Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

Zaktualizowano: 2024-04-19 11:55
Opublikowano: 2020-01-09 14:30
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 21
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

800 plus a kredyt to temat, który budzi wiele pytań wśród potencjalnych kredytobiorców. Wiele banków rozważa wprowadzenie do swojej oferty produktów kredytowych, które będą dostosowane do potrzeb rodzin otrzymujących świadczenie 800+.

Kredyt 800+ a zdolność kredytowa spędzają sen z powiek wielu zainteresowanych. Sprawdzenie, który bank oferuje kredyt na 800+ pozwoli Ci zorientować się w dostępnych opcjach i wybrać ofertę, która najlepiej odpowiada na indywidualne potrzeby.

Warto przy tym pamiętać, że każda instytucja ma własne kryteria oceny zdolności kredytowej, co może wpływać na ostateczne warunki kredytu.

 • Kredyt na 800+ nie jest możliwy, ale może zwiększyć zdolność kredytową.
 • Kredyt gotówkowy czy hipoteczny nie zmienia znacznie swojej wysokości, jeśli dodatkowym źródłem dochodu jest 800+.
 • Jeśli otrzymujesz 800+ i nie spełniasz kryteriów banków, możesz zwrócić się do firm pożyczkowych.

Kredyt na 800+ – czy to możliwe?

Kombinacja 800+ i kredyt, staje się coraz bardziej popularna wśród rodziców korzystających z programu Rodzina 800 plus, którzy rozważają zaciągnięcie zobowiązania. Większa kwota świadczenia nie tylko umożliwia zabezpieczenie lepszych warunków finansowych, ale też pozwala na zakup większego mieszkania. Efekt zwiększenia świadczenia z 500 plus na 800 plus jest odczuwalny zwłaszcza w zdolności kredytowej, co przekłada się na konkretne liczby w ofertach bankowych.

Zanim wprowadzono nowe świadczenie, rodzina z dwójką dzieci i dochodem zbliżonym do dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich możliwości wzrosły o niemal 9% - obecnie mogą ubiegać się o kredyt na sumę 714 tys. zł.

Zwiększenie kwoty kredytowej oznacza możliwość zakupu większego mieszkania, co w przeliczeniu na warszawski rynek wtórny, gdzie ceny oscylują wokół 13,5 tys. zł za metr kwadratowy, daje dodatkowe ponad 4 metry kwadratowe. W niektórych dzielnicach stolicy, gdzie ceny są niższe, ten dodatkowy metraż może być nawet większy, oferując rodzinie więcej przestrzeni mieszkalnej. Jednak odpowiadając na pytanie – czy na 800+ można wziąć kredyt? Odpowiadamy – nie, nie można. Kredyt nie będzie Ci udzielony w oparciu o to świadczenie.

800+ a zdolność kredytowa. Czy bank bierze świadczenie pod uwagę?

Program 800 plus i kredyt hipoteczny z pewnością byłoby korzystnym połączeniem dla osób z regularnym dochodem z pracy. W sytuacji, gdy wnioskujący o kredyt ma stałe źródło dochodu, na przykład 3000 zł z umowy o pracę i dodatkowo otrzymuje 800 zł na dziecko, banki różnie podchodzą do kalkulacji zdolności kredytowej:

Najczęściej banki uwzględniają pełną kwotę świadczenia 800 plus, dodając je do dochodu regularnego. W takim przypadku, przy dochodzie 3000 zł i świadczeniu 800 zł na dziecko, dochód rozporządzalny, który jest brany pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej, może wynieść 3500 zł. Niektóre banki mogą uwzględniać dochód netto, już pomniejszony o obowiązkowe opłaty i podatki, co może skutkować nieco niższą kwotą, np. 3300 zł w przypadku tej samej rodziny.

Przy kredytach długoterminowych, takich jak hipoteczne, banki zwracają uwagę na przewidywany okres, przez który rodzina będzie pobierała świadczenie 800 plus. Im dłuższy ten okres, tym korzystniejsza może być ocena zdolności kredytowej, gdyż przewidywane regularne wpływy są wyżej oceniane.

W przypadku osoby, która ma jako jedyne źródło dochodu 800 plus, kredyt hipoteczny jest mało prawdopodobny bez dodatkowego, stałego źródła dochodów. Banki przywiązują dużą wagę do stabilności finansowej, a świadczenia takie jak 800 plus są traktowane jako pomoc socjalna, a nie stały dochód gwarantujący regularną spłatę zobowiązań kredytowych.

Sprawdź: Bezwarunkowy dochód podstawowy – czym jest i czy Polska wprowadzi bezwarunkowy dochód podstawowy?

Kredyt gotówkowy na 800+ – najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy jest rodzajem zobowiązania finansowego zaciąganego zazwyczaj na krótszy okres niż kredyt hipoteczny. W przypadku rodziców korzystających z programu 800+, te świadczenia mogą być brane pod uwagę przez banki jako dodatkowe źródło dochodu, co jest szczególnie ważne dla rodzin wielodzietnych. Dzięki temu, możliwości uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej znacznie się zwiększają.

 • Banki często uznają 800+ za czynnik zwiększający zdolność kredytową, co umożliwia zaciągnięcie wyższych kwot kredytów gotówkowych.
 • Proces aplikacyjny zazwyczaj ogranicza się do minimum, szczególnie w banku, w którym klient już posiada konto.
 • W wielu przypadkach, pieniądze mogą być na koncie klienta tego samego dnia.
 • Kredyty są dostosowywane do możliwości finansowych klienta, z uwzględnieniem całkowitego miesięcznego dochodu rodziny.
 • Banki zazwyczaj oferują korzystniejsze oprocentowanie i warunki klientom, którzy już z nimi współpracują.
 • Konieczne jest potwierdzenie otrzymywania świadczenia 800+ oraz stabilnego dochodu (np. z umowy o pracę).
 • Banki weryfikują zdolność kredytową opartą na łącznych dochodach gospodarstwa domowego.

Kredyt hipoteczny na 500+ – co musisz wiedzieć?

Program 800 plus, choć potencjalnie zwiększa zdolność kredytową rodziny, nie jest traktowany przez banki jako niezależne źródło dochodu, które mogłoby samodzielnie stanowić podstawę do uzyskania kredytu. Istnieje kilka powodów, dla których instytucje finansowe podchodzą sceptycznie do traktowania tego świadczenia jako głównego dochodu przy ocenie zdolności kredytowej.

Po pierwsze, świadczenie 800 plus ma charakter celowy, przeznaczony na wsparcie w wychowaniu i utrzymaniu dzieci. Fundusze te są z założenia skierowane na pokrycie bieżących potrzeb dziecka, a nie jako źródło spłaty zobowiązań finansowych. Banki, oceniając wnioski kredytowe, poszukują bardziej stabilnych i regularnych źródeł dochodu, które są wolne od bezpośrednich przeznaczeń i mogą być swobodnie alokowane na różne cele, w tym spłatę kredytów.

Po drugie, przyszłość programu 800 plus nie jest pewna. Banki muszą brać pod uwagę ryzyko związane z potencjalnymi zmianami w polityce społecznej, które mogą wpłynąć na kontynuację lub warunki świadczenia. Brak gwarancji co do długotrwałości programu oraz wysokości przyszłych świadczeń sprawia, że banki są ostrożne, aby nie opierać zdolności kredytowej wyłącznie na tak zmiennej formie dochodu.

Dodatkowo, program 800 plus jest ograniczony czasowo do momentu, kiedy dziecko osiąga pełnoletność, co oznacza, że nawet jeśli program będzie kontynuowany, to każdy beneficjent ostatecznie przestanie otrzymywać te środki. Wszystko to sprawia, że jako samodzielne źródło dochodu do celów kredytowych, 800 plus jest zbyt ryzykowne i niepewne dla banków, które wymagają solidniejszej gwarancji stałego i długoterminowego dochodu.

Nie przegap: Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

W jakim banku starać się o kredyt na 500+?

W kontekście zdolności kredytowej, dodatkowe świadczenia takie jak 800 plus mogą odgrywać znaczącą rolę. Przyjrzyjmy się, jak różne największe banki w Polsce podchodzą do tego tematu i w jaki sposób uwzględniają dochód z programu Rodzina 800+ w obliczeniach zdolności kredytowej.

Alior Bank

Alior Bank uwzględnia świadczenia z programu Rodzina 800+ jako element dochodu, który może pomóc w pokryciu kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

BNP Paribas

W BNP Paribas kluczowe jest, na jak długo świadczenie będzie przyznane. Bank bierze pod uwagę 800 plus w obliczeniach zdolności kredytowej, jeśli przewiduje się, że będzie ono otrzymywane przez cały okres kredytowania. Oznacza to, że jeśli dzieci są młode i 800 plus będzie wypłacane przez wiele lat, świadczenie to może skutecznie obniżyć miesięczne koszty utrzymania rodziny.

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski akceptuje 800 plus jako dodatkowy dochód, który wpływa na zdolność kredytową. Jednakże, bank stawia konkretne warunki:

 • Świadczenie może stanowić maksymalnie 50% reszty dochodów.
 • Wymagane jest potwierdzenie wpływu świadczenia na konto bankowe.
 • Należy złożyć oświadczenie o wysokości miesięcznych dochodów z dokładnym wyszczególnieniem liczby dzieci i kwoty świadczenia.

mBank

mBank nie uwzględnia 800 plus przy obliczaniu zdolności kredytowej dla kredytów hipotecznych.

Bank Millennium

Podobnie jak inne banki, Bank Millennium uwzględnia świadczenia 800 plus w zdolności kredytowej, pod warunkiem przedstawienia wyciągu z konta potwierdzającego regularne wpływy z tego tytułu.

Bank Pekao SA

Bank Pekao SA również wlicza pieniądze z programu Rodzina 800+ do wyliczeń zdolności kredytowej.

PKO BP

PKO BP akceptuje wpływy z 800 plus jako element zwiększający zdolność kredytową. Wymagane jest jedynie aktualne potwierdzenie otrzymania świadczenia.

Santander Bank Polska

Santander Bank Polska uwzględnia 800 plus w obliczeniach zdolności kredytowej pod warunkiem, że świadczenie to będzie kontynuowane przez najbliższe 10 lat.

Kliknij i sprawdź, gdzie najłatwiej dostać kredyt!

Ile kosztuje kredyt na 800+? Kalkulator

Zaciąganie kredytu na podstawie świadczenia 500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy dokładnie przeanalizowć warunki oferty, w tym RRSO, wysokość ewentualnej prowizji oraz miesięcznych rat, które będziemy zobowiązani spłacać. Do tego, może Ci się przydać kalkulator zdolności kredytowej.

W poniższej tabeli znajdziesz przykładowe wyliczenia dla kredytu gotówkowego i hipotecznego.

Kwota kredytu

Okres spłaty

Rata

Całkowita kwota kredytu

Kredyt gotówkowy

20 000 zł

4 lata

500 zł

24 500 zł

Kredyt hipoteczny

50 000 zł

5 lat

1000 zł

60 000 zł

Kredyt hipoteczny

100 000 zł

10 lat

1150 zł

140 000 zł

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Symulacja kredytu

Kredyt na 800+ a alternatywna oferta firm pożyczkowych

Pożyczki pozabankowe często stanowią jedyną opcję finansową dla osób, które nie spełniają rygorystycznych wymagań banków, w tym osób, dla których głównym źródłem dochodu jest 800+. Ze względu na relatywnie łagodne kryteria przyznawania, takie rozwiązania finansowe są dostępne praktycznie dla każdego, kto posiada jakiekolwiek regularne wpływy.

W przeciwieństwie do banków, instytucje pozabankowe rzadko wymagają zaświadczeń o dochodach lub szczegółowych informacji o źródle dochodu. Ważna jest przede wszystkim wysokość regularnych wpływów na konto, co otwiera przed potencjalnymi kredytobiorcami dodatkowe możliwości, także w sytuacji, gdy ich głównym lub jedynym dochodem jest świadczenie wychowawcze.

Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

...ze swoim zobowiązaniem. Jeśli dotychczas spłacałeś swój kredyt gotówkowy terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji...

...przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też...

Zobacz więcej
19 min. czytania