Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Jak dostać kredyt w Holandii?

Zaktualizowano: 2023-09-21 15:59
Opublikowano: 2023-08-23 10:41
Średnia ocena: 0,00/6 Głosów: 0
Jak dostać kredyt w Holandii?

Ze względu na aktualne miejsce zamieszkania chcesz zaciągnąć kredyt w Holandii? Wyjechałeś do pracy w celach zarobkowych, ale potrzebujesz dodatkowej gotówki na wybrany cel? Wyjaśniamy, jakie warunki powinien spełnić Polak chcący ubiegać się w Holandii o kredyt – gotówkowy, hipoteczny lub samochodowy.

Liczba Polaków mieszkających i pracujących w Holandii stale rośnie. Według aktualnych statystyk w 2022 roku w kraju tulipanów i wiatraków było ponad 200 tys. polskich obywateli, co stanowi ponad dwa razy więcej niż jeszcze 10 lat temu.

Nic dziwnego, że zwiększa się również zainteresowanie Polaków kredytami w holenderskich bankach. Zanim przeanalizujesz ranking kredytów gotówkowych, sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać dodatkowe środki.

Czy Polak może ubiegać się o kredyt w Holandii?

Co do zasady nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o dostępność kredytów w Holandii dla Polaków. Każda osoba, która spełnia kryteria związane ze zdolnością kredytową, jest w stanie uzyskać pozytywną decyzję ze strony banku.

I chociaż obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie jest wyższe niż jeszcze kilka lat temu (przyczyniła się do tego pandemia, wojna w Ukrainie oraz ogólny kryzys gospodarczy na Starym Kontynencie), to nie brakuje Polaków zainteresowanych ofertą zagranicznych banków, również w zakresie kredytów gotówkowych.

Oferta kredytów dostępnych w Holandii dla Polaków

Holenderskie banki nie różnicują klientów pod względem ich pochodzenia czy narodowości. Nie znajdziemy zatem ofert skierowanych stricte do Polaków lub przedstawicieli innych nacji. Osoba o ustabilizowanej sytuacji finansowej i zawodowej może zatem skorzystać z:

 • kredytów gotówkowych,
 • kredytów hipotecznych,
 • kredytów samochodowych,
 • kart kredytowych

oraz wielu innych produktów bankowych. Szczegółowe informacje o kredytach gotówkowych oraz porównanie kredytów hipotecznych przedstawimy w dalszej części artykułu.

Kredyt gotówkowy w Holandii

Banki funkcjonujące w Królestwie Niderlandów zapewniają klientom szeroki wybór ofert, trzeba jednak spełnić szereg kryteriów, między innymi związanych z zatrudnieniem. Szybki kredyt w Holandii można uzyskać jedynie po weryfikacji źródła dochodu.

Można także zainteresować się ofertami pozabankowymi, takimi jak pożyczka w euro. Holandia, podobnie jak Polska, zapewnia oferty firm pożyczkowych, które stosują łagodniejsze kryteria weryfikowania zdolności kredytowej niż banki.

Kredyt hipoteczny w Holandii

Osoby chcące zaciągnąć kredyt na dom w Holandii, mogą skorzystać z dwóch rodzajów zobowiązań:

 • kredyt liniowy (Lineaire hypotheek) – raty maleją wraz z trwaniem okresu kredytowania,
 • kredyt annuitetowy (Annuïteitenhypotheek) – przez cały okres kredytowania obowiązują stałe raty.

Zwykle klienci korzystający z kredytów hipotecznych mogą uzyskać finansowanie w wysokości 85-90% wartości nieruchomości. Pozostałe środki można również skredytować z tzw. Starterslening, czyli pożyczki na start. Udzielane są osobom, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej na sfinansowanie 100% nieruchomości z kredytu hipotecznego.

Kredyt na mieszkanie w Holandii można uzyskać w celu zakupu nieruchomości na terenie Królestwa Niderlandów, nie jest zatem możliwe przeznaczenie środków na inny cel, np. sfinansowanie transakcji, której przedmiotem jest dom w Polsce.

Kredyt na samochód w Holandii

Chcesz zaciągnąć kredyt na auto w Holandii? W tym przypadku również musisz spełnić kryteria wymagane przez bank – instytucja weźmie pod uwagę Twoje przychody, wydatki i formę oraz staż zatrudnienia.

Zakup samochodu możesz sfinansować dzięki dedykowanemu kredytowi lub skorzystać z oferty gotówkowej na dowolny cel. Innym sposobem jest podpisanie umowy leasingu konsumenckiego.

Przeczytaj też: Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jakie warunki należy spełnić wnioskując o kredyt w Holandii?

Kredyt dla pracujących w Holandii jest dostępny tylko dla osób spełniających kryteria banków. Do najważniejszych warunków należą:

 • stałe zatrudnienie – w Holandii funkcjonuje tzw. system fazowy dla pracowników. Każda kolejna faza zatrudnienia to więcej korzyści, m.in. wyższe wynagrodzenie oraz dłuższą umowę. Organizacja pracodawców ABU wyróżnia 3 fazy: A, B, C i D, z kolei organizacja NBBU – fazy 1-2, 3 i 4. Osoby znajdujące się w fazie A lub 1-2 nie uzyskają zgody na kredyt gotówkowy.
 • odpowiednia zdolność kredytowa – weryfikowana w rejestrze BKR (Bureau Krediet Registratie – Biuro Rejestracji Kredytów). Znajdują się w nim informacje na temat kredytobiorców, ich zadłużenia czy problemów ze spłatą zobowiązań.
 • numer BSN (Burgerservicenummer) – odpowiednik numeru PESEL. O nadanie numeru mogą starać się Holendrzy, ale również obcokrajowcy, którzy mieszkają q Holandii minimum 4 miesiące.
 • ukończone 18 lat,
 • osobiste konto w holenderskim banku,
 • adres zamieszkania (meldunek) w Holandii,
 • holenderski numer telefonu.

Czy możliwe jest uzyskanie kredytu w Holandii bez kontraktu i bez meldunku? W praktyce będzie to bardzo trudne, ponieważ banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów. Kredyt w Holandii bez zameldowania i BKR będzie możliwy jedynie w instytucjach pozabankowych, które stosują wysokie oprocentowanie, co znacząco podnosi koszt zobowiązania.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt w Holandii?

Żeby otrzymać kredyt w Holandii, trzeba uzbroić się w cierpliwość i starannie przygotować niezbędne dokumenty. Osoby chcące uzyskać kredyt gotówkowy muszą przedstawić:

 • dokument tożsamości,
 • dokument potwierdzający meldunek,
 • oświadczenie pracodawcy, tzw. werkgeversverklaring,
 • wyciąg z rachunku bankowrgo,
 • oświadczenie emerytalne i zdrowotne.

W przypadku kredytu hipotecznego konieczne będą również:

 • wycena nieruchomości,
 • umowa kupna-sprzedaży nieruchomości,
 • tzw. bouwkundig rapport dotyczący nieruchomości.

Osoby chcące uzyskać kredyt na firmę w Holandii muszą przygotować między innymi:

 • dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności od minimum 12 miesięcy,
 • sprawozdanie finansowe za ostatni rok, tzw. jaarrekening,
 • rozliczenie kwartalne VAT, tzw. omzetbelasting,
 • wyciąg z izby handlowej (KvK).

Jak wziąć kredyt w Holandii? Krok po kroku

Zastanawiasz się, jaki bank w Holandii wybrać? Co zrobić, żeby proces wnioskowania o dodatkowe środki był maksymalnie uproszczony?

Możesz wybrać się bezpośrednio do banku, skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego lub wystąpić o kredyt w Holandii online – bez wychodzenia z domu. Ostatnia forma cieszy się szczególną popularnością wśród klientów. Jak złożyć wniosek przez internet?

 1. Wejdź na stronę internetową banku, wpisz kwotę pożyczki i wybierz okres kredytowania. Po wpisaniu najważniejszych parametrów zobaczysz oprocentowanie i całkowity koszt zobowiązania.
 2.  Kolejny krok to podanie danych osobowych – trzeba wpisać imię i nazwisko, numer BSN, adres zamieszkania, numer konta bankowego i telefonu komórkowego (holenderskie),
 3. Następnie należy podać informacje związane z zatrudnieniem i wysokością dochodów.
 4. Jeśli jest to konieczne, do wniosku kredytowego należy dołączyć odpowiednie dokumenty.
 5. Ostatni krok to zatwierdzenie formularza i oczekiwanie na decyzję banku.

Warto wiedzieć: Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy. Który bank nam go udzieli?

Ile kosztuje kredyt w Holandii?

Oprocentowanie kredytu w Holandii może się różnić w zależności od kwoty, jaką chcemy uzyskać. Poniżej przedstawiliśmy przykładową ofertę kredytu gotówkowego banku Rabobank.

Kwota w euro

Okres kredytowania

Oprocentowanie

Roczna stopa procentowa (APR)

Rata miesięczna w euro

Całkowita kwota do spłaty w euro

5000

60 m-cy

9,80%

9,80%

104,73

6283,80

5000

120 m-cy

9,80%

9,80%

64,39

7726,80

10 000

60 m-cy

7,90%

7,90%

200,99

12059,40

10 000

120 m-cy

7,90%

7,90%

119,37

14324,40

25 000

60 m-cy

7,20%

7,20%

494,71

29 682,60

25 000

120 m-cy

7,20%

7,20%

289,92

34790,40

Tabela: kredyt w Holandii – kalkulator kredytu gotówkowego

Sprawdziliśmy również ofertę kredytu hipotecznego w holenderskim banku ING. Osoba, której roczne dochody wynoszą 40 000 euro, może pożyczyć na zakup mieszkania maksymalnie 166 009 euro. Miesięczne koszty zobowiązania wynoszą 817 euro. Stałe oprocentowanie przez okres 10 lat wynosi 4,25%.

Czy warto zdecydować się na kredyt w Holandii?

Osoby, które chcą zaciągnąć zobowiązanie, powinny zawsze wziąć pod uwagę swoją aktualną sytuację finansową oraz uwzględnić koszty kredytu w Holandii.

Opinie na temat oferty holenderskich banków można znaleźć na wielu internetowych forach i grupach. Jeśli interesuje Cię pożyczka w Holandii online, koniecznie zapoznaj się z doświadczeniami innych klientów.

Wady i zalety kredytu w Holandii

Kredyt pozwala uzyskać dodatkową gotówkę na wybrany cel, a tym samym spełnić wiele marzeń, na których realizację nie bylibyśmy w stanie sobie pozwolić. Remont mieszkania, zakup samochodu lub nieruchomości – to wszystko jest możliwe również dla Polaków mieszkających w Holandii.

Warto jednak pamiętać o tym, że każde zobowiązanie jest obciążone kosztem, który zwiększa kwotę do spłaty. Żeby uzyskać kredyt, trzeba też wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową – posiadać stały, udokumentowany dochód.

Na co uważać decydując się na kredyt w Holandii?

Zanim zaciągniemy zobowiązanie, dokładnie przeanalizujmy umowę i sprawdźmy wszystkie dodatkowe koszty, które nalicza kredytodawca. Pamiętajmy też o tym, żeby wykazywać się rozsądkiem i nie zadłużać ponad własne możliwości.

Jeśli zaciągamy kredyt na spłatę długów w Holandii, to zwróćmy uwagę na to, że w rejestrze BKR znajdują się wszelkie informacje o niderlandzkich zobowiązaniach. Będąc zadłużonym, nie otrzymamy kredytu.

Co innego, gdy chcemy spłacić długi krajowe, np. mamy komornika w Polsce, a kredyt w Holandii. Polskie BIK nie przekazuje danych o zadłużeniach dla swojego holenderskiego odpowiednika. A czy można wziąć kredyt w Polsce, pracując w Holandii?

W przypadku kredytów hipotecznych możliwe jest zaciągnięcie zobowiązania wyłącznie w walucie, w której zarabiamy, nie otrzymamy zatem kredytu w złotówkach. Z kolei kredyty gotówkowe są dużo bardziej dostępne dla Polaków pracujących za granicą – wymogi banków są mniej restrykcyjne.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. [div class="tm-widget...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...src="https://totalmoney.pl/widgets/public/script.js"][/script] Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Kredyt gotówkowy a zagraniczny dochód

Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy. Który bank nam go udzieli?

...hipotecznego, możesz napotkać na szereg trudności. Jak wziąć kredyt gotówkowy? W takich sytuacjach banki zwykle przyjmują znacznie bardziej...

...z niemieckim pracodawcą. Czy jest to jednak wykonalne? Uzyskanie kredytu gotówkowego w euro w Polsce przy zarobkach z Niemiec nie jest możliwe. Inaczej...

Zobacz więcej
15 min. czytania