli przygotowani.

Aktualnie otrzymanie kredytu w obcej walucie wiąże się z dużo rygorystyczniejszym sprawdzeniem możliwości finansowych kredytobiorcy, co ma uchronić nie tylko bank, dzięki obniżeniu ryzyka kredytowego, ale także zabezpieczeniu klienta przed niekorzystnymi warunkami.

Zarobki w euro oraz w złotówkach

Jeśli część twoich zarobków wypłacana jest w euro, a część w złotówkach, możesz bez żadnych przeszkód ubiegać się o kredyt hipoteczny zarówno w euro, jak i w złotówkach. Twój wybór będzie zależał wyłącznie od atrakcyjności ofert, które możesz porównać z pomocą rankingu kredytów hipotecznych lub kalkulatora kredytowego. Będąc w takiej sytuacji, możesz swobodnie decydować o tym, jaką umowę podpisać.

O kredyt w euro mogą ubiegać się także osoby, których zarobki wypłacane są wyłącznie w tej walucie. Jednak osoby, które zarabiają tylko w złotówkach, nie mają takiej szansy. Klienci, którzy mogą przedstawić zaświadczenie o dochodach w PLN, mogą wybierać standardowe oferty kredytów hipotecznych, które można aktualnie znaleźć praktycznie w dowolnym banku, działającym na Polskim rynku finansowym.

Forma zatrudnienia

Bank udzielając ci dowolnego kredytu, w tym również zadłużeń na dowolny cel, czyli kredytu gotówkowego, sprawdzi dokładnie to, gdzie pracujesz, a także na jakich warunkach. Choć zadłużenia związane z gotówką na dowolny cel nie wymagają, by kredytobiorca posiadał umowę na czas nieokreślony, w przypadku kredytu hipotecznego, jest to jeden z wymogów, który pozwoli ci zdobyć zgodę na kredyt. Podobnie jest w przypadku kredytu hipotecznego w euro. Bank będzie zainteresowany twoją historią zatrudnienia, oznacza to, że będzie wymagać informacji od twojego pracodawcy nie tylko o umowie, na podstawie jakiej pracujesz, ale także informacji od jak dawna jesteś zatrudniony i czy będziesz w stanie zachować posadę przez dłuższy czas, co zapewni ci możliwość regularnej spłaty. Na kredyt w euro nie mogą liczyć osoby, które pracują za granicą na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieła. Bank nie będzie także skłonny udzielić kredytu, jeśli twój staż pracy nie wynosi przynajmniej pół roku, a twoja sytuacja zawodowa nie będzie stabilna.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny w euro nie różni się bardzo od standardowego ubiegania się o kredyt hipoteczny w złotówkach. Usługi wymagają wielu formalności, związanych zarówno z potwierdzeniem twojej tożsamości, zatrudnienia, jak i nieruchomości, którą zamierzasz nabyć z pomocą kredytu dostępnego w wybranym przez siebie banku. Jakie dokumenty możesz przygotować, zanim złożysz wniosek o kredyt? Poniżej lista podstawowych dokumentów, które okażą się pomocne podczas starania się o walutowy kredyt hipoteczny:

  • Dowód osobisty, a także inny dokument, który będzie mógł potwierdzić twoją tożsamość (m.in. paszport lub prawo jazdy)

  • Wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny

  • Dokumenty dochodowe - czyli zaświadczenie o wysokości twoich zarobków, informacja o formie twojego zatrudnienia, a także stażu pracy

  • Dokumenty związane z nieruchomością - w tym wycena mieszkania lub domu, który chcesz nabyć, akt notarialny określający prawo do nieruchomości, potwierdzenie wkładu własnego, który zgodnie z prawem wynosi 20% wartości nieruchomości, umowa przedwstępna, aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

Zdolność kredytowa i historia kredytowa

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, nie możesz zapomnieć o tym, że bank będzie chciał dokładnie zweryfikować twoją zdolność kredytową, by móc określi, czy będziesz w stanie spłacać raty zaciągniętego zadłużenia. I ty możesz zweryfikować swoją zdolność kredytową, jeszcze zanim zdecydujesz się wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny. Jak sprawdzić swoje możliwości finansowe względem dowolnego kredytu? Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora zdolności kredytowej, który znajdziesz bezpłatnie na naszej stronie. Zapewniamy, że korzystając z tego narzędzia finansowego, bardzo szybko sprawdzisz, czy bank będzie skłonny udzielić ci kredytu.

Jak skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej? To banalnie proste. Wystarczy ci kilka minut, a także informacje, które pozwolą określić twój miesięczny budżet. W kalkulatorze musisz podać wartość swoich miesięcznych dochodów, a także stałych wydatków (takich jak opłaty za mieszkanie, żywność, transport czy rozrywkę), konieczne jest także ustalenie kwoty kredytu, o jaki zamierzasz się ubiegać oraz termin, w jakim planujesz spłacić zobowiązanie.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku historii kredytowej, która dla banku jest równie istotna, jak zdolność kredytobiorcy do spłaty zadłużenia. Bank korzystając z Biura Informacji Kredytowej, zweryfikuje czy wnioskodawca miał wcześniej styczność z innymi zadłużeniami finansowymi, istotne okaże się dla banku to, czy zostały one terminowo spłacone. Klient banku, który ma obciążenia finansowe, a także problemy z regularną ich spłatą, może nie uzyskać zgody kredytowej, ze względu na mniejszą wiarygodność.

Chcesz mieć pewność, że raport na temat twojej historii kredytowej jest pozytywny i pozwoli ci ubiegać się o kredyt hipoteczny? Sprawdź swój raport BIK za darmo. Masz prawo do tego by, bez żadnych opłat uzyskać dostęp do danych, jakie gromadzi BIK. Darmowy raport otrzymasz raz na pół roku. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, a Biuro Informacji Kredytowej udostępni ci informacje, dzięki którym określisz, czy twoja historia kredytowa jest odpowiednia.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny, również ten udzielany w euro lub innej walucie zagranicznej, wymaga zabezpieczenia kredytu. Klient banku musi liczyć się z tym, że zakupione z pomocą kredytu mieszkanie, będzie obciążone hipoteką na rzecz banku, aż do spłacenia ostatniej raty za zaciągnięte zobowiązanie. Bank wymaga jednak dodatkowych zabezpieczeń, które pomogą zagwarantować spłatę kredytu, nawet jeśli sytuacja kredytobiorcy okaże się z powodów niezależnych od niego, dużym utrudnieniem. Decydując się na kredyt hipoteczny, musisz pamiętać, że instytucja wymagać będzie ubezpieczenia nieruchomości, a także wykupienia przez ciebie polisy na życie. Jeśli uważasz, że to bezcelowe, pamiętać, że po śmierci kredytobiorcy, kredyt nie przepada. Warto zabezpieczyć nie tylko siebie, ale także najbliższą rodzinę, przed konsekwencjami finansowymi.

Dodatkowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego może być także, podpisanie umowy, która będzie poręczona, przez osobę, która zgodzi się żyrować twój kredyt. Bank z całą pewnością weźmie także pod uwagę to, czy dysponujesz odpowiednio wysokim wkładem własnym, choć na rynku jest dużo ofert, gwarantujących dostęp do kredytu z możliwością skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny w euro - zadbaj o najniższy koszt

Pamiętaj, że decyzja o kredycie hipotecznym powinna zostać dobrze przemyślana. Weź pod uwagę swoje możliwości finansowe, a także perspektywę związaną z tym, jak długo będziesz spłacać zaciągnięte zadłużenie. Wybierając kredyt hipoteczny w euro, musisz porównać dostępne oferty i wybrać usługę, która wyróżniać się będzie niskimi opłatami dodatkowymi. Oprocentowanie kredytów na kupno mieszkania nie jest tak zróżnicowane, jak ma to miejsce w przypadku innych zobowiązań finansowych. Usługi możesz jednak porównać pod względem marży, kosztów dodatkowych, takich jak wysokość składki na ubezpieczenie, czy dodatkowych usług, które będą wiązały się z otrzymaniem zgody kredytowej. Znajdź na to czas i zabezpiecz się przed podpisaniem niekorzystnej umowy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania