5 min. czytania

Jakie czynniki wpływają na stopę bezrobocia?

Zaktualizowano: 2024-02-12 14:06
Opublikowano: 2023-09-05 21:17
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Jakie czynniki wpływają na stopę bezrobocia?

Stopa bezrobocia w Polsce w 2024 roku jest prawie najniższa w całej Unii Europejskiej – niższy poziom odnotowano jedynie w Czechach. Na tle innych krajów UE mamy się zatem czym pochwalić. A jak wyglądał poziom bezrobocia w Polsce na przestrzeni lat? Czym dokładnie jest stopa bezrobocia i w jaki sposób wylicza się ten wskaźnik?

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce liczba osób pozostających bez pracy była na wysokim poziomie. Obecnie, pomimo wysokiej inflacji, rekordowych stóp procentowych oraz dużej drożyzny w sklepach, dane dotyczące bezrobocia w naszym kraju nastrajają optymistycznie.

Jesteś bezrobotny? A może aktualnie poszukujesz pracy? Jeśli zależy Ci na dodatkowej gotówce i sprawdzasz ranking kredytów gotówkowych, to koniecznie dowiedz się, czy bank przyzna Ci kredyt.

Czym jest stopa bezrobocia?

Liczba osób pozostających bez zatrudnienia ma duży wpływ na sytuację gospodarczą kraju, dlatego Główny Urząd Statystyczny regularnie podaje wskaźniki dotyczące rynku pracy. Co to jest stopa bezrobocia?

Definicja mówi, że jest to udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.

Kluczowa okazuje się zatem rejestracja jako bezrobotny – osoby, które nie są oficjalnie zarejestrowane w urzędzie pracy, nie wliczają się do ewidencji statystycznej – pozostają w sferze tzw. bezrobocia ukrytego. Rzeczywista stopa bezrobocia jest zawsze wyższa niż podają oficjalne wskaźniki.

Jak obliczyć stopę bezrobocia w Polsce? Co ma wpływ na stopę bezrobocia?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie stopy bezrobocia. Jak liczyć poziom osób pozostających bez pracy? Urzędy statystyczne w Polsce weryfikują to na podstawie stosunku liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy do ogólnych zasobów siły roboczej. Poziom osób pozostających bez pracy można też wyliczyć za pomocą wzoru.

  • stopa bezrobocia – wzór

b = B/Sr * 100%, gdzie

b – stopa bezrobocia,

B – zasób bezrobocia,

Sr – zasób siły roboczej aktywnej zawodowo,

Przy czym:

Sr = Z + B, gdzie

Z – zatrudnienie,

B – bezrobocie.

Osoby pozostające bez pracy mogą skorzystać z wielu programów aktywizacyjnych, a także liczyć na wsparcie państwa. Niestety banki komercyjne rzadko oferują  – uzyskanie go bez stałego dochodu jest w praktyce niemożliwe.

Ile wynosi stopa bezrobocia w Polsce?

Zastanawiasz się, jaki jest wskaźnik bezrobocia w Polsce? Jak wspomnieliśmy na wstępie, obecnie wskaźniki są optymistyczne – jesteśmy w czołówce krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem.

Sprawdźmy jednak dane GUS opisujące bezrobocie w 2024 roku. Według wskaźników wyniosło ono 5,4%. Jeśli sprawdzimy poziom w poszczególnych województwach, to okaże się, że najlepsza sytuacja była w Wielkopolsce, gdzie bezrobocie wynosiło jedynie 2,9%. Najwyższy wskaźnik bezrobocia był w województwie podkarpackim (8,4%) oraz warmińsko-mazurskim (8,1%).

Ile jest osób bezrobotnych w Polsce w 2024 roku? W urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 782 tysiące bezrobotnych. Dane GUS pokazują, że stopa bezrobocia spada w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023. Oczywiście rzeczywiste bezrobocie w Polsce jest wyższe – nie każdy bezrobotny po utracie pracy rejestruje się w urzędzie.

Warto wiedzieć: Czym jest stagflacja i co oznacza dla gospodarki?

Bezrobocie w Polsce na przestrzeni lat

Okres transformacji ustrojowej w Polsce oraz wprowadzenie tzw. Planu Balcerowicza w 1990 roku spowodowało wzrost stopy bezrobocia w naszym kraju.

Przez długie lata Polska borykała się z poważnym kryzysem na rynku pracy, a wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej spowodowało duży odpływ pracowników i tym samym zmniejszenie się poziomu bezrobocia.

W poniżej tabeli przedstawiamy stopę bezrobocia rejestrowanego w latach 1990-2023 – podajemy wskaźniki na koniec każdego roku, a w przypadku roku 2023 – z lipca.

bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do bezrobocia w Europie

Sprawdźmy, jak wygląda bezrobocie w Europie w 20243 roku. Kto ma najniższe bezrobocie w Europie? Poniżej prezentujemy dane zebrane przez Eurostat dla wybranych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

  • stopa bezrobocia Niemcy – 2,9%
  • stopa bezrobocia Holandia – 3,6%
  • stopa bezrobocia Hiszpania – 11,6%
  • stopa bezrobocia Włochy – 7,6%
  • stopa bezrobocia Rumunia – 5,5%
  • stopa bezrobocia Dania – 5,6%
  • stopa bezrobocia Grecja – 10,8%
  • stopa bezrobocia Francja – 7,4%
  • stopa bezrobocia Węgry – 4,0%
  • stopa bezrobocia Czechy – 2,7%
  • stopa bezrobocia Chorwacja – 6,8%
  • stopa bezrobocia Litwa – 6,4%
  • stopa bezrobocia Malta – 2,5%
  • stopa bezrobocia Austria – 5,6%.                                                                 

Gdzie jest największe bezrobocie? Jak widzimy, na niechlubnym pierwszym miejscu znajduje się Hiszpania z wynikiem 11,6%, a następnie Grecja – 10,8% oraz Włochy – 7,6%.

Sprawdź również: Jak dostać kredyt gotówkowy w Holandii

Stopa bezrobocia w Polsce prognoza na najbliższe miesiące

Jakie będzie bezrobocie w Polsce w ciągu kilku najbliższych miesięcy? Niestety opinie ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) nie są optymistyczne. Jakie są najnowsze prognozy? Czy wzrośnie bezrobocie w Polsce?

Według aktualnych przewidywań liczba osób pozostających bez pracy może osiągnąć poziom 5,5%. Osoby, które zastanawiały się, jak bardzo spadnie bezrobocie w 2024 roku, mogą się rozczarować – w tym momencie trudno mówić o kolejnych spadkach.

Na szczęście w przyszłym roku nie będzie spektakularnych wzrostów i stopa bezrobocia powinna utrzymywać się na poziomie zbliżonym do obecnego.

Jak stopa bezrobocia w Polsce wpływa na gospodarkę?

Wysoki poziom bezrobocia negatywnie wpływa nie tylko na sytuację na rynku pracy, czy funkcjonowanie polskich rodzin, ale również na gospodarkę całego kraju.

Jeśli bezrobocie przez dłuższy czas jest wysokie, to może skutkować recesją gospodarczą oraz spadkiem wpływów do budżetu państwa. Im mniej osób pracuje i zarabia, tym mniej wydaje w sklepach, co oznacza niższe dochody dla wielu przedsiębiorstw. Z kolei niskie bezrobocie to jeden z czynników budujących wzrost gospodarczy.

Nie przegap: Kredyt hipoteczny a utrata pracy

Komentarze

Powiązane artykuły

Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
16.04.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania