6 min. czytania

12 tysięcy na dziecko – kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:57
Opublikowano: 2021-09-30 09:08
Średnia ocena: 2,67/6 Głosów: 3
12 tysięcy na dziecko

Do 12 tysięcy złotych na dziecko – taką kwotę mogą otrzymać rodzice małych dzieci w ramach programu Nowy Polski Ład i to już całkiem niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma stanowić wsparcie dla młodych rodziców i wypełnić lukę, która powstaje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Kto może liczyć na kwotę 12 tys. zł i na jakich zasadach?

Rodzice mogą oczekiwać już nie tylko na 500+ na dziecko. Teraz rząd planuje kolejne wypłaty świadczeń. Mają być one jednak okresowe i trwać w zależności od wyboru: od roku do 2 lat. W ten sposób zaraz po zakończeniu wypłat zasiłku macierzyńskiego rodziny mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. A kwota nie będzie mała, bo może wynosić nawet 1000 złotych miesięcznie. Dla wielu osób to duża pomoc, która może uchronić m.in. przed koniecznoscią zaciągania kredytów gotówkowych

Przeczytaj również: 500 plus a kredyt gotówkowy – podstawowe informacje

12 tysięcy na dziecko w ramach Nowego Ładu – najważniejsze informacje 

Program Nowy Polski Ład zaproponowany przez partię Prawo i Sprawiedliwość rodzi wiele kontrowersji. Mnóstwo zmian ma dotyczyć bezpośrednio rodzin z dziećmi, jak chociażby ta dotycząca wsparcia przy kredytach hipotecznych. Podobnie jak w przypadku gwarancji bankowej do wkładu własnego, dopłata 12 tysięcy złotych na dziecko ma dotyczyć rodzin wychowujących minimum dwójkę dzieci. I to od opiekunów zależy, czy chcą otrzymać całe wsparcie w jednym roku, czy też rozłożyć je na okres 2 lat.  

Jak widać, rządowi bardzo zależy na zachęceniu polskich rodzin do prokreacji. Niestety, program 500+ nie spełnił tych oczekiwań. Czy tym razem będzie inaczej? Przekonamy się o tym zapewne dopiero za kilka lat. Teraz przyjrzyjmy się bliżej świadczeniu 12 tysięcy na dziecko. Jakie są dokładne założenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

12 tysięcy na dziecko – warunki Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zakłada, że rodziny mogą otrzymać od państwa do 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Wsparcie będzie przysługiwać wyłącznie na dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Ponadto, świadczenie to ma być wypłacane w ratach. Istnieją dwa warianty wypłat: po 1000 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy lub po 500 złotych przez 24 miesiące. Decyzja o wyborze wariantu zależna jest od rodziców.  

12 tysięcy na dziecko – kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia? 

Świadczenie przyznawane będzie rodzinom, które wychowują więcej niż jedno dziecko. Otrzymać mają je zarówno małżeństwa, osoby pozostające w nieformalnym związku, jak również osoby samotnie wychowujące dziecko.

W przypadku, gdy rodzice dziecka się rozstali, to każdemu z nich przysługuje po maksymalnie 6 tysięcy złotych. Rząd nie planuje ustalenia żadnego progu dochodowego, od którego będzie można skorzystać z dopłaty. 

12 tysięcy na dziecko – kiedy świadczenie nie zostanie wypłacone? 

12 tysięcy złotych przysługuje wyłącznie na drugie i kolejne dziecko. Jeśli zatem rodzice wychowują tylko jedno dziecko, to nie będą mogli skorzystać z pomocy państwa. Nie będzie ona także dotyczyć dzieci powyżej 36. miesiąca życia.  

A co z dziećmi urodzonymi w 2019 lub 2020 roku? Na nie również będzie przyznawane świadczenie, jednak jego wypłata zostanie zakończona w chwili ukończenia przez dziecko 3. roku życia. 

Warto jednocześnie wiedzieć, że świadczenie otrzymają jedynie rodziny, które na stałe mieszkają w Polsce. Jeśli zatem rodzice na stałe mieszkają za granicą, to 12 tysięcy złotych na dziecko nie będzie im przysługiwać. Pewne komplikacje może rodzić sytuacja, w której jeden z rodziców przebywa za granicą, a drugi mieszka w Polsce. Wówczas to ZUS ma zweryfikować, czy analogiczne świadczenie nie jest już pobierane w innym kraju. Jeśli tak, to i wtedy 12 tys. na dziecko nie zostanie wypłacone. 

Co więcej, ZUS ma prawo poddać kontroli wydatki, na które przeznaczane są świadczenia. Jeśli okaże się, że środki ze świadczenia nie są przeznaczane na wydatki związane z utrzymaniem dzieci, to wówczas ma on prawo wstrzymać wypłatę.

Sprawdź też: Kosiniakowe 2021 – dla kogo jest przeznaczone i jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?

12 tysięcy na dziecko – jak otrzymać świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać 12 tysięcy złotych na dziecko? W tym celu należy złożyć stosowny wniosek. Prawdopodobnie będzie istniała możliwość złożenia aplikacji w bankowości elektronicznej.  

12 tysięcy na dziecko – wniosek 

W związku z tym, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie jest jeszcze w pełni zatwierdzony, należy wstrzymać się ze składaniem wniosków. Wiadomo już natomiast, że wnioski przyjmowane będą w formie elektronicznej, a świadczenie wypłaci ZUS. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już teraz szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci. 

12 tysięcy na dziecko – kiedy program zacznie obowiązywać? 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma zacząć obowiązywać już całkiem niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku. Jeszcze nie ma informacji, od kiedy rząd planuje rozpocząć przyjmowanie wniosków. Powinny pojawić się już niebawem. 

12 tysięcy na dziecko – co jeszcze warto wiedzieć o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym? 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci i jednocześnie skłonić ich do powiększenia rodziny. 12 tysięcy złotych na dziecko to propozycja, która wypełnia lukę, jaka pojawia się po zakończeniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Obecnie rodzic może zdecydować się na pozostanie w domu z dziećmi po zakończeniu przez nie 1. roku życia, jednak wówczas pozostaje mu jedynie urlop rodzicielski, z którym nie wiążą się żadne świadczenia.  

12 tysięcy złotych na dziecko to niejedyna pomoc, jaką przewiduje rząd w ramach polityki prorodzinnej. Rodziny, które nie zostaną objęte tym świadczeniem, mogą liczyć na dofinansowanie dla dziecka świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jego wysokość ma sięgać 400 złotych miesięcznie.

Co ważne, przekazywane będzie nie do rodziców, a bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek czy też klub dziecięcy. Wsparcie to ma dotyczyć nawet 108 tysięcy dzieci. 

Zobacz też: Program 300+ – co zapewnia program Dobry Start i jak dołączyć do programu 300 plus?

Komentarze

Powiązane artykuły

Rządowe wakacje kredytowe 2024. Warunki zawieszenia spłaty kredytu
Porady
27.05.2024

Rządowe wakacje kredytowe 2024. Warunki zawieszenia spłaty kredytu

...banki wdrożyły procedury przyjmowania wniosków. Zrobiły to już: Chcesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu? Dowiedz się, jak złożyć wniosek. Sprawdź również, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych. Podobnie jak w latach 2022 i 2023 wakacje kredytowe w 2024 roku polegają na możliwości zawieszenia pełnej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.05.2024

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi {{year}}
Porady
24.05.2024

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi 2024

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele często...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania