Na co patrzy bank przy kredycie? Podczas oceny zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę dochód, ponieważ jest to wskaźnik, który pozwala określić, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać kredyt.
Banki badać będą też inne czynniki, takie jak historia kredytowa, suma zobowiązań, stabilność zatrudnienia i wiele innych, ale dochód jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zdolność kredytową. Dochód netto (czyli dochód po odjęciu wszystkich kosztów) jest często używany do obliczenia zdolności kredytowej, ponieważ odzwierciedla to, ile pieniędzy pozostaje na spłatę ewentualnego kredytu.
Banki stosują różne wskaźniki, aby określić, ile kredytu może być udzielone osobie na podstawie jej dochodu, przy czym nie powinien on przekraczać pewnego procentu dochodu netto, aby pozostała elastyczność finansowa na inne wydatki. Oznacza to więc, że pod uwagę brany jest wyłącznie dochód do kredytu hipotecznego, przychód nie ma tu większego znaczenia. Podobnie wygląda to w przypadku przedsiębiorców.
Warto wiedzieć:
Oceniając zdolność kredytową w różnych firmach, stosowane są zróżnicowane metody. Jednym z najprostszych sposobów na określenie tej zdolności jest analiza księgi przychodów i rozchodów. W takim przypadku banki przyglądają się średniemu dochodowi netto za ostatnie 12 lub 24 miesiące.
Dochód netto jest wynikiem matematycznym, który powstaje poprzez odjęcie wszystkich kosztów od uzyskanych przychodów. Dochód brutto, uzyskany w ten sposób, jest dalej redukowany o podatek i składki ZUS, co tworzy dochód netto.
Czy zaciągnięcie kredytu jest przychodem? Kredyt sam w sobie nie jest przychodem. Kredyt to pożyczka lub środki pieniężne udostępnione przez bank lub inną instytucję finansową na czas określony w umowie, zobowiązanej do zwrotu.
Oznacza to, że pieniądze otrzymane w formie kredytu nie stanowią przychodu w tradycyjnym sensie. Co więcej, kiedy spłacasz kredyt, nie zwiększasz swojego przychodu. Spłacasz pożyczone środki, a często wraz z nimi ponoszone są koszty w postaci odsetek. Przyjęcie kredytu zwiększa Twoje zobowiązania finansowe, ale nie jest to uważane za dodatkowy przychód.
Dopiero w momencie, gdy wykorzystasz środki kredytowe na inwestycje lub inne działania generujące zyski, te zyski mogą stać się Twoim przychodem.
Koszty uzyskania przychodu są to wydatki, które można odliczyć od dochodu w celu obniżenia podstawy opodatkowania. Stanowią one pewne koszty związane z zarabianiem przychodu i są stosowane przede wszystkim w kontekście podatkowym.
Przykłady to m.in. koszty podróży służbowych, zakup materiałów biurowych czy wynajem biura. Jak to jednak wygląda w przypadku kredytu? Czy kredyt na firmę można wrzucić w koszty?
Zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów podatkowych nie są zaliczane wydatki poniesione na spłatę pożyczek czy kredytów. Wyjątek stanowią skapitalizowane odsetek od takich zobowiązań.
Czy zatem odsetki od kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu? Tak, przedsiębiorcy mają prawo wliczyć w koszty odsetki i pozostałe opłaty związane z kredytem.
Definicja kosztów uzyskania przychodów widnieje w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są nimi wydatki poniesione celem osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jeśli wysokość kosztów jest bliska wysokości przychodów, to dochód jest niewielki.
Wysokie koszty można jednak odjąć od przychodów i obniżyć konieczny do zapłaty podatek dochodowy w ramach kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczają się m.in.:
Widać zatem, że przy wysokich kosztach uzyskania przychodów można znacząco obniżyć podatek dochodowy.
Dzisiaj nie trzeba martwić się rozliczaniem deklaracji PIT, ponieważ można to zrobić automatycznie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub korzystając ze specjalnie do tego przeznaczonych programów PIT. Decydując się na pierwszą opcję, deklaracja jest praktycznie w całości, naszym zadaniem jest jedynie sprawdzić prawdziwość podanych tam informacji i uzupełnić takie, których brakuje. Rozliczanie deklaracji PIT jest więc proste, szybkie i intuicyjne.
To może Cię zainteresować: Kredyt na PIT – czy banki oferują kredyt na PIT dla zadłużonych?
Dowiedziałeś się dzisiaj, że przychód i dochód to dwa zupełnie różne pojęcia, które, choć są ze sobą bezpośrednio powiązane, to mają zupełnie inne znaczenie. Umiejętność ich rozróżnienia jest kluczowa w kontekście określania kondycji finansowej firmy. Dla codziennych potrzeb wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że prawdziwym zyskiem z tytułu działalności jest dochód, a nie przychód.
Warto jeszcze dodać, że niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć do czynienia ze stratą. Występuje ona wtedy, gdy osiągnięte przez firmę przychody są mniejsze od poniesionych przez nią kosztów. Jeśli straty zostały poniesione na skutek zdarzenia losowego lub wskutek działania siły wyższej, a był odpowiednio zabezpieczony, to można je wliczyć w koszty uzyskania przychodów. Strata musi zostać jednak odpowiednio udokumentowana i niezawiniona przez działania przedsiębiorcy.
...potrzeby konsumpcyjne, z którymi dawniej bez problemu mogli się uporać. Ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie? W jaki sposób wykorzystać kalkulator wynagrodzeń przy wyliczaniu pensji netto? Średnia krajowa pensja, w przeciwieństwie do pensji minimalnej, nie jest ustalana odgórnie przez rząd, a odzwierciedla...
...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...
...dochodów netto i brutto? To wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby ci się wydawać. Na naszej stronie znajdziesz bardzo przydatny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże ci w zaledwie kilka minut ustalić np. kwotę twoich zarobków brutto na podstawie dochodów netto, lub odwrotnie, obliczyć...