Kredyty inwestycyjny - co to jest?

Zaktualizowano: 17.05.2021 15:25
Opublikowano: 24.02.2020 13:09
Średnia ocena: 5,91/6 Głosów: 21

Kredyt inwestycyjny wyróżnia się długim okresem spłaty. Maksymalny termin spłaty zadłużenia to nawet 20 lat, dzięki czemu kredyt inwestycyjny pozwala zapewnić niskie raty miesięczne, korzystne dla przedsiębiorcy.

Kredyt inwestycyjny jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą własny biznes i chcą uzyskać dodatkowe środki, by zwiększyć swoje aktywa i móc podjąć się nowej inwestycji. Kredyt inwestycyjny jest zatem opcją, która pozwala firmie zdobyć środki finansowe na rozwój, nowy sprzęt, a nawet kupno nieruchomości, która stanie się własnością firmy. Czym dokładnie jest kredyt inwestycyjny? Jakie warunki mogą cię zaskoczyć? Kto może skorzystać z takiej oferty? Gdzie złożyć wniosek o kredyt? Mamy nadzieję, że z naszą pomocą zdobędziesz wszystkie informacje, które pozwolą ci podjąć decyzję związaną z wyborem oferty kredytowej, szczególnie jeśli zależy ci na kredycie inwestycyjnym.

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny jest usługą, która ma na celu wyłącznie sfinansowanie inwestycji i może zostać przeznaczona na cel, który zgłosi wcześniej przedsiębiorca. Pod tym względem oferta może być porównana do innych ofert celowych, m.in. kredytu hipotecznego, czy kredytu na samochód. Co dokładnie może być przedmiotem inwestycji dla przedsiębiorcy, który zdecyduje się wnioskować o kredyt inwestycyjny? Możliwe jest zakupienie:

  • nowych maszyn oraz urządzeń, które pozwolą na produkcję towaru przeznaczonego na sprzedaż

  • nieruchomości, która zostanie wykorzystana przez firmę

  • środków transportu, które zostaną przeznaczone w celach firmowych

  • praw autorskich, patentów oraz nowych patentów

  • sprzętu biurowego, w tym komputerów, lub innych narzędzi, które są potrzebne do świadczenia usług

  • udziałów innych firm lub papierów wartościowych

Przedsiębiorca, chcąc skorzystać z kredytu inwestycyjnego, musi przekazać informację o celu inwestycji, a także wkład własny, który powinien wynosić od 20 do 30 procent kwoty potrzebnej do zrealizowania założeń. Warto jednak pamiętać, że na rynku finansów, jest kilka banków, które są w stanie kredytować 100 procent inwestycji.

Kredyt inwestycyjny wyróżnia się długim okresem spłaty, maksymalny termin spłaty zadłużenia to nawet 20 lat, dzięki czemu kredyt inwestycyjny pozwala zapewnić niskie raty miesięczne, korzystne dla przedsiębiorcy. Oferta jest jednak pod względem spłaty bardzo elastyczna i kredyt inwestycyjny można spłacać także w krótkim czasie, oszczędzając na kosztach całego zobowiązania.

Różnica między kredytem inwestycyjnym a konsumenckim

Kredyt inwestycyjny i kredyt konsumencki to dwie różne oferty, które jednak cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Co wyróżnia obie te oferty? Jeśli nie wiesz, z jakiej oferty banku możesz skorzystać, sprawdź, która z tych ofert pozwoli ci na lepsze warunki.

Kredyt konsumencki w przeciwieństwie do kredytu konsumpcyjnego udzielany jest na konkretny cel. To podstawowy warunek, który łączy ofertę z kredytem inwestycyjnym. O zadłużenie może ubiegać się jednak każdy kredytobiorca, który spełnia podstawowe warunki banku. Oznacza to, że kredyt na samochód, czy kredyt hipoteczny dostępny jest dla wszystkich osób, które mogą wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i dobrą historią kredytową. Istotne jest także to, że kredyt konsumencki udzielany jest na prywatne cele, niezwiązane z prowadzeniem działalności.

Kredyt inwestycyjny nie jest przeznaczony do prywatnych celów, może jednak sfinansować rozwój twojej firmy i zapewnić środki potrzebne do zwiększenia twoich obrotów finansowych. Warunkiem otrzymania kredytu jest dochód firmy, który pozwoli na spłatę zadłużenia, a także brak obciążeń finansowych. Bank będzie także wymagać od ciebie biznesplanu, który będzie podstawą do ocenienia tego, czy inwestycja i udzielenie na ten cel zadłużenia ma szansę przynieść wymierne korzyści dla przedsiębiorcy.

Kto może starać się o kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny skierowany jest zarówno dla przedsiębiorców dużych firm, jak i osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Często oferty podzielone są ze względu na adresatów konkretnych zobowiązań, od niewielkich firm po duże korporacje, które będą mieć różne cele finansowe.

Kredyt dla lekarza, a może kredyt dla rolnika? W każdym z tych przypadków kredyt inwestycyjny może okazać się pomocny. Zależnie od potrzeb przedsiębiorcy, możliwe będzie sfinansowanie kupna specjalistycznych sprzętów, kupno nieruchomości, która pozwoli na otwarcie własnej praktyki lekarskiej, czy nawet postawienie budynku gospodarczego.

Rolnik może wykorzystać kredyt inwestycyjny na zakup nowoczesnych urządzeń, wykorzystywanych w gospodarstwie, a także kupno nowych pojazdów, które pomogą w rozwoju działalności rolniczej. Lekarz może zainwestować dodatkowe środki na stworzenie swojego stanowiska pracy, kupno sprzętu medycznego, a także pozostałych elementów wyposażenia prywatnego gabinetu.

Ile kosztuje kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny, jak każda inna usługa finansowa, wiąże się z kosztami. Trzeba jednak pamiętać, że dzięki dokładnej weryfikacji kredytobiorcy, a także zabezpieczeniu zadłużenia, jego koszt nie jest wysoki. Prowizja kredytu często nie przekracza 5 procent, a bank często rezygnuje z jej pobierania, chcąc zatrzymać klienta, który może ponownie zainteresować się usługą finansową. Marża banku ustanawiana jest indywidualnie i zależeć będzie bezpośrednio od ryzyka kredytowego, wysokości kredytu oraz terminu spłaty.

Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego zależne jest od stawki WIBOR, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych. Możliwa jest stawka WIBOR 1M, 3M, 6M - zależnie od okresu odsetkowego.

Niskie oprocentowanie wynika z możliwości zabezpieczenia kredytu, a także zmniejszenia ryzyka, dzięki temu, że przedsiębiorca często pokrywa część kosztów inwestycji, wpłacając wkład własny.

Wady i zalety kredytu inwestycyjnego

Zaletą kredytu inwestycyjnego jest ograniczenie kosztów i dostosowanie spłaty do możliwości finansowych danego przedsiębiorstwa. Największym atutem jest natomiast fakt, że bank pozwala dzięki tej ofercie na rozwój, zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Zanim jednak zdecydujesz się na ofertę tego typu, musisz poza zaletami usługi zapoznać się także z wadami, które wiążą się z tym produktem finansowym.

Kredyt inwestycyjny wymaga czasu. To główna wada oferty. Klient, który będzie ubiegać się o środki, które pomogą w rozwoju jego firmy, musi liczyć się z tym, że bank będzie chciał możliwie jak najlepiej zapoznać się zarówno z jego działalnością, jak i możliwościami finansowymi.

Proces związany z uzyskaniem kredytu należy poprzedzić przygotowaniem pełnego biznesplanu, który posłuży, do przekonania instytucji, że inwestycja będzie trafna, a przedsiębiorca będzie miał realne możliwości, by spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

O czym pamiętać szukając najlepszej oferty?

Wybór oferty powinien wiązać się z wcześniejszym zapoznaniem się z dostępnymi ofertami kredytowymi dla przedsiębiorców. Pamiętaj, że warunki zadłużenia, a także przyznania zgody kredytowej mogą różnić się między instytucjami. Banki często samodzielnie określają, czego dokładnie oczekują od swoich klientów. Choć kredyt inwestycyjny wiąże się z wkładem własnym, możesz uniknąć takiej formalności i sfinansować 100 procent inwestycji z pomocą kredytu, który otrzymasz w mBanku oraz Banku BNP Paribas.

Niezależnie od tego, czy szukasz kredytu firmowego, czy planujesz zaciągnąć kredyt konsumencki, zawsze weryfikuj, usługi, zarówno pod względem opłat, jak i elastyczności zadłużenia. Twoja decyzja będzie miała bowiem ogromny wpływ na twój budżet w trakcie spłaty zobowiązania.

Podsumowanie

Kredyt inwestycyjny wyróżnia się wśród innych zadłużeń finansowych. To usługa skierowana do osób, które zdecydowane są, by rozwijać swoją firmę lub biznes i szukają możliwości, by zdobyć potrzebne środki. Choć oferta wymaga więcej czasu, by móc uzyskać zgodę kredytową, proces związany z otrzymaniem pieniędzy nie jest skomplikowany. Bank zweryfikuje twoje plany związane z kredytem, sprawdzi wypłacalność twojego przedsiębiorstwa, a także przekona się, czy jako przedsiębiorca masz dobrą historię kredytową. Co warto przygotować, zanim złożysz wniosek o kredyt inwestycyjny? Poza biznesplanem możesz przygotować dokumenty rejestrowe twojej firmy, numer REGON, umowę spółki, zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej, czy odpis z KRS. Przydadzą się także dokumenty potwierdzające przychody, np. PIT-36.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu
Poradniki 27.05.2021

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu

Ubezpieczenie samochodu OC i AC jest jedną z kluczowych kwestii dla każdego posiadacza pojazdu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach ubezpieczeń samochodowych lub dowiedzieć się, jak obliczyć koszt ubezpieczenia samochodu? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu. 

Zobacz więcej
Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
Poradniki 11.05.2021

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zobacz więcej
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?
Poradniki 05.05.2021

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj