Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

Zaktualizowano: 2022-11-10 09:52
Opublikowano: 2022-11-10 08:44
Średnia ocena: 2,67/6 Głosów: 3
Koniec Getin Noble Bank

Upadek Getin Noble Banku nastąpił w wyniku złej sytuacji kapitałowej instytucji. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację podmiotu, co wprawiło wielu klientów w popłoch. Jakie rozwiązania przygotowano dla osób, które posiadały tam konta osobiste lub kredyty gotówkowe? Co dalej z Getin Noble Bankiem?

Pod koniec września Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych.

Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy podmiot?

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku

Klienci już od kilku lat mogli się zastanawiać – co się dzieje z Getin Bankiem? Instytucja stworzona przez jednego z najbogatszych Polaków – Leszka Czarneckiego, od jakiegoś czasu odnotowywała straty.

Powodem miała być bardzo agresywna polityka instytucji, polegająca na sprzedaży jak największej liczby kredytów gotówkowych oraz innych produktów. To, co miało zapewnić bankowi wysokie zyski, stało się przysłowiowym gwoździem do trumny.

Sytuacji nie poprawiła tzw. afera podsłuchowa z 2018 roku, podczas której ujawniono rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KFN. Marek Chrzanowski miał złożyć Czarneckiemu propozycję korupcyjną – ochronę banków polskiego przedsiębiorcy za 40 mln zł.

Na jaw wyszły także plany przejęcia banku za złotówkę. To wszystko spowodowało, że klienci stracili zaufanie do instytucji, zaczęli wycofywać swoje środki i likwidować konta. Przez następne kilka lat mówiono rychłym końcu Getin Banku.

Upadek nastąpił w 2022 roku, po serii ciosów, do których zaliczyć można również niekorzystne dla całego sektora bankowego sprawy tzw. frankowiczów czy obniżanie stóp procentowych do 2020 roku.

Co dalej z Getin Bankiem? Aktualności i sytuację klientów prezentujemy poniżej.

Co dalej z Getin Noble Bankiem?

Według firmy Deloitte Advisory Getin Noble Bank miał ujemny kapitał – na poziomie -3,6 mld zł. Aktywa bankowe nie były w stanie pokryć zobowiązań, dlatego zdecydowano o wdrożeniu procedury przymusowej restrukturyzacji.

Kto przejął Getin bank? Obecnie podmiot znalazł się w rękach banku BFG S.A. i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, który stworzyło osiem innych instytucji:

  • Alior Bank S.A.,
  • Bank Millennium S.A.,
  • Bank Pekao S.A.,
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
  • mBank S.A.,
  • ING Bank Śląski S.A.,
  • Santander Bank Polska S.A.,
  • Powszechna Kas Oszczędności Banki Polski S.A.

Docelowo instytucja ma zostać przekształcona w VeloBank S.A. W ramach procesu przymusowej restrukturyzacji bank ma zostać wsparty kwotą 10,34 mld złotych, z czego prawie 6,9 mld stanowią fundusze własne BFG, a 3,47 mld środki zgromadzone przez System Ochrony Banków Komercyjnych. 

Sprawdź także: Banki w Polsce. Poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce

Co z klientami Getin Noble Banku?

Czy pieniądze w Getin Banku są bezpieczne? Klienci nie muszą się obawiać ani podejmować żadnych działań – ich dotychczasowe produkty działają w ten sam sposób, a zgromadzone na kontach środki są całkowicie bezpieczne.

Nadal obowiązują te same numery rachunków bankowych, klienci mogą też posługiwać się dotychczasowymi loginami i hasłami do systemu bankowości internetowej. Bez zmian działa również aplikacja mobilna. Klienci mogą również korzystać z usług stacjonarnych placówek, a wszelkie transakcje są realizowane na bieżąco.

Została uruchomiona całodobowa infolinia dla klientów indywidualnych pod numerami +48 664 919 797 lub +48 32 604 30 01. Infolinia dla klientów firmowych i sektora publicznego dostępna jest w dni powszednie w godzinach 8.00 - 20.00 pod numerami +48 608 019 700 lub + 48 32 604 30 25.

Czy Getin Bank ma gwarancję Skarbu Państwa? Tak, zgromadzone środki do kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – ochrona stanowi 100% wartości depozytów.

Przekonaj się, czy pieniądze Polaków są bezpieczne w bankach w Polsce.

Co z kontami osobistymi w Getin Banku?

Pod tym względem nic się nie zmienia – można dokonywać transakcji, wpłacać i wypłacać pieniądze w placówkach, korzystać z bankomatów, robić przelewy online, płacić kartą.

Numery kont nie ulegają zmianie. Nie ma powodów do paniki – pieniądze są bezpieczne i nie ma potrzeby wyciągania ich z rachunku. 

Co z kredytami w Getin Banku?

W związku z przymusową restrukturyzacją banku, klienci nie muszą podejmować żadnych działań, również, jeśli chodzi o kredyty. Zobowiązania zaciągnięte w Getin Noble Banku pozostają bez zmian – zostają przeniesione do nowego banku. Należy je spłacać na dotychczasowych zasadach.

Co z kredytami gotówkowymi w Getin Noble Banku?

Z informacji podanych przez Getin Bank wynika, że kredyty gotówkowe udzielane w złotówkach zostaną przeniesione do nowego banku pomostowego, a zasady, na jakich następuje ich spłata, nie ulegną zmianie.

Klienci nie będą też musieli podpisywać nowych aneksów do umów. Te same pozostaną numery rachunków, na które należy przelewać raty zobowiązań, nie zmieni się także harmonogram spłaty kredytów gotówkowych.

Co z kredytami hipotecznymi w Getin Noble Banku?

Kredyty mieszkaniowe stanowiły dużą część oferty Getin Banku. Co z kredytami hipotecznymi we frankach, które stanowiły dużą część wszystkich zobowiązań?

Jak się okazuje, kredyty denominowane lub indeksowane do obcych walut (CHF, EUR, USD, JPY) nie będą przeniesione do nowego banku – co stanowi wyjątek.

Zobowiązania tego typu pozostaną w Getin Noble Banku, a klienci będą musieli spłacać je na dotychczasowych zasadach.

Obowiązują te same numery konta i harmonogramy spłat do Getin Banku. Mowa nie tylko o frankowiczach, ale również osobach, które zaciągnęły zobowiązanie w innej walucie obcej.

Z kolei kredyty hipoteczne w złotówkach zostają przeniesione do nowego banku.

Co z depozytami w Getin Banku?

Pozostaje jeszcze kwestia depozytów zgromadzonych między innymi na rachunkach bankowych. Co z lokatami w Getin Banku? To właśnie proces restrukturyzacji podmiotu pozwoli uchronić środki klientów. Ochrona obejmuje wszystkie depozyty w kwocie 39,5 mld zł, z czego 3,5 mld z depozytów, które nie są gwarantowane przez BFG.

Niestety tego samego nie mogą powiedzieć akcjonariusze oraz posiadacze obligacji Getin Noble Banku. Zgodnie z zasadą pokrywania strat przez właścicieli, akcje i obligacje podporządkowane zostały zawieszone. Ich wartość wynosi łącznie 855 mln złotych. Według BFG, gdyby nie zostały umorzone, straty banku byłyby jeszcze wyższe.

Środki uzyskane z akcji i obligacji zostały wykorzystane na pokrycie strat. Zgodnie z prawem w przypadku przymusowej restrukturyzacji pokrywają je akcjonariusz i posiadacze obligacji.

Nie przegap: Gdzie założyć konto bez komornika? Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania