Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

List mazalny – co to jest i jak otrzymać list mazalny?

Zaktualizowano: 2021-10-20 09:56
Opublikowano: 2021-10-01 10:30
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
list mazalny

List mazalny to kwit wystawiany przez bank na rzecz właściciela nieruchomości, na której ustanowiona była hipoteka zabezpieczająca kredyt. Kwit mazalny otrzymasz dopiero po całkowitym spłaceniu zobowiązania. Pozwoli Ci on dopełnić wszystkich czynności związanych z pozbyciem się kredytu. Jak ubiegać się o wydanie listu mazalnego i co z nim zrobić, kiedy już go dostaniesz?

List mazalny – co to jest? Definicja 

Co to jest list mazalny? To pytanie zadaje sobie każdy, kto ma na koncie kredyt hipoteczny. List taki potrzebny jest w momencie spłaty zobowiązania. Jeśli kończysz spłacanie kredytu, powinieneś dowiedzieć się, co to znaczy list mazalny i skąd go wziąć.  

List mazalny – co to jest? 

List mazalny – nazywany również kwitem mazalnym – wystawiany jest przez stronę zobowiązania, na rzecz której ustanowiono hipotekę. Pozwala na usunięcie wpisu z księgi wieczystej oraz przywrócenie pełni praw właścicielowi nieruchomości.  

List mazalny – kto wystawia? 

Jeśli hipoteka zabezpiecza zobowiązanie w postaci kredytu, list mazalny wystawia bank. W ten sposób potwierdza on, że kredyt został spłacony i w związku z tym wyraża zgodę na usunięcie usunięcie wpisu.  

Warto wiedzieć!

Nie tylko bank może wystawić list mazalny. Może to zrobić każdy wierzyciel, który zabezpiecza swoje roszczenia wpisem na nieruchomości. Spotkasz się więc z takimi dokumentami, jak list mazalny z ZUS, od osoby fizycznej, firmy, gminy lub Skarbu Państwa. 


Zastanawiasz się, komu bank wystawia list mazalny? Czy będzie to zawsze kwit dla osoby, która spłaciła kredyt?  List mazalny – kto może otrzymać kwit mazalny? 

Wiesz już, że list mazalny wystawia bank. Komu dokładnie? Jego adresatem jest właściciel nieruchomości, na której wpisana została hipoteka. Jeśli spłacasz kredyt, który został zabezpieczony hipoteką na Twoim mieszkaniu lub domu, to Ty otrzymasz kwit mazalny.  

Nie zawsze jednak to kredytobiorca dostanie list mazalny. Dla kogo bank może jeszcze wystawić list? Jeśli zabezpieczenie miało miejsce na nieruchomości Twoich rodziców, to im bank wystawi list. To, komu bank wystawia list mazalny, zależne jest więc nie od tego, kto spłaca zobowiązanie, ale od tego, kto jest właścicielem nieruchomości.  

Jeśli odziedziczyłeś mieszkanie, na którym jest już wpisana hipoteka, to również Ty, jako nowy właściciel otrzymasz list mazalny. Jeżeli hipoteka została wpisana na rzecz banku, który już nie istnieje, powinieneś zgłosić się po wykreślenie do BGK. 

Przeczytaj też: Wniosek o wykreślenie hipoteki – jak go złożyć?

List mazalny – kiedy jest potrzebny? 

List mazalny jest potrzebny, aby w księgach wieczystych przestała figurować hipoteka. Zgoda banku na wykreślenie hipoteki to naturalne następstwo, jeśli zajdzie spłata kredytu hipotecznego. Pozbycie się niekorzystnych zapisów w księdze wieczystej jest tym, co dalej powinieneś zrobić, żeby zamknąć temat formalności związanych z kredytowaniem. 

List składa się w sądzie rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych wraz w wnioskiem o dokonanie stosownego wykreślenia.  

List mazalny – jakie informacje muszą się w nim znaleźć? 

Co musi zawierać list mazalny i jaka powinna być jego forma, żeby był wiążący?  

List mazalny musi mieć oficjalną formę pisemną. Powinien zostać opieczętowany i podpisany przez osobę do tego uprawnioną. Nie ma możliwości, aby dostarczyć go w wersji online.  

W liście znajdują się najczęściej następujące dane: 

  • dane właściciela nieruchomości,  
  • adres nieruchomości,  
  • numer księgi wieczystej, 
  • informacja o wygaśnięciu wierzytelności objętej hipoteką,  
  • wysokość spłaconej wierzytelności,  
  • rodzaj posiadanej hipoteki,  
  • oświadczenie o zgodzie na wykreślenie hipoteki.  

Przeczytaj również: Na co uważać, zaciągając kredyt hipoteczny i na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Jak otrzymać list mazalny? Krok po kroku 

Złożenie wniosku o list mazalny nie jest skomplikowane. Wzór takiego pisma otrzymasz w banku, w którym masz kredyt. Możesz również napisać go samodzielnie. Co więcej, niektóre banki automatycznie wysyłają list mazalny po spłacie zobowiązania.  

List mazalny w polskich bankach: 

  • list mazalny PKO BP – otrzymasz automatycznie 
  • list mazalny mBank – otrzymasz automatycznie 
  • list mazalny PEKAO S.A. – otrzymasz automatycznie  

List mazalny otrzymasz na adres domowy lub będzie do odebrania zaraz po spłacie kredytu również w ING Banku Śląskim, Banku Millenium oraz Santanderze.

Jak wypełnić wniosek o list mazalny? 

Jak powinien wygląd wniosek o list mazalny? Wzór nie jest szczególnie skomplikowany. Najważniejsze, abyś w stosownym dokumencie napisał, że prosisz o wystawienie oświadczenia, które będzie stanowiło zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.  

List mazalny – wniosek 

Kiedy piszesz wniosek o kwit mazalny, pamiętaj, że musi on zawierać informację o tym, o jakie zadłużenie chodzi. Najlepiej, jeśli podasz wzór spłacanej umowy kredytowej. 

Dobrze również dopisać numer księgi wieczystej nieruchomości, na której ustanowiona jest hipoteka oraz wskazać adres, na jaki powinien zostać wysłany list. Może to przyspieszyć wydawanie listu. Wniosek podpisz, a następnie wyślij do banku lub osobiście zawieź do placówki banku.  

Jak długo trzeba czekać na otrzymanie listu mazalnego z banku? 

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby dokończyć wszystkie formalności, pewnie zastanawiasz się, ile czeka się na list mazalny. Czas oczekiwania zależny jest od polityki konkretnej instytucji. Ogólna zasada jest taka, że list mazalny z banku powinieneś dostać możliwie szybko. Zwykle banki wystawiają go w ciągu kilku lub maksymalnie kilkunastu dni od spłaty kredytu. 

Sprawdź też: Kredyt pod hipotekę – kto może z niego skorzystać? Czy kredyt pod hipotekę się opłaca?

List mazalny – ile kosztuje? Przewidziane opłaty 

Kwit mazalny w większości banków jest wystawiany bezpłatnie. Aby upewnić się, że tak będzie, możesz zajrzeć do tabeli z opłatami, która powinna zostać dołączona do Twojej umowy kredytowej. Również ZUS wystawi Ci list mazalny za darmo.  

List mazalny po spłacie kredytu hipotecznego – o czym warto pamiętać? 

Otrzymałeś list mazalny i zastanawiasz się, co dalej? Jeśli masz już list na swoim biurku, powinieneś udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym. Musisz tam wypełnić formularz KW-WPIS, wpisując informację, że jest to wniosek o wykreślenie hipoteki w związku z wygaśnięciem wierzytelności wobec banku.  

Warto wiedzieć! 

Za sądowy wniosek o wykreślenie hipoteki trzeba zapłacić 100 zł. Dowód wpłaty należy dołączyć do składanego wniosku. 


W takiej sytuacji warto upewnić się, że bank nie naliczył jakichś dodatkowych odsetek lub nadpłaty kredytu, których nie wziąłeś pod uwagę.  Czy bank może Ci nie wydać listu mazalnego? Jedynym powodem, dla którego bank odmawia wydania listu, jest niespłacone zobowiązanie. Jeśli odpowiedź na wniosek będzie odmowna lub nie otrzymasz listu automatycznie, może się okazać, że nie zapłaciłeś całości.

Co jeśli bank nie wystawi Ci listu mazalnego, mimo że spłaciłeś całe zobowiązanie? W takiej rzadkiej sytuacji powinieneś udać się do sądu z wnioskiem o usunięcie niezgodności między stanem ujawnionym w księdze wieczystej a stanem rzeczywistym.  

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Wkład własny do kredytu hipotecznego {{year}}

Wkład własny do kredytu hipotecznego 2024. Co może nim być poza gotówką?

...może zostać uznany przez bank jako wkład własny na zaciągany kredyt hipoteczny. Jedyne co trzeba zrobić, żeby tak się stało, jest...

...zastanawiasz się, czy mieszkanie może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym? Okazuje się, że większość banków akceptuje takie...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Bon mieszkaniowy {{year}}

Bon mieszkaniowy 2024

...mieć on wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości (kryterium nie dotyczyło ubiegania się o...

...głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi miał być przeznaczony dla rodzin wielodzietnych...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania