Wypłata gotówki z karty kredytowej – czy to się opłaca?

Każda osoba posiadająca kartę kredytową powinna pamiętać o tym, jak wiele dodatkowych kosztów wiąże się z wypłatą gotówki w bankomacie lub oddziale banku. Na taki krok należy decydować się tylko w ostateczności.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Wypłata gotówki z karty kredytowej - czy to się opłaca?

Karta kredytowa to niezwykle wygodny produkt finansowy, który w chwili obecnej posiada coraz większa liczba Polaków. Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie karty kredytowej było synonimem luksusu. Dzisiaj jest zupełnie inaczej — nawet osoby bez stałego źródła dochodu mogą ubiegać się o uzyskanie karty kredytowej. Wielu konsumentów zastanawia się, czy wypłata gotówki z karty kredytowej w bankomacie to opłacalne rozwiązanie. Czy to rzeczywiście się opłaca?

Karta kredytowa — co to takiego?

Karta kredytowa to limit kredytowy udzielany przez bank w formie karty płatniczej. Wygląd karty kredytowej nie różni się praktycznie niczym od wszystkich innych kart, które uzyskuje się do obsługiwania środków zgromadzonych na zwykłym koncie bankowym. Podstawowa różnica jest jednak taka, że karta kredytowa w trakcie realizowanych przez nas zakupów pobiera środki z oprocentowanego rachunku kredytowego.

Jak dokładnie funkcjonuje karta kredytowa? To naprawdę banalnie proste. Żaden bank nie zacznie naliczać odsetek od zadłużenia powstałego na rachunku karty, jeżeli jej użytkownik nie zdecyduje się na jej użycie bądź nie zostanie przekroczony termin spłaty tego produktu finansowego.

Dość dziwnym pojęciem dotyczącym działania karty kredytowej jest okres bezodsetkowy. Co dokładnie to oznacza? Jest to okres, w którym bank wydający daną kartę nie nalicza odsetek z tytułu wykorzystanego limitu zadłużenia. Długość okresu bezodsetkowego wynosi z reguły 50-60 dni. Składa się z okresu rozliczeniowego (30 dni) oraz czasu na spłatę powstałego zadłużenia. Co to oznacza w praktyce? Gdy płacimy kartą kredytową za zakupy w pierwszym dniu rozliczeniowym, to na spłatę tej kwoty mamy 30 dni oraz około 20-30 dni, które zostały ustanowione przez dany bank. Ponadto, mamy również gwarancję, iż od wydanej przez nas kwoty nasz bank nie będzie naliczał jakichkolwiek odsetek. Dzięki temu zadłużenie z karty kredytowej możemy spłacić dopiero na koniec następnego miesiąca, a do tego momentu do woli korzystać z przysługującego kredytu.

Czy opłaca się wypłacać gotówkę z karty kredytowej?

Karta kredytowa może być atrakcyjnym rozwiązaniem po spełnieniu kilku warunków. Mowa tutaj w szczególności o terminowej spłacie zadłużenia. Wiele osób zastanawia się również nad tym, czy da się wypłacać gotówkę z karty kredytowej. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: oczywiście, że się da. W Polsce oferowane są karty kredytowe VISA oraz Mastercard. Należy jednak pamiętać o tym, iż wypłata gotówki z karty kredytowej w bankomacie może nas bardzo dużo kosztować. W momencie zatwierdzenia transakcji, bank zacznie naliczać nam dość wysokie odsetki. Co gorsze, odsetki nie są liczone od kwoty pobranej w bankomacie, od całości sumy dokonanych daną kartą kredytową w konkretnym miesiącu rozliczeniowym. Jeśli ktoś da się ponieść fantazji, to w kilka dni bank może naliczyć mu naprawdę ogromne odsetki. W chwili obecnej rzadko który bank decyduje się na zaoferowanie wypłaty gotówki z karty kredytowej bez utraty okresu bezodsetkowego.

Wszystkie banki traktują karty kredytowe jako narzędzia przeznaczone przede wszystkim do realizowania transakcji bezgotówkowych. Z tego względu każą płacić sobie za pieniądze, które pożyczymy w inny, bezgotówkowy sposób. Każdy bank ustala nieco inne prowizje dla swoich klientów. Średnia wysokość prowizji wynosi około 3-5 procent wartości gotówki, która została wypłacona w bankomacie.

W Getin Banku za wypłatę gotówki z karty kredytowej w bankomacie zapłacimy 3,5% wartości gotówki, w Santander oraz PKO BP 4%, w BNP Paribas 4,90%, zaś w Alior Banku oraz mBanku 5%. Najdroższe stawki obowiązują w banku Citi Handlowy, gdzie za wypłatę gotówki obowiązuje prowizja w wysokości 8%. Mimo tego, iż wysokość opłaty za wypłatę gotówki uzależniona jest od wartości wypłaconych pieniędzy, to banki dodatkowo określają jeszcze tak zwaną minimalną wartość prowizji, która zawsze będzie pobrana.

I tak, przy wypłacaniu pieniędzy z karty kredytowej w bankomacie banku Getin Bank zapłacimy minimum 7 złotych prowizji, w mBanku, PKO BP, Santander, Alior, Citi Handlowym oraz w BNP Paribas aż 10 złotych. Myli się jednak ten, kto sądzi, iż prowizja to wszystkie koszty, które będzie trzeba ponieść w związku z wypłatą gotówki z karty kredytowej w bankomacie.

Wypłata gotówki z karty kredytowej w bankomacie — koszty dodatkowe

Oprócz prowizji, banki przy wypłacaniu pieniędzy z karty kredytowej potrącają również inne koszty. Warto wiedzieć, że banki nie traktują wypłat z kart kredytowych jako transakcji bezgotówkowych, przez co już pierwszego dnia po wypłacie pieniędzy będą naliczane odpowiednie odsetki od wypłacanych kwot. W każdej umowie bankowej dotyczącej karty kredytowej jest zapis mówiący o tym, że w przypadku transakcji gotówkowych realizowanych przy użyciu karty kredytowej, nie obowiązuje grace period. Grace period to termin oznaczający okres bezodsetkowy. Oprocentowanie na gotówkę wypłacaną z bankomatu będzie nakładane aż do dnia, w którym spłacimy pełną kwotę zadłużenia.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli wypłacimy w bankomacie kwotę 500 złotych, a oprocentowanie wynosić będzie 10%, każdego dnia odsetki będą rosły o kwotę 14 groszy. Mimo tego, iż niektórym może wydawać się to niewiele, to należy pamiętać o tym, iż już po upływie 100 dni te 14 groszy zamieni się w 14 złotych. Trzeba też pamiętać o opłacie za wypłatę środków, która może wynosić od 7 do nawet 10 złotych. Jak widać, niezbyt się to opłaca.

Czy da się wypłacać gotówkę z karty kredytowej w placówce banku?

Karty kredytowe w szczególności przeznaczone są do tego, aby ułatwić nam realizację płatności bezgotówkowych w codziennych zakupach. Co jednak zrobić, gdy jest nam potrzebna gotówka? Możemy oczywiście zdecydować się na wypłatę środków w bankomacie bądź placówce danego banku, jednak każdorazowo będzie to wiązało się z bardzo wysoką prowizją.

W zależności od tego, w jakim banku posiadamy kartę kredytową, to prowizja może wynosić od 3,5 do nawet 8% wypłacanej przez nas kwoty. Banki zupełnie inaczej traktują wypłatę z karty kredytowej od płatności bezgotówkowej taką kartą.

Jak wypłacić gotówkę z karty kredytowej tanio? Oto najlepsze sposoby

Warto wiedzieć, iż wypłata gotówki z karty kredytowej w placówce banku bądź bankomacie to nie jedyne rozwiązanie, z którego można skorzystać. Istnieją lepsze, znacznie tańsze sposoby. Jednym z nich jest cashback. Cashback to wypłata gotówki podczas płatności za zakupy. Usługę tę można realizować zarówno przy użyciu kart debetowych jak i kart kredytowych.

Niestety, na chwilę obecną usługa typu cashback w przypadku kart kredytowych dostępna jest wyłącznie w banku Santander oraz Milenium. Dodatkowo, banki i tak naliczają sobie z tego tytułu dość wysokie prowizje. Dużym plusem jest jednak to, iż we wszystkich bankach akceptujących cashback w kartach kredytowych, to rozwiązanie jest traktowane jako transakcja bezgotówkowa. Oznacza to, że w okresie bezodsetkowym od takich wypłat nie będą naliczone jakiekolwiek odsetki

Przekaz bankomatowy

Następne rozwiązanie pozwalające na stosunkowo tanią wypłatę środków zgromadzonych na karcie kredytowej, to przekaz bankomatowy. Ta usługa dostępna jest w ofercie sieci Euronet, która zarządza największą liczbą bankomatów w naszym kraju. Na czym dokładnie polega ta usługa?

W przekazie bankomatowym chodzi o to, że wkładamy kartę do bankomatu oraz wybieramy opcję przekazu gotówki. Potem podajemy kilka podstawowych danych odbiorcy oraz kwotę, jaka ma być wysłana. Cała operacja musi być oczywiście potwierdzona PIN-em do karty. Po chwili od zakończenia operacji na numer telefonu dostaniemy SMS z numerem transakcji. Numer ten trzeba przesłać adresatowi przekazu bankomatowego. Osoba będąca odbiorcą gotówki dostanie SMS, w którym znajdzie się indywidualny PIN przypisany do przekazu.

Gdy odbiorca gotówki otrzyma informację o numerze transakcji, może już wybrać się do jednego z bankomatów Euronet oraz wybrać opcję “Wypłata bez karty” oraz “Przekaz gotówki”. Bankomat poprosi również o wpisanie podstawowych danych takich jak PIN przesłany SMS-em oraz numer telefonu. Warto wiedzieć, iż przekazy bankomatowe traktowane są przez systemy rozliczeniowe banków jako transakcje bezgotówkowe. Oznacza to, że wydawca karty nie będzie z tego tytułu pobierał żadnych prowizji.

Jeśli chcielibyśmy skorzystać z przekazu bankomatowego jako formę wypłacenia pieniędzy dla siebie, to będzie to kłopotliwe rozwiązanie. Będziemy musieli skorzystać z pomocy jednej z zaufanych osób. Można jednak obejść tę zasadę i skorzystać z dwóch oddzielnych kart SIM.

Płatność za rachunki na poczcie kartą kredytową

Od pewnego czasu istnieje możliwość opłacania rachunków w każdej placówce pocztowej za pośrednictwem karty kredytowej. Jak to dokładnie działa? Dokładnie tak samo jak w przypadku realizowania w terminalu płatności zwyczajną kartą debetową. Transakcje te są traktowane przez banki jako transakcje bezgotówkowe. To oznacza, iż banki nie będą pobierały od nich prowizji a także odsetek podczas okresu bezodsetkowego. Jeśli nie mamy aktualnie środków finansowych na zapłacenie rachunków, to możliwe jest uregulowanie faktur kartą kredytową na poczcie. Rozwiązanie to z pewnością jest bardzo atrakcyjne.

Karta kredytowa — wypłacać czy nie?

Każda osoba posiadająca kartę kredytową powinna pamiętać o tym, jak wiele dodatkowych kosztów wiąże się z wypłatą gotówki w bankomacie lub oddziale banku. Na taki krok należy decydować się tylko w ostateczności. W innym wypadku szybko może okazać się, iż wysokość nagromadzonych odsetek jest tak duża, że trudno będzie nam spłacić powstałe w ten sposób zobowiązania finansowe wobec banku. Im szybciej spłacimy odsetki z tytułu wypłaty gotówki z karty kredytowej w bankomacie, tym lepiej.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły