Konta bankowe 8 min. czytania

Gdzie założyć konto bez komornika? Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?

Zaktualizowano: 2023-11-10 11:16
Opublikowano: 2022-04-20 07:43
Średnia ocena: 4,64/6 Głosów: 22
Gdzie założyć konto bez komornika?

Konto bez komornika to rachunek bankowy, który cieszy się zainteresowaniem wśród osób zadłużonych. Czy rzeczywiście istnieją konta bankowe, których komornik nie może zająć? A jeśli tak, to na jakich zasadach funkcjonują? Przeczytaj, czym jest konto bez komornika i co ma wspólnego z systemem OGNIVO.

Na koniec 2021 roku przeciętny Polak był zadłużony na 27,2 tys. zł. To oficjalne statystyki zebrane na podstawie danych bankowych. Rzeczywistość może być jednak inna. Spada zdolność kredytowa Polaków, co coraz częściej skłania ich do zaciągania pożyczek w firmach pozabankowych, które często nie prowadzą żadnych rejestrów. Można więc śmiało powiedzieć, że w naszym kraju nie brakuje osób zadłużonych. Czy konto bez komornika jest rozwiązaniem właśnie dla nich? I czy takie konto, aby na pewno pozwala uniknąć zajęcia komorniczego?

Konto bez komornika – czy jest dostępne w bankach w Polsce?

Przyjęło się, że komornik ma prawo do zajęcia środków zgromadzonych na rachunku bankowym do pewnej wysokości. Czy możliwe jest jednak posiadanie konto bankowe bez komornika, czyli takie, do którego urzędnik państwowy nie będzie miał dostępu? Niestety w bankach w Polsce nie ma takiej możliwości. Komornik może więc błyskawicznie ustalić, w jakiej instytucji dłużnik posiada rachunek, by następnie skierować wniosek o jego zajęcie. Jeśli więc rozważasz założenie konta osobistego bez komornika, to musisz poszukać innych rozwiązań. Podobnie będzie w sytuacji, jeśli interesuje Cię konto firmowe bez komornika.

Jak komornik ustala konto bankowe dłużnika?

Wielokrotnie zmieniałeś konto bankowe, a mimo to komornik i tak zajmował dostępne na nim środki? Musisz wiedzieć, że w większości przypadków nie ma on problemów z ustaleniem konta bankowego dłużnika. Nawet jeśli nie chcesz udzielić takich informacji, to komornik ma prawo wystąpić o udostępnienie informacji poprzez system OGNIVO lub skierować zapytanie do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych. W ten sposób uzyska informacje o kontach dłużnika w bankach i SKOK-ach

Po jakim czasie komornik zajmie nowe konto bankowe?

To zależy od tego, kiedy zostało wszczęte postępowanie. Musisz bowiem wiedzieć, że bank przelewa środki na konto komornika dopiero po 7 dniach od wszczęcia postępowania.

To może Cię zainteresować: Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę? Gdzie zgłosić wciągnięcie karty i czy można ją odzyskać?

Czym jest i jak działa system OGNIVO?

W tym artykule pojawiła się już dwukrotnie nazwa OGNICO. Co to właściwie jest? OGNIVO to system, który umożliwia szybką wymianę informacji objętych tajemnicą bankową między bankami a instytucjami uprawnionymi do pozyskiwania informacji o ich klientach, czyli m.in. komornikami czy urzędem skarbowym. System OGNIVO został wdrożony we wrześniu 2016 roku i działa w formie aplikacji elektronicznej. 

Komornik, który chce pozyskać informacje na temat dłużnika, musi przesłać zapytanie i opatrzyć je podpisem elektronicznym. System automatycznie je odbiera i weryfikuje. 

Warto dodać, że OGNIVO posiada certyfikat zgodności z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013 potwierdzający bezpieczeństwo przekazywanych danych.

Koniecznie przeczytaj: Czy możliwe jest przelanie pożyczki na czyjeś konto?

Jakie banki należą do systemu OGNIVO?

Aktualnie wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze należą do systemu OGNIVO. Oznacza to, że polskie konto bez komornika jest niemożliwe do założenia. 

Poniżej dostępna lista banków z OGNIVO w 2022 roku:

 • Alior Bank S.A.,
 • ING Bank Śląski S.A.
 • Bank Pocztowy S.A.
 • PKO BP S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • Santander Bank Polska S.A.,
 • Bank Gospodarstwa Krajowego,
 • mBank S.A.,
 • Bank Millennium S.A.,
 • Pekao S.A.,
 • Getin Noble Bank S.A.,
 • Nest Bank S.A.,
 • Pekao Bank Hipoteczny S.A.,
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.

Lista ta jest oczywiście o wiele dłuższa. Niemniej warto podkreślić, że konto bezpiecznie od komornika w ING, Millenium czy innych bankach jest niedostępne. 

A jak to jest zatem z kontem w banku bez komornika. Czy istnieje jakaś lista banków poza OGNIVO w 2022 roku? A jeśli tak, to w jakim kraju?

Sprawdź także: Na czym polega przelew SWIFT i SEPA? Warunki i różnice przelewu zagranicznego SWIFT i SEPA

Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?

Jakie konto bez komornika jest możliwe do prowadzenia? Jak łatwo się możesz domyślić, konta bez komornika musisz szukać za granicą, a to dlatego, że konta zagraniczne nie figurują w OGNIVO. Co więcej, żeby założyć konto zagraniczne, bez komornika nie trzeba posiadać meldunku za granicą ani tym bardziej obywatelstwa kraju, w którym chcesz założyć konto. Bez większych problemów założysz je przez internet w zaledwie kilka minut. Jeden z najczęściej wybieranych sposobów to po prostu konto w Niemczech bez komornika.

Ponadto konto bez OGNIVO także zapewnia gwarancję bezpieczeństwa BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Jeśli nie trzymasz na swoim koncie więcej niż 100 tys. euro, a bank nagle upadnie, co jest raczej mało prawdopodobne, to dostaniesz całkowity zwrot środków. A jak przedstawia się kwestia konta walutowego bez komornika?

Konto bez komornika a Revolut

Jurysdykcja polskich komorników nie obowiązuje na terenach zagranicznych, a więc nikt nie może namierzyć Twojego konta Revolut. W Revolut konto bez komornika jest więc jak najbardziej możliwe.

Twisto a konto bez komornika

Podobnie wygląda ta kwestia w przypadku Twisto. Twisto nie jest tradycyjnym bankiem, dlatego też nie figuruje w wykazie OGNIVO. Komornicy nie mają więc do niego dostępu. O tym, na jakich zasadach działa to konto, możesz przeczytać w naszym artykule: Wady i zalety aplikacji i karty Twisto

Karty prepaid a zajęcie komornicze

O ile samo zajęcie komornicze karty prepaid nie jest raczej możliwe, o tyle taka karta musi zostać doładowana z innego konta bankowego. A to konto jak najbardziej może już zostać zajęte, zwłaszcza gdy jest to Twój osobisty rachunek.

Konto rodzinne jako konto bez komornika – o czym musisz pamiętać?

Nie ma znaczenia, czy konto bankowe dzielisz z kimś, czy prowadzisz sam. Jeśli masz zadłużenia, to komornik może się o nie upomnieć. Egzekucji komorniczej nie podlegają tylko środki wypłacone w ramach świadczeń socjalnych. Oznacza to, że od zajęć komorniczych wolne są takie świadczenia jak:

 • 500 plus,
 • alimenty,
 • dodatki rodzinne
 • dodatki porodowe,
 • dodatki dla sierot,
 • zasiłki dla opiekunów,
 • świadczenia z pomocy społecznej,
 • świadczenia wychowawcze.

Ile kosztuje konto bez komornika?

Konto wolne od komornika wcale nie musi być płatne. Owszem musisz założyć je za granicą, ale i w tym wypadku możesz liczyć na darmowe oferty. Większość banków będzie jednak wymagać minimalnej wpłaty miesięcznej. Dla przykładu, darmowe konto bez komornika w Niemczech zobowiązuje do wpłaty minimum 700 euro co miesiąc. W innej sytuacji naliczona zostanie opłata za prowadzenie konta, która wynosi niecałe 5 euro.

Zajęcie konta bankowego a kwota wolna od zajęcia

Komornik nie może zająć wszystkich Twoich pieniędzy, musi zostawić Ci kwotę, która pozwoli na przeżycie, czyli chociażby opłacenie rachunków. Jej suma jest ustalona prawnie, a to oznacza, że kwota wolna od zajęcia wynosi do 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Z każdym rokiem kwota ja jest więc aktualizowana. W 2022 roku wynosi ona 2 257,50 zł za każdy miesiąc.

Ile kont bankowych może zająć komornik? Nie ma pod tym względem prawnych ograniczeń. Jeśli masz spore zadłużenia, to możesz spodziewać się zajęcia nawet wszystkich kont. 

Sprawdź koniecznie: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Konto bez komornika – podsumowanie

Bezpieczne konto bez komornika w Polsce nie jest dostępne, a to dlatego, że każdy bank w Polsce należy do systemu OGNIVO, który usprawnia komunikację między bankami a różnymi podmiotami, w tym urzędem skarbowym czy właśnie komornikiem. Konta bez komornika należy więc szukać za granicą. Nie jest to jednak trudne, ponieważ zagraniczne banki do tego systemu nie należą. Co więcej, założyć może je każdy przez internet, a prowadzenie takiego konta często jest darmowe. Egzekucji komorniczej nie podlega również konto Twisto i Revolut, ponieważ nie są to banki, a zagraniczne firmy.

Nie przegap: 

Na czym polega umorzenie postępowania egzekucyjnego? Kto może z niego skorzystać?

Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?


Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ognivo

https://www.banki.kir.pl/ognivo/

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania