Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zaktualizowano: 03.11.2020 12:41
Opublikowano: 12.08.2020 15:03
Średnia ocena: 5,95/6 Głosów: 18

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.

Praca przedstawiciela handlowego nie należy do łatwych, to wymagające zajęcie, które cechuje się tym, że przedstawiciel handlowy na co dzień zobowiązany jest do wyróżniania się charyzmą i doskonałym kontaktem z klientami. Zastanawiasz się nad wyborem tej ścieżki kariery? Na naszej stronie, możesz już sprawdzić, ile zarabiają nauczyciele, a także ile zarabia ratownik medyczny. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli poznać, ile można zarobić, decydując się na taką pracę. A może jesteś przedstawicielem handlowym na początku swojej ścieżki zawodowej i interesuje cię, ile zarabiają osoby o dłuższym stażu i na wyższym stanowisku? Z naszą pomocą zbierzesz wszystkie informacje, które będą dla ciebie w jakikolwiek sposób znaczące.

Jakie obowiązki należą do przedstawiciela handlowego?

Czym dokładnie zajmuje się przedstawiciel handlowy? Zadaniem przedstawiciela handlowego jest utrzymywanie kontaktów z kontrahentami przedsiębiorstwa, którego jest przedstawicielem. Najważniejszym celem przedstawiciela handlowego jest jednak pozyskiwanie nowych klientów, a także wpływ na wyniki sprzedaży usług lub produktów, jakie gwarantuje przedsiębiorstwo zatrudniające przedstawiciela. Pracę w tym zakresie można z łatwością ocenić na podstawie wyników w danym okresie rozliczeniowym.

Przedstawiciel handlowy musi mieć rozległą wiedzę na temat produktów, które stara się przedstawić swoim potencjalnym klientom. Warto pamiętać także o tym, że konieczne jest dobre poznanie całej branży, a także rozległa wiedza na temat potencjalnego klienta, którego chce zdobyć przedstawiciel handlowy.

Przedstawiciel handlowy pracuje poza biurem, czy siedzibą firmy, w jakiej jest zatrudniony. Zgodnie z charakterem swojego zawodu, musi być osobą bardzo mobilną, wykonując pracę w terenie, na spotkaniach biznesowych.

Co wpływa na wysokość zarobków przedstawiciela handlowego?

Zarobki przedstawiciela handlowego zależne są oczywiście od tego, na jakim stanowisku się znajduje i jak długo pracuje w zawodzie. Jednak jak się okazuje, nie tylko to ma wpływ na dochody. O czym warto pamiętać, starając się o posadę przedstawiciela handlowego? Okazuje się, że przynajmniej kilka czynników ma realny wpływ na to, ile ostatecznie będzie wynosiła miesięczna pensja, oto one:

  • staż pracy - im dłużej przedstawiciel handlowy pracuje na swoim stanowisku i im większe ma doświadczenie, tym korzystniejsze wynagrodzenie;

  • wykształcenie - warto pamiętać, że przedstawiciel handlowy nie musi mieć skończonych studiów, niewątpliwie osoby z wyższym wykształceniem, szczególnie zgodnym z zawodem, mogą liczyć na wyższe dochody;

  • wielkość firmy - praca dla niewielkiego przedsiębiorstwa może przynieść niższe wynagrodzenie, natomiast praca w dużej korporacji z pewnością będzie doceniona wyższą pensją, a także dodatkami za wyniki w pracy;

  • województwo, w jakim znajduje się siedziba firmy;

Waro zaznaczyć, że przedstawiciele handlowi, nawet na najniższym szczeblu swojej kariery potrafią zarbiać bardzo atrakcyjne, znacznie powyżej minimalnej krajowej

Stopnie kariery zawodowej

Przedstawicielem handlowym najczęściej są mężczyźni, zgodnie z aktualnymi danymi ponad 70% wszystkich przedstawicieli handlowych na stanowisku specjalisty to właśnie mężczyźni. Procentowo, więcej kobiet zajmuje niższe stanowisko, pracując jako młodszy specjalista, choć to tylko 37% procent, co ukazuje, że to środowisko zdominowane przez przedstawicieli płci męskiej.

W przypadku przedstawicieli handlowych wyróżniamy trzy stopnie kariery zawodowej. Awans najczęściej zależy od stażu pracy, wyników sprzedaży oraz skuteczności w realizowaniu planów marketingowych. Ścieżka kariery przedstawiciela handlowego dzieli się na trzy etapy, dlatego wyróżniamy:

  • młodszego specjalistę;

  • specjalistę;

  • starszego specjalistę;

Awans zawsze wiąże się z podniesieniem wynagrodzenia, co oznacza, że przedsiębiorca handlowy zajmujący stanowisko starszego specjalisty może liczyć na dużo korzystniejszą wypłatę.

Zarobki przedstawicieli handlowych

Zarobki przedstawicieli handlowych zależne są bardzo od tego, w jakim województwie pracuje przedstawiciel. Najniższe zarobki osiągają przedstawiciele finansowi pracujący na terenie województwa opolskiego (średnia netto 3280 złotych), lubelskiego (średnia netto 3260 złotych) oraz warmińsko-mazurskiego (średnia netto 3115 złotych).

Zdecydowanie więcej zarabiają przedstawiciele handlowi, którzy pracują na terenie województwa mazowieckiego (średnie wynagrodzenie netto 4870 złotych, małopolskiego (średnia netto 4260 złotych) oraz pomorskiego (średnia netto 4210 złotych).

Zgodnie z najnowszymi analizami rynku, średnie wynagrodzenie przedstawiciela handlowego w Polsce co 3500 złotych netto, co oznacza, że średnie wynagrodzenie brutto wynosi 4839 złotych.

Na naszej stronie możesz bezpiecznie i całkowicie bezpłatnie skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń, który pomoże ci szybko obliczyć kwotę netto lub brutto.

Jakie wymagania stawiają pracodawcy zatrudniający przedstawicieli handlowych?

Chcesz rozpocząć karierę jako przedstawiciel handlowy? Uważasz, że masz wszelkie predyspozycje do tego, by poradzić sobie na takim stanowisku i osiągać duże sukcesy w branży?

Sprawdź, czego od potencjalnego przedstawiciela handlowego oczekują pracodawcy. Okazuje się, że wymagania, jakie określane są m.in. w ofertach pracy, nie różnią się mimo tego, że branża jest bardzo zróżnicowana. Od przedstawiciela handlowego wymaga się przede wszystkim stażu pracy na podobnym stanowisku, pewności siebie, otwartości i umiejętności nawiązywania kontaktów, wiedzy z zakresu negocjacji, sprzedaży i marketingu. Wymagane jest także prawo jazdy kategorii B, znajomość obsługi pakietu MS Office, a często także biegła znajomość języka obcego. Od przedstawiciela handlowego wymaga się nastawienia na sukces, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, łatwości w komunikacji, a także dobrej organizacji pracy. Wymagane jest minimum średnie wykształcenie, choć potencjalni pracownicy z wyższym wykształceniem, mogą oczekiwać korzystniejszego wyniku podczas rekrutacji, a co ważniejsze, wyższego wynagrodzenia.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.

Zobacz więcej
Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa - co musisz wiedzieć na temat tego wskaźnika? Czy średnia krajowa odzwierciedla finanse Polaków? Przekonaj się, ile aktualnie wynosi średnia krajowa w Polsce i jak należy interpretować popularne dane o zarobkach.

Zobacz więcej
Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto została podwyższona już na początku roku 2020. Sprawdź, ile aktualnie wynosi ta stawka, a także jakie zmiany szykują się już od przyszłego roku. 

Zobacz więcej
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.

Zobacz więcej
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę.

Zobacz więcej
Ile zarabia ratownik medyczny?

Ile zarabia ratownik medyczny?

Zawód ratownika medycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem, powodem jest przekonanie, że ratownicy muszą liczyć się z niewielkim wynagrodzeniem. W tym artykule przekonasz się, ile faktycznie zarabiają ratownicy medyczni.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj