× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt hipoteczny a utrata pracy - jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Zaktualizowano: 05.11.2020 14:18
Opublikowano: 16.07.2020 14:56
Średnia ocena: 5,60/6 Głosów: 15

Choroba w rodzinie, utrata pracy, niższa pensja, brak premii, dodatkowe wydatki, których kredytobiorca się nie spodziewał, a na stałe obniżyły domowy budżet, wszystko to może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać spłata zadłużenia.

Podpisując umowę kredytową, ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądała twoja sytuacja finansowa za kilka, a nawet kilkanaście lat. To szczególnie niepokojące, myśląc o zawarciu umowy związanej z kredytem hipotecznym, którego maksymalny termin spłaty to nawet 35 lat, a wielu kredytobiorców decyduje się na wydłużenie terminu spłaty, chcąc maksymalnie obniżyć miesięczne opłaty związane z zobowiązaniem.

Banki zachęcają klientów do wydłużenia terminu spłaty, gdyż wiąże się to z dodatkowym zyskiem dla instytucji, im dłużej spłacasz zadłużenie, tym więcej odsetek wpływa na rachunek banku. Co jednak w sytuacji, gdy z czasem twoja zdolność kredytowa zmaleje? Choroba w rodzinie, utrata pracy, niższa pensja, brak premii, dodatkowe wydatki, których kredytobiorca się nie spodziewał, a na stałe obniżyły domowy budżet, wszystko to może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać spłata zadłużenia. Co możesz zrobić, będąc w trudnej sytuacji finansowej i spłacając kredyt hipoteczny? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi, które pomogą ci uporać się z problemami ze spłatą zadłużenia.

Polecamy
1
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10933 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 108
2
2,23%
RRSO
868,30 PLN
Rata miesięczna
868,30 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 4/6
1253 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 16
3
2,40%
RRSO
884,23 PLN
Rata miesięczna
884,23 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
962 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
4
2,54%
RRSO
898,28 PLN
Rata miesięczna
898,28 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
717 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 8
Nowość
5
2,64%
RRSO
908,35 PLN
Rata miesięczna
908,35 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
188 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Popularność kredytu hipotecznego - co na to wpływa?

W 2019 roku udzielono ponad 225 tysięcy kredytów hipotecznych. To rekordowy wynik i choć wiadomo, że w tym roku udzielonych zobowiązań tego rodzaju będzie mniej, kredyt hipoteczny cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Większość Polaków, chcąc kupić nieruchomość, niezależnie od tego, czy z rynku pierwotnego, czy wtórnego, sięga po zadłużenie celowe, jakim jest kredyt hipoteczny, by móc pokryć część kosztów.

Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować kupno domu, działki, mieszkania, a nawet lokalu usługowego. Klient może liczyć na sfinansowanie aż 90% wartości nieruchomości, choć wymaga to ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, gdyż tradycyjnie banki mogą zaoferować zobowiązanie, które pokryje do 80% wartości mieszkania, czy domu.

Zobowiązanie wyróżnia się bardzo wysoką maksymalną wartością kredytu, a także wspomnianym już, długim okresem spłaty. Kredytobiorca może dodatkowo liczyć na bardzo atrakcyjne oprocentowanie, które jest zmienne i zależy od stawki WIBOR. Pamiętaj, że całkowity koszt kredytu będzie zależał także od marży kredytu hipotecznego, warto więc porównać dostępne oferty z pomocą rankingu, jeśli zależy ci na ofercie o najkorzystniejszych warunkach.

Utrata dochodów a spłata kredytu

Epidemia koronawirusa wywołała ogromne problemy w całym kraju, a także na świecie. Zgodnie z aktualnymi informacjami pracę straciło ponad 660 tysięcy osób. Problemy z pracą mają przede wszystkim osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Zwolnienia nie są jedynym problemem Polaków, w ostatnich miesiącach wiele osób musiało pogodzić się z obniżeniem miesięcznych dochodów. Ponad 30% gospodarstw domowych odnotowało znaczny spadek dochodów, co oczywiście ma realny wpływ na zdolność kredytową, a także trudności w spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Zgodnie z tarczą antykryzysową, kredytobiorcy, wciąż mogą składać wnioski, by skorzystać z wakacji kredytowych, które pozwalają odroczyć spłatę zadłużenia na okres 3 miesięcy. Uważasz, że to za mało czasu, by ustabilizować swoją sytuację finansową? W dalszej części artykułu znajdziesz kilka porad, dzięki którym zdecydujesz, jak postąpić, by spłata kredytu hipotecznego okazała się możliwa np. po utracie pracy.

Wydłużenie terminu spłaty

Jednym z najprostszych sposobów, które mogą uratować cię z bardzo trudnej sytuacji finansowej, jest zgłoszenie swoich problemów do banku i prośba o wydłużenie terminu spłaty. Instytucji będzie zależało na tym, by klient był w stanie zwrócić zobowiązanie, nawet jeśli konieczna będzie zmiana harmonogramu spłaty zadłużenia. Wydłużając termin spłaty, możesz oczekiwać niższej raty, dzięki czemu dużo łatwiej będzie ci spłacić kolejne raty. Musisz jednak mieć na uwadze to, że wydłużając termin kredytowania, jednocześnie zwiększa się całkowity koszt kredytu. To rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, w ciągu kilku tygodni, a wysłużenie okresu kredytowania pozwoli na regularną spłatę, dostosowaną do obecnej sytuacji finansowej.

Pamiętaj, że niemożliwe będzie przedłużenie okresu kredytowania, jeśli twoja umowa została zawarta na maksymalny termin spłaty, czyli najczęściej od 30 do 35 lat.

Konsolidacja zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny może okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz umożliwić sobie łatwiejszą spłatę w przypadku nawet kilku zobowiązań. Wiele osób decydując się na pierwsze zadłużenie, szuka innych ofert, które w równie korzystny sposób pozwolą uzyskać szybki dostęp do pieniędzy. Spłacasz kredyt hipoteczny, ale dodatkowo posiadasz umowę związaną z kredytem gotówkowym lub innym zobowiązaniem dostępnym w banku? Kredyt konsolidacyjny pomoże ci połączyć nawet kilka zadłużeń w jedno i uzyskać niższą miesięczną ratę kredytu.

Więcej na temat kredytu hipotecznego dowiesz się z naszych artykułów, które zostały poświęcone tej ofercie, m.in. sprawdź, jakie dokumenty będą ci potrzebne, a także przekonaj się, co wpływa na korzystne warunki kredytu konsolidacyjnego.

Polecamy
1
7,12%
RRSO
6,90%
Oprocentowanie
1.481,55 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
2723 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 9
2
6,24%
RRSO
6,00%
Oprocentowanie
1.452,28 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
823 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 13
3
8,86%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
1.492,18 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
369 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
4
9,44%
RRSO
6,99%
Oprocentowanie
1.558,97 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
974 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
11,21%
RRSO
7,00%
Oprocentowanie
1.618,60 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
468 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1

Korzystniej będzie wnioskować o kredyt jako małżeństwo

Kredyt hipoteczny udzielany małżeństwu lub współkredytobiorcom w tym wypadku będzie dużo korzystniejszy niż w przypadku kredytu hipotecznego dla singla. Nawet jeśli gospodarstwo domowe utraci jedno źródło dochodów, możliwe będzie dalsze spłacanie zobowiązania z pomocą wypłaty drugiego kredytobiorcy. To szczególnie ważne, a aktualnej sytuacji, gdy banki dużo dokładniej weryfikują zdolność kredytową swoich usługobiorców.

Pamiętaj, że ubiegając się o kredyt wspólnie, możecie liczyć na dużo korzystniejszą ocenę i wyższy scoring kredytowy. Warto więc rozważyć taką opcję, jeśli dopiero zastanawiasz się nad skorzystaniem z kredytu hipotecznego i masz w planach kupno własnego mieszkania, czy nawet budowę domu.

Wyższe wymagania względem kredytobiorców

Ostatnie miesiące znacznie zmieniły politykę banków pod względem udzielania zadłużeń. Klienci wnioskujący o zadłużenia, zarówno celowe, jak i te na dowolny cel, muszą liczyć się z dużym wzrostem wymagań, jakie stawiane są przyszłym kredytobiorcom. W przypadku kredytów hipotecznych różnice są ogromne. W tej chwili niemożliwe jest otrzymanie kredytu hipotecznego z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, a co ważniejsze, klient ubiegający się o zadłużenie musi liczyć się z tym, że jego wkład własny powinien stanowić więcej niż ustawowe 20%.

Bank będzie także oczekiwać stałego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Trzeba także pamiętać o tym, że z powodu epidemii znacznie zmalała zdolność kredytowa niemal wszystkich klientów banków.

Chcesz przekonać się, czy masz jakieś szanse na zobowiązanie? Sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych i poznaj aktualne oferty, dodatkowo skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej i oceń w ciągu kilku minut, czy masz realne szanse na spłatę zobowiązania, wraz z wszystkimi opłatami pozaodsetkowymi.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty hipoteczne

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - jakie warunki stawiane są klientom banków?
Kredyty hipoteczne 07.01.2021

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - jakie warunki stawiane są klientom banków?

Obcokrajowiec, chcąc kupić mieszkanie na terenie Polski, nie musi ubiegać się o żadne dodatkowe pozwolenia, wystarczy, że spełni warunki banku i dostarczy wszystkie dokumenty, a bez problemu będzie w stanie sfinansować kupno własnego mieszkania.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?
Kredyty hipoteczne 22.12.2020

Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?

Rząd mając na uwadze aktualną sytuację kredytobiorców, chce z pomocą dopłat zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i wspomóc młode osoby, które z powodu koronawirusa nie mają szans na kupno mieszkania bez...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony
Kredyty hipoteczne 11.12.2020

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Umowa na czas określony może być dużą przeszkodą dla klienta, który planuje starać się o kredyt hipoteczny. Banki aktualnie bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów, a z powodu pandemii, warunki otrzymania zgody kredytowej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny dla pracowników sektora publicznego
Kredyty hipoteczne 07.12.2020

Kredyt hipoteczny dla pracowników sektora publicznego

Łatwiejszy dostęp do usług finansowych to nie jedyna zaleta, związana z kredytem hipotecznym dla osób pracujących w budżetówce. Coraz więcej banków stara się zachęcić pracowników sektora publicznego do...

Zobacz więcej
Aktualny ranking kredytów hipotecznych. Kredyt na mieszkanie tańszy niż rok temu
Kredyty hipoteczne 01.12.2020

Aktualny ranking kredytów hipotecznych. Kredyt na mieszkanie tańszy niż rok temu

Przekonaj się, że kredyt hipoteczny, nawet w czasie pandemii może być ofertą o bardzo korzystnych warunkach. Sprawdź, gdzie aktualnie warto złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie i przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić.

Zobacz więcej
Zadatek i zaliczka - czy mogą stanowić wkład własny lub jego część?
Kredyty hipoteczne 24.11.2020

Zadatek i zaliczka - czy mogą stanowić wkład własny lub jego część?

Zarówno zadatek, jak i zaliczka mogą być uznane za wkład własny lub przynajmniej część wkładu własnego. To czy zadatek lub zaliczka pokryje cały wkład własny, zależy wyłącznie od wartości nieruchomości oraz wysokości...

Zobacz więcej