Porady Lokaty bankowe 6 min. czytania

Czy warto teraz założyć lokatę?

Zaktualizowano: 2023-01-13 09:21
Opublikowano: 2023-01-13 08:24
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czy warto teraz założyć lokatę?

Rosnąca inflacja nie napawa optymizmem. Wiele osób z niepokojem czeka na to, co przyniesie pierwszy kwartał 2023 roku. Coraz częściej można usłyszeć, że inflacja przekroczy poziom 20%. W takich warunkach warto zadbać o swoje oszczędności. Sposobem na to może być lokata bankowa.

Stopy procentowe rosną już od blisko roku. Oprocentowanie lokat bankowych mimo to długo stało w miejscu. Na szczęście to się zmieniło. Obecnie znaleźć można już lokaty z oprocentowaniem na poziomie przekraczającym 8%. Możliwe, że to nadal nie maksimum możliwości.

Czy lokata bankowa zabezpieczy pieniądze przed wysoką inflacją?

Czy warto zakładać lokatę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które niemal z miesiąca na miesiąc dostrzegają, jak topnieją ich oszczędności. Ceny w sklepach rosną, podobnie jak wzrasta koszt usług. W praktyce oznacza to, że wartość pieniądza znacząco spada, ponieważ za tę samą kwotę co jeszcze rok temu, można kupić zdecydowanie mniej

Podwyżki stóp procentowych miały przeciwdziałać inflacji, wiele jednak wskazuje, że jeszcze nie do końca wyhamowała. Wyższe stopy procentowe, to droższe kredyty, dlatego wielu kredytobiorców przeznacza ostatnie oszczędności na spłatę zobowiązań.

Co z osobami, które mają oszczędności i myślą o ich zainwestowaniu? Czy lokata bankowa zabezpieczy pieniądze przed wysoką inflacją w Polsce?

Z pewnością jest to bezpieczny sposób na inwestycję. Lokata bankowa zapewnia pewny zysk, który z góry jest już znany. Nic nie ryzykujesz, a możesz tylko zyskać. Miej jednak na względzie, że podczas trwania lokaty, nie masz dostępu do swoich oszczędności. 

O ile wzrosło oprocentowanie lokat bankowych?

Oprocentowania lokat bankowych jeszcze w grudniu 2021 była na bardzo niskim poziomie, który często nie przekraczał nawet 1-2%. Nic więc dziwnego, że ich miejsce często zastępowało po prostu konto oszczędnościowe. W końcu zysk i tak był niewielki. Obecnie to się jednak zmieniło i odpowiedź na pytanie, czy opłaca się założyć lokatę, brzmi - tak. Dlaczego?

Oprocentowanie lokat bankowych wynosi teraz od 6,5 do nawet 8%. Pojawiają się także już pierwsze oferty, których oprocentowanie sięga 8,5%.

Czy oprocentowanie lokat jeszcze wzrośnie?

Trudno jednoznaczne odpowiedzieć na pytanie, czy oprocentowanie lokat jeszcze wzrośnie. Ostatnia podwyżka miała miejsce w październiku 2022 roku, ale i tak była ona niewielka. W listopadzie, grudniu oraz styczniu 2023 roku nie odnotowano większych zmian. Z pewnością warto mieć na względzie, że choć oprocentowanie lokat rośnie, to i tak nie nadąża ono za szalejącą inflację. 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły o 16,6%. W praktyce oznacza to, że nawet przy zarobkach na poziomie 8%, oszczędności będą topnieć. Możliwe więc, że doczekamy się jeszcze podwyżki oprocentowania, choć wielu ekspertów finansowych przygląda się temu dość sceptycznie.

To może Cię zainteresować: Lokata czy konto oszczędnościowe? Gdzie zdeponować oszczędności?

Czy warto teraz założyć lokatę?

Skoro oprocentowanie lokat nie zbliża się nawet do poziomu inflacji, to czy opłaca się zakładać lokaty? Śmiało można powiedzieć, że tak i to z kilku względów. Przede wszystkim lokaty bankowe nigdy nie były i nie będą instrumentem finansowym, który pozwala wygenerować duży zysk.

Ogromne pieniądze zazwyczaj wiążą się ze sporym ryzykiem, a w przypadku lokaty ono nie występuje. Nie trzeba się więc martwić, czy dana inwestycja okaże się korzystna.

Choć oprocentowanie lokat to zaledwie połowa galopującego poziomu inflacji, to i tak jest to więcej niż nic. Jeśli nie wpłacisz pieniędzy na lokatę, to będziesz tracić oszczędności niemal każdego dnia. Lokata bankowa pozwoli Ci, choć część z nich odzyskać, a Ty nawet nie musisz nic robić. 

Gdzie warto założyć lokatę?

Lokatę warto założyć w banku, który proponuje atrakcyjne warunki. Nie zawsze będzie to bank, w którym posiadasz rachunek. Poszukaj ofert z jak najwyższym oprocentowaniem. Sprawdź także, w jaki sposób dany bank nalicza odsetki. Im częstsza kapitalizacja, tym wyższy zysk.

W jakim banku jest najwyższe oprocentowanie lokat? Poniżej przygotowaliśmy tabelę, w której możesz sprawdzić najważniejsze parametry lokat bankowych i aktualnych ofert. Sprawdź, gdzie opłaca się założyć lokatę! Ciekawe propozycje czekają zwłaszcza na nowych klientów.

Bank

Oprocentowanie

Okres trwania

Maksymalna kwota

PKO Bank Polski

7%

3 miesiące

brak

Inbank - lokata na start

3,5%-8,0%

1-60 miesięcy

do 1 000 000 zł

Santander Consumer Bank

2,00 - 7,66%

1 - 36 miesięcy

400 tys.

VeloBank

7-8%

2-6 miesięcy

150 000 zł

Warto zwrócić uwagę na fakt, że banki podają maksymalną kwotę, jaką można wypłacić na wybraną lokatę. Wyjątek stanowi PKO Bank Polski, który nie ustawił maksymalnego pułapu środków. Niemniej, zazwyczaj kwoty te i tak są bardzo wysokie.

Na koniec warto odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie, a mianowicie – ile lokat można założyć w jednym banku? Czy istnieje w ogóle jakieś ograniczenie pod tym względem? To zależy od polityki banku.

Dla przykładu, w PKO klient będzie mógł założyć maksymalnie jedną lokatę każdego rodzaju. Są jednak i takie banki, gdzie założyć można nawet 2 lokaty. Najczęściej odradza się jednak, aby deponować wszystkie swoje oszczędności w ramach jednej umowy.

Warto przeczytać: Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

O czym pamiętać zakładając teraz lokatę w banku?

Samo oprocentowanie lokaty bankowej, choć bardzo ważne, to nie jest najbardziej istotne. Na względzie trzeba mieć, że ten parametr podawany jest najczęściej w skali roku. Jeśli więc wpłacisz pieniądze na 3-miesięczną lokatę, to nie zarobisz 8% od wpłaconej kwoty.

Nie masz pewności, ile dokładnie otrzymasz pieniędzy? Najlepiej skorzystać z kalkulatora lokat bankowych, który pozwoli Ci obliczyć Twój przyszły zysk.

Znaczenie ma też kapitalizacja odsetek, czyli sposób, w jaki są one naliczane. Najczęściej spotykane są lokaty z kapitalizacją miesięczną, roczną, a coraz rzadziej z kapitalizacją dzienną.

Jaka kapitalizacja jest najkorzystniejsza? Im większa częstotliwość kapitalizacji, tym większy zysk. Jeśli masz więc do wyboru kapitalizację miesięczna i roczną, to wybierz ten pierwszy wariant.

Jeszcze jedna, równie ważna kwestia, to kary za zerwanie lokaty w banku. Jeśli wypłacisz pieniądze z lokaty przed upływem okresu jej trwania, to musisz się liczyć z tym, że część zysku, a nawet cały zysk po prostu przepadnie. Zanim wpłacisz środki, sprawdź więc dokładnie, jak wyglądają zapisy dotyczące zerwania lokaty.

Lokata bankowa to pewny zysk i prosty sposób na ochronę swoich oszczędności przed inflacją. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy ceny stale rosną.

Nie przegap: Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Fundusz hedgingowy to jeden z funduszy inwestycyjnych, który w celu osiągania wysokich zarobków, wykorzystuje różnorodne techniki inwestycyjne. Niestety wiąże się też z dużym ryzykiem, co boleśnie pokazał kryzys w 2008 roku. Zastanawiasz się, w jaki sposób zainwestować swoje oszczędności? Przyjrzyj się uważnie funduszom hedgingowym, które są dostępne nawet dla osób ze...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Lokata dla dziecka to jeden ze sposobów na bezpieczne gromadzenie oszczędności. Odpowiednio dobrana pozwoli nam zadbać również o finansową przyszłość naszego malucha. Czy jednak różni się czymś od popularnego konta oszczędnościowego? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę bankową bez wychodzenia z domu? To proste! Dowiedz się, czy obecnie warto decydować się na ten sposób lokowania kapitału i jak to zrobić w poszczególnych bankach! Co warto sprawdzić przed założeniem lokaty? Przeczytaj nasz poradnik!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć zysk z obligacji?

Jak obliczyć zysk z obligacji? Czy warto zainwestować w obligacje skarbowe?

...wiele osób zaczęło szukać rozwiązań w ofertach banków czy instytucji finansowych. Dużym powodzeniem, zwłaszcza teraz przy rosnących stopach procentowych cieszą się lokaty bankowe. Jednak dzisiaj skupmy się na obligacjach, które gwarantują ochronę kapitału przy zmieniającej się inflacji. Obligacje to dłużny instrument finansowy, w którym jedna ze...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Lokata czy konto oszczędnościowe? Co wybrać?

Lokata czy konto oszczędnościowe? Gdzie zdeponować oszczędności?

...że nie będziesz tych pieniędzy potrzebować na nagłe wydatki, to lokata bankowa, będzie łatwym i bezpiecznym sposobem za ulokowania wszystkich...

...nie narazi Twoich finansów. Nie bez przyczyny najpopularniejsze są lokaty bankowe. Jak działa lokata i czy rzeczywiście można na niej zyskać?...

Zobacz więcej
7 min. czytania