Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

Zaktualizowano: 2022-06-03 09:12
Opublikowano: 2020-04-17 11:05
Średnia ocena: 5,48/6 Głosów: 33
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?

Czy pieniądze w banku są bezpieczne? To pytanie nurtuje coraz więcej Polaków i nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że mamy kryzys i każdy boi się o swoje oszczędności. W końcu już sama wizja utraty nawet części zaoszczędzonych środków przeraża. Sprawdźmy zatem, czy oszczędności w bankach są bezpieczne i czy możliwe jest oszczędzanie bez ryzyka.

Inwestowanie daje szansę na pomnożenie zgromadzonego kapitału, jednak jest trudne, a w dodatku obarczone dużym ryzykiem. Dlatego osoby niemające wiedzy ani doświadczenia w tym zakresie chętniej wybierają lokaty bankowe i to na nich lokują oszczędności. Choć zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób za wiele nie zyskają, to jednocześnie czują się spokojne, że też nie stracą. Tylko czy na pewno trzymanie pieniędzy w banku to najlepsze rozwiązanie?

Czy w czasie kryzysu pieniądze w banku są bezpieczne?

Czy teraz pieniądze w bankach są bezpieczne? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba jednak podkreślić, że czasy są naprawdę trudne. Najpierw pandemia koronawirusa, która w dużym stopniu przyczyniła się do wzrostu inflacji, a teraz jeszcze wojna tuż za granicami naszego kraju, która dodatkowo pogłębia kryzys.

Czy pieniądze w banku są bezpieczne podczas wojny? Czy w czasie wojny państwo może zabrać pieniądze z konta?

Ludzie boją się o swoje oszczędności i chcą je zabezpieczyć najlepiej, jak tylko potrafią. Zastanawiają się, co by się stało z ich pieniędzmi, gdyby teraz w Polsce wybuchła wojna.


Przekonaj się jak obliczyć odsetki od lokaty? Kliknij i sprawdź! >>


Ryzyko takiego scenariusza jest niewielkie, ale choćby nawet, to i tak nie ma się co bać o to, że system bankowy z dnia na dzień się załamie. Wystarczy spojrzeć na Ukrainę, gdzie pomimo toczącej się wojny banki nadal normalnie prowadzą swoją działalność. Wydaje się więc, że na pytanie, czy pieniądze w banku są bezpieczne w 2022 roku, przynajmniej w kontekście ewentualnego konfliktu zbrojnego, odpowiedzieć można, że są jak najbardziej bezpieczne.

Pozostaje jeszcze kwestia, czy państwo może zabrać pieniądze z konta w 2022 roku. Istnieje przepis, który pozwala bankom przywłaszczyć pieniądze klienta. Mówi o tym tzw. dyrektywa BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive). Takie przyzwolenie banki dostają w razie zagrożenia bankructwem.

Po wielkim światowym kryzysie finansowym, jaki miał miejsce w latach 2007–2009, dał rządom z całego świata więcej narzędzi, aby minimalizować skutki upadku banków. Dzięki nim w razie ich bankructwa będzie można odzyskać przynajmniej część pieniędzy.

Czy wypłacać pieniądze z banku?

Już podczas pandemii koronawirusa, szczególnie na początku zauważyć można było wzmożony ruch przy bankomatach. Odnotował to nawet NBP i wydał w tej sprawie specjalny komunikat, że gotówka do banków komercyjnych jest wydawana na bieżąco, bez opóźnień i ograniczeń, więc dla nikogo jej nie zabraknie. Choć wtedy chwilowy brak gotówki w bankomatach budził strach, to dzisiaj już wiemy, że zasoby zostały uzupełnione, a dostęp do pieniędzy jest nieograniczony.

Dzisiaj sytuacja gospodarcza wydaje się bardzo trudna, a wizja kryzysu całkiem realna. Gdy rozpoczął się konflikt zbrojny na Ukrainie, ludzie podobnie jak podczas pandemii ruszyli do bankomatów. Czy nasze oszczędności są bezpieczne i czy trzeba wypłacić pieniądze z banku?

Wydaje się, że nie ma takiej potrzeby. Ludzie wycofują pieniądze z banków w obawie, że ten je im odbierze albo że ich zwyczajnie zabraknie. Biorąc pod uwagę jednak powyższe informacje, ryzyko wystąpienia każdej z tych sytuacji jest stosunkowo małe.

Wysokie kwoty pieniędzy mimo wszystko nadal są bezpieczniejsze w banku niż trzymane w domu w przysłowiowej skarpecie.


Kliknij i przekonaj się, czy warto inwestować w waluty w 2022? Zalety inwestycji w zagraniczne waluty >>


Jak banki w Polsce zabezpieczają pieniądze klientów?

Czy pieniądze w banku są bezpieczne? Okazuje się, że tak, ponieważ bank zabezpiecza je na kilka różnych sposobów. Na pierwszej linii funkcjonują mechanizmy zabezpieczające środki zdeponowane przez klientów.

Banki posiadają procedury i systemy wykrywania nadużyć i stoją na straży swojej infrastruktury informatycznej. Stosują mechanizmy zapewniające prawidłową autoryzację transakcji i monitorują próby ataków przestępców.

Ponadto ubezpieczają się na wypadek problemów. Jeśli z kolei chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy w razie upadłości banku, to nad nim pieczę sprawują organy nadzoru bankowego.

Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wyżej wspomnieliśmy, że w razie bankructwa bank może legalnie przejąć pieniądze klientów z ich rachunków. Istnieje jednak Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w przypadku upadłości instytucji bankowej zapewnia wypłaty środków zgromadzonych na rachunkach bankowych do wysokości określonej ustawą.

Instytucja gwarantuje depozyty do kwoty 100 tys. euro, przy czym gwarancjami są objęte zarówno depozyty złotowe, jak i walutowe. Wypłata środków gwarantowanych następuje w złotówkach.

Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

Powiedzieliśmy już sobie, co z oszczędnościami w banku w razie jego upadłości. Dla przypomnienia – bank może przejąć wszystko ponad kwotę 100 tys. euro i to zgodnie z prawem. Takich osób, które mają w bankach więcej niż wskazana kwota, może być w Polsce nawet pół miliona.

Bankructwo banku to jednak jedyna sytuacja, kiedy możemy utracić swoje oszczędności i nie mieć na to żadnego wpływu. Jak się przed tym uchronić?

Mając zgromadzony kapitał w wysokości ponad 100 tys. euro, jedyną możliwością uchronienia się przed zawłaszczeniem środków przez bank jest zdeponowanie ich w różnych bankach. W końcu nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę posiadanych kont w bankach, a dzieląc oszczędności, będzie można spać dużo spokojniej.

Jak oszczędzać bez ryzyka?

Zamiast trzymać oszczędności w banku na rachunku, lepiej umieścić je na lokacie. W ten sposób może nie zarobimy kokosów, ale na pewno zyskamy kilka złotych. Teraz ze względu na rosnące stopy procentowe możemy się spodziewać wyższego oprocentowania na lokatach.

Już pierwsze banki zaczynają podnosić oprocentowanie lokat. Pierwsza oferta dotyczy 5% w skali roku. W porównaniu z oprocentowaniem lokat podczas pandemii, które w większości banków wynosiło poniżej 1%, wydaje się to całkiem sporo. Trzymanie pieniędzy na lokacie to sprawdzony sposób na oszczędzanie bez ryzyka w 2022 roku.


Czy warto zdecydować się na lokatę walutową? Kliknij! >>


Oszczędzanie bez ryzyka na lokacie w banku – wady i zalety

Lokata bankowa to rodzaj umowy pomiędzy bankiem a klientem, na mocy której ten drugi deponuje w tym pierwszym pieniądze, ten pierwszy może nimi rozporządzać, a po upływie umowy musi zwrócić zdeponowaną sumę powiększoną o należne odsetki.

Choć lokata ma wiele zalet, to nie jest rozwiązaniem idealnym i nie pozostaje bez wad. Jakie są plusy i minusy deponowania środków na lokatach?

Czy lokaty w banku są bezpieczne?

Zalety

Wady

  • gwarantowany i pewny zysk, możliwy do oszacowania przed otwarciem lokaty
  • bezpieczeństwo ulokowanych środków zapewniają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG)
  • szeroka oferta dostępnych na rynku lokat
  • wizja utraty odsetek zniechęca do wypłacania środków przed czasem, co motywuje do oszczędzania
  • pewny zwrot środków
  • konieczność zamrożenia pieniędzy na określony czas
  • stosunkowo niewielki zysk w porównaniu do innych metod inwestowania kapitału
  • minimalna kwota wkładu – najczęściej co najmniej 1 tys. zł, niekiedy więcej
  • częściowa lub całkowita utrata odsetek w przypadku przedterminowego zerwania lokaty

Widać zatem, że choć lokata nie pozwala za wiele zarobić, to bezpieczeństwo oszczędności w bankach jest wysokie i jeśli obawiamy się ryzyka związanego z inwestowaniem, ulokowanie środków w ten sposób wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.


Nie przegap: Czym jest podatek Belki? Ile wynosi i kiedy trzeba opłacić podatek od dochodów kapitałowych? >>


Czy pieniądze w banku są bezpieczne? Podsumowanie

Każdy, kto obawia się o bezpieczeństwo kapitału zgromadzonego w banku, może spać spokojnie, ponieważ nie ma realnego zagrożenia utraty pieniędzy. Nie trzeba też zastanawiać się, który bank jest bezpieczny – wszystkie oferują bezpieczeństwo na takim samym poziomie, więc tak naprawdę obojętne jest, w którym zdecydujemy się trzymać oszczędności.

Pamiętajmy jednak, że nikt nie zadba lepiej o nasze finanse niż my sami, dlatego mając lepszy pomysł na oszczędzanie niż trzymanie pieniędzy na rachunku lub lokacie, może warto go wcielić w życie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy warto teraz założyć lokatę? {{monthName}} {{year}}

Czy warto teraz założyć lokatę? maj 2024

Czy warto założyć lokatę w 2024 roku? Obecnie niski poziom inflacji sprawia, że wiele banków oferuje lokaty depozytów na poziomie wyższym niż poziom wzrostu cen. Osoby zainteresowane bezpiecznym pomnażaniem oszczędności mogą wybierać spośród wielu propozycji. Czy warto zdecydować się na lokatę?
Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy warto inwestować w waluty w {{year}}?

Czy warto inwestować w waluty w 2024?

Inwestowanie w waluty w 2024 może być kuszącą kluczem dla wielu osób poszukujących alternatywnych sposobów lokowania wskazówek. Wyróżnieni doświadczeni inwestorzy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, rozważają zalety i wady takich inwestycji. Faktem jest, że w dobie globalizacji i łatwo dostępnej platformy transakcyjnej, inwestowanie w zagraniczne waluty staje...
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Fundusz hedgingowy to jeden z funduszy inwestycyjnych, który w celu osiągania wysokich zarobków, wykorzystuje różnorodne techniki inwestycyjne. Niestety wiąże się też z dużym ryzykiem, co boleśnie pokazał kryzys w 2008 roku. Zastanawiasz się, w jaki sposób zainwestować swoje oszczędności? Przyjrzyj się uważnie funduszom hedgingowym, które są dostępne nawet dla osób ze...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Lokata dla dziecka to jeden ze sposobów na bezpieczne gromadzenie oszczędności. Odpowiednio dobrana pozwoli nam zadbać również o finansową przyszłość naszego malucha. Czy jednak różni się czymś od popularnego konta oszczędnościowego? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę bankową bez wychodzenia z domu? To proste! Dowiedz się, czy obecnie warto decydować się na ten sposób lokowania kapitału i jak to zrobić w poszczególnych bankach! Co warto sprawdzić przed założeniem lokaty? Przeczytaj nasz poradnik!
Zobacz więcej
7 min. czytania