Konta bankowe 9 min. czytania

Jak anulować przelew?

Zaktualizowano: 2021-02-03 14:19
Opublikowano: 2020-04-27 15:02
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 23
Jak anulować przelew?

Czy anulowanie przelewu jest możliwe? Jeśli tak, to kiedy można to zrobić? Zdecydowana większość działających w Polsce instytucji bankowych odpowiada klientom: jest to możliwe tylko przed wejściem przelewów bankowych na sesję Elixir.

Przelew to obecnie jedna z najpopularniejszych form transferowania środków finansowych. Bez wychodzenia z domu całkiem za darmo możemy wysłać pieniądze na dowolnie wybrany rachunek bankowy. Warunkiem jest jedynie posiadanie dostępu do internetu oraz rachunku bankowego wraz z dostępem do bankowości elektronicznej. Z racji tego, iż numery rachunków bankowych są dość długie, sporo osób ma czasem problem z prawidłową realizacją przelewu. Co zrobić, gdy wyślemy pieniądze na nieprawidłowe konto? Jak anulować przelew? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Przelewy bankowe - wygodna forma transferowania środków

Jak pokazują statystyki, przelewy bankowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W lipcu 2018 roku zrealizowano około 2 milionów tego typu transakcji. Czasami jednak można pomylić się przy wpisywaniu numeru rachunku. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy anulowanie przelewów jest w ogóle możliwe?

Klasyczne przelewy bankowe realizowane są wtedy, gdy nadawca, jako płatnik, przekaże do banku dyspozycję wysłania określonej kwoty z rachunku bankowego na rachunek bankowy odbiorcy, czyli beneficjenta. Aby transakcja doszła do skutku, nadawca musi oczywiście posiadać na swoim koncie odpowiednią ilość środków.

Zaraz po wysłaniu przelewu, bank odbiera od nas zlecenia, a następnie cała transakcja jest księgowana w systemie Krajowej Izby Rozliczeniowej. Później przelew oczekuje na otwarcie sesji przychodzącej w banku adresata. Bank adresata odbiera przelew, po czym przesyła go do właściwej osoby.

Czy anulowanie przelewu jest możliwe? Jeśli tak, to kiedy można to zrobić? Zdecydowana większość działających w Polsce instytucji bankowych odpowiada klientom: jest to możliwe tylko przed wejściem przelewów bankowych na sesję Elixir.

Sesje ELIXIR w bankach - najważniejsze informacje

Każda instytucja bankowa organizuje sesje ELIXIR, czyli sesje księgowania przelewów przychodzących i wychodzących w nieco innych godzinach. Sesje ELIXIR są realizowane wyłącznie w dni robocze. Trzeba oczywiście pamiętać także o tym, że zanim środki trafią z jednego banku do drugiego, są one jeszcze księgowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Od poniedziałku do piątku przelewy pomiędzy bankami są realizowane w sesjach ściśle określonych przez KIR. Są one następujące:

 • sesja pierwsza - trwa on od godziny 10:30 do 11:00,

 • sesja druga - trwa ona od godziny 14:00 do 15:00,

 • sesja trzecia - trwa ona od godziny 17:00 do 17:30.

Ile trzeba czekać na przelew bankowy?

Każdy przelew bankowy musi najpierw przejść przez sesję wychodzącą z banku nadawcy, następnie jest księgowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, a na koniec przechodzi przez sesję przychodzącą w banku adresata przelewu. O czasie oczekiwania na pojawienie się pieniędzy u adresata decyduje przede wszystkim godzina, w której została wysłana dyspozycja realizacji przelewu w banku nadawcy.

Jak anulować przelew bankowy - instrukcja

Numery rachunków bankowych nie należą do krótkich. Jeśli przepisujemy je ręcznie z kartki, o pomyłkę nie trudno. Z tego względu mnóstwo polskich konsumentów zastanawia się jak anulować przelew bankowy. Czy wycofanie przelewu jest w ogóle w Polsce możliwe? Warto wiedzieć, że w większości funkcjonujących w naszym kraju banków możliwe jest anulowanie dyspozycji przelewu. Z reguły taka usługa jest bezpłatna i nie wiąże się z obowiązkiem ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat. Niektóre banki za anulowanie przelewu każą sobie dodatkowo zapłacić.

W zależności od tego, w jakim banku posiadamy konto, można anulować przelew bankowy na jeden z trzech dostępnych sposobów. Są one następujące:

 • wycofanie przelewu w systemie bankowości elektronicznej - ta opcja dostępna jest najrzadziej. Z reguły dotyczy też wyłącznie przelewów z datą przyszłą;

 • wycofanie przelewu poprzez zgłoszenie dyspozycji na infolinii - ta metoda anulowania przelewu jest najpopularniejsza;

 • wycofanie przelewu poprzez wizytę w oddziale banku.

Oto lista banków, w których możliwe jest wycofanie przelewów, które nie trafiły jeszcze do sesji wychodzącej ELIXIR:

 1. Bank BNP Paribas - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Za taką usługę trzeba również zapłacić 25 złotych.

 2. Citi Handlowy - wycofanie przelewu można zgłosić tylko na infolinii. Usługa wycofania przelewu w Citi Handlowy jest bezpłatna.

 3. Credit Agricole - wycofanie przelewu możliwe jest wyłącznie w placówce Credit Agricole. Dodatkowo możliwe jest wycofanie wyłącznie tych przelewów, które zlecono w placówce.

 4. Eurobank - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Usługa wycofania przelewu w Eurobank jest bezpłatna.

 5. Getinbank - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Usługa wycofania przelewu w Getinbank jest bezpłatna.

 6. mBank - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Usługa wycofania przelewu w mBank jest bezpłatna.

 7. PKO BP - PKO BP to jedyny bank, u którego przelew można wycofać z poziomu bankowości internetowej. Dodatkowo jest to usługa bezpłatna.

 8. Santander Bank Polska - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Za taką usługę trzeba zapłacić 25 złotych.

 9. Idea Bank - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Usługa wycofania przelewu w Idea Bank jest bezpłatna.

Z kolei w Banku Millennium można wycofać wyłącznie zlecenie stałe bądź zlecenie z datą przyszłą.

Błąd w przelewie - co należy wtedy zrobić?

Należy pamiętać o tym, że mimo tego, iż sporo banków pozwala swoim klientom na wycofanie dyspozycji realizacji przelewu, zawsze trzeba zachowywać szczególną ostrożność. Przed realizacją jakiegokolwiek przelewu zawsze powinno się kilka razy sprawdzić, czy wszystkie wpisane dane się zgadzają. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów i straconego czasu. Co zrobić, gdy zauważymy, że w już realizowanym przelewie jest błąd?

W sytuacji, gdy w wysłanym przelewie znalazł się błąd w danych adresata przelewu, nie musimy się martwić. W chwili obecnej instytucje bankowe weryfikują odbiorców wyłącznie po numerze rachunku bankowego adresata. Jeśli imię i nazwisko odbiorcy zostało wpisane w sposób nieprawidłowy, to nie ma żadnych powodów do obaw. Pieniądze i tak trafią do adresata, a wobec nadawcy nie zostaną wyciągnięte jakiekolwiek nieprzyjemne konsekwencje.

Z kolei gdy w przelewie została wpisana błędna kwota przelewu, wtedy sytuacja jest już trochę inna. W takim przypadku trzeba zgłosić się do adresata, aby zwrócił nam nienależnie uzyskane środki. Uwaga: jeśli przelew zaplanowany jest w systemie bankowości elektronicznej z datą przyszłą, można go w łatwy i szybki sposób anulować. Wycofanie takiego przelewu z datą przyszłą można też załatwić podczas wizyty w oddziale banku. Co zrobić, gdy bank odmówi nam anulowania przelewu z datą przyszłą? Na taką ewentualność również jest rozwiązanie. W takim przypadku trzeba po prostu wypłacić w bankomacie wszystkie środki bądź przelać je na inne konto.

Najgorszym z możliwych błędów jest oczywiście błędne wpisanie numeru rachunku bankowego. Jeżeli nasz przelew jest zaplanowany z datą przyszłą, rozwiązanie problemu jest proste - wystarczy anulować zaplanowaną transakcję z poziomu bankowości elektronicznej lub zgłosić się do placówki banku. Jeśli transakcja została już wysłana do adresata, sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Przelew na nieistniejący rachunek bankowy

Przelew na nieistniejący bądź nieaktualny numer rachunku pojawia się z reguły wtedy, gdy zlecamy przelew z płatnością za telefon lub internet bądź oddajemy swoim znajomym środki finansowe wykorzystując opcję o nazwie “zdefiniowani odbiorcy”. W takiej sytuacji okazuje się, że firma telekomunikacyjna bądź dostawca internetu zmienił rachunek bankowy. Warto wiedzieć, że zlikwidowane rachunki bankowe nie przechodzą do puli numerów, które można byłoby wykorzystać ponownie. Oznacza to, że gdy wyślemy środki na nieistniejący numer rachunku, to nie trafią one do kogoś innego.

Jeśli zorientujemy się w porę, że dany numer rachunku bankowego jest nieaktualny, można zadzwonić na infolinię, odwiedzić placówkę banku bądź wysłać dyspozycję wycofania przelewu z poziomu bankowości elektronicznej. Z kolei, jeśli zorientujemy się już po wysłaniu przelewu, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Instytucje bankowe mają maksymalnie 4 dni robocze, aby zwrócić środki przelane na nieaktualne konta bankowe.

Przelew na zły rachunek bankowy - nowe przepisy w polskim prawie

Od 2018 roku obowiązują nowe przepisy odnośnie źle zrealizowanych przelewów bankowych. Od tej pory klienci banków, którzy wysłali przelew na nieprawidłowy numer rachunku, mogą korzystać z nowych narzędzi pozwalających na łatwiejsze odzyskanie pieniędzy. W nowych przepisach przewidziano odstępstwo od obowiązku zachowania przez bank tajemnicy bankowej. Aby jednak skorzystać ze zwrotu środków w ramach tej nowej procedury, trzeba odczekać trochę czasu.

Procedurę należy rozpocząć od zgłoszenia bankowi, że zaszła pomyłka w realizacji jednego z naszych przelewów. Bank ma trzy dni na to, aby poinformować adresata pechowego przelewu, że pieniądze znalazły się na jego koncie w wyniku pomyłki. Bank nakazuje adresatowi zwrócić pieniądze na specjalny rachunek techniczny. Jest to konieczne do tego, aby adresat przelewu mógł zachować pełną anonimowość. Adresat nieprawidłowego przelewu na zwrot środków będzie miał kolejne 30 dni roboczych. Jeśli polubowne rozwiązanie sprawy nie dojdzie do skutku, dane osobowe odbiorcy przelewu zostaną udostępnione nadawcy. W takim przypadku nadawca aby odzyskać środki może już skierować wyłącznie sprawę do sądu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest i jak działa karta Curve? Opinie, warunki, opłaty
03.12.2021

Czym jest i jak działa karta Curve? Opinie, warunki, opłaty

...lub kilkoma rachunkami. Aby ją otrzymać, nie musisz otwierać konta osobistego czy nawet prosić o założenie rachunku technicznego dla...

...wiedzieć również, że przy wypłacie pieniędzy w bankomacie z karty kredytowej niestety bank pobierze dodatkową opłatę, nawet jeśli takiej...

Zobacz więcej
18 min. czytania
Na czym polega upoważnienie do konta bankowego?
15.11.2021

Na czym polega upoważnienie do konta bankowego? Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?

...klientem mBanku, niezbędne jest zweryfikowanie jej tożsamości. Do konta osobistego da się ustanowić dwóch pełnomocników naraz. Upoważnienie do...

...prowadzonej przeciwko osobie upoważnionej. Sprawdź też: Wspólne konto bankowe – czy to się opłaca?...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Karta wielowalutowa − jak działa i gdzie zamówić kartę wielowalutową?
03.11.2021

Karta wielowalutowa − jak działa i gdzie zamówić kartę wielowalutową?

...pozwoli na bezpłatne otworzenie rachunków walutowych do głównego konta osobistego prowadzonego w złotówkach. Kliknij i sprawdź: Jaki to bank?...

...kliknij i sprawdź: Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?
07.10.2021

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

...rynku finansowego. W ofertach banków znaleźć można zarówno produkty depozytowe, tj. rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe i lokaty, jak i produkty kredytowe, wśród których prym wiodą kredyty gotówkowe czy hipoteczne. Każdy bank ma przypisany konkretny numer identyfikacyjny, stanowiący ciąg cyfr w numerach rachunków klientów prywatnych, firmowych i instytucjonalnych. Jak trafnie rozpoznać, jaki...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
20.09.2021

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

...o jego ochronę. Dowiedz się: Kredyt na klik online - ile kosztuje kredyt gotówkowy na klik? Karty płatnicze, aplikacje bankowe czy dostęp do...

...nawet tych urzędowych czy związanych z finansami (np.wzięcie kredytu gotówkowego czy założenie konta osobistego). Niestety większe zainteresowanie...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?
17.09.2021

Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?

...większość osób otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio na konto bankowe. To także na nim zazwyczaj grodzimy większość naszych...

...grodzimy większość naszych oszczędności. Nagłe odcięcie od konta bankowego może zatem sprawić, że stracimy dostęp do własnych...

Zobacz więcej
8 min. czytania