Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?

Opublikowano: 2021-07-05 12:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 4
Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?

Sprzedałeś mieszkanie, a za uzyskane w ten sposób środki, zamierzasz nabyć kolejną nieruchomość? Nie zwlekaj przesadnie długo. Jeśli kupisz nowe mieszkanie lub dom w ciągu 3 lat, to możesz liczyć na przyznanie tzw. ulgi mieszkaniowej. Czym dokładnie jest ta ulga i na jakich zasadach funkcjonuje? Sprawdź, czy ulga mieszkaniowa jest dla Ciebie korzystna!

Ulga mieszkaniowa - co to?

Ulga mieszkaniowa to rodzaj ulgi podatkowej. Komu przysługuje? Przyznawana jest osobom, które sprzedały nieruchomość, a środki pozyskane z tej transakcji, przeznaczyły na zakup kolejnej nieruchomości bądź realizację innych celów mieszkaniowych, w tym kredyt hipoteczny. Co istotne nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości pozyskał ją w ramach zakupu, darowizny czy też spadku. Zasada jest jedna: nie może pozostawać jej właścicielem dłużej niż 5 lat. To nie jedyne ograniczenie czasowe. 

Preferencyjne warunki rozliczania podatku od osób fizycznych zostaną przyznane o ile podatnik środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczył na cele mieszkaniowe w ciągu maksymalnie 3 lat. Jeśli zatem sprzedałeś mieszkanie, a za te pieniądze kupiłeś kolejne, lecz po upływie tego okresu, to ulga mieszkaniowa Ci nie przysługuje. To samo dotyczy sytuacji, gdy byłeś właścicielem danej nieruchomości dłużej niż 5 lat. 

Sprawdź koniecznie: Mieszkanie bez wkładu własnego

Ulga mieszkaniowa 2021 - aktualne informacje

W 2021 roku czas, który obowiązywał w przypadku rozliczenia ulgi podatkowej, został nieco wydłużony. Ma to związek z trwającą pandemią koronawirusa. Ministerstwo Finansów, Funduszy oraz Polityki Regionalnej zdecydowało się pójść podatnikom na rękę i wydawało rozporządzenie na mocy, którego środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości można przeznaczyć na zakup kolejnej nieruchomości aż do 31 grudnia 2021 roku i tym samym otrzymać ulgę mieszkaniową. Co to oznacza dla podatników? Mają nie 3, a 4 lata na wydanie środków pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe. Nowa ulga mieszkaniowa wydaje się zatem korzystna.

Kliknij i sprawdź: Kredyt na fotowoltaikę

Ulga mieszkaniowa - kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Komu przysługuje ulga mieszkaniowa? Aby otrzymać ulgę mieszkaniową należy spełnić 3 warunki:

  • sprzedać nieruchomość własnościową, a środki pozyskane ze sprzedaży przeznaczyć na cele mieszkaniowej,
  • zbyć nieruchomość maksymalnie w ciągu 5 lat,
  • kupić nową nieruchomość w ciągu 3 lat od sprzedaży poprzedniej

Jak zatem widać ulga mieszkaniowa nie jest dostępna tylko dla młodych małżeństw. W tym przypadku nie ma ograniczenia wiekowego. Skorzystać mogą z niej tylko właściciele nieruchomości.

Ulga mieszkaniowa - co można odliczyć w ramach ulgi?

Ulga mieszkaniowa wiąże się z przeznaczeniem środków pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe. Co jednak właściwie kryje się pod pojęciem celów mieszkaniowych, czyli co można odliczyć w ramach ulgi? Będzie to:

  • zakup  nieruchomości (domu lub mieszkania),
  • zakup działki budowlanej,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • spłata kredytu hipotecznego,
  • wydatki przeznaczone na cele mieszkaniowe takie jak remont czy przebudowa nieruchomości (zanim podatnik uzyskał tytuł własności danej nieruchomości).

Ulga mieszkaniowa a spadek i darowizna

Jak wygląda kwestia ulgi mieszkaniowej i spadku lub darowizny? Nie ma znaczenia, w jaki sposób podatnik stał się właścicielem mieszkania. Mógł nabyć je sam bądź uzyskać w ramach spadku czy też darowizny. Nie istnieje zatem konieczność występowania o zgodę organu podatkowe, aby uzyskać ulgę mieszkaniową. Przysługuje ona z mocy prawa. Możliwe, że będzie jednak niezbędna decyzja, która potwierdzi możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn jest zatem jak najbardziej uznawana.

Sprawdź: Zrzeczenie się spadku

Ulga mieszkaniowa a kredyt hipoteczny

Pewne wątpliwości budzi kwestia ulgi mieszkaniowej i kredytu hipotecznego. W końcu środki ze sprzedaży nieruchomości nie zawsze mogą okazać się wystarczające na cele mieszkaniowego. Co w sytuacji, gdy za pieniądze ze sprzedaży mieszkania chcesz kupić dom, ale brakuje Ci środków i zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Czy wówczas ulga mieszkaniowa Ci przysługuje? Jak najbardziej pod warunkiem, że spłata dotyczyć będzie kredytu zaciągniętego na nabycie innej nieruchomości lub prawa majątkowego, służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

Jednocześnie warto wiedzieć, że jeśli podatnik podpisze umowę o kredyt hipoteczny po sprzedaży nieruchomości, to nie otrzyma zwolnienia z podatku PIT.

Sprawdź nasz darmowy kalkulator kredytowy!

Ulga mieszkaniowa - kiedy przysługuje?

Kiedy możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Wówczas gdy sprzedałeś nieruchomość, której byłeś właścicielem, a środki przeznaczyłeś na cele mieszkaniowe. Wszystkie warunki jej uzyskania już znasz. Sprowadzają się one głównie do dotrzymania wyznaczonych okresów. Ulga mieszkaniowa przysługuje zarówno osobom, które nabyły nieruchomość samodzielnie, jak również, gdy otrzymały ją w darowiźnie.

Dowiedź się więcej: Kredyt hipoteczny bez BIK?

Ulga mieszkaniowa - jak ją obliczyć?

Ile właściwie wynosi ulga mieszkaniowa i w jaki sposób ją obliczyć? Aby obliczyć ulgę mieszkaniową musisz zastosować się do wzoru zgodnie, z którym kwota dochodu zostanie przemnożona przez kwotę wydatków na cele mieszkaniowe i podzielona przez kwotę przychodu. Pamiętaj, że dochód to różnica między przychodem, a kosztami jego uzyskania.

Obliczenie ulgi mieszkaniowej warto zobrazować na przykładzie. Załóżmy, że przychód od sprzedaży nieruchomości wyniósł 350 tys. złotych, a koszty uzyskania przychodu to 70 tys. zł. Jednocześnie wydatki na cele mieszkaniowe to 230 tys. złotych.

350.000- 70.000= 250.000 

Otrzymana kwota, czyli 250 tys. złotych, to wydatki na cele mieszkaniowe. Jaki dochód podlega zatem zwolnieniu? Obliczamy to zgodnie z opisanym powyżej wzorem, czyli:

70.000 * 250.000 / 250.000 = 50.000

Teraz pozostaje obliczyć dochód do opodatkowania. Odejmujemy zatem wydatki po poniesione na cele mieszkaniowe od przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

250 000 zł – 230 000 zł = 20 000 zł

W sytuacji, gdy cały ten przychód zostanie wydany na cele mieszkaniowe, w całości będzie podlegał zwolnieniu z podatku VAT.

Ulga mieszkaniowa - jak udokumentować ulgę mieszkaniową?

Przepisy nie definiują jednoznacznie, jak należy udokumentować ulgę mieszkaniową. W praktyce oznacza to, że dokumentem uprawniającym do skorzystania z ulgi, może być każdy dokument który jest zgodny z prawem. Najczęściej będzie to zatem faktura VAT, a także umowa z wykonawcą na prace budowlane czy też potwierdzenie zapłaty. Kwestią dyskusyjną mogą być zaś paragony fiskalne nie zawierające dane kupującego, dlatego lepej ich unikać.

Sprawdź również: Kalkulator zdolności kredytowej

Ulga mieszkaniowa - jak ją rozliczyć?

Kwestia najważniejsza to rozliczenie przysługującej ulgi mieszkaniowej. W jaki sposób to zrobić? Odliczenie od podatku powinno zostać wykazane w deklaracji PIT-39. Ten dokument można złożyć wraz z PIT-36, a także PIT-37, co oznacza, że należy to zrobić do końca kwietnia.

Jakie dochody wskazuje się w deklaracji PIT-39? Będą to przede wszystkim dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych oraz dochody zwolnione z podatku PIT zgodnie z warunkami ulgi mieszkaniowej. Co istotne, w deklaracji PIT należy wykazać dochode, które podlegają zwolnieniu z podatu nawet jeśli nie zostały jeszcze do końca poniesione lub są na etapie planu. 

W zeznaniu powinieneś wykazać dochody zwolnione z podatku niezależnie od tego, czy wydatki na cele mieszkaniowe zostały poniesione, czy są dopiero planowane.

Jeśli podatnik zadeklarował uzyskanie dochodu jako wolnego od podatku, a następnie nie spełnił warunków, które uprawniają do skorzystania z ulgi, to powinien złożyć korektę zeznania podatkowe, a tym samym zapłacić podatek wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę. 

Ulga mieszkaniowa - co jeszcze musisz wiedzieć?

Wszelkie kwestie prawne związane z ulgą mieszkaniową reguluje Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.  o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. z dnia 21 sierpnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426). Jednocześnie zmiany dotyczące rozliczenia ulgi mieszkaniowej w 2021 roku zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 23 grudnia 2020 r. (rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe przychodu uzyskanego w 2018 r. z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego).

Ulga mieszkaniowa to bez wątpienia korzystne zwolnienie podatkowe, na którym podatnik może wiele zaoszczędzić. Zobowiązanie powinno jednak zostać zaciągnięte przed dniem uzyskania przychodu. Należy jednocześnie dopilnować terminów wynikających z przepisów prawnych.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania