Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?

Zaktualizowano: 2023-02-06 15:24
Opublikowano: 2023-01-30 10:51
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?

Bezpieczny kredyt 2 proc. zakłada pomoc dla osób chcących kupić własne mieszkanie. Nowy program Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma gwarantować niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, a projekt może wejść w życie już w połowie 2023 roku. Na czym będzie polegać? Jakie wsparcie można uzyskać?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób marzących o własnym mieszkaniu. Kilka tygodni temu ogłoszono założenia nowego programu rządowego, który zwiększa szanse Polaków na zakup wymarzonej nieruchomości.

Program Pierwsze Mieszkanie zakłada wsparcie w postaci udzielenia gwarancji na nisko oprocentowany kredyt hipoteczny, a także ułatwienia w zakładaniu kont oszczędnościowych, z których środki zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy. W poniższym artykule zajmiemy się pierwszym pomysłem – programem Bezpieczny Kredyt 2%.  

Na czym polega Bezpieczny kredyt 2%?

Ostatnie półtora roku to prawdziwy horror dla właścicieli mieszkań kupionych na kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie, a wraz z nimi raty zobowiązań.

Niektórzy kredytobiorcy bardzo boleśnie odczuli wzrosty i płacą obecnie nawet 100% więcej niż przed serią podwyżek stóp procentowych. Nic dziwnego, że potencjalni klienci banków obawiają się zaciągania kredytów na zakup mieszkania lub domu. Decydując się na bezpieczny kredyt hipoteczny, coraz częściej sięgamy po zobowiązania ze stałym oprocentowaniem, które nie jest podatne na decyzje RPP.

Tani kredyt hipoteczny ma gwarantować program Pierwsze Mieszkanie, którego główny filar – Bezpieczny Kredyt 2% zakłada system dopłat do rat kredytów. Główne założenia programu:

 • oprocentowanie na poziomie 2%,
 • obniżenie raty kredytu hipotecznego o różnicę między stałą stopą procentową ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%,
 • kwoty powyżej będzie dopłacać państwo,
 • brak wkładu własnego,
 • brak limitów cenowych za 1 m2 nieruchomości,
 • okres korzystania z dopłat – 10 lat.

Sprawdź koniecznie: Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą

Bezpieczny kredyt 2% a maksymalna kwota kredytu

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy. Zostało w nim określony, że maksymalny wkład własny kredytobiorcy nie może przekroczy 200 tys. zł, co oznacza, że single kupią uzyskają maksymalnie 700 tys. zł. Z kolei pary lub małżeństwa będą mogły ubiegać się o kredyt do 800 tys. zł.

Przykłady kredytu objętego programem Bezpieczny kredyt 2%

Sprawdźmy zatem, jak wyglądają przykładowe kalkulacje kredytów, jeśli na skorzystanie z programu decyduje się singiel oraz małżeństwo.

Przykład 1

Klienci: młode małżeństwo z 2-letnim dzieckiem decyduje się na zakup mieszkania na kredyt w wysokości 550 tys. zł. Okres spłaty zobowiązania wynosi 30 lat.

 • Oprocentowanie (z marżą): 8,46%,
 • Pierwsza rata bez dopłaty: 5405,28 zł,
 • Pierwsza rata po dopłacie: 2832,19 zł,
 • Rata (stałe oprocentowanie) po 10 latach: 3172,74 zł.

Okazuje się zatem, że przez 10 lat małżeństwo będzie płacić ratę niższą o ponad 2500 zł w porównaniu do pierwszej raty bez dopłat. Z kolei po okresie obowiązywania wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% rata będzie stała w wysokości 3172,74 zł.

Przykład 2

Klient: bezdzietny singiel chce zaciągnąć kredyt w wysokości 300 tys. zł z okresem spłaty zobowiązania na 25 lat. Oprocentowanie (z marżą) wynosi 8,46%.

 • Pierwsza rata bez dopłaty: 3115,00 zł,
 • Pierwsza rata po dopłacie: 1711,50 zł,
 • Rata stała po 10 latach: 1768,31 zł.

Widzimy więc, że rata kredytu hipotecznego 300 tys. będzie przez pierwsze 10 lat o ok. 1400 zł niższa niż w okresie przed dopłatami. Oznacza to duże oszczędności dla właściciela mieszkania.

Chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie rata kredytu hipotecznego 500 tys. zł? W analizie  programu Bezpieczny Kredyt 2% pomocny okaże się kalkulator online oraz materiały dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kto może skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%?

Chcesz zaciągnąć Bezpieczny Kredyt 2 procent? Dla kogo został stworzony? Na dopłaty do kredytów będą mogły liczyć osoby do 45. roku życia. Oprócz kryterium wiekowego jest też inny warunek – nie mogą one posiadać na własność mieszkania, domu ani lokalu spółdzielczego.

Co ciekawe nawet posiadanie w przeszłości nieruchomości na własność przekreśla szanse na otrzymanie wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt. Jako przykład można podać przekazanie mieszkania jako darowizny, którą potem cofnięto.

Bezpieczny kredyt 2 proc. a limity cen za m2 mieszkania

Autorzy projektu Bezpieczny Kredyt 2 proc. nie określili żadnego limitu cen nieruchomości, które można kupić – ważne jednak, że pozyskany na ten cel kredyt nie będzie mógł być wyższy niż 500 tys. zł (dla osób samotnych) i 600 tys. zł (dla małżeństw lub rodziców z dzieckiem).

Od kiedy można będzie skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2 proc.?

Chcesz ubiegać się o wsparcie w ramach programu Kredyt 2%? Od kiedy można składać wnioski? Cały czas trwają prace nad projektem, a zatem termin jego wejścia w życie nie został jeszcze sprecyzowany. Jeśli prace legislacyjne przebiegną bez opóźnień, program Bezpieczny Kredyt 2% będzie obowiązywał już od lipca 2023 roku.

Jak długo obowiązywać będzie program Bezpieczny kredyt 2%?

Rządowa dopłata do kredytu hipotecznego będzie obowiązywać przez okres 10 lat, co w porównaniu z okresem, na który udzielane są tego typu zobowiązania, jest znaczącą pomocą.

W przypadku kredytów zaciągniętych na 30 lat, aż 1/3 okresu kredytowania będzie objęta wsparciem z programu Pierwsze Mieszkanie. Po zakończeniu okresu dopłat klient będzie płacił stałe raty kapitałowo-odsetkowe.

Kliknij i sprawdź: Czym jest mieszkanie bezczynszowe i czy warto się zdecydować?

Czy warto zdecydować się na Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Rząd stara się ulżyć Polakom, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny i przez serię podwyżek stóp procentowych płacą obecnie bardzo wysokie raty zobowiązań. Program Bezpieczny Kredyt 2% wywołuje różne emocje.

Wśród ekspertów opinie są podzielone. Według kalkulacji przedstawionych na rządowych stronach dopłaty mogą być naprawdę spore, co przez 10 lat będzie oznaczać ulgę dla domowych budżetów. Środki, które Polacy zaoszczędzą, mogą przeznaczyć na inne cele.

Niestety pojawiają się również głosy ekspertów, według których nowe programy przyczynią się do wzrostu cen nieruchomości, oczywiście o ile nie zmieni się sytuacja związana z niską podażą nowych mieszkań.

Czy warto skorzystać z rozwiązania proponowanego w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.? Z pewnością będzie to wsparcie, które odczujemy – czy jednak nie ulegnie zmianom? Zachęcamy do sprawdzania naszych stron oraz forum!

Nie przegap: Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

Komentarze

Powiązane artykuły

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2023 roku?
30.03.2023

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...mogą liczyć na odciążenie finansowe? Kiedy zaczną spadać kredyty hipoteczne? Można oczekiwać, że nastąpi to jeszcze w 2023 roku. Już przez...

...cyklu podwyżek odnotowano spadek? Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu?
27.03.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt hipoteczny 0 procent
14.03.2023

Kredyt hipoteczny 0 procent zaproponowany przez PO. Jakie są założenia programu?

...dla programu kredyt 0%. Uwzględniając, że dzisiejszy kredyt hipoteczny jest oprocentowany, a więc składa się z części kapitałowej...

...środków do jego wykończenia, również można ubiegać się o kredyty hipoteczne, w tym o bezpieczny kredyt 2%, który jest alternatywną dla...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?
02.03.2023

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt na działalność gospodarczą - kalkulator
28.02.2023

Jak dostać kredyt na działalność gospodarczą? Warunki i oferta banków

...czy będzie to kredyt inwestycyjny, obrotowy, hipoteczny, a może kredyt gotówkowy? W ostatnim czasie sytuacja na rynku kredytów dynamicznie się...

...uzyskać zdecydowanie większe kwoty. Banki mają w ofercie także kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na zakup nieruchomości. Odpowiedź na pytanie, czy...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP
27.02.2023

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

...spore oszczędności i zastanawiasz się, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny? A może rozważasz przeznaczenie na ten cel środków, które...

...wraz z podwyżką stóp procentowych. Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego? To wpłata większej kwoty niż zakłada to harmonogram spłaty...

Zobacz więcej
8 min. czytania