× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?

Opublikowano: 18.12.2020 15:29
Średnia ocena: 5,38/6 Głosów: 8

Choć wdowa może otrzymać w ramach renty tylko 85% świadczeń przyznanych zmarłemu mężowi, to dla wielu Polek wciąż atrakcyjne rozwiązanie, dużo korzystniejsze niż pobieranie przysługującej kobiecie renty, czy emerytury.

W Polsce średnia emerytura kobiet znacznie różni się od średniej emerytury mężczyzn, niestety na niekorzyść Polek. Wynika to przede wszystkim z tego, że mężczyźni w naszym kraju wciąż zarabiają więcej od kobiet, nawet na podobnym stanowisku, a dodatkowo ich czas pracy i naliczania składek jest dłuższy. Warto jednocześnie mieć na uwadze, że najczęściej to właśnie mężczyźni umierają wcześniej niż kobiety, co oznacza, że duża część emerytek zostaje wdowami, a ich jedynym źródłem dochodów pozostaje niewielka emerytura, nawet po waloryzacji emerytury.

Czy wdowie przysługuje emerytura po zmarłym mężu? Sprawdź kto i kiedy może skorzystać z renty rodzinnej, w tym artykule dowiesz się także, ile wynosi renta rodzinna i na jaki procent może liczyć wdowa, przejmując emeryturę po mężu.

Renta rodzinna po mężu

Polskie prawo nie przewiduje emerytury po mężu, to sformułowanie, którego nie znajdziemy w formalnych dokumentach, czy podczas wizyty w urzędzie. Nie oznacza to jednak, że wdowa nie może liczyć na dziedziczenie emerytury, trzeba tylko pamiętać, że taki proceder nazywany jest rentą rodzinną, a osoby uprawnione do jej pobierania to nie tylko małżonka, czy mąż zmarłego, ale także inne osoby, blisko spokrewnione ze zmarłym, spełniające wszystkie wymagania.

Kto może skorzystać z renty rodzinnej? Oto krótka lista uprawnionych do skorzystania z renty rodzinnej:

 • dzieci (dzieci zmarłego, dzieci jednego z małżonków, a także dzieci adoptowane) - renta rodzinna będzie wypłacana do 16 lub 25 roku życia, pod warunkiem, że w tym czasie kontynuowana będzie nauka. Świadczenie może zostać wypłacane bezterminowo, jeśli w tym czasie dziecko stanie się trwale niezdolne do pracy lub nie będzie miało warunków do samodzielnej egzystencji;

 • wnuki oraz inne dzieci przyjęte przez zmarłego na wychowanie - renta będzie wypłacana na warunkach, jakie stawiane są dzieciom zmarłego, dodatkowo, jeśli o rentę ubiegają się dzieci przyjęte na wychowanie, konieczne jest, by przejęcie opieki nad dzieckiem nastąpiło minimum rok przed śmiercią, wyjątkiem jest śmierć w wyniku wypadku;

 • rodzice zmarłego - mogą ubiegać się o wypłacenie renty rodzinnej, jeśli do tej pory byli na utrzymaniu zmarłego dziecka, w chwili śmierci dziecka nie byli zdolni do pracy, mają na wychowaniu dziecko zmarłego uprawnione do otrzymania renty rodzinnej;

 • wdowa lub wdowiec - warunki otrzymania renty rodzinnej to ukończenie 50 roku życia w momencie śmierci współmałżonka, niezdolność do pracy, wychowuje dziecko uprawnione do otrzymania renty po zmarłym.

Ile wynosi renta rodzinna. Czy warto z niej skorzystać?

Czy emerytura po mężu może być korzystna? Tak, pod warunkiem, że wdowa posiada dużo niższe świadczenie i będzie mogła z pomocą renty rodzinnej zyskać dodatkowe pieniądze. W Polsce wdowy korzystają z takiej możliwości niezwykle często. Dlaczego? Powód jest wyjątkowo prosty, dłuższy staż pracy, a także wyższe wynagrodzenie małżonka składa się na dużo korzystniejsze warunki wypłacanej emerytury, a następnie renty rodzinnej. Choć wdowa może otrzymać w ramach renty tylko 85% świadczeń przyznanych zmarłemu mężowi, to dla wielu Polek wciąż atrakcyjne rozwiązanie, dużo korzystniejsze niż pobieranie przysługującej kobiecie renty, czy emerytury.

Sprawdź, ile aktualnie wynosi średnia krajowa.

Zamiana emerytury po śmierci męża

Czy wdowa ubiegając się o rentę rodzinną, musi zrezygnować z własnej emerytury lub renty? Zgodnie z obowiązującymi przepisami niemożliwe jest pobieranie dwóch świadczeń tego typu, co oznacza, że wdowa może przyjąć rentę rodzinną po mężu, rezygnując z własnych świadczeń, lub zachować własną emeryturę, lub rentę, jeśli będzie ona dla niej korzystniejsza finansowo. Pamiętaj, że renta rodzinna dla wdowy to 85% świadczenia, jakie należne było zmarłemu, mimo pomniejszenia kwoty, to dla wielu Polek nadal jedyna szansa, by realnie zwiększyć swoje miesięczne dochody.

Co w sytuacji, gdy emerytura po mężu będzie podzielona na kilka osób? Np. między wdowę, a dziecko zmarłego, które ma prawa do świadczenia? W takim wypadku każda z uprawnionych osób otrzyma tylko połowę z 90% świadczenia po zmarłym.

ZUS emerytura po mężu dokumenty

Aby skorzystać z renty rodzinnej, konieczne jest wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także wszystkich dokumentów, które są oczekiwane, by móc rozpatrzyć wniosek i wypłacić rentę rodzinną. Jakie dokumenty musisz dostarczyć do ZUS-u? Oto lista najważniejszych dokumentów, dzięki którym możliwe będzie zdobycie emerytury po mężu:

 • dokument potwierdzający datę urodzenia i datę zgonu męża lub innego członka rodziny, po którym ma zostać przyznana renta rodzinna;

 • dokument potwierdzający datę urodzenia osoby ubiegającej się o rentę rodzinną;

 • dokument potwierdzający uprawnienie do otrzymania renty, m.in. odpis skróconego aktu małżeństwa ze zmarłym;

 • zaświadczenie od lekarza stanie zdrowia dziecka lub osoby owdowiałej, jeśli renta rodzinna ma zostać wypłacona ze względu na niezdolności do pracy;

 • zaświadczenie o pobieraniu nauki lub uczęszczaniu do szkoły w przypadku ubiegania się o rentę w przypadku dziecka zmarłego, które ukończyło 16 lat;

 • oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej aż do śmierci współmałżonka, lub zaświadczenie o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie decyzji sądu;

 • oświadczenie stwierdzające brak przychodów wynikających z pracy zarobkowej bądź prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek, który należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, znajdziesz w każdym oddziale ZUS, a także do pobrania i wydrukowania na stronie instytucji.

Kiedy emerytura?

Jak szybko otrzymasz emeryturę po zmarłym mężu? Jeśli złożysz wymagany wniosek wraz z wszystkimi dokumentami, a ZUS przyjmie go i uzna twoje prawa do otrzymania świadczenia, pierwszej wpłaty na konto osobiste możesz spodziewać się dopiero po miesiącu od zgłoszenia swoich roszczeń. Pamiętaj, że ważne będzie dostarczenie wszystkich dokumentów terminowo, w przeciwnym wypadaku czas potrzebny na ich zweryfikowanie przeciągnie się, a ty otrzymasz rentę rodzinną z opóźnieniem.

Emerytura po śmierci - podsumowanie

Emerytura po śmierci najbliższej osoby to wciąż dla wielu Polaków temat mało znany. Warto jednak mieć świadomość jakie prawa ma m.in. wdowiec lub wdowa, po śmierci współmałżonka. Emerytura po śmierci męża lub żony to dla wielu Polaków jedyna szansa na stałe źródło dochodów. Wiedząc, jakie są warunki skorzystania ze świadczenia, a także mając informację o wszystkich niezbędnych dokumentach, w obliczu straty bliskiej osoby, być może będzie ci łatwiej wypełnić wszystkie formalności i skorzystać z renty rodzinnej.

Szukasz innych porad finansowych? Zachęcamy do sprawdzenia artykułów na temat podatku od spadku, odrzucenia spadku, pełnomocnictwa, progów podatkowych oraz świadczeń przedemerytalnych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021
Poradniki 18.02.2021

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021

Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet...

Zobacz więcej
Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki
Poradniki 15.02.2021

Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki

Saldo konta, dostępne środki, saldo debetowe, co dokładnie musisz wiedzieć o tych pojęciach, które są ważne dla każdego klienta banku? Przekonaj się, jak ocenić rzeczywisty stan swojego konta osobistego.

Zobacz więcej
Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze
Poradniki 11.02.2021

Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze

Czym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2021 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?

Zobacz więcej
Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności
Poradniki 08.02.2021

Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności

Na czym dokładnie polega cesja wierzytelności? Kiedy można z niej korzystać? Które akty prawne dokładnie definiują cesję wierzytelności? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.

Zobacz więcej
Weksel in blanco. Deklaracja wekslowa
Poradniki 27.01.2021

Weksel in blanco. Deklaracja wekslowa

Zapraszamy do lektury artykułu, w którym bardzo dokładnie omawiamy jeden z rodzajów weksli, czyli weksle in blanco. Kogo chronią weksle in blanco? O czym należy pamiętać decydując się na sporządzenie tego rodzaju dokumentu?

Zobacz więcej
Mały ZUS składki - Ile wynosi mały ZUS?
Poradniki 22.01.2021

Mały ZUS składki - Ile wynosi mały ZUS?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby opłacać składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie początkujący przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulg ZUS-owskich. Powstał dla nich specjalny program o nazwie mały ZUS.

Zobacz więcej