Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Jak dostać kredyt w Holandii?

Zaktualizowano: 2023-09-21 15:59
Opublikowano: 2023-08-23 10:41
Średnia ocena: 2,50/6 Głosów: 4
Jak dostać kredyt w Holandii?

Ze względu na aktualne miejsce zamieszkania chcesz zaciągnąć kredyt w Holandii? Wyjechałeś do pracy w celach zarobkowych, ale potrzebujesz dodatkowej gotówki na wybrany cel? Wyjaśniamy, jakie warunki powinien spełnić Polak chcący ubiegać się w Holandii o kredyt – gotówkowy, hipoteczny lub samochodowy.

Liczba Polaków mieszkających i pracujących w Holandii stale rośnie. Według aktualnych statystyk w 2022 roku w kraju tulipanów i wiatraków było ponad 200 tys. polskich obywateli, co stanowi ponad dwa razy więcej niż jeszcze 10 lat temu.

Nic dziwnego, że zwiększa się również zainteresowanie Polaków kredytami w holenderskich bankach. Zanim przeanalizujesz ranking kredytów gotówkowych, sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać dodatkowe środki.

Czy Polak może ubiegać się o kredyt w Holandii?

Co do zasady nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o dostępność kredytów w Holandii dla Polaków. Każda osoba, która spełnia kryteria związane ze zdolnością kredytową, jest w stanie uzyskać pozytywną decyzję ze strony banku.

I chociaż obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie jest wyższe niż jeszcze kilka lat temu (przyczyniła się do tego pandemia, wojna w Ukrainie oraz ogólny kryzys gospodarczy na Starym Kontynencie), to nie brakuje Polaków zainteresowanych ofertą zagranicznych banków, również w zakresie kredytów gotówkowych.

Oferta kredytów dostępnych w Holandii dla Polaków

Holenderskie banki nie różnicują klientów pod względem ich pochodzenia czy narodowości. Nie znajdziemy zatem ofert skierowanych stricte do Polaków lub przedstawicieli innych nacji. Osoba o ustabilizowanej sytuacji finansowej i zawodowej może zatem skorzystać z:

 • kredytów gotówkowych,
 • kredytów hipotecznych,
 • kredytów samochodowych,
 • kart kredytowych

oraz wielu innych produktów bankowych. Szczegółowe informacje o kredytach gotówkowych oraz porównanie kredytów hipotecznych przedstawimy w dalszej części artykułu.

Kredyt gotówkowy w Holandii

Banki funkcjonujące w Królestwie Niderlandów zapewniają klientom szeroki wybór ofert, trzeba jednak spełnić szereg kryteriów, między innymi związanych z zatrudnieniem. Szybki kredyt w Holandii można uzyskać jedynie po weryfikacji źródła dochodu.

Można także zainteresować się ofertami pozabankowymi, takimi jak pożyczka w euro. Holandia, podobnie jak Polska, zapewnia oferty firm pożyczkowych, które stosują łagodniejsze kryteria weryfikowania zdolności kredytowej niż banki.

Kredyt hipoteczny w Holandii

Osoby chcące zaciągnąć kredyt na dom w Holandii, mogą skorzystać z dwóch rodzajów zobowiązań:

 • kredyt liniowy (Lineaire hypotheek) – raty maleją wraz z trwaniem okresu kredytowania,
 • kredyt annuitetowy (Annuïteitenhypotheek) – przez cały okres kredytowania obowiązują stałe raty.

Zwykle klienci korzystający z kredytów hipotecznych mogą uzyskać finansowanie w wysokości 85-90% wartości nieruchomości. Pozostałe środki można również skredytować z tzw. Starterslening, czyli pożyczki na start. Udzielane są osobom, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej na sfinansowanie 100% nieruchomości z kredytu hipotecznego.

Kredyt na mieszkanie w Holandii można uzyskać w celu zakupu nieruchomości na terenie Królestwa Niderlandów, nie jest zatem możliwe przeznaczenie środków na inny cel, np. sfinansowanie transakcji, której przedmiotem jest dom w Polsce.

Kredyt na samochód w Holandii

Chcesz zaciągnąć kredyt na auto w Holandii? W tym przypadku również musisz spełnić kryteria wymagane przez bank – instytucja weźmie pod uwagę Twoje przychody, wydatki i formę oraz staż zatrudnienia.

Zakup samochodu możesz sfinansować dzięki dedykowanemu kredytowi lub skorzystać z oferty gotówkowej na dowolny cel. Innym sposobem jest podpisanie umowy leasingu konsumenckiego.

Przeczytaj też: Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jakie warunki należy spełnić wnioskując o kredyt w Holandii?

Kredyt dla pracujących w Holandii jest dostępny tylko dla osób spełniających kryteria banków. Do najważniejszych warunków należą:

 • stałe zatrudnienie – w Holandii funkcjonuje tzw. system fazowy dla pracowników. Każda kolejna faza zatrudnienia to więcej korzyści, m.in. wyższe wynagrodzenie oraz dłuższą umowę. Organizacja pracodawców ABU wyróżnia 3 fazy: A, B, C i D, z kolei organizacja NBBU – fazy 1-2, 3 i 4. Osoby znajdujące się w fazie A lub 1-2 nie uzyskają zgody na kredyt gotówkowy.
 • odpowiednia zdolność kredytowa – weryfikowana w rejestrze BKR (Bureau Krediet Registratie – Biuro Rejestracji Kredytów). Znajdują się w nim informacje na temat kredytobiorców, ich zadłużenia czy problemów ze spłatą zobowiązań.
 • numer BSN (Burgerservicenummer) – odpowiednik numeru PESEL. O nadanie numeru mogą starać się Holendrzy, ale również obcokrajowcy, którzy mieszkają q Holandii minimum 4 miesiące.
 • ukończone 18 lat,
 • osobiste konto w holenderskim banku,
 • adres zamieszkania (meldunek) w Holandii,
 • holenderski numer telefonu.

Czy możliwe jest uzyskanie kredytu w Holandii bez kontraktu i bez meldunku? W praktyce będzie to bardzo trudne, ponieważ banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów. Kredyt w Holandii bez zameldowania i BKR będzie możliwy jedynie w instytucjach pozabankowych, które stosują wysokie oprocentowanie, co znacząco podnosi koszt zobowiązania.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt w Holandii?

Żeby otrzymać kredyt w Holandii, trzeba uzbroić się w cierpliwość i starannie przygotować niezbędne dokumenty. Osoby chcące uzyskać kredyt gotówkowy muszą przedstawić:

 • dokument tożsamości,
 • dokument potwierdzający meldunek,
 • oświadczenie pracodawcy, tzw. werkgeversverklaring,
 • wyciąg z rachunku bankowrgo,
 • oświadczenie emerytalne i zdrowotne.

W przypadku kredytu hipotecznego konieczne będą również:

 • wycena nieruchomości,
 • umowa kupna-sprzedaży nieruchomości,
 • tzw. bouwkundig rapport dotyczący nieruchomości.

Osoby chcące uzyskać kredyt na firmę w Holandii muszą przygotować między innymi:

 • dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności od minimum 12 miesięcy,
 • sprawozdanie finansowe za ostatni rok, tzw. jaarrekening,
 • rozliczenie kwartalne VAT, tzw. omzetbelasting,
 • wyciąg z izby handlowej (KvK).

Jak wziąć kredyt w Holandii? Krok po kroku

Zastanawiasz się, jaki bank w Holandii wybrać? Co zrobić, żeby proces wnioskowania o dodatkowe środki był maksymalnie uproszczony?

Możesz wybrać się bezpośrednio do banku, skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego lub wystąpić o kredyt w Holandii online – bez wychodzenia z domu. Ostatnia forma cieszy się szczególną popularnością wśród klientów. Jak złożyć wniosek przez internet?

 1. Wejdź na stronę internetową banku, wpisz kwotę pożyczki i wybierz okres kredytowania. Po wpisaniu najważniejszych parametrów zobaczysz oprocentowanie i całkowity koszt zobowiązania.
 2.  Kolejny krok to podanie danych osobowych – trzeba wpisać imię i nazwisko, numer BSN, adres zamieszkania, numer konta bankowego i telefonu komórkowego (holenderskie),
 3. Następnie należy podać informacje związane z zatrudnieniem i wysokością dochodów.
 4. Jeśli jest to konieczne, do wniosku kredytowego należy dołączyć odpowiednie dokumenty.
 5. Ostatni krok to zatwierdzenie formularza i oczekiwanie na decyzję banku.

Warto wiedzieć: Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy. Który bank nam go udzieli?

Ile kosztuje kredyt w Holandii?

Oprocentowanie kredytu w Holandii może się różnić w zależności od kwoty, jaką chcemy uzyskać. Poniżej przedstawiliśmy przykładową ofertę kredytu gotówkowego banku Rabobank.

Kwota w euro

Okres kredytowania

Oprocentowanie

Roczna stopa procentowa (APR)

Rata miesięczna w euro

Całkowita kwota do spłaty w euro

5000

60 m-cy

9,80%

9,80%

104,73

6283,80

5000

120 m-cy

9,80%

9,80%

64,39

7726,80

10 000

60 m-cy

7,90%

7,90%

200,99

12059,40

10 000

120 m-cy

7,90%

7,90%

119,37

14324,40

25 000

60 m-cy

7,20%

7,20%

494,71

29 682,60

25 000

120 m-cy

7,20%

7,20%

289,92

34790,40

Tabela: kredyt w Holandii – kalkulator kredytu gotówkowego

Sprawdziliśmy również ofertę kredytu hipotecznego w holenderskim banku ING. Osoba, której roczne dochody wynoszą 40 000 euro, może pożyczyć na zakup mieszkania maksymalnie 166 009 euro. Miesięczne koszty zobowiązania wynoszą 817 euro. Stałe oprocentowanie przez okres 10 lat wynosi 4,25%.

Czy warto zdecydować się na kredyt w Holandii?

Osoby, które chcą zaciągnąć zobowiązanie, powinny zawsze wziąć pod uwagę swoją aktualną sytuację finansową oraz uwzględnić koszty kredytu w Holandii.

Opinie na temat oferty holenderskich banków można znaleźć na wielu internetowych forach i grupach. Jeśli interesuje Cię pożyczka w Holandii online, koniecznie zapoznaj się z doświadczeniami innych klientów.

Wady i zalety kredytu w Holandii

Kredyt pozwala uzyskać dodatkową gotówkę na wybrany cel, a tym samym spełnić wiele marzeń, na których realizację nie bylibyśmy w stanie sobie pozwolić. Remont mieszkania, zakup samochodu lub nieruchomości – to wszystko jest możliwe również dla Polaków mieszkających w Holandii.

Warto jednak pamiętać o tym, że każde zobowiązanie jest obciążone kosztem, który zwiększa kwotę do spłaty. Żeby uzyskać kredyt, trzeba też wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową – posiadać stały, udokumentowany dochód.

Na co uważać decydując się na kredyt w Holandii?

Zanim zaciągniemy zobowiązanie, dokładnie przeanalizujmy umowę i sprawdźmy wszystkie dodatkowe koszty, które nalicza kredytodawca. Pamiętajmy też o tym, żeby wykazywać się rozsądkiem i nie zadłużać ponad własne możliwości.

Jeśli zaciągamy kredyt na spłatę długów w Holandii, to zwróćmy uwagę na to, że w rejestrze BKR znajdują się wszelkie informacje o niderlandzkich zobowiązaniach. Będąc zadłużonym, nie otrzymamy kredytu.

Co innego, gdy chcemy spłacić długi krajowe, np. mamy komornika w Polsce, a kredyt w Holandii. Polskie BIK nie przekazuje danych o zadłużeniach dla swojego holenderskiego odpowiednika. A czy można wziąć kredyt w Polsce, pracując w Holandii?

W przypadku kredytów hipotecznych możliwe jest zaciągnięcie zobowiązania wyłącznie w walucie, w której zarabiamy, nie otrzymamy zatem kredytu w złotówkach. Z kolei kredyty gotówkowe są dużo bardziej dostępne dla Polaków pracujących za granicą – wymogi banków są mniej restrykcyjne.

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania