Minimalna krajowa w 2020 - stawki brutto i netto

Zaktualizowano: 2021-01-07 11:01
Opublikowano: 2020-06-24 14:48
Średnia ocena: 5,86/6 Głosów: 29

Chcesz mieć pewność, ile wynosi minimalna krajowa brutto i netto w 2020 roku? W tym artykule znajdziesz informacje, które pozwolą ci określić także to, w jaki sposób podwyższana była płaca minimalna w ostatnich latach.

Wysokość płacy minimalnej zmienia się z roku na rok. Warto śledzić te zmiany, gdyż to jedna z istotniejszych informacji dla osób, które zawarły umowę i pracuję na podstawie minimalnego wynagrodzenia. Chcesz mieć pewność, ile wynosi minimalna krajowa w 2020 roku? Interesują cię wartości brutto i netto? W tym artykule znajdziesz informacje, które pozwolą ci określić konkretne kwoty, a także przeanalizować to, w jaki sposób podwyższana była płaca minimalna w ostatnich latach i czego możemy się spodziewać już w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości i znajdziesz informacje, których tak bardzo potrzebujesz.

Wzrost płacy minimalnej w 2020 roku

Choć przewidywany był wzrost wartości minimalnego wynagrodzenia w roku 2020, rząd zdecydował się kwotę zwiększyć nie o przewidywane 200 złotych, ale aż 350 złotych. Dzięki temu płaca minimalna zamiast do 2 450 złotych brutto została podniesiona do 2 600 złotych. Rozporządzenie zostało przyjęte już we wrześniu ubiegłego roku. A wyższa wypłata trafiła do kieszeni pracowników już na początku tego roku.

Jak w ostatnich latach zmieniała się minimalna krajowa w ujęciu brutto i netto?

  • W roku 2015 minimalna kwota brutto wynosiła 1 750,00 złotych, a kwota netto 1286,16 złotych;

  • W roku 2016 minimalna krajowa brutto wynosiła 1 850,00 złotych, a kwota netto 1355,69 złotych;

  • W roku 2017 minimalna krajowa brutto wynosiła 2 000,00 złotych, a kwota netto 1459,48 złotych;

  • W roku 2018 minimalna krajowa brutto wynosiła 2 100,00 złotych, a kwota netto 1530,00 złotych;

  • W roku 2019 minimalna krajowa brutto wynosiła 2 250,00 złotych, a kwota netto 1633,78 złotych;

  • W roku 2020 minimalna krajowa wynosi 2 600,00 złotych, a kwota netto 1920,62 złotych;

Minimalna krajowa w 2021 roku - czego możemy się spodziewać?

Już teraz możemy zastanawiać się nad dalszymi krokami rządu pod względem polityki dotyczącej minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Pojawiły się pierwsze informacje, na jaką podwyżkę mogą liczyć osoby, które zatrudnione są na etat i otrzymują minimalną krajową. Choć wciąż pozostało wiele czasu do ustalenia przez Radę Ministrów odpowiedniego rozporządzenia, wato jednak śledzić aktualne informacje, choć mogą być tylko orientacyjne.

Jakiej podwyżki kwoty minimalnej możemy spodziewać się w 2021 roku? Już kilkukrotnie pojawiły się informacje, że rząd chce podwyższyć minimalne wynagrodzenie do kwoty 3 000,00 złotych, a w planach na dalsze lata pojawiają się plany na to, by ta kwota wzrosła do 2023 roku nawet do 4 000,00 złotych.

Czy jest to w zasięgu możliwości? Z pewnością warto śledzić najnowsze doniesienia i weryfikować, czy obietnice będą miały realny wpływ na działania rządu.

Minimalna stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, również mogą liczyć na systematyczne zmiany w wysokości stawki godzinowej. W 2020 roku podniesiono minimalną stawkę godzinową do kwoty 17 złotych brutto, co oznacza, że kwota netto została podniesiona do 11 złotych za godzinę pracy.

Jak na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniała się wysokość minimalnej stawki godzinowej brutto i netto?

  • W roku 2017 minimalna stawka godzinowa wynosiła 13,00 złotych brutto i 11,13 złotych netto;

  • W roku 2018 minimalna stawka godzinowa wynosiła 13,70 złotych brutto i 9,74 złotych netto;

  • W roku 2019 minimalna stawka godzinowa wynosiła 14,70 złotych brutto i 10,54 złotych netto;

  • W roku 2020 minimalna stawka godzinowa wynosi 17,00 złotych brutto i 11,00 złotych netto;

Jak obliczyć wynagrodzenie brutto lub netto?

Chcesz mieć pewność jak obliczyć swoje wynagrodzenie brutto i netto, nawet jeśli nie zarabiasz minimalnej krajowej? A może interesuje cię poznanie kosztów, jakie ponosi pracodawca, zatrudniając pracownika na konkretnych warunkach? Już nie musisz borykać się z żadnymi problemami pod tym względem, na naszej stronie znajdziesz prosty i intuicyjny kalkulator wynagrodzeń i płac, który pomoże ci ustalić wszystkie informacje, które będą ci potrzebne. Co ważniejsze, możesz z niego skorzystać niezależnie od tego, czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Nasz kalkulator jest dostosowany do tego, by większość użytkowników mogła z niego skorzystać, dodatkowo mogąc wykorzystać jego zaawansowanie. Z pomocą kalkulatora płac poznasz kwotę wynagrodzenia brutto lub netto, wysokość składek na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, chorobowe oraz zdrowotne, a także zaliczkę na podatek dochodowy od osoby fizycznej.

Szukasz nowej pracy i chcesz zweryfikować warunki przedstawionej ci umowy? A może chcesz porównać warunki różnego rodzaju umów związanych z zatrudnieniem, by móc wybrać odpowiednią? Kalkulator płac z pewnością będzie dla ciebie ciekawym narzędziem finansowym, co ważniejsze, możesz z niego skorzystać całkowicie bezpłatnie, w dowolnej dla siebie chwili, wystarczy, że będziesz mieć dostęp do internetu.

Minimalna krajowa a kredyt - czy masz szanę na zobowiązanie finansowe?

Szukasz odpowiedniego kredytu gotówkowego, ale nie wiesz, czy minimalna krajowa pozwoli ci skorzystać z usługi na dowolny cel? Dzięki elastyczności ofert banków, bez trudu otrzymasz zgodę kredytową. Musisz jednak wykazać zdolność kredytową odpowiednią do wysokości zadłużenia oraz terminu spłaty. Jeśli chcesz obliczyć ją samodzielnie, możesz skorzystać z naszego kalkulatora zdolności kredytowej. W zaledwie kilka minut sprawdzisz, czy bank będzie zainteresowany zawarciem z tobą umowy. Co ważniejsze, jeśli liczysz na kredyt gotówkowy o wyższej kwocie, zastanów się nad wydłużeniem terminu spłaty, dzięki temu obniżysz swoją miesięczną ratę, a jednocześnie podniesiesz zdolność kredytową.

Planujesz starać się o kredyt hipoteczny, ale boisz się, że minimalna krajowa może pokrzyżować twoje plany? Jeśli zamierzasz złożyć wniosek jako singiel, faktycznie uzyskanie zgody kredytowej może okazać się nieosiągalne, jednak w innej sytuacji znajdzie się małżeństwo, w którym oboje małżonków wnosi stałe dochody do domowego budżetu.

Powiązane artykuły

Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.
Zobacz więcej
Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa - co musisz wiedzieć na temat tego wskaźnika? Czy średnia krajowa odzwierciedla finanse Polaków? Przekonaj się, ile aktualnie wynosi średnia krajowa w Polsce i jak należy interpretować popularne dane o zarobkach.
Zobacz więcej
Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto została podwyższona już na początku roku 2020. Sprawdź, ile aktualnie wynosi ta stawka, a także jakie zmiany szykują się już od przyszłego roku.
Zobacz więcej
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.
Zobacz więcej
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę.
Zobacz więcej