Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?

Opublikowano: 2020-04-17 11:05

Jeśli zależy ci na najkorzystniejszej ofercie oszczędnościowej, koniecznie sprawdź, jakie oferty aktualnie są najwyżej oprocentowane, a także, gdzie możesz liczyć na preferencyjne warunki związane z licznymi promocjami.

Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?

Koronawirus uderza w całą gospodarkę, co oznacza, że o swoje pieniądze martwią się wszyscy, którzy do tej pory chętnie oszczędzali, czy nawet korzystali z możliwości licznych inwestycji. Pandemia koronawirusa spowodowała, że odnotowaliśmy spadek wartości złotego, a także znaczne, także dla polskich gospodarstw spadki na giełdzie. Wiele osób zastanawia się, jak może zabezpieczyć swoje pieniądze, czy warto podjąć jakieś działania, które uchronią oszczędności Polaków i jakie zagrożenie czeka na osoby, które do tej pory chętnie korzystały systematycznego oszczędzania, budując poduszki finansowe, czy gromadząc środki na dowolny cel.

Śledź na bieżąco najnowsze info ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem - Polub nasz profil

Zostaw swój e-mail i otrzymuj na bieżąco wiadomości dotyczące spłat kredytów w trakcie pandemii

Czy musimy obawiać się o środki w bankach?

Gdy pojawiły się niepokojące informacje o tym, że rząd może sięgnąć po oszczędności Polaków, pojawił się oficjalny komunikat prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa, który zapewnia, że to nieprawdziwe wiadomości, a Polacy nie mają żadnych powodów, by bać się o swoje mienie zdeponowane na kontach bankowych czy lokatach. Jego zdaniem polski sektor bankowy jest jednym z najbardziej stabilnych i najbezpieczniejszych na świecie. W swojej wypowiedzi zaznaczył także, że banki działające w kraju mają wysoką płynność i kapitał. Dodatkowo przypomniał o funduszu gwarancyjnym i zapewnił, że pieniądze Polaków są bezpieczne i gwarantowane przez Państwo.1

Tarcza antykryzysowa obejmuje sektor bankowy, dzięki czemu zapewniona jest płynność instytucji finansowych, a wszyscy klienci mogą spokojnie zarządzać swoimi środkami, zarówno w bankowości elektronicznej, jak i wypłacać środki w bankomatach, których nie brakuje gotówki, wbrew wcześniejszym obawom.

Większość oddziałów banków pracuje normalnie, choć zaleca się unikania wizyt w stacjonarnych placówkach i załatwiania większości swoich spraw finansowych online. Klienci banków proszeni są także o unikanie płatności gotówką, a limit transakcji kartą bez konieczności podawania PIN-u wzrósł do 100 złotych. Większość banków promuje w tej chwili także płatności z pomocą BLIK oraz bankowych aplikacji mobilnych.

Niższe oprocentowanie

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Dla kredytobiorców to korzystna informacja, dzięki której mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki związane z dostępnymi zadłużeniami. Na niższe raty mogą liczyć także klienci banków, którzy aktualnie spłacają swój kredyt hipoteczny, lub planują dopiero złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie.

Niższe stopy procentowe będą jednak odczuwalne także dla klientów banków, którzy sięgają po oferty oszczędnościowe. Niższe oprocentowanie lokat oraz kont oszczędnościowych stało się faktem. Czy to oznacza, że klienci banków powinni rezygnować z depozytów i wypłacać swoje oszczędności? Pamiętaj, że pieniądze zdeponowane w banku są w pełni bezpieczne, m.in. dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Nie ma zatem żadnych pobudek, do tego, by wypłacać środki czy rezygnować z lokat, które stanowią zabezpieczenie dla twojego kapitału. Jeśli jednak zależy ci na najkorzystniejszej ofercie oszczędnościowej, koniecznie sprawdź, jakie oferty aktualnie są najwyżej oprocentowane, a także, gdzie możesz liczyć na preferencyjne warunki związane z licznymi promocjami.

Czy warto przewalutować swoje oszczędności?

Pojawia się coraz więcej osób, które chcąc zmniejszyć straty wywołane pandemią, zamierzają przewalutować swoje oszczędności, korzystając z bardziej stabilnych walut. Kurs walut cały czas się zmienia, warto jednak zauważyć, że złotówka od kilku tygodni traci, co faktycznie, może być niepokojące. Frank szwajcarski jest najdroższy od kilku lat, na czym cierpią z pewnością osoby, które nadal spłacają kredyt we frankach i nie skorzystały wcześniej z przewalutowania.

Czy ta sytuacja jest dobrą okazją, by zaznajomić się z lokatami w zagranicznej walucie? Nie polecamy pochopnych działań, warto jednak mieć na uwadze, by przynajmniej część swoich oszczędności przewalutować. W obecnej sytuacji ciężko określić straty oszczędzających, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by część swojego kapitału przewalutować i korzystając z kalkulatora walutowego wybrać najkorzystniejszy kurs, który pozwoli ci uchronić swoje oszczędności przed kryzysem finansowym.

Poduszka finansowa - odpowiedni moment, by z niej skorzystać

Poduszka finansowa jest w dzisiejszych czasach niezwykle przydatna. Z pewnością przekonały się o tym osoby, które z powodu koronawirusa muszą aktualnie liczyć się z niższymi dochodami, a nawet utratą pracy. To najlepszy moment, by posiadając poduszkę finansową, skorzystać z tych pieniędzy i nie martwić się o brak gotówki w domowym budżecie. Pamiętaj, by dobrze zarządzać swoimi finansami, to klucz do tego, by dodatkowe środki pomogły ci nawet w najtrudniejszej sytuacji.

Wypłacić środki z lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego? Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wypłacenie pieniędzy z konta oszczędnościowego, dzięki czemu nie utracisz swoich wypracowanych odsetek, zamykając przed terminem lokatę w banku.

Źródło:

  1. Oficjalny blog Pawła Borysa 

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!