× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Jaki wpływ na zdolność kredytową ma kredyt gotówkowy?

Zaktualizowano: 01.02.2021 14:46
Opublikowano: 18.01.2021 15:19
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2

Spłacasz kredyt gotówkowy, ale chętnie ponownie skorzystasz z zadłużenia dostępnego w banku? Czy wciąż spłacany kredyt będzie miał duży wpływ na wysokość twojej zdolności kredytowej? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na zgodę kredytową?

Kilka miesięcy temu udało ci się skutecznie wnioskować o kredyt gotówkowy, ale sytuacja w życiu wręcz zmusza cię do ponownego skorzystania z usług finansowych banku? Obawiasz się, że będąc w trakcie spłaty innego zadłużenia, bank nie będzie chętny na udzielenie ci pożyczki gotówkowej lub kredytu na konkretny cel? Przekonaj się, jak kredyt gotówkowy lub inne zadłużenie, które spłacasz, wpływa na twoją zdolność kredytową.

W tym artykule postaramy się rozwiać twoje wątpliwości, dzięki czemu być może przekonasz się, że kolejne zadłużenie może być w zasięgu twoich możliwości, jeśli tylko spełniasz wszystkie wymagania banku. Poza tym podpowiemy ci, co możesz zrobić, by maksymalnie podwyższyć swoją zdolność kredytową, a także jak szybko obliczyć tę wartość, podając zaledwie kilka najważniejszych informacji o stanie swoich finansów.

Kredyt gotówkowy - czy faktycznie tak łatwo uzyskać zgodę kredytową?

Promocja
Polecamy
1
9,35%
RRSO
5,00%
Oprocentowanie
497,43 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7923 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 20
2
8,81%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
492,71 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9438 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Promocja
3
9,21%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
496,17 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3881 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 13
4
9,30%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
251 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
12,46%
RRSO
6,80%
Oprocentowanie
524,73 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
1227 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2

Oferta banków jest bardzo zróżnicowana, wie o tym z pewnością zdecydowana większość klientów, którzy mieli już okazję korzystać z ofert finansowych lub poświęcili kilka minut na przejrzenie usług dostępnych w tych instytucjach. Kredyt gotówkowy uważany jest za usługę, z której najłatwiej skorzystać, gdyż wymaga najmniejszej ilości formalności oraz dokumentów, jakie klient zobowiązany jest dostarczyć do banku.

Czy każdy wniosek o kredyt gotówkowy zostanie rozpatrzony pozytywnie? Bank w przeciwieństwie do firmy pożyczkowej, niezależnie od rodzaju oferowanego zadłużenia sprawdzi potencjalnego klienta. Nawet w przypadku klienta, który wnioskuje o kredyt na dowolny cel, liczyć się będzie dobra historia kredytowa, a także sytuacja finansowa, która powinna wskazywać na to, że klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Choć jeszcze rok temu można było z łatwością uzyskać zgodę kredytową, w wyniku pandemii, oferta stała się mniej dostępna, o czym należy pamiętać przed wypełnieniem wniosku o zadłużenie. Aktualnie zgoda kredytowa wiąże się z dokładną weryfikacją kredytobiorcy, a warunkiem zdobycia zgody kredytowej jest już nie tylko osobiste oświadczenie o dochodach, ale najczęściej zaświadczenie o stałym zatrudnieniu. Co ważniejsze, trzeba pamiętać, ze w dobie epidemii zdolność kredytowa Polaków znacznie spadła, co oznacza, że zawarcie umowy z bankiem nie jest oczywiste.

Scoring BIK gdy spłacasz inne zobowiązanie

O tym, czym jest scoring BIK, pisaliśmy już na łamach naszej strony. Dla przypomnienia, warto jednak wspomnieć, że scoring BIK to ocena punktowa potelcjalnego kredytobiorcy, która skupia się m.in. na jego przeszłości finansowej, a także aktualnej sytuacji finansowej i zawodowej. Wysoki scoring BIK pozwala obniżyć ryzyko kredytowe banku i zdobyć wymarzone zobowiązanie, nawet jeśli będzie to kolejny kredyt.

Jeśli w trakcie spłaty zadłużenia, zdecydujesz się na złożenie wniosku o inny kredyt, scoring BIK będzie musiał uwzględnić to w trakcie ustalania twojej zdolności kredytowej. Twój miesięczny budżet zostanie pomniejszony o stosowną kwotę, zależnie od wysokości raty. Trzeba jednak pamiętać także o tym, że na scoring wpływ będzie miało także to, czy dotychczasowa spłata zadłużenia była zgodna z harmonogramem ustalonym w momencie zawarcia umowy kredytowej.

Czy kredyt gotówkowy będzie dużym obciążeniem dla twojej zdolności kredytowej?

Klient banku, który często korzysta z zadłużeń konsumenckich, może budzić pewne wątpliwości. Jeśli ubiegasz się o kolejne zobowiązanie, a wciąż spłacasz inny kredyt gotówkowy, bank może odebrać to wyjątkowo negatywnie. Choć świadomość finansowa polaków rośnie z roku na rok, nie zmienia to faktu, że ze względu na dużo łatwiej dostępne zobowiązania finansowe, wiele osób sięga po liczne zobowiązania, nie licząc się z konsekwencjami przekredytowania. Życie na kredyt może być bardzo ryzykowne, o czym można było przekonać się już w zeszłym roku, gdy wiele osób utraciło stałe źródło zarobków, bądź musiało pogodzić się z dużo niższym wynagrodzeniem. Chwilowa pomoc w postaci wakacji kredytowych nie dla wszystkich kredytobiorców było najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dla osób spłacających kilka zadłużeń często jedyną realną pomocą jest konsolidacja kredytów.

Jak spłacany kredyt gotówkowy wpłynie na twoją zdolność kredytową? Bank będzie chciał poznać wysokość twojej miesięcznej raty, a także wszystkie inne wydatki związane z twoim utrzymaniem. A wartość zostanie odjęta od twoich miesięcznych dochodów. Jeśli twoja wypłata jest wysoka, a wartość wszystkich wydatków pozwoli na to, by pokryć jeszcze jedno zadłużenie, uzyskanie zgody kredytowej nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Zanim złożysz wniosek o zadłużenie

Wysłanie wniosku o dowolny kredyt jest wyjątkowo proste. Nawet jeśli planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, twój pierwszy wniosek, który zapewni ci szybki kontakt z przedstawicielem banku, może być wysłany drogą elektroniczną. Warto jednak zastanowić się wcześniej, jak prezentują się aktualne oferty banków, a także jak wygląda twoja sytuacja finansowa. Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo dzielisz wydatki związane z utrzymaniem z małżonkiem, twoja zdolność kredytowa będzie dużo korzystniejsza, nawet jeśli nadal spłacasz jedno z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Pamiętaj, że wybór kredytu powinien być poprzedzony solidnym porównaniem dostępnych ofert. Na naszej stronie znajdziesz ranking kredytów gotówkowych, ranking kredytów hipotecznych, ranking kredytów samochodowych, a także ranking kredytów konsolidacyjnych. To narzędzie, które pomogą ci ustalić to, gdzie warto ubiegać się o wybrany kredyt, nie martwiąc się dodatkowymi opłatami, czy wysoką ratą.

Kiedy szczególnie warto zadbać o wyższą zdolność kredytową?

Twoja zdolność kredytowa będzie brana pod uwagę niezależnie od tego, o jaki kredyt będziesz się ubiegać. Nie zmienia to jednak faktu, że bank z całą pewnością będzie miał na uwadze twoją zdolność, w dużo większym stopniu, oferując ci kredyt o wyższej wartości. Mowa w tym przypadku np. o kredycie gotówkowym o wartości 50 tysięcy złotych, a nawet 150 tysięcy złotych. Co więcej, kredyt gotówkowy nie jest w żaden sposób zabezpieczony, co stanowi dodatkowe źródło ryzyka kredytowego.

Twoja zdolność kredytowa będzie kluczowa także w przypadku kredytu na mieszkanie. Bank udzielając zgody kredytowej na kupno nieruchomości, musi mieć pewność, że wysoka kwota zadłużenia, a także bardzo długi okres spłaty nie staną się dla ciebie przeszkodą w trakcie spłaty zobowiązania.

Polecamy
1
2,54%
RRSO
898,24 PLN
Rata miesięczna
898,24 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
11109 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 113
Nowość
2
2,12%
RRSO
857,48 PLN
Rata miesięczna
857,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
480 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 11
3
2,13%
RRSO
858,46 PLN
Rata miesięczna
858,46 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1435 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 18
4
2,17%
RRSO
862,10 PLN
Rata miesięczna
862,10 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
776 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
5
2,18%
RRSO
863,37 PLN
Rata miesięczna
863,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
780 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 9

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Dość oczywistym rozwiązaniem jest zalecenie, by przed złożeniem wniosku o kredyt spłacić inne zobowiązania, które będą obciążać twój budżet, wpływając bezpośrednio na twoją zdolność kredytową. Jeśli to jednak niemożliwe, możesz zdecydować się na złożenie wniosku o kredyt ze współkredytobiorcą, wydłużyć okres spłaty lub postanowić skorzystać z ubezpieczenia kredytu.

Kalkulator zdolności kredytowej

Na naszej stronie znajdziesz darmowy kalkulator zdolności kredytowej, który pomoże ci ocenić twoje szanse na zgodę kredytową, nawet jeśli jesteś w trakcie spłaty kredytu gotówkowego. Chcąc obliczyć swoje możliwości finansowe, musisz określić, jakiego rodzaju zadłużenie cię interesuje, a także podać kilka informacji, w tym, kwotę kredytu, o jaki zamierzasz się starać, a także orientacyjny termin spłaty. Następnym krokiem jest wypełnienie pola, które odpowiada za twoje miesięczne dochody netto, opłaty wynikające np. z utrzymania mieszkania, kosztów związanych z zakupami, transportem, a także wypełnienie pola związanego ze spłatą raty innego zadłużenia. Prawidłowo wypełniony kalkulator pomoże ci natychmiast przekonać się, czy bank będzie skłonny udzielić ci zgody kredytowej. Warto jednak pamiętać, że każdy bank ma nieco inną metodę oceny swojego potencjalnego kredytobiorcy, dlatego warto złożyć wniosek o kredyt w kilku bankach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021
Kredyty gotówkowe 23.02.2021

Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021

Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego na osobiste oświadczenie o dochodach? W takim razie musisz pamiętać, że oferta tego typu będzie dostępna praktycznie wyłącznie dla stałych klientów banków.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?
Kredyty gotówkowe 17.02.2021

Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?

Nawet niewielki dług zostaje odnotowany przez BIK. Warto także pamiętać, że zadłużenie nie zostaje wykreślone z historii kredytowej tuż po spłacie zobowiązania. Kiedy możliwe będzie wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jeśli...

Zobacz więcej
Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?
Kredyty gotówkowe 12.02.2021

Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?

Czy ubiegając się o pożyczkę na dowolny cel w banku, masz wpływ na koszt zobowiązania? Co możesz zrobić, by cieszyć się niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji za udzielenie pożyczki? 

Zobacz więcej
Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy
Kredyty gotówkowe 09.02.2021

Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy

Kredyt dla młodych klientów wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, czy większą liczbą dokumentów lub formalności. Niezależnie od wieku, możesz liczyć na usługę finansową, która zostanie dostosowana do...

Zobacz więcej
Pożyczka gotówkowa - przegląd najlepszych ofert luty 2021
Kredyty gotówkowe 05.02.2021

Pożyczka gotówkowa - przegląd najlepszych ofert luty 2021

Czy to dobry moment na zawarcie umowy pożyczkowej z bankiem? Choć sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna, a wiele osób obawia się o swoje zatrudnienie, pożyczka gotówkowa jest w tej chwili wyjątkowo atrakcyjna.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy dla bezrobotnych - kredyt bez weryfikacji zatrudnienia
Kredyty gotówkowe 01.02.2021

Kredyt gotówkowy dla bezrobotnych - kredyt bez weryfikacji zatrudnienia

Czy osoba bezrobotna może skutecznie wnioskować o kredyt gotówkowy? Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca, by cieszyć się zgodą kredytową? Gdzie szukać wsparcia finansowego, gdy niemożliwe jest potwierdzenie zatrudnienia?

Zobacz więcej