Co to jest promesa zatrudnienia?

Zaktualizowano: 2020-10-29 09:57
Opublikowano: 2020-10-20 15:24
Średnia ocena: 5,75/6 Głosów: 24
Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.

Bank wymaga od ciebie promesy zatrudnienia, zanim otrzymasz zgodę na kredyt, a ty pierwszy raz spotykasz się z tym pojęciem? Czym jest promesa zatrudnienia? Jakie dane muszą znajdować się w takim dokumencie? W jakiej sytuacji promesa zatrudnienia może okazać się przydatna? Jakie są skutki zerwania umowy, jaką jest promesa zatrudnienia? To pytania, które mogą pojawić się, jeśli nie masz doświadczenia z promesą zatrudnienia, a nadszedł czas, że musisz taki dokument zdobyć. W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut na zapoznanie się z naszymi poradami, a wszystkie twoje wątpliwości zostaną bez trudu wyjaśnione.

Promesa zatrudnienia - definicja

Promesa zatrudnienia jest dokumentem, który może wystawić pracodawca, deklarując, że druga strona umowy, zostanie zatrudniona w określonym czasie, na konkretnych warunkach. To umowa cywilnoprawna, która jest gwarancją np. ciągłości zatrudnienia, jeśli pracownik wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy na czas określony. Promesa zatrudnienia stanowi także formę umowy przedwstępnej, dając zapewnienie i bezpieczeństwo zarówno pracownikowi firmy, jak i pracodawcy, który liczy na zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika.

Promesa zatrudnienia okazuje się bardzo przydatna w przypadku kredytu hipotecznego, w ten sposób bank może udzielić kredytu na mieszkanie, czy nawet budowę domu, klientowi, który aktualnie posiada umowę o pracę na czas określony, czy zatrudniony jest na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Warto mieć na uwadze to, że rynek pracy w Polsce chętnie korzysta z umów cywilnoprawnych, które niestety mogą mieć wpływ na negatywną ocenę zdolności kredytowej klienta banku.

Jakie informacje powinny zostać zawarte w promesie zatrudnienia? Oto lista najważniejszych danych, które muszą pojawić się w umowie:

  • dane stron zawierających umowę;

  • datę oraz miejsce zawarcia umowy;

  • podpis oraz pieczątkę pracodawcy;

  • informacje związane z przyszłym wynagrodzeniem (dochody brutto nie mogą być niższe, niż aktualne wynagrodzenie pracownika);

  • informacja o formie zatrudnienia;

  • termin zawarcia przyszłej umowy między stronami.

Kiedy promesa zatrudnienia może okazać się niezbędna?

Promesa zatrudnienia przyda ci się m.in. podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny, czy inne zadłużenie, które wymaga bardzo dokładnej weryfikacji twojego zatrudnienia. Jednak może się okazać, że to nie jedyna sytuacja, w której promesa zatrudnienia może okazać się potrzebna. Kiedy taki dokument okaże się przydatny? Oto kilka sytuacji, w których podpisanie tej umowy przedwstępnej może okazać się korzystne:

  • promesa związana z pracą za granicą pozwala uzyskać zezwolenie na dłuższy pobyt poza granicami kraju;

  • promesa zatrudnienia może okazać się przydatna podczas starania się o sądowe przyznanie opieki nad dzieckiem;

  • promesa zatrudnienia gwarantuje zatrudnienie, gdy przyszły pracownik wciąż zatrudniony jest w innej firmie i nie może jeszcze podjąć nowej pracy. To zabezpieczenie zarówno dla pracodawcy jak i pracownika, że po okresie wypowiedzenia strony podpiszą ostateczną umowę i rozpoczną współpracę.

Promesa zatrudnienia a wnioskowanie o kredyt

Zdolność kredytowa klienta banku jest niezwykle istotna. Instytucja przed wydaniem decyzji o przyznaniu zgody kredytowej zobowiązana jest do weryfikacji pod względem zdolności kredytowej oraz historii kredytowej wnioskującego o zadłużenie. Kluczowe dla banku będzie nie tylko to, ile wynosi miesięczne wynagrodzenie kredytobiorcy, ale także to, jaka jest jego forma zatrudnienia. W dużo korzystniejszej sytuacji są osoby, które posiadają zatrudnienie na czas nieokreślony, umowa tego typu zapewnia korzystniejszą ocenę zdolności kredytowej. Co jednak z klientami, których umowa zgodnie z warunkami ustalonymi z pracodawcą, wygasa w trakcie przewidywanego terminu spłaty zobowiązania? Taka sytuacja może bardzo niekorzystnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej klienta. Bank może zatem poprosić o promesę zatrudnienia, jednocześnie obniżając ryzyko kredytowe związane z zadłużeniem. Ten dokument będzie szczególnie potrzebny w przypadku kredytów długoterminowych, np. kredytu hipotecznego, pożyczki hipotecznej czy kredytu konsolidacyjnego.

Kalkulator wynagrodzeń - czemu warto z niego skorzystać?

Chcesz porównać swoje wynagrodzenie brutto i netto? A może interesuje cię, jak wysokie są składki potrącane co miesiąc z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić atrakcyjność podpisania umowy z pracodawcą w różnych wariantach, od umowy o pracę po umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. Musisz pamiętać, że składki będą się różniły w zależności od rodzaju umowy, a co się z tym wiąże, możesz sprawdzić, która umowa zagwarantuje ci najlepsze warunki finansowe.

Innym narzędziem finansowym, które może być dla ciebie równie atrakcyjne, jest kalkulator zdolności kredytowej. Z pomocą tego kalkulatora bardzo szybko przekonasz się, czy twoje dochody pozwolą ci spłacić zobowiązanie, o jakie planujesz się starać.

Promesa zatrudnienia - skutki zerwania umowy

Promesa zatrudnienia daje zabezpieczenie finansowe i ciągłość zatrudnienia, a dla pracodawcy jest to gwarancja pozyskania pracownika. Co jednak w sytuacji, gdy umowa zostanie zerwana ze względu na to, że jedna ze stron nie wywiąże się z przewidzianych ustaleń? Okazuje się, że zerwanie promesy zatrudnienia może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującym kodeksem cywilnym, poszkodowana strona umowy, może żadać naprawienia szkody i oczekiwać odszkodowania, którego wysokość powinna zostać ustalona w momencie zawarcia umowy promesy zatrudnienia.

Podsumowanie

Promesa zatrudnienia daje szansę na zdobycie zobowiązania nawet w sytuacji, jeśli klient banku z pozoru nie może przedstawić korzystnych dokumentów, potwierdzających jego stałe zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że promesa zatrudnienia nie jest tym samym co zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach. Zawarcie umowy nie gwarantuje spełnienia wszystkich warunków, dlatego też bank może dowolnie zinterpretować promesę zatrudnienia i nawet po otrzymaniu takiego dokumentu, odmówić udzielenia kredytu.

Promesa zatrudnienia może jednak znacznie pomóc podczas wnioskowania o kredyt, warto więc wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty i przedstawić je w banku, jeśli masz nadzieję, że właśnie dzięki temu twój scoring bankowy będzie wyższy, a ty będziesz mieć szansę na otrzymanie kredytu.

Alternatywne rozwiązanie? Jeśli promesa zatrudnienie nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków, być może jedynym rozwiązaniem będzie zmiana umowy tymczasowej na stałą, bez określonej daty zakończenia współpracy między pracownikiem a pracodawcą.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w {{year}}?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w 2024?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają podjęcie pracy w tym zawodzie. Jak się okazuje, możliwości zatrudnienia jest całkiem sporo, w końcu przedstawiciele handlowi zatrudnianiu są w różnych branżach i firmach. Na jakie zarobki mogą liczyć?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile zarabia nauczyciel w {{year}}?

Ile zarabia nauczyciel w 2024?

...nauczyciel matematyki, a ile zarabia nauczyciel języka polskiego. Sprawdź też, ile zarabia nauczyciel wf! Dane te pozwoli oszacować kalkulator wynagrodzeń. Wysokość wynagrodzenia pedagogów zależy od awansu, który nauczyciele otrzymują w kolejnych latach swojej pracy. Awans zawodowy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi średnia krajowa w {{year}} roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2024 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

Średnia krajowa w 2024 roku – ile wynosi? Od czego zależy jej poziom? Dzisiaj sprawdzamy, jak kształtuje się przeciętne wynagrodzenie Polaków i o ile wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przedstawiamy aktualne informacje!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Najniższa krajowa netto i brutto {{year}}

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2024?

Najniższa krajowa w 2024 roku będzie standardowo wyższa niż w roku poprzednim. Przez pierwsze 6 miesięcy będzie ona miała inną kwotę niż przez kolejne pół roku. Zobacz, ile wynosi najniższa krajowa i minimalna stawka godzinowa brutto i netto. Ile zarobią Polacy w 2024 roku?
Zobacz więcej
8 min. czytania
Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
6 min. czytania