6 min. czytania

800 plus. Kto i kiedy skorzysta z waloryzacji świadczenia dla dzieci?

Zaktualizowano: 2023-06-30 09:49
Opublikowano: 2023-06-30 09:01
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
800 plus. Kto i kiedy skorzysta z waloryzacji świadczenia dla dzieci?

800 plus na dziecko, czyli nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, została niedawno przyjęta przez Sejm. Od kiedy środki będą wypłacane? Czy należy składać nowe wnioski? Sprawdziliśmy aktualne informacje na temat projektu podniesienia świadczeń wychowawczych przysługujących rodzicom.

W tej chwili wielu rodziców zastanawia się, czy będzie 800 plus i kiedy można spodziewać się wypłat. Przypomnijmy, że w połowie maja 2023 roku Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy poruszył temat podwyżki świadczeń, które zapewnia Program 500+.

Prezes PiS ogłosił, że środki w nowej wysokości mają być wypłacane już od przyszłego roku. Jak wyglądają prace legislacyjne nad projektem 800 plus w 2023 roku? Czy nowelizacja ustawy zakłada zmianę warunków przyznawania świadczeń? Sprawdziliśmy, kiedy dokładnie można spodziewać się podwyżek.

Najważniejsze informacje o 800+

Według premiera Mateusza Morawieckiego program Rodzina 500+ w dużym stopniu przyczynił się do zwalczenia ubóstwa w Polsce. Środki otrzymywane w ramach świadczenia mają zapewnić dzieciom pomoce naukowe do szkoły, ubrania, opłacenie kursu językowego oraz inne ważne potrzeby.

Przed wprowadzeniem podobnych świadczeń wielu rodziców ledwo wiązało koniec z końcem. Osoby chcące zyskać szybki zastrzyk gotówki, często zaciągały zobowiązania na pokrycie bieżących wydatków, sprawdzały ranking kredytów gotówkowych lub korzystały z ofert parabanków.

Świadczenie wychowawcze zostało wprowadzone w 2016 roku. Na początku środki były przyznawane tylko na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, jednak w 2019 roku zmieniono tę zasadę – od tamtej pory 500 plus otrzymuje się również na pierwsze dziecko.

Obecnie coraz częściej mówi się o podwyżce kwoty do 800 zł. Brutto czy netto – jak świadczenie ma być wypłacane? Według Jarosława Kaczyńskiego, na mocy waloryzacji rodzice uzyskają 800 zł netto („na rękę”).

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci został przyjęty przez Sejm 27 czerwca 2023 roku. Świadczenia 800 plus na dziecko będą mogli otrzymywać wszyscy rodzice, niezależnie od statusu majątkowego. Program nie ma żadnego kryterium dochodowego. W 2024 roku każda rodzina ma otrzymać 9600 zł na dziecko.

Od kiedy wypłacane będzie świadczenie 800 plus?

Tuż po zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dotyczącej podwyżki świadczenia, pojawiły się pytania na temat 800 plusod kiedy będzie wypłacane i czy jest szansa na szybką drogę legislacyjną. Chociaż prezes PiS zakładał wprowadzenie 800 plus od stycznia, to Donald Tusk zaapelował o przyspieszenie prac nad ustawą i waloryzację świadczenia już od czerwca – na Dzień Dziecka. Ostatecznie jednak rząd utrzymał wcześniejsze stanowisko – 800 plus ma być wypłacane do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024.

Przesunięcie wypłat o dwa miesiące jest spowodowane kwestiami technicznymi – obsługą wniosków przez ZUS. W uzasadnieniu do projektu czytamy jednak, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dołożyć starań, żeby wypłaty były realizowane na bieżąco.

To warto wiedzieć: Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

Kto otrzyma 800 plus na dziecko?

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie wprowadza żadnych nowych kryteriów dla rodziców – utrzymane zostają wcześniejsze założenia. Komu przysługuje 800 Plus?

Świadczenie będzie wypłacane rodzicom dzieci – matce lub ojcu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca lub opiekuna faktycznego. Dotyczy zarówno dzieci biologicznych, przebywających w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Do którego roku życia ma być wypłacane 800 plus? Podobnie jak do tej pory, środki będą przysługiwały na każde dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Jak wspomnieliśmy, nie ustalono żadnych kryteriów dochodowych, a zatem o świadczenie będą mogli starać się rodzice niezależnie od ich statusu majątkowego.

Sprawdź koniecznie: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Wniosek o 800+. Jak go wypełnić?

Czy trzeba składać wniosek na 800+? Rodzice, którzy do tej pory otrzymywali świadczenie 500+, nie muszą ponownie składać wniosków. Podwyżka świadczenia nastąpi automatycznie, a zatem bez spełniania żadnych dodatkowych warunków czy wypełniania kolejnych formularzy.

Z kolei osoby, które nigdy nie korzystały ze świadczenia lub dopiero urodziło im się dziecko, muszą dopełnić formalności. Chcesz otrzymywać 800+? Gdzie należy złożyć wniosek? Podobnie jak do tej pory, można tego dokonać poprzez:

 1. bank (bankowość elektroniczną),
 2. portal ZUS PUE lub;
 3. portal Ministerstwa Rodziny Emp@tia.

W przypadku składania wniosku przez PUE ZUS należy:

 • wejść na stronę www.zus.pl,
 • założyć konto i zalogować się w PUE ZUS,
 • przejść do zakładki „Ogólny”, „Ubezpieczony” lub „Świadczeniobiorca”,
 • wybrać z menu „Rodzina 500+”,
 • kliknąć „Utwórz nowy wniosek”,
 • wypełnić wniosek przy pomocy kreatora,
 • zaznaczyć, że składamy wniosek jako rodzic,
 • wybrać okres świadczeniowy.

Jak prawidłowo wypełnić wniosek SW-R? Należy podać między innymi:

 • dane osobowe wnioskodawcy,
 • stan cywilny,
 • obywatelstwo,
 • adres zamieszkania,
 • numer telefonu/adres e-mail,
 • numer rachunku bankowego,
 • dane dziecka/dzieci,
 • status zawodowy wnioskodawcy.

Osoby pracujące za granicą lub pobierające świadczenia z innego państwa o charakterze podobnym do 500+, muszą podać dodatkowe informacje.

Wniosek należy podpisać profilem PUE, profilem zaufanym ePUAP, podpisem osobistym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Kiedy składać wnioski o 800 Plus? Świadczenie jest przyznawane na okres trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Wnioski można składać od 1 lutego do 30 czerwca. W przypadku opóźnień wypłaty mogą nastąpić w terminie do 3 miesięcy od złożenia dokumentów. Oznacza to, że beneficjent nie otrzyma świadczenia za pełny okres świadczeniowy.

Czy wypłata 800 plus wpłynie na inflację w Polsce?

Od momentu ogłoszenia przez Jarosława Kaczyńskiego podwyżki świadczenia, temat wywołuje wiele kontrowersji w przestrzeni publicznej. Wiele osób obawia się, że wypłata wyższych świadczeń wychowawczych może niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę i napędzić inflację w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki uspokaja, że wydatki związane z wypłatą 800+ będą wpisane w nową ustawę budżetową. Jak zapowiada szef rządu, budżet na ten cel ma wynieść 24 miliardy złotych. Według premiera koszt wypłat nowego świadczenia w proporcji do PKB ma być porównywalny do wydatków z roku 2020 lub 2021, a dobra sytuacja ekonomiczna kraju ma pozwalać na podniesienie kwoty bez ryzyka dla polskiej gospodarki.


Dodatkowe źródła:

800 plus zamiast 500 plus. Jest decyzja rządu, www.tvn24.pl

800 plus a wzrost inflacji. Eksperci nie mają złudzeń, www.money.pl

800 plus od 2024 roku. Kto dostanie takie świadczenie co miesiąc? Termin złożenia wniosku na kolejne 12 miesięcy upływa 30 czerwca, www.ksiegowosc.infor.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.05.2024

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi {{year}}
Porady
24.05.2024

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi 2024

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele często...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania