Jak anulować przelew?

Zaktualizowano: 03.02.2021 14:19
Opublikowano: 27.04.2020 15:02
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 18

Czy anulowanie przelewu jest możliwe? Jeśli tak, to kiedy można to zrobić? Zdecydowana większość działających w Polsce instytucji bankowych odpowiada klientom: jest to możliwe tylko przed wejściem przelewów bankowych na sesję Elixir.

Przelew to obecnie jedna z najpopularniejszych form transferowania środków finansowych. Bez wychodzenia z domu całkiem za darmo możemy wysłać pieniądze na dowolnie wybrany rachunek bankowy. Warunkiem jest jedynie posiadanie dostępu do internetu oraz rachunku bankowego wraz z dostępem do bankowości elektronicznej. Z racji tego, iż numery rachunków bankowych są dość długie, sporo osób ma czasem problem z prawidłową realizacją przelewu. Co zrobić, gdy wyślemy pieniądze na nieprawidłowe konto? Jak anulować przelew? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Przelewy bankowe - wygodna forma transferowania środków

Jak pokazują statystyki, przelewy bankowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W lipcu 2018 roku zrealizowano około 2 milionów tego typu transakcji. Czasami jednak można pomylić się przy wpisywaniu numeru rachunku. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy anulowanie przelewów jest w ogóle możliwe?

Klasyczne przelewy bankowe realizowane są wtedy, gdy nadawca, jako płatnik, przekaże do banku dyspozycję wysłania określonej kwoty z rachunku bankowego na rachunek bankowy odbiorcy, czyli beneficjenta. Aby transakcja doszła do skutku, nadawca musi oczywiście posiadać na swoim koncie odpowiednią ilość środków.

Zaraz po wysłaniu przelewu, bank odbiera od nas zlecenia, a następnie cała transakcja jest księgowana w systemie Krajowej Izby Rozliczeniowej. Później przelew oczekuje na otwarcie sesji przychodzącej w banku adresata. Bank adresata odbiera przelew, po czym przesyła go do właściwej osoby.

Czy anulowanie przelewu jest możliwe? Jeśli tak, to kiedy można to zrobić? Zdecydowana większość działających w Polsce instytucji bankowych odpowiada klientom: jest to możliwe tylko przed wejściem przelewów bankowych na sesję Elixir.

Sesje ELIXIR w bankach - najważniejsze informacje

Każda instytucja bankowa organizuje sesje ELIXIR, czyli sesje księgowania przelewów przychodzących i wychodzących w nieco innych godzinach. Sesje ELIXIR są realizowane wyłącznie w dni robocze. Trzeba oczywiście pamiętać także o tym, że zanim środki trafią z jednego banku do drugiego, są one jeszcze księgowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Od poniedziałku do piątku przelewy pomiędzy bankami są realizowane w sesjach ściśle określonych przez KIR. Są one następujące:

 • sesja pierwsza - trwa on od godziny 10:30 do 11:00,

 • sesja druga - trwa ona od godziny 14:00 do 15:00,

 • sesja trzecia - trwa ona od godziny 17:00 do 17:30.

Ile trzeba czekać na przelew bankowy?

Każdy przelew bankowy musi najpierw przejść przez sesję wychodzącą z banku nadawcy, następnie jest księgowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, a na koniec przechodzi przez sesję przychodzącą w banku adresata przelewu. O czasie oczekiwania na pojawienie się pieniędzy u adresata decyduje przede wszystkim godzina, w której została wysłana dyspozycja realizacji przelewu w banku nadawcy.

Jak anulować przelew bankowy - instrukcja

Numery rachunków bankowych nie należą do krótkich. Jeśli przepisujemy je ręcznie z kartki, o pomyłkę nie trudno. Z tego względu mnóstwo polskich konsumentów zastanawia się jak anulować przelew bankowy. Czy wycofanie przelewu jest w ogóle w Polsce możliwe? Warto wiedzieć, że w większości funkcjonujących w naszym kraju banków możliwe jest anulowanie dyspozycji przelewu. Z reguły taka usługa jest bezpłatna i nie wiąże się z obowiązkiem ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat. Niektóre banki za anulowanie przelewu każą sobie dodatkowo zapłacić.

W zależności od tego, w jakim banku posiadamy konto, można anulować przelew bankowy na jeden z trzech dostępnych sposobów. Są one następujące:

 • wycofanie przelewu w systemie bankowości elektronicznej - ta opcja dostępna jest najrzadziej. Z reguły dotyczy też wyłącznie przelewów z datą przyszłą;

 • wycofanie przelewu poprzez zgłoszenie dyspozycji na infolinii - ta metoda anulowania przelewu jest najpopularniejsza;

 • wycofanie przelewu poprzez wizytę w oddziale banku.

Oto lista banków, w których możliwe jest wycofanie przelewów, które nie trafiły jeszcze do sesji wychodzącej ELIXIR:

 1. Bank BNP Paribas - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Za taką usługę trzeba również zapłacić 25 złotych.

 2. Citi Handlowy - wycofanie przelewu można zgłosić tylko na infolinii. Usługa wycofania przelewu w Citi Handlowy jest bezpłatna.

 3. Credit Agricole - wycofanie przelewu możliwe jest wyłącznie w placówce Credit Agricole. Dodatkowo możliwe jest wycofanie wyłącznie tych przelewów, które zlecono w placówce.

 4. Eurobank - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Usługa wycofania przelewu w Eurobank jest bezpłatna.

 5. Getinbank - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Usługa wycofania przelewu w Getinbank jest bezpłatna.

 6. mBank - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Usługa wycofania przelewu w mBank jest bezpłatna.

 7. PKO BP - PKO BP to jedyny bank, u którego przelew można wycofać z poziomu bankowości internetowej. Dodatkowo jest to usługa bezpłatna.

 8. Santander Bank Polska - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Za taką usługę trzeba zapłacić 25 złotych.

 9. Idea Bank - wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie na infolinii. Usługa wycofania przelewu w Idea Bank jest bezpłatna.

Z kolei w Banku Millennium można wycofać wyłącznie zlecenie stałe bądź zlecenie z datą przyszłą.

Błąd w przelewie - co należy wtedy zrobić?

Należy pamiętać o tym, że mimo tego, iż sporo banków pozwala swoim klientom na wycofanie dyspozycji realizacji przelewu, zawsze trzeba zachowywać szczególną ostrożność. Przed realizacją jakiegokolwiek przelewu zawsze powinno się kilka razy sprawdzić, czy wszystkie wpisane dane się zgadzają. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów i straconego czasu. Co zrobić, gdy zauważymy, że w już realizowanym przelewie jest błąd?

W sytuacji, gdy w wysłanym przelewie znalazł się błąd w danych adresata przelewu, nie musimy się martwić. W chwili obecnej instytucje bankowe weryfikują odbiorców wyłącznie po numerze rachunku bankowego adresata. Jeśli imię i nazwisko odbiorcy zostało wpisane w sposób nieprawidłowy, to nie ma żadnych powodów do obaw. Pieniądze i tak trafią do adresata, a wobec nadawcy nie zostaną wyciągnięte jakiekolwiek nieprzyjemne konsekwencje.

Z kolei gdy w przelewie została wpisana błędna kwota przelewu, wtedy sytuacja jest już trochę inna. W takim przypadku trzeba zgłosić się do adresata, aby zwrócił nam nienależnie uzyskane środki. Uwaga: jeśli przelew zaplanowany jest w systemie bankowości elektronicznej z datą przyszłą, można go w łatwy i szybki sposób anulować. Wycofanie takiego przelewu z datą przyszłą można też załatwić podczas wizyty w oddziale banku. Co zrobić, gdy bank odmówi nam anulowania przelewu z datą przyszłą? Na taką ewentualność również jest rozwiązanie. W takim przypadku trzeba po prostu wypłacić w bankomacie wszystkie środki bądź przelać je na inne konto.

Najgorszym z możliwych błędów jest oczywiście błędne wpisanie numeru rachunku bankowego. Jeżeli nasz przelew jest zaplanowany z datą przyszłą, rozwiązanie problemu jest proste - wystarczy anulować zaplanowaną transakcję z poziomu bankowości elektronicznej lub zgłosić się do placówki banku. Jeśli transakcja została już wysłana do adresata, sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Przelew na nieistniejący rachunek bankowy

Przelew na nieistniejący bądź nieaktualny numer rachunku pojawia się z reguły wtedy, gdy zlecamy przelew z płatnością za telefon lub internet bądź oddajemy swoim znajomym środki finansowe wykorzystując opcję o nazwie “zdefiniowani odbiorcy”. W takiej sytuacji okazuje się, że firma telekomunikacyjna bądź dostawca internetu zmienił rachunek bankowy. Warto wiedzieć, że zlikwidowane rachunki bankowe nie przechodzą do puli numerów, które można byłoby wykorzystać ponownie. Oznacza to, że gdy wyślemy środki na nieistniejący numer rachunku, to nie trafią one do kogoś innego.

Jeśli zorientujemy się w porę, że dany numer rachunku bankowego jest nieaktualny, można zadzwonić na infolinię, odwiedzić placówkę banku bądź wysłać dyspozycję wycofania przelewu z poziomu bankowości elektronicznej. Z kolei, jeśli zorientujemy się już po wysłaniu przelewu, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Instytucje bankowe mają maksymalnie 4 dni robocze, aby zwrócić środki przelane na nieaktualne konta bankowe.

Przelew na zły rachunek bankowy - nowe przepisy w polskim prawie

Od 2018 roku obowiązują nowe przepisy odnośnie źle zrealizowanych przelewów bankowych. Od tej pory klienci banków, którzy wysłali przelew na nieprawidłowy numer rachunku, mogą korzystać z nowych narzędzi pozwalających na łatwiejsze odzyskanie pieniędzy. W nowych przepisach przewidziano odstępstwo od obowiązku zachowania przez bank tajemnicy bankowej. Aby jednak skorzystać ze zwrotu środków w ramach tej nowej procedury, trzeba odczekać trochę czasu.

Procedurę należy rozpocząć od zgłoszenia bankowi, że zaszła pomyłka w realizacji jednego z naszych przelewów. Bank ma trzy dni na to, aby poinformować adresata pechowego przelewu, że pieniądze znalazły się na jego koncie w wyniku pomyłki. Bank nakazuje adresatowi zwrócić pieniądze na specjalny rachunek techniczny. Jest to konieczne do tego, aby adresat przelewu mógł zachować pełną anonimowość. Adresat nieprawidłowego przelewu na zwrot środków będzie miał kolejne 30 dni roboczych. Jeśli polubowne rozwiązanie sprawy nie dojdzie do skutku, dane osobowe odbiorcy przelewu zostaną udostępnione nadawcy. W takim przypadku nadawca aby odzyskać środki może już skierować wyłącznie sprawę do sądu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - konta bankowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kiedy przelew? Ile idzie przelew? - Księgowanie przelewów i sesje ELIXIR
Konta bankowe 16.10.2020

Kiedy przelew? Ile idzie przelew? - Księgowanie przelewów i sesje ELIXIR

Nie wiesz, kiedy przelew pojawi się na Twoim koncie bankowym? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć na temat przelewów ELIXIR. Szybko przekonasz się, ile trwa księgowanie transakcji.

Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe 13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe 06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe 12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.

Zobacz więcej
Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje
Konta bankowe 27.05.2020

Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Dzisiaj realizacja przelewów jest znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy mieć stały dostęp do internetu oraz konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej.

Zobacz więcej
Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne
Konta bankowe 22.05.2020

Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne

Szanujesz swój czas i nie chcesz tracić go na dojazd do banku, czy czekanie na obsługę w kasie? Sprawdź inne metody wpłaty gotówki na konto, powinny cię zainteresować, a także zapewnić coś więcej poza bezpieczeństwem twoich środków.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj