Konta bankowe 8 min. czytania

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

Zaktualizowano: 2022-08-05 09:49
Opublikowano: 2020-04-27 15:02
Średnia ocena: 5,62/6 Głosów: 26
Jak anulować przelew?

Jak anulować przelew? Pośpiech sprawia, że coraz częściej zdarza nam się zlecić transfer środków na złą kwotę lub do niewłaściwego odbiorcy. Co robić w takiej sytuacji? Czy cofnięcie przelewu jest w ogóle możliwe? Sprawdźmy, jak to wygląda w poszczególnych bankach.

Fakt, że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup.

Ogromna liczba wykonywanych przelewów nierzadko jednak przekłada się na kosztowne pomyłki. Na szczęście opierając się na opinii większości banków, wiele z nich możemy odkręcić.

Czy można anulować przelew w banku?

Mamy dobrą informację! Odpowiedź na pytanie: czy można cofnąć przelew internetowy, jest twierdząca. Jednak tylko w niektórych przypadkach. W większości banków możliwe jest anulowanie transakcji pod warunkiem, że ta została wykonana w trybie zwykłym przed sesją Elixir.

Czy bank może cofnąć każdy przelew? Nie. W momencie, gdy trafi on do sesji, nie możesz już nic zrobić oprócz zgłoszenia się do odbiorcy z prośbą o zwrot.

Taka sama odpowiedź dotyczy pytania: czy można cofnąć przelew natychmiastowy? Niestety odkręcenie takiej pomyłki jest bardziej kłopotliwe i nikt nie gwarantuje, w jakim czasie odzyskasz swoje pieniądze.


Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę? Gdzie zgłosić wciągnięcie karty i czy można ją odzyskać?


Kiedy można cofnąć przelew?

Jak już zostało wspomniane, przelew możesz cofnąć jedynie w niektórych bankach i tylko wtedy, gdy transakcja została zlecona przed sesją Elixir. Każda instytucja ma ustalone swoje indywidualne godziny i najczęściej przelewy realizowane są w porannej, popołudniowej i wieczornej sesji rozrachunkowej.

Zasady te obowiązują każdego klienta, bez znaczenia, z jakiego powodu chce anulować przelew.

Przelew na złe konto bankowe

Niepoprawny numer rachunku bankowego to jedna z najczęstszych pomyłek. Przepisując długi ciąg cyfr, nietrudno o pomyłkę. Niezależnie od pozostałych danych przelewu (np. imienia i nazwiska czy adresu), bank weryfikuje odbiorcę jedynie po numerze konta. Jeśli nie zostanie on poprawnie wpisany, Twoje środki trafią do niewłaściwej osoby.

Błąd w zleconym przelewie

W tym przypadku może się okazać, że anulowanie transakcji w ogóle nie będzie konieczne. Jeśli błąd dotyczy np. adresu, nazwiska czy nawet tytułu przelewu – środki i tak trafią do właściwego odbiorcy. Warto jednak w takiej sytuacji skontaktować się z adresatem i poinformować go o ewentualnej pomyłce.

Nieco gorzej wygląda sytuacja, kiedy błąd pojawi się w kwocie przelewu. W przypadku gdy będzie ona zbyt mała, wystarczy zlecić drugi transfer, który wyrówna saldo. W przypadku zbyt dużej kwoty należy anulować przelew lub poprosić odbiorcę o zwrot należnej różnicy.


Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?


Przelew na nieistniejące konto bankowe

Wbrew pozorom taka pomyłka może być najłagodniejsza w skutkach. W większości przypadków po wpisaniu numeru konta, który nie istnieje, system bankowy poinformuje Cię o błędnym numerze i zablokuje realizację przelewu.

Jak anulować przelew? Krok po kroku

Większość funkcjonujących w naszym kraju banków umożliwia anulowanie dyspozycji przelewu. Z reguły taka usługa jest bezpłatna i nie wiąże się z obowiązkiem ponoszenia dodatkowych opłat.

Proces anulacji może wyglądać jednak nieco inaczej w każdym banku. Najczęściej całą operację można wykonać, kontaktując się z infolinią lub z poziomu bankowości elektronicznej.

Jak anulować przelew, który został już puszczony? Natychmiast po wykryciu błędu skontaktuj się z infolinią banku. Pracownik być może zablokuje przelew, jeśli transfer został wykonany przed sesją Elixir.

Jak anulować przelew oczekujący? Anulowanie takiego przelewu jest najprostsze. Wystarczy, że wykonasz trzy kroki. 

 • Krok 1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej.
 • Krok 2. Wybierz zaplanowany przelew.
 • Krok 3. Zaznacz opcję „modyfikuj”, aby zmienić kwotę lub odbiorcę, lub też „usuń”, aby całkowicie anulować przelew. 

Jak anulować przelew w wybranych bankach? Przykłady

Proces anulowania dyspozycji przelewu będzie wyglądał nieco inaczej w każdym banku. Niektóre z nich umożliwiają cofanie jedynie przyszłych transakcji, a inne również tych, które zostały już zlecone.

Zastanawiasz się jak anulować przelew w aplikacji mBank lub będąc klientem Alior Banku? Sprawdziliśmy, jak to wygląda w poszczególnych instytucjach.

 • Jak anulować przelew PKO? Poprzez infolinię lub w placówce banku. Klienci mogą również skorzystać z bankowości internetowej. Jak anulować przelew iPKO? Po zalogowaniu wystarczy wybrać z menu opcję: Rachunki, a następnie zaznaczyć przelew, który zamierzasz wycofać i potwierdzić zmianę dyspozycji narzędziem autoryzacji. W ten sposób można anulować jedynie przelewy oczekujące.
 • Jak anulować przelew mBank? Instytucja umożliwia skasowanie jedynie przelewu, który ma status „oczekujący” i „przyszły”. Nie mogą one jednak zostać anulowane w dniu realizacji. Chcąc anulować przelew, wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i przejść do zakładki „operacje zaplanowane”. Po zaznaczeniu przelewu można go usunąć lub zmodyfikować.
 • Jak anulować przelew Millennium? Bank umożliwia wycofanie jedynie zaplanowanego przelewu. Niestety nie ma możliwości anulowania zleconego już transferu.
 • Jak anulować przelew Santander? Bank umożliwia swoim klientom anulowanie transferu jedynie w przypadku gdy ci złożą prośbę osobiście w oddziale banku lub skontaktują się z infolinią.
 • Jak anulować przelew Alior Bank? W przypadku prawidłowo zatwierdzonego przelewu krajowego bank nie może cofnąć zlecenia. W takiej sytuacji klientowi pozostaje jedynie kontakt z odbiorcą przelewu. Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku przelewu zagranicznego. Wtedy, bank ma możliwość przyjęcia dyspozycji odwołania, jednak nie daje żadnej gwarancji, że uda się go zatrzymać.
 • Jak anulować przelew BNP Paribas? Klient, który chce anulować przelew, powinien niezwłocznie skontaktować się z infolinią banku. Podczas rozmowy, pracownik przekaże klientowi kroki, które musi uczynić w tej sytuacji.
 • Jak anulować przelew w Banku Spółdzielczym? Instytucja umożliwia cofnięcie jedynie przelewu zaplanowanego. Aby to zrobić, wystarczy zaznaczyć wybraną transakcję, a następnie wybrać komendę „Usuń”. Konieczne będzie również podanie jednorazowego hasła.
 • Jak anulować przelew w ING? Wystarczy zalogować się do aplikacji „Moje ING”, a następnie przejść do zakładki „Historia”. Jeśli przelew został zlecony przed sesją Elixir, możliwe będzie użycie opcji „Odwołaj przelew”. Jeśli opcja ta nie będzie już dostępna, to możesz skontaktować się z odbiorcą lub skorzystać z formularza zgłoszenia błędnego przelewu w Moim ING.

Ile kosztuje anulowanie przelewu?

W większości przypadków cofnięcie przelewu krajowego jest darmowe. Zwłaszcza gdy anulowanie dyspozycji dotyczy transakcji dopiero zaplanowanych. Nieco inaczej może wyglądać ta kwestia w przypadku przelewów zagranicznych lub krajowych, które zostały już zrealizowane.

Bank

Wysokość opłaty

PKO

0 zł

mBank

0 zł

Millennium

0 zł

Santander Bank

25 zł

Alior Bank

od 0 do 20 zł

BNP Paribas

25 zł od klienta indywidualnego

10 zł od klienta firmowego

Bank Spółdzielczy

0 zł

ING Bank Śląski

od 0 do 5 zł

Czy można cofnąć płatność Blikiem?

Niewątpliwie płatności wykonywane BLIK-iem są niesamowicie wygodne. Często, aby przekazać środki, nie musisz nawet znać numeru konta odbiorcy, ponieważ wystarczy sam numer telefonu. Niestety ewentualne kłopoty zaczynają się w momencie popełnienia błędu.

Jak cofnąć przelew BLIK? Anulowanie transferu będzie możliwe tylko wtedy, gdy nadawca nie dokonał jeszcze autoryzacji przelewu. Niestety opcja ta dotyczy jedynie tradycyjnych przelewów BLIK, a nie tych wykonywanych na numer telefonu.

W tym przypadku środki wysyłane są natychmiastowo do odbiorcy i jedyny sposób na ich odzyskanie, to wysłanie pisma z prośbą o zwrot.

Czy można cofnąć płatność PayPal?

Wycofanie przelewu PayPal wygląda bardzo podobnie jak w przypadku transakcji BLIK. Anulować można jedynie tę płatność, która nie została jeszcze odebrana. W takiej sytuacji wystarczy kliknąć przycisk „anuluj”, który pojawia się obok transakcji.

Niestety szansa na anulowanie takiego przelewu jest bardzo mała. Wydłużony czas realizacji transakcji ma zwykle miejsce jedynie w przypadku gdy adresat nie posiada konta PayPal.


Gdzie założyć konto bez komornika? Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?


Jak wygląda i ile trwa zwrot wycofanego przelewu?

Proces anulowania transakcji warto rozpocząć natychmiast po tym, gdy zauważysz błąd w przelewie. Czasami warto po prostu zadzwonić do banku, zamiast samodzielnie szukać dostępnej opcji.

Im szybciej skontaktujesz się z pracownikiem, tym lepiej, ponieważ czas odgrywa w tym wypadku kluczową rolę. Jeśli instytucja finansowa nie zdąży anulować transakcji, pozostanie tylko opcja kontaktu z omyłkowym adresatem i wystosowanie wezwania do zapłaty.

Zgodnie z prawem, odbiorca ma 30 dni na to, aby zwrócić środki na specjalny rachunek techniczny. Jeśli nie zgodzi się na zwrot, to zgodnie z Kodeksem cywilnym, możesz skorzystać z drogi sądowej.


Nie przegap:

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?
22.03.2023

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2023 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał. Co ciekawe, w 2024 roku będzie on niższy, prawie o połowę! Zachęcamy do dalszej lektury.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania