9 min. czytania

Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:57
Opublikowano: 2021-07-19 10:51
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3
Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Nowy Polski Ład to program zaproponowany przez PIS, który ma zmienić oblicze krajowej gospodarki. Choć dopiero jest w fazie zapowiedzi, to już wywołał niemałe poruszenie. Jakie zmiany ma wprowadzić? Poznaj założenia Nowego Polskiego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co jeszcze przygotował PIS w ramach Nowego Ładu? Sprawdzamy!

Nowy Polski Ład - co to?

Nowy Polski Ład to program zmian, który został zaproponowany przez premiera Morawieckiego. Zakłada on liczne działania oraz inwestycje, które dotyczyć mają m.in. polskich rodzin, sektora służby zdrowia, a także energetyki. Szczególnie istotne miejsce zajmują w nim zmiany podatkowe, a także propozycje prodemograficzne.

Nowy Polski Ład został zaprezentowany przez PIS 15 maja 2021 roku. Większość jego założeń ma wejść w życie już pod koniec bieżącego roku 2021. Podkreślić należy jednocześnie, że nie jest to program rządowy, a partyjny, a dokładniej mówiąc partii PIS-u.

Nowy Polski Ład - od kiedy obowiązuje?

Choć Nowy Ład został zaprezentowany oficjalnie w maju 2021, to z jego wprowadzeniem trzeba jeszcze nieco poczekać, jednak nie tak długo jak mogłoby się wydawać. Jan Sarnowski, wiceminister finansów podczas spotkania prasowego 17 maja ogłosił, że większość zmian podatkowych zostanie wprowadzona już z początkiem 2022 roku. Okazuje się jednak, że wdrażanie programu zacznie się jeszcze wcześniej, bo już pod koniec bieżącego roku 2021. Kolejne zmiany mają być wprowadzane stopniowo. Ostatnie przewidywane są na 2025 rok.

Nowy Polski Ład - pięć podstawowych filarów

Nowy Ład ma dotyczyć pięciu podstawowych filarów, do których zalicza się służba zdrowia, prawo podatkowe, emerytury, mieszkalnictwo oraz rynek pracy. Co dokładnie ma się zmienić?

Ochrona służby zdrowia

Służba zdrowia to dziedzina, w której PIS planuje wprowadzić wiele zmian. Przede wszystkim partia ma zapewnić nowe źródła finansowania, które mają przynieść służbie zdrowia spory zastrzyk gotówki. Dzięki temu możliwe ma być m.in.:

 • wprowadzenie planu darmowej profilaktyki 40+,
 • usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej,
 • stworzenie centrum obsługi pacjenta,
 • zniesienie limitów u specjalistów.

Morawiecki zaznaczył także, że priorytetem ma być podniesienie wydatków na zdrowie Polaków do poziomu 7% PKB.

Obniżka podatków

Obniżka podatków ma dotyczyć 18 mln. Polaków, a tym samym wzmocnić budowę klasy średniej w Polsce. Nowy system podatkowy ma być zdaniem Morawieckiego bardziej zachęcający niż w większości państw Europy Zachodniej. Na czym dokładnie opierają się założenie obniżki podatków? Będzie to:

 • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych,
 • podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. złotych

Szczególnie ten drugi punkt wydaje się rozsądny. Dyskusje na temat tej podwyżki trwają już przecież od wielu lat.

Emerytury bez podatku

Kolejna grupa, która ma zyskać na wprowadzeniu Polskiego Ładu, to emeryci. Jakie propozycje przedstawił im Morawiecki? Będzie to głównie:

 • emerytura do 2500 złotych bez podatku,
 • możliwość pracy dla emerytów, która nie zostanie opodatkowana

Zmiany te mają znacząco poprawić byt polskich emerytów i sprawić, że w ich portfelach zostanie więcej środków.

Mieszkania bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego, to kolejna z propozycji PIS-u. Ma ona zagwarantować otrzymanie kredytu hipotecznego osobom, które posiadają zdolność kredytową, ale nie mają oszczędności, które mogłyby przeznaczyć na wkład własny. 

Projekt Mieszkanie bez wkładu własnego dedykowany jest małżeństwom oraz osobom, które samotnie wychowują dziecko. Do skorzystania z niego uprawnione będą również osoby o orzeczonej niepełnosprawności w stopniu znacznym lub całkowitym. Warunkiem jest jednak to, że uczestnicy programu nie mogą mieć więcej niż 40 lat.

W ramach programu BGK będzie gwarantować wkład własny na poziomie 100 000 zł. Dodatkowo osoby, którym w czasie trwania zobowiązania kredytowego urodzą się kolejne dzieci, będą mogły strać się o tak zwaną spłatę rodziną, w wysokości: przy pierwszym dziecku - 20 000, a kolejnych nawet 60 000 zł.

Kliknij i sprawdź: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Inwestycje gwarantujące nowe miejsca pracy

Inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy to ostatni z filarów programu Nowy Polski Ład. Na czym mają one polegać? 

Główne założenia w tym przypadku to:

 • budowa 2,5 tys. km dróg i autostrad,
 • finansowanie czystej energii poprzez czystą energię i tańszą energię dla tańszych domów,
 • inwestycje w upowszechnienie dostępu do internetu.

Ostatni punkt zajął wiele miejsce w programie. Ma on sprowadzać się do doprowadzenia sieci szerokopasmowej do miejsce, które są obecnie jej pozbawione. Wszystko po to, aby umożliwić pracę zdalną. Podniesiony został również temat sieci 5G, która ma być w Polsce dynamicznie rozwijana, aby zapewnić Polakom dostęp do internetu z dowolnego miejsca.

Inne założenia Polskiego Ładu

To nie wszystko. PIS chce wspierać także działania prodemograficzne, dlatego oferuje 12 tys. złotych na trzecie i kolejne dziecko. Pieniądze będzie można wykorzystać między 12 a 36 miesiącem życia dziecka.

Jednocześnie PIS chce wspierać polskie rolnictwo m.in. poprzez możliwość przekazania gospodarstwa bez zbywania go. Kluczowym punktem jest także wspomniana już cyfryzacja, która dotyczyć ma również wsi.

Także życie na wsi i w polskich miasteczkach ma się polepszyć za sprawą powstania nowych świetlic, boisk czy basenów. 

Istotną zmianą, jaką ma wprowadzić Polski Ład jest też likwidacja tzw. umów śmieciowych i dążenie do stworzenia jednego modelu kontraktu pracy. Więcej na ten temat jeszcze nie wiadomo.

Dowiedz się więcej: Umowa o dzieło

Nowy Polski Ład a przedsiębiorcy

Jakie zmiany mają dotyczyć przedsiębiorców? Na ten temat nieco już powiedzieliśmy przy zmianach podatkowych. Podstawowe założenia sprowadzają się do 3 punktów i jest to:

 • zwiększenie kwoty wolnej od podatku;
 • podwyższenie progu podatkowego z 85 tys. zł na 120 tys. zł;
 • koniec ryczałtowej składki zdrowotnej i brak możliwości odliczenia jej od podatku

Wydaje się jednak, że na tych zmianach skorzystają głównie mikroprzedsiębiorcy. Ci zarabiający najwięcej mogą wręcz na nich stracić.

Nowy Polski Ład - zalety i wady programu

Choć większość założeń Nowego Polskiego Ładu brzmi całkiem dobrze, to zdaniem ekonomistów nie przyniesie on wiele dobrego. Usłyszeć można nawet, że “Polski ład jest programem jednoznacznie etatystycznym, opartym o wzrost roli państwa i wymuszoną redystrybucję dochodu w społeczeństwie”. Jednocześnie wiele mówi się o tym, że na programie jak zwykle najwięcej stracić mogą osoby z klasy średniej i zamożne. 

Co więcej, znaczna część założeń programu sprowadza się do zmian kosmetycznych lub wspomina o założeniach, które i tak były już obecne we wcześniejszych programach, jak chociażby budowa nowych dróg i autostrad.

Nowy Polski Ład - kto skorzysta?

Na nowym programie PIS-u najwięcej skorzystać mogą emeryci oraz osoby zarabiające w okolicach pensji minimalnej. Jak można było zatem przewidzieć, PIS kieruje swoje propozycje przede wszystkim do najbiedniejszych grup społecznych. Jednocześnie polepszenie ich sytuacji ma skutkować pogorszeniem się sytuacji zarabiających powyżej średniej krajowej.

Nowy Polski Ład - kto straci?

Najwięcej stracą głównie przedsiębiorcy, w tym spora część samozatrudnionych oraz etatowcy zarabiający powyżej 12 500 zł brutto. W praktyce płacić będą wyższe podatki. W dużej mierze dotyczy to zniesienia ryczałtowej składki zdrowotnej i brak możliwości odliczenia jej od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców ta zmiana może oznaczać wzrost miesięcznych kosztów o kilkaset złotych, a niekiedy nawet dużo więcej. Już teraz wielu ekspertów wskazuje, że zmiany mogą być dla przedsiębiorców impulsem to rezygnacji z jednoosobowej działalności gospodarczej i przejściem na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stracić mogą także osoby, które do tej pory zatrudniane były na umowę zlecenie. Ta forma umowy ma zostać całkowicie ozusowana, co oznacza, że przedsiębiorcy mniej chętnie będą zatrudniać pracowników.

Nowy Polski Ład - ile ma kosztować?

Autorzy Polskiego Ładu oszacowali koszty programu na zawrotną kwotę 651,6 mld zł w latach 2021-30, czyli 72,4 mld zł rocznie. Wyodrębnienie składki zdrowotnej jako osobnego podatku z pewnością zwiększy dochody podatkowe przeznaczane z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Choć pula środków na sektor medyczny się zwiększy, to wzrośnie zarówno dług publiczny, jak i deficyt budżetu państwa.

Nowy Polski Ład - podsumowanie

Za najbardziej pozytywne zmiany uznaje się podniesienie kwoty wolnej od podatku, a także podniesienie progu podatkowego, który nie był zmieniany od kilkunastu lat. Pozostałe założenia wydają się raczej pustymi obietnicami, zważywszy na to, że do końca nie wiadomo, na czym ma polegać ich wprowadzenie czy też finansowanie. Zdaniem ekspertów rozbicie funduszy w głównej mierze ma jedynie ukryć deficyt budżetowy.

Co ciekawe, wiele osób jest zdania, że Nowy Polski ład to program nastawiony na zwiększenie konsumpcji kosztem oszczędności. To właśnie osoby zarabiające najmniej wydają najwięcej swojego budżetu na konsumpcję. W efekcie uzyskane zostanie podbicie konsumpcji.

Z pewnością nie wszystkie założenia programu PIS-u są złe. Wiele z nich zasługuje na uznanie. Czy jednak dostęp do cyfryzacji lub renowacja boisk dla dzieci, to założenia, którym rzeczywiście warto poświęcać aż tyle uwagi? Wydaje się, że tego typu założenia powinny być dawno spełnione i nie są aż tak istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki. Niemniej, każdy obywatel powinien sam dokładnie przeanalizować, co mogą mu zapewnić zmiany wprowadzone przez Nowy Polski Ład.

Komentarze

Powiązane artykuły

Zawieszenie spłaty a koronawirus
Porady
17.05.2022

Na czym polegają wakacje kredytowe i kiedy można zawiesić spłatę kredytu?

...się to w przypadku kredytu gotówkowego. Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy to usługa dość rzadko spotykana. Wcześniej wakacje kredytowe...

...najczęściej trwają 3 lub 6 miesięcy. Wakacje kredytowe a kredyt hipoteczny to dostępna opcja spotykana w większości banków. Nieco inaczej...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce
Porady
02.05.2022

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce. Czy WIBOR® zostanie zastąpiony alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym?

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach to te, które mogą zastąpić główne wskaźniki, jeśli z jakiegoś powodu przestaną być publikowane. Wskaźniki referencyjne dla kredytów mieszkaniowych czy innych instrumentów finansowych stanowią podstawę do obliczania oprocentowania kredytów. Sprawdź, jakie wyróżniamy alternatywne wskaźniki referencyjne dla kredytu hipotecznego.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku
Porady
27.04.2022

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2022, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi
Porady
21.04.2022

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co grozi za fałszowanie dokumentów?
Porady
15.04.2022

Co grozi za fałszowanie dokumentów? Jaka jest kara za podrabianie dokumentów do kredytu?

...na podstawie którego możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy, w banku jest Twój dowód osobisty. Należy przedstawić go do...

...dokumentem, na podstawie którego możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy, w banku jest Twój dowód osobisty. Należy...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
28.03.2022

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania