6 min. czytania

Ile można dorobić do emerytury lub renty? Nowe limity!

Zaktualizowano: 2023-01-18 09:28
Opublikowano: 2022-12-21 08:13
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2
Ile można dorobić do emerytury lub renty? Nowe limity!

Limit dorabiania do emerytury i renty został podniesiony na początku grudnia br. i będzie obowiązywał przez kolejny kwartał, czyli również w styczniu i lutym 2023. Kogo obejmą nowe regulacje? Ile wynosi limit dorabiania do emerytury w 2022 roku?

Wielu emerytów, szczególnie tych otrzymujących minimalne świadczenie, decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej, która pozwoli im zwiększyć dochód. Najniższa emerytura od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto, co „na rękę” daje jedynie 1217,98 zł.

Na dorabianie do świadczenia decyduje się również liczna grupa rencistów. Dzięki temu, że w grudniu zwiększył się limit dodatkowych zarobków, seniorzy będą mogli osiągnąć wyższy dochód bez ryzyka zmniejszenia lub zawieszenia świadczeń.

Czy emeryci mogą dorabiać bez ograniczeń?

Kwestię dorabiania do emerytur reguluje ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według aktu prawnego emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą bez żadnych ograniczeń osiągać dodatkowy dochód, np. wynikający z pracy zarobkowej.

Przypomnijmy, że obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Osoby, które przekroczyły ten wiek, nie muszą obawiać się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniży ich świadczenie lub wyda decyzję o jego zawieszeniu.

Obaw nie muszą też mieć niektórzy renciści. W ich przypadku limity nie obowiązują osób mających świadczenia dla inwalidów wojennych i wojskowych, a także osób pobierających renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do wyżej wymienionych świadczeń.

Niestety nie wszyscy świadczeniobiorcy są w takiej sytuacji. Wielu seniorów musi uważać, żeby nie przekroczyć określonych w prawie limitów.

To trudna sytuacja – osoby otrzymujące minimalną emeryturę często muszą zaciągnąć kredyt gotówkowy na pokrycie bieżących wydatków. Warto zatem dowiedzieć się, ile można dorobić na emeryturze lub rencie.

Kogo obowiązują limity dorabiania do emerytury i renty?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, ile może dorobić emeryt po osiągnięciu wieku emerytalnego – co do zasady nie ma w tym przypadku ograniczeń. Limit dorabiania na emeryturze dotyczy osób, które otrzymują wcześniejsze świadczenie, np. nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a po prostu skorzystały z możliwości odejścia na emeryturę przed ukończeniem 65 lub 60 lat.

Na wysokość dodatkowego dochodu muszą jednak uważać emeryci, którym podwyższono świadczenie do wysokości emerytury minimalnej. Jeśli przychód przekroczy wysokość kwoty, o jaką zwiększono emeryturę, ZUS może wypłacić niższą kwotę (taką, jaką otrzymywali przed dopłatą).

Okazuje się zatem, że to, ile może dorobić emeryt po 65 roku życia, będzie też zależeć od wysokości świadczenia. Ograniczenia w dorabianiu nie dotyczą świadczeniobiorców, którzy mają prawo do emerytury, przekroczyli wiek emerytalny i otrzymują rentę rodzinną jako korzystniejsze świadczenie.

Sprawdź również: ZUS waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku

Zmiany w limitach dorabiania do emerytury i renty w 2022 i 2023 roku

Emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy lub renta rodzinna może ulec zmniejszeniu, jeśli dodatkowy przychód (brutto) świadczeniobiorcy przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Z kolei zawieszenie świadczenia następuje po przekroczeniu 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jak wiemy, kwota ta nie jest stała – co jakiś czas GUS podaje nowe wskaźniki dotyczące przeciętnych zarobków. To właśnie od nich zależą ograniczenia, które mogą spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia z ZUS. Limity dorabiania w 2022 roku były ostatnio podnoszone w grudniu i dotyczą kwartału kalendarzowego.

Nowe limity dorabiania do emerytury będą obowiązywać w grudniu 2022, styczniu i lutym 2023 roku. Przyjrzyjmy się dokładnie, jakich kwot nie można przekroczyć, żeby nie ryzykować utratą świadczenia z ZUS. Ile można dorobić do renty 2022 netto?

Kliknij i przeczytaj: Co warto wiedzieć o ofertach kredytowych dla emerytów i rencistów?

Ile może dorobić emeryt i rencista?

Limity dorabiania do emerytury i renty zależą od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które podaje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

W III kwartale 2022 roku wynosiło ono 6480,67 zł i było o 320 zł wyższe niż w II kwartale 2022 r. W związku z tym zmianie uległy limity dorabiania do świadczeń. Od 1 grudnia wynoszą:

  • 4536,50 zł – kwota 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • 8424,90 zł – kwota 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przekroczenie pierwszego progu skutkuje zmniejszeniem emerytury lub renty, a drugiego – zawieszeniem świadczenia.

  • Ile można dorobić do emerytury lub renty netto? ZUS podaje limit w kwocie brutto, a przychód „na rękę” zależy między innymi od rodzaju umowy oraz innych parametrów wpływających na wynagrodzenie.
  • Ile można dorobić na emeryturze mundurowej 2022? W tym przypadku również obowiązują limity 70% i 130% wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kliknij i sprawdź: W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?

Konsekwencje przekroczenia limitu dorabiania do emerytury

Konsekwencjami przekroczenia określonych wyżej limitów jest zmniejszenie lub zawieszenie emerytury (renty). W jaki sposób ZUS zmniejsza świadczenie? W pierwszej kolejności od przychodu świadczeniobiorcy odejmowana jest kwota graniczna, czyli 70% przeciętnego wynagrodzenia.

Uzyskany wynik stanowi kwotę, o którą emerytura (lub renta) zostanie zmniejszona. W przypadku wyższej kwoty niż kwota maksymalnego zmniejszenia ZUS zmniejszy świadczenie o odpowiednią kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Jeśli przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie zostanie zawieszone.

Sprawdź koniecznie, ile wynosi maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie gotówkowym!

Alternatywne sposoby zyskania dodatkowych pieniędzy na emeryturze lub rencie

Obawiasz się, że przekroczysz limit dorabiania, a świadczenie zostanie zmniejszone lub całkowicie zawieszone? Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, możesz skorzystać z:

  • 13. emerytura – coroczne wsparcie wypłacane od 2020 roku. Wynosi tyle, ile emerytura minimalna (obecnie 1338,44 zł brutto). Tzw. trzynastka wpływa na konto w kwietniu, a otrzymują ją osoby uprawnione do: emerytury lub renty z ZUS i KRUS, emerytury lub renty służb mundurowych, emerytury pomostowej, renty socjalnej, renty inwalidów wojennych i wojskowych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.
  • 14. emerytura – coroczne wsparcie w wysokości emerytury minimalnej. Prawo do jej otrzymywania mają emeryci z dochodem, który nie przekracza 2900 zł brutto.
  • 15. emerytura – świadczenie, które ma zostać wypłacone jednorazowo w 2023 roku – przed wyborami parlamentarnymi. Nie będzie obowiązywać kryterium dochodowe.

O czym pamiętać jako dorabiający emeryt lub rencista?

Limity dotyczące dorabiania na emeryturze lub rencie nie są stałe – ich wysokość zmienia się co kwartał, a zatem, żeby nie narazić się na zmniejszenie lub utratę świadczenia, należy śledzić komunikaty prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Przychody, jakie wpływają na wysokość świadczenia, wynikają nie tylko ze stosunku pracy, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, ale także pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy nakładczej, pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, ze stypendium sportowego, służby w Policji czy Straży Pożarnej, zasiłków chorobowych, macierzyńskich i opiekuńczych oraz innych źródeł.

Warto zatem sprawdzić, czy źródło naszego przychodu, może kwalifikować nas do ograniczenia lub zawieszenia emerytury (renty).

Nie przegap: Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?

Komentarze

Powiązane artykuły

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?
Porady
02.02.2023

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?

Już od 1 stycznia 2023 roku rusza nowa odsłona programu Polski Ład. Nowelizacja dotyczy zmian w prawie podatkowym, głównie PIT, CIT i VAT. Nowe regulacje mają umożliwić między innymi modyfikację przepisów wprowadzonych przez pierwszą odsłonę programu. Jakie założenia będzie mieć Polski Ład 3.0? Czego możemy się spodziewać po nowych przepisach?
Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?
Porady
27.01.2023

Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?

Umowa darowizny – jaką formę powinna przybierać i czego może dotyczyć? Co musi zawierać, żeby była ważna i zawarta zgodnie z prawem? Przedstawiamy najważniejsze informacje o umowie darowizny i jej elementach.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?
Porady
25.01.2023

Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?

...lub spłacała w przeszłości jakieś zobowiązania kredytowe np. kredyt gotówkowy, ratalny lub hipoteczny, kartę kredytową, czy nawet chwilówkę...

...utrudnić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Przy udzielaniu kredytów gotówkowych banki stosują zwykle uproszczone metody oceny zdolności kredytowej...

Zobacz więcej
10 min. czytania
W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?
Porady
18.01.2023

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje znaczenie może mieć nawet miesiąc. Choć wysokość emerytury zależna jest głównie od stażu pracy i kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, to niekiedy parę tygodni różnicy może sprawić, że wypłacana emerytura będzie nieco wyższa. Dowiedz się zatem, w jakim miesiącu...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?
Porady
16.01.2023

Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

...polaków, którzy są tuż przed uzyskaniem prawa do emerytury i często zostają bez grosza. Bez zgromadzonych oszczędności trudno poradzić sobie z opłacaniem rachunków, regulowaniem rat, np. za kredyt gotówkowy czy opłacaniem leczenia. Zasiłek może zatem okazać się dużą pomocą. [div class="tm-widget" data-uuid="8f952d47-3d53-5b5b-b66e-09c94e70505a"][/div][script...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak sprawdzić czy jestem w BIK - za darmo?
Porady
02.01.2023

Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo?

...dane osobowe. Dowiedz się: czy w ofercie banków znajduje się kredyt gotówkowy dla zadłużonych? Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Możesz to...

...stosowana przez banki przy okazji rozpatrywania wniosków o kredyty gotówkowe, hipoteczne, czy nawet pożyczki. Znajdująca się w tym rejestrze...

Zobacz więcej
11 min. czytania