Kredyty konsolidacyjne 9 min. czytania

Kredyt oddłużeniowy - czym jest i co warto wiedzieć o kredycie oddłużeniowym?

Zaktualizowano: 2021-07-06 11:44
Opublikowano: 2019-10-29 11:42
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 24
Kredyt oddłużeniowy - czym jest i co warto wiedzieć o kredycie oddłużeniowym?

Twój rachunek obciążony jest kilkoma zobowiązaniami zaciągniętymi, zanim pojawiły się problemy finansowe? Coraz trudniej jest Ci spłacać raty zgodnie z wyznaczonym harmonogramem? Kredyt oddłużeniowy może stać się jedynym rozwiązaniem, które pomoże Ci zachować dobrą historię kredytową i uniknąć poważnych konsekwencji oraz narastających długów. Czym dokładnie jest i kto może go dostać? Sprawdzamy oferty kredytów oddłużeniowych w kilku bankach!

Czym jest kredyt oddłużeniowy? Definicja 

Zastanawiasz się, co to jest kredyt oddłużeniowy? To często jedyne rozwiązanie, które pozwoli wydostać się ze spirali zadłużenia. W praktyce działa na zasadach zbliżonych do kredytu konsolidacyjnego. Określany jest mianem kredytu celowego, który zaciąga się na spłatę zobowiązań kredytowych w bankach.  

Kredyt oddłużeniowy udzielany jest głównie przez firmy pożyczkowe oraz SKOK-i. Nie znajdziesz tej oferty w bankach. Dlaczego? Kredyt oddłużeniowy przeznaczony jest dla osób, które znajdują się w trudniej sytuacji finansowej i najczęściej nie mają wystarczającej zdolności kredytowej do uzyskania kolejnego zobowiązania w banku. 

Sprawdź: Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych!

Kredyt oddłużeniowy ze złym BIK - czy to możliwe? 

Kredyt oddłużeniowy ze złym bikiem to oferta, o którą niełatwo. Jeśli Twoja historia kredytowa prezentuje się niezbyt dobrze, to szansa na uzyskanie kredytu maleje. Niemniej, kredyt oddłużeniowy z komornikiem bez zabezpieczeń, nadal jest dostępny w wybranych firmach pożyczkowych. Musisz mieć jednak na uwadze, że zazwyczaj przyjmuje postać kredytu pod zastaw. Najczęściej wymaganym zabezpieczeniem będzie nieruchomość, gdyż cechują ją wysoka wartość, a co za tym idzie, ryzyko związane z udzieleniem takiego kredytu maleje.  

Kredyt oddłużeniowy pozabankowy - co warto wiedzieć przed zaciągnięciem? 

Kredyt oddłużeniowy pozabankowy będzie znacznie droższy aniżeli kredyt konsolidacyjny, który możesz otrzymać w banku. Wynika to z faktu, że najczęściej jego przyznanie jest obarczone wyższym ryzykiem. Ponadto, prywatny kredyt oddłużeniowy to przeważnie wysokie oprocentowanie. Firmy pożyczkowe nie podlegają prawu bankowemu, dlatego pożyczki przez nie udzielane, rządzą się nieco innymi zasadami. Kredyt oddłużeniowy na nowe życie może okazać się bardzo drogi, gdy weźmiesz pod uwagę jego koszty. Sprawdź zatem najpierw, ile będzie Cię kosztować.  

Sprawdź, czym jest spirala zadłużenia.

Kto może ubiegać się o kredyt oddłużeniowy? 

Kredyt oddłużeniowy to oferta przygotowana dla osób zadłużonych, które nie mają szansy na otrzymanie innego wsparcia finansowego. Z tego też względu najczęściej mówi się o nim  kredyt oddłużeniowy dla bezrobotnych lub też kredyt oddłużeniowy z komornikiem. W praktyce to właśnie osoby, które niemal straciły cały swój majątek, sięgają po ten produkt.  

Kredyty oddłużeniowe z zajęciami komorniczymi pozwalają uchronić resztę własności.  

Kliknij i sprawdź: Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców

Kredyt oddłużeniowy - warunki przyznania 

Warunki przyznania kredytu oddłużeniowego niczym nie różnią się od standardowego kredytu gotówkowego. Podstawa to wykazanie zdolności kredytowej i pozytywna historia kredytowa. Co jednak, jeśli kredytobiorca nie jest w stanie jej wykazać? Wówczas firma pożyczkowa zażąda najpewniej zabezpieczenia w postaci hipoteki. Nie każdy jest właścicielem mieszkania lub domu. Co w takiej sytuacji? Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie i jest nim poręczenie innej osoby. Warunki przyznania kredytu oddłużeniowego mogą być bardzo zróżnicowane i najczęściej zależą od firmy pożyczkowej oraz sytuacji kredytobiorcy. 

Kredyt oddłużeniowy - jakie usługi można spłacić? 

Kredyt oddłużeniowy pozwala spłacić przeróżne zobowiązania. Należą do nich przede wszystkim: 

  • kredyt hipoteczny (część rat, kwota kredytu oddłużeniowego rzadko kiedy jest na tyle wysoka, aby pokryć tak poważne zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny. Niemniej, kredyt oddłużeniowy zapewnia płatność w ratach przez dłuższy okres.), 

  • kredyt samochodowy

  • limit w rachunku bankowym, 

  • inne zobowiązania bankowe. 

Poznaj rodzaje kredytów dostępnych w bankach!

Gdzie uzyskać kredyt oddłużeniowy? 

Kredyt oddłużeniowy w banku nie będzie dostępny, a przynajmniej nie pod tą nazwą. W przypadku banków mowa wyłącznie o kredycie konsolidacyjnym, o czym zresztą przekonasz się poniżej, analizując wybrane oferty bankowe.  

Kredyt oddłużeniowy online jest za to jak najbardziej dostępny. Musisz mieć jednak na względzie, że zazwyczaj będzie to prywatny kredyt oddłużeniowy, czyli udzielony przez firmę pożyczkową. Pożyczka oddłużeniowa dostępna może być również w SKOK-u. 

W jakim banku otrzymasz kredyt oddłużeniowy? Sprawdź nasze zestawienie i wczytaj się dokładnie.  

Kredyt oddłużeniowy Alior Bank 

Kredyt oddłużeniowy w Alior Banku to tak naprawdę kredyt konsolidacyjny. Ta oferta dostępna jest zatem wyłącznie dla osób, które posiadają zdolność kredytową. Co ciekawe, okres oczekiwania na decyzję kredytową jest znacząco skrócony i może wynieść zaledwie jeden dzień. Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku pozwoli nie tylko połączyć kilka zobowiązań w jedno, ale i uzyskać dodatkowe środki. Nie lada korzyść stanowi długi, bo nawet 10-letni okres kredytowania. 

Kredyt oddłużeniowy ING Bank Śląski 

Pożyczka z konsolidacją w ING Banku Śląskim to jedyna forma kredytu oddłużeniowego, z jakiej skorzystać mogą kredytobiorcy. Co ją wyróżnia? Brak prowizji, obniżone oprocentowanie dla pożyczek od 4 000 zł, dodatkowa gotówka na dowolny cel i spłata do 7 zobowiązań z innych banków. 

Kredyt oddłużeniowy Millennium Bank 

Millenium to kolejny bank, który kredytobiorcom oferuje wyłącznie kredyt konsolidacyjny. Oferta ta wydaje się być interesująca, a to z uwagi na brak prowizji za udzielenie kredytu oraz wcześniejszą spłatę. Ponadto elastyczny okres kredytowania sięga od 3 do nawet 30 lat! 

Kredyt oddłużeniowy Credit Agricole 

Credit Agricole nie inaczej podchodzi do kredytu oddłużeniowego. W tym banku również skorzystać można jedynie z konsolidacji. Co warto wiedzieć na temat tej oferty? Kredyt konsolidacyjny w Credit Agricole to minimum formalności, decyzja kredytowa nawet w 10 minut i do 100 000 zł na Twoje plany (wraz z kredytowanymi kosztami). 

Kredyt oddłużeniowy PKO BP 

A jak prezentuje się oferta kredytu oddłużeniowego w PKO BP? Już możesz się domyślić, że i tu dostępny jest kredyt konsolidacyjny. Jego główne cechy to 0% prowizji dla umów od 50 tys zł i dodatkowa gotówka na ekstra wydatki. Maksymalny okres spłaty wynosi 10 lat.  

Dowiedz się także: Kiedy przelew Pekao?

Kredyt oddłużeniowy a kredyt konsolidacyjny - różnice 

Kredyt oddłużeniowy może dla wielu osób kojarzyć się z kredytem konsolidacyjnym. Są to jednak oferty kierowane do różnych klientów. Ten drugi otrzymać można wyłącznie w banku, a warunkiem jego przyznania jest posiadanie zdolności kredytowej. Kredyt oddłużeniowy udzielany jest zaś przez SKOK-i i firmy pożyczkowe, często pod warunkiem zastawu nieruchomości czy poręczenia osób trzecich. Ponadto, pod nazwą kredyt konsolidacyjny oddłużeniowy kryje się najczęściej po prostu kredyt konsolidacyjny.  

Kredyt oddłużeniowy a pożyczka oddłużeniowa 

W świetle prawa tylko banki mogą udzielać kredytów, dlatego firmy pożyczkowe najczęściej wystrzegają się stosowania pojęcia kredytu. Dlatego też w ich ofercie znajduje się najczęściej pożyczka oddłużeniowa na nowe życie, a nie kredyt oddłużeniowy.  

Kredyty oddłużeniowe - ile kosztują? 

Czy kredyt oddłużeniowy jest drogi? To zależy gdzie i na jakich warunkach go zaciągasz. Kredyty konsolidacyjne nie należą do najtańszych, jednak oferty bankowe zazwyczaj są dość korzystne dla kredytobiorców. Jeśli chcesz mieć pewność, ile dokładnie zapłacisz, możesz skorzystać z kalkulatora kredytu oddłużeniowego. W ten sposób poznasz realny koszt Twojego zobowiązania. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na całkowity koszt kredytu i przyjrzeć się bliżej RRSO

Kredyt oddłużeniowy - jakie dokumenty przygotować? 

Jakie dokumenty będą potrzebne do otrzymania kredytu oddłużeniowego? Na tej liście znajdują się zazwyczaj: 

  • podpisane umowy kredytowe, 

  • wezwania do zapłaty, 

  • dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów (przeważnie jest to zaświadczenie o zarobkach), 

  • wniosek o kredyt oddłużeniowy. 

Kredyt oddłużeniowy - czy konieczne jest zabezpieczenie spłaty kredytu? 

Kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń będzie dostępny, ale tylko w niektórych firmach pożyczkowych. Co więcej, jego otrzymanie wiąże się najczęściej z inną formą zabezpieczenia. Co to dla Ciebie oznacza? Pożyczka oddłużeniowa bez hipoteki to przeważnie konieczność poręczenia osób trzecich. Oznacza to, że musisz znaleźć osobę, która poświadczy, że spłaci za Ciebie zobowiązanie, gdy Ty nie będziesz w stanie tego zrobić.  

Czy kredyt oddłużeniowy się opłaca? 

Kredyt oddłużeniowy przeznaczony jest dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a ich historia kredytowa przedstawia się krytycznie. Musisz jednak pamiętać, że tego typu usługi udzielane są wyłącznie przez firmy pożyczkowe i mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami lub zabezpieczeniem, które pozwoli na obniżenie ryzyka kredytowego. Z tego też względu kredyt oddłużeniowy jest  ostatecznością. 

Jeśli twoja sytuacja pozwala na to, by wnioskować o kredyt konsolidacyjny i ustrzec się przed długami, nie zwlekaj i skontaktuj się z bankiem. To Twoja szansa na obniżenie kosztów wcześniej zaciągniętych zadłużeń i wyjścia z kłopotów, bez martwienia się o haczyki w umowie, czy ukryte opłaty.  

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

...do ZUS-u. To może Cię zainteresować: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Oddłużanie firmy jest jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj...

...nie jest łatwo go uzyskać, jednak warto o to walczyć – kredyty konsolidacyjne mają niższe oprocentowanie niż podobne produkty oferowane przez...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny dla firm

Jak skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

...kredytowe i kredyty w rachunku bieżącym. Co ciekawe, przedsiębiorca może również skonsolidować kredyt gotówkowy, jeśli przeznaczył go na cele firmowe. Czy każdy dostanie kredyt konsolidacyjny? Banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów – weryfikują zdolność kredytową, sprawdzają firmowe przychody, aktualne zadłużenia oraz inne czynniki, które mogą...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Czy warto się na niego zdecydować?

...te ostatnie wymagają jednak tego, by zaciągnięty był kredyt konsolidacyjny hipoteczny.Co to jest? To kredyt konsolidacyjny z hipotecznym...

...czym się różnią i co wybrać? Czy banki w Polsce oferują kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem?...

Zobacz więcej
9 min. czytania
kredyt konsolidacyjny co to znaczy

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

...z różnymi warunkami i oprocentowaniem. Czym się różni kredyt konsolidacyjny od gotówkowego? Kredyt konsolidacyjny zaciągnięty może być...

...warunki, które różnią się w zależności od banku i rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Ten produkt bankowy nie jest dostępny dla każdego. Co będzie...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

...rozglądasz się za wsparciem finansowym? Sprawdź więc najtańszy kredyt gotówkowy. Rata kredytu gotówkowego składa się z dwóch części –...

...kredytu gotówkowego przeważnie trwa wiele długich lat. Nie można więc dziwić się...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

...się, które banki zapewniają korzystne warunki. Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Gdzie najłatwiej dostać takie zobowiązanie? Kredyt...

...kredyty czy pożyczki. Część instytucji umożliwia zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę nie tylko zobowiązań zaciągniętych w banku, lecz...

Zobacz więcej
9 min. czytania