Lokaty bankowe 8 min. czytania

Różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym - co wybrać?

Zaktualizowano: 2021-02-05 15:03
Opublikowano: 2019-12-24 09:10
Średnia ocena: 5,97/6 Głosów: 28
Różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym - co wybrać?

Chcesz oszczędzać i masz możliwość do tego, by co jakiś czas odkładać wolne środki finansowe, a mimo to nie możesz zdecydować się na lokatę bankową lub konto oszczędnościowe? Poznaj ich główne zalety i zdecyduj, która oferta będzie dla ciebie lepsza.

Chcesz zabezpieczyć przyszłość twoją i bliskich, planujesz duże wydatki, potrzebujesz zdobycia wkładu własnego, aby uzyskać kredyt hipoteczny. To tylko mała część celów, jakie są motywacją do tego, aby rozpocząć odkładanie pieniędzy. Oszczędzanie, choć nie jest łatwe, z pewnością może przynieść upragnione efekty. Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz swoje inwestycje i będziesz regularnie realizować plany związane z wolnymi środkami. Wytrwałość i sumienność z pewnością zaowocują tym, że z czasem oszczędzanie nie będzie dla ciebie wyzwaniem a dobrym nawykiem, który pomoże usystematyzować budżet domowy oraz wydatki.

Chcesz oszczędzać i masz możliwość do tego, by co jakiś czas odkładać wolne środki finansowe, a mimo to nie możesz zdecydować się na lokatę bankową lub na inny popularny produkt inwestycyjny, ponieważ nie masz pewności czy pieniądze nie okażą ci się przydatne w najbliższym czasie? To tylko jeden z możliwych scenariuszy, który skutecznie zniechęca konsumentów do zakładania długoterminowych depozytów, bądź inwestowania gotówki. Masz jednak szansę na to, by nie chować oszczędności do domowej szuflady i zarządzać nimi w taki sposób, by nie tylko zabezpieczyć środki przed brakiem umiaru w wydawaniu, ale zapewnić im korzystne oprocentowanie. W tym artykule znajdziesz informacje, na temat najpopularniejszych produktów oszczędnościowych, czyli lokaty bankowej oraz konta oszczędnościowego.

Lokata bankowa

Gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z oszczędnościami, zależy ci na tym, by wybrać produkt, który pomoże osiągnąć dodatkowy zysk oraz nie narazi twoich finansów. Nie bez przyczyny najpopularniejsze są lokaty bankowe, które wśród Polaków są jako usługa oszczędnościowa niezaprzeczalnym liderem już od wielu lat. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało to ulec zmianie. Warto więc zastanowić się, dlaczego Polacy tak chętnie wpłacają gotówkę na lokaty bankowe.

Przede wszystkim należy uwzględnić niezaprzeczalne atuty, jakimi są gwarancja zwrotu całego kapitału wraz z naliczonymi odsetkami, po upływie terminu lokaty oraz dostępność tego produktu. Lokata nie wiąże się dla usługobiorcy praktycznie z żadnym ryzykiem, szczególnie że banki ubezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego też nie musimy obawiać się, że otrzymamy niepełną kwotę, jaką wpłaciliśmy na lokatę lub nie zostaną wypłacone należnie zarobione odsetki. Umowa lokaty jest bardzo prosta i nie wymaga od konsumenta wielu godzin na zapoznanie szczegółów oferty, mimo to warto dokładnie ją przeczytać i porównać z innymi lokatami, dostępnymi w każdym banku działającym w naszym kraju. Wiele lokat dostępnych jest nie tylko w oddziałach banków, ale także poprzez dostęp do bankowości internetowej. To świetny sposób, gdy chcemy zaoszczędzić nasz czas lub nie możemy dostać się do wybranej instytucji, której oferta zachęciła nas do podpisania umowy. Otwarcie rachunku lokaty oraz jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga często nawet tradycyjnego konta osobistego.

Jaką lokatę założyć?

Bardzo ciężko jest określić, która z dostępnych lokat jest najlepsza i będzie odpowiednia dla każdego klienta. Dlatego też w ofercie banków możemy zauważyć tak wiele zróżnicowanych lokat. Jeden bank posiada często nawet kilka ofert, skierowanych do wielu osób, które posiadają odmienne priorytety i wymagania w stosunku do depozytu. Przed dokonaniem wyboru musisz zatem przeanalizować szczególnie swoją sytuację finansową i zastanowić się co lokata powinna ci zapewnić.

Jedynym uniwersalnym wyznacznikiem, który dotyczy każdego oszczędzającego, jest wysokość oprocentowania lokaty. Im wyższe i dające więcej realnego zysku i możliwości pomnożenia oszczędności, tym lepiej. Musisz jednak pamiętać, że oprocentowanie podawane jest zawsze w skali rocznej, dodatkowo konieczne jest opłacenie podatku Belki od otrzymanych profitów.

Ważnym elementem będzie także określenie dokładnego terminu, na jaki zamrozisz pieniądze w banku. Wiele umów zastrzega sobie możliwość niewypłacenia odsetek, jeżeli klient zerwie umowę przed czasem i wypłaci pieniądze przed wyznaczonym terminem. Dlatego też musisz zastanowić się, czy możesz pozwolić sobie na to, by zdeponować środki na lokatę długoterminową, a może bezpieczniej będzie wybrać umowę na kilka miesięcy.

Kluczem do sukcesu w wyborze odpowiedniej lokaty bankowej jest przede wszystkim umiejętność określenia własnych potrzeb, a przede wszystkim porównanie tych, które są dla nas najlepsze i podpisanie umowy z tym bankiem, który zaoferuje nam najatrakcyjniejsze warunki.

Czym charakteryzuje się rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy jest połączony z kontem osobistym klienta banku, można zatem bez trudu monitorować to, ile zebrano na rachunku pieniędzy oraz, ile odsetek wypłaci bank za zdeponowanie środków na koncie oszczędnościowym. To łatwy i przejrzysty sposób na to, by oszczędzać, nawet jeżeli twoja sytuacja finansowa nie jest stabilna i chcesz mieć swobodny dostęp do wszystkich swoich pieniędzy. Rachunek oszczędnościowy przypomina lokatę bankową, różni się jednak niższym oprocentowaniem oraz co najważniejsze, nie ogranicza w żaden sposób co do możliwości wpłat lub wypłat gotówki. Można zatem elastycznie oszczędzać przez pewien czas, wpłacając mniejsze sumy pieniędzy i w momencie, gdy będziesz potrzebować tych środków, przekazać je na standardowy rachunek osobisty lub wypłacić w banku, bez utraty odsetek.

Na co uważać korzystając z rachunku oszczędnościowego?

W momencie, gdy zdecydujesz się otworzyć konto oszczędnościowe, powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie wyznacza bank. To istotne, ponieważ wiele banków posiada bardzo konkretne wymagania, które zapewnią największy zysk. Pilnując się ich, będziesz w stanie bez problemu, nie tylko wpłacać pieniądze na konto, ale również korzystać z nich w razie takiej potrzeby. Poniżej kilka wskazówek, na co zwracać uwagę czytając umowę korzystania z konta oszczędnościowego:

  • Tabela opłat pobieranych za wypłacenie środków z konta - najczęściej pierwszy w miesiącu przelew lub wypłata w banku są darmowe, kolejne mogą być obciążone prowizją lub zawieszeniem przyznania odsetek za ten miesiąc lokowania środków.

  • Możliwość otwarcia kilku rachunków oszczędnościowych w ramach jednego konta osobistego - bardzo przydatna możliwość dla osób, które zbierają pieniądza na kilka konkretnych planów i chcą dokładnie zaplanować swoje oszczędności. Wiele banków oferuje taką opcję bezpłatnie, jednak są wyjątki, dlatego wcześniej powinniśmy dowiedzieć się, czy będziemy mieć taką możliwość.

  • Próg środków, od których otrzymamy odsetki. Choć zdarza się to już bardzo rzadko, dobrze jest zainteresować się tym, czy bank wymaga konkretnej kwoty na rachunku do rozpoczęcia oszczędzania z zyskiem na koncie.

  • Atrakcyjne oprocentowanie tylko dla nowych klientów banku. Promocje terminowe, które obejmują wyłącznie środki nowych konsumentów i mają swój limit czasowy. To dobra okazja, jeżeli rzeczywiście zaczynamy oszczędzać, należy jednak sprawdzić warunki, jakie będziemy mieć po upływie kilku promocyjnych miesięcy.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Jaką ofertę wybrać, by móc bez przeszkód oszczędzać? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od oferty banku. Jeśli wciąż gromadzisz pieniądze i regularnie odkładasz je na konto, możliwe, że to konto oszczędnościowe pozwoli ci łatwiej zarządzać tymi środkami i dokładać kolejne pieniądze każdego miesiąca. Jeśli jednak masz już pewną sumę oszczędności i masz pewność, że nie będziesz tych pieniędzy potrzebować na nagłe wydatki, to lokata bankowa, będzie łatwym i bezpiecznym sposobem za ulokowania wszystkich środków. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, zastanów się nad swoimi preferencjami. Sprawdź rankingi ofert dla oszczędzających i wybierz usługę, która pomoże ci cieszyć się udogodnieniami, jakich szukasz. Pamiętaj jednak, że masz wiele możliwości i bank chętnie pomoże ci zabezpieczyć twoje oszczędności, a także pomoże ci systematycznie odkładać środki finansowe.

Komentarze

Powiązane artykuły

Obligacje zerokuponowe – wzór
29.10.2021

Obligacje zerokuponowe – wzór. Sprawdź jak obliczyć zysk z obligacji zerokuponowych

...inflacji i niskich stóp procentowych nie wszystkie jednak są opłacalne. Przez rosnące ceny pieniądz ekspresowo traci na wartości, przez co np. lokaty bankowe nie są zbyt trafnym wyborem, jeśli chodzi o zabezpieczenie i pomnożenie oszczędności. Dla tych, którzy szukają pewnych i stabilnych zysków...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Dywidenda – co to jest? Jak wygląda wypłata dywidendy?
27.10.2021

Dywidenda – co to jest? Jak wygląda wypłata dywidendy?

Dywidenda to jedno z tych pojęć, które powinna znać każda osoba związana z inwestycjami finansowymi. W końcu to ona daje realne korzyści, pozwalając czerpać zyski akcjonariuszom i wspólnikom spółek. Planujesz rozpocząć inwestowanie w akcje danej spółki, musisz poznać zasady ustalania dywidendy i dowiedzieć się, kiedy można spodziewać się jej wypłaty.
Zobacz więcej
7 min. czytania
Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć
06.08.2021

Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć

...wyniku wielokrotnego obniżania głównych stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej działającej przy Narodowym Banku Polskim lokaty bankowe stały się w krótkim czasie nieopłacalne dla klientów. Zwolennicy bezpiecznego oszczędzania na depozytach terminowych poszukują więc innych sposobów lokowania posiadanego...

Zobacz więcej
23 min. czytania
Jak obliczyć zysk z lokaty?
22.07.2020

Jak obliczyć zysk z lokaty?

...zysk z lokaty będzie dużo wyższy, jednocześnie gwarantując całkowite bezpieczeństwo twoich pieniędzy. Czy warto skorzystać z lokaty bankowej? Okazuje się, że wiele osób, które gromadzą swoje oszczędności, nie korzysta z żadnych usług dla oszczędzających. Tym...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?
17.04.2020

Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?

...martwić się o brak gotówki w domowym budżecie. Pamiętaj, by dobrze zarządzać swoimi finansami, to klucz do tego, by dodatkowe środki pomogły ci nawet w najtrudniejszej sytuacji. Wypłacić środki z lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego? Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wypłacenie pieniędzy z konta oszczędnościowego, dzięki czemu nie utracisz swoich wypracowanych odsetek, zamykając przed...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?
05.03.2020

Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?

Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, bank nie będzie wymagać jego obecności podczas zakładania lokaty i to ty w imieniu dziecka podpiszesz dokumenty. Przygotuj dowód osobisty, legitymację szkolną dziecka oraz akt urodzenia.
Zobacz więcej
8 min. czytania