Utrata pracy a kredyt hipoteczny i gotówkowy – co zrobić? Czy trzeba poinformować bank o utracie pracy?

Zaktualizowano: 2022-03-01 12:09
Opublikowano: 2020-07-16 14:56
Średnia ocena: 5,81/6 Głosów: 31
Utrata pracy a kredyt hipoteczny i gotówkowy – co zrobić?

Kredyt hipoteczny a utrata pracy to trudna sytuacja, która może przysporzyć mnóstwo stresu. Brak źródła dochodu uniemożliwia opłacanie rat kredytu na czas, a to może doprowadzić do nieprzyjemnych zdarzeń, które w ostateczności skutkują zlicytowaniem nieruchomości. Jak temu zapobiec? Co zrobić, gdy stracisz pracę, a masz kredyt hipoteczny?

Podpisując umowę kredytową, ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądała Twoja sytuacja finansowa za kilka, a nawet kilkanaście lat. To szczególnie niepokojące, myśląc o zawarciu umowy związanej z kredytem hipotecznym, którego termin spłaty zazwyczaj jest bardzo odległy. Czy musisz poinformować bank o utracie pracy? Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć przykrych konsekwencji. 

Czy kredytobiorca ma obowiązek poinformować bank o utracie pracy?

Kiedy tracisz pracę, to zapewne ostatnie, o czym myślisz, to poinformowanie o tym banku. Jak się okazuje, możesz mieć taki obowiązek. Dlaczego? Zdarza się, że taki zapis znajduje się w umowie kredytowej. Dotyczy on głównie kredytów hipotecznych i ma informować bank o utracie zdolności kredytowej

Czy informować bank o utracie pracy, gdy nie masz takiego obowiązku? Nawet jeśli takiego zapisu nie ma, to i tak warto to zrobić. Poinformowanie banku o sytuacji, w jakiej się znalazłeś, może wiele zmienić. Prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej czasu na spłatę kredytu, przyda się także zmniejszenie raty. Bank może zaproponować Ci kilka rozwiązań, które wpłyną na poprawę Twojej sytuacji. Skorzystaj z tej szansy, zanim będzie za późno i przestaniesz spłacać raty na czas.

Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku

Utrata pracy a kredyt – konsekwencje

Zmniejszenie dochodów to poważne zagrożenie dla spłaty kredytu, zarówno hipotecznego, jak i gotówkowego. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – najlepiej niezwłocznie poinformować bank. Być może dobrym rozwiązaniem okażą się wakacje kredytowe? Miej na względzie, że każde opóźnienie spłaty to dodatkowe koszty. Co więcej, bank może wypowiedzieć umowę w razie niedotrzymania warunków kredytu przez klienta lub utraty zdolności kredytowej. 

Utrata pracy a spłata kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny a utrata pracy to sytuacja, która może mieć miejsce i z pewnością wymaga działania. Bierność, to najgorsze, co możesz zrobić. Brak pracy a kredyt to zależność, która działa na Twoją niekorzyść. Każde spóźnienie z uregulowaniem raty będzie skutkować naliczeniem odsetek. Jeśli przestaniesz spłacać kredyt hipoteczny, to możesz spodziewać się, że bank podejmie odpowiednie kroki. Na początku będą to jedynie wezwania do uregulowania rat, z czasem możesz jednak spodziewać się procesu windykacyjnego. Pamiętaj, że do czasu spłaty hipoteki, nieruchomość jest tak naprawdę własnością banku. A to oznacza, że możesz ją nawet stracić. 

Nieco inaczej przedstawia się zależność kredytu hipotecznego, a utraty pracy jednego małżonka. Takie zdarzenie niekoniecznie musi wpływać na spłatę kredytu. Oczywiście, jeśli przez nie sytuacja finansowa pogorszy się na tyle, że uregulowanie rat stanie się ogromnym wyzwaniem, to warto udać się do banku.

Utrata pracy a spłata kredytu gotówkowego

A co z klientem, który ma kredyt gotówkowy i stracił pracę? Ta sytuacja niewiele się różni od tej opisanej powyżej, poza utratą nieruchomości. Żaden bank nie uruchamia od razu windykacji. Zazwyczaj kilkudniowe opóźnienia w spłacie nie wiążą z żadną represją. Problem zaczyna się, gdy opóźnienia są znaczne i nie dotyczą już tylko jednej raty. Karne odsetki, a w ostateczności windykacja, to konsekwencje, z którymi trzeba się liczyć.

Kredyt hipoteczny a utrata pracy – poradnik krok po kroku

Utrata pracy, a kredyt – co dalej? Masz kilka rozwiązań. Jednym z najprostszych sposobów, które mogą uratować cię z bardzo trudnej sytuacji finansowej, jest zgłoszenie swoich problemów do banku i prośba o wydłużenie terminu spłaty. Instytucji będzie zależało na tym, by klient był w stanie zwrócić zobowiązanie, nawet jeśli konieczna będzie zmiana harmonogramu spłaty zadłużenia. Wydłużając termin spłaty, możesz oczekiwać niższej raty, dzięki czemu dużo łatwiej będzie ci spłacić kolejne raty. 

Musisz jednak mieć na uwadze to, że wydłużając termin kredytowania, jednocześnie zwiększa się całkowity koszt kredytu. To rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, w ciągu kilku tygodni, a wydłużenie okresu kredytowania pozwoli na regularną spłatę, dostosowaną do obecnej sytuacji finansowej.

Kredyt konsolidacyjny może okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz umożliwić sobie łatwiejszą spłatę w przypadku nawet kilku zobowiązań. Wiele osób decydując się na pierwsze zadłużenie, szuka innych ofert, które w równie korzystny sposób pozwolą uzyskać szybki dostęp do pieniędzy. Spłacasz kredyt hipoteczny, ale dodatkowo posiadasz umowę związaną z kredytem gotówkowym lub innym zobowiązaniem dostępnym w banku? Kredyt konsolidacyjny pomoże ci połączyć nawet kilka zadłużeń w jedno i uzyskać niższą miesięczną ratę kredytu.

Jak zabezpieczyć kredyt hipoteczny przed utratą pracy?

Znasz przysłowie mądry Polak po szkodzie? Z tego rodzaju mądrości warto korzystać zawczasu. Zamiast przejmować się kredytem po utracie pracy, możesz już teraz zapewnić sobie spokój na tę okoliczność. Wystarczy jedynie, że wykupisz ubezpieczenie od utraty pracy. Jeśli doliczysz je do comiesięcznych rat, to nawet nie odczujesz tego kosztu, a będziesz spać spokojnie. Co właściwie daje takie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego a utrata pracy

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego na wypadek utraty pracy to jedno z popularniejszych ubezpieczeń wykupowanych do kredytu hipotecznego. Decyzję o jego wykupieniu powinieneś podjąć jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.  Co ciekawe takie ubezpieczenie przeważnie ma charakter grupowy, co oznacza, że w tym samym zakresie oferowane jest wielu kredytobiorcom.

Warunki ubezpieczenia kredytu od utraty pracy

Zakres ubezpieczenia kredytu od utraty pracy obejmuje przeważnie rozwiązanie stosunku pracy, ogłoszenie upadłości firmy oraz zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę i wyrejestrowania przedsiębiorstwa.

Ubezpieczenie tego rodzaju nie spłaci jednak za Ciebie kredytu, a jedynie określoną liczbą rat (najczęściej maksymalnie 12). W ten sposób możesz zyskać nawet rok, aby znaleźć nową posadę i się odkuć finansowo.

Sprawdź: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu od utraty pracy

Czy ubezpieczenie kredytu od utraty pracy jest drogie? Jego koszt wynosi najczęściej 20-30 złotych. Nie jest to więc duża kwota, choć oczywiście wiele zależy od kwoty zaciągniętego kredytu. To właśnie często na jej podstawie wyliczana jest wysokość składek. Dostępne są dwa sposoby naliczania składki: stały lub procentowy. Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy dotyczy nie tylko kredytów hipotecznych, ale i gotówkowych.

Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy?

Kredyt a utrata pracy to kwestia z pewnością nieprzyjemna. Rynek pracy bywa zmienny, a kredyt hipoteczny zaciągasz nawet na 20-30 lat. To, że w danej chwili znajdujesz się w dobrej sytuacji finansowej, nie gwarantuje, że za kilkanaście lat nadal tak będzie. Nie sposób przewidzieć przyszłości. Właśnie dlatego ubezpieczenie na wypadek utraty pracy to dobre rozwiązanie. 

Powinny z niego skorzystać zwłaszcza osoby, od których dochodów zależny jest budżet domowy. Wówczas zyskają pewność, że nawet chwilowe niepowodzenie zawodowe, nie przełoży się na brak możliwości spłacenia kredytu i narażenia siebie oraz swojej rodziny na długi. Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy to niski koszt, którego większość osób nie odczuje, ponieważ składka odprowadzana jest w trybie miesięczny. Kwota 20-30 złotych miesięcznie może Ci zatem zapewnić spokój. 

Nie przegap:

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu gotówkowego i czy warto z niego skorzystać?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania