Ile zarabia przedstawiciel handlowy w 2024?

Zaktualizowano: 2024-03-19 13:30
Opublikowano: 2020-08-12 15:03
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 24
Ile zarabia przedstawiciel handlowy w {{year}}?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają podjęcie pracy w tym zawodzie. Jak się okazuje, możliwości zatrudnienia jest całkiem sporo, w końcu przedstawiciele handlowi zatrudnianiu są w różnych branżach i firmach. Na jakie zarobki mogą liczyć?

Zarobki przedstawicieli handlowych mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak, chociażby branża, poziom doświadczenia czy wielkość firmy. Często wynagrodzenie składa się z podstawowej pensji oraz różnego rodzaju premii i dodatków, które mogą być uzależnione od osiąganych wyników sprzedażowych lub innych wskaźników efektywności.

Dlatego też, ustalenie średniego zarobku przedstawicieli handlowych może być wyzwaniem. Spróbujmy jednak mu sprostać. Poznaj odpowiedź na pytanie, ile zarabia przedstawiciel handlowy.

Co wpływa na wysokość zarobków przedstawiciela handlowego?

Zarobki przedstawiciela handlowego zależne są oczywiście od tego, na jakim stanowisku się znajduje i jak długo pracuje w zawodzie. Jednak jak się okazuje, nie tylko to ma wpływ na dochody. O czym warto pamiętać, starając się o posadę przedstawiciela handlowego? Okazuje się, że przynajmniej kilka czynników ma realny wpływ na to, ile ostatecznie będzie wynosiła miesięczna pensja, oto one:

  • staż pracy — im dłużej przedstawiciel handlowy pracuje na swoim stanowisku i im większe ma doświadczenie, tym korzystniejsze wynagrodzenie;

  • wykształcenie — warto pamiętać, że przedstawiciel handlowy nie musi mieć skończonych studiów, niewątpliwie osoby z wyższym wykształceniem, szczególnie zgodnym z zawodem, mogą liczyć na wyższe dochody;

  • wielkość firmy — praca dla niewielkiego przedsiębiorstwa może przynieść niższe wynagrodzenie, natomiast praca w dużej korporacji z pewnością będzie doceniona wyższą pensją, a także dodatkami za wyniki w pracy;

  • województwo, w jakim znajduje się siedziba firmy;

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele handlowi, nawet na najniższym szczeblu swojej kariery potrafią zarabiać bardzo atrakcyjne, znacznie powyżej minimalnej krajowej

Stopnie kariery zawodowej przedstawiciela handlowego

Przedstawicielem handlowym najczęściej są mężczyźni, zgodnie z aktualnymi danymi ponad 70% wszystkich przedstawicieli handlowych na stanowisku specjalisty to właśnie mężczyźni. Procentowo, więcej kobiet zajmuje niższe stanowisko, pracując jako młodszy specjalista, choć to tylko 37% procent, co ukazuje, że to środowisko zdominowane przez przedstawicieli płci męskiej.

W przypadku przedstawicieli handlowych wyróżniamy trzy stopnie kariery zawodowej. Awans najczęściej zależy od stażu pracy, wyników sprzedaży oraz skuteczności w realizowaniu planów marketingowych. Ścieżka kariery przedstawiciela handlowego dzieli się na trzy etapy, dlatego wyróżniamy:

  • młodszego specjalistę;
  • specjalistę;
  • starszego specjalistę;

Awans zawsze wiąże się z podniesieniem wynagrodzenia, co oznacza, że przedsiębiorca handlowy zajmujący stanowisko starszego specjalisty może liczyć na dużo korzystniejszą wypłatę.

Ile zarabiają przedstawiciele handlowi?

Zarobki przedstawicieli handlowych zależne są bardzo od tego, w jakim województwie pracuje przedstawiciel. Najniższe zarobki osiągają przedstawiciele finansowi pracujący na terenie województwa opolskiego (średnia netto 3280 złotych), lubelskiego (średnia netto 3260 złotych) oraz warmińsko-mazurskiego (średnia netto 3115 złotych).

Zdecydowanie więcej zarabiają przedstawiciele handlowi, którzy pracują na terenie województwa mazowieckiego (średnie wynagrodzenie netto 4870 złotych, małopolskiego (średnia netto 4260 złotych) oraz pomorskiego (średnia netto 4210 złotych).

Zgodnie z najnowszymi analizami rynku, średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 6 740 PLN złotych brutto, co daje kwotę netto w wysokości 4 925 w przypadku umowy o pracę i 5 192 zł na umowie B2B (z ulgą na start).

Na naszej stronie możesz bezpiecznie i całkowicie bezpłatnie skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń, który pomoże ci szybko obliczyć kwotę netto lub brutto.

Dodatki do wynagrodzenia dla przedstawicieli handlowych

Dodatki do wynagrodzenia dla przedstawicieli handlowych mogą obejmować różnorodne elementy, które zazwyczaj wynikają z polityki firmy oraz przepisów prawnych Najczęściej zaliczają się do nich:

  • premie sprzedażowe – przedstawiciele handlowi mogą otrzymywać premie w zależności od osiągniętych wyników sprzedaży lub realizacji określonych celów sprzedażowych. Najczęściej spotykanymi wysokościami prowizji są te w granicach 10-30%;
  • premie uznaniowe – dodatkowe wynagrodzenie przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia, np. przekroczenie znaczących celów sprzedażowych czy zdobycie klienta strategicznego.  Jest to forma nagrody motywacyjnej, która może być przyznawana sporadycznie.
  • dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych – dotyczy on sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę poza swoim standardowym czasem pracy. Dodatek ten jest zazwyczaj ustalany na podstawie przepisów prawa pracy lub zawartej umowy zbiorowej pracy i jest często wyższy niż stawka godzinowa w normalnych warunkach pracy.

Ponadto w niektórych firmach mogą być oferowane dodatkowe świadczenia dla przedstawicieli handlowych, takie jak samochód służbowy, telefon komórkowy, laptop czy dodatkowe ubezpieczenie.

Średnie wynagrodzenie przedstawiciela handlowego w 2024

Średnie wynagrodzenie przedstawiciela handlowego w Polsce wynosi rocznie 60 000 zł, co przekłada się na około 5000 zł na miesiąc. Dla osób rozpoczynających karierę na niższych stanowiskach średnia roczna pensja wynosi 47 250 złotych, podczas gdy doświadczeni przedstawiciele mogą liczyć na zarobki sięgające nawet 90 000 złotych rocznie.

Najlepiej opłacali przedstawiciele handlowi zarabiają powyżej 8650 zł brutto, co daje kwotę na rękę powyżej 6200 zł przy umowy o pracę.

Warto jednak nadmienić, że przedstawiciele handlowi bardzo często zatrudniani są na B2B, co oznacza, że prowadzą własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji mogą liczyć na atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

Ile kredytu może wziąć przedstawiciel handlowy?

Czy przedstawiciel handlowy dostanie kredyt? Wysokość kredytu, o jaki można wnioskować zależy głównie od dochodu. Możesz najpierw wejść na ranking kredytów gotówkowych, aby sprawdzić, jaka będzie rata wybranego zobowiązania i zastanowić się, czy stać Cię na jej regulowanie.

Sprawdź też, jaka jest zdolność kredytowa przedstawiciela handlowego. Sprawdzamy zdolność dla najniższych, średnich i najwyższych zarobków w tym zawodzie. Pod uwagę bierzemy kredyt gotówkowy z maksymalnym okresem spłaty. Dowiedz się więc, czy najniższa krajowa brutto umożliwia wzięcie kredytu w banku.

Pensja miesięczna (netto)

Zdolność kredytowa

3600

od: 96 409,66 zł

do: 122 146,17 zł

5000

od: 180 768,11 zł

do: 229 024,07 zł

6200

od: 242 771,57 zł

do: 307 579,33 zł

Pamiętaj, że obliczenia mają jedynie charakter informacyjny. Bank szczegółowo weryfikuje kredytobiorcę — sprawdza jego dochody i zobowiązania oraz historię kredytową w BIK. W każdym przypadku obliczenia zdolności będą więc wyglądać nieco inaczej. Znaczenie mają bowiem nie tylko zarobki, ale również wydatki i koszty życia.

Chcesz wstępnie oszacować swoje możliwości kredytowe? Sprawdź kalkulator zdolności kredytowej.

Ile zarabiają przedstawiciele handlowi w innych krajach?

Zastanawiasz się, ile zarabiają przedstawiciele handlowi w Niemczech, ale ile zarabiają przedstawiciele handlowi w USA? Odpowiedzi na te pytania przynosi poniższa tabela.

Kraj

Średnie wynagrodzenie roczne

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w Anglii?

25 000 - 50 000 funtów

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w Norwegii?

400 000 - 600 000 koron

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w Szwecji?

300 000 - 500 000 koron

Ile zarabia przedstawiciel handlowy na Ukrainie?

150 000 - 250 000 hrywien

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w Hiszpanii?

20 000 - 40 000 euro

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w USA?

40 000 - 70 000 dolarów

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w Niemczech?

45 000 - 70 000 euro

Jak zatem możesz się przekonać, widełki płacowe są dość rozległe i zależne od wielu czynników, w tym branży, doświadczenia czy umiejętności.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile zarabia nauczyciel w {{year}}?

Ile zarabia nauczyciel w 2024?

...nauczyciel matematyki, a ile zarabia nauczyciel języka polskiego. Sprawdź też, ile zarabia nauczyciel wf! Dane te pozwoli oszacować kalkulator wynagrodzeń. Wysokość wynagrodzenia pedagogów zależy od awansu, który nauczyciele otrzymują w kolejnych latach swojej pracy. Awans zawodowy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi średnia krajowa w {{year}} roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2024 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

Średnia krajowa w 2024 roku – ile wynosi? Od czego zależy jej poziom? Dzisiaj sprawdzamy, jak kształtuje się przeciętne wynagrodzenie Polaków i o ile wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przedstawiamy aktualne informacje!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Najniższa krajowa netto i brutto {{year}}

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2024?

Najniższa krajowa w 2024 roku będzie standardowo wyższa niż w roku poprzednim. Przez pierwsze 6 miesięcy będzie ona miała inną kwotę niż przez kolejne pół roku. Zobacz, ile wynosi najniższa krajowa i minimalna stawka godzinowa brutto i netto. Ile zarobią Polacy w 2024 roku?
Zobacz więcej
8 min. czytania
Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
6 min. czytania