Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?
Niektóre źródła podają, że stagflacja występuje wówczas, gdy na rynku jednocześnie występuje wysoka inflacja oraz duże bezrobocie. Według analityków do występowania stagflacji może przyczynić się negatywny szok podażowy, czyli zwiększenie się kosztów produkcji, a co za tym idzie – masowe podnoszenie cen produktów. W takiej sytuacji obywatele zaczynają ograniczać wydatki, a krajowy popyt spada.
Stagflacja może przyczynić się do masowych zwolnień pracowników i skoku bezrobocia. Czy tak będzie? Jakie prognozy dla naszego kraju mają eksperci ekonomiczni?
Inflacja, deflacja, stagflacja – to zjawiska makroekonomiczne, które wiążą się z poziomem cen w gospodarce. Wyjaśnijmy, czym się charakteryzują i różnią od siebie.
Przy okazji warto też wyjaśnić, czym różnią się od siebie negatywne zjawiska gospodarcze, na które jesteśmy obecnie narażeni.
O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku?
Spowolnienie gospodarcze, wzrost bezrobocia i cen produktów oraz usług, spadek wartości pieniądza i produkcji – to negatywne zjawiska, z którymi wiąże się stagflacja. Skutki dla gospodarstw domowych mogą być opłakane – będzie jeszcze trudniej związać koniec z końcem.
Obecnie ceny produktów w sklepach są bardzo wysokie – według komunikatów GUS w pierwszym półroczu 2022 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku 2021 wzrosły o 11,8%. Na szczęście nie mamy jeszcze stagflacji, chociaż analitycy alarmują, że takie zjawisko może nam grozić.
Poniżej opisujemy najważniejsze skutki stagflacji:
Co jest po stagflacji? Jak długo trwa? Trudno przewidzieć, ile może utrzymać się stagflacja – o ile w ogóle takie zjawisko nas dotknie. Jak jednak przekonują ekonomiści, dwucyfrowa inflacja może potrwać w Polsce nawet do połowy przyszłego roku. Jeśli do tego dodamy słaby wzrost gospodarczy, to możemy wywołać stagflację.
W historii Polski taki kryzys ekonomiczny jeszcze nie występował – tak naprawdę po drugiej wojnie miał miejsce na świecie tylko kilka razy. Najbardziej znany jest tzw. kryzys naftowy z lat 70. XX wieku, kiedy państwa zrzeszone w OPEC ograniczyły wydobycie ropy.
Takie działanie miało wywołać presję na Stanach Zjednoczonych, które popierały Izrael w konflikcie z Palestyną. Skutkiem był wzrost cen ropy naftowej oraz stagflacja, która w USA wywołała dwucyfrowe bezrobocie i kryzys ekonomiczny.
Jak wyjść ze stagflacji? Najskuteczniejszym sposobem na walkę z tym negatywnym zjawiskiem jest zapobieganie kryzysowi. Oczywiście nie jest to łatwe – na jego występowanie wpływa wiele czynników, np. wojna. Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę może potrwać jeszcze przez jakiś czas, a to z pewnością wpłynie na ryzyko, że wystąpi stagflacja.
Przykłady z historii pokazują, że zduszenie tego negatywnego zjawiska wcale nie jest proste. W obecnych czasach zwalczenie stagflacji może polegać między innymi na wspieraniu wzrostu konsumpcji, np. poprzez obniżkę podatków, co może stymulować gospodarkę.
Zastanawiasz się, co zrobić, gdy wystąpi stagflacja? Jak inwestować? Przypomnijmy, że inflacja wiąże się ze spadkiem wartości pieniądza, a to zagrożenie dla naszych oszczędności. Sytuacja może być jeszcze gorsza, gdy dołoży się do tego spowolnienie gospodarcze, a kraj dotknie stagflacja. W co inwestować, żeby nie stracić? Jak ulokować kapitał?
Czy warto wziąć kredyt hipoteczny pod inwestycje?
Kiedy w Polsce była stagflacja? Jak wspomnieliśmy wcześniej, w naszym kraju takie zjawisko do tej pory nie występowało. Gospodarka rynkowa funkcjonuje u nas dopiero od lat 90. XX wieku – wcześniej rynek był centralnie sterowany.
A obecnie? Czy Polsce grozi stagflacja? Bank Światowy w najnowszym raporcie alarmuje – jeśli wojna w Ukrainie, wysokie stopy procentowe i galopująca inflacja utrzymają się przez dłuższy czas, w globalnej gospodarce może wystąpić stagflacja – w Polsce również. Instytucja szacuje, że wzrost gospodarczy w kolejnych latach będzie zdecydowanie niższy niż w ubiegłych.
Prognozy wskazują, że z kryzysem będziemy borykać się nawet przez całą dekadę. Czy grozi nam stagflacja? Eksperci zauważają, że występują już dwa czynniki, które ją wywołują – stagnacja gospodarcza w Polsce oraz dwucyfrowa inflacja. Przez najbliższe miesiące mamy mieć do czynienia z techniczną recesją, czyli stanem, w którym spadek PKB utrzymuje się przez co najmniej dwa kolejne kwartały.
Nie przegap:
Zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny. Kiedy warto ją rozważyć?
Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu? Ile dni można się spóźnić z ratą kredytu bez konsekwencji?
Na czym polega windykacja należności?
...i jest najważniejszym dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Właśnie dlatego musimy go okazać m.in. podczas załatwiania różnych spraw urzędowych, czy zakładając konto osobiste w banku. Dowodu powinniśmy pilnować jak oka w głowie, a jeśli już dojdzie do jego zgubienia, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, by zabezpieczyć się przed...
...wolna od zajęcia w 2023 roku? Postępowanie egzekucyjne ma na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela, np. odzyskanie zaległych środków, które wynikają z wystawionych faktur, zaciągniętego kredytu gotówkowego czy niespłaconych rachunków. Okazuje się jednak, że komornik nie może ściągnąć wszystkich środków, jakie dłużnik ma na koncie – prawo reguluje, ile powinien pozostawić. [div...
...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...
...warunki pobierania i inne ważne informacje przedstawiamy w poniższym artykule. Czy pobierając rentę, można wystąpić o pożyczkę lub kredyt gotówkowy? Co to jest renta socjalna i kto może się o nią starać? Jednym ze świadczeń wypłacanych co miesiąc przez ZUS jest renta socjalna...