5 min. czytania

Jakie czynniki wpływają na stopę bezrobocia?

Zaktualizowano: 2023-09-15 15:29
Opublikowano: 2023-09-05 21:17
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Jakie czynniki wpływają na stopę bezrobocia?

Stopa bezrobocia w Polsce w połowie 2023 roku była prawie najniższa w całej Unii Europejskiej – niższy poziom odnotowano jedynie w Czechach. Na tle innych krajów UE mamy się zatem czym pochwalić. A jak wyglądał poziom bezrobocia w Polsce na przestrzeni lat? Czym dokładnie jest stopa bezrobocia i w jaki sposób wylicza się ten wskaźnik?

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce liczba osób pozostających bez pracy była na wysokim poziomie. Obecnie, pomimo wysokiej inflacji, rekordowych stóp procentowych oraz dużej drożyzny w sklepach, dane dotyczące bezrobocia w naszym kraju nastrajają optymistycznie.

Jesteś bezrobotny? A może aktualnie poszukujesz pracy? Jeśli zależy Ci na dodatkowej gotówce i sprawdzasz ranking kredytów gotówkowych, to koniecznie dowiedz się, czy bank przyzna Ci kredyt.

Czym jest stopa bezrobocia?

Liczba osób pozostających bez zatrudnienia ma duży wpływ na sytuację gospodarczą kraju, dlatego Główny Urząd Statystyczny regularnie podaje wskaźniki dotyczące rynku pracy. Co to jest stopa bezrobocia?

Definicja mówi, że jest to udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.

Kluczowa okazuje się zatem rejestracja jako bezrobotny – osoby, które nie są oficjalnie zarejestrowane w urzędzie pracy, nie wliczają się do ewidencji statystycznej – pozostają w sferze tzw. bezrobocia ukrytego. Rzeczywista stopa bezrobocia jest zawsze wyższa niż podają oficjalne wskaźniki.

Jak obliczyć stopę bezrobocia w Polsce? Co ma wpływ na stopę bezrobocia?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie stopy bezrobocia. Jak liczyć poziom osób pozostających bez pracy? Urzędy statystyczne w Polsce weryfikują to na podstawie stosunku liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy do ogólnych zasobów siły roboczej. Poziom osób pozostających bez pracy można też wyliczyć za pomocą wzoru.

 • stopa bezrobocia – wzór

b = B/Sr * 100%, gdzie

b – stopa bezrobocia,

B – zasób bezrobocia,

Sr – zasób siły roboczej aktywnej zawodowo,

Przy czym:

Sr = Z + B, gdzie

Z – zatrudnienie,

B – bezrobocie.

Osoby pozostające bez pracy mogą skorzystać z wielu programów aktywizacyjnych, a także liczyć na wsparcie państwa. Niestety banki komercyjne rzadko oferują  – uzyskanie go bez stałego dochodu jest w praktyce niemożliwe.

Ile wynosi stopa bezrobocia w Polsce?

Zastanawiasz się, jaki jest wskaźnik bezrobocia w Polsce? Jak wspomnieliśmy na wstępie, obecnie wskaźniki są optymistyczne – jesteśmy w czołówce krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem.

Według definicji przyjętej przez Eurostat w lipcu 2023 roku wynik w Polsce po dostosowaniu sezonowym wyniósł zaledwie 2,8%. Niższy poziom był jedynie w Czechach – 2,7%. Unijna średnia wynosiła wówczas 5,9%.

Sprawdźmy jednak dane GUS opisujące bezrobocie w lipcu 2023 roku. Według wskaźników wyniosło ono 5%. Jeśli sprawdzimy poziom w poszczególnych województwach, to okaże się, że najlepsza sytuacja była w Wielkopolsce, gdzie bezrobocie wynosiło jedynie 2,9%. Najwyższy wskaźnik bezrobocia był w województwie podkarpackim (8,4%) oraz warmińsko-mazurskim (8,1%).

Ile jest osób bezrobotnych w Polsce w 2023 roku? W urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 782 tysiące bezrobotnych. Dane GUS pokazują, że stopa bezrobocia spada w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022, kiedy bez zatrudnienia było prawie 28 tysięcy Polaków więcej. Oczywiście rzeczywiste bezrobocie w Polsce jest wyższe – nie każdy bezrobotny po utracie pracy rejestruje się w urzędzie.

Warto wiedzieć: Czym jest stagflacja i co oznacza dla gospodarki?

Bezrobocie w Polsce na przestrzeni lat

Okres transformacji ustrojowej w Polsce oraz wprowadzenie tzw. Planu Balcerowicza w 1990 roku spowodowało wzrost stopy bezrobocia w naszym kraju.

Przez długie lata Polska borykała się z poważnym kryzysem na rynku pracy, a wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej spowodowało duży odpływ pracowników i tym samym zmniejszenie się poziomu bezrobocia.

W poniżej tabeli przedstawiamy stopę bezrobocia rejestrowanego w latach 1990-2023 – podajemy wskaźniki na koniec każdego roku, a w przypadku roku 2023 – z lipca.

bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do bezrobocia w Europie

Sprawdźmy, jak wygląda bezrobocie w Europie w 2023 roku. Kto ma najniższe bezrobocie w Europie? Poniżej prezentujemy dane zebrane przez Eurostat dla wybranych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

 • stopa bezrobocia Niemcy – 2,9%
 • stopa bezrobocia Holandia – 3,6%
 • stopa bezrobocia Hiszpania – 11,6%
 • stopa bezrobocia Włochy – 7,6%
 • stopa bezrobocia Rumunia – 5,5%
 • stopa bezrobocia Dania – 5,6%
 • stopa bezrobocia Grecja – 10,8%
 • stopa bezrobocia Francja – 7,4%
 • stopa bezrobocia Węgry – 4,0%
 • stopa bezrobocia Czechy – 2,7%
 • stopa bezrobocia Chorwacja – 6,8%
 • stopa bezrobocia Litwa – 6,4%
 • stopa bezrobocia Malta – 2,5%
 • stopa bezrobocia Austria – 5,6%.                                                                 

Gdzie jest największe bezrobocie? Jak widzimy, na niechlubnym pierwszym miejscu znajduje się Hiszpania z wynikiem 11,6%, a następnie Grecja – 10,8% oraz Włochy – 7,6%.

Sprawdź również: Jak dostać kredyt gotówkowy w Holandii

Stopa bezrobocia w Polsce prognoza na najbliższe miesiące

Jakie będzie bezrobocie w Polsce w ciągu kilku najbliższych miesięcy? Niestety opinie ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) nie są optymistyczne. Jakie są najnowsze prognozy? Czy wzrośnie bezrobocie w Polsce?

Okazuje się, że według aktualnych przewidywań pod koniec roku liczba osób pozostających bez pracy może osiągnąć poziom 5,5%. Osoby, które zastanawiały się, jak bardzo spadnie bezrobocie w 2023 roku, mogą się rozczarować – w tym momencie trudno mówić o kolejnych spadkach.

Na szczęście w przyszłym roku nie będzie spektakularnych wzrostów i stopa bezrobocia powinna utrzymywać się na poziomie zbliżonym do obecnego.

Jak stopa bezrobocia w Polsce wpływa na gospodarkę?

Wysoki poziom bezrobocia negatywnie wpływa nie tylko na sytuację na rynku pracy, czy funkcjonowanie polskich rodzin, ale również na gospodarkę całego kraju.

Jeśli bezrobocie przez dłuższy czas jest wysokie, to może skutkować recesją gospodarczą oraz spadkiem wpływów do budżetu państwa. Im mniej osób pracuje i zarabia, tym mniej wydaje w sklepach, co oznacza niższe dochody dla wielu przedsiębiorstw. Z kolei niskie bezrobocie to jeden z czynników budujących wzrost gospodarczy.

Nie przegap: Kredyt hipoteczny a utrata pracy

Komentarze

Powiązane artykuły

Koszty zakupu nieruchomości
Porady
18.09.2023

Poznaj wszystkie dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Koszt zakupu nieruchomości to nie tylko kwota, jaką uiszczasz jej dotychczasowemu właścicielowi. Należy do niej doliczyć również taksę notarialną, koszt odpisu z aktu notarialnego, podatek PCC lub VAT. Musisz liczyć się również z dodatkowymi kosztami zakupu mieszkania na kredyt, jeśli nie możesz sfinansować go za gotówkę.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?
Porady
14.09.2023

Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?

Aktualizacja danych w banku jest w wielu przypadkach konieczna – przy zmianie nazwiska po ślubie albo rozwodzie, po zmianie dowodu osobistego czy przeprowadzce. Pamiętaj, że jest to Twoim obowiązkiem. Jeśli tego nie zrobisz, bank nie będzie mógł zweryfikować poprawnie Twojej tożsamości, co rodzi wiele problemów na przyszłość. Zobacz, jak dokonać zmiany danych w banku.
Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest i jak obliczyć kapitał początkowy do emerytury?
Porady
12.09.2023

Czym jest i jak obliczyć kapitał początkowy do emerytury?

Kapitał początkowy do emerytury wpływa na wysokość przyznawanego świadczenia. Przed 1999 rokiem ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia kont osób ubezpieczonych, dlatego nie jest znana faktyczna kwota składek wpłaconych przez zakłady pracy. Żeby emeryt otrzymywał świadczenie zgodne z jego stażem zatrudnienia oraz zarobkami, możliwe jest ustalenie tzw. kapitału początkowego. W...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Ile kosztuje i jak otrzymać kredyt studencki 2022/2023?
Porady
11.09.2023

Ile kosztuje i jak otrzymać kredyt studencki 2023/2024?

Kredyt studencki to jedna z możliwości sfinansowania kosztów związanych z nauką na uczelni, w tym utrzymania żaka poza domem rodzinnym. Dzięki temu, że produkt jest nisko oprocentowany i dofinansowany przez państwo, nie trzeba martwić się codziennymi finansami. Dodatkowo jego spłata rozpoczyna się dopiero w dwa lata po ukończeniu studiów. Obecnie jeszcze łatwiej ubiegać się o...
Zobacz więcej
21 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
08.09.2023

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku?
Porady
08.09.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania