Pożyczka pod weksel

Zaktualizowano: 2021-02-05 14:55
Opublikowano: 2020-01-24 09:00
Średnia ocena: 5,54/6 Głosów: 35

Jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie pożyczki prywatnej to weksel. Jest on alternatywą dla tradycyjnych umów cywilno-prawnych, które w większości przypadków uważa się za podstawę podczas udzielania pożyczki prywatnej.

Rynek usług pożyczkowych w Polsce rozwija się w niezwykle szybkim tempie. W chwili obecnej duże, międzynarodowe firmy pożyczkowe nie są jedynymi graczami w tej konkurencyjnej branży. W ostatnim czasie coraz mocniej rozwija się rynek pożyczek prywatnych. Są to produkty do których sporo osób w dalszym ciągu podchodzi ze zrozumiałą rezerwą. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy warto zdecydować się na pożyczki pod weksel.

Przy pożyczaniu pieniędzy najważniejszy jest rozsądek

Pożyczki prywatne polegają na tym, że zobowiązanie udzielane jest przez stronę, która nie specjalizuje się w prowadzeniu działalności pożyczkowej. Podmiotem udzielającym pożyczki prywatnej może być osoba prowadząca działalność gospodarczą jak i “zwykły” obywatel. Pożyczki prywatne w dalszym ciągu są dość popularną alternatywą dla tradycyjnych zobowiązań, które w swojej ofercie mają banki oraz instytucje pozabankowe. Banki z reguły stosują wobec swoich klientów szereg wymagań odnośnie historii oraz zdolności kredytowej, co dla wielu osób jest dużą przeszkodą. Wtedy z pomocą przychodzą właśnie pożyczki prywatne.

Podczas poszukiwania najlepszej pożyczki zawsze trzeba pamiętać o tym, aby postępować w sposób ostrożny i odpowiedzialny. W ostatnim czasie w polskich mediach bardzo głośno było o sektorze pożyczek prywatnych. Przedstawiano go w niekoniecznie pozytywnym świetle. Mowa tutaj o nieuczciwych praktykach, które stosowane były przez bardzo wielu pożyczkodawców, np. naliczanie ogromnych kosztów z tytułu udzielenia pożyczki oraz szeregu innych oburzających praktyk. Świadomość klientów odnośnie zagrożeń związanych z korzystaniem z pożyczek prywatnych cały czas rośnie. Szukają jak najwięcej informacji odnośnie dostępnych zabezpieczeń pożyczek prywatnych.

Pożyczka pod weksel - co to takiego?

Jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie pożyczki prywatnej to weksel. Jest on alternatywą dla tradycyjnych umów cywilno-prawnych, które w większości przypadków uważa się za podstawę podczas udzielania pożyczki prywatnej. Weksel jest papierem wartościowym. Z tego względu ma kilka funkcji: obiegową, płatniczą, refinansową, kredytową oraz gwarancyjną.

Oprócz tego, weksel pełni także funkcję zabezpieczenia dla każdej ze stron zawieranej transakcji. Mowa tutaj o remitencie, czyli udzielającym pożyczki oraz o transacie, który jest zobowiązany do spłacenia pożyczki w odpowiednim terminie. Weksel jest dowodem, jeśli pożyczkobiorca będzie miał jakiekolwiek problemy z terminową spłatą swojego zobowiązania.Warto również wiedzieć o tym, że weksel przydaje się także podczas dokumentowania wszelkich dodatkowych kosztów uzyskanego zobowiązania. Opłaca się go sporządzać, aby uniknąć pojawienia się niepotrzebnych niedomówień i komplikacji.

Podstawy prawne weksli w Polsce

Mimo tego, iż wiele osób uważa branżę pożyczek prywatnych uważa za pozbawioną jakichkolwiek dokładnych i restrykcyjnych regulacji prawnych, to warto wiedzieć o tym, że zupełnie inaczej wygląda to w przypadku stosowania weksla. Konkretne wytyczne dotyczące udzielania oraz działania tych papierów wartościowych są zapisane w prawie wekslowym.

Prawo wekslowe, czyli dokument wydany 28 kwietnia 1936 roku, mówi jasno, że weksel zaczyna obowiązywać wtedy, gdy osoba uzyskująca pożyczkę zobowiązuje się do jej spłaty w odpowiednim terminie. Czyni to poprzez złożenie stosownego podpisu. W tym momencie weksel otrzymuje miano papieru wartościowego. Jest wtedy nie tylko dowodem na to, iż zawarto określoną umowę pomiędzy stronami, ale także staje się jednocześnie towarem. W czasie obowiązywania pożyczki weksel może zostać sprzedany przez pożyczającego innemu wierzycielowi. Nowy wierzyciel będzie później zobowiązany do tego, aby we własnym zakresie zadbać o to, aby zobowiązanie zostało zapłacone przez dłużnika w odpowiednim terminie.

Kto może dostać pożyczkę pod weksel?

Z racji tego, iż umowa wekslowa jest podpisywana pomiędzy dwoma osobami prywatnymi, to tylko od inwestora zależy to, komu zdecyduje się on pożyczyć swoje pieniądze. Pożyczki pod weksel coraz częściej są wybierane przez osoby, które nie mają szans na uzyskanie klasycznego kredytu bankowego. Rodzi to jednak jednocześnie sporo zagrożeń. Uzyskanie pożyczki pod weksel jest bardzo proste, jednak co zrobić, gdy przyjdzie czas na jej zapłatę? Odpowiedzialność i rozwaga są niezwykle istotne przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu pożyczki pod weksel.

Co powinien zawierać weksel?

Każdy, kto zastanawia się nad zaciągnięciem pożyczki prywatnej na weksel, powinien przede wszystkim zdawać sobie sprawę z wszystkich podstawowych informacji, jakie powinny się na nim znajdować. Umieszczenie wszystkich potrzebnych informacji na wekslu jest niezbędne do tego, aby został on w przyszłości uznany za ważny.

Wszystkie weksle muszą posiadać dane osobowe, datę a także własnoręczne podpisy obu stron zawierających daną transakcję. Osoba zaciągająca zobowiązanie, czyli transat, powinien bardzo dokładnie potwierdzić, że uzyskaną pożyczkę spłaci w odpowiednim terminie. Wpisanie dokładnego terminu oraz formy spłaty pożyczki to kolejny element, o którym w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć.

Na jaką kwotę może opiewać pożyczka pod weksel?

Na jaką maksymalnie kwotę może być udzielona pożyczka pod weksel? To pytanie bardzo często pojawia się wśród osób planujących zaciągnięcie takiej pożyczki. Zgodnie z prawem wekslowym, pożyczki tego typu mogą opiewać na dowolnie wybrane kwoty. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami takiej umowy. Dodatkowo, pożyczone pieniądze można wydać na dowolnie przez siebie wybrany cel. W tym względzie nie ma żadnych ograniczeń.

Czy pożyczki pod weksel mają jakieś zalety?

Wiele osób bardzo niechętnie podchodzi do kwestii zaciągania pożyczek pod weksel. Nie ma się co dziwić. Okazuje się jednak, iż to rozwiązanie ma kilka zalet. Mowa tutaj w szczególności o tym, iż zaciągnięcie pożyczki pod weksel nie wiąże się z koniecznością sprawdzania przez pożyczkodawcę historii kredytowej pożyczkobiorcy. Osoby, których historia oraz zdolność kredytowa nie jest dobra, mogą niekiedy uznać, iż jedynym rozwiązaniem dla nich jest pożyczka pod weksel. Należy jednak pamiętać o tym, że zaciąganie kolejnych długów może spowodować, iż popadniemy w spiralę zadłużenia.

Dodatkowym atutem pożyczek pod weksel jest fakt, iż ich zaciąganiu nie towarzyszy duża liczba formalności. Osoby udzielające pożyczek prywatnych rzadko kiedy proszą o dostarczenie zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach oraz zatrudnieniu. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy dostarczenie dokumentu tożsamości oraz podpisanie deklaracji na wekslu.

Pożyczka na weksel - czy to jest bezpieczne?

Mimo niewątpliwych atutów, pożyczki pod weksel mają jeszcze więcej wad. Podstawową kwestią, o której zawsze należy pamiętać, jest fakt, iż pożyczki pod weksel wiążą się z ogromnym ryzykiem. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które nie mają żadnej fachowej wiedzy odnośnie tej formy finansowania. Przy zaciąganiu pożyczki pod weksle największą uwagę należy zwracać na to, jaka kwota jest wpisana na wekslu. Jest to suma, którą po upływie określonego czasu będziemy musieli. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie spłacimy w odpowiednim terminie pożyczki pod weksel, osoba, która nam jej udzieliła, będzie miała nieograniczony dostęp do naszego majątku. Zgodnie z prawem będzie mogła wyegzekwować dokładnie taką kwotę, jaka była zapisana na wekslu.

Następna kwestia, o której nigdy nie wolno zapominać, to dokładne zweryfikowanie wiarygodności remitenta (udzielającego pożyczki). Mimo tego, iż perspektywa szybkich i łatwych do uzyskania pieniędzy może wydawać się niezwykle kusząca, to w żadnym wypadku nie wolno podpisywać umowy wekslowej z pierwszą osobą, której ogłoszenie znajdziemy w internecie. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład sprawdzenie opinii odnośnie inwestora w internecie. Kwestia najistotniejsza to oczywiście dokładne przeczytanie wszystkich zapisów umowy wekslowej. Jeśli w przyszłości pojawią się jakiekolwiek spory odnośnie spłaty tej pożyczki, umowa będzie najważniejszym dokumentem, do którego odnosić się będą mogły obie strony sporu.

Niestety, na rynku działa bardzo wielu nieuczciwych pożyczkodawców żerujących na niewiedzy klientów odnośnie zasad funkcjonowania weksli. Jeśli ktoś pilnie potrzebuje gotówki, a wcześniej bank odmówił mu udzielenia klasycznego kredytu lub pożyczki, to może dojść do wniosku, iż pożyczka pod weksel to jedyne dostępne rozwiązanie, z którego z całą pewnością warto skorzystać. Takie myślenie często przynosi niestety odwrotne rezultaty - zupełnie inne od zamierzonych. Gdy konsument zorientuje się, iż podjęta przez niego decyzja jest niewłaściwa, często jest już za późno.

Pożyczki na weksel - lepiej ich unikać. Sprawdź ofertę pożyczek pozabankowych bez BIK

Dla własnego bezpieczeństwa o wiele lepszym rozwiązaniem od zaciągania pożyczki pod weksel, jest zainteresowanie się ofertą chwilówek od instytucji pozabankowych. Na polskim rynku od jakiegoś czasu funkcjonują tak zwane pożyczki bez BIK. Są to specjalne produkty finansowe dedykowane wszystkim tym konsumentom, których dane osobowe widnieją w istniejących bazach dłużników.

Warto również wiedzieć o tym, iż instytucje pozabankowe podlegają znacznie większej kontroli od podmiotów udzielających pożyczek pod weksel. Dzięki ustawie antylichwiarskiej uchwalonej w 2016 roku pożyczkodawcy zobowiązani są do przestrzegania limitów kosztów pozaodsetkowych oraz określania wartości maksymalnych odsetek z tytułu opóźnień w spłacie zobowiązań.

Pożyczki pod weksel to rozwiązanie bardzo kontrowersyjne, które może doprowadzić nas do bankructwa. Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem najlepszych pożyczek pozabankowych, który znajduje się na naszej stronie. Charakteryzują się one bardzo niskimi kosztami (m.in. RRSO 0%), a cały proces ubiegania się o pożyczkę zajmuje tylko kilka chwil. Pożyczka online to sposób na szybką i bezpieczną gotówkę bez wychodzenia z domu.

Powiązane artykuły

Kredyt od ręki – kto może skorzystać z pożyczki od ręki online?
Kredyty gotówkowe 14.10.2021

Kredyt od ręki – kto może skorzystać z pożyczki od ręki online?

Potrzebna Ci pożyczka od ręki? Jej znalezienie nie powinno być wcale trudne. Dzisiaj praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie kredyt od ręki, z którego można skorzystać bez wychodzenia z domu, przy dopełnieniu minimum formalności. Najszybszy otrzymasz nawet w tym samym dniu! Kredyt i chwilówka od ręki – czym cechują się tego typu oferty i gdzie ich szukać? Podpowiadamy!
Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?
Kredyty gotówkowe 13.10.2021

Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?

Banki chcąc przyciągnąć do siebie klientów, oferują okresowe promocje. Jedną z takich propozycji jest kredyt gotówkowy bez prowizji. Nie płacąc prowizji, można sporo zaoszczędzić, szczególnie jak kredyt opiewa na wysoką kwotę. Zawsze jednak warto prześwietlić taką ofertę i upewnić się, że nie zawiera ona ukrytych kosztów. Kredyt lub pożyczka bez prowizji – co powinno wzbudzić naszą czujność?
Zobacz więcej
Kredyt na PIT – czy banki oferują kredyt na PIT dla zadłużonych?
Kredyty gotówkowe 12.10.2021

Kredyt na PIT – czy banki oferują kredyt na PIT dla zadłużonych?

Kredyt na PIT to propozycja skierowana do osób, które chcą skorzystać z uproszczonej formy wnioskowania. Przedłożenie rocznego zeznania podatkowego PIT razem z wnioskiem o finansowanie ma potwierdzić wysokość osiąganych dochodów i przyspieszyć procedurę kredytową. Mniej popularną ofertą jest pożyczka na PIT. Czy zarówno kredyt, jak i chwilówka na PIT udzielane są na takich samych zasadach? Sprawdź, gdzie można znaleźć takie oferty.
Zobacz więcej
Pożyczki społecznościowe – czy to oferta wyłącznie dla zadłużonych?
Chwilówki 24.09.2021

Pożyczki społecznościowe – na czym polegają pożyczki społecznościowe i kto może je zaciągnąć?

Pożyczki społecznościowe można przyrównać do pożyczania pieniędzy od rodziny, przyjaciół i znajomych. Takie zobowiązanie możesz zaciągnąć od osoby trzeciej – niekoniecznie znanej ci osobiście – korzystając z platform sociallendingowych, które aranżują takie transakcje, ale nie są w ich przypadku pośrednikiem.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Uzależnienie od kredytów - jak poradzić sobie z uzależnieniem od brania kredytów i pożyczek?
Kredyty gotówkowe 30.08.2021

Uzależnienie od kredytów - jak poradzić sobie z uzależnieniem od brania kredytów i pożyczek?

Uzależnienie od kredytów to poważny problem, ponieważ wcześniej czy później doprowadza do pętli zadłużenia, a nawet utraty całego majątku. Nałogowe zaciąganie kolejnych zobowiązań dotyczy coraz większej liczby osób, które często nie są świadome swojej choroby. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać uzależnienie od pożyczek u siebie lub u bliskiej osoby, a także jak sobie poradzić z takim problemem.
Zobacz więcej