Konta bankowe 6 min. czytania

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Zaktualizowano: 2021-09-28 09:07
Opublikowano: 2020-08-06 14:29
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 25
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Karty płatnicze stały się najpopularniejszym obok gotówki rodzajem płatności w Polsce. Karty bankowe cieszą się ogromną popularnością i z roku na rok, coraz więcej użytkowników kont osobistych decyduje się na korzystanie z płatności bezgotówkowych z pomocą kart.

Płatność bezgotówkowa zyskała na popularności z wielu powodów, to łatwy dostęp do pieniędzy, bez konieczności ich wypłacania, karty są zatem bardzo wygodne i zapewniają dużą oszczędność czasu. Użytkownicy kart płatniczych często wskazują, że używając ich, czują się bezpieczniej, niż w przypadku płatności gotówką. Plusy takich płatności mogą odnotować także przedsiębiorcy, gdyż zgodnie z aktualnymi badaniami rynku, klienci dokonujący płatności kartą lub BLIK-iem, mniej uwagi zwracają na wydawane kwoty i chętniej sięgają po swoje pieniądze z pomocą transakcji bezgotówkowych.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Definicja karty płatniczej

Karta płatnicza lub inaczej karta bankowa to wydawane przez banki narzędzie płatnicze, dzięki płatności bezgotówkowej. Jak wskazuje nazwa, karta płatnicza umożliwia dokonywania opłat za skorzystanie z usług, kupno towarów, a także do wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomatach.

Aby dokonać transakcji kartą, wystarczy skorzystać z terminala, który umożliwia płatność zbliżeniową bez użycia kodu PIN oraz w przypadku wyższej kwoty, po weryfikacji kodu przypisanego do danej karty. Bank przyjmie takie zlecenie do realizacji, obciążając konkretną kwotą rachunek osobisty klienta posługującego się daną kartą płatniczą.

Pierwsza Polska karta bankomatowa pojawiła się dopiero w latach 80 XX wieku, została wydana przez Bank Polski Kasa Opieki S.A. Pierwsza karta płatnicza została wydana przez Bank Inicjatyw Gospodarczych w 1991 roku i była adresowana do przedsiębiorców. Z kolei w roku 1993 Bank PKO, jako pierwszy prowadził ofertę kart debetowych dla swoich klientów indywidualnych. W roku 1995 pojawiła się także pierwsza karta kredytowa.

Od roku 2000 rozwój i dostępność kart płatniczych stał się bardzo dynamiczny, aktualnie korzystanie z karty płatniczej stało się dla większości Polaków codziennością.

Jakie dane znajdziesz na karcie płatniczej?

Karta bankowa, zgodnie z ustalonymi normami jest prostokątnym kawałkiem plastiku o następujących wymiarach, jej długość to 86 mm, a wysokość to 54 mm. Karta posiada magnetyczny pasek lub chip (często obie opcje jednocześnie), na których zapisane są dane takie jak:

  • imię i nazwisko właściciela karty;

  • nazwa banku;

  • wydawca karty;

  • numer karty;

  • kod CVV lub CVC;

  • data ważności karty;

Dzięki karcie płatniczej możesz dokonywać płatności zbliżeniowych, a także płatności online. Co ważniejsze, korzystanie z karty wyróżnia się dużym bezpieczeństwem, o czy jednak dowiesz się więcej, w dalszej części artykułu.

Bezpieczeństwo korzystania z karty płatniczej

Karta płatnicza zabezpieczona jest z pomocą kodu PIN, a także kodów CVV lub CVC. Jako użytkownik krat płatniczych, musisz pamiętać, że nie należy podawać osobom trzecim kodów, które zapewniają ci bezpieczne transakcje bezgotówkowe. Jeśli klient banku dobrowolnie poda swój kod PIN lub CVV, CVC osobom trzecim i dojdzie do nieautoryzowanej transakcji, bank odmówi zwrotu pieniędzy.

Kod PIN wymagany jest przy transakcjach bezgotówkowych, które przekraczają kwotę 50 złotych, poniżej tej kwoty, możliwe jest dokonanie płatności bezdotykowo, bez prowadzania kodu PIN, co ma na celu ułatwienie i usprawnienie wszystkich transakcji o niewielkich kwotach. Kod PIN przydaje się także podczas korzystania z bankomatów lub wpłatomatów.

Kody CVV i CVC wykorzystywane są do cyfrowej weryfikacji klienta banku. Kod CVV zamieszczany jest na kartach wydanych przez Visę, natomiast kod CVC nadrukowany jest na kartach, które zostały wydane przez MasterCard. Kody CVV i CVC możesz znaleźć na odwrocie swoich kart płatniczych.

Rodzaje kart płatniczych

Z pewnością już wiesz, że możemy podzielić karty ze względu na to, jaka firma wydała daną kartę do użytku. Wyróżniamy bowiem karty MasterCard oraz karty Visa. Karty Visa są najpopularniejszym narzędziami płatniczymi, na rynku znaleźć można także wiele kart wydanych przez MasterCard, a firma ta wyróżnia się dużą innowacyjnością, m.in. możliwością skorzystania z płatności NFC.

Warto jednak poznać rodzaje kart, które zależą od sposobu dokonanej płatności. W ten sposób możemy wyróżnić aż trzy rodzaje kart płatniczych, są to:

Karta debetowa należy do najpopularniejszych kart płatniczych, gdyż jest ona wydawana aktualnie praktycznie do każdego konta bankowego. To narzędzie finansowe, które pozwala zarządzać pieniędzmi, jakie klient banku posiada na swoim rachunku osobistym. Z pomocą karty debetowej możliwe jest dokonywanie transakcji bezgotówkowych, a także korzystanie z bankomatów i wpłatomatów. Klient korzystając z karty debetowej, musi pamiętać o tym, że planowana transakcja nie może przewyższać kwoty, jaką klient posiada na swoim koncie, karta debetowa nie pozwala na powstanie ujemnego salda na rachunku rozliczeniowym.

Karta kredytowa pozwala skorzystać z limitu kredytowego, jaki został udzielony klientowi banku. Otrzymanie karty kredytowej wymaga założenia konta bankowego, a także wnioskowanie o limit na karcie i zawarcie stosownej umowy, której warunki będą określały oprocentowanie kredytu, a także warunki spłaty zobowiązania. Karta kredytowa wiąże się bezpośrednio z kredytem odnawialnym. Warto jednak pamiętać, że klient, który w wyznaczonym czasie, spłaci swoje bieżące zadłużenie, nie będzie musiał obawiać się żadnych opłat. W Polsce okres bezodsetkowy wynosi najczęściej 30 dni od daty rozliczenia limitu kredytowego.

Karta obciążeniowa łączy warunki karty debetowej oraz karty kredytowej. Karta obciążeniowa pozwala skorzystać z limitu kredytowego, a bank w określonym terminie pobiera z konta klienta pieniądze na spłatę tego zobowiązania. Dużą różnicą względem karty kredytowej jest to, że obciążenie musi zostać spłacone jednorazowo, podczas gdy wykorzystany limit na karcie kredytowej można spłacać częściowo.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?
03.06.2022

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

...jest trudne, a w dodatku obarczone dużym ryzykiem. Dlatego osoby niemające wiedzy ani doświadczenia w tym zakresie chętniej wybierają lokaty bankowe i to na nich lokują oszczędności. Choć zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób za wiele nie zyskają, to jednocześnie czują...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?
31.05.2022

Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Jak płacić kartą przez internet? To pytanie zadają sobie głównie posiadacze kart płatniczych, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji wykorzystywać ich do takiej formy płatności. A wcale nie jest to takie trudne, jakby się mogło wydawać. Dowiedz się, jak krok po kroku zapłacić kartą przez internet i czy to w ogóle bezpieczne.
Zobacz więcej
8 min. czytania
Czym jest i jak działa linia kredytowa?
11.05.2022

Czym jest i jak działa linia kredytowa? Linia kredytowa dla firm i klientów indywidualnych

...mogą doprowadzić do kłopotów finansowych. Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy? Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć w 2022 roku? Czy...

...regularnie potrzebują większych kwot. To dobra alternatywa dla kredytu gotówkowego z uwagi na atrakcyjne koszty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę...

Zobacz więcej
8 min. czytania