Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Opublikowano: 2021-07-16 11:35
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 4
Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Czym jest wniosek o kredyt?

Wniosek kredytowy to dokument, który musisz złożyć, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt bankowy. Potrzebny jest bez względu na to, czy ubiegasz się o kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy czy kredyt konsolidacyjny. Pomiędzy poszczególnymi wzorami wniosków mogą się jednak pojawić różnice, zarówno pod względem formy, jak i zawartości. Najbardziej złożonym jest jednak zdecydowanie wniosek o kredyt hipoteczny.

Wnioski o kredyt składać możesz w formie papierowej lub elektronicznej. Krótkie, niezbyt złożone wnioski o kredyt gotówkowy masz szansę wypełnić w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu. Do wniosku dołączany jest formularz, w którym uzupełnia się dane dotyczące wnioskodawców oraz sytuacji finansowej. 

Sprawdź: Kalkulator kredytowy

Wniosek o kredyt - różnice ze względu na ofertę banków

Wnioski o kredyty różnią się między sobą nie tylko w zależności od rodzaju kredytu, ale również ze względu na konkretną ofertę banku. Niektóre banki oferują wygodną formę wnioskowania online.

Wniosek o kredyt hipoteczny

Wniosek o kredyt hipoteczny jest najbardziej rozbudowany oraz wymaga dostarczenia największej liczby dokumentów. Nie można złożyć go online. Dokładny zakres dokumentacji zależny jest od konkretnej oferty kredytowej.

  • ING wniosek o kredyt hipoteczny

ING Bank Śląski udostępnia zakres wymaganej dokumentacji na swojej stronie internetowej.

  • Wniosek o kredyt hipoteczny PKO BP

PKO BP udostępnia wniosek kredytowy oraz zakres dokumentacji na swojej stronie internetowej.

  • Millenium - wniosek o kredyt hipoteczny

Na stronie Millenium poza możliwością sprawdzenia, jak wygląda wniosek o kredyt hipoteczny, możesz również obliczyć ratę kredytową.

To, ile czasu bank rozpatruje wniosek o kredyt hipoteczny, zależne jest od wielu czynników. Zgodnie z prawem banki mają jednak maksymalnie 21 dni na wydanie decyzji kredytowej.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Wniosek o kredyt gotówkowy

Wniosek o kredyt gotówkowy w wielu bankach złożysz bez wychodzenia z domu.

  • mBank - wniosek o kredyt

W mBanku wniosek o kredyt złożysz szybko i bezproblemowo za pośrednictwem strony internetowej.

  • Credit Agricole - wniosek o kredyt

W Credit Agricole wniosek kredytowy złożysz online, jednak konieczna będzie również rozmowa z konsultantem.

  • Santander - wniosek o kredyt

W Santander Banku wniosek o kredyt możesz złożyć całkowicie za pośrednictwem sieci. Umowa podpisywana jest również online.

  • Alior Bank - wniosek o kredyt

Alior Bank również umożliwia wnioskowanie o kredyt online. Umowę, której kwota nie przekracza 5000 zł, możesz podpisać zdalnie.

Sprawdź: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach

Wniosek o kredyt konsolidacyjny

Wniosek o kredyt konsolidacyjny również coraz częściej możesz składać online. Zwykle jednak jest to uzależnione od tego, jak wysoka jest kwota zobowiązania. Jeśli konsolidowany jest kredyt hipoteczny, potrzebna będzie wizyta w oddziale banku oraz uzupełnienie dokumentacji.

Sprawdź też: Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej

Wniosek o kredyt na samochód

Wniosek o kredyt na zakup samochodu nie różni się wiele od wniosku o kredyt gotówkowy. Muszą się w nim jednak znaleźć dane dotyczące samochodu, który chcesz zakupić. Wnioskowanie o zakup samochodu również dostępne jest online.

Sprawdź też: Ubezpieczenie samochodu

Wniosek o kredyt studencki

Wniosek o kredyt studencki dostępny jest tylko dla ściśle określonej grupy. Do kiedy można składać wniosek o kredyt studencki? Możesz zrobić to w dowolnym momencie trwania studiów. Często trzeba jednak w tym celu odwiedzić oddział banku.

Wniosek o kredyt dla firm

Wniosek o kredyt inwestycyjny zwykle wymaga dołączenia dodatkowej dokumentacji, która pozwoli się zorientować analitykom bankowym w sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wnioskowanie o kredyt wielu firmom ułatwiła tarcza antykryzysowa.

Dowiedz się więcej: 

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić?

Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny lub inny typ kredytu? Kiedy masz za zadanie wypełnić wniosek o kredyt, najlepiej jeśli wyposażysz się w odpowiedni wzór. Dostępny powinien być on w oddziale banku lub na stronie internetowej. Z jego pomocą nie powinieneś mieć trudności w wypełnieniu całej dokumentacji.

W przypadku kredytu gotówkowego wypełnienie wniosku nie zajmie Ci wiele czasu. Jest to bardzo proste i wymaga wyłącznie dostępu do internetu. Dużo bardziej skomplikowane jest poprawne uzupełnienie wniosku o kredyt hipoteczny, który ma wiele załączników oraz wymaga przygotowania mnóstwa dodatkowych dokumentów.

We wniosku powinieneś wypełnić wszystkie wymagane elementy. Pozostawianie pustych rubryk może być postrzegane negatywnie przez osoby, które będą analizować dokumentację. Jeśli masz wątpliwości co do tego, co powinno zaleźć się w poszczególnych okienkach, możesz skontaktować się z doradcą kredytowym lub pracownikiem banku.

Wniosek musisz wypełnić dokładnie, ale najistotniejsze jest to, aby wszystkie dane były zgodne ze stanem faktycznym. Oświadczenie nieprawdy może wiązać się bowiem z nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi oraz oczywiście zniweczy Twoje starania się o kredytowanie.

Wniosek o kredyt - wymagane dokumenty

Zakres wymaganej dokumentacji zmienia się w zależności od tego, o jaki kredyt wnioskujesz. W przypadku szybkich kredytów gotówkowych potrzebne dokumenty ograniczone są do minimum. Z tego powodu możesz bez problemu złożyć wniosek o kredyt tego typu online.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kredytów hipotecznych. Ze względu na wysokie wartości kredytów oraz długi okres kredytowania, banki mają dużo wyższe wymagania w stosunku do klientów aplikujących o ten typ kredytu. Będziesz musiał więc zgromadzić szeroki zakres dodatkowej dokumentacji. Dokładaną listę niezbędnych dokumentów uzyskasz w banku, w którym chcesz starać się o kredyt.

Wniosek o kredyt - jak go złożyć?

Wniosek możesz złożyć w oddziale banku. Coraz popularniejszy jest jednak wniosek o kredyt online. Tego typu dokument złożysz szybko oraz bez wychodzenia z domu. Większość banków, idąc z duchem czasu, wprowadziło takie udogodnienie dla swoich klientów. Składając wniosek online, oszczędzisz wiele czasu, który musiałbyś poświęcić na dojeżdżanie do oddziałów banku. Dzięki tej opcji możesz uzyskać wstępną decyzję kredytową już nawet w kilkanaście minut.

Wnioskowanie online dostępne jest przede wszystkim przy kredytach gotówkowych, o które można ubiegać się, bazując na oświadczeniu. Wystarczy więc, że wskażesz w formularzu, jak wiele zarabiasz: nie będziesz musiał przynosić żadnych dodatkowych dokumentów od pracodawcy.

Do ilu banków składać wniosek o kredyt?

Nie ma jednej konkretnie określonej liczby banków, do których możesz złożyć wniosek. Część osób uważa, że złożenie kilku zapytań na raz może wpływać negatywnie na ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Wniosek o kredyt a BIK

Algorytmy, według których ocenia się możliwości kredytowania w poszczególnych bankach, nie są jednak znane, dlatego obawy takie mogą nie być uzasadnione. Aby zwiększyć szansę na przyznanie kredytowania w krótszym czasie, możesz spróbować złożyć wniosek w 2-3 konkurencyjnych instytucjach.

Jak anulować wniosek o kredyt?

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się zrezygnować z przyznanego Ci kredytu, powinieneś poinformować o tym bank, zanim zacznie on wypłacać Ci transze kredytu. Możesz to zrobić w oddziale banku lub wysłać odpowiednie pismo pocztą. Część instytucji dla wygody klientów pozwala dokonać rezygnacji za pomocą systemów elektronicznych. Dotyczy to w szczególności kredytów przyznawanych online.

Wniosek o kredyt - co zrobić, gdy bank odrzuci wniosek o kredyt?

Jeśli bank odrzuci Twój wniosek kredytowy, nie musisz od razu martwić się na zapas. Masz możliwość wnioskować o kredyt ponownie lub spróbować swoich sił w innym banku. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś zastanowić się nad tym, jak możesz poprawić swoją sytuację finansową. Niekiedy wystarczy spłacić kilka mniejszych zobowiązań lub spłacić zadłużenie na karcie kredytowej, aby móc skuteczniej ubiegać się o finansowanie.

Dowiedz się więcej: Co zrobić gdy bank nie chce udzielić kredytu?

Wniosek o kredyt – podsumowanie

Wypełnienie wniosku o kredyt nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać. Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki, możesz starać się o nią bez wychodzenia z domu. Często wystarczy kilka kliknięć, żeby otrzymać dodatkowe środki. W przypadku bardziej rozbudowanych wniosków o kredyt hipoteczny niezbędna może okazać się pomoc doradcy podatkowego lub pracownika banku. Wstępne wnioski też możesz jednak często składać przez internet.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania