Jak obliczyć odsetki od lokaty? Kliknij i sprawdź!
Jakie są zalety lokaty bankowej? Przede wszystkim należy uwzględnić niezaprzeczalne atuty, jakimi są gwarancja zwrotu całego kapitału wraz z naliczonymi odsetkami, po upływie terminu lokaty oraz dostępność tego produktu.
Lokata nie wiąże się dla usługobiorcy praktycznie z żadnym ryzykiem, szczególnie że banki ubezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warto też wiedzieć, że otwarcie rachunku lokaty oraz jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga często nawet tradycyjnego konta osobistego.
Czy lokata się opłaca? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się przyjrzeć oprocentowaniu lokaty terminowej. Jeszcze do niedawna było ono na bardzo niskim poziomie, co sprawiało, że opłacalność tej formy inwestowania pozostawała dyskusyjna.
Rosnąca inflacja i podwyżki stóp procentowych sprawiły jednak, że banki w końcu zaczęły podnosić oprocentowanie lokat. Obecnie coraz częściej dostępne są lokaty terminowe z oprocentowaniem na poziomie 5-6%. Najlepsze lokaty w Polsce oferują nawet oprocentowanie w okolicach 7,5%.
Alternatywę dla lokaty stanowi konto oszczędnościowe. To najczęściej po prostu rachunek połączony z kontem osobistym klienta banku. Można zatem bez trudu monitorować to, ile zebrano na rachunku pieniędzy oraz, ile odsetek wypłaci bank za zdeponowanie środków na koncie oszczędnościowym.
Jak działa konto oszczędnościowe? Rachunek oszczędnościowy przypomina lokatę bankową, różni się jednak niższym oprocentowaniem oraz co najważniejsze, nie ogranicza w żaden sposób co do możliwości wpłat lub wypłat gotówki.
Można zatem elastycznie oszczędzać przez pewien czas, wpłacając mniejsze sumy pieniędzy i w momencie, gdy będziesz potrzebować tych środków, przekazać je na standardowy rachunek osobisty lub wypłacić w banku, bez utraty odsetek.
Czy konto oszczędnościowe się opłaca? Jak obecnie wygląda oprocentowanie tego rodzaju kont? Również oprocentowanie kont oszczędnościowych znacznie wzrosło. Obecnie standardem jest już te na poziomie 6%.
Najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce oferują oprocentowanie 6,5-7%, to więc niemal tyle samo co w przypadku lokaty bankowej. Warto mieć jednak na względzie, że często atrakcyjne oprocentowanie dostępne jest dla nowych klientów banku. Warto więc to wcześniej sprawdzić. W wyborze pomocny będzie ranking kont oszczędnościowych.
Czym jest podatek Belki? Ile wynosi i kiedy trzeba opłacić podatek od dochodów kapitałowych?
Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego? Z opisu wynika, że to bardzo podobne produkty. W poniżej tabeli zebraliśmy kluczowe różnice, które między nimi występują.
Lokata terminowa | Konto oszczędnościowe |
umowa zawierana na czas określony | umowa zawierana na czas nieokreślony |
zamrożenie kapitału na określony z góry czas | elastyczne zarządzanie kapitałem |
może być odnawialna lub nieodnawialna | są wyłącznie nieodnawialne |
Jak zatem widzisz, różnice nie są aż tak liczne, ale za to znaczące. Pamiętaj, że lokatę zawierasz tylko na konkretny okres, po czym wypłacasz środki z zyskiem. Wiąże się to jednak z zamrożeniem kapitału.
Czy warto inwestować w waluty w 2022? Wady i zalety inwestycji w zagraniczne waluty
Co jest lepsze: lokata czy konto oszczędnościowe? Jaką ofertę wybrać, by móc bez przeszkód oszczędzać? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od oferty banku. Jeśli wciąż gromadzisz pieniądze i regularnie odkładasz je na konto, możliwe, że to konto oszczędnościowe pozwoli ci łatwiej zarządzać tymi środkami i dokładać kolejne pieniądze każdego miesiąca.
Jeśli jednak masz już pewną sumę oszczędności i masz pewność, że nie będziesz tych pieniędzy potrzebować na nagłe wydatki, to lokata bankowa, będzie łatwym i bezpiecznym sposobem za ulokowania wszystkich środków.
Przekonaj się, czy warto teraz założyć lokatę!
Lokata bankowa może być także lepszym sposobem na oszczędzanie dla osób, które często wydają pieniądze na zbędne rzeczy i jedynie zamrożenie kapitału może pozwolić im na odłożenie oszczędności, a przy okazji także ich pomnożenie.
Lepiej lokata czy konto oszczędnościowe? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, znając swój sposób zarządzania pieniędzmi i swoje potrzeby.
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?
Jakie konto oszczędnościowe wybrać dla dziecka i czy ma to sens? Nieletni rzadko kiedy samodzielnie dysponują finansami. Dzieci praktycznie nie mają dostępu do większych środków, nie oznacza to jednak, że rodzice nie mogą odkładać na ich przyszłość.
Aby mieć pewność, że odkładana suma się nie zmniejszy (a nawet zwiększy), lepiej wpłacić środki na lokatę terminową. W tym przypadku odpowiedź na pytanie, rachunek oszczędnościowy czy lokata, brzmi najczęściej – lokata. Dobrze sprawdzi się nawet ta podpisywana na dłuższy okres.
Wybór między lokatą a kontem oszczędnościowym nie jest taki oczywisty, zwłaszcza teraz, gdy oprocentowanie obu tych produktów kształtuje się na bardzo zbliżonym poziomie. Jedno jest pewne, warto inwestować i pomnażać w bezpieczny sposób swoje oszczędności.
Jeśli chcesz mieć pewność, że zawsze masz dostęp do swoich pieniędzy i możesz je w dowolnej chwili wypłacić, to wybierz konto oszczędnościowe. Jeśli jednak masz obawy, że będziesz wydawać z niego pieniądze w nie do końca przemyślany sposób, to rozważ wybór lokaty terminowe.
Nie przegap:
Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?
...które mają oszczędności i myślą o ich zainwestowaniu? Czy lokata bankowa zabezpieczy pieniądze przed wysoką inflacją w Polsce? Z...
...powiedzieć, że tak i to z kilku względów. Przede wszystkim lokaty bankowe nigdy nie były i nie będą instrumentem finansowym, który pozwala...
...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...
...wiele osób zaczęło szukać rozwiązań w ofertach banków czy instytucji finansowych. Dużym powodzeniem, zwłaszcza teraz przy rosnących stopach procentowych cieszą się lokaty bankowe. Jednak dzisiaj skupmy się na obligacjach, które gwarantują ochronę kapitału przy zmieniającej się inflacji. Obligacje to dłużny instrument finansowy, w którym jedna ze...