Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Fundusz hedgingowy to jeden z funduszy inwestycyjnych, który w celu osiągania wysokich zarobków, wykorzystuje różnorodne techniki inwestycyjne. Niestety wiąże się też z dużym ryzykiem, co boleśnie pokazał kryzys w 2008 roku. Zastanawiasz się, w jaki sposób zainwestować swoje oszczędności? Przyjrzyj się uważnie funduszom hedgingowym, które są dostępne nawet dla osób ze stosunkowo niewielkim kapitałem.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Inwestowanie środków m.in. za sprawą wysokiej inflacji znów zyskało na popularności. Polacy, którzy zgromadzili nieco oszczędności na kontach czy w przysłowiowej skarpecie szukają sposobów na to, aby posiadane pieniądze nie tylko nie straciły na wartości, ale też nieco ją zwiększyły.

W takiej sytuacji można skorzystać z oferty lokat bankowych lub też pomyśleć o inwestycjach. Żeby jednak mądrze pomnażać swoje oszczędności, warto sprawdzić wszystkie dostępne na rynku finansowym rozwiązania.

Czym jest fundusz hedgingowy?

Jak już wspominaliśmy, jednym z wielu rodzajów funduszy inwestycyjnych jest fundusz hedgingowy. Co to jest? Jego skomplikowana i trudna do wymówienia nazwa pochodzi z języka angielskiego, gdzie określa się go jako hedge funt. Co ciekawe, nie istnieje sztywna definicja funduszu hedgingowego. Ten rodzaj funduszu nie podlega odgórnym regulacjom, co sprawia, że powierzając mu środki, podejmujesz wysokie ryzyko.


Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?


Fundusz hedgingowy daje jednocześnie szansę na zwielokrotnienie kwoty inwestycji dzięki wykorzystywaniu różnorodnych i zaawansowych technik inwestowania m.in. mechanizmu lewarowania, czyli dźwigni finansowej, arbitrażu czy krótkiej sprzedaży. Wysokość opłaty, którą ponosi klient, najczęściej uzależniona jest od wyników inwestycyjnych jednak w dużej mierze zależy od wybranej metody rozliczeniowej.

Jakie są jeszcze rodzaje funduszy? Te możemy podzielić według kryterium:

 • uczestnictwa, np.: fundusze otwarte i zamknięte,
 • zawartości portfela i polityki inwestycyjnej,
 • ustalania zysku z funduszu:
  • fundusze benchmarkowe
  • fundusze absolute return,
 • opłaty wstępnej:
  • fundusze typu load,
  • fundusze typu no-load,
 • wynagradzania za zarządzanie funduszem:
  • dłużne krótkoterminowe,
  • dłużne,
  • akcji,
  • mieszane.

Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?


Fundusz hedgingowy a inwestycyjny

Fundusz hedgingowy bez wątpienia można zaliczyć do funduszy inwestycyjnych. Co ciekawe w słowniku ekonomicznym Becka, został on określony mianem funduszu inwestycyjnego dla ludzi bogatych. Dlaczego? Jak już wspominaliśmy, fundusz hedgingowy opiera się na nietypowych i mocno ryzykownych strategiach. Nie każdy inwestor może sobie pozwolić na tak niepewne zachowanie. 

Poza tym fundusz hedge wyróżnia się kilkoma cechami charakterystycznymi:

 • nie podlega odgórnym regulacjom,
 • nie działa na podstawie benchmarku,
 • umożliwia inwestowanie nawet osobom zarządzającym funduszem hedgingowym,
 • inwestycje prowadzone są w agresywny sposób, a wysokość opłaty za zarządzanie wynika z wypracowanych zysków.

Jak działają fundusze hedgingowe?

Fundusze hedgingowe w Polsce dostępne są dla inwestorów dopiero od kilkunastu lat, a dokładniej od 2005 roku. Ich historia jest jednak znacznie dłuższa i rozpoczęła się kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. W 1949 roku australijski inwestor, socjolog i pisarz Alfred Winslow Jones postanowił założyć fundusz inwestycyjny, który miał wykorzystywać mechanizm dźwigni finansowej. Realizacja tego pomysłu pozwoliła mu w krótkim czasie zgromadzić 100 tys. dolarów, z czego jedynie 40 tys. wyłożył z własnych oszczędności.


Czy warto inwestować w złoto?


Aktualnie fundusze hedgingowe działają w bardzo podobny sposób co kilkadziesiąt lat temu. Na fundusz składają się alternatywne spółki inwestycyjne, które dzielą się na tych, którzy zarządzają środkami oraz na inwestorów, którzy powierzają im swoje pieniądze. Inwestycją przewodniczy tzw. fund manager, który podejmuje decyzje i opracowuje strategię inwestycyjną, której celem jest pomnażanie zgromadzonych środków.

W co inwestują fundusze hedgingowe?

Duża część aktualnie działających funduszy hedgingowych zajmuje się kryptowalutami, papierami wartościowymi czy pochodnymi instrumentami. Innym przykładem zainteresowania funduszu hedgingowego jest inwestycja w opcje na nieruchomości lub towary.

Kto może zdecydować się na skorzystanie z funduszu hedgingowego?

Ten sposób pomnażania majątku powinien szczególnie zainteresować bogatych inwestorów, z pokaźnymi majątkami, chociaż nie tylko. Aktualnie coraz więcej funduszy hedgingowych umożliwia rozpoczęcie inwestycyjnej przygody również osobom ze stosunkowo niewielkim kapitałem.

Bez trudu znajdziesz oferty, pozwalające na inwestowanie z wkładem wynoszącym jedynie 1000 zł. Warto przy tym pamiętać, że jest to rozwiązanie bardzo ryzykowne, jeśli więc nie należysz do miłośników adrenaliny, warto pomyśleć o innym sposobie inwestowania oszczędności. 

Ile można zarobić, decydując się na fundusz hedgingowy?

Odpowiedź na to pytanie interesuje każdego, kto zastanawia się nad jakąkolwiek inwestycją. Fundusz hedge sprawił, że majątki wielu osób, a szczególnie zarządzających, widocznie się powiększyły. Najbardziej znane nazwiska z branży, zarabiają nawet 2 miliardy dolarów w ciągu roku.

Forbes 3 lata temu opublikował listę osób najlepiej zarabiających na funduszach hedgingowych. Ranking zawiera 10 zarządzających, którzy średnio wygenerowali 1,3 mld dolarów dochodu. Oczywiście ciężko mówić o tak wysokich kwotach w przypadku przeciętnego inwestora. Wysokość ewentualnego zysku zależy od wysokości zainwestowanej kwoty oraz powodzenia inwestycji.


Jak działa kredyt na inwestycje w nieruchomości? Czy warto wziąć kredyt hipoteczny pod inwestycje?


Wady i zalety funduszy hedgingowych

Czy warto inwestować w fundusze hedge? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź wszystkie korzyści i zagrożenia, które wynikają z tego rodzaju inwestowania.

Zalety

Wady

 • szansa na wysokie zarobki,
 • największą wadą funduszy hedgingowych jest wysokie ryzyko inwestycyjne, które z reguły jest znacznie wyższe niż w przypadku „tradycyjnych” funduszy. Wielu zarządzających kieruje się zasadą „wszystko albo nic” co może znacznie zwiększyć nie tylko zyski, ale też potencjalną stratę.
 • możliwość powierzenia własnych środków osobie, które zna się na inwestycjach,
 • koszty uzależnione od potencjalnych zysków,
 • możliwość inwestowania w aktywa, które z reguły nie są dostępne dla nowych graczy na rynku inwestycyjnym.

Czy fundusz hedgingowy jest ryzykowny?

Ryzyko funduszy hedgingowych jest na tyle duże, że niewiele osób o słabych nerwach decyduje się skorzystać z tej oferty inwestycyjnej. To wszystko za sprawą mechanizmów, które nim rządzą. Dodatkowe ryzyko uzależnione jest od wybranego modelu rozliczeniowego.

Największą popularnością cieszy się model 2%+20%, co oznacza, że zarządzający otrzymuje 2% prowizji od zarządzającego majątku oraz 20% rocznego zysku. Wyniki te są stałe niezależnie od tego, czy dany rok skończy się dla Ciebie pomyślnie, czy też inwestując na funduszu hedgingowym poniesiesz stratę.

Jak założyć fundusz hedgingowy?

Założenie funduszu hedge w naszym kraju jest mocno utrudnione, ze względu na liczne zawiłości prawne. Można jednak zdecydować się na założenie spółki inwestycyjnej za granicą np. w Irlandii, w Luksemburgu, USA czy nawet na Kajmanach. Co ciekawe, możesz zatrudnić do tego celu polską kancelarię, która zorganizuje wszystkie formalności za Ciebie.

Z całą pewnością czeka Cię jednak sporo pracy. Będziesz musiał uzyskać kapitał początkowy, założyć rachunek bankowy oraz konta maklerskie. Następnie istotne będzie określenie strategii inwestycyjnej ora zatrudnienie głównego brokera.


Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?


Kiedy warto zdecydować się na fundusz hedgingowy?

Okazuje się, że z oferty funduszu hendingowego nie muszą korzystać jedynie wytrawni gracze sceny inwestycyjnej. Dzięki temu, że w pakiecie” otrzymasz osobę zarządzającą, nie musisz zajmować sobie głowy trudnymi pojęciami (np. tym, czym jest hedgowanie) i to jemu powierzyć swoje pieniądze i całą strategię. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, że fundusze hedgingowe wyróżniają się ogromnym ryzykiem. Warto zdecydować się na nie tylko wtedy, gdy jesteś świadomy ewentualnych konsekwencji i lubisz odczuwać skrajne emocje.


Nie przegap:

Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły