Kredyty hipoteczne Poradniki 6 min. czytania

Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Zaktualizowano: 2023-01-30 11:38
Opublikowano: 2022-12-28 11:29
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Mieszkanie bezczynszowe

Mieszkanie bezczynszowe, czyli pozbawione konieczności uiszczania comiesięcznych należności do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niższe opłaty oznaczają spore oszczędności, jednak wiąże się z nimi znacznie większa odpowiedzialność właścicieli niż w przypadku tradycyjnych, czynszowych mieszkań. Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?

Kredyt hipoteczny jest dla wielu osób jedyną możliwością nabycia własnych czterech kątów, Trudna sytuacja gospodarcza, w jakiej od wielu miesięcy znajduje się nasz kraj, skłania jednak do poszukiwania oszczędności. Jednym z ciekawych rozwiązań jest mieszkanie bezczynszowe, które przyciąga inwestorów niskimi kosztami eksploatacji. Jakie są jego zalety i wady?

Co oznacza, że mieszkanie jest bezczynszowe?

Właściciele mieszkań należących do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty z reguły są zobowiązani do płacenia czynszu, czyli comiesięcznej należności, z której wpływy pokrywają wydatki związane z:

 • utrzymaniem czystości w częściach wspólnych budynku (klatki schodowe, piwnice),
 • dokonywaniem remontów i drobnych napraw części wspólnych, balkonów itp.,
 • dbaniem o estetykę budynku,
 • sprzątaniem części wspólnych,
 • opłatami administracyjnymi, np. wypłatami dla pracowników spółdzielni,
 • opłatami za media, np. wodę, wywóz śmieci czy ogrzewanie.

Mieszkanie czynszowe a bezczynszowe – czym się różni? W przypadku tego drugiego właściciele nie muszą płacić czynszu, często mają też większą możliwość podejmowania decyzji dotyczących, np. wyboru podmiotu sprzątającego klatki schodowe. Osoby, które kupiły lokal w domu bezczynszowym, muszą jednak liczyć się z koniecznością samodzielnego rozwiązywania wielu spraw. Czy warto inwestować w mieszkanie bezczynszowe? O co chodzi z popularnością tego rozwiązania? O tym w dalszej części tekstu.

Sprawdź również: Czym jest spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu

Jakie obowiązki ma właściciel mieszkania bezczynszowego?

Bezczynszowe mieszkania wydają się bardzo korzystnym rozwiązaniem – pozwalają oszczędzić kilkaset złotych miesięcznie, co w dłuższej perspektywie oznacza spory zysk. Niestety brak stałych opłat administracyjnych oznacza, że lokatorzy mają wiele obowiązków, do których należą:

 • utrzymywanie porządku w częściach wspólnych,
 • wykonywanie napraw i remontów,
 • odśnieżanie chodników,
 • usuwanie usterek technicznych.

W zależności od ustaleń, lokatorzy mieszkań bezczynszowych mogą wykonywać te prace samodzielnie lub wynająć do tego celu firmy. Mieszkańcy często wymieniają się obowiązkami, np. ustala się grafik sprzątania klatek schodowych lub odśnieżania. W przypadku, gdy lokatorzy zdecydują się na wynajęcie zewnętrznego podmiotu, np. serwisu sprzątającego, dochodzą dodatkowe opłaty.

Oprócz tego lokatorzy są zobowiązani do przestrzegania ciszy nocnej czy norm współżycia społecznego, np. zakazu śmiecenia, spożywania alkoholu czy palenia papierosów w częściach wspólnych budynku.

Przekonaj się co oferuje Bezpieczny kredyt 2% i kto może skorzystać z tej pomocy rządowej.

Jakie opłaty ponosi właściciel mieszkania bezczynszowego?

Ile się płaci za mieszkanie bezczynszowe? Brak stałych opłat z tytułu czynszu nie oznacza, że właściciele i najemcy mieszkań bezczynszowych nie ponoszą żadnych kosztów użytkowania nieruchomości. Okazuje się, że utrzymanie części wspólnych i naprawy również wiążą się z kosztami. Jakie opłaty ponosi się w mieszkaniu bezczynszowym? Należą do nich między innymi koszty:

 • sprzątania części wspólnych,
 • napraw i remontów,
 • ogrzewania,
 • mediów (woda, wywóz śmieci).

Widzimy zatem, że ponoszone opłaty dotyczą spraw bezpośrednio związanych z mieszkaniem w budynku i zapewnianiem lokatorom komfortu. Mieszkańcy lokali bezczynszowych nie muszą natomiast dokładać się do pensji pracowników spółdzielni mieszkaniowej czy zarządu wspólnoty.

Sprawdź również: Najem instytucjonalny – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Mieszkanie bezczynszowe a fundusz remontowy

Fundusz remontowy to specjalny fundusz celowy, który powstał z myślą o pokrywaniu wydatków związanych z modernizacją budynku. Mieszkańcy płacą go co miesiąc wraz z czynszem – zazwyczaj stanowi on określony procent powierzchni użytkowej lokalu lub jest uzależniony od udziału w budynku. Środki z funduszu remontowego są przeznaczane między innymi na:

 • termomodernizację budynku,
 • malowanie elewacji,
 • remont klatek schodowych (malowanie ścian, wymiana podłóg, poręczy),
 • remont balkonów.

Lokatorzy mieszkań bezczynszowych nie mają obowiązku płacenia funduszu remontowego. Wiele spółdzielni lub wspólnot zarządzających lokalami bezczynszowymi może jednak ustalić drobną opłatę, która będzie przeznaczana na remonty lub drobne naprawy.

Zalety i wady mieszkań bezczynszowych

Mieszkania bezczynszowe, chociaż pozornie tańsze niż tradycyjne lokale obciążone czynszem, wymagają większego zaangażowania lokatorów w życie lokalnej społeczności. Utrzymywanie budynku i otoczenia wokół niego w dobrym stanie wiąże się z koniecznością wykonywania wielu prac samodzielnie. Jakie są plusy i minusy mieszkania bezczynszowego?

Zalety mieszkań bezczynszowych:

 • brak stałych opłat administracyjnych,
 • niższe koszty utrzymania lokalu,
 • brak opłat na wynagrodzenia pracowników spółdzielni lub zarządu wspólnoty mieszkaniowej,
 • możliwość samodzielnego decydowania o wyborze podmiotu, który zajmuje się sprzątaniem lub naprawami w budynku,
 • rozliczanie wody i ogrzewania zgodnie z rzeczywistym zużyciem,
 • brak funduszu remontowego.

Wady mieszkań bezczynszowych:

 • konieczność bezpośredniego angażowania się w życie społeczności,
 • w wielu przypadkach samodzielne wykonywanie prac, np. sprzątania części wspólnych czy drobnych napraw,
 • konieczność pogodzenia interesów lokatorów i dojścia do porozumienia w kwestii, np. remontu budynku,
 • brak funduszu remontowego, a co za tym idzie, brak środków potrzebnych w nagłej sytuacji, wymagającej natychmiastowego działania (np. załatanie dziury w dachu powstałej w wyniku działania żywiołu).

Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?

Mieszkanie bezczynszowe można kupić na wynajem lub z myślą o wprowadzeniu się. W przypadku lokali przeznaczonych do celów inwestycyjnych ważne jest poinformowanie lokatorów o braku czynszu i związanych z tym obowiązkach (np. sprzątaniu klatki schodowej czy odśnieżaniu chodnika).

Nie wszystkim potencjalnym najemcom będzie odpowiadać taki system – niektórzy ze względu na charakter pracy lub inne względy wolą płacić czynsz i nie martwić się o utrzymanie budynku. Można również kupić dla siebie mieszkanie bezczynszowe. Opinie na ten temat są zróżnicowane – wszystko zależy od indywidualnych ustaleń mieszkańców i zakresu obowiązków, jakie muszą wykonywać.

Jak sfinansować zakup mieszkania bezczynszowego?

Mieszkanie bezczynszowe można kupić, zaciągając kredyt hipoteczny. Potencjalny kredytobiorca musi mieć odpowiednią zdolność kredytową, pozytywną historię w BIK i nie zalegać z innymi zobowiązaniami.

Bank sprawdza również wysokość zarobków oraz staż pracy u obecnego pracodawcy, często potrzebne są także dodatkowe zaświadczenia lub wyciągi z konta bankowego. Z pomocą kredytu można sfinansować zakup mieszkania bezczynszowego z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Obecnie ze względu na wysokie stopy procentowe, zakup mieszkania może wydawać się ryzykowną inwestycją, jednak trzeba pamiętać o tym, że kryzys kiedyś się skończy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Bon mieszkaniowy {{year}}

Bon mieszkaniowy 2024

...mieć on wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości (kryterium nie dotyczyło ubiegania się o...

...głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi miał być przeznaczony dla rodzin wielodzietnych...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Symulacja kredytu hipotecznego w {{year}}

Symulacja kredytu hipotecznego w 2024

...zmienić w czasie trwania umowy kredytowej, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie składa się ze...

...zaciągnąć zobowiązanie, warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego w różnych bankach i dla różnych wariantów oferty, aby dzięki...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferował preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należało złożyć...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w {{year}}?

Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w 2024?

...do 600 tys. zł. Większe rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe 100 tys. zł za każdą osobę. Lata 2021-2022 były bardzo trudne dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie – 6,75%. Wraz z nimi w górę...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Tarcza dla kredytobiorców

Tarcza dla kredytobiorców. Dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2024?

...wniosek o wsparcie należało złożyć do banku, w którym uzyskano kredyt hipoteczny. Warto jednak podkreślić, że mimo spełnienia jednego z...

...i 2022 roku. Odetchnąć mogły osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ich raty w końcu zaczęły spadać. Malejąca inflacja...

Zobacz więcej
14 min. czytania