Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Zaktualizowano: 04.11.2020 14:38
Opublikowano: 06.08.2020 14:29
Średnia ocena: 5,91/6 Głosów: 23

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Karty płatnicze stały się najpopularniejszym obok gotówki rodzajem płatności w Polsce. Karty bankowe cieszą się ogromną popularnością i z roku na rok, coraz więcej użytkowników kont osobistych decyduje się na korzystanie z płatności bezgotówkowych z pomocą kart.

Płatność bezgotówkowa zyskała na popularności z wielu powodów, to łatwy dostęp do pieniędzy, bez konieczności ich wypłacania, karty są zatem bardzo wygodne i zapewniają dużą oszczędność czasu. Użytkownicy kart płatniczych często wskazują, że używając ich, czują się bezpieczniej, niż w przypadku płatności gotówką. Plusy takich płatności mogą odnotować także przedsiębiorcy, gdyż zgodnie z aktualnymi badaniami rynku, klienci dokonujący płatności kartą lub BLIK-iem, mniej uwagi zwracają na wydawane kwoty i chętniej sięgają po swoje pieniądze z pomocą transakcji bezgotówkowych.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Definicja karty płatniczej

Karta płatnicza lub inaczej karta bankowa to wydawane przez banki narzędzie płatnicze, dzięki płatności bezgotówkowej. Jak wskazuje nazwa, karta płatnicza umożliwia dokonywania opłat za skorzystanie z usług, kupno towarów, a także do wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomatach.

Aby dokonać transakcji kartą, wystarczy skorzystać z terminala, który umożliwia płatność zbliżeniową bez użycia kodu PIN oraz w przypadku wyższej kwoty, po weryfikacji kodu przypisanego do danej karty. Bank przyjmie takie zlecenie do realizacji, obciążając konkretną kwotą rachunek osobisty klienta posługującego się daną kartą płatniczą.

Pierwsza Polska karta bankomatowa pojawiła się dopiero w latach 80 XX wieku, została wydana przez Bank Polski Kasa Opieki S.A. Pierwsza karta płatnicza została wydana przez Bank Inicjatyw Gospodarczych w 1991 roku i była adresowana do przedsiębiorców. Z kolei w roku 1993 Bank PKO, jako pierwszy prowadził ofertę kart debetowych dla swoich klientów indywidualnych. W roku 1995 pojawiła się także pierwsza karta kredytowa.

Od roku 2000 rozwój i dostępność kart płatniczych stał się bardzo dynamiczny, aktualnie korzystanie z karty płatniczej stało się dla większości Polaków codziennością.

Jakie dane znajdziesz na karcie płatniczej?

Karta bankowa, zgodnie z ustalonymi normami jest prostokątnym kawałkiem plastiku o następujących wymiarach, jej długość to 86 mm, a wysokość to 54 mm. Karta posiada magnetyczny pasek lub chip (często obie opcje jednocześnie), na których zapisane są dane takie jak:

  • imię i nazwisko właściciela karty;

  • nazwa banku;

  • wydawca karty;

  • numer karty;

  • kod CVV lub CVC;

  • data ważności karty;

Dzięki karcie płatniczej możesz dokonywać płatności zbliżeniowych, a także płatności online. Co ważniejsze, korzystanie z karty wyróżnia się dużym bezpieczeństwem, o czy jednak dowiesz się więcej, w dalszej części artykułu.

Bezpieczeństwo korzystania z karty płatniczej

Karta płatnicza zabezpieczona jest z pomocą kodu PIN, a także kodów CVV lub CVC. Jako użytkownik krat płatniczych, musisz pamiętać, że nie należy podawać osobom trzecim kodów, które zapewniają ci bezpieczne transakcje bezgotówkowe. Jeśli klient banku dobrowolnie poda swój kod PIN lub CVV, CVC osobom trzecim i dojdzie do nieautoryzowanej transakcji, bank odmówi zwrotu pieniędzy.

Kod PIN wymagany jest przy transakcjach bezgotówkowych, które przekraczają kwotę 50 złotych, poniżej tej kwoty, możliwe jest dokonanie płatności bezdotykowo, bez prowadzania kodu PIN, co ma na celu ułatwienie i usprawnienie wszystkich transakcji o niewielkich kwotach. Kod PIN przydaje się także podczas korzystania z bankomatów lub wpłatomatów.

Kody CVV i CVC wykorzystywane są do cyfrowej weryfikacji klienta banku. Kod CVV zamieszczany jest na kartach wydanych przez Visę, natomiast kod CVC nadrukowany jest na kartach, które zostały wydane przez MasterCard. Kody CVV i CVC możesz znaleźć na odwrocie swoich kart płatniczych.

Rodzaje kart płatniczych

Z pewnością już wiesz, że możemy podzielić karty ze względu na to, jaka firma wydała daną kartę do użytku. Wyróżniamy bowiem karty MasterCard oraz karty Visa. Karty Visa są najpopularniejszym narzędziami płatniczymi, na rynku znaleźć można także wiele kart wydanych przez MasterCard, a firma ta wyróżnia się dużą innowacyjnością, m.in. możliwością skorzystania z płatności NFC.

Warto jednak poznać rodzaje kart, które zależą od sposobu dokonanej płatności. W ten sposób możemy wyróżnić aż trzy rodzaje kart płatniczych, są to:

Karta debetowa należy do najpopularniejszych kart płatniczych, gdyż jest ona wydawana aktualnie praktycznie do każdego konta bankowego. To narzędzie finansowe, które pozwala zarządzać pieniędzmi, jakie klient banku posiada na swoim rachunku osobistym. Z pomocą karty debetowej możliwe jest dokonywanie transakcji bezgotówkowych, a także korzystanie z bankomatów i wpłatomatów. Klient korzystając z karty debetowej, musi pamiętać o tym, że planowana transakcja nie może przewyższać kwoty, jaką klient posiada na swoim koncie, karta debetowa nie pozwala na powstanie ujemnego salda na rachunku rozliczeniowym.

Karta kredytowa pozwala skorzystać z limitu kredytowego, jaki został udzielony klientowi banku. Otrzymanie karty kredytowej wymaga założenia konta bankowego, a także wnioskowanie o limit na karcie i zawarcie stosownej umowy, której warunki będą określały oprocentowanie kredytu, a także warunki spłaty zobowiązania. Karta kredytowa wiąże się bezpośrednio z kredytem odnawialnym. Warto jednak pamiętać, że klient, który w wyznaczonym czasie, spłaci swoje bieżące zadłużenie, nie będzie musiał obawiać się żadnych opłat. W Polsce okres bezodsetkowy wynosi najczęściej 30 dni od daty rozliczenia limitu kredytowego.

Karta obciążeniowa łączy warunki karty debetowej oraz karty kredytowej. Karta obciążeniowa pozwala skorzystać z limitu kredytowego, a bank w określonym terminie pobiera z konta klienta pieniądze na spłatę tego zobowiązania. Dużą różnicą względem karty kredytowej jest to, że obciążenie musi zostać spłacone jednorazowo, podczas gdy wykorzystany limit na karcie kredytowej można spłacać częściowo.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - konta bankowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?
Konta bankowe 22.06.2021

Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?

Konto walutowe to jeden z kilku typów rachunków, który znaleźć można w ofercie banków. Mimo szerokiej dostępności nie cieszy się on jednak tak dużą popularnością, jak tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Gdy na bieżąco obserwujesz kursy walut i szukasz dobrych cen, warto, abyś zapłacił za nie bezpośrednio z konta, dzięki czemu unikasz kosztów związanych, chociażby z różnicami kursowymi. Sprawdź, kiedy jeszcze przydaje się konto walutowe.

Zobacz więcej
Kiedy przelew? Ile idzie przelew? - Księgowanie przelewów i sesje ELIXIR
Konta bankowe 16.10.2020

Kiedy przelew? Ile idzie przelew? - Księgowanie przelewów i sesje ELIXIR

Nie wiesz, kiedy przelew pojawi się na Twoim koncie bankowym? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć na temat przelewów ELIXIR. Szybko przekonasz się, ile trwa księgowanie transakcji.

Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe 13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe 12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.

Zobacz więcej
Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje
Konta bankowe 27.05.2020

Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Dzisiaj realizacja przelewów jest znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy mieć stały dostęp do internetu oraz konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej.

Zobacz więcej
Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne
Konta bankowe 22.05.2020

Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne

Szanujesz swój czas i nie chcesz tracić go na dojazd do banku, czy czekanie na obsługę w kasie? Sprawdź inne metody wpłaty gotówki na konto, powinny cię zainteresować, a także zapewnić coś więcej poza bezpieczeństwem twoich środków.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj