Jaki wpływ na zdolność kredytową ma kredyt gotówkowy?

Zaktualizowano: 01.02.2021 14:46
Opublikowano: 18.01.2021 15:19
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 7

Spłacasz kredyt gotówkowy, ale chętnie ponownie skorzystasz z zadłużenia dostępnego w banku? Czy wciąż spłacany kredyt będzie miał duży wpływ na wysokość twojej zdolności kredytowej? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na zgodę kredytową?

Kilka miesięcy temu udało ci się skutecznie wnioskować o kredyt gotówkowy, ale sytuacja w życiu wręcz zmusza cię do ponownego skorzystania z usług finansowych banku? Obawiasz się, że będąc w trakcie spłaty innego zadłużenia, bank nie będzie chętny na udzielenie ci pożyczki gotówkowej lub kredytu na konkretny cel? Przekonaj się, jak kredyt gotówkowy lub inne zadłużenie, które spłacasz, wpływa na twoją zdolność kredytową.

W tym artykule postaramy się rozwiać twoje wątpliwości, dzięki czemu być może przekonasz się, że kolejne zadłużenie może być w zasięgu twoich możliwości, jeśli tylko spełniasz wszystkie wymagania banku. Poza tym podpowiemy ci, co możesz zrobić, by maksymalnie podwyższyć swoją zdolność kredytową, a także jak szybko obliczyć tę wartość, podając zaledwie kilka najważniejszych informacji o stanie swoich finansów.

Kredyt gotówkowy - czy faktycznie tak łatwo uzyskać zgodę kredytową?

Oferta banków jest bardzo zróżnicowana, wie o tym z pewnością zdecydowana większość klientów, którzy mieli już okazję korzystać z ofert finansowych lub poświęcili kilka minut na przejrzenie usług dostępnych w tych instytucjach. Kredyt gotówkowy uważany jest za usługę, z której najłatwiej skorzystać, gdyż wymaga najmniejszej ilości formalności oraz dokumentów, jakie klient zobowiązany jest dostarczyć do banku.

Czy każdy wniosek o kredyt gotówkowy zostanie rozpatrzony pozytywnie? Bank w przeciwieństwie do firmy pożyczkowej, niezależnie od rodzaju oferowanego zadłużenia sprawdzi potencjalnego klienta. Nawet w przypadku klienta, który wnioskuje o kredyt na dowolny cel, liczyć się będzie dobra historia kredytowa, a także sytuacja finansowa, która powinna wskazywać na to, że klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Choć jeszcze rok temu można było z łatwością uzyskać zgodę kredytową, w wyniku pandemii, oferta stała się mniej dostępna, o czym należy pamiętać przed wypełnieniem wniosku o zadłużenie. Aktualnie zgoda kredytowa wiąże się z dokładną weryfikacją kredytobiorcy, a warunkiem zdobycia zgody kredytowej jest już nie tylko osobiste oświadczenie o dochodach, ale najczęściej zaświadczenie o stałym zatrudnieniu. Co ważniejsze, trzeba pamiętać, ze w dobie epidemii zdolność kredytowa Polaków znacznie spadła, co oznacza, że zawarcie umowy z bankiem nie jest oczywiste.

Scoring BIK gdy spłacasz inne zobowiązanie

O tym, czym jest scoring BIK, pisaliśmy już na łamach naszej strony. Dla przypomnienia, warto jednak wspomnieć, że scoring BIK to ocena punktowa potelcjalnego kredytobiorcy, która skupia się m.in. na jego przeszłości finansowej, a także aktualnej sytuacji finansowej i zawodowej. Wysoki scoring BIK pozwala obniżyć ryzyko kredytowe banku i zdobyć wymarzone zobowiązanie, nawet jeśli będzie to kolejny kredyt.

Jeśli w trakcie spłaty zadłużenia, zdecydujesz się na złożenie wniosku o inny kredyt, scoring BIK będzie musiał uwzględnić to w trakcie ustalania twojej zdolności kredytowej. Twój miesięczny budżet zostanie pomniejszony o stosowną kwotę, zależnie od wysokości raty. Trzeba jednak pamiętać także o tym, że na scoring wpływ będzie miało także to, czy dotychczasowa spłata zadłużenia była zgodna z harmonogramem ustalonym w momencie zawarcia umowy kredytowej.

Czy kredyt gotówkowy będzie dużym obciążeniem dla twojej zdolności kredytowej?

Klient banku, który często korzysta z zadłużeń konsumenckich, może budzić pewne wątpliwości. Jeśli ubiegasz się o kolejne zobowiązanie, a wciąż spłacasz inny kredyt gotówkowy, bank może odebrać to wyjątkowo negatywnie. Choć świadomość finansowa polaków rośnie z roku na rok, nie zmienia to faktu, że ze względu na dużo łatwiej dostępne zobowiązania finansowe, wiele osób sięga po liczne zobowiązania, nie licząc się z konsekwencjami przekredytowania. Życie na kredyt może być bardzo ryzykowne, o czym można było przekonać się już w zeszłym roku, gdy wiele osób utraciło stałe źródło zarobków, bądź musiało pogodzić się z dużo niższym wynagrodzeniem. Chwilowa pomoc w postaci wakacji kredytowych nie dla wszystkich kredytobiorców było najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dla osób spłacających kilka zadłużeń często jedyną realną pomocą jest konsolidacja kredytów.

Jak spłacany kredyt gotówkowy wpłynie na twoją zdolność kredytową? Bank będzie chciał poznać wysokość twojej miesięcznej raty, a także wszystkie inne wydatki związane z twoim utrzymaniem. A wartość zostanie odjęta od twoich miesięcznych dochodów. Jeśli twoja wypłata jest wysoka, a wartość wszystkich wydatków pozwoli na to, by pokryć jeszcze jedno zadłużenie, uzyskanie zgody kredytowej nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Zanim złożysz wniosek o zadłużenie

Wysłanie wniosku o dowolny kredyt jest wyjątkowo proste. Nawet jeśli planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, twój pierwszy wniosek, który zapewni ci szybki kontakt z przedstawicielem banku, może być wysłany drogą elektroniczną. Warto jednak zastanowić się wcześniej, jak prezentują się aktualne oferty banków, a także jak wygląda twoja sytuacja finansowa. Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo dzielisz wydatki związane z utrzymaniem z małżonkiem, twoja zdolność kredytowa będzie dużo korzystniejsza, nawet jeśli nadal spłacasz jedno z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Pamiętaj, że wybór kredytu powinien być poprzedzony solidnym porównaniem dostępnych ofert. Na naszej stronie znajdziesz ranking kredytów gotówkowych, ranking kredytów hipotecznych, ranking kredytów samochodowych, a także ranking kredytów konsolidacyjnych. To narzędzie, które pomogą ci ustalić to, gdzie warto ubiegać się o wybrany kredyt, nie martwiąc się dodatkowymi opłatami, czy wysoką ratą.

Kiedy szczególnie warto zadbać o wyższą zdolność kredytową?

Twoja zdolność kredytowa będzie brana pod uwagę niezależnie od tego, o jaki kredyt będziesz się ubiegać. Nie zmienia to jednak faktu, że bank z całą pewnością będzie miał na uwadze twoją zdolność, w dużo większym stopniu, oferując ci kredyt o wyższej wartości. Mowa w tym przypadku np. o kredycie gotówkowym o wartości 50 tysięcy złotych, a nawet 150 tysięcy złotych. Co więcej, kredyt gotówkowy nie jest w żaden sposób zabezpieczony, co stanowi dodatkowe źródło ryzyka kredytowego.

Twoja zdolność kredytowa będzie kluczowa także w przypadku kredytu na mieszkanie. Bank udzielając zgody kredytowej na kupno nieruchomości, musi mieć pewność, że wysoka kwota zadłużenia, a także bardzo długi okres spłaty nie staną się dla ciebie przeszkodą w trakcie spłaty zobowiązania.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Dość oczywistym rozwiązaniem jest zalecenie, by przed złożeniem wniosku o kredyt spłacić inne zobowiązania, które będą obciążać twój budżet, wpływając bezpośrednio na twoją zdolność kredytową. Jeśli to jednak niemożliwe, możesz zdecydować się na złożenie wniosku o kredyt ze współkredytobiorcą, wydłużyć okres spłaty lub postanowić skorzystać z ubezpieczenia kredytu.

Kalkulator zdolności kredytowej

Na naszej stronie znajdziesz darmowy kalkulator zdolności kredytowej, który pomoże ci ocenić twoje szanse na zgodę kredytową, nawet jeśli jesteś w trakcie spłaty kredytu gotówkowego. Chcąc obliczyć swoje możliwości finansowe, musisz określić, jakiego rodzaju zadłużenie cię interesuje, a także podać kilka informacji, w tym, kwotę kredytu, o jaki zamierzasz się starać, a także orientacyjny termin spłaty. Następnym krokiem jest wypełnienie pola, które odpowiada za twoje miesięczne dochody netto, opłaty wynikające np. z utrzymania mieszkania, kosztów związanych z zakupami, transportem, a także wypełnienie pola związanego ze spłatą raty innego zadłużenia. Prawidłowo wypełniony kalkulator pomoże ci natychmiast przekonać się, czy bank będzie skłonny udzielić ci zgody kredytowej. Warto jednak pamiętać, że każdy bank ma nieco inną metodę oceny swojego potencjalnego kredytobiorcy, dlatego warto złożyć wniosek o kredyt w kilku bankach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania

Jak dostosować okres kredytowania do własnych potrzeb? Co zapewni ci wydłużenie okresu spłaty? Dlaczego okres kredytowania ma tak duże znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy? Jak wybrać odpowiedni okres spłaty kredytu?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj