6 min. czytania

12 tysięcy na dziecko – kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:57
Opublikowano: 2021-09-30 09:08
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
12 tysięcy na dziecko

Do 12 tysięcy złotych na dziecko – taką kwotę mogą otrzymać rodzice małych dzieci w ramach programu Nowy Polski Ład i to już całkiem niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma stanowić wsparcie dla młodych rodziców i wypełnić lukę, która powstaje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Kto może liczyć na kwotę 12 tys. zł i na jakich zasadach?

Rodzice mogą oczekiwać już nie tylko na 500+ na dziecko. Teraz rząd planuje kolejne wypłaty świadczeń. Mają być one jednak okresowe i trwać w zależności od wyboru: od roku do 2 lat. W ten sposób zaraz po zakończeniu wypłat zasiłku macierzyńskiego rodziny mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. A kwota nie będzie mała, bo może wynosić nawet 1000 złotych miesięcznie. Dla wielu osób to duża pomoc, która może uchronić m.in. przed koniecznoscią zaciągania kredytów gotówkowych

Przeczytaj również: 500 plus a kredyt gotówkowy – podstawowe informacje

12 tysięcy na dziecko w ramach Nowego Ładu – najważniejsze informacje 

Program Nowy Polski Ład zaproponowany przez partię Prawo i Sprawiedliwość rodzi wiele kontrowersji. Mnóstwo zmian ma dotyczyć bezpośrednio rodzin z dziećmi, jak chociażby ta dotycząca wsparcia przy kredytach hipotecznych. Podobnie jak w przypadku gwarancji bankowej do wkładu własnego, dopłata 12 tysięcy złotych na dziecko ma dotyczyć rodzin wychowujących minimum dwójkę dzieci. I to od opiekunów zależy, czy chcą otrzymać całe wsparcie w jednym roku, czy też rozłożyć je na okres 2 lat.  

Jak widać, rządowi bardzo zależy na zachęceniu polskich rodzin do prokreacji. Niestety, program 500+ nie spełnił tych oczekiwań. Czy tym razem będzie inaczej? Przekonamy się o tym zapewne dopiero za kilka lat. Teraz przyjrzyjmy się bliżej świadczeniu 12 tysięcy na dziecko. Jakie są dokładne założenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

12 tysięcy na dziecko – warunki Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zakłada, że rodziny mogą otrzymać od państwa do 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Wsparcie będzie przysługiwać wyłącznie na dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Ponadto, świadczenie to ma być wypłacane w ratach. Istnieją dwa warianty wypłat: po 1000 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy lub po 500 złotych przez 24 miesiące. Decyzja o wyborze wariantu zależna jest od rodziców.  

12 tysięcy na dziecko – kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia? 

Świadczenie przyznawane będzie rodzinom, które wychowują więcej niż jedno dziecko. Otrzymać mają je zarówno małżeństwa, osoby pozostające w nieformalnym związku, jak również osoby samotnie wychowujące dziecko.

W przypadku, gdy rodzice dziecka się rozstali, to każdemu z nich przysługuje po maksymalnie 6 tysięcy złotych. Rząd nie planuje ustalenia żadnego progu dochodowego, od którego będzie można skorzystać z dopłaty. 

12 tysięcy na dziecko – kiedy świadczenie nie zostanie wypłacone? 

12 tysięcy złotych przysługuje wyłącznie na drugie i kolejne dziecko. Jeśli zatem rodzice wychowują tylko jedno dziecko, to nie będą mogli skorzystać z pomocy państwa. Nie będzie ona także dotyczyć dzieci powyżej 36. miesiąca życia.  

A co z dziećmi urodzonymi w 2019 lub 2020 roku? Na nie również będzie przyznawane świadczenie, jednak jego wypłata zostanie zakończona w chwili ukończenia przez dziecko 3. roku życia. 

Warto jednocześnie wiedzieć, że świadczenie otrzymają jedynie rodziny, które na stałe mieszkają w Polsce. Jeśli zatem rodzice na stałe mieszkają za granicą, to 12 tysięcy złotych na dziecko nie będzie im przysługiwać. Pewne komplikacje może rodzić sytuacja, w której jeden z rodziców przebywa za granicą, a drugi mieszka w Polsce. Wówczas to ZUS ma zweryfikować, czy analogiczne świadczenie nie jest już pobierane w innym kraju. Jeśli tak, to i wtedy 12 tys. na dziecko nie zostanie wypłacone. 

Co więcej, ZUS ma prawo poddać kontroli wydatki, na które przeznaczane są świadczenia. Jeśli okaże się, że środki ze świadczenia nie są przeznaczane na wydatki związane z utrzymaniem dzieci, to wówczas ma on prawo wstrzymać wypłatę.

Sprawdź też: Kosiniakowe 2021 – dla kogo jest przeznaczone i jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?

12 tysięcy na dziecko – jak otrzymać świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać 12 tysięcy złotych na dziecko? W tym celu należy złożyć stosowny wniosek. Prawdopodobnie będzie istniała możliwość złożenia aplikacji w bankowości elektronicznej.  

12 tysięcy na dziecko – wniosek 

W związku z tym, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie jest jeszcze w pełni zatwierdzony, należy wstrzymać się ze składaniem wniosków. Wiadomo już natomiast, że wnioski przyjmowane będą w formie elektronicznej, a świadczenie wypłaci ZUS. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już teraz szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci. 

12 tysięcy na dziecko – kiedy program zacznie obowiązywać? 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma zacząć obowiązywać już całkiem niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku. Jeszcze nie ma informacji, od kiedy rząd planuje rozpocząć przyjmowanie wniosków. Powinny pojawić się już niebawem. 

12 tysięcy na dziecko – co jeszcze warto wiedzieć o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym? 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci i jednocześnie skłonić ich do powiększenia rodziny. 12 tysięcy złotych na dziecko to propozycja, która wypełnia lukę, jaka pojawia się po zakończeniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Obecnie rodzic może zdecydować się na pozostanie w domu z dziećmi po zakończeniu przez nie 1. roku życia, jednak wówczas pozostaje mu jedynie urlop rodzicielski, z którym nie wiążą się żadne świadczenia.  

12 tysięcy złotych na dziecko to niejedyna pomoc, jaką przewiduje rząd w ramach polityki prorodzinnej. Rodziny, które nie zostaną objęte tym świadczeniem, mogą liczyć na dofinansowanie dla dziecka świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jego wysokość ma sięgać 400 złotych miesięcznie.

Co ważne, przekazywane będzie nie do rodziców, a bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek czy też klub dziecięcy. Wsparcie to ma dotyczyć nawet 108 tysięcy dzieci. 

Zobacz też: Program 300+ – co zapewnia program Dobry Start i jak dołączyć do programu 300 plus?

Komentarze

Powiązane artykuły

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. [div class="tm-widget...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
05.10.2023

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania