Jak spłacić długi komornicze? Kredyt konsolidacyjny z komornikiem

Kredyt konsolidacyjny z komornikiem – czy to możliwe? Co zrobić, kiedy wszczęto już procedurę windykacyjną i chcemy uregulować ciążące zobowiązania? Jak spłacić komornika i pozbyć się problemu? Sprawdzamy, gdzie można uzyskać kredyt na spłatę długów i jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać pomoc.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Jak spłacić długi komornicze? Kredyt konsolidacyjny z komornikiem
Kluczowe informacje:

Rozpoczęcie procedury windykacyjnej wiąże się z dużym stresem dla dłużnika. Jak uregulować zadłużenie? Okazuje się, że: 

  • jednym ze sposobów spłaty długu mogą być kredyty konsolidacyjne
  • konsolidacja z komornikiem nie jest jednak dostępna w bankach – tylko wybrane parabanki mają w swojej ofercie taki produkt, 
  • spłata długów komorniczych dzięki ofercie parabanku może wiązać się z wysokimi opłatami, a także koniecznością dodatkowego zabezpieczenia pożyczki. 

Jak spłacić komornika? 

Dobrowolna spłata długów komorniczych może nastąpić w całości lub być rozłożona na raty. Zanim urzędnik rozpocznie egzekucję zadłużenia, np. z konta bankowego, wynagrodzenia za pracę lub zajmując nieruchomość, dłużnik może samodzielnie uregulować zaległość na konto kancelarii komorniczej lub dokonując wpłaty gotówką.

Warto rozpocząć negocjacje z komornikiem w celu rozłożenia długu na raty. W takiej sytuacji należy pamiętać o regularnym spłacaniu zadłużenia – zgodnie z ustalonym harmonogramem. W jaki sposób możemy zdobyć środki na spłatę zadłużenia?  

  • kredyt konsolidacyjny – pozwala scalić posiadane zadłużenia i w całości je spłacić. Zobowiązanie zostaje wtedy przejęte przez innego wierzyciela – instytucję konsolidującą, która rozkłada dług na wiele rat. Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny? Najczęściej oferują je parabanki. W przypadku przeterminowanych długów i postępowania komorniczego kredyt może przybrać formę pożyczki oddłużeniowej. 
  • pożyczka od rodziny – warto poprosić bliskich o pomoc w spłacie komornika. Taka nieoprocentowana pożyczka jest dobrym wyjściem, jeśli nie mamy szans na kredyt. W przypadku kwot powyżej 1000 zł warto pamiętać o sporządzeniu pisemnej umowy pożyczki. 
  • pożyczka prywatna – w przeciwieństwie do tradycyjnej pożyczki, tutaj stroną udzielającą zobowiązania jest osoba fizyczna, a nie przedsiębiorstwo. Pożyczek prywatnych można poszukać na stronach internetowych, np. w serwisach społecznościowych. Uwaga na koszt zobowiązania – może być wysoki.  
  • zbiórka na spłatę długów – wsparcie finansowe dla zadłużonych można też otrzymać w innej formie. Popularne staje się zakładanie zbiórek na portalach pośredniczących w tego typu akcjach.  
Skonsoliduj swoje zobowiązania i uniknij problemów ze spłatą kredytów
Kwota kredytu
Okres spłaty

Czy można otrzymać kredyt konsolidacyjny, mając komornika? 

  • Banki nie udzielają kredytów dla osób, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne – przy weryfikacji klienta pojawi się informacja o negatywnej historii kredytowej, co przekreśli szanse na uzyskanie kredytu, np. konsolidacyjnego lub gotówkowego. O kredyt możemy się starać, zanim zadłużenie się przeterminuje. Nie czekajmy zatem – jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z zobowiązaniem, od razu szukajmy sposobów na jego uregulowanie.  
  • Pieniądze dla zadłużonych z komornikiem mogą za to zapewnić niektóre parabanki, czyli firmy pożyczkowe. Chociaż większość weryfikuje BIK, to zdarzają się podmioty, które przy dodatkowym zabezpieczeniu są w stanie udzielić klientowi wsparcia. Pożyczka oddłużeniowa to produkt przeznaczony na spłatę innych zobowiązań. Może pomóc spłacić komornika, jednak z reguły jest obciążony wysokim kosztem. 

Który bank udziela kredytu z komornikiem? 

Gdzie dostanę kredyt oddłużeniowy? Mamy złą wiadomość dla osób zadłużonych – banki nie udzielają tego typu pomocy. Okazuje się, że ani Alior Bank, ani Santander nie mają w ofercie kredytu z komornikiem. Osoby objęte postępowaniem egzekucyjnym są uznawane za klientów wysokiego ryzyka, a ich zdolność kredytowa jest na zerowym poziomie, zatem nie mają szans na pozytywną decyzję.

Również inne popularne banki, jak PKO BP czy mBank nie oferują kredytów z komornikiem.  Jak wspomnieliśmy, rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki z parabanków, które przybierają formę np. oferty konsolidacyjnej.  

Jak działa kredyt konsolidacyjny dla osób z egzekucją komorniczą? 

Tylko wybrane firmy pożyczkowe oferują konsolidację długów komorniczych. Na czym to polega? Klient zgłasza się do parabanku i informuje o toczącym się wobec niego postępowaniu egzekucyjnym. Najlepiej zrobić to jak najszybciej – zanim komornik zablokuje konto bankowe lub wynagrodzenie.

Po wypełnieniu i złożeniu wniosku o kredyt parabank rozpoczyna weryfikację klienta – na tym etapie może zażądać zabezpieczenia pożyczki. Jeśli kredyt na spłatę długów komorniczych zostanie udzielony, instytucja przelewa środki na konto klienta, a ten reguluje dług bezpośrednio u komornika. 

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego dla dłużników z komornikiem 

Konsolidacja dla zadłużonych z komornikiem dostępna w parabankach może pomóc uregulować zobowiązanie, jest jednak obciążona dużym ryzykiem. Produkt może nas zaskoczyć wysokim kosztem – stosowane są rozmaite prowizje czy opłaty przygotowawcze, a samo oprocentowanie również jest wysokie. W tabeli przedstawiliśmy zalety i wady kredytu na spłatę komornika. 

Zalety 

Wady 

spłata zadłużenia  

konieczność przedstawienia zabezpieczenia kredytu 

dostęp do środków bez wielu formalności 

wysoki koszt kredytu pozabankowego 

uniknięcie egzekucji komorniczej i zajęcia majątku 

kredyt na spłatę komornika zwiększa ogólne zadłużenie klienta 

możliwość poprawienia sytuacji finansowej 

ryzyko utraty przedmiotu zabezpieczenia  

Kto i kiedy może wziąć kredyt konsolidacyjny z komornikiem? Warunki 

Kredyt konsolidacyjny w parabanku może zaciągnąć osoba, która: 

  • ukończyła 18 lat, 
  • ma pełną zdolność do czynności prawnych, 
  • jest zameldowana lub ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce, 
  • posiada stałe źródło dochodu, 
  • ma aktywne konto w banku. 

Parabanki często wymagają dodatkowego zabezpieczenia pożyczki, np. na nieruchomości. Pod uwagę brane są również inne formy zabezpieczeń, np. pojazdy mechaniczne, maszyny rolnicze lub inne cenne ruchomości. Jeśli klient nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia, parabank może zaproponować wystawienie weksla

Jak skonsolidować kredyty mając komornika? Poradnik krok po kroku 

Zależy Ci na konsolidacji długów z komornikiem? Jeśli chcesz pozbyć się ciążącego zobowiązania i uniknąć zajęcia majątku, działaj już teraz.  

  1. Sprawdź propozycje firm specjalizujących się w pożyczkach oddłużeniowych. 
  2. Wybierz najkorzystniejszą ofertę – sprawdź, jakie opłaty stosuje, zweryfikuj RRSO, dowiedz się, jakie rodzaje zabezpieczeń pożyczki akceptuje. 
  3. Wypełnij wniosek o kredyt – określ w nim wysokość zadłużenia, podaj swoje dane, dołącz odpowiednie dokumenty. 
  4. Złóż wniosek i czekaj na decyzję. 
  5. Podpisz umowę. 

Następnie parabank przeleje na środki na wskazane konto bankowe, a Ty będziesz mógł uregulować zadłużenie u komornika.   

Czy warto zdecydować się na kredyty konsolidacyjny z komornikiem? 

Kiedy problem zadłużenia staje się na tyle poważny, że do drzwi puka komornik, kredyt konsolidacyjny może okazać się jedyną deską ratunku. Niestety takich ofert nie uzyskamy w banku, a zatem musimy szukać na rynku pozabankowym. Dzięki pozyskanym środkom możemy spłacić dług i uniknąć wielu nieprzyjemnych skutków, np. zajęcia wynagrodzenia czy mieszkania. 

Kredyt konsolidacyjny na spłatę komornika wiąże się jednak ze sporym ryzykiem. Warto uważać na dodatkowe opłaty stosowane przez parabanki – koszty odsetek i prowizji. Sam sposób działania niektórych instytucji może też wzbudzić obawy – nie są one kontrolowane np. przez KNF, a zatem łatwo o nadużycia względem klienta.

Warto dokładnie weryfikować podmiot udzielający pożyczki z komornikiem od ręki. Pamiętajmy też, że kredyt na spłatę innych zobowiązań może doprowadzić do powstania spirali zadłużenia.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły