Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

List mazalny – co to jest i jak otrzymać list mazalny?

Zaktualizowano: 2021-10-20 09:56
Opublikowano: 2021-10-01 10:30
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
list mazalny

List mazalny to kwit wystawiany przez bank na rzecz właściciela nieruchomości, na której ustanowiona była hipoteka zabezpieczająca kredyt. Kwit mazalny otrzymasz dopiero po całkowitym spłaceniu zobowiązania. Pozwoli Ci on dopełnić wszystkich czynności związanych z pozbyciem się kredytu. Jak ubiegać się o wydanie listu mazalnego i co z nim zrobić, kiedy już go dostaniesz?

List mazalny – co to jest? Definicja 

Co to jest list mazalny? To pytanie zadaje sobie każdy, kto ma na koncie kredyt hipoteczny. List taki potrzebny jest w momencie spłaty zobowiązania. Jeśli kończysz spłacanie kredytu, powinieneś dowiedzieć się, co to znaczy list mazalny i skąd go wziąć.  

List mazalny – co to jest? 

List mazalny – nazywany również kwitem mazalnym – wystawiany jest przez stronę zobowiązania, na rzecz której ustanowiono hipotekę. Pozwala na usunięcie wpisu z księgi wieczystej oraz przywrócenie pełni praw właścicielowi nieruchomości.  

List mazalny – kto wystawia? 

Jeśli hipoteka zabezpiecza zobowiązanie w postaci kredytu, list mazalny wystawia bank. W ten sposób potwierdza on, że kredyt został spłacony i w związku z tym wyraża zgodę na usunięcie usunięcie wpisu.  

Warto wiedzieć!

Nie tylko bank może wystawić list mazalny. Może to zrobić każdy wierzyciel, który zabezpiecza swoje roszczenia wpisem na nieruchomości. Spotkasz się więc z takimi dokumentami, jak list mazalny z ZUS, od osoby fizycznej, firmy, gminy lub Skarbu Państwa. 


Zastanawiasz się, komu bank wystawia list mazalny? Czy będzie to zawsze kwit dla osoby, która spłaciła kredyt?  List mazalny – kto może otrzymać kwit mazalny? 

Wiesz już, że list mazalny wystawia bank. Komu dokładnie? Jego adresatem jest właściciel nieruchomości, na której wpisana została hipoteka. Jeśli spłacasz kredyt, który został zabezpieczony hipoteką na Twoim mieszkaniu lub domu, to Ty otrzymasz kwit mazalny.  

Nie zawsze jednak to kredytobiorca dostanie list mazalny. Dla kogo bank może jeszcze wystawić list? Jeśli zabezpieczenie miało miejsce na nieruchomości Twoich rodziców, to im bank wystawi list. To, komu bank wystawia list mazalny, zależne jest więc nie od tego, kto spłaca zobowiązanie, ale od tego, kto jest właścicielem nieruchomości.  

Jeśli odziedziczyłeś mieszkanie, na którym jest już wpisana hipoteka, to również Ty, jako nowy właściciel otrzymasz list mazalny. Jeżeli hipoteka została wpisana na rzecz banku, który już nie istnieje, powinieneś zgłosić się po wykreślenie do BGK. 

Przeczytaj też: Wniosek o wykreślenie hipoteki – jak go złożyć?

List mazalny – kiedy jest potrzebny? 

List mazalny jest potrzebny, aby w księgach wieczystych przestała figurować hipoteka. Zgoda banku na wykreślenie hipoteki to naturalne następstwo, jeśli zajdzie spłata kredytu hipotecznego. Pozbycie się niekorzystnych zapisów w księdze wieczystej jest tym, co dalej powinieneś zrobić, żeby zamknąć temat formalności związanych z kredytowaniem. 

List składa się w sądzie rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych wraz w wnioskiem o dokonanie stosownego wykreślenia.  

List mazalny – jakie informacje muszą się w nim znaleźć? 

Co musi zawierać list mazalny i jaka powinna być jego forma, żeby był wiążący?  

List mazalny musi mieć oficjalną formę pisemną. Powinien zostać opieczętowany i podpisany przez osobę do tego uprawnioną. Nie ma możliwości, aby dostarczyć go w wersji online.  

W liście znajdują się najczęściej następujące dane: 

  • dane właściciela nieruchomości,  
  • adres nieruchomości,  
  • numer księgi wieczystej, 
  • informacja o wygaśnięciu wierzytelności objętej hipoteką,  
  • wysokość spłaconej wierzytelności,  
  • rodzaj posiadanej hipoteki,  
  • oświadczenie o zgodzie na wykreślenie hipoteki.  

Przeczytaj również: Na co uważać, zaciągając kredyt hipoteczny i na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Jak otrzymać list mazalny? Krok po kroku 

Złożenie wniosku o list mazalny nie jest skomplikowane. Wzór takiego pisma otrzymasz w banku, w którym masz kredyt. Możesz również napisać go samodzielnie. Co więcej, niektóre banki automatycznie wysyłają list mazalny po spłacie zobowiązania.  

List mazalny w polskich bankach: 

  • list mazalny PKO BP – otrzymasz automatycznie 
  • list mazalny mBank – otrzymasz automatycznie 
  • list mazalny PEKAO S.A. – otrzymasz automatycznie  

List mazalny otrzymasz na adres domowy lub będzie do odebrania zaraz po spłacie kredytu również w ING Banku Śląskim, Banku Millenium oraz Santanderze.

Jak wypełnić wniosek o list mazalny? 

Jak powinien wygląd wniosek o list mazalny? Wzór nie jest szczególnie skomplikowany. Najważniejsze, abyś w stosownym dokumencie napisał, że prosisz o wystawienie oświadczenia, które będzie stanowiło zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.  

List mazalny – wniosek 

Kiedy piszesz wniosek o kwit mazalny, pamiętaj, że musi on zawierać informację o tym, o jakie zadłużenie chodzi. Najlepiej, jeśli podasz wzór spłacanej umowy kredytowej. 

Dobrze również dopisać numer księgi wieczystej nieruchomości, na której ustanowiona jest hipoteka oraz wskazać adres, na jaki powinien zostać wysłany list. Może to przyspieszyć wydawanie listu. Wniosek podpisz, a następnie wyślij do banku lub osobiście zawieź do placówki banku.  

Jak długo trzeba czekać na otrzymanie listu mazalnego z banku? 

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby dokończyć wszystkie formalności, pewnie zastanawiasz się, ile czeka się na list mazalny. Czas oczekiwania zależny jest od polityki konkretnej instytucji. Ogólna zasada jest taka, że list mazalny z banku powinieneś dostać możliwie szybko. Zwykle banki wystawiają go w ciągu kilku lub maksymalnie kilkunastu dni od spłaty kredytu. 

Sprawdź też: Kredyt pod hipotekę – kto może z niego skorzystać? Czy kredyt pod hipotekę się opłaca?

List mazalny – ile kosztuje? Przewidziane opłaty 

Kwit mazalny w większości banków jest wystawiany bezpłatnie. Aby upewnić się, że tak będzie, możesz zajrzeć do tabeli z opłatami, która powinna zostać dołączona do Twojej umowy kredytowej. Również ZUS wystawi Ci list mazalny za darmo.  

List mazalny po spłacie kredytu hipotecznego – o czym warto pamiętać? 

Otrzymałeś list mazalny i zastanawiasz się, co dalej? Jeśli masz już list na swoim biurku, powinieneś udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym. Musisz tam wypełnić formularz KW-WPIS, wpisując informację, że jest to wniosek o wykreślenie hipoteki w związku z wygaśnięciem wierzytelności wobec banku.  

Warto wiedzieć! 

Za sądowy wniosek o wykreślenie hipoteki trzeba zapłacić 100 zł. Dowód wpłaty należy dołączyć do składanego wniosku. 


W takiej sytuacji warto upewnić się, że bank nie naliczył jakichś dodatkowych odsetek lub nadpłaty kredytu, których nie wziąłeś pod uwagę.  Czy bank może Ci nie wydać listu mazalnego? Jedynym powodem, dla którego bank odmawia wydania listu, jest niespłacone zobowiązanie. Jeśli odpowiedź na wniosek będzie odmowna lub nie otrzymasz listu automatycznie, może się okazać, że nie zapłaciłeś całości.

Co jeśli bank nie wystawi Ci listu mazalnego, mimo że spłaciłeś całe zobowiązanie? W takiej rzadkiej sytuacji powinieneś udać się do sądu z wnioskiem o usunięcie niezgodności między stanem ujawnionym w księdze wieczystej a stanem rzeczywistym.  

Komentarze

Powiązane artykuły

Symulacja kredytu hipotecznego w {{year}}

Symulacja kredytu hipotecznego w 2024

...zmienić w czasie trwania umowy kredytowej, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie składa się ze...

...zaciągnąć zobowiązanie, warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego w różnych bankach i dla różnych wariantów oferty, aby dzięki...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferował preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należało złożyć...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w {{year}}?

Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w 2024?

...do 600 tys. zł. Większe rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe 100 tys. zł za każdą osobę. Lata 2021-2022 były bardzo trudne dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie – 6,75%. Wraz z nimi w górę...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Tarcza dla kredytobiorców

Tarcza dla kredytobiorców. Dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2024?

...wniosek o wsparcie należało złożyć do banku, w którym uzyskano kredyt hipoteczny. Warto jednak podkreślić, że mimo spełnienia jednego z...

...i 2022 roku. Odetchnąć mogły osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ich raty w końcu zaczęły spadać. Malejąca inflacja...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

Czym jest podatek od nieruchomości? Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

...od nieruchomości w 2024 roku? Jeśli planujesz wkrótce wziąć kredyt hipoteczny i stać się właścicielem nieruchomości, to ten artykuł jest...

...kosztu firmy. To może Cię zainteresować: Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego2023. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach ją...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w {{year}} roku

Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2024 roku

...finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Również Polski Nowy Ład przewiduje dopłaty do kredytów...

...co nowego przygotowali rządzący? Czy państwo dopłaca do kredytu hipotecznego również w 2024 roku? Przedstawiamy aktualne informacje, ranking...

Zobacz więcej
10 min. czytania