Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Zaktualizowano: 2023-07-26 11:34
Opublikowano: 2021-07-16 11:35
Średnia ocena: 5,00/6 Głosów: 5
Wniosek o kredyt

Wniosek kredytowy różni się od rodzaju kredytu oraz wymagań danego banku. W przypadku kredytu gotówkowego będzie on o wiele łatwiejszy do wypełnienia niż w przypadku kredytu hipotecznego. Wniosek może być złożony w formie elektronicznej lub papierowej, a w jego skład wchodzi formularz oraz załączniki wymagane przez bank.

Czym jest wniosek o kredyt?

Wniosek kredytowy to dokument, który musisz złożyć, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt bankowy. Potrzebny jest bez względu na to, czy ubiegasz się o:

Pomiędzy poszczególnymi wzorami wniosków mogą się jednak pojawić różnice, zarówno pod względem formy, jak i zawartości. Najbardziej złożonym jest jednak zdecydowanie wniosek o kredyt hipoteczny.

Wnioski o kredyt składać możesz w formie papierowej lub elektronicznej. Krótkie, niezbyt złożone wnioski o kredyt gotówkowy masz szansę wypełnić w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu. Do wniosku dołączany jest formularz, w którym uzupełnia się dane dotyczące wnioskodawców oraz sytuacji finansowej. 

Sprawdź: Kalkulator kredytowy

Jakie informacje zawiera wniosek kredytowy?

W zależności od rodzaju kredytu, o który się ubiegasz, informacje zawarte we wniosku kredytowym będą się od siebie różnić. Jak wygląda wniosek kredytowy gotówkowy? Niezależnie czy będziesz składać go przez internet, stacjonarnie, czy przez telefon, przeważnie zostaniesz poproszony o podanie takich danych jak:

 • Dane osobowe i teleadresowe – imię i nazwisko, PESEL, serię i numer dowodu osobistego, telefon kontaktowy, adres zamieszkania.
 • Stan cywilny i ewentualna liczba dzieci.
 • Forma zatrudnienia i wysokość zarobków.
 • Miesięczny koszt utrzymania.
 • Dodatkowe zobowiązania.
 • Kwota kredytu i okres spłaty.

Lista potrzebnych danych może różnić się ze względu na konkretną instytucję bankową.

Co powinien zawierać wniosek kredytowy hipoteczny? Oprócz ogólnych danych, zazwyczaj zostaniesz poproszony o podanie danych takich ja km.in.:

 • Wkład własny do kredytu.
 • Przeznaczenie kredytu – np. na budowę domu, zakup domu, mieszkania lub działki, lub na remont nieruchomości.
 • Koszt inwestycji.
 • Opis nieruchomości, na którą ma być przeznaczony kredyt – np. numer księgi wieczystej.

Do wniosku kredytowego trzeba zazwyczaj dołączyć wymagane dokumenty przez bank. Niezależnie od tego, czy jest to kredyt gotówkowy czy hipoteczny, bank może poprosić Cię o:

 • Umowę o pracę, zlecenie lub dzieło.
 • Oświadczenie o dochodach.
 • Wyciąg z rachunku bankowego np. z ostatnich 3 miesięcy.
 • PIT 37 za ostatnie 2 lata z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy.
 • Rachunki z umowy zlecenie/ o dzieło.

O czym warto pamiętać, przed wypełnieniem wniosku o kredyt?

Wnioskując o kredyt gotówkowy czy hipoteczny, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Zanim więc przystąpisz do wypełniania wniosku, pamiętaj o tym, aby:

 • Nie kłamać – podrabianie dokumentów finansowych np. w sprawie obecnego zadłużenia lub wysokości dochodów, może wyjść na jaw bardzo szybko. Musisz wiedzieć, że podanie nieprawdziwych informacji we wniosku kredytowym, może zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym widnieje informacja o tym, że jest to przestępstwo zagrożone nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
 • Zgromadzić wszelkie wymagane przez bank dokumenty – jeśli za jednym razem, wraz z formularzem przedstawisz w banku wymagane dokumenty, nie wydłuży się czas na wydanie decyzji w sprawie kredytu.

Poznać najważniejsze pojęcia związane z kredytem – zanim zdecydujesz się na wypełnienie wniosku kredytowego, warto abyś poznał takie pojęcia jak oprocentowanie, RRSO, wkład własny, ubezpieczenie kredytu, opłata wstępna itp. Dzięki temu nie spotka Cię żadna nieprzewidziana niespodzianka.

Wnioski kredytowe ze względu na rodzaj kredytu

Wniosek o kredyt może różnić się ze względu na bank, ale i rodzaj kredytu. Poniżej znajdziesz informacje o tym, czym różnią się poszczególne wnioski kredytowe.

Wniosek o kredyt hipoteczny

Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny musisz przedstawić dokumenty takie jak: dowód tożsamości, zeznania finansowe np. dotyczące poziomu dochodów, nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie spłaty długu wraz z jej wyceną, celu kredytowania, umowę deweloperską lub przedwstępną, numer księgi wieczystej, umowę darowizny, umowę rezerwacyjną, wyciąg z konta bankowego, pozwolenie na budowę, wypis z rejestru gruntów, zdjęcia nieruchomości itp.

Każdy bank może poprosić Cię o inne dokumenty, często zależne od celu przeznaczenia środków, np. mieszkanie z rynku wtórego lub pierwotnego. Choć wniosek o kredyt hipoteczny można dziś w wielu bankach złożyć online, to lepiej to zrobić bezpośrednio w placówce. Dzięki temu, jeśli będziesz mieć jakiekolwiek problemy z wypełnieniem trudniejszych rubryk, możesz poprosić o pomoc pracownika banku.

Wniosek o kredyt gotówkowy

W tym przypadku potrzebne będą Twoje dane osobowe i teleadresowe, stan cywilny, liczba dzieci, forma zatrudnienia i wysokość dochodów, miesięczne koszty utrzymania, dodatkowe wydatki, kwota kredytu, okres spłaty.

Wnioskując o kredyt gotówkowy możesz zostać poproszony o wyciąg bankowy za ostatnie 3 miesiące. Wniosek może przeważnie zostać złożony online, przez aplikację lub bankowość internetową. Do wyboru jest również telefoniczne złożenie wniosku oraz wizyta w placówce banku.

Wniosek o kredyt konsolidacyjny

Przeważnie, aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, nie są potrzebne duże formalności. Najczęściej bank poprosi Cię o dowód osobisty, dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów i umowy kredytowe. Wniosek o kredyt konsolidacyjny możesz złożyć online.

Wniosek o kredyt studencki

O kredyt studencki mogą się ubiegać studenci do 30. roku życia, jak i doktoranci do 35. roku życia. Nie ma znaczenia tryb studiów (dzienny, wieczorowy, zaoczny) i rodzaj uczelni. Kredyt studencki umożliwia sfinansowanie swojego utrzymania przez okres trwania studiów. Nie jest wypłacany przez bank jednorazowo, ale systematycznie w systemie miesięcznym, oprócz sierpnia i września.

Celem kredytu jest wsparcie studentów, którzy nie pochodzą z zamożnych rodzin. Maksymalna, miesięczna kwota dochodu na osobę w rodzinie studenta, nie może przekraczać w roku akademickim 2022/2023, 3000 zł netto. Dodatkowo, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt musisz mieć poręczyciela, który w razie Twojej nie wypłacalności, spłaci zobowiązanie za Ciebie.

Kredyt przewidziany jest na maksymalnie 6 lat w przypadku studentów i 4 lat w przypadku doktorantów. Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata po zakończeniu studiów.  Aby ubiegać się o ten kredyt, należy pobrać formularz wniosek z wybranego banku, do którego należy dołączyć wymagane dokumenty.

Przeważnie jest to zaświadczenie z uczelni, że potencjalny kredytobiorca jest studentem lub doktorantem, dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia, roczne rozliczenie z podatku PIT obojga rodziców studenta, dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu. Wszystkie formalności możesz wypełnić przez internet.

Wniosek o kredyt dla firm

Najczęściej zaciąganymi kredytami dla firm są kredyty obrotowe i inwestycyjne.

 • Obrotowy – jego celem jest utrzymanie płynności firmy. Można uzyskać go na spłacenie pożyczek i kredytów, wypłaty dla pracowników oraz zakup surowców i towarów, które są niezbędne dla działalności firmy. Ogólnie rzecz biorąc kredyt obrotowy udzielany jest na środki, bez których firma nie mogłaby dalej funkcjonować. Przeważnie kredyty obrotowe zaciągane są na rok z możliwością przedłużenia. Mogą być wypłacane jednorazowo oraz w ratach. Kredyt ten przewidziany jest tylko dla przedsiębiorców posiadających działalność przynajmniej od roku. Ubiegając się o ten kredyt przedsiębiorca musi przedstawić wszelkie dokumenty dotyczące rentowności firmy. Mogą to być sprawozdania finansowe z konkretnego okresu, wyciągi bankowe, zaświadczenia o wysokości dochodów z US, a także o niezaleganiu z ZUS-u. Wniosek o kredyt obrotowy możesz złożyć online, przez telefon, a także w oddziale banku.
 • Inwestycyjny – kredyt ten może być zaciągnięty na zakup nieruchomości lub jej budowę, zakup maszyn i pojazdów oraz papierów wartościowych. Górna granica kredytu inwestycyjnego jest bardzo wysoka. Jednak wielkość kredytu uzależniona jest od kondycji firmy. Bardzo często wkład własny wynosi nawet 30% wartości inwestycji. Czasem potrzebne jest zabezpieczenie dodatkowe spłaty kredytu np. hipoteka. Kredyt inwestycyjny może zostać rozłożony na kilkanaście lat. Wniosek o ten kredyt wymaga, oprócz formularza, przedstawienia dokumentów o niezaleganiu do US i ZUS-u oraz dokumentów dochodowych, dokumentów rejestrowych, a także dobrze napisanego biznesplanu. W zależności od banku lista potrzebnych dokumentów może być krótsza lub dłuższa. Wniosek o kredyt inwestycyjny powinien zostać złożony w oddziale banków. Niewiele instytucji bankowych umożliwia złożenie wniosku online.

Wniosek kredytowy o kredyt z dopłatą rządową

Koszt zakupu nieruchomości w ostatnim czasie wzrósł do tego stopnia, że wiele osób nie mogło pozwolić sobie na ich zakup. Na rynku finansowym pojawiły się jednak kredyty z dopłatą rządową, które pomagają spełnić marzenia o pierwszym mieszkaniu lub domu.

Wniosek o Bezpieczny kredyt 2%

Program Bezpieczny kredyt 2% udzielany jest singlom, małżeństwom i parom z przynajmniej jednym dzieckiem. Wniosek o udzielenie kredytu mogą składać osoby:

 • nieposiadające wkładu własnego,
 • posiadające wkład własny nie wyższy niż 200 tys. zł,
 • posiadające niezabudowaną nieruchomość gruntową, na której nie toczą się również żadne prace budowalne,
 • posiadające łączną kwotę pieniędzy i premii mieszkaniowej wypłacanych zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 informującej o pomocy państwa w oszczędzaniu na lokum
 • nie przekroczyły 45. roku życia – chyba, że o kredyt wnioskuje para lub małżeństwo z przynajmniej jednym dzieckiem; wówczas warunek ten musi być spełniony przez jedną osobę,
 • nie posiadają żadnej nieruchomości na własność,
 • nie są związane żadnym innym kredytem hipotecznym i nie były związane w czasie ostatnich 36 miesięcy.

Łączna wartość Bezpiecznego kredytu 2% i wkładu własnego nie może przekraczać 1 mln zł.

Wniosek o Bezpieczny kredyt 2% można składać na:

 • Budowę domu jednorodzinnego, zakup działki budowlanej i wykończenie budynku.
 • Zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania wraz z ich wykończeniem.
 • Nabycie spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego lub do lokalu mieszkalnego.
 • Zrealizowanie inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej. (Należy być członkiem kooperatywy)

Wniosek o Bezpieczny kredyt 2% nie różni się od tego, który należy złożyć w przeróżnych bankach oferujących kredyt hipoteczny. Należy jednak dostarczyć oświadczenie o spełnianiu warunków na udzielenie Bezpiecznego kredytu.

Dodatkowo kredytobiorcy muszą podpisać dokument potwierdzający zapoznanie się z warunkami uzyskania finansowania i dopłat do rat. Wniosek należy złożyć bezpośrednio w placówce banku. Jedną instytucją bankową pozwalającą na wnioskowanie o Bezpieczny kredyt 2% online jest VeloBank.

Wniosek o Rodzinny kredyt mieszkaniowy (Mieszkanie bez wkładu własnego)

Program Rodzinny kredyt mieszkaniowy przewidziany jest dla osób, które posiadają środki na spłatę kredytu, ale nie posiadają wkładu własnego. Aby starać się o kredyt w tym programie, nie można posiadać innej nieruchomości, chyba że w gospodarstwie domowym znajduje się dwoje i więcej dzieci. (Są tu jednak limity metrażu posiadanej nieruchomości).

O finansowanie mogą starać się single, pary z przynajmniej jednym dzieckiem i małżeństwa. Środki można przeznaczyć na:

 • zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania łącznie z wykończeniem,
 • budowę domu jednorodzinnego z wykończeniem i zakupem działki budowlanej pod ten dom.

Wniosek o Rodzinny kredyt mieszkaniowy wymaga złożenia w danym banku standardowych dokumentów potwierdzających wysokość zarobków.

Oprócz tego należy przedstawić również oświadczenie o spełnieniu warunków zawartych w ust. 1 Ustawy z dnia 1 października 2021 r. mówiącej o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, a także prawidłowo wypełniony wniosek, dostępny na stronie banków. Wniosek składa się z banku, w którym kredytobiorca chce skorzystać z programu.

Wniosek o kredyt na studia medyczne

Kredyt na studia medyczne przewidziany jest dla studentów kierunku lekarskiego w języku polskim, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2021/2022, 2022/2023 i kontynuują studia, a także tych, którzy będą rozpoczynać kształcenie w kolejnych latach.

Wniosek o kredyt powinien zostać złożony maksymalnie 21 dni od dnia rozpoczęcia semestru. Aby złożyć wniosek należy:

 • Uzyskać zaświadczenie potwierdzające fakt, że się kształcisz.

Dostarczyć inne dokumenty wymagane przez bank oraz prawidłowo wypełniony formularz wniosku, dostępny na stronie Banku Pekao S.A.

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić?

Wniosek o kredyt gotówkowy jest o wiele łatwiejszy do wypełnienia niż wniosek o kredyt hipoteczny, w którym znajduje się więcej rubryk. Jeśli chcesz wiedzieć jak uzupełnić wniosek kredytowy, poniżej znajdziesz wzór jego wypełnienia. Jakie dane po kolei należy uzupełnić we wniosku o kredyt gotówkowy?

 • Datę złożenia wniosku.
 • Kwotę kredytu liczbowo i słownie.
 • Okres kredytowania
 • Wybór formy zapłaty prowizji za udzielenie kredytu.
 • Wybór formy rat – malejące i stałe.
 • Formę spłaty kredytu – bezpośrednio z rachunku kredytobiorcy lub wpłatę rat na dedykowany rachunek bankowy.
 • Prawne zabezpieczenie spłaty kredytu.
 • Uzupełnienie danych osobowych i teleadresowych.
 • Wykształcenie i wykonywany zawód.
 • Całkowity staż pracy (w latach).
 • Okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy/czas prowadzenia obecnej dział. gospodarczej (w latach). 
 • Informacje o pracodawcy (nazwa, adres).     
 • Zajmowane stanowisko.
 • Miesięczny dochód netto.
 • Źródła dochodu.
 • Liczbę osób w gosp.  (w tym dzieci)    
 • Wydatki stałe gosp. domowego, w tym wydatki na pokrycie kosztów zamieszkania, zróżnicowane w zależności od statusu mieszkaniowego.
 • Informacje o innych zobowiązaniach.
 • Przekazanie informacji o ewentualnym ubieganiu się o kredyt w innym banku. Jeśli tak, należy podać nazwę i adres banku, cel kredytu, wnioskowaną kwotę kredytu i termin spłaty, proponowane zabezpieczenia spłaty kredytu.
 • Status własności nieruchomości.
 • Status własności samochodu. 
 • Oszczędności (kwota, waluta, okres lokaty).

Na koniec należy uzupełnić zgody i wypisać załączane dokumenty do wniosku. Niezbędne są również podpisy. Jakie dane po kolei należy uzupełnić we wniosku o kredyt hipoteczny?

 • Datę złożenia.
 • Wnioskowaną kwota kredytu.
 • Okres kredytowania w tym okres karencji w spłacie kredytu.
 • Sposób zapłaty prowizji za udzielenie kredytu.
 • Wybór rodzaju rat.
 • Wybór formy spłaty kredytu.
 • Cel kredytowania.
 • Wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu.
 • Adres nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu
 • Prawne zabezpieczenie spłaty kredytu
 • Dane osobiste kredytobiorcy.
 • Dane teleadresowe.
 • Wykształcenie i wykonywany zawód.
 • Całkowity staż pracy (w latach)
 • Okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy/czas prowadzenia obecnej dział. gospodarczej (w latach)
 • Informacje o pracodawcy (nazwa, adres)
 • Zajmowane stanowisko pracy.
 • Miesięczny dochód netto.
 • Źródło dochodów.
 • Liczbę osób w gospodarstwie domowym.
 • Wydatki stałe gosp. domowego, w tym wydatki na pokrycie kosztów zamieszkania, zróżnicowane w zależności od statusu mieszkaniowego.
 • Inne zobowiązania.
 • Przekazanie informacji o ewentualnym ubieganiu się o kredyt w innym banku. Jeśli tak, należy podać nazwę i adres banku, cel kredytu, wnioskowaną kwotę kredytu i termin spłaty, proponowane zabezpieczenia spłaty kredytu.
 • Status własności nieruchomości.
 • Status własności samochodu.
 • Oszczędności (kwota, waluta, okres lokaty).
 • Oznaczenie zgód i oświadczeń.
 • Wypisanie dokumentów dołączanych do wniosku kredytowego.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o kredyt?

Wraz z wnioskiem o kredyt gotówkowy, należy dołączyć:

 • Dokumenty potwierdzające tożsamość i dochody kredytobiorcy np. wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy i zaświadczenie o zarobkach z pracy.
 • Renciści i emeryci powinni okazać zaświadczenie z ZUS o prawie do świadczenia oraz jego wysokości.
 • Przedsiębiorcy powinni okazać m.in. ostatni roczny PIT 36 lub 36L, koszty i dochody od początku roku z KpiR, zestawienie przychodów, w wyjątkowych sytuacjach zaświadczenie z US i ZUS-u o niezaleganiu z podatkami i składkami.

Wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny należy dołączyć dokumenty:

 • Potwierdzające tożsamość kredytobiorcy np. dowód osobisty.
 • Ewentualnie: skrócony odpis aktu małżeństwa, akt notarialny stwierdzający rozdzielność majątkową, prawomocne orzeczenie o rozwodzie lub separacji (o ile dotyczy); prawomocny dokument określający wysokość zasądzonych ewentualnie alimentów.
 • W przypadku umowy o pracę – umowę o pracę, pismo od pracodawcy stwierdzające brak przeciwwskazań do przedłużenia umowy, aneksy do umowy (np. w przypadku podwyżki), poprzednie świadectwa pracy, zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z rachunki z ostatnich 3 lub 6 miesięcy, zaświadczenie o podstawie naliczania składek ZUS w ostatnich 3, 6 lub 12 miesiącach, deklaracja PIT-37 za ubiegły rok (maksymalnie 2 lata), wraz z potwierdzeniem dotarcia do urzędu skarbowego.
 • W przypadku umowy cywilnoprawnej – oświadczenie o uzyskiwanych dochodach, pełen wyciąg z banku, na który otrzymywane jest wynagrodzenie, dokumenty poświadczające zarobki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, deklaracja PIT-37 za ubiegły rok (maksymalnie 2 lata), wraz z potwierdzeniem dotarcia do urzędu skarbowego.
 • W przypadku działalności gospodarczej – dokumenty rejestracyjne, zaświadczenie z US o niezaleganiu z podatkami, zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami ubezpieczeniowymi, oświadczenie o wysokości dochodów po opodatkowaniu za bieżący rok, wyciąg z rachunku bankowego, ewentualne zezwolenie na prowadzenie działalności od właściwego organu administracji publicznej. Ewentualnie – odpowiednią deklarację PIT dopasowaną do formy rozliczania, zaświadczenie z US o wysokości przychodów ewidencjonowanych, kopię decyzji US o stawce karty podatkowej (wartości podatku) w danym roku, Księgę Przychodów i Rozchodów za bieżący i poprzedni rok obrachunkowy.
 • W przypadku świadczeń przed- i emerytalnych – decyzję o przyznaniu świadczenia, wyciąg z banku, na który wykonywany jest przelew lub ostatni odcinek emerytury.
 • Zaciągnięte dotychczas zobowiązania – m.in. obowiązujące umowy pożyczkowe i kredytowe, zaświadczenia o ewentualnych saldach zadłużeń itp.
 • Dokumenty dotyczące nieruchomości – m.in. wycena nieruchomości.
 • W przypadku zakupu działki budowlanej – umowę przedwstępną, akt notarialny, dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego, wypis z księgi wieczystej działki, wypis i wyrys z rejestru gruntów, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzję o warunkach zabudowy, pozwolenie konserwatora zabytków na prowadzenie prac budowlanych.
 • W przypadku budowy domu – dokument potwierdzający własność działki, na której ma powstać dom, wypis z księgi wieczystej działki, wypis i wyrys z rejestru gruntów, pozwolenie na budowę wydane przez odpowiedni urząd, projekt techniczny mającego powstać budynku, kosztorys i harmonogram prac, umowy z podwykonawcami, dziennik budowy.
 • W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym – umowę przedwstępną lub rezerwacyjną z deweloperem, dokumenty dotyczące dewelopera, potwierdzenie wniesienia wkładu własnego, decyzję o pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie lub potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania bez zastrzeżeń przez właściwy urząd, wypis z księgi wieczystej nieruchomości, z której ma zostać wyodrębniony lokal mieszkalny, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, potwierdzenie dostępu domu do drogi, decyzje podziałowe działek, rzuty nieruchomości potwierdzające powierzchnię użytkową.
 • W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym – umowę przedwstępną, dokument potwierdzający prawo własności zbywcy, zaświadczenie o kredycie od obecnego właściciela, wypis z księgi wieczystej nieruchomości lub działki (jeśli dana nieruchomość nie ma założonej KW), zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej zawierające informacje o braku przeciwwskazań do założenia księgi wieczystej, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami czynszowymi i eksploatacyjnymi, dokument informujący o metrażu nieruchomości, wypis i wyrys z ewidencji gruntów dla działki, na której znajduje się budynek, zaświadczenie o zakończeniu budowy.
 • W przypadku modernizacji, adaptacji, przebudowy lub remontu nieruchomości – dokumenty stwierdzające prawo własności do nieruchomości, wypis z księgi wieczystej, kosztorys mających nastąpić prac budowlanych, umowy z wykonawcami, plan zagospodarowania działki, projekt budowlany, pozwolenie na prowadzenie prac budowlanych (ewentualnie również od konserwatora zabytków) lub zgłoszenie prac budowlanych.

Lista dokumentów może różnić się ze względu na bank.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o kredyt?

Każdy bank indywidualnie określa, w jaki sposób można złożyć wniosek o kredyt. Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy?

 1. Pobierz formularz wniosku o kredyt gotówkowy ze strony banku.
 2. Wypełnij dokładnie formularz i skompletuj potrzebne dokumenty.
 3. Dostarcz komplet dokumentów wraz z formularzem do banku.

Wniosek kredytowy możesz złożyć również online, jeśli dany bank ma taką opcję. Zajmie Ci to mniej czasu i będzie wygodniejsze. Na swoich stronach internetowych banki proszę o przesłanie takich dokumentów jak:

 • Wypełniony wniosek online.
 • Dowód tożsamości.
 • Poświadczających źródła dochodów i ich wysokość.
 • Wyciąg z rachunku bankowego.

Wystarczy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej i postępować według instrukcji.

Czy można anulować wniosek o kredyt?

Załatwiając formalności kredytowe można wycofać lub anulować wniosek kredytowy. Przyczyną może być np. lepsza oferta innego banku lub popełniony błąd podczas wypełnienia wniosku. Nawet, jeśli zapadła już decyzja kredytowa, możesz jako klient zabiegać o anulowanie wniosku i rozpatrzenie ponownie na nowych warunkach.

Pamiętaj, że rejestracja wniosku, a nawet wydana już decyzja kredytowa nie przesądzają jeszcze niczego. Najszybciej anulujesz wniosek kontaktując się z infolinią banku.

Ile czasu trwa rozpatrzenie wniosku o kredyt?

Decyzja kredytowa w przypadku kredytu hipotecznego powinna być wydana w ciągu 21 dni kalendarzowych od daty złożenia wniosku w banku. Należy jednak pamiętać, że czas ten jest liczony od momentu złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów. Czas na ostateczną decyzję może więc wydłużyć się nawet do 6 lub 8 tygodni.

W przypadku kredytu gotówkowego decyzja kredytowa może być podjęta nawet w ciągu kilku minut, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie kwoty np. 15 tys. zł. Najczęściej jednak procedura kredytowa nie trwa dłużej niż 1-2 dni robocze. Na szybszą decyzję kredytową mogą liczyć osoby starające się o kredyt w banku, w którym są klientami.

Decyzja kredytowa w przypadku kredytu konsolidacyjnego powinna być podjęta w podobnym czasie, co w przypadku kredytu gotówkowego. Składając wniosek online na decyzję możesz poczekać od kilku minut do maksymalnie 1 dnia. Na decyzję kredytową czeka się od 1 do 4 dni, jeśli składane są w oddziałach, zwłaszcza, jeśli potrzebne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów.

Jak sprawdzić na jakim etapie jest wniosek kredytowy?

Składając wniosek kredytowy o niewielki kredyt gotówkowy, decyzję uzyskasz w ciągu kilku minut.

Natomiast składając wniosek o większy kredyt gotówkowy, hipoteczny lub konsolidacyjny, możesz zalogować się do swojej bankowości elektronicznej i sprawdzić postępy weryfikacji. Oprócz tego możesz skontaktować się z doradcą lub zadzwonić na infolinię, aby wypytać o status wniosku.

Ile razy można składać wniosek kredytowy?

Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile razy można złożyć wypełniony wniosek kredytowy. Właściwie co bank, to inne stanowisko. Według BIK, jeśli zapytania dotyczą tego samego rodzaju kredytu i zostały złożone w ciągu 2 tygodni, szansa na kredyt nie zostaje obniżona.

Mimo wszystko, jednak doradcy kredytowi zalecają składanie maksymalnie 3 wniosków kredytowych w miesiącu. Zbyt duża ilość złożonych wniosków może zostać uznana przez bank za niepokojący znak, że być może ukrywasz jakieś negatywne informacje.

Odrzucony wniosek kredytowy - co robić?

Przede wszystkim pamiętaj, że fakt, że jeden bank odmówił Ci udzielenia kredytu, nie oznacza, że to samo wydarzy się w innych bankach. Jeśli nie wiesz, jaki jest powód odrzucenia wniosku:

 • Złóż do banku wniosek z prośbą o wyjaśnienie przyczyny odrzucenia wniosku.
 • Jeśli kredyt nie został Ci przyznany ze względu na automatyczną odmowę podczas weryfikacji, złóż podanie o sprawdzenie wniosku przez kredytowego analityka.
 • Sprawdź, co możesz zrobić, aby wyeliminować negatywne aspekty odrzucenia wniosku np. spłacenie zaległości.
 • Złóż wnioski do innych banków, ale nie przesadź z ich ilością – postaraj się, aby było ich maksymalnie 3 w miesiącu.

Dowiedz się więcej: Co zrobić gdy bank nie chce udzielić kredytu?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania