Porady Lokaty bankowe 7 min. czytania

Lokata czy konto oszczędnościowe? Gdzie zdeponować oszczędności?

Zaktualizowano: 2023-01-13 09:37
Opublikowano: 2019-12-24 09:10
Średnia ocena: 5,63/6 Głosów: 30
Lokata czy konto oszczędnościowe? Co wybrać?

Lokata czy konto oszczędnościowe – to wybór, przed którym staje wiele osób. Ty również chcesz zainwestować swoje środki bez ponoszenia ryzyka? Sprawdź zatem razem z nami, jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym i który instrument finansowy zapewni Ci lepszy zysk.

Chcesz oszczędzać i masz możliwość do tego, by co jakiś czas odkładać wolne środki finansowe, a mimo to nie możesz zdecydować się na lokatę bankową lub konto oszczędnościowe? Poznaj ich główne zalety i zdecyduj, która oferta będzie dla Ciebie lepsza.

Ten wybór warto rozstrzygnąć, tym bardziej że obecnie banki zaczynają podnosić oprocentowanie lokat i w końcu zaczyna się ono prezentować bardzo korzystnie. Konto i lokata to produkty bankowe, które mogą zapewnić Ci podobny zysk. Co więc właściwie je różni?

Czym jest lokata terminowa?

Gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z oszczędnościami, zależy Ci na tym, by wybrać produkt, który pomoże osiągnąć dodatkowy zysk oraz nie narazi Twoich finansów. Nie bez przyczyny najpopularniejsze są lokaty bankowe. Jak działa lokata i czy rzeczywiście można na niej zyskać? Najpierw warto odpowiedzieć, jak właściwie ona działa.

Lokata terminowa zawierana jest na wybrany okres (najczęściej 3, 6 lub 12 miesięcy). Wpłacasz na nią określoną kwotę na czas, a bank może wówczas nią dysponować, w zamian oferując Ci pewny zysk. Całość, czyli wpłaconą kwotę i zysk z oprocentowania lokaty, wypłacić możesz dopiero po jej zakończeniu. Wcześniejsza wypłata środków równoznaczna jest z zerwaniem umowy i utratą zysku.


Jak obliczyć odsetki od lokaty? Kliknij i sprawdź!


Jakie są zalety lokaty bankowej? Przede wszystkim należy uwzględnić niezaprzeczalne atuty, jakimi są gwarancja zwrotu całego kapitału wraz z naliczonymi odsetkami, po upływie terminu lokaty oraz dostępność tego produktu.

Lokata nie wiąże się dla usługobiorcy praktycznie z żadnym ryzykiem, szczególnie że banki ubezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warto też wiedzieć, że otwarcie rachunku lokaty oraz jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga często nawet tradycyjnego konta osobistego.

Oprocentowanie lokaty terminowej

Czy lokata się opłaca? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się przyjrzeć oprocentowaniu lokaty terminowej. Jeszcze do niedawna było ono na bardzo niskim poziomie, co sprawiało, że opłacalność tej formy inwestowania pozostawała dyskusyjna.

Rosnąca inflacja i podwyżki stóp procentowych sprawiły jednak, że banki w końcu zaczęły podnosić oprocentowanie lokat. Obecnie coraz częściej dostępne są lokaty terminowe z oprocentowaniem na poziomie 5-6%. Najlepsze lokaty w Polsce oferują nawet oprocentowanie w okolicach 7,5%

Czym jest konto oszczędnościowe?

Alternatywę dla lokaty stanowi konto oszczędnościowe. To najczęściej po prostu rachunek połączony z kontem osobistym klienta banku. Można zatem bez trudu monitorować to, ile zebrano na rachunku pieniędzy oraz, ile odsetek wypłaci bank za zdeponowanie środków na koncie oszczędnościowym.  

Jak działa konto oszczędnościowe? Rachunek oszczędnościowy przypomina lokatę bankową, różni się jednak niższym oprocentowaniem oraz co najważniejsze, nie ogranicza w żaden sposób co do możliwości wpłat lub wypłat gotówki.

Można zatem elastycznie oszczędzać przez pewien czas, wpłacając mniejsze sumy pieniędzy i w momencie, gdy będziesz potrzebować tych środków, przekazać je na standardowy rachunek osobisty lub wypłacić w banku, bez utraty odsetek.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Czy konto oszczędnościowe się opłaca? Jak obecnie wygląda oprocentowanie tego rodzaju kont? Również oprocentowanie kont oszczędnościowych znacznie wzrosło. Obecnie standardem jest już te na poziomie 6%.

Najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce oferują oprocentowanie 6,5-7%, to więc niemal tyle samo co w przypadku lokaty bankowej. Warto mieć jednak na względzie, że często atrakcyjne oprocentowanie dostępne jest dla nowych klientów banku. Warto więc to wcześniej sprawdzić. W wyborze pomocny będzie ranking kont oszczędnościowych.


Czym jest podatek Belki? Ile wynosi i kiedy trzeba opłacić podatek od dochodów kapitałowych?


Różnice między lokatą a kontem oszczędnościowym

Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego? Z opisu wynika, że to bardzo podobne produkty. W poniżej tabeli zebraliśmy kluczowe różnice, które między nimi występują.

Lokata terminowa

Konto oszczędnościowe

umowa zawierana na czas określony

umowa zawierana na czas nieokreślony

zamrożenie kapitału na określony z góry czas

elastyczne zarządzanie kapitałem

może być odnawialna lub nieodnawialna

są wyłącznie nieodnawialne

Jak zatem widzisz, różnice nie są aż tak liczne, ale za to znaczące. Pamiętaj, że lokatę zawierasz tylko na konkretny okres, po czym wypłacasz środki z zyskiem. Wiąże się to jednak z zamrożeniem kapitału.


Czy warto inwestować w waluty w 2022? Wady i zalety inwestycji w zagraniczne waluty


Lokata czy konto oszczędnościowe? Co wybrać?

Co jest lepsze: lokata czy konto oszczędnościowe? Jaką ofertę wybrać, by móc bez przeszkód oszczędzać? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od oferty banku. Jeśli wciąż gromadzisz pieniądze i regularnie odkładasz je na konto, możliwe, że to konto oszczędnościowe pozwoli ci łatwiej zarządzać tymi środkami i dokładać kolejne pieniądze każdego miesiąca.

Jeśli jednak masz już pewną sumę oszczędności i masz pewność, że nie będziesz tych pieniędzy potrzebować na nagłe wydatki, to lokata bankowa, będzie łatwym i bezpiecznym sposobem za ulokowania wszystkich środków.

Przekonaj się, czy warto teraz założyć lokatę!

Lokata bankowa może być także lepszym sposobem na oszczędzanie dla osób, które często wydają pieniądze na zbędne rzeczy i jedynie zamrożenie kapitału może pozwolić im na odłożenie oszczędności, a przy okazji także ich pomnożenie. 

Lepiej lokata czy konto oszczędnościowe? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, znając swój sposób zarządzania pieniędzmi i swoje potrzeby.


Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?


Lokata czy konto oszczędnościowe dla dziecka?

Jakie konto oszczędnościowe wybrać dla dziecka i czy ma to sens? Nieletni rzadko kiedy samodzielnie dysponują finansami. Dzieci praktycznie nie mają dostępu do większych środków, nie oznacza to jednak, że rodzice nie mogą odkładać na ich przyszłość.

Aby mieć pewność, że odkładana suma się nie zmniejszy (a nawet zwiększy), lepiej wpłacić środki na lokatę terminową. W tym przypadku odpowiedź na pytanie, rachunek oszczędnościowy czy lokata, brzmi najczęściej – lokata. Dobrze sprawdzi się nawet ta podpisywana na dłuższy okres.

Wybór między lokatą a kontem oszczędnościowym nie jest taki oczywisty, zwłaszcza teraz, gdy oprocentowanie obu tych produktów kształtuje się na bardzo zbliżonym poziomie. Jedno jest pewne, warto inwestować i pomnażać w bezpieczny sposób swoje oszczędności.

Jeśli chcesz mieć pewność, że zawsze masz dostęp do swoich pieniędzy i możesz je w dowolnej chwili wypłacić, to wybierz konto oszczędnościowe. Jeśli jednak masz obawy, że będziesz wydawać z niego pieniądze w nie do końca przemyślany sposób, to rozważ wybór lokaty terminowe.


Nie przegap:

Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy warto teraz założyć lokatę? {{monthName}} {{year}}

Czy warto teraz założyć lokatę? czerwiec 2024

Czy warto założyć lokatę w 2024 roku? Obecnie niski poziom inflacji sprawia, że wiele banków oferuje lokaty depozytów na poziomie wyższym niż poziom wzrostu cen. Osoby zainteresowane bezpiecznym pomnażaniem oszczędności mogą wybierać spośród wielu propozycji. Czy warto zdecydować się na lokatę?
Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy warto inwestować w waluty w {{year}}?

Czy warto inwestować w waluty w 2024?

Inwestowanie w waluty w 2024 może być kuszącą kluczem dla wielu osób poszukujących alternatywnych sposobów lokowania wskazówek. Wyróżnieni doświadczeni inwestorzy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, rozważają zalety i wady takich inwestycji. Faktem jest, że w dobie globalizacji i łatwo dostępnej platformy transakcyjnej, inwestowanie w zagraniczne waluty staje...
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Fundusz hedgingowy to jeden z funduszy inwestycyjnych, który w celu osiągania wysokich zarobków, wykorzystuje różnorodne techniki inwestycyjne. Niestety wiąże się też z dużym ryzykiem, co boleśnie pokazał kryzys w 2008 roku. Zastanawiasz się, w jaki sposób zainwestować swoje oszczędności? Przyjrzyj się uważnie funduszom hedgingowym, które są dostępne nawet dla osób ze...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Lokata dla dziecka to jeden ze sposobów na bezpieczne gromadzenie oszczędności. Odpowiednio dobrana pozwoli nam zadbać również o finansową przyszłość naszego malucha. Czy jednak różni się czymś od popularnego konta oszczędnościowego? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę bankową bez wychodzenia z domu? To proste! Dowiedz się, czy obecnie warto decydować się na ten sposób lokowania kapitału i jak to zrobić w poszczególnych bankach! Co warto sprawdzić przed założeniem lokaty? Przeczytaj nasz poradnik!
Zobacz więcej
7 min. czytania