Kredyt hipoteczny a utrata pracy - jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Zaktualizowano: 03.02.2021 13:59
Opublikowano: 16.07.2020 14:56
Średnia ocena: 5,76/6 Głosów: 25

Choroba w rodzinie, utrata pracy, niższa pensja, brak premii, dodatkowe wydatki, których kredytobiorca się nie spodziewał, a na stałe obniżyły domowy budżet, wszystko to może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać spłata zadłużenia.

Podpisując umowę kredytową, ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądała twoja sytuacja finansowa za kilka, a nawet kilkanaście lat. To szczególnie niepokojące, myśląc o zawarciu umowy związanej z kredytem hipotecznym, którego maksymalny termin spłaty to nawet 35 lat, a wielu kredytobiorców decyduje się na wydłużenie terminu spłaty, chcąc maksymalnie obniżyć miesięczne opłaty związane z zobowiązaniem.

Banki zachęcają klientów do wydłużenia terminu spłaty, gdyż wiąże się to z dodatkowym zyskiem dla instytucji, im dłużej spłacasz zadłużenie, tym więcej odsetek wpływa na rachunek banku. Co jednak w sytuacji, gdy z czasem twoja zdolność kredytowa zmaleje? Choroba w rodzinie, utrata pracy, niższa pensja, brak premii, dodatkowe wydatki, których kredytobiorca się nie spodziewał, a na stałe obniżyły domowy budżet, wszystko to może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać spłata zadłużenia. Co możesz zrobić, będąc w trudnej sytuacji finansowej i spłacając kredyt hipoteczny? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi, które pomogą ci uporać się z problemami ze spłatą zadłużenia.

Popularność kredytu hipotecznego - co na to wpływa?

W 2019 roku udzielono ponad 225 tysięcy kredytów hipotecznych. To rekordowy wynik i choć wiadomo, że w tym roku udzielonych zobowiązań tego rodzaju będzie mniej, kredyt hipoteczny cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Większość Polaków, chcąc kupić nieruchomość, niezależnie od tego, czy z rynku pierwotnego, czy wtórnego, sięga po zadłużenie celowe, jakim jest kredyt hipoteczny, by móc pokryć część kosztów.

Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować kupno domu, działki, mieszkania, a nawet lokalu usługowego. Klient może liczyć na sfinansowanie aż 90% wartości nieruchomości, choć wymaga to ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, gdyż tradycyjnie banki mogą zaoferować zobowiązanie, które pokryje do 80% wartości mieszkania, czy domu.

Zobowiązanie wyróżnia się bardzo wysoką maksymalną wartością kredytu, a także wspomnianym już, długim okresem spłaty. Kredytobiorca może dodatkowo liczyć na bardzo atrakcyjne oprocentowanie, które jest zmienne i zależy od stawki WIBOR. Pamiętaj, że całkowity koszt kredytu będzie zależał także od marży kredytu hipotecznego, warto więc porównać dostępne oferty z pomocą rankingu, jeśli zależy ci na ofercie o najkorzystniejszych warunkach.

Utrata dochodów a spłata kredytu

Epidemia koronawirusa wywołała ogromne problemy w całym kraju, a także na świecie. Zgodnie z aktualnymi informacjami pracę straciło ponad 660 tysięcy osób. Problemy z pracą mają przede wszystkim osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Zwolnienia nie są jedynym problemem Polaków, w ostatnich miesiącach wiele osób musiało pogodzić się z obniżeniem miesięcznych dochodów. Ponad 30% gospodarstw domowych odnotowało znaczny spadek dochodów, co oczywiście ma realny wpływ na zdolność kredytową, a także trudności w spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Zgodnie z tarczą antykryzysową, kredytobiorcy, wciąż mogą składać wnioski, by skorzystać z wakacji kredytowych, które pozwalają odroczyć spłatę zadłużenia na okres 3 miesięcy. Uważasz, że to za mało czasu, by ustabilizować swoją sytuację finansową? W dalszej części artykułu znajdziesz kilka porad, dzięki którym zdecydujesz, jak postąpić, by spłata kredytu hipotecznego okazała się możliwa np. po utracie pracy.

Wydłużenie terminu spłaty

Jednym z najprostszych sposobów, które mogą uratować cię z bardzo trudnej sytuacji finansowej, jest zgłoszenie swoich problemów do banku i prośba o wydłużenie terminu spłaty. Instytucji będzie zależało na tym, by klient był w stanie zwrócić zobowiązanie, nawet jeśli konieczna będzie zmiana harmonogramu spłaty zadłużenia. Wydłużając termin spłaty, możesz oczekiwać niższej raty, dzięki czemu dużo łatwiej będzie ci spłacić kolejne raty. Musisz jednak mieć na uwadze to, że wydłużając termin kredytowania, jednocześnie zwiększa się całkowity koszt kredytu. To rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, w ciągu kilku tygodni, a wysłużenie okresu kredytowania pozwoli na regularną spłatę, dostosowaną do obecnej sytuacji finansowej.

Pamiętaj, że niemożliwe będzie przedłużenie okresu kredytowania, jeśli twoja umowa została zawarta na maksymalny termin spłaty, czyli najczęściej od 30 do 35 lat.

Konsolidacja zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny może okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz umożliwić sobie łatwiejszą spłatę w przypadku nawet kilku zobowiązań. Wiele osób decydując się na pierwsze zadłużenie, szuka innych ofert, które w równie korzystny sposób pozwolą uzyskać szybki dostęp do pieniędzy. Spłacasz kredyt hipoteczny, ale dodatkowo posiadasz umowę związaną z kredytem gotówkowym lub innym zobowiązaniem dostępnym w banku? Kredyt konsolidacyjny pomoże ci połączyć nawet kilka zadłużeń w jedno i uzyskać niższą miesięczną ratę kredytu.

Więcej na temat kredytu hipotecznego dowiesz się z naszych artykułów, które zostały poświęcone tej ofercie, m.in. sprawdź, jakie dokumenty będą ci potrzebne, a także przekonaj się, co wpływa na korzystne warunki kredytu konsolidacyjnego.

Korzystniej będzie wnioskować o kredyt jako małżeństwo

Kredyt hipoteczny udzielany małżeństwu lub współkredytobiorcom w tym wypadku będzie dużo korzystniejszy niż w przypadku kredytu hipotecznego dla singla. Nawet jeśli gospodarstwo domowe utraci jedno źródło dochodów, możliwe będzie dalsze spłacanie zobowiązania z pomocą wypłaty drugiego kredytobiorcy. To szczególnie ważne, a aktualnej sytuacji, gdy banki dużo dokładniej weryfikują zdolność kredytową swoich usługobiorców.

Pamiętaj, że ubiegając się o kredyt wspólnie, możecie liczyć na dużo korzystniejszą ocenę i wyższy scoring kredytowy. Warto więc rozważyć taką opcję, jeśli dopiero zastanawiasz się nad skorzystaniem z kredytu hipotecznego i masz w planach kupno własnego mieszkania, czy nawet budowę domu.

Wyższe wymagania względem kredytobiorców

Ostatnie miesiące znacznie zmieniły politykę banków pod względem udzielania zadłużeń. Klienci wnioskujący o zadłużenia, zarówno celowe, jak i te na dowolny cel, muszą liczyć się z dużym wzrostem wymagań, jakie stawiane są przyszłym kredytobiorcom. W przypadku kredytów hipotecznych różnice są ogromne. W tej chwili niemożliwe jest otrzymanie kredytu hipotecznego z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, a co ważniejsze, klient ubiegający się o zadłużenie musi liczyć się z tym, że jego wkład własny powinien stanowić więcej niż ustawowe 20%.

Bank będzie także oczekiwać stałego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Trzeba także pamiętać o tym, że z powodu epidemii znacznie zmalała zdolność kredytowa niemal wszystkich klientów banków.

Chcesz przekonać się, czy masz jakieś szanse na zobowiązanie? Sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych i poznaj aktualne oferty, dodatkowo skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej i oceń w ciągu kilku minut, czy masz realne szanse na spłatę zobowiązania, wraz z wszystkimi opłatami pozaodsetkowymi.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?
Kredyty hipoteczne 25.05.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Mieszkanie bez wkładu własnego? To możliwe! A to wszystko za sprawą Nowego Ładu, czyli rządowego programu, który ma wspomóc młodych Polaków w zaciągania kredytów hipotecznych. Liczyć mogą oni nie tylko na gwarancję wkładu własnego, ale i dopłatę do kredytu za drugie i każde kolejne dziecko. Czy program “Mieszkanie bez wkładu własnego” okaże się korzystny? A może tkwią w nim pewne haczyki? Sprawdzamy! 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?
Kredyty hipoteczne 06.05.2021

Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?

Wybierając kredyt na mieszkanie, zwróć uwagę na kredyt hipoteczny Alior Banku. Sprawdź ten kredyt hipoteczny online i przekonaj się, czy to oferta, która spełnia twoje wymagania pod względem tego, jak wygląda oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?
Kredyty hipoteczne 27.04.2021

Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Podatek katastralny to rodzaj podatku od nieruchomości, który z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach. W Polsce opłata, którą ponoszą właściciele mieszkań lub domów naliczana jest na nieco innych zasadach, chociaż wiele mówi się o tym, że podatek katastralny zacznie obowiązywać również u nas. Jak miałby wyglądać? Sprawdźmy, czym jest podatek katastralny i na jakich zasadach obowiązuje.

Zobacz więcej
Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 22.04.2021

Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?

Ile czasu będzie potrzebować bank, zanim otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Kredyt na mieszkanie wymaga więcej cierpliwości niż kredyt na dowolny cel. Przekonaj się, ile czekać będziesz na podpisanie umowy kredytowej po wysłaniu wniosku o kredyt.

Zobacz więcej
PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj