Kredyty hipoteczne 10 min. czytania

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny w euro i jakie banki mają takie zobowiązanie w ofercie? Czy kredyt hipoteczny w euro jest bezpieczny?

Zaktualizowano: 2022-03-30 09:54
Opublikowano: 2020-01-30 13:57
Średnia ocena: 5,65/6 Głosów: 29
Jaki bank udzieli kredytu hipotecznego w euro?

Kredyt hipoteczny w euro to finansowanie zarezerwowane praktycznie wyłącznie dla osób zarabiających w walucie obcej. Banki nauczone doświadczeniem i mające na uwadze historię z frankowiczami ostrożniej podchodzą do udzielania kredytów walutowych i stawiają wyższe wymagania formalne przed kredytobiorcami. Sprawdź, kto może starać się o kredyt hipoteczny w euro i na jakich warunkach można go dostać.

Wielu Polaków, choć wyjechało do pracy za granicę, to po zakończeniu kontraktów i zrealizowaniu celów finansowych planuje wrócić do Polski i tutaj wybudować dom czy kupić mieszkanie. Niektórzy chcą wspomóc się w tym kredytem. Jak powszechnie wiadomo, najbezpieczniej jest wziąć kredyt hipoteczny w walucie, w której się zarabia. Dlatego osoby zarabiając w euro, będą szukać kredytu w takiej samej walucie. Jakie mają szanse na jej znalezienie?

Czy kredyt hipoteczny w euro jest udzielany przez banki w Polsce?

Swego rodzaju standardem jest udzielanie kredytu hipotecznego w złotówkach. Przeglądając oferty najpopularniejszych banków w Polsce, można dojść do wniosku, że niechętnie podchodzą do przyznawania kredytów na zakup mieszkania czy budowę domu w walucie obcej. Świadczy o tym ograniczona oferta kredytów walutowych.

Jeśli jednak dobrze poszukamy, to uda nam się znaleźć kredyt w euro hipoteczny. Zatem choć z pewnością nie wszędzie da się go dostać, to mimo wszystko kilka banków jest skłonnych go udzielić. Więcej o tym, w jakich bankach można wziąć kredyt hipoteczny w euro w 2022 roku, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Kliknij i sprawdź: Kredyt indeksowany a denominowany – różnice i podobieństwa kredytów walutowych

Kredyt hipoteczny w euro a Rekomendacja S KNF

Banki w zakresie przyznawania kredytów hipotecznych muszą stosować się do zasad ustanowionych przez Komisję Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S. Na dowód tego, jak duży wpływ na przyznawanie tego rodzaju kredytów ma ten dokument, warto przywołać sytuację sprzed kilku lat.

Po wdrożeniu w życie w 2014 roku ówczesnej nowelizacji Rekomendacji S banki zostały zmuszone do zmiany podejścia względem kredytów w walutach obcych. Od tej pory uzyskanie taniego kredytu w obcej walucie, w tym przede wszystkim we franku szwajcarskim, stało się niemożliwe. KNF zdecydowało się na zmianę regulacji w tym zakresie ze względu na skok kursu franka, który wpędził wielu Polaków w finansowe tarapaty. A trzeba wiedzieć, że kredyty we frankach cieszyły się wtedy sporą popularnością.

Ze względu na konieczność przestrzegania zasad Rekomendacji S przez banki dość trudno jest otrzymać kredyt hipoteczny w euro i każdej innej walucie obcej. Wpływa na to w dużej mierze zapis o tym, że waluta kredytu musi być powiązana z walutą osiąganych dochodów.

To może Cię zainteresować: Czym jest Rekomendacja T KNF i jak wpływa na rynek kredytowy?

Likwidacja LIBOR a kredyt hipoteczny w euro – co warto wiedzieć?

Wraz z końcem 2021 roku zlikwidowany został wskaźnik LIBOR, który znajdował zastosowanie przy wyznaczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych w zagranicznych walutach, w tym m.in. przy euro (EUR). Większość kredytów w euro opiera się jednak na innym wskaźniku, którym jest EURIBOR. Jest to stopa procentowa kredytów na rynku międzybankowym strefy euro. Zatem likwidacja wskaźnika LIBOR nie wpłynęła na kredyty udzielone w euro ani nie ma wpływu na te, które od momentu jego zniknięcia są przyznawane.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny w euro?

Podstawowym warunkiem koniecznym do spełnienia przy kredycie hipotecznym w euro jest uzyskiwanie trwałych dochodów w tej samej walucie. Jeśli nie zostanie on spełniony, to nawet pomimo zgromadzonego wymaganego wkładu własnego decyzja kredytowa będzie odmowna. A co w sytuacji, gdy kredytobiorca uzyskuje dochód w różnych walutach? Wtedy pod uwagę brana jest ta waluta, w której klient uzyskuje wyższy dochód. Dodatkowo na potrzeby kalkulacji zdolności kredytowej zakładana jest deprecjacja o 50% innych walut niż euro.

Zarobki w euro to niejedyny wymóg stawiany przed osobami starającymi się o kredyt hipoteczny w tej walucie. Kolejny dotyczy wniesienia wkładu własnego, który jest zwykle dużo wyższy niż w przypadku kredytu w złotówkach. Zamiast standardowo wymaganej kwoty równej 10 proc. wartości nieruchomości, trzeba wnieść nawet 3-krotnie więcej, czyli 30 proc. wkładu własnego. Zatem chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny dla zarabiających w euro, trzeba mieć już odłożone spore oszczędności, najlepiej w tej samej walucie.

Jakie warunki należy spełnić, ubiegając się o kredyt hipoteczny w euro?

Podobnie jak w przypadku innych ofert kredytów hipotecznych osoba starająca się o kredyt mieszkaniowy w euro musi wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową i dobrą historią kredytowania. Czynniki brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej zależą przede wszystkim od indywidualnej polityki banku. Najczęściej jest to źródło wpływów i ich wysokość, częstotliwość i rodzaj wydatków czy stałe zobowiązania. Kredytodawcy w ramach analizy profilu klienta sprawdzają także bazy dłużników, dlatego nie powinny znajdować się w nich negatywne wpisy.

Jakie banki w Polsce udzielają kredytów hipotecznych w euro?

Pewnie teraz zastanawiasz się, jaki bank daje kredyt hipoteczny w euro. Sprawdziliśmy to dla Ciebie. Oto aktualnie dostępne na polskim rynku kredytowym finansowania udzielane w euro:

 • Alior Bank kredyt hipoteczny w euro

Osobom uzyskującym dochody w euro Alior Bank oferuje kredyty hipoteczne na cel mieszkaniowy w tej samej walucie. Proponowane warunki to marża już od 1,7% i RRSO 6,34%. Istnieje możliwość wyboru stałego lub zmiennego oprocentowania. Zalety to szeroki zakres celów kredytowania i możliwość zawieszenia spłaty na okres do 6 miesięcy w roku (łącznie max. 5 lat).

 • Pekao kredyt hipoteczny w euro

Kolejnym bankiem udzielających finansowania na cele mieszkaniowe w euro jest Pekao. Wymagany wkład własny wynosi 30% wartości nieruchomości w przypadku kredytu z okresem spłaty do 15 lat i 40% wartości dla kredytu z okresem spłaty powyżej 15 lat. RRSO to 7,21%.

 • Credit Agricole kredyt hipoteczny w euro

Zarobki zagraniczne starającego się o kredyt hipoteczny w euro w Credit Agricole nie mogą stanowić więcej niż 50% dochodu kredytobiorcy. Bank akceptuje wyłącznie dochody pochodzące z umowy o pracę, przy czym minimalna długość zatrudnienia wynosi 1,5 roku. RRSO wynosi 6,32%.

Jak widać wybór miejsc, gdzie można dostać kredyt hipoteczny w euro, jest dość ograniczony. Na wprowadzenie kredytu hipotecznego w euro do swojej oferty do tej pory nie zdecydowała się większość banków, w tym największe jak PKO BP, mBank, ING Bank Śląski czy Santander.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt hipoteczny w euro?

Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w euro, trzeba skompletować między innymi takie dokumenty jak:

 • dokumenty potwierdzający tożsamość – zwykle dowód osobisty,
 • dokumenty potwierdzające dochód – np. umowa o pracę za granicą lub kontrakt, zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, wyciąg z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy, zeznanie podatkowe z poprzedniego roku (opcjonalnie),
 • potwierdzenie zameldowania w Polsce/pozwolenia na pobyt stały za granicą oraz pozwolenie na pracę,
 • dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania.

Banki zazwyczaj wymagają, by dokumenty były przetłumaczone na język polski. Tłumaczenia powinien dokonać tłumacz przysięgły.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny w euro? Poradnik

Starając się o kredyt hipoteczny w euro, trzeba przejść praktycznie przez identyczny proces jak ten, który obowiązuje przy kredycie w polskim złotym. Jedyne różnice występują w zakresie przygotowywania dokumentów, których jest nieco więcej, a w dodatku trzeba je przetłumaczyć.

Zaciąganie kredytu hipotecznego w euro krok po kroku przedstawia się następująco:

Krok 1 – Wybór oferty kredytowej. Odbycie wizyty w banku, gdzie doradca kredytowy poinformuje o wszystkich wymogach formalnych dotyczących wnioskowania.

Krok 2 – Wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego wraz z wymaganymi dokumentami.

Krok 3 – Oczekiwanie na decyzję kredytową, która zostanie udzielona po przeanalizowaniu zdolności kredytowej.

Krok 4 – Wypłata środków z kredytu.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny w euro? Kalkulator

Dokładny koszt kredytu zależy od zaproponowanych przez bank warunków kredytowania, a te z kolei mają związek z wyliczoną zdolnością kredytową kredytobiorcy. Na całkowity koszt kredytu oprócz odsetek naliczanych na podstawie stopy bazowej i marży banku składają się także koszty pozaodsetkowe, w skład których wchodzi prowizja, koszty ubezpieczenia czy opłaty dodatkowe. O tym, ile wyniesie, mówi nam RRSO. Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztować wybrany kredyt hipoteczny w euro, najlepiej przeprowadzić kalkulację z pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny w euro – oprocentowanie

Jeśli chodzi o koszty kredytu hipotecznego w euro, na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oprocentowanie takiego zobowiązania jest znacząco niższe w porównaniu do kredytów złotowych. Wynika to przede wszystkim z innej referencyjnej stopy procentowej. Dla kredytów w walucie polskiej jest to bowiem WIBOR, z kolei dla euro, co zresztą zostało już wyżej wspomniane, EURIBOR.

Kredyt hipoteczny w euro – wady i zalety

Kredyt hipoteczny ma sporo zalet, ale nie pozostaje bez wad. Zarówno jedne, jak i drugie, zebrane zostały w poniższej tabeli.

Zalety kredyt hipotecznego w euro

Wady kredyt hipotecznego w euro

 • niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytami złotowymi
 • brak ryzyka walutowego
 • niższa marża w porównaniu z kredytami złotowymi
 • niskie raty
 • niskie koszty kredytu
 • likwidacja kosztu spreadu walutowego
 • dostępny jedynie dla osób zarabiających w euro
 • wysoki wkład własny – nawet 30% wartości kredytowanej nieruchomości
 • mały wybór ofert kredytowych
 • wymagana wysoka zdolność kredytowa
 • konieczność tłumaczenia dokumentów

Czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny w euro? Opinie

Wiadomo już, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt mieszkaniowy w euro i gdzie można starać się o takie finansowanie. Powiedzmy sobie zatem jeszcze, czy opłaca się brać kredyt hipoteczny w euro?

Biorąc pod uwagę atrakcyjne warunki kredytowania, w tym przede wszystkim stosunkowo niskie oprocentowanie, oferta ta jest z pewnością bardzo atrakcyjna w szczególności, gdy zestawi się ją z finansowaniem udzielanym w złotówkach. Aby dowiedzieć się więcej na temat opłacalności takiej oferty, warto poczytać opinie osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w euro, które można znaleźć na dowolnym forum o kredytach.

A czy kredyt w euro jest bezpieczny? Jeśli ktoś zarabia w euro, to nie musi obawiać się o bezpieczeństwo przy takim zadłużeniu. Dzięki nowej regulacji nie będą go bowiem dotyczyć różnice kursowe ani koszty przewalutowania.

Kredyt hipoteczny w euro czy kredyt hipoteczny w złotówkach?

Osoba zarabiająca w euro staje przed trudnym wyborem: wziąć kredyt hipoteczny w euro czy złotówkach? Wystarczy jednak porównać przykładowe oferty z obu kategorii, a szybko okaże się, że niskooprocentowany kredyt walutowy jest atrakcyjniejszą propozycją.

Kredyty hipoteczne w euro są po prostu tańsze od kredytów wypłacanych w polskim złotym. Mimo wszystko przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie dostępne oferty i dopiero wybrać najlepszą z nich.

Nie przegap:

Co z kredytem w razie wojny? Czy w przypadku wojny trzeba spłacać kredyt?

Inflacja a kredyt. Jak inflacja wpływa na spłatę kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

...do porozumienia, gdzie obie strony znajdują wspólny grunt, który zadowala ich interesy i potrzeby. W kontekście finansowym, a szczególnie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, negocjowanie może otworzyć drzwi do bardziej korzystnych warunków umowy, które w dłuższej perspektywie przełożą się na oszczędności i mniejsze obciążenie...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w {{year}} roku?

Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2024 roku?

...i analityków – Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie wskaźników o 75 punktów bazowych. Kolejna, październikowa, obniżyła je o 25 punktów, a to przełożyło się na koszt kredytu hipotecznego. Co dalej? Czy raty kredytu spadną w 2024 roku? Każdy, kto śledzi ranking kredytów hipotecznych, może zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat bardzo wiele się zmieniło w kwestii...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania