7 min. czytania

Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?

Opublikowano: 2020-12-18 15:29
Średnia ocena: 5,54/6 Głosów: 28
Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?

Choć wdowa może otrzymać w ramach renty tylko 85% świadczeń przyznanych zmarłemu mężowi, to dla wielu Polek wciąż atrakcyjne rozwiązanie, dużo korzystniejsze niż pobieranie przysługującej kobiecie renty, czy emerytury.

W Polsce średnia emerytura kobiet znacznie różni się od średniej emerytury mężczyzn, niestety na niekorzyść Polek. Wynika to przede wszystkim z tego, że mężczyźni w naszym kraju wciąż zarabiają więcej od kobiet, nawet na podobnym stanowisku, a dodatkowo ich czas pracy i naliczania składek jest dłuższy. Warto jednocześnie mieć na uwadze, że najczęściej to właśnie mężczyźni umierają wcześniej niż kobiety, co oznacza, że duża część emerytek zostaje wdowami, a ich jedynym źródłem dochodów pozostaje niewielka emerytura, nawet po waloryzacji emerytury.

Czy wdowie przysługuje emerytura po zmarłym mężu? Sprawdź kto i kiedy może skorzystać z renty rodzinnej, w tym artykule dowiesz się także, ile wynosi renta rodzinna i na jaki procent może liczyć wdowa, przejmując emeryturę po mężu.

Renta rodzinna po mężu

Polskie prawo nie przewiduje emerytury po mężu, to sformułowanie, którego nie znajdziemy w formalnych dokumentach, czy podczas wizyty w urzędzie. Nie oznacza to jednak, że wdowa nie może liczyć na dziedziczenie emerytury, trzeba tylko pamiętać, że taki proceder nazywany jest rentą rodzinną, a osoby uprawnione do jej pobierania to nie tylko małżonka, czy mąż zmarłego, ale także inne osoby, blisko spokrewnione ze zmarłym, spełniające wszystkie wymagania.

Kto może skorzystać z renty rodzinnej? Oto krótka lista uprawnionych do skorzystania z renty rodzinnej:

 • dzieci (dzieci zmarłego, dzieci jednego z małżonków, a także dzieci adoptowane) - renta rodzinna będzie wypłacana do 16 lub 25 roku życia, pod warunkiem, że w tym czasie kontynuowana będzie nauka. Świadczenie może zostać wypłacane bezterminowo, jeśli w tym czasie dziecko stanie się trwale niezdolne do pracy lub nie będzie miało warunków do samodzielnej egzystencji;

 • wnuki oraz inne dzieci przyjęte przez zmarłego na wychowanie - renta będzie wypłacana na warunkach, jakie stawiane są dzieciom zmarłego, dodatkowo, jeśli o rentę ubiegają się dzieci przyjęte na wychowanie, konieczne jest, by przejęcie opieki nad dzieckiem nastąpiło minimum rok przed śmiercią, wyjątkiem jest śmierć w wyniku wypadku;

 • rodzice zmarłego - mogą ubiegać się o wypłacenie renty rodzinnej, jeśli do tej pory byli na utrzymaniu zmarłego dziecka, w chwili śmierci dziecka nie byli zdolni do pracy, mają na wychowaniu dziecko zmarłego uprawnione do otrzymania renty rodzinnej;

 • wdowa lub wdowiec - warunki otrzymania renty rodzinnej to ukończenie 50 roku życia w momencie śmierci współmałżonka, niezdolność do pracy, wychowuje dziecko uprawnione do otrzymania renty po zmarłym.

Ile wynosi renta rodzinna. Czy warto z niej skorzystać?

Czy emerytura po mężu może być korzystna? Tak, pod warunkiem, że wdowa posiada dużo niższe świadczenie i będzie mogła z pomocą renty rodzinnej zyskać dodatkowe pieniądze. W Polsce wdowy korzystają z takiej możliwości niezwykle często. Dlaczego? Powód jest wyjątkowo prosty, dłuższy staż pracy, a także wyższe wynagrodzenie małżonka składa się na dużo korzystniejsze warunki wypłacanej emerytury, a następnie renty rodzinnej. Choć wdowa może otrzymać w ramach renty tylko 85% świadczeń przyznanych zmarłemu mężowi, to dla wielu Polek wciąż atrakcyjne rozwiązanie, dużo korzystniejsze niż pobieranie przysługującej kobiecie renty, czy emerytury.

Sprawdź, ile aktualnie wynosi średnia krajowa.

Zamiana emerytury po śmierci męża

Czy wdowa ubiegając się o rentę rodzinną, musi zrezygnować z własnej emerytury lub renty? Zgodnie z obowiązującymi przepisami niemożliwe jest pobieranie dwóch świadczeń tego typu, co oznacza, że wdowa może przyjąć rentę rodzinną po mężu, rezygnując z własnych świadczeń, lub zachować własną emeryturę, lub rentę, jeśli będzie ona dla niej korzystniejsza finansowo. Pamiętaj, że renta rodzinna dla wdowy to 85% świadczenia, jakie należne było zmarłemu, mimo pomniejszenia kwoty, to dla wielu Polek nadal jedyna szansa, by realnie zwiększyć swoje miesięczne dochody.

Co w sytuacji, gdy emerytura po mężu będzie podzielona na kilka osób? Np. między wdowę, a dziecko zmarłego, które ma prawa do świadczenia? W takim wypadku każda z uprawnionych osób otrzyma tylko połowę z 90% świadczenia po zmarłym.

ZUS emerytura po mężu dokumenty

Aby skorzystać z renty rodzinnej, konieczne jest wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także wszystkich dokumentów, które są oczekiwane, by móc rozpatrzyć wniosek i wypłacić rentę rodzinną. Jakie dokumenty musisz dostarczyć do ZUS-u? Oto lista najważniejszych dokumentów, dzięki którym możliwe będzie zdobycie emerytury po mężu:

 • dokument potwierdzający datę urodzenia i datę zgonu męża lub innego członka rodziny, po którym ma zostać przyznana renta rodzinna;

 • dokument potwierdzający datę urodzenia osoby ubiegającej się o rentę rodzinną;

 • dokument potwierdzający uprawnienie do otrzymania renty, m.in. odpis skróconego aktu małżeństwa ze zmarłym;

 • zaświadczenie od lekarza stanie zdrowia dziecka lub osoby owdowiałej, jeśli renta rodzinna ma zostać wypłacona ze względu na niezdolności do pracy;

 • zaświadczenie o pobieraniu nauki lub uczęszczaniu do szkoły w przypadku ubiegania się o rentę w przypadku dziecka zmarłego, które ukończyło 16 lat;

 • oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej aż do śmierci współmałżonka, lub zaświadczenie o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie decyzji sądu;

 • oświadczenie stwierdzające brak przychodów wynikających z pracy zarobkowej bądź prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek, który należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, znajdziesz w każdym oddziale ZUS, a także do pobrania i wydrukowania na stronie instytucji.

Kiedy emerytura?

Jak szybko otrzymasz emeryturę po zmarłym mężu? Jeśli złożysz wymagany wniosek wraz z wszystkimi dokumentami, a ZUS przyjmie go i uzna twoje prawa do otrzymania świadczenia, pierwszej wpłaty na konto osobiste możesz spodziewać się dopiero po miesiącu od zgłoszenia swoich roszczeń. Pamiętaj, że ważne będzie dostarczenie wszystkich dokumentów terminowo, w przeciwnym wypadaku czas potrzebny na ich zweryfikowanie przeciągnie się, a ty otrzymasz rentę rodzinną z opóźnieniem.

Emerytura po śmierci - podsumowanie

Emerytura po śmierci najbliższej osoby to wciąż dla wielu Polaków temat mało znany. Warto jednak mieć świadomość jakie prawa ma m.in. wdowiec lub wdowa, po śmierci współmałżonka. Emerytura po śmierci męża lub żony to dla wielu Polaków jedyna szansa na stałe źródło dochodów. Wiedząc, jakie są warunki skorzystania ze świadczenia, a także mając informację o wszystkich niezbędnych dokumentach, w obliczu straty bliskiej osoby, być może będzie ci łatwiej wypełnić wszystkie formalności i skorzystać z renty rodzinnej.

Szukasz innych porad finansowych? Zachęcamy do sprawdzenia artykułów na temat podatku od spadku, odrzucenia spadku, pełnomocnictwa, progów podatkowych oraz świadczeń przedemerytalnych.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania