Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Opublikowano: 16.07.2021 11:35
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Czym jest wniosek o kredyt?

Wniosek kredytowy to dokument, który musisz złożyć, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt bankowy. Potrzebny jest bez względu na to, czy ubiegasz się o kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy czy kredyt konsolidacyjny. Pomiędzy poszczególnymi wzorami wniosków mogą się jednak pojawić różnice, zarówno pod względem formy, jak i zawartości. Najbardziej złożonym jest jednak zdecydowanie wniosek o kredyt hipoteczny.

Wnioski o kredyt składać możesz w formie papierowej lub elektronicznej. Krótkie, niezbyt złożone wnioski o kredyt gotówkowy masz szansę wypełnić w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu. Do wniosku dołączany jest formularz, w którym uzupełnia się dane dotyczące wnioskodawców oraz sytuacji finansowej. 

Sprawdź: Kalkulator kredytowy

Wniosek o kredyt - różnice ze względu na ofertę banków

Wnioski o kredyty różnią się między sobą nie tylko w zależności od rodzaju kredytu, ale również ze względu na konkretną ofertę banku. Niektóre banki oferują wygodną formę wnioskowania online.

Wniosek o kredyt hipoteczny

Wniosek o kredyt hipoteczny jest najbardziej rozbudowany oraz wymaga dostarczenia największej liczby dokumentów. Nie można złożyć go online. Dokładny zakres dokumentacji zależny jest od konkretnej oferty kredytowej.

  • ING wniosek o kredyt hipoteczny

ING Bank Śląski udostępnia zakres wymaganej dokumentacji na swojej stronie internetowej.

  • Wniosek o kredyt hipoteczny PKO BP

PKO BP udostępnia wniosek kredytowy oraz zakres dokumentacji na swojej stronie internetowej.

  • Millenium - wniosek o kredyt hipoteczny

Na stronie Millenium poza możliwością sprawdzenia, jak wygląda wniosek o kredyt hipoteczny, możesz również obliczyć ratę kredytową.

To, ile czasu bank rozpatruje wniosek o kredyt hipoteczny, zależne jest od wielu czynników. Zgodnie z prawem banki mają jednak maksymalnie 21 dni na wydanie decyzji kredytowej.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Wniosek o kredyt gotówkowy

Wniosek o kredyt gotówkowy w wielu bankach złożysz bez wychodzenia z domu.

  • mBank - wniosek o kredyt

W mBanku wniosek o kredyt złożysz szybko i bezproblemowo za pośrednictwem strony internetowej.

  • Credit Agricole - wniosek o kredyt

W Credit Agricole wniosek kredytowy złożysz online, jednak konieczna będzie również rozmowa z konsultantem.

  • Santander - wniosek o kredyt

W Santander Banku wniosek o kredyt możesz złożyć całkowicie za pośrednictwem sieci. Umowa podpisywana jest również online.

  • Alior Bank - wniosek o kredyt

Alior Bank również umożliwia wnioskowanie o kredyt online. Umowę, której kwota nie przekracza 5000 zł, możesz podpisać zdalnie.

Sprawdź: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach

Wniosek o kredyt konsolidacyjny

Wniosek o kredyt konsolidacyjny również coraz częściej możesz składać online. Zwykle jednak jest to uzależnione od tego, jak wysoka jest kwota zobowiązania. Jeśli konsolidowany jest kredyt hipoteczny, potrzebna będzie wizyta w oddziale banku oraz uzupełnienie dokumentacji.

Sprawdź też: Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej

Wniosek o kredyt na samochód

Wniosek o kredyt na zakup samochodu nie różni się wiele od wniosku o kredyt gotówkowy. Muszą się w nim jednak znaleźć dane dotyczące samochodu, który chcesz zakupić. Wnioskowanie o zakup samochodu również dostępne jest online.

Sprawdź też: Ubezpieczenie samochodu

Wniosek o kredyt studencki

Wniosek o kredyt studencki dostępny jest tylko dla ściśle określonej grupy. Do kiedy można składać wniosek o kredyt studencki? Możesz zrobić to w dowolnym momencie trwania studiów. Często trzeba jednak w tym celu odwiedzić oddział banku.

Wniosek o kredyt dla firm

Wniosek o kredyt inwestycyjny zwykle wymaga dołączenia dodatkowej dokumentacji, która pozwoli się zorientować analitykom bankowym w sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wnioskowanie o kredyt wielu firmom ułatwiła tarcza antykryzysowa.

Dowiedz się więcej: 

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić?

Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny lub inny typ kredytu? Kiedy masz za zadanie wypełnić wniosek o kredyt, najlepiej jeśli wyposażysz się w odpowiedni wzór. Dostępny powinien być on w oddziale banku lub na stronie internetowej. Z jego pomocą nie powinieneś mieć trudności w wypełnieniu całej dokumentacji.

W przypadku kredytu gotówkowego wypełnienie wniosku nie zajmie Ci wiele czasu. Jest to bardzo proste i wymaga wyłącznie dostępu do internetu. Dużo bardziej skomplikowane jest poprawne uzupełnienie wniosku o kredyt hipoteczny, który ma wiele załączników oraz wymaga przygotowania mnóstwa dodatkowych dokumentów.

We wniosku powinieneś wypełnić wszystkie wymagane elementy. Pozostawianie pustych rubryk może być postrzegane negatywnie przez osoby, które będą analizować dokumentację. Jeśli masz wątpliwości co do tego, co powinno zaleźć się w poszczególnych okienkach, możesz skontaktować się z doradcą kredytowym lub pracownikiem banku.

Wniosek musisz wypełnić dokładnie, ale najistotniejsze jest to, aby wszystkie dane były zgodne ze stanem faktycznym. Oświadczenie nieprawdy może wiązać się bowiem z nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi oraz oczywiście zniweczy Twoje starania się o kredytowanie.

Wniosek o kredyt - wymagane dokumenty

Zakres wymaganej dokumentacji zmienia się w zależności od tego, o jaki kredyt wnioskujesz. W przypadku szybkich kredytów gotówkowych potrzebne dokumenty ograniczone są do minimum. Z tego powodu możesz bez problemu złożyć wniosek o kredyt tego typu online.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kredytów hipotecznych. Ze względu na wysokie wartości kredytów oraz długi okres kredytowania, banki mają dużo wyższe wymagania w stosunku do klientów aplikujących o ten typ kredytu. Będziesz musiał więc zgromadzić szeroki zakres dodatkowej dokumentacji. Dokładaną listę niezbędnych dokumentów uzyskasz w banku, w którym chcesz starać się o kredyt.

Wniosek o kredyt - jak go złożyć?

Wniosek możesz złożyć w oddziale banku. Coraz popularniejszy jest jednak wniosek o kredyt online. Tego typu dokument złożysz szybko oraz bez wychodzenia z domu. Większość banków, idąc z duchem czasu, wprowadziło takie udogodnienie dla swoich klientów. Składając wniosek online, oszczędzisz wiele czasu, który musiałbyś poświęcić na dojeżdżanie do oddziałów banku. Dzięki tej opcji możesz uzyskać wstępną decyzję kredytową już nawet w kilkanaście minut.

Wnioskowanie online dostępne jest przede wszystkim przy kredytach gotówkowych, o które można ubiegać się, bazując na oświadczeniu. Wystarczy więc, że wskażesz w formularzu, jak wiele zarabiasz: nie będziesz musiał przynosić żadnych dodatkowych dokumentów od pracodawcy.

Do ilu banków składać wniosek o kredyt?

Nie ma jednej konkretnie określonej liczby banków, do których możesz złożyć wniosek. Część osób uważa, że złożenie kilku zapytań na raz może wpływać negatywnie na ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Wniosek o kredyt a BIK

Algorytmy, według których ocenia się możliwości kredytowania w poszczególnych bankach, nie są jednak znane, dlatego obawy takie mogą nie być uzasadnione. Aby zwiększyć szansę na przyznanie kredytowania w krótszym czasie, możesz spróbować złożyć wniosek w 2-3 konkurencyjnych instytucjach.

Jak anulować wniosek o kredyt?

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się zrezygnować z przyznanego Ci kredytu, powinieneś poinformować o tym bank, zanim zacznie on wypłacać Ci transze kredytu. Możesz to zrobić w oddziale banku lub wysłać odpowiednie pismo pocztą. Część instytucji dla wygody klientów pozwala dokonać rezygnacji za pomocą systemów elektronicznych. Dotyczy to w szczególności kredytów przyznawanych online.

Wniosek o kredyt - co zrobić, gdy bank odrzuci wniosek o kredyt?

Jeśli bank odrzuci Twój wniosek kredytowy, nie musisz od razu martwić się na zapas. Masz możliwość wnioskować o kredyt ponownie lub spróbować swoich sił w innym banku. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś zastanowić się nad tym, jak możesz poprawić swoją sytuację finansową. Niekiedy wystarczy spłacić kilka mniejszych zobowiązań lub spłacić zadłużenie na karcie kredytowej, aby móc skuteczniej ubiegać się o finansowanie.

Dowiedz się więcej: Co zrobić gdy bank nie chce udzielić kredytu?

Wniosek o kredyt – podsumowanie

Wypełnienie wniosku o kredyt nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać. Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki, możesz starać się o nią bez wychodzenia z domu. Często wystarczy kilka kliknięć, żeby otrzymać dodatkowe środki. W przypadku bardziej rozbudowanych wniosków o kredyt hipoteczny niezbędna może okazać się pomoc doradcy podatkowego lub pracownika banku. Wstępne wnioski też możesz jednak często składać przez internet.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!
Kredyty gotówkowe 02.08.2021

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Zastanawiasz się, gdzie najłatwiej dostać kredyt? Na pewno zależy Ci, by uniknąć skomplikowanych formalności i bez problemu otrzymać potrzebną sumę pieniędzy. Odpowiedź na pytanie, w którym banku można na to liczyć, nie jest jednak prosta. Poniżej dowiesz się, od czego zależy decyzja banku i gdzie faktycznie można najłatwiej otrzymać kredyt.

Zobacz więcej
Oprocentowanie zmienne – czym jest zmienne oprocentowanie przy kredytach i jak je obliczyć?
Kredyty gotówkowe 30.07.2021

Oprocentowanie zmienne – czym jest zmienne oprocentowanie przy kredytach i jak je obliczyć?

Oprocentowanie zmienne to jeden z dwóch sposobów naliczania odsetek, które stanowią główny koszt kredytu. Ten typ oprocentowania uzależniony jest w dużej mierze od zmian stóp procentowych. Powoduje więc zwiększenie ryzyka kredytowego. W bankach zdecydowanie łatwiej znajdziesz jednak kredyt z oprocentowaniem zmiennym niż stałym. Sprawdź, z czym wiąże się kredyt oprocentowany zmiennie i jakie mogą być skutki jego zaciągnięcia!

Zobacz więcej
Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?
Kredyty gotówkowe 26.07.2021

Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?

Kredyt bez odsetek to atrakcyjna oferta, którą banki przygotowały dla nowych klientów. W ramach niej masz możliwość skorzystać z kredytowania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niekiedy jednak pod hasłem pożyczka zero procent kryją się dodatkowe koszty, które powodują, że propozycja banku wcale nie jest tak kusząca, jak mogło się wydawać. Na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się nabrać? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Wyłudzenie kredytu – na czym polega i jak się przed nim bronić?
Kredyty gotówkowe 14.07.2021

Wyłudzenie kredytu – na czym polega i jak się przed nim bronić?

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki to przestępstwo kwalifikowane jako oszustwo, za które grozi surowa kara pozbawienia wolności. Niestety jego skutki mogą dotknąć także niewinnej osoby, jeśli oszust w celu zaciągnięcia zobowiązania posłuży się jej danymi. Sprawdź, na czym dokładnie polega wyłudzenie kredytu i jak się przed nim chronić, a także kiedy sami możemy być o takie oszustwo posądzeni.

Zobacz więcej
Żyrant - na czym polega poręczenie kredytu? Prawa i obowiązki żyranta
Kredyty gotówkowe 28.06.2021

Żyrant - na czym polega poręczenie kredytu? Prawa i obowiązki żyranta

Żyrant to potoczne określenie, którym mianuje się poręczyciela. W wielu przypadkach jest on ostatnią deską ratunku dla tych, którzy ze względu na swoją sytuację ekonomiczną mogą liczyć jedynie na kredyt z poręczeniem. Jakie obowiązki ma żyrant i na czym polega poręczenie kredytu? Sprawdźmy.

Zobacz więcej
Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?
Kredyty hipoteczne 25.06.2021

Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?

O zwrot prowizji bankowej możesz się ubiegać w banku po wcześniejszej spłacie kredytu. Prawo do odzyskania pieniędzy z tego tytułu potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. Sprawdź, o co dokładnie chodzi i jak w praktyce możesz uzyskać zwrot prowizji bankowej.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj