Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Opublikowano: 2021-07-16 11:35
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 4
Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Czym jest wniosek o kredyt?

Wniosek kredytowy to dokument, który musisz złożyć, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt bankowy. Potrzebny jest bez względu na to, czy ubiegasz się o kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy czy kredyt konsolidacyjny. Pomiędzy poszczególnymi wzorami wniosków mogą się jednak pojawić różnice, zarówno pod względem formy, jak i zawartości. Najbardziej złożonym jest jednak zdecydowanie wniosek o kredyt hipoteczny.

Wnioski o kredyt składać możesz w formie papierowej lub elektronicznej. Krótkie, niezbyt złożone wnioski o kredyt gotówkowy masz szansę wypełnić w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu. Do wniosku dołączany jest formularz, w którym uzupełnia się dane dotyczące wnioskodawców oraz sytuacji finansowej. 

Sprawdź: Kalkulator kredytowy

Wniosek o kredyt - różnice ze względu na ofertę banków

Wnioski o kredyty różnią się między sobą nie tylko w zależności od rodzaju kredytu, ale również ze względu na konkretną ofertę banku. Niektóre banki oferują wygodną formę wnioskowania online.

Wniosek o kredyt hipoteczny

Wniosek o kredyt hipoteczny jest najbardziej rozbudowany oraz wymaga dostarczenia największej liczby dokumentów. Nie można złożyć go online. Dokładny zakres dokumentacji zależny jest od konkretnej oferty kredytowej.

  • ING wniosek o kredyt hipoteczny

ING Bank Śląski udostępnia zakres wymaganej dokumentacji na swojej stronie internetowej.

  • Wniosek o kredyt hipoteczny PKO BP

PKO BP udostępnia wniosek kredytowy oraz zakres dokumentacji na swojej stronie internetowej.

  • Millenium - wniosek o kredyt hipoteczny

Na stronie Millenium poza możliwością sprawdzenia, jak wygląda wniosek o kredyt hipoteczny, możesz również obliczyć ratę kredytową.

To, ile czasu bank rozpatruje wniosek o kredyt hipoteczny, zależne jest od wielu czynników. Zgodnie z prawem banki mają jednak maksymalnie 21 dni na wydanie decyzji kredytowej.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Wniosek o kredyt gotówkowy

Wniosek o kredyt gotówkowy w wielu bankach złożysz bez wychodzenia z domu.

  • mBank - wniosek o kredyt

W mBanku wniosek o kredyt złożysz szybko i bezproblemowo za pośrednictwem strony internetowej.

  • Credit Agricole - wniosek o kredyt

W Credit Agricole wniosek kredytowy złożysz online, jednak konieczna będzie również rozmowa z konsultantem.

  • Santander - wniosek o kredyt

W Santander Banku wniosek o kredyt możesz złożyć całkowicie za pośrednictwem sieci. Umowa podpisywana jest również online.

  • Alior Bank - wniosek o kredyt

Alior Bank również umożliwia wnioskowanie o kredyt online. Umowę, której kwota nie przekracza 5000 zł, możesz podpisać zdalnie.

Sprawdź: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach

Wniosek o kredyt konsolidacyjny

Wniosek o kredyt konsolidacyjny również coraz częściej możesz składać online. Zwykle jednak jest to uzależnione od tego, jak wysoka jest kwota zobowiązania. Jeśli konsolidowany jest kredyt hipoteczny, potrzebna będzie wizyta w oddziale banku oraz uzupełnienie dokumentacji.

Sprawdź też: Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej

Wniosek o kredyt na samochód

Wniosek o kredyt na zakup samochodu nie różni się wiele od wniosku o kredyt gotówkowy. Muszą się w nim jednak znaleźć dane dotyczące samochodu, który chcesz zakupić. Wnioskowanie o zakup samochodu również dostępne jest online.

Sprawdź też: Ubezpieczenie samochodu

Wniosek o kredyt studencki

Wniosek o kredyt studencki dostępny jest tylko dla ściśle określonej grupy. Do kiedy można składać wniosek o kredyt studencki? Możesz zrobić to w dowolnym momencie trwania studiów. Często trzeba jednak w tym celu odwiedzić oddział banku.

Wniosek o kredyt dla firm

Wniosek o kredyt inwestycyjny zwykle wymaga dołączenia dodatkowej dokumentacji, która pozwoli się zorientować analitykom bankowym w sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wnioskowanie o kredyt wielu firmom ułatwiła tarcza antykryzysowa.

Dowiedz się więcej: 

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić?

Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny lub inny typ kredytu? Kiedy masz za zadanie wypełnić wniosek o kredyt, najlepiej jeśli wyposażysz się w odpowiedni wzór. Dostępny powinien być on w oddziale banku lub na stronie internetowej. Z jego pomocą nie powinieneś mieć trudności w wypełnieniu całej dokumentacji.

W przypadku kredytu gotówkowego wypełnienie wniosku nie zajmie Ci wiele czasu. Jest to bardzo proste i wymaga wyłącznie dostępu do internetu. Dużo bardziej skomplikowane jest poprawne uzupełnienie wniosku o kredyt hipoteczny, który ma wiele załączników oraz wymaga przygotowania mnóstwa dodatkowych dokumentów.

We wniosku powinieneś wypełnić wszystkie wymagane elementy. Pozostawianie pustych rubryk może być postrzegane negatywnie przez osoby, które będą analizować dokumentację. Jeśli masz wątpliwości co do tego, co powinno zaleźć się w poszczególnych okienkach, możesz skontaktować się z doradcą kredytowym lub pracownikiem banku.

Wniosek musisz wypełnić dokładnie, ale najistotniejsze jest to, aby wszystkie dane były zgodne ze stanem faktycznym. Oświadczenie nieprawdy może wiązać się bowiem z nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi oraz oczywiście zniweczy Twoje starania się o kredytowanie.

Wniosek o kredyt - wymagane dokumenty

Zakres wymaganej dokumentacji zmienia się w zależności od tego, o jaki kredyt wnioskujesz. W przypadku szybkich kredytów gotówkowych potrzebne dokumenty ograniczone są do minimum. Z tego powodu możesz bez problemu złożyć wniosek o kredyt tego typu online.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kredytów hipotecznych. Ze względu na wysokie wartości kredytów oraz długi okres kredytowania, banki mają dużo wyższe wymagania w stosunku do klientów aplikujących o ten typ kredytu. Będziesz musiał więc zgromadzić szeroki zakres dodatkowej dokumentacji. Dokładaną listę niezbędnych dokumentów uzyskasz w banku, w którym chcesz starać się o kredyt.

Wniosek o kredyt - jak go złożyć?

Wniosek możesz złożyć w oddziale banku. Coraz popularniejszy jest jednak wniosek o kredyt online. Tego typu dokument złożysz szybko oraz bez wychodzenia z domu. Większość banków, idąc z duchem czasu, wprowadziło takie udogodnienie dla swoich klientów. Składając wniosek online, oszczędzisz wiele czasu, który musiałbyś poświęcić na dojeżdżanie do oddziałów banku. Dzięki tej opcji możesz uzyskać wstępną decyzję kredytową już nawet w kilkanaście minut.

Wnioskowanie online dostępne jest przede wszystkim przy kredytach gotówkowych, o które można ubiegać się, bazując na oświadczeniu. Wystarczy więc, że wskażesz w formularzu, jak wiele zarabiasz: nie będziesz musiał przynosić żadnych dodatkowych dokumentów od pracodawcy.

Do ilu banków składać wniosek o kredyt?

Nie ma jednej konkretnie określonej liczby banków, do których możesz złożyć wniosek. Część osób uważa, że złożenie kilku zapytań na raz może wpływać negatywnie na ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Wniosek o kredyt a BIK

Algorytmy, według których ocenia się możliwości kredytowania w poszczególnych bankach, nie są jednak znane, dlatego obawy takie mogą nie być uzasadnione. Aby zwiększyć szansę na przyznanie kredytowania w krótszym czasie, możesz spróbować złożyć wniosek w 2-3 konkurencyjnych instytucjach.

Jak anulować wniosek o kredyt?

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się zrezygnować z przyznanego Ci kredytu, powinieneś poinformować o tym bank, zanim zacznie on wypłacać Ci transze kredytu. Możesz to zrobić w oddziale banku lub wysłać odpowiednie pismo pocztą. Część instytucji dla wygody klientów pozwala dokonać rezygnacji za pomocą systemów elektronicznych. Dotyczy to w szczególności kredytów przyznawanych online.

Wniosek o kredyt - co zrobić, gdy bank odrzuci wniosek o kredyt?

Jeśli bank odrzuci Twój wniosek kredytowy, nie musisz od razu martwić się na zapas. Masz możliwość wnioskować o kredyt ponownie lub spróbować swoich sił w innym banku. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś zastanowić się nad tym, jak możesz poprawić swoją sytuację finansową. Niekiedy wystarczy spłacić kilka mniejszych zobowiązań lub spłacić zadłużenie na karcie kredytowej, aby móc skuteczniej ubiegać się o finansowanie.

Dowiedz się więcej: Co zrobić gdy bank nie chce udzielić kredytu?

Wniosek o kredyt – podsumowanie

Wypełnienie wniosku o kredyt nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać. Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki, możesz starać się o nią bez wychodzenia z domu. Często wystarczy kilka kliknięć, żeby otrzymać dodatkowe środki. W przypadku bardziej rozbudowanych wniosków o kredyt hipoteczny niezbędna może okazać się pomoc doradcy podatkowego lub pracownika banku. Wstępne wnioski też możesz jednak często składać przez internet.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania