Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Kredyt hipoteczny a utrata pracy - jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Zaktualizowano: 2021-02-03 13:59
Opublikowano: 2020-07-16 14:56
Średnia ocena: 5,80/6 Głosów: 30
Kredyt hipoteczny a utrata pracy - jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Choroba w rodzinie, utrata pracy, niższa pensja, brak premii, dodatkowe wydatki, których kredytobiorca się nie spodziewał, a na stałe obniżyły domowy budżet, wszystko to może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać spłata zadłużenia.

Podpisując umowę kredytową, ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądała twoja sytuacja finansowa za kilka, a nawet kilkanaście lat. To szczególnie niepokojące, myśląc o zawarciu umowy związanej z kredytem hipotecznym, którego maksymalny termin spłaty to nawet 35 lat, a wielu kredytobiorców decyduje się na wydłużenie terminu spłaty, chcąc maksymalnie obniżyć miesięczne opłaty związane z zobowiązaniem.

Banki zachęcają klientów do wydłużenia terminu spłaty, gdyż wiąże się to z dodatkowym zyskiem dla instytucji, im dłużej spłacasz zadłużenie, tym więcej odsetek wpływa na rachunek banku. Co jednak w sytuacji, gdy z czasem twoja zdolność kredytowa zmaleje? Choroba w rodzinie, utrata pracy, niższa pensja, brak premii, dodatkowe wydatki, których kredytobiorca się nie spodziewał, a na stałe obniżyły domowy budżet, wszystko to może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać spłata zadłużenia. Co możesz zrobić, będąc w trudnej sytuacji finansowej i spłacając kredyt hipoteczny? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi, które pomogą ci uporać się z problemami ze spłatą zadłużenia.

Popularność kredytu hipotecznego - co na to wpływa?

W 2019 roku udzielono ponad 225 tysięcy kredytów hipotecznych. To rekordowy wynik i choć wiadomo, że w tym roku udzielonych zobowiązań tego rodzaju będzie mniej, kredyt hipoteczny cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Większość Polaków, chcąc kupić nieruchomość, niezależnie od tego, czy z rynku pierwotnego, czy wtórnego, sięga po zadłużenie celowe, jakim jest kredyt hipoteczny, by móc pokryć część kosztów.

Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować kupno domu, działki, mieszkania, a nawet lokalu usługowego. Klient może liczyć na sfinansowanie aż 90% wartości nieruchomości, choć wymaga to ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, gdyż tradycyjnie banki mogą zaoferować zobowiązanie, które pokryje do 80% wartości mieszkania, czy domu.

Zobowiązanie wyróżnia się bardzo wysoką maksymalną wartością kredytu, a także wspomnianym już, długim okresem spłaty. Kredytobiorca może dodatkowo liczyć na bardzo atrakcyjne oprocentowanie, które jest zmienne i zależy od stawki WIBOR. Pamiętaj, że całkowity koszt kredytu będzie zależał także od marży kredytu hipotecznego, warto więc porównać dostępne oferty z pomocą rankingu, jeśli zależy ci na ofercie o najkorzystniejszych warunkach.

Utrata dochodów a spłata kredytu

Epidemia koronawirusa wywołała ogromne problemy w całym kraju, a także na świecie. Zgodnie z aktualnymi informacjami pracę straciło ponad 660 tysięcy osób. Problemy z pracą mają przede wszystkim osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Zwolnienia nie są jedynym problemem Polaków, w ostatnich miesiącach wiele osób musiało pogodzić się z obniżeniem miesięcznych dochodów. Ponad 30% gospodarstw domowych odnotowało znaczny spadek dochodów, co oczywiście ma realny wpływ na zdolność kredytową, a także trudności w spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Zgodnie z tarczą antykryzysową, kredytobiorcy, wciąż mogą składać wnioski, by skorzystać z wakacji kredytowych, które pozwalają odroczyć spłatę zadłużenia na okres 3 miesięcy. Uważasz, że to za mało czasu, by ustabilizować swoją sytuację finansową? W dalszej części artykułu znajdziesz kilka porad, dzięki którym zdecydujesz, jak postąpić, by spłata kredytu hipotecznego okazała się możliwa np. po utracie pracy.

Wydłużenie terminu spłaty

Jednym z najprostszych sposobów, które mogą uratować cię z bardzo trudnej sytuacji finansowej, jest zgłoszenie swoich problemów do banku i prośba o wydłużenie terminu spłaty. Instytucji będzie zależało na tym, by klient był w stanie zwrócić zobowiązanie, nawet jeśli konieczna będzie zmiana harmonogramu spłaty zadłużenia. Wydłużając termin spłaty, możesz oczekiwać niższej raty, dzięki czemu dużo łatwiej będzie ci spłacić kolejne raty. Musisz jednak mieć na uwadze to, że wydłużając termin kredytowania, jednocześnie zwiększa się całkowity koszt kredytu. To rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, w ciągu kilku tygodni, a wysłużenie okresu kredytowania pozwoli na regularną spłatę, dostosowaną do obecnej sytuacji finansowej.

Pamiętaj, że niemożliwe będzie przedłużenie okresu kredytowania, jeśli twoja umowa została zawarta na maksymalny termin spłaty, czyli najczęściej od 30 do 35 lat.

Konsolidacja zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny może okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz umożliwić sobie łatwiejszą spłatę w przypadku nawet kilku zobowiązań. Wiele osób decydując się na pierwsze zadłużenie, szuka innych ofert, które w równie korzystny sposób pozwolą uzyskać szybki dostęp do pieniędzy. Spłacasz kredyt hipoteczny, ale dodatkowo posiadasz umowę związaną z kredytem gotówkowym lub innym zobowiązaniem dostępnym w banku? Kredyt konsolidacyjny pomoże ci połączyć nawet kilka zadłużeń w jedno i uzyskać niższą miesięczną ratę kredytu.

Więcej na temat kredytu hipotecznego dowiesz się z naszych artykułów, które zostały poświęcone tej ofercie, m.in. sprawdź, jakie dokumenty będą ci potrzebne, a także przekonaj się, co wpływa na korzystne warunki kredytu konsolidacyjnego.

Korzystniej będzie wnioskować o kredyt jako małżeństwo

Kredyt hipoteczny udzielany małżeństwu lub współkredytobiorcom w tym wypadku będzie dużo korzystniejszy niż w przypadku kredytu hipotecznego dla singla. Nawet jeśli gospodarstwo domowe utraci jedno źródło dochodów, możliwe będzie dalsze spłacanie zobowiązania z pomocą wypłaty drugiego kredytobiorcy. To szczególnie ważne, a aktualnej sytuacji, gdy banki dużo dokładniej weryfikują zdolność kredytową swoich usługobiorców.

Pamiętaj, że ubiegając się o kredyt wspólnie, możecie liczyć na dużo korzystniejszą ocenę i wyższy scoring kredytowy. Warto więc rozważyć taką opcję, jeśli dopiero zastanawiasz się nad skorzystaniem z kredytu hipotecznego i masz w planach kupno własnego mieszkania, czy nawet budowę domu.

Wyższe wymagania względem kredytobiorców

Ostatnie miesiące znacznie zmieniły politykę banków pod względem udzielania zadłużeń. Klienci wnioskujący o zadłużenia, zarówno celowe, jak i te na dowolny cel, muszą liczyć się z dużym wzrostem wymagań, jakie stawiane są przyszłym kredytobiorcom. W przypadku kredytów hipotecznych różnice są ogromne. W tej chwili niemożliwe jest otrzymanie kredytu hipotecznego z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, a co ważniejsze, klient ubiegający się o zadłużenie musi liczyć się z tym, że jego wkład własny powinien stanowić więcej niż ustawowe 20%.

Bank będzie także oczekiwać stałego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Trzeba także pamiętać o tym, że z powodu epidemii znacznie zmalała zdolność kredytowa niemal wszystkich klientów banków.

Chcesz przekonać się, czy masz jakieś szanse na zobowiązanie? Sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych i poznaj aktualne oferty, dodatkowo skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej i oceń w ciągu kilku minut, czy masz realne szanse na spłatę zobowiązania, wraz z wszystkimi opłatami pozaodsetkowymi.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania