Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zaktualizowano: 2020-11-03 12:41
Opublikowano: 2020-08-12 15:03
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 23
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.

Praca przedstawiciela handlowego nie należy do łatwych, to wymagające zajęcie, które cechuje się tym, że przedstawiciel handlowy na co dzień zobowiązany jest do wyróżniania się charyzmą i doskonałym kontaktem z klientami. Zastanawiasz się nad wyborem tej ścieżki kariery? Na naszej stronie, możesz już sprawdzić, ile zarabiają nauczyciele, a także ile zarabia ratownik medyczny. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli poznać, ile można zarobić, decydując się na taką pracę. A może jesteś przedstawicielem handlowym na początku swojej ścieżki zawodowej i interesuje cię, ile zarabiają osoby o dłuższym stażu i na wyższym stanowisku? Z naszą pomocą zbierzesz wszystkie informacje, które będą dla ciebie w jakikolwiek sposób znaczące.

Jakie obowiązki należą do przedstawiciela handlowego?

Czym dokładnie zajmuje się przedstawiciel handlowy? Zadaniem przedstawiciela handlowego jest utrzymywanie kontaktów z kontrahentami przedsiębiorstwa, którego jest przedstawicielem. Najważniejszym celem przedstawiciela handlowego jest jednak pozyskiwanie nowych klientów, a także wpływ na wyniki sprzedaży usług lub produktów, jakie gwarantuje przedsiębiorstwo zatrudniające przedstawiciela. Pracę w tym zakresie można z łatwością ocenić na podstawie wyników w danym okresie rozliczeniowym.

Przedstawiciel handlowy musi mieć rozległą wiedzę na temat produktów, które stara się przedstawić swoim potencjalnym klientom. Warto pamiętać także o tym, że konieczne jest dobre poznanie całej branży, a także rozległa wiedza na temat potencjalnego klienta, którego chce zdobyć przedstawiciel handlowy.

Przedstawiciel handlowy pracuje poza biurem, czy siedzibą firmy, w jakiej jest zatrudniony. Zgodnie z charakterem swojego zawodu, musi być osobą bardzo mobilną, wykonując pracę w terenie, na spotkaniach biznesowych.

Co wpływa na wysokość zarobków przedstawiciela handlowego?

Zarobki przedstawiciela handlowego zależne są oczywiście od tego, na jakim stanowisku się znajduje i jak długo pracuje w zawodzie. Jednak jak się okazuje, nie tylko to ma wpływ na dochody. O czym warto pamiętać, starając się o posadę przedstawiciela handlowego? Okazuje się, że przynajmniej kilka czynników ma realny wpływ na to, ile ostatecznie będzie wynosiła miesięczna pensja, oto one:

  • staż pracy - im dłużej przedstawiciel handlowy pracuje na swoim stanowisku i im większe ma doświadczenie, tym korzystniejsze wynagrodzenie;

  • wykształcenie - warto pamiętać, że przedstawiciel handlowy nie musi mieć skończonych studiów, niewątpliwie osoby z wyższym wykształceniem, szczególnie zgodnym z zawodem, mogą liczyć na wyższe dochody;

  • wielkość firmy - praca dla niewielkiego przedsiębiorstwa może przynieść niższe wynagrodzenie, natomiast praca w dużej korporacji z pewnością będzie doceniona wyższą pensją, a także dodatkami za wyniki w pracy;

  • województwo, w jakim znajduje się siedziba firmy;

Waro zaznaczyć, że przedstawiciele handlowi, nawet na najniższym szczeblu swojej kariery potrafią zarbiać bardzo atrakcyjne, znacznie powyżej minimalnej krajowej

Stopnie kariery zawodowej

Przedstawicielem handlowym najczęściej są mężczyźni, zgodnie z aktualnymi danymi ponad 70% wszystkich przedstawicieli handlowych na stanowisku specjalisty to właśnie mężczyźni. Procentowo, więcej kobiet zajmuje niższe stanowisko, pracując jako młodszy specjalista, choć to tylko 37% procent, co ukazuje, że to środowisko zdominowane przez przedstawicieli płci męskiej.

W przypadku przedstawicieli handlowych wyróżniamy trzy stopnie kariery zawodowej. Awans najczęściej zależy od stażu pracy, wyników sprzedaży oraz skuteczności w realizowaniu planów marketingowych. Ścieżka kariery przedstawiciela handlowego dzieli się na trzy etapy, dlatego wyróżniamy:

  • młodszego specjalistę;

  • specjalistę;

  • starszego specjalistę;

Awans zawsze wiąże się z podniesieniem wynagrodzenia, co oznacza, że przedsiębiorca handlowy zajmujący stanowisko starszego specjalisty może liczyć na dużo korzystniejszą wypłatę.

Zarobki przedstawicieli handlowych

Zarobki przedstawicieli handlowych zależne są bardzo od tego, w jakim województwie pracuje przedstawiciel. Najniższe zarobki osiągają przedstawiciele finansowi pracujący na terenie województwa opolskiego (średnia netto 3280 złotych), lubelskiego (średnia netto 3260 złotych) oraz warmińsko-mazurskiego (średnia netto 3115 złotych).

Zdecydowanie więcej zarabiają przedstawiciele handlowi, którzy pracują na terenie województwa mazowieckiego (średnie wynagrodzenie netto 4870 złotych, małopolskiego (średnia netto 4260 złotych) oraz pomorskiego (średnia netto 4210 złotych).

Zgodnie z najnowszymi analizami rynku, średnie wynagrodzenie przedstawiciela handlowego w Polsce co 3500 złotych netto, co oznacza, że średnie wynagrodzenie brutto wynosi 4839 złotych.

Na naszej stronie możesz bezpiecznie i całkowicie bezpłatnie skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń, który pomoże ci szybko obliczyć kwotę netto lub brutto.

Jakie wymagania stawiają pracodawcy zatrudniający przedstawicieli handlowych?

Chcesz rozpocząć karierę jako przedstawiciel handlowy? Uważasz, że masz wszelkie predyspozycje do tego, by poradzić sobie na takim stanowisku i osiągać duże sukcesy w branży?

Sprawdź, czego od potencjalnego przedstawiciela handlowego oczekują pracodawcy. Okazuje się, że wymagania, jakie określane są m.in. w ofertach pracy, nie różnią się mimo tego, że branża jest bardzo zróżnicowana. Od przedstawiciela handlowego wymaga się przede wszystkim stażu pracy na podobnym stanowisku, pewności siebie, otwartości i umiejętności nawiązywania kontaktów, wiedzy z zakresu negocjacji, sprzedaży i marketingu. Wymagane jest także prawo jazdy kategorii B, znajomość obsługi pakietu MS Office, a często także biegła znajomość języka obcego. Od przedstawiciela handlowego wymaga się nastawienia na sukces, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, łatwości w komunikacji, a także dobrej organizacji pracy. Wymagane jest minimum średnie wykształcenie, choć potencjalni pracownicy z wyższym wykształceniem, mogą oczekiwać korzystniejszego wyniku podczas rekrutacji, a co ważniejsze, wyższego wynagrodzenia.

Komentarze

Powiązane artykuły

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa 2023 – o ile wzrosła pensja minimalna w styczniu? Jakie zmiany przewidziano w kolejnych miesiącach? Wynagrodzenia z roku na rok są wyższe, a rządzący obiecują dalsze podwyżki. Sprawdzamy, ile wynosi obecnie najniższa krajowa netto i brutto oraz jakie są prognozy na najbliższy czas dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

...potrzeby konsumpcyjne, z którymi dawniej bez problemu mogli się uporać. Ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie? W jaki sposób wykorzystać kalkulator wynagrodzeń przy wyliczaniu pensji netto? Średnia krajowa pensja, w przeciwieństwie do pensji minimalnej, nie jest ustalana odgórnie przez rząd, a odzwierciedla...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

...dochodów netto i brutto? To wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby ci się wydawać. Na naszej stronie znajdziesz bardzo przydatny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże ci w zaledwie kilka minut ustalić np. kwotę twoich zarobków brutto na podstawie dochodów netto, lub odwrotnie, obliczyć...

Zobacz więcej
6 min. czytania