Kredyty gotówkowe 14 min. czytania

Kredyt na fotowoltaikę - gdzie starać się o najlepszy kredyt na panele fotowoltaiczne?

Zaktualizowano: 2021-07-05 13:09
Opublikowano: 2021-06-24 13:50
Średnia ocena: 5,29/6 Głosów: 7
Kredyt na fotowoltaikę - gdzie starać się o najlepszy kredyt na panele fotowoltaiczne?

Jeśli zastanawiasz się, czy kredyt na fotowoltaikę to dobry pomysł na sfinansowanie zakupu paneli, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Wiele banków, doceniając rosnącą popularność, jaką cieszy się fotowoltaika, wprowadziła do swojej oferty propozycje pożyczek, które mają pokryć zobowiązania wynikające z takiej inwestycji.

W ostatnim czasie możemy zauważyć rekordową ilość instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach polskich domów. Za wzrost zainteresowania panelami z całą pewnością odpowiedzialna jest Unia Europejska, która wprowadziła dyrektywę OZE, ale nie tylko. Kredyt na fotowoltaikę 2019 cieszył się większym zainteresowaniem niż jeszcze kilka lat wcześniej. Dlaczego?

Ze względu na członkostwo naszego kraju w UE, do końca 2020 roku byliśmy zobligowani do zwiększenia udziału energii z OZE do 15%. Z tego powodu powstały liczne projekty, które miały na celu ułatwić rozwój fotowoltaiki. Popularne stały się pożyczki (bez trudu mogliśmy znaleźć propozycję kredytu na fotowoltaikę 2020, czy też zaktualizowane oferty dotyczące kredytów na fotowoltaikę 2021), ale też skorzystać z programów, które umożliwią odliczenie kosztu paneli od podatku. Sprawdźmy, jak aktualnie znaleźć najlepsze rozwiązanie na sfinansowanie kosztów instalacji. Czy w tym roku propozycje te znów ulegną zmianie? 

Kredyt na fotowoltaikę - czym jest takie zobowiązanie?

Osoby, które zastanawiają się nad założeniem instalacji w swoim domu, często rozważają finansowanie zakupu kredytem na panele fotowoltaiczne. Duża część z nich finalnie decyduje się jednak skorzystać z oferty tradycyjnych kredytów gotówkowych, ponieważ pozyskane w ten sposób środki, mogą spożytkować na dowolny cel, a sposób otrzymania zobowiązania jest szybki i w dużej części odbywa się zdalnie. Bez wątpienia kredyty gotówkowe stanowią duży odsetek wszystkich propozycji kredytowych banków, dlatego stosunkowo łatwo możemy wybrać korzystną dla siebie ofertę. 

Innym rozwiązaniem, który powoli zyskuje na popularności, jest kredyt celowy na panele fotowoltaiczne. Taka oferta, nierzadko wyróżnia się atrakcyjnymi warunkami finansowania i dużą elastycznością w zakresie spłaty zobowiązania. Pozyskane środki można jednak spożytkować tylko i wyłącznie na zakup oraz montaż paneli wraz z potrzebnym osprzętem.

Kliknij i sprawdź: Kredyt gotówkowy na dowód bez umowy o pracę

Kredyt na fotowoltaikę - jak sfinansować kupno paneli fotowoltaicznych?

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to spory wydatek. W zależności od wielkości inwestycji powinniśmy liczyć się z kosztem sięgającym nawet 25 tys. złotych. Na taką kwotę, na szczęście składa się nie tylko cena samych paneli, ale też potrzebnych akcesoriów wraz z usługą montażu. Chcąc finansować zakup, możemy więc sięgnąć do własnej kieszeni i skorzystać z oszczędności lub też posłużyć się:

 • kredytem gotówkowym,
 • możliwością zakupu na raty,
 • środkami uzyskanymi z dotacji lub programów rządowych,
 • kredytem celowym na zakup fotowoltaiki.

Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, warto pamiętać, że każda z nich ma swoje wady i zalety. Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu, sprawdź, czy aktualnie w Twojej okolicy nie ma żadnego programu, który pozwoli Ci skorzystać z bezzwrotnej dotacji. 

Sprawdź: Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Kredyt na fotowoltaikę - dedykowany kredyt na kupno paneli

Niektóre banki starają się sprostać zmianom, jakie wymusza na nas troska o środowisko. Montaż paneli jest jednym z ekologicznych sposób na pozyskiwanie prądu, a dodatkowo pomaga w redukcji emisji dwutlenku węgla, siarki oraz tlenów azotu i pyłów, dlatego bez zastanowienia wpisuje się w działania mające na celu ochronę środowiska.

W zależności od polityki kredytowej danego banku, wymogi stawiane przed kredytobiorcami mogą być nieco inne, podobnie jak warunki udzielania zobowiązania. Szukając kredytów na panele, warto pamiętać o tym, że mogą one mieć różne nazwy. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na te, które w nazwie mają zawarte słowa: eko czy też zielona energia.

Kredyt gotówkowy na fotowoltaikę

Pożyczka na fotowoltaikę może stanowić również ofertę przedsiębiorstw z branży energetycznej. Dla przykładu Tauron swoim klientom proponuje dwie opcje kredytowe realizowane przez Alior Bank. Kredyt na zakup paneli jednak najczęściej stanowi jedynie propozycje banków i na próżno szukać ich, chociażby w parabankach. 

Fotowoltaika na raty

Zakup na raty najczęściej kojarzy nam się z kupnem nowego telefonu, telewizora czy pralki. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że kredyt ratalny można otrzymać też w firmie sprzedającej panele fotowoltaiczne. Przedsiębiorstwa oferujące instalacje często podpisują umowy z bankami, dzięki czemu klient może skorzystać z oferty zakupu bez potrzeby składania osobnego wniosku do banku.

Warto pamiętać jednak o tym, że z kredytu ratalnego, podobnie jak gotówkowego czy celowego mogą skorzystać jedynie te osoby, które mają dobrą historię kredytową w BIK-u oraz wyróżniają się wystarczająco wysoką zdolność kredytową. Wszystkie stawiane przed klientem wymagania zostaną sprawdzone przez bank, nawet jeśli umowa zostaje zawarta za pośrednictwem sprzedawcy.

Dopłaty do fotowoltaiki - dotacje na kupno i montaż fotowoltaiki

Kredyt na instalację fotowoltaiczną to nie jedyna opcja, z której mogą skorzystać osoby zainteresowane zieloną energią. W Polsce dużym powodzeniem cieszą się programy i dotacje rządowe.

Jednym z nich jest program „Mój Prąd”, który zgodnie z zapowiedzią zostanie ponownie uruchomiony w lipcu 2021 roku. Jego alternatywą jest program „Czyste powietrze” kierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Inwestorzy w ramach dotacji mogą liczyć na dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne źródła spełniające najwyższe normy. Wsparcie może wynosić nawet 30 000 zł na podstawowe dofinansowanie lub 37 000 zł dla podwyższonego poziomu.

Oblicz ratę kredytu z pomocą kalkulatora kredytów

Kredyt na fotowoltaikę - warunki otrzymania

O kredyt w banku może starać się każda osoba pełnoletnia, która posiada odpowiednią zdolność oraz może pochwalić się pozytywną historią kredytową.

Jeśli zależy nam jednak na załatwieniu wszystkich formalności online, to najczęściej z takiego prawa mogą skorzystać jedynie klienci danego banku, którzy prowadzą w nim konto lub np. korzystają z karty kredytowej. W przeciwnym razie bank przed udzieleniem kredytu może zechcieć zweryfikować Twoją tożsamość. W takim przypadku możesz osobiście udać się do placówki, skorzystać z opcji wysłania umowy kurierem (wtedy musisz podpisać dokument przy pracowniku firmy przewozowej) lub potwierdzić swoją tożsamość podczas rozmowy wideo z pracownikiem banku. 

Kredyt na fotowoltaikę - kto może skorzystać z kredytu na cele ekologiczne?

Banki, które udzielają kredytów na fotowoltaikę, najczęściej oferują je każdemu, kto chce w ten sposób finansować inwestycje ekologiczne. Kredytodawcy nie narzucają klientom zakupu konkretnych rozwiązań, a po środki mogą sięgnąć nawet te osoby, które chcą zainstalować ekologiczne kotły ogrzewania centralnego, kupić materiały termoizolacyjne czy też zainwestować w ekologiczny pojazd.

Kredyt na fotowoltaikę - oferta banków

Kredyty na zakup fotowoltaiki z roku na rok cieszą się większym powodzeniem, dlatego coraz częściej możemy zobaczyć je w ofertach banków. Zobowiązania udzielane są najczęściej na inwestycje związane z ekologią, dlatego jedną pożyczką nierzadko możemy finansować zakup czy modernizację kilku projektów. Najlepszy kredyt na fotowoltaikę jest przede wszystkim tani dlatego przed wyborem konkretnej propozycji, warto spojrzeć na RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania), która informuje nas o wszystkich kosztach, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Jeśli poszukujesz kredytu preferencyjnego na fotowoltaikę, spójrz na poniższe oferty, być może skorzystasz z jednej z nich.

Santander kredyt na fotowoltaikę

Santander Consumer Bank wprowadził do swojej oferty Raty EKO na zakup i montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Aby skorzystać z kredytu na fotowoltaikę, Santander wymaga przedstawienia dokumentu tożsamości oraz zaświadczenia o źródle i wysokości dochodów. Bank honoruje wpływy pochodzące:

 • z umów o pracę
 • emerytury,
 • działalności gospodarczej,
 • działalności rolnej,
 • oraz dodatkowych źródeł takich jak: stypendia naukowe, alimenty, świadczenia wychowawcze itd.

niezależnie od waluty (uznawane są dochody w PLN, EUR, GBP, USD, CZK oraz CHF). 

Chcąc skorzystać z zakupów na raty, wystarczy wybrać konkretny towar (zaznaczając opcję płatności eRaty, jeśli zakupu dokonujemy online), podpisać umowę kredytową stacjonarnie, zdalnie lub z wykorzystaniem przelewu, a następnie odebrać towar i cieszyć się własną energią. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, czy wybrany przez nas sklep współpracuje z Santander Consumer Bank S.A.

PKO BP kredyt na fotowoltaikę

PKO kredyt na fotowoltaikę nosi nazwę „Ekopożyczka PKO” i może być przeznaczona na finansowanie zakupu paneli lub też innych pojazdów czy urządzeń ekologicznych. Kredytobiorca ma szansę pożyczyć maksymalnie 44 505 zł (umowa na 50 000 zł) i rozłożyć spłatę na 120 miesięcy.

Kredyt na fotowoltaikę PKO udzielany jest nawet tym osobom, które nie posiadają konta w banku PKO, jednak pożyczkę można otrzymać jedynie w placówce banku. Kredytodawca udostępnił na swojej stronie internetowej kalkulator, który pozwala szybko obliczyć koszt pożyczki po zaznaczeniu takich parametrów jak: wysokość kredytu oraz czas spłaty.

BOŚ Bank kredyt na fotowoltaikę

Energia ze słońca to jedno z haseł, które możemy przeczytać, sprawdzając ofertę kredytową stworzoną przez Bank Ochrony Środowiska. Kredyt na fotowoltaikę nosi nazwę „EKOkredyt” i umożliwia sfinansowanie zakupu i montażu:

 • instalacji fotowoltaicznych,
 • magazynów energii,
 • przydomowych stacji ładowania,
 • oraz pozwala refinansować koszty wykonania ww. instalacji, poniesionych w okresie maksymalnie trzech miesięcy wstecz od daty złożenia wniosku kredytowego w ramach Promocji.

Kredyt BOŚ na fotowoltaikę przyznawany jest na czas od 1 do 120 miesięcy, a maksymalna kwota, jaką można uzyskać, wynosi 75 000 zł. BOŚ kredyt na fotowoltaikę to również możliwość zawieszenia spłaty rat kapitałowych na okres 3 miesięcy.

BNP Paribas kredyt na fotowoltaikę

Bank BNP Paribas w swojej ofercie posiada propozycję kredytu inwestycyjnego „Zielona Energia”, który przeznaczony jest na finansowanie budowy elektrowni wiatrowych, elektrowni wodnych, fotowoltaicznych oraz instalacji do wytwarzania energii elektrycznej i/lub energii cieplnej z biomasy, lub z biogazu. BNP (jeszcze do niedawna BGŻ), kredytu na fotowoltaikę udziela firmom oraz osobom fizycznym. Z nieco innej oferty (Kredyt na zielone zmiany) mogą skorzystać osoby prywatne, które szukają sposobu na finansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych.

Bank udziela kredytu na maksymalną wysokość 200 tys. złotych, a jego spłatę rozkłada na okres od 6 do 120 miesięcy. BNP, podobnie jak bank PKO udostępnia swoim klientom narzędzie, za pomocą którego mogą oni z łatwością obliczyć wysokość potencjalnej raty oraz poznać poziom pozostałych opłat towarzyszących zobowiązaniu.

Credit Agricole kredyt na fotowoltaikę

Credit Agricole rozwijając swoją ofertę „zielonych produktów”, niedawno wprowadził propozycję kredytu hipotecznego dla osób, które planują zakup lub budowę domu energooszczędnego. Dla tej grupy klientów przygotował on propozycję z obniżoną marżą do poziomu 1,95 proc. oraz prowizją wynoszącą 0 proc.

Chcąc skorzystać z tej atrakcyjnej oferty, należy spełnić jednak kilka warunków. Przede wszystkim:

 • klient powinien potwierdzić niskie zapotrzebowanie budynku na energię;
 • otworzyć konto w Credit Agricole (jeśli do tej pory nie był klientem banku);
 • zapewnić na nim wpływ wynagrodzenia na poziomie co najmniej 2000 zł miesięcznie;
 • wykupić ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie nieruchomości z oferty Credit Agricole (odpowiednio w CALI i w CATU) przez okres 5 lat od daty zawarcia umowy kredytu.

Oczekiwany wkład własny to minimum 20 proc. wartości inwestycji.

Alior Bank kredyt na fotowoltaikę

Z oferty kredytu na fotowoltaikę Alior Bank mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Dla firm bank przygotował propozycję „Kredyt Ekofirma”, który może zostać przeznaczony na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych (PV) do produkcji energii na potrzeby własne. Kredyt na fotowoltaikę Alior może zostać udzielony na kwotę wynoszącą nawet 500 tys. złotych, a okres spłaty rozłożony na 10 lat.

Tauron kredyt na fotowoltaikę to również po części propozycja Alior Banku. Korzystając z oferty przygotowanej przez dostawcę energii, możemy skorzystać z dwóch linii finansowania (tzw. EKO RAT), których realizacją zajmuje się właśnie Alior.

Kredyt na fotowoltaikę - ile kosztuje?

W zależności od propozycji banku możemy znaleźć tani kredyt na fotowoltaikę, jak i ten, za który przyjdzie nam trochę zapłacić. Kredytodawcy jednak starają się tworzyć jak najkorzystniejsze oferty kredytów na zieloną energię, aby zachęcić swoich klientów do inwestycji.

Zdarzają się sytuacje, w których możemy znaleźć niemal darmowe kredyty na fotowoltaikę. Takie oferty należą jednak do rzadkości i oferowane są jedynie osobom fizycznym. Najczęściej, znaleźć można je w ofercie firm instalacyjnych.

Dla osób, którym nie uda się skorzystać z darmowego kredytu, pozostaje poszukać tego z najlepszymi parametrami. Na szczęście coraz więcej banków umieszcza na swojej stronie internetowej kalkulatory kredytów na fotowoltaikę. To narzędzie pozwala przeprowadzić szybką i prostą symulację kredytu, dzięki czemu klient może sprawdzić jak duża będzie rata jego zobowiązania.

Kredyt na fotowoltaikę - wady i zalety

Finansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych kredytem bankowym ma swoje mocne i słabe strony. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto pamiętać jednak o tym, że kolejne zobowiązanie to znaczne obciążenie dla naszego domowego budżetu, a wybierając długi czas spłaty (np. 10 lat), nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy za jakiś czas będziemy w stanie w ogóle go spłacać. Z drugiej strony, inwestycje poczynione w zieloną energię mogą nam się szybko zwrócić. Na internetowych forach o kredycie na fotowoltaikę, właściciele domków jednorodzinnych wspominają o ogromnych oszczędnościach, dzięki którym bez trudu są w stanie wygospodarować środki na spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Zalety kredytu na fotowoltaikę:

 • nie musisz angażować własnego kapitału i korzystać z odłożonych środków, ponieważ kredyty udzielane są nawet na 100 proc. kosztów realizacji inwestycji;
 • możesz skorzystać z kredytu celowego o niższej prowizji w porównaniu do tradycyjnych kredytów gotówkowych;
 • miesięczne raty możesz rozłożyć nawet na kilkanaście lat;
 • inwestujesz w zieloną energię i dbasz o środowisko.

Wadą kredytu może być jedynie konieczność dokumentowania inwestycji. Wraz z wnioskiem często należy przedstawić również wiele pism czy zaświadczeń związanych z wymogami prawnymi. Oprócz kosztów, które akurat w przypadku celowych są dość niskie, rozwiązanie to jest bardzo korzystne.

Kredyt na fotowoltaikę - czy warto się zdecydować?

Kredyt na fotowoltaikę to rozwiązanie oferowane przez różne instytucje i dzięki temu, że cieszą się one rosnącą popularnością - bez trudu możesz znaleźć je w ofertach największych banków w Polsce. Kredyt na fotowoltaikę jest kredytem celowym, a takie często udzielane są na korzystniejszych warunkach niż przeciętny kredyt gotówkowy. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety tego rozwiązania oraz korzyści płynące z ochrony środowiska naturalnego to zdecydowanie warto przy planowaniu inwestycji, wziąć pod uwagę opcje finansowania kredytem. Przed złożeniem wniosku sprawdź jednak, czy możesz skorzystać z jakiejkolwiek rządowej dotacji, która w odróżnieniu od kredytu jest bezzwrotna.

Sprawdź: Rodzaje kredytów

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania