Różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym - co wybrać?

Zaktualizowano: 2021-02-05 15:03
Opublikowano: 2019-12-24 09:10
Średnia ocena: 5,97/6 Głosów: 28

Chcesz oszczędzać i masz możliwość do tego, by co jakiś czas odkładać wolne środki finansowe, a mimo to nie możesz zdecydować się na lokatę bankową lub konto oszczędnościowe? Poznaj ich główne zalety i zdecyduj, która oferta będzie dla ciebie lepsza.

Chcesz zabezpieczyć przyszłość twoją i bliskich, planujesz duże wydatki, potrzebujesz zdobycia wkładu własnego, aby uzyskać kredyt hipoteczny. To tylko mała część celów, jakie są motywacją do tego, aby rozpocząć odkładanie pieniędzy. Oszczędzanie, choć nie jest łatwe, z pewnością może przynieść upragnione efekty. Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz swoje inwestycje i będziesz regularnie realizować plany związane z wolnymi środkami. Wytrwałość i sumienność z pewnością zaowocują tym, że z czasem oszczędzanie nie będzie dla ciebie wyzwaniem a dobrym nawykiem, który pomoże usystematyzować budżet domowy oraz wydatki.

Chcesz oszczędzać i masz możliwość do tego, by co jakiś czas odkładać wolne środki finansowe, a mimo to nie możesz zdecydować się na lokatę bankową lub na inny popularny produkt inwestycyjny, ponieważ nie masz pewności czy pieniądze nie okażą ci się przydatne w najbliższym czasie? To tylko jeden z możliwych scenariuszy, który skutecznie zniechęca konsumentów do zakładania długoterminowych depozytów, bądź inwestowania gotówki. Masz jednak szansę na to, by nie chować oszczędności do domowej szuflady i zarządzać nimi w taki sposób, by nie tylko zabezpieczyć środki przed brakiem umiaru w wydawaniu, ale zapewnić im korzystne oprocentowanie. W tym artykule znajdziesz informacje, na temat najpopularniejszych produktów oszczędnościowych, czyli lokaty bankowej oraz konta oszczędnościowego.

Lokata bankowa

Gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z oszczędnościami, zależy ci na tym, by wybrać produkt, który pomoże osiągnąć dodatkowy zysk oraz nie narazi twoich finansów. Nie bez przyczyny najpopularniejsze są lokaty bankowe, które wśród Polaków są jako usługa oszczędnościowa niezaprzeczalnym liderem już od wielu lat. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało to ulec zmianie. Warto więc zastanowić się, dlaczego Polacy tak chętnie wpłacają gotówkę na lokaty bankowe.

Przede wszystkim należy uwzględnić niezaprzeczalne atuty, jakimi są gwarancja zwrotu całego kapitału wraz z naliczonymi odsetkami, po upływie terminu lokaty oraz dostępność tego produktu. Lokata nie wiąże się dla usługobiorcy praktycznie z żadnym ryzykiem, szczególnie że banki ubezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego też nie musimy obawiać się, że otrzymamy niepełną kwotę, jaką wpłaciliśmy na lokatę lub nie zostaną wypłacone należnie zarobione odsetki. Umowa lokaty jest bardzo prosta i nie wymaga od konsumenta wielu godzin na zapoznanie szczegółów oferty, mimo to warto dokładnie ją przeczytać i porównać z innymi lokatami, dostępnymi w każdym banku działającym w naszym kraju. Wiele lokat dostępnych jest nie tylko w oddziałach banków, ale także poprzez dostęp do bankowości internetowej. To świetny sposób, gdy chcemy zaoszczędzić nasz czas lub nie możemy dostać się do wybranej instytucji, której oferta zachęciła nas do podpisania umowy. Otwarcie rachunku lokaty oraz jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga często nawet tradycyjnego konta osobistego.

Jaką lokatę założyć?

Bardzo ciężko jest określić, która z dostępnych lokat jest najlepsza i będzie odpowiednia dla każdego klienta. Dlatego też w ofercie banków możemy zauważyć tak wiele zróżnicowanych lokat. Jeden bank posiada często nawet kilka ofert, skierowanych do wielu osób, które posiadają odmienne priorytety i wymagania w stosunku do depozytu. Przed dokonaniem wyboru musisz zatem przeanalizować szczególnie swoją sytuację finansową i zastanowić się co lokata powinna ci zapewnić.

Jedynym uniwersalnym wyznacznikiem, który dotyczy każdego oszczędzającego, jest wysokość oprocentowania lokaty. Im wyższe i dające więcej realnego zysku i możliwości pomnożenia oszczędności, tym lepiej. Musisz jednak pamiętać, że oprocentowanie podawane jest zawsze w skali rocznej, dodatkowo konieczne jest opłacenie podatku Belki od otrzymanych profitów.

Ważnym elementem będzie także określenie dokładnego terminu, na jaki zamrozisz pieniądze w banku. Wiele umów zastrzega sobie możliwość niewypłacenia odsetek, jeżeli klient zerwie umowę przed czasem i wypłaci pieniądze przed wyznaczonym terminem. Dlatego też musisz zastanowić się, czy możesz pozwolić sobie na to, by zdeponować środki na lokatę długoterminową, a może bezpieczniej będzie wybrać umowę na kilka miesięcy.

Kluczem do sukcesu w wyborze odpowiedniej lokaty bankowej jest przede wszystkim umiejętność określenia własnych potrzeb, a przede wszystkim porównanie tych, które są dla nas najlepsze i podpisanie umowy z tym bankiem, który zaoferuje nam najatrakcyjniejsze warunki.

Czym charakteryzuje się rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy jest połączony z kontem osobistym klienta banku, można zatem bez trudu monitorować to, ile zebrano na rachunku pieniędzy oraz, ile odsetek wypłaci bank za zdeponowanie środków na koncie oszczędnościowym. To łatwy i przejrzysty sposób na to, by oszczędzać, nawet jeżeli twoja sytuacja finansowa nie jest stabilna i chcesz mieć swobodny dostęp do wszystkich swoich pieniędzy. Rachunek oszczędnościowy przypomina lokatę bankową, różni się jednak niższym oprocentowaniem oraz co najważniejsze, nie ogranicza w żaden sposób co do możliwości wpłat lub wypłat gotówki. Można zatem elastycznie oszczędzać przez pewien czas, wpłacając mniejsze sumy pieniędzy i w momencie, gdy będziesz potrzebować tych środków, przekazać je na standardowy rachunek osobisty lub wypłacić w banku, bez utraty odsetek.

Na co uważać korzystając z rachunku oszczędnościowego?

W momencie, gdy zdecydujesz się otworzyć konto oszczędnościowe, powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie wyznacza bank. To istotne, ponieważ wiele banków posiada bardzo konkretne wymagania, które zapewnią największy zysk. Pilnując się ich, będziesz w stanie bez problemu, nie tylko wpłacać pieniądze na konto, ale również korzystać z nich w razie takiej potrzeby. Poniżej kilka wskazówek, na co zwracać uwagę czytając umowę korzystania z konta oszczędnościowego:

  • Tabela opłat pobieranych za wypłacenie środków z konta - najczęściej pierwszy w miesiącu przelew lub wypłata w banku są darmowe, kolejne mogą być obciążone prowizją lub zawieszeniem przyznania odsetek za ten miesiąc lokowania środków.

  • Możliwość otwarcia kilku rachunków oszczędnościowych w ramach jednego konta osobistego - bardzo przydatna możliwość dla osób, które zbierają pieniądza na kilka konkretnych planów i chcą dokładnie zaplanować swoje oszczędności. Wiele banków oferuje taką opcję bezpłatnie, jednak są wyjątki, dlatego wcześniej powinniśmy dowiedzieć się, czy będziemy mieć taką możliwość.

  • Próg środków, od których otrzymamy odsetki. Choć zdarza się to już bardzo rzadko, dobrze jest zainteresować się tym, czy bank wymaga konkretnej kwoty na rachunku do rozpoczęcia oszczędzania z zyskiem na koncie.

  • Atrakcyjne oprocentowanie tylko dla nowych klientów banku. Promocje terminowe, które obejmują wyłącznie środki nowych konsumentów i mają swój limit czasowy. To dobra okazja, jeżeli rzeczywiście zaczynamy oszczędzać, należy jednak sprawdzić warunki, jakie będziemy mieć po upływie kilku promocyjnych miesięcy.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Jaką ofertę wybrać, by móc bez przeszkód oszczędzać? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od oferty banku. Jeśli wciąż gromadzisz pieniądze i regularnie odkładasz je na konto, możliwe, że to konto oszczędnościowe pozwoli ci łatwiej zarządzać tymi środkami i dokładać kolejne pieniądze każdego miesiąca. Jeśli jednak masz już pewną sumę oszczędności i masz pewność, że nie będziesz tych pieniędzy potrzebować na nagłe wydatki, to lokata bankowa, będzie łatwym i bezpiecznym sposobem za ulokowania wszystkich środków. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, zastanów się nad swoimi preferencjami. Sprawdź rankingi ofert dla oszczędzających i wybierz usługę, która pomoże ci cieszyć się udogodnieniami, jakich szukasz. Pamiętaj jednak, że masz wiele możliwości i bank chętnie pomoże ci zabezpieczyć twoje oszczędności, a także pomoże ci systematycznie odkładać środki finansowe.

Powiązane artykuły

Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć
Lokaty bankowe 06.08.2021

Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć

Oferta depozytowa w polskich bankach pozostawia wiele do życzenia. Bywa, że oprocentowanie lokat terminowych jest symboliczne i wynosi zaledwie 0,01 proc. w skali roku. Czy z takim samym, skrajnie niskim zyskiem związane jest lokowanie posiadanych środków na lokatach walutowych? To produkty prowadzone w walutach obcych, głównie euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich i funtach brytyjskich. Słowem, czy na lokatach walutowych można dobrze zarobić?
Zobacz więcej
Jak obliczyć zysk z lokaty?
Lokaty bankowe 22.07.2020

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Pomożemy ci zdobyć więcej wiadomości na temat odsetek, a także tego, w jaki sposób możesz samodzielnie je obliczyć. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut, a szybko i bez wychodzenia z domu przekonasz się, z czym wiąże się założenie lokaty.
Zobacz więcej
Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?
Lokaty bankowe 17.04.2020

Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?

Jeśli zależy ci na najkorzystniejszej ofercie oszczędnościowej, koniecznie sprawdź, jakie oferty aktualnie są najwyżej oprocentowane, a także, gdzie możesz liczyć na preferencyjne warunki związane z licznymi promocjami.
Zobacz więcej
Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?
Lokaty bankowe 05.03.2020

Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?

Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, bank nie będzie wymagać jego obecności podczas zakładania lokaty i to ty w imieniu dziecka podpiszesz dokumenty. Przygotuj dowód osobisty, legitymację szkolną dziecka oraz akt urodzenia.
Zobacz więcej
Jak obliczyć odsetki od lokaty?
Lokaty bankowe 04.02.2020

Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Zamrażając środki na lokacie bankowej, liczymy na bezpieczeństwo swoich oszczędności, a także zysk, który pozwoli powiększyć kapitał. Co ma realny wpływ na wysokość odsetek lokaty bankowej?
Zobacz więcej
Konto oszczędnościowe dla dziecka - gdzie odkładać na jego przyszłość?
Konta bankowe 03.01.2020

Konto oszczędnościowe dla dziecka - gdzie odkładać na jego przyszłość?

Będąc klientem banku, konto oszczędnościowe założysz bez wychodzenia z domu. Bardzo dużym atutem usługi są także natychmiastowe wewnętrzne przelewy, które oczywiście nie wiążą się z żadnymi opłatami.
Zobacz więcej