Kredyt hipoteczny w euro

Zaktualizowano: 2021-02-05 14:53
Opublikowano: 2020-01-30 13:57
Średnia ocena: 5,73/6 Głosów: 26

Wielu przyszłych kredytobiorców interesuje się kredytem hipotecznym w euro. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej pojawiają się u osób, które chcą skorzystać z kredytu w zagranicznej walucie.

Kredyt hipoteczny jest bardzo często jedynym rozwiązaniem, by móc skorzystać z możliwości nabycia własnego domu lub mieszkania. Podjęcie decyzji o zadłużeniu o tak wysokiej kwocie, a także długim okresie spłaty, wymaga wiele czasu, a co ważniejsze informacji, które pozwolą ci szybko zweryfikować, czy możesz pozwolić sobie na takie zobowiązanie finansowe. Wielu przyszłych kredytobiorców interesuje się kredytem hipotecznym w euro. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej pojawiają się u osób, które chcą skorzystać z kredytu w zagranicznej walucie. Czy to możliwe? Czy opłaca się brać kredyt w euro? Czy warunki takiego zadłużenia będą korzystne? W jakim banku możesz ubiegać się o kredyt tego typu? Na naszej stronie znajdziesz wiadomości, które pozwolą ci pozbyć się wszystkich wątpliwości i zdecydować, czy kredyt hipoteczny w euro jest właśnie dla ciebie.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny w euro?

Jeszcze kilka lat temu walutowy kredyt hipoteczny był dostępny dla wszystkich zainteresowanych takimi ofertami. Wielu kredytobiorców decydowało się na popularne wtedy kredyty w euro oraz frankach szwajcarskich. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego uregulowała praktyki związane z udzielaniem kredytów walutowych. Zgodnie z nimi o kredyt hipoteczny w euro lub w innej zagranicznej walucie ubiegać się mogą osoby, które mogą wykazać, że właśnie w tej walucie zarabiają. W dodatku warunkiem jest stały dochód, który zapewni spłatę zadłużenia przez cały okres trwania umowy między stronami.

Zmiany zostały wprowadzone ze względu na kontrowersje, jakie miały miejsce po uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego. Kredyty walutowe cieszyły się ogromną popularnością dzięki niskiej stopie procentowej, jednak nagły wzrost kursu sprawił, że kredytobiorcy musieli liczyć się z dużo wyższymi opłatami, niż te, na które faktycznie byli przygotowani.

Aktualnie otrzymanie kredytu w obcej walucie wiąże się z dużo rygorystyczniejszym sprawdzeniem możliwości finansowych kredytobiorcy, co ma uchronić nie tylko bank, dzięki obniżeniu ryzyka kredytowego, ale także zabezpieczeniu klienta przed niekorzystnymi warunkami.

Zarobki w euro oraz w złotówkach

Jeśli część twoich zarobków wypłacana jest w euro, a część w złotówkach, możesz bez żadnych przeszkód ubiegać się o kredyt hipoteczny zarówno w euro, jak i w złotówkach. Twój wybór będzie zależał wyłącznie od atrakcyjności ofert, które możesz porównać z pomocą rankingu kredytów hipotecznych lub kalkulatora kredytowego. Będąc w takiej sytuacji, możesz swobodnie decydować o tym, jaką umowę podpisać.

O kredyt w euro mogą ubiegać się także osoby, których zarobki wypłacane są wyłącznie w tej walucie. Jednak osoby, które zarabiają tylko w złotówkach, nie mają takiej szansy. Klienci, którzy mogą przedstawić zaświadczenie o dochodach w PLN, mogą wybierać standardowe oferty kredytów hipotecznych, które można aktualnie znaleźć praktycznie w dowolnym banku, działającym na Polskim rynku finansowym.

Forma zatrudnienia

Bank udzielając ci dowolnego kredytu, w tym również zadłużeń na dowolny cel, czyli kredytu gotówkowego, sprawdzi dokładnie to, gdzie pracujesz, a także na jakich warunkach. Choć zadłużenia związane z gotówką na dowolny cel nie wymagają, by kredytobiorca posiadał umowę na czas nieokreślony, w przypadku kredytu hipotecznego, jest to jeden z wymogów, który pozwoli ci zdobyć zgodę na kredyt. Podobnie jest w przypadku kredytu hipotecznego w euro. Bank będzie zainteresowany twoją historią zatrudnienia, oznacza to, że będzie wymagać informacji od twojego pracodawcy nie tylko o umowie, na podstawie jakiej pracujesz, ale także informacji od jak dawna jesteś zatrudniony i czy będziesz w stanie zachować posadę przez dłuższy czas, co zapewni ci możliwość regularnej spłaty. Na kredyt w euro nie mogą liczyć osoby, które pracują za granicą na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieła. Bank nie będzie także skłonny udzielić kredytu, jeśli twój staż pracy nie wynosi przynajmniej pół roku, a twoja sytuacja zawodowa nie będzie stabilna.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny w euro nie różni się bardzo od standardowego ubiegania się o kredyt hipoteczny w złotówkach. Usługi wymagają wielu formalności, związanych zarówno z potwierdzeniem twojej tożsamości, zatrudnienia, jak i nieruchomości, którą zamierzasz nabyć z pomocą kredytu dostępnego w wybranym przez siebie banku. Jakie dokumenty możesz przygotować, zanim złożysz wniosek o kredyt? Poniżej lista podstawowych dokumentów, które okażą się pomocne podczas starania się o walutowy kredyt hipoteczny:

  • Dowód osobisty, a także inny dokument, który będzie mógł potwierdzić twoją tożsamość (m.in. paszport lub prawo jazdy)

  • Wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny

  • Dokumenty dochodowe - czyli zaświadczenie o wysokości twoich zarobków, informacja o formie twojego zatrudnienia, a także stażu pracy

  • Dokumenty związane z nieruchomością - w tym wycena mieszkania lub domu, który chcesz nabyć, akt notarialny określający prawo do nieruchomości, potwierdzenie wkładu własnego, który zgodnie z prawem wynosi 20% wartości nieruchomości, umowa przedwstępna, aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

Zdolność kredytowa i historia kredytowa

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, nie możesz zapomnieć o tym, że bank będzie chciał dokładnie zweryfikować twoją zdolność kredytową, by móc określi, czy będziesz w stanie spłacać raty zaciągniętego zadłużenia. I ty możesz zweryfikować swoją zdolność kredytową, jeszcze zanim zdecydujesz się wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny. Jak sprawdzić swoje możliwości finansowe względem dowolnego kredytu? Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora zdolności kredytowej, który znajdziesz bezpłatnie na naszej stronie. Zapewniamy, że korzystając z tego narzędzia finansowego, bardzo szybko sprawdzisz, czy bank będzie skłonny udzielić ci kredytu.

Jak skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej? To banalnie proste. Wystarczy ci kilka minut, a także informacje, które pozwolą określić twój miesięczny budżet. W kalkulatorze musisz podać wartość swoich miesięcznych dochodów, a także stałych wydatków (takich jak opłaty za mieszkanie, żywność, transport czy rozrywkę), konieczne jest także ustalenie kwoty kredytu, o jaki zamierzasz się ubiegać oraz termin, w jakim planujesz spłacić zobowiązanie.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku historii kredytowej, która dla banku jest równie istotna, jak zdolność kredytobiorcy do spłaty zadłużenia. Bank korzystając z Biura Informacji Kredytowej, zweryfikuje czy wnioskodawca miał wcześniej styczność z innymi zadłużeniami finansowymi, istotne okaże się dla banku to, czy zostały one terminowo spłacone. Klient banku, który ma obciążenia finansowe, a także problemy z regularną ich spłatą, może nie uzyskać zgody kredytowej, ze względu na mniejszą wiarygodność.

Chcesz mieć pewność, że raport na temat twojej historii kredytowej jest pozytywny i pozwoli ci ubiegać się o kredyt hipoteczny? Sprawdź swój raport BIK za darmo. Masz prawo do tego by, bez żadnych opłat uzyskać dostęp do danych, jakie gromadzi BIK. Darmowy raport otrzymasz raz na pół roku. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, a Biuro Informacji Kredytowej udostępni ci informacje, dzięki którym określisz, czy twoja historia kredytowa jest odpowiednia.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny, również ten udzielany w euro lub innej walucie zagranicznej, wymaga zabezpieczenia kredytu. Klient banku musi liczyć się z tym, że zakupione z pomocą kredytu mieszkanie, będzie obciążone hipoteką na rzecz banku, aż do spłacenia ostatniej raty za zaciągnięte zobowiązanie. Bank wymaga jednak dodatkowych zabezpieczeń, które pomogą zagwarantować spłatę kredytu, nawet jeśli sytuacja kredytobiorcy okaże się z powodów niezależnych od niego, dużym utrudnieniem. Decydując się na kredyt hipoteczny, musisz pamiętać, że instytucja wymagać będzie ubezpieczenia nieruchomości, a także wykupienia przez ciebie polisy na życie. Jeśli uważasz, że to bezcelowe, pamiętać, że po śmierci kredytobiorcy, kredyt nie przepada. Warto zabezpieczyć nie tylko siebie, ale także najbliższą rodzinę, przed konsekwencjami finansowymi.

Dodatkowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego może być także, podpisanie umowy, która będzie poręczona, przez osobę, która zgodzi się żyrować twój kredyt. Bank z całą pewnością weźmie także pod uwagę to, czy dysponujesz odpowiednio wysokim wkładem własnym, choć na rynku jest dużo ofert, gwarantujących dostęp do kredytu z możliwością skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny w euro - zadbaj o najniższy koszt

Pamiętaj, że decyzja o kredycie hipotecznym powinna zostać dobrze przemyślana. Weź pod uwagę swoje możliwości finansowe, a także perspektywę związaną z tym, jak długo będziesz spłacać zaciągnięte zadłużenie. Wybierając kredyt hipoteczny w euro, musisz porównać dostępne oferty i wybrać usługę, która wyróżniać się będzie niskimi opłatami dodatkowymi. Oprocentowanie kredytów na kupno mieszkania nie jest tak zróżnicowane, jak ma to miejsce w przypadku innych zobowiązań finansowych. Usługi możesz jednak porównać pod względem marży, kosztów dodatkowych, takich jak wysokość składki na ubezpieczenie, czy dodatkowych usług, które będą wiązały się z otrzymaniem zgody kredytowej. Znajdź na to czas i zabezpiecz się przed podpisaniem niekorzystnej umowy.

Powiązane artykuły

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?
Kredyty hipoteczne 17.09.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Mieszkanie bez wkładu własnego? To możliwe! A to wszystko za sprawą Nowego Ładu, czyli rządowego programu, który ma wspomóc młodych Polaków w zaciągania kredytów hipotecznych. Liczyć mogą oni nie tylko na gwarancję wkładu własnego, ale i dopłatę do kredytu za drugie i każde kolejne dziecko. Czy program “Mieszkanie bez wkładu własnego” okaże się korzystny? A może tkwią w nim pewne haczyki? Sprawdzamy!
Zobacz więcej
Sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!
Kredyty hipoteczne 16.09.2021

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego już wkrótce ma się pojawić w ofercie polskich banków. Będzie to nie lada gratka dla osób, które dzisiaj nie mogą zaciągnąć takiego zobowiązania ze względu na brak odłożonej gotówki. Wprowadzenie takich kredytów związane jest z programem rządowym Nowy Ład. Sprawdźmy zatem, kto będzie mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na zakup mieszkania i czy skorzystanie z niego będzie się opłacać.
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator
Kredyty hipoteczne 06.09.2021

Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator

Podatek od sprzedaży mieszkania to danina, którą należy uiścić po sprzedaży nieruchomości. Jego wysokość wynosi 19% od wartości dochodu. Są jednak pewne wyjątki, które pozwalają uniknąć tej opłaty. Kto może z nich skorzystać? Podpowiadamy, kiedy należy opłacić podatek od sprzedaży nieruchomości i kiedy można tego uniknąć.
Zobacz więcej
Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?
Kredyty gotówkowe 03.09.2021

Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?

Stało się – zwlekałeś ze spłatą zobowiązań tak długo, że sprawą zajął się komornik. To dla Ciebie zła wiadomość, bo wkrótce zamierzałeś wnioskować o nowy kredyt. I co teraz? Czy kredyt po spłacie komornika jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak, pytanie tylko, kiedy, bo najpierw musi minąć odpowiednio dużo czasu. Spłacony komornik a kredyt hipoteczny – sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć!
Zobacz więcej
Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje kredyt na zakup ziemi rolnej?
Kredyty hipoteczne 03.09.2021

Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje kredyt na zakup ziemi rolnej?

Planujesz zakup ziemi, ale nie jesteś pewien w jaki sposób go sfinansować? Spieszymy z pomocą! Musisz wiedzieć, że wiele zależy od tego, czy zamierzasz nabyć ziemię rolną czy też działkę pod budowę domu jednorodzinnego. Podpowiadamy, jaki kredyt na zakup ziemi wybrać oraz jak dopełnić wymaganych formalności.
Zobacz więcej