Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

Zaktualizowano: 2022-11-10 09:52
Opublikowano: 2022-11-10 08:44
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Koniec Getin Noble Bank

Upadek Getin Noble Banku nastąpił w wyniku złej sytuacji kapitałowej instytucji. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację podmiotu, co wprawiło wielu klientów w popłoch. Jakie rozwiązania przygotowano dla osób, które posiadały tam konta osobiste lub kredyty gotówkowe? Co dalej z Getin Noble Bankiem?

Pod koniec września Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych.

Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy podmiot?

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku

Klienci już od kilku lat mogli się zastanawiać – co się dzieje z Getin Bankiem? Instytucja stworzona przez jednego z najbogatszych Polaków – Leszka Czarneckiego, od jakiegoś czasu odnotowywała straty.

Powodem miała być bardzo agresywna polityka instytucji, polegająca na sprzedaży jak największej liczby kredytów gotówkowych oraz innych produktów. To, co miało zapewnić bankowi wysokie zyski, stało się przysłowiowym gwoździem do trumny.

Sytuacji nie poprawiła tzw. afera podsłuchowa z 2018 roku, podczas której ujawniono rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KFN. Marek Chrzanowski miał złożyć Czarneckiemu propozycję korupcyjną – ochronę banków polskiego przedsiębiorcy za 40 mln zł.

Na jaw wyszły także plany przejęcia banku za złotówkę. To wszystko spowodowało, że klienci stracili zaufanie do instytucji, zaczęli wycofywać swoje środki i likwidować konta. Przez następne kilka lat mówiono rychłym końcu Getin Banku.

Upadek nastąpił w 2022 roku, po serii ciosów, do których zaliczyć można również niekorzystne dla całego sektora bankowego sprawy tzw. frankowiczów czy obniżanie stóp procentowych do 2020 roku.

Co dalej z Getin Bankiem? Aktualności i sytuację klientów prezentujemy poniżej.

Co dalej z Getin Noble Bankiem?

Według firmy Deloitte Advisory Getin Noble Bank miał ujemny kapitał – na poziomie -3,6 mld zł. Aktywa bankowe nie były w stanie pokryć zobowiązań, dlatego zdecydowano o wdrożeniu procedury przymusowej restrukturyzacji.

Kto przejął Getin bank? Obecnie podmiot znalazł się w rękach banku BFG S.A. i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, który stworzyło osiem innych instytucji:

  • Alior Bank S.A.,
  • Bank Millennium S.A.,
  • Bank Pekao S.A.,
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
  • mBank S.A.,
  • ING Bank Śląski S.A.,
  • Santander Bank Polska S.A.,
  • Powszechna Kas Oszczędności Banki Polski S.A.

Docelowo instytucja ma zostać przekształcona w VeloBank S.A. W ramach procesu przymusowej restrukturyzacji bank ma zostać wsparty kwotą 10,34 mld złotych, z czego prawie 6,9 mld stanowią fundusze własne BFG, a 3,47 mld środki zgromadzone przez System Ochrony Banków Komercyjnych. 

Sprawdź także: Banki w Polsce. Poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce

Co z klientami Getin Noble Banku?

Czy pieniądze w Getin Banku są bezpieczne? Klienci nie muszą się obawiać ani podejmować żadnych działań – ich dotychczasowe produkty działają w ten sam sposób, a zgromadzone na kontach środki są całkowicie bezpieczne.

Nadal obowiązują te same numery rachunków bankowych, klienci mogą też posługiwać się dotychczasowymi loginami i hasłami do systemu bankowości internetowej. Bez zmian działa również aplikacja mobilna. Klienci mogą również korzystać z usług stacjonarnych placówek, a wszelkie transakcje są realizowane na bieżąco.

Została uruchomiona całodobowa infolinia dla klientów indywidualnych pod numerami +48 664 919 797 lub +48 32 604 30 01. Infolinia dla klientów firmowych i sektora publicznego dostępna jest w dni powszednie w godzinach 8.00 - 20.00 pod numerami +48 608 019 700 lub + 48 32 604 30 25.

Czy Getin Bank ma gwarancję Skarbu Państwa? Tak, zgromadzone środki do kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – ochrona stanowi 100% wartości depozytów.

Przekonaj się, czy pieniądze Polaków są bezpieczne w bankach w Polsce.

Co z kontami osobistymi w Getin Banku?

Pod tym względem nic się nie zmienia – można dokonywać transakcji, wpłacać i wypłacać pieniądze w placówkach, korzystać z bankomatów, robić przelewy online, płacić kartą.

Numery kont nie ulegają zmianie. Nie ma powodów do paniki – pieniądze są bezpieczne i nie ma potrzeby wyciągania ich z rachunku. 

Co z kredytami w Getin Banku?

W związku z przymusową restrukturyzacją banku, klienci nie muszą podejmować żadnych działań, również, jeśli chodzi o kredyty. Zobowiązania zaciągnięte w Getin Noble Banku pozostają bez zmian – zostają przeniesione do nowego banku. Należy je spłacać na dotychczasowych zasadach.

Co z kredytami gotówkowymi w Getin Noble Banku?

Z informacji podanych przez Getin Bank wynika, że kredyty gotówkowe udzielane w złotówkach zostaną przeniesione do nowego banku pomostowego, a zasady, na jakich następuje ich spłata, nie ulegną zmianie.

Klienci nie będą też musieli podpisywać nowych aneksów do umów. Te same pozostaną numery rachunków, na które należy przelewać raty zobowiązań, nie zmieni się także harmonogram spłaty kredytów gotówkowych.

Co z kredytami hipotecznymi w Getin Noble Banku?

Kredyty mieszkaniowe stanowiły dużą część oferty Getin Banku. Co z kredytami hipotecznymi we frankach, które stanowiły dużą część wszystkich zobowiązań?

Jak się okazuje, kredyty denominowane lub indeksowane do obcych walut (CHF, EUR, USD, JPY) nie będą przeniesione do nowego banku – co stanowi wyjątek.

Zobowiązania tego typu pozostaną w Getin Noble Banku, a klienci będą musieli spłacać je na dotychczasowych zasadach.

Obowiązują te same numery konta i harmonogramy spłat do Getin Banku. Mowa nie tylko o frankowiczach, ale również osobach, które zaciągnęły zobowiązanie w innej walucie obcej.

Z kolei kredyty hipoteczne w złotówkach zostają przeniesione do nowego banku.

Co z depozytami w Getin Banku?

Pozostaje jeszcze kwestia depozytów zgromadzonych między innymi na rachunkach bankowych. Co z lokatami w Getin Banku? To właśnie proces restrukturyzacji podmiotu pozwoli uchronić środki klientów. Ochrona obejmuje wszystkie depozyty w kwocie 39,5 mld zł, z czego 3,5 mld z depozytów, które nie są gwarantowane przez BFG.

Niestety tego samego nie mogą powiedzieć akcjonariusze oraz posiadacze obligacji Getin Noble Banku. Zgodnie z zasadą pokrywania strat przez właścicieli, akcje i obligacje podporządkowane zostały zawieszone. Ich wartość wynosi łącznie 855 mln złotych. Według BFG, gdyby nie zostały umorzone, straty banku byłyby jeszcze wyższe.

Środki uzyskane z akcji i obligacji zostały wykorzystane na pokrycie strat. Zgodnie z prawem w przypadku przymusowej restrukturyzacji pokrywają je akcjonariusz i posiadacze obligacji.

Nie przegap: Gdzie założyć konto bez komornika? Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?
22.03.2023

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2023 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał. Co ciekawe, w 2024 roku będzie on niższy, prawie o połowę! Zachęcamy do dalszej lektury.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania