Jak działa BLIK i jak z niego korzystać?

BLIK jest nowoczesnym, niezwykle innowacyjnym systemem płatności mobilnych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Cechą charakterystyczną usługi BLIK jest także fakt, iż jest on bardzo wygodny i funkcjonalny.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Jak działa BLIK i jak z niego korzystać?

XXI wiek daje nam ogromną liczbę możliwości w zakresie dostępnych metod płatności. Jeszcze kilkanaście lat temu najchętniej wybieranym sposobem płatności wśród Polaków była gotówka. W chwili obecnej jest zupełnie inaczej. Polscy konsumenci bardzo polubili nowinki technologiczne, dzięki którym za zakupy w supermarkecie można zapłacić telefonem. Jedną z innowacyjnych metod płatności, która zdobywa coraz większą popularność, jest BLIK. Usługa ta dostępna jest w większości aplikacji mobilnych polskich banków. BLIK pozwala na zrealizowanie płatności bez używania gotówki bądź karty płatniczej. Transakcje realizowane w oparciu o system BLIK są realizowane niezwykle szybko oraz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Jak działa BLIK? Jak z niego korzystać? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w niniejszym poradniku.

BLIK - innowacyjne płatności za zakupy w telefonie

BLIK jest nowoczesnym, niezwykle innowacyjnym systemem płatności mobilnych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ma on całą masę zastosowań. Cechą charakterystyczną usługi BLIK jest także fakt, iż jest on bardzo wygodny i funkcjonalny. Ogromny wzrost zainteresowania płatnościami BLIK-iem powoduje, iż na wprowadzenie tej usługi decyduje się coraz więcej polskich instytucji bankowych.

BLIK - co to takiego?

BLIK to polski system służący do realizowania płatności mobilnych. Na czym dokładnie polega płatność BLIK-iem? To naprawdę banalnie proste! Wystarczy, że mamy przy sobie smartfon ze stałym dostępem do internetu. Na urządzeniu musimy mieć także zainstalowaną aplikację mobilną naszego banku. W aplikacji mobilnej możemy wygenerować specjalny kod BLIK, który następnie wprowadza się bankomacie BLIK, terminalu w sklepie czy w formularzu służącym do zrealizowania płatności BLIK w sklepie internetowym. Gdy wprowadzimy kod BLIK w jednym z tych miejsc, musimy zaakceptować realizację transakcji w aplikacji mobilnej.

Warto pamiętać o tym, iż kod BLIK wygenerowany w aplikacji mobilnej banku jest aktywny przez 120 sekund. Jeśli w tym czasie nie użyjemy go do zrealizowania transakcji, wówczas zostanie on anulowany. Z reguły cała transakcja przy użyciu kodu BLIK zajmuje najwyżej 20 sekund. Jest to bardzo przejrzysty i wygodny system, dzięki któremu nie trzeba mieć ze sobą portfela. Wszystko zrobimy z poziomu aplikacji mobilnej w telefonie.

Gdzie można płacić BLIK-iem?

Liczba miejsc, w których można płacić za pomocą innowacyjnego systemu BLIK, cały czas rośnie. Mowa tutaj o dyskontach, supermarketach, sklepach internetowych, restauracjach, kinach, basenach i wielu innych miejscach. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do dostępności tej metody płatności, warto zapytać o to konsultantów bądź sprzedawców.

BLIK można także wykorzystywać do wypłacania z bankomatów pieniędzy bez używania karty płatniczej. W niektórych przypadkach BLIK stosuje się również do wystawiania specjalnych czeków dla innych osób oraz do przekazywania pieniędzy za pośrednictwem telefonu.

Jak zapłacić BLIK-iem podczas robienia zakupów w sklepie?

Jeszcze kilkanaście lat temu dominującym środkiem płatniczym przy robieniu zakupów w sklepie była gotówka. W chwili obecnej wiele się w tej materii zmieniło. Aby móc zapłacić BLIK-iem podczas płatności w sklepie, trzeba mieć oczywiście ze sobą telefon z aplikacją mobilną banku. Gdy sprzedawca poda nam kwotę należną do zapłaty, musimy poinformować go o chęci zapłacenia BLIK-iem. Wtedy uruchamiamy aplikację mobilną banku, generujemy kod BLIK oraz wpisujemy go w terminalu. Później wystarczy już tylko zatwierdzić całą transakcję w aplikacji mobilnej.

Korzystanie z BLIK-a podczas robienia zakupów to nie tylko ogromna oszczędność czasu, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że płatności mobilne BLIK są znacznie bezpieczniejsze od standardowych kart płatniczych.

Jak zrobić przelew na telefon BLIK?

BLIK to nie tylko sposób na zrealizowanie zakupów bez karty płatniczej czy gotówki. Ogromnym atutem BLIK-a jest fakt, iż używając go można również realizować przelewy na telefon. W porównaniu z klasycznymi przelewami, środkami przesłane na urządzenie mobilne trafią od razu na konto adresata. Dodatkowym atutem jest fakt, iż nadawca takiego przelewu nie musi znać numeru rachunku bankowego adresata. Numer rachunku bankowego jest zastąpiony numerem telefonu, który można wprowadzać w sposób bezpośredni z książki telefonicznej danego urządzenia. Aby móc zrealizować przelew na telefon, należy przypisać numer do danego rachunku oraz zrobić przelew w aplikacji mobilnej danego banku.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty BLIK-iem? Bankomat BLIK

Mimo tego, iż BLIK kojarzy się przede wszystkim z płatnościami w sklepie oraz przelewami na telefon, to można go również wykorzystywać do wypłacania gotówki w bankomacie. Cały proces wypłacania środków z bankomatu BLIK-iem jest naprawdę banalnie prosty i nikt nie będzie miał z tym jakichkolwiek problemów. Wszystko trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund oraz gwarantuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa aniżeli klasyczne karty debetowe.

Jak zatem wypłacić pieniądze z bankomatu BLIK-iem? W pierwszej kolejności trzeba oczywiście znaleźć bankomat, który oferuje tę funkcjonalność. Gdy już go znajdziemy, wybieramy w nim metodę wypłaty środków BLIK-iem, w aplikacji generujemy kod BLIK oraz przepisujemy go na klawiaturze bankomatu. Na koniec potwierdzamy operację w telefonie. Aby wypłacić pieniądze z bankomatu BLIK-iem, nie trzeba nosić ze sobą karty płatniczej ani portfela. Nie zachodzi ryzyko, że ktoś przechwyci dane z naszej karty debetowej. Korzystając z systemu wypłacania środków BLIK-iem w bankomacie, można także przekazać środki osobie znajdującej się w innym miejscu, na przykład znajomemu bądź członkowi rodziny. Liczba bankomatów obsługujących płatności BLIK jest naprawdę spora. Każdy bankomat, który oferuje tego typu usługę, jest dokładnie oznaczony.

Czeki BLIK - jak to działa?

Oprócz wszystkich powyżej opisanych funkcjonalności, BLIK można również wykorzystywać do generowania specjalnych czeków BLIK. Na czym dokładnie to polega? Jest to ciąg dziewięciu cyfr generowany przy użyciu aplikacji mobilnej banku. Czek w takie postaci można wykorzystać samodzielnie bądź przekazać innej osobie. Co ważne: osoba, której przekazujemy czek BLIK, nie musi posiadać konta w żadnym banku.

Które banki mają w swojej ofercie BLIK?

Liczba banków mających w swojej ofercie płatności BLIK z roku na rok rośnie. Niestety, w dalszym ciągu niektóre instytucje bankowe w dalszym ciągu nie oferują tej funkcjonalności. BLIK-iem można zapłacić w następujących instytucjach bankowych:

Czy za BLIK się płaci?

Czy BLIK jest płatny? Tego typu pytania zadaje sobie wielu polskich konsumentów, którzy nie mają dokładnej wiedzy co do działania tego innowacyjnego systemu płatności. Aktualnie korzystanie z płatności BLIK jest w 100% bezpłatne. Płacąc BLIK-iem za zakupy w sklepie czy wypłacając pieniądze z bankomatu BLIK-iem, nie będziemy musieli ponosić jakichkolwiek dodatkowych opłat.

Korzystając z poszczególnych opcji trzeba również pamiętać o tym, że w poszczególnych cennikach czy tabelach opłat i prowizji mogą być zawarte informacje odnośnie dodatkowych opłat, na przykład z tytułu korzystanie z bankomatów BLIK w innych bankach. W sytuacjach tego typu zostanie potrącona prowizja taka sama jak w przypadku korzystania z karty płatniczej.

Najważniejsze zalety BLIK-a

BLIK to niezwykle innowacyjna metoda płatności, którą wyróżnia cała masa zalet. Wśród najważniejszych atutów BLIK-a trzeba wspomnieć przede wszystkim o tym, iż umożliwia on szybkie i sprawne realizowanie rozmaitych płatności w różnych miejscach bez używania karty płatniczej bądź logowania się do systemu bankowości internetowej. BLIK zapewnia o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa od tradycyjnych kart debetowych. Gdy dochodzi do zaginięcia karty płatniczej, ryzyko nadużyć jest naprawdę bardzo wysokie.

Zeskanowanie kodu BLIK nie uprawnia do niczego, co znacząco utrudnia potencjalnym złodziejom kradzież środków. Wszystkie transakcje z użyciem systemu BLIK powyżej 50 złotych wymagają dodatkowej weryfikacji kodem PIN. Korzystanie z systemu BLIK jest całkowicie darmowe. Banki nie pobierają żadnych prowizji czy dodatkowych opłat z tytułu wybierania tej metody płatności.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez BLIK są również przelewy na telefon, które pozwalają na bardzo szybkie przelewanie gotówki z wykorzystaniem nie numeru rachunku bankowego, tylko numeru telefonu adresata płatności. BLIK gwarantuje, że przelewy na telefon są realizowane w kilkanaście sekund bez względu na porę, co jest ogromnym atutem dla wszystkich tych, którym zależy na jak najszybszym otrzymaniu środków.

Ogromną zaletą systemu BLIK jest także jego duża dostępność. W chwili obecnej płatności BLIK oferują praktycznie wszystkie duże banki, dlatego nikt nie powinien mieć żadnych problemów ze zrealizowaniem takiej płatności.

BLIK a bezpieczeństwo

BLIK gwarantuje nam niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo gwarantowane przez BLIK jest znacznie wyższe niż w przypadku korzystania z tradycyjnych kart płatniczych. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia m.in. fakt, iż wygenerowany kod BLIK może być aktywny wyłącznie przez maksymalnie 2 minuty. Oprócz tego, kradzież czyjegoś kodu BLIK bądź jego skanowanie tak naprawdę nic nie daje. Jest to zupełne przeciwieństwo dla kart - gdy dojdzie do zeskanowania karty (CVV i numer karty), można jej do woli używać i realizować transakcje na jej konto.

Mało tego, każda transakcja za pośrednictwem BLIK-a powyżej 50 złotych wymaga dodatkowego potwierdzenia numerem PIN, co również w sposób znaczący wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wszelkich realizowanych płatności. Użytkownicy aplikacji mobilnych banków mogą również ustawiać limity BLIK odnośnie maksymalnej, dziennej kwoty, którą można wydać na transakcje tego typu.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły