Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?
Fundusz hedgingowy daje jednocześnie szansę na zwielokrotnienie kwoty inwestycji dzięki wykorzystywaniu różnorodnych i zaawansowych technik inwestowania m.in. mechanizmu lewarowania, czyli dźwigni finansowej, arbitrażu czy krótkiej sprzedaży. Wysokość opłaty, którą ponosi klient, najczęściej uzależniona jest od wyników inwestycyjnych jednak w dużej mierze zależy od wybranej metody rozliczeniowej.
Jakie są jeszcze rodzaje funduszy? Te możemy podzielić według kryterium:
Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?
Fundusz hedgingowy bez wątpienia można zaliczyć do funduszy inwestycyjnych. Co ciekawe w słowniku ekonomicznym Becka, został on określony mianem funduszu inwestycyjnego dla ludzi bogatych. Dlaczego? Jak już wspominaliśmy, fundusz hedgingowy opiera się na nietypowych i mocno ryzykownych strategiach. Nie każdy inwestor może sobie pozwolić na tak niepewne zachowanie.
Poza tym fundusz hedge wyróżnia się kilkoma cechami charakterystycznymi:
Fundusze hedgingowe w Polsce dostępne są dla inwestorów dopiero od kilkunastu lat, a dokładniej od 2005 roku. Ich historia jest jednak znacznie dłuższa i rozpoczęła się kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. W 1949 roku australijski inwestor, socjolog i pisarz Alfred Winslow Jones postanowił założyć fundusz inwestycyjny, który miał wykorzystywać mechanizm dźwigni finansowej. Realizacja tego pomysłu pozwoliła mu w krótkim czasie zgromadzić 100 tys. dolarów, z czego jedynie 40 tys. wyłożył z własnych oszczędności.
Aktualnie fundusze hedgingowe działają w bardzo podobny sposób co kilkadziesiąt lat temu. Na fundusz składają się alternatywne spółki inwestycyjne, które dzielą się na tych, którzy zarządzają środkami oraz na inwestorów, którzy powierzają im swoje pieniądze. Inwestycją przewodniczy tzw. fund manager, który podejmuje decyzje i opracowuje strategię inwestycyjną, której celem jest pomnażanie zgromadzonych środków.
Duża część aktualnie działających funduszy hedgingowych zajmuje się kryptowalutami, papierami wartościowymi czy pochodnymi instrumentami. Innym przykładem zainteresowania funduszu hedgingowego jest inwestycja w opcje na nieruchomości lub towary.
Ten sposób pomnażania majątku powinien szczególnie zainteresować bogatych inwestorów, z pokaźnymi majątkami, chociaż nie tylko. Aktualnie coraz więcej funduszy hedgingowych umożliwia rozpoczęcie inwestycyjnej przygody również osobom ze stosunkowo niewielkim kapitałem.
Bez trudu znajdziesz oferty, pozwalające na inwestowanie z wkładem wynoszącym jedynie 1000 zł. Warto przy tym pamiętać, że jest to rozwiązanie bardzo ryzykowne, jeśli więc nie należysz do miłośników adrenaliny, warto pomyśleć o innym sposobie inwestowania oszczędności.
Odpowiedź na to pytanie interesuje każdego, kto zastanawia się nad jakąkolwiek inwestycją. Fundusz hedge sprawił, że majątki wielu osób, a szczególnie zarządzających, widocznie się powiększyły. Najbardziej znane nazwiska z branży, zarabiają nawet 2 miliardy dolarów w ciągu roku.
Forbes 3 lata temu opublikował listę osób najlepiej zarabiających na funduszach hedgingowych. Ranking zawiera 10 zarządzających, którzy średnio wygenerowali 1,3 mld dolarów dochodu. Oczywiście ciężko mówić o tak wysokich kwotach w przypadku przeciętnego inwestora. Wysokość ewentualnego zysku zależy od wysokości zainwestowanej kwoty oraz powodzenia inwestycji.
Jak działa kredyt na inwestycje w nieruchomości? Czy warto wziąć kredyt hipoteczny pod inwestycje?
Czy warto inwestować w fundusze hedge? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź wszystkie korzyści i zagrożenia, które wynikają z tego rodzaju inwestowania.
Zalety | Wady |
|
|
| |
| |
|
Ryzyko funduszy hedgingowych jest na tyle duże, że niewiele osób o słabych nerwach decyduje się skorzystać z tej oferty inwestycyjnej. To wszystko za sprawą mechanizmów, które nim rządzą. Dodatkowe ryzyko uzależnione jest od wybranego modelu rozliczeniowego.
Największą popularnością cieszy się model 2%+20%, co oznacza, że zarządzający otrzymuje 2% prowizji od zarządzającego majątku oraz 20% rocznego zysku. Wyniki te są stałe niezależnie od tego, czy dany rok skończy się dla Ciebie pomyślnie, czy też inwestując na funduszu hedgingowym poniesiesz stratę.
Założenie funduszu hedge w naszym kraju jest mocno utrudnione, ze względu na liczne zawiłości prawne. Można jednak zdecydować się na założenie spółki inwestycyjnej za granicą np. w Irlandii, w Luksemburgu, USA czy nawet na Kajmanach. Co ciekawe, możesz zatrudnić do tego celu polską kancelarię, która zorganizuje wszystkie formalności za Ciebie.
Z całą pewnością czeka Cię jednak sporo pracy. Będziesz musiał uzyskać kapitał początkowy, założyć rachunek bankowy oraz konta maklerskie. Następnie istotne będzie określenie strategii inwestycyjnej ora zatrudnienie głównego brokera.
Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?
Okazuje się, że z oferty funduszu hendingowego nie muszą korzystać jedynie wytrawni gracze sceny inwestycyjnej. Dzięki temu, że w pakiecie” otrzymasz osobę zarządzającą, nie musisz zajmować sobie głowy trudnymi pojęciami (np. tym, czym jest hedgowanie) i to jemu powierzyć swoje pieniądze i całą strategię. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, że fundusze hedgingowe wyróżniają się ogromnym ryzykiem. Warto zdecydować się na nie tylko wtedy, gdy jesteś świadomy ewentualnych konsekwencji i lubisz odczuwać skrajne emocje.
Nie przegap:
Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?
...które mają oszczędności i myślą o ich zainwestowaniu? Czy lokata bankowa zabezpieczy pieniądze przed wysoką inflacją w Polsce? Z...
...powiedzieć, że tak i to z kilku względów. Przede wszystkim lokaty bankowe nigdy nie były i nie będą instrumentem finansowym, który pozwala...
...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...
...wiele osób zaczęło szukać rozwiązań w ofertach banków czy instytucji finansowych. Dużym powodzeniem, zwłaszcza teraz przy rosnących stopach procentowych cieszą się lokaty bankowe. Jednak dzisiaj skupmy się na obligacjach, które gwarantują ochronę kapitału przy zmieniającej się inflacji. Obligacje to dłużny instrument finansowy, w którym jedna ze...
...że nie będziesz tych pieniędzy potrzebować na nagłe wydatki, to lokata bankowa, będzie łatwym i bezpiecznym sposobem za ulokowania wszystkich...
...nie narazi Twoich finansów. Nie bez przyczyny najpopularniejsze są lokaty bankowe. Jak działa lokata i czy rzeczywiście można na niej zyskać?...