Chwilówki 10 min. czytania

Pożyczka pod weksel

Zaktualizowano: 2021-02-05 14:55
Opublikowano: 2020-01-24 09:00
Średnia ocena: 5,42/6 Głosów: 36
Pożyczka pod weksel

Jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie pożyczki prywatnej to weksel. Jest on alternatywą dla tradycyjnych umów cywilno-prawnych, które w większości przypadków uważa się za podstawę podczas udzielania pożyczki prywatnej.

Rynek usług pożyczkowych w Polsce rozwija się w niezwykle szybkim tempie. W chwili obecnej duże, międzynarodowe firmy pożyczkowe nie są jedynymi graczami w tej konkurencyjnej branży. W ostatnim czasie coraz mocniej rozwija się rynek pożyczek prywatnych. Są to produkty do których sporo osób w dalszym ciągu podchodzi ze zrozumiałą rezerwą. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy warto zdecydować się na pożyczki pod weksel.

Przy pożyczaniu pieniędzy najważniejszy jest rozsądek

Pożyczki prywatne polegają na tym, że zobowiązanie udzielane jest przez stronę, która nie specjalizuje się w prowadzeniu działalności pożyczkowej. Podmiotem udzielającym pożyczki prywatnej może być osoba prowadząca działalność gospodarczą jak i “zwykły” obywatel. Pożyczki prywatne w dalszym ciągu są dość popularną alternatywą dla tradycyjnych zobowiązań, które w swojej ofercie mają banki oraz instytucje pozabankowe. Banki z reguły stosują wobec swoich klientów szereg wymagań odnośnie historii oraz zdolności kredytowej, co dla wielu osób jest dużą przeszkodą. Wtedy z pomocą przychodzą właśnie pożyczki prywatne.

Podczas poszukiwania najlepszej pożyczki zawsze trzeba pamiętać o tym, aby postępować w sposób ostrożny i odpowiedzialny. W ostatnim czasie w polskich mediach bardzo głośno było o sektorze pożyczek prywatnych. Przedstawiano go w niekoniecznie pozytywnym świetle. Mowa tutaj o nieuczciwych praktykach, które stosowane były przez bardzo wielu pożyczkodawców, np. naliczanie ogromnych kosztów z tytułu udzielenia pożyczki oraz szeregu innych oburzających praktyk. Świadomość klientów odnośnie zagrożeń związanych z korzystaniem z pożyczek prywatnych cały czas rośnie. Szukają jak najwięcej informacji odnośnie dostępnych zabezpieczeń pożyczek prywatnych.

Pożyczka pod weksel - co to takiego?

Jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie pożyczki prywatnej to weksel. Jest on alternatywą dla tradycyjnych umów cywilno-prawnych, które w większości przypadków uważa się za podstawę podczas udzielania pożyczki prywatnej. Weksel jest papierem wartościowym. Z tego względu ma kilka funkcji: obiegową, płatniczą, refinansową, kredytową oraz gwarancyjną.

Oprócz tego, weksel pełni także funkcję zabezpieczenia dla każdej ze stron zawieranej transakcji. Mowa tutaj o remitencie, czyli udzielającym pożyczki oraz o transacie, który jest zobowiązany do spłacenia pożyczki w odpowiednim terminie. Weksel jest dowodem, jeśli pożyczkobiorca będzie miał jakiekolwiek problemy z terminową spłatą swojego zobowiązania.Warto również wiedzieć o tym, że weksel przydaje się także podczas dokumentowania wszelkich dodatkowych kosztów uzyskanego zobowiązania. Opłaca się go sporządzać, aby uniknąć pojawienia się niepotrzebnych niedomówień i komplikacji.

Podstawy prawne weksli w Polsce

Mimo tego, iż wiele osób uważa branżę pożyczek prywatnych uważa za pozbawioną jakichkolwiek dokładnych i restrykcyjnych regulacji prawnych, to warto wiedzieć o tym, że zupełnie inaczej wygląda to w przypadku stosowania weksla. Konkretne wytyczne dotyczące udzielania oraz działania tych papierów wartościowych są zapisane w prawie wekslowym.

Prawo wekslowe, czyli dokument wydany 28 kwietnia 1936 roku, mówi jasno, że weksel zaczyna obowiązywać wtedy, gdy osoba uzyskująca pożyczkę zobowiązuje się do jej spłaty w odpowiednim terminie. Czyni to poprzez złożenie stosownego podpisu. W tym momencie weksel otrzymuje miano papieru wartościowego. Jest wtedy nie tylko dowodem na to, iż zawarto określoną umowę pomiędzy stronami, ale także staje się jednocześnie towarem. W czasie obowiązywania pożyczki weksel może zostać sprzedany przez pożyczającego innemu wierzycielowi. Nowy wierzyciel będzie później zobowiązany do tego, aby we własnym zakresie zadbać o to, aby zobowiązanie zostało zapłacone przez dłużnika w odpowiednim terminie.

Kto może dostać pożyczkę pod weksel?

Z racji tego, iż umowa wekslowa jest podpisywana pomiędzy dwoma osobami prywatnymi, to tylko od inwestora zależy to, komu zdecyduje się on pożyczyć swoje pieniądze. Pożyczki pod weksel coraz częściej są wybierane przez osoby, które nie mają szans na uzyskanie klasycznego kredytu bankowego. Rodzi to jednak jednocześnie sporo zagrożeń. Uzyskanie pożyczki pod weksel jest bardzo proste, jednak co zrobić, gdy przyjdzie czas na jej zapłatę? Odpowiedzialność i rozwaga są niezwykle istotne przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu pożyczki pod weksel.

Co powinien zawierać weksel?

Każdy, kto zastanawia się nad zaciągnięciem pożyczki prywatnej na weksel, powinien przede wszystkim zdawać sobie sprawę z wszystkich podstawowych informacji, jakie powinny się na nim znajdować. Umieszczenie wszystkich potrzebnych informacji na wekslu jest niezbędne do tego, aby został on w przyszłości uznany za ważny.

Wszystkie weksle muszą posiadać dane osobowe, datę a także własnoręczne podpisy obu stron zawierających daną transakcję. Osoba zaciągająca zobowiązanie, czyli transat, powinien bardzo dokładnie potwierdzić, że uzyskaną pożyczkę spłaci w odpowiednim terminie. Wpisanie dokładnego terminu oraz formy spłaty pożyczki to kolejny element, o którym w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć.

Na jaką kwotę może opiewać pożyczka pod weksel?

Na jaką maksymalnie kwotę może być udzielona pożyczka pod weksel? To pytanie bardzo często pojawia się wśród osób planujących zaciągnięcie takiej pożyczki. Zgodnie z prawem wekslowym, pożyczki tego typu mogą opiewać na dowolnie wybrane kwoty. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami takiej umowy. Dodatkowo, pożyczone pieniądze można wydać na dowolnie przez siebie wybrany cel. W tym względzie nie ma żadnych ograniczeń.

Czy pożyczki pod weksel mają jakieś zalety?

Wiele osób bardzo niechętnie podchodzi do kwestii zaciągania pożyczek pod weksel. Nie ma się co dziwić. Okazuje się jednak, iż to rozwiązanie ma kilka zalet. Mowa tutaj w szczególności o tym, iż zaciągnięcie pożyczki pod weksel nie wiąże się z koniecznością sprawdzania przez pożyczkodawcę historii kredytowej pożyczkobiorcy. Osoby, których historia oraz zdolność kredytowa nie jest dobra, mogą niekiedy uznać, iż jedynym rozwiązaniem dla nich jest pożyczka pod weksel. Należy jednak pamiętać o tym, że zaciąganie kolejnych długów może spowodować, iż popadniemy w spiralę zadłużenia.

Dodatkowym atutem pożyczek pod weksel jest fakt, iż ich zaciąganiu nie towarzyszy duża liczba formalności. Osoby udzielające pożyczek prywatnych rzadko kiedy proszą o dostarczenie zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach oraz zatrudnieniu. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy dostarczenie dokumentu tożsamości oraz podpisanie deklaracji na wekslu.

Pożyczka na weksel - czy to jest bezpieczne?

Mimo niewątpliwych atutów, pożyczki pod weksel mają jeszcze więcej wad. Podstawową kwestią, o której zawsze należy pamiętać, jest fakt, iż pożyczki pod weksel wiążą się z ogromnym ryzykiem. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które nie mają żadnej fachowej wiedzy odnośnie tej formy finansowania. Przy zaciąganiu pożyczki pod weksle największą uwagę należy zwracać na to, jaka kwota jest wpisana na wekslu. Jest to suma, którą po upływie określonego czasu będziemy musieli. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie spłacimy w odpowiednim terminie pożyczki pod weksel, osoba, która nam jej udzieliła, będzie miała nieograniczony dostęp do naszego majątku. Zgodnie z prawem będzie mogła wyegzekwować dokładnie taką kwotę, jaka była zapisana na wekslu.

Następna kwestia, o której nigdy nie wolno zapominać, to dokładne zweryfikowanie wiarygodności remitenta (udzielającego pożyczki). Mimo tego, iż perspektywa szybkich i łatwych do uzyskania pieniędzy może wydawać się niezwykle kusząca, to w żadnym wypadku nie wolno podpisywać umowy wekslowej z pierwszą osobą, której ogłoszenie znajdziemy w internecie. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład sprawdzenie opinii odnośnie inwestora w internecie. Kwestia najistotniejsza to oczywiście dokładne przeczytanie wszystkich zapisów umowy wekslowej. Jeśli w przyszłości pojawią się jakiekolwiek spory odnośnie spłaty tej pożyczki, umowa będzie najważniejszym dokumentem, do którego odnosić się będą mogły obie strony sporu.

Niestety, na rynku działa bardzo wielu nieuczciwych pożyczkodawców żerujących na niewiedzy klientów odnośnie zasad funkcjonowania weksli. Jeśli ktoś pilnie potrzebuje gotówki, a wcześniej bank odmówił mu udzielenia klasycznego kredytu lub pożyczki, to może dojść do wniosku, iż pożyczka pod weksel to jedyne dostępne rozwiązanie, z którego z całą pewnością warto skorzystać. Takie myślenie często przynosi niestety odwrotne rezultaty - zupełnie inne od zamierzonych. Gdy konsument zorientuje się, iż podjęta przez niego decyzja jest niewłaściwa, często jest już za późno.

Pożyczki na weksel - lepiej ich unikać. Sprawdź ofertę pożyczek pozabankowych bez BIK

Dla własnego bezpieczeństwa o wiele lepszym rozwiązaniem od zaciągania pożyczki pod weksel, jest zainteresowanie się ofertą chwilówek od instytucji pozabankowych. Na polskim rynku od jakiegoś czasu funkcjonują tak zwane pożyczki bez BIK. Są to specjalne produkty finansowe dedykowane wszystkim tym konsumentom, których dane osobowe widnieją w istniejących bazach dłużników.

Warto również wiedzieć o tym, iż instytucje pozabankowe podlegają znacznie większej kontroli od podmiotów udzielających pożyczek pod weksel. Dzięki ustawie antylichwiarskiej uchwalonej w 2016 roku pożyczkodawcy zobowiązani są do przestrzegania limitów kosztów pozaodsetkowych oraz określania wartości maksymalnych odsetek z tytułu opóźnień w spłacie zobowiązań.

Pożyczki pod weksel to rozwiązanie bardzo kontrowersyjne, które może doprowadzić nas do bankructwa. Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem najlepszych pożyczek pozabankowych, który znajduje się na naszej stronie. Charakteryzują się one bardzo niskimi kosztami (m.in. RRSO 0%), a cały proces ubiegania się o pożyczkę zajmuje tylko kilka chwil. Pożyczka online to sposób na szybką i bezpieczną gotówkę bez wychodzenia z domu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ustawa antylichwiarska
12.04.2022

Jakie założenia przedstawia nowa ustawa antylichwiarska w 2022 roku?

...firmy pożyczkowe w Polsce. Produktem, który cieszył się największym zainteresowaniem w tej branży, a zarazem przynoszącym największe zyski, były pożyczki krótkoterminowe zwane chwilówkami. Minimalne formalności przy ich uzyskaniu oraz w większości przypadków brak weryfikacji zdolności kredytowej klienta, przemawiały na ich korzyść w porównaniu z kredytami bankowymi...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Короткострокові кредити для громадян України
06.04.2022

Короткострокові кредити для громадян України. Чи є в Польщі кредити для українців без карти побиту?

Онлайн-кредит для українця рідко зустрічається на польському небанківському ринку, а це не означає, що короткострокові кредити для...
Ile kosztuje chwilówka dla obywatela Ukrainy?
23.03.2022

Chwilówki dla obywateli Ukrainy. Czy w Polsce dostępne są pożyczki dla Ukraińców bez karty pobytu?

...przez niego karty stałego pobytu. Gdy jeszcze takowej nie ma, chwilówka może zostać udzielona na podstawie karty czasowego pobytu. Karta...

...dowiesz się też, co się obywatelom Ukrainy bardziej opłaca: pożyczka pozabankowa czy bankowy kredyt gotówkowy. W ostatnich latach do Polski...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Pożyczki udzielane w domu klienta - pożyczki prywatne w domu klienta
20.01.2022

Pożyczki udzielane w domu klienta – wszystko, co trzeba wiedzieć

...jeśli interesuje Cię pożyczka gotówkowa z dostawą do domu lub chwilówka, rozważ także skorzystanie z pożyczki online oferowanej przez...

...ci podjąć decyzję, czy warto z nich skorzystać. Dla wielu osób pożyczka z obsługą domową oferowana przez prywatnych pożyczkodawców...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?
10.01.2022

Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?

...uwadze korzyści i konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Jeśli kredyt gotówkowy, do którego się właśnie przymierzasz, ma być Twoim pierwszym...

...wady i zalety kredytu bankowego oraz minusy i korzyści chwilówki, a następnie na tej podstawie dokonać właściwego wyboru...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czym jest pożyczka podporządkowana i kto może z nich skorzystać?
29.12.2021

Czym jest pożyczka podporządkowana i kto może skorzystać z takiej oferty?

...rozwoju działalności czy inwestycji w aktywa, a tym bardziej działalności banku. Przedsiębiorcy już częściej niż po pożyczki od instytucji pozabankowych sięgają po kredyt gotówkowy dla firm. Produktem przygotowanym z myślą o właścicielach firm, ale przede wszystkim o bankach jest pożyczka podporządkowana. Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia, co...

Zobacz więcej
10 min. czytania