8 min. czytania

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?

Zaktualizowano: 2023-02-02 10:08
Opublikowano: 2021-07-19 10:51
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3
Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?

Już od 1 stycznia 2023 roku rusza nowa odsłona programu Polski Ład. Nowelizacja dotyczy zmian w prawie podatkowym, głównie PIT, CIT i VAT. Nowe regulacje mają umożliwić między innymi modyfikację przepisów wprowadzonych przez pierwszą odsłonę programu. Jakie założenia będzie mieć Polski Ład 3.0? Czego możemy się spodziewać po nowych przepisach?

Czym jest Polski Ład?

Nowy Polski Ład to program zmian podatkowych, który został zaprezentowany przez PiS 15 maja 2021 roku. Zakłada on liczne działania oraz inwestycje, które dotyczą m.in. zwiększenia dostępu do mieszkań dla polskich rodzin, wzrostu wydatków na służbę zdrowia czy wprowadzenia dodatkowych świadczeń dla emerytów.

Szczególnie istotne miejsce zajmują w nim zmiany podatkowe – niższe podatki i wyższa płaca oraz propozycje prodemograficzne. Większość jego założeń weszła w życie 1 stycznia 2022 roku i oznaczała dla podatników konieczność dostosowania się do nowych, często rewolucyjnych regulacji.

Od kiedy obowiązuje Polski Ład?

Przepisy w ramach Polskiego Ładu zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. Zmiany wywołały sporo kontrowersji i konieczne były modyfikacje przepisów. 1 lipca 2022 roku wdrożono następną nowelizację – Polski Ład 2.0, który porządkował regulacje, a często dokonywał też ich wstecznej modyfikacji.

To jednak nie wszystko – 1 stycznia 2023 roku weszła w życie ostatnia odsłona programu – Polski Ład 3.0. Kolejne zmiany mają być wprowadzane stopniowo aż do 2025 roku.

To może Cię zainteresować: Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?

Jakie zmiany wprowadził Nowy Ład 3.0 w 2023 roku?

Przedstawiamy najważniejsze założenia nowych przepisów:

 • uchylenie przepisów CIT o „ukrytej dywidendzie” – regulacje te wprowadził Polski Ład 1.0, a miały obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Przepisy miały wyłączać z kosztów uzyskania przychodu zdarzenia gospodarcze o charakterze ukrytej dywidendy, co w praktyce mogło zapobiec uzyskiwaniu korzyści przez wspólników przy jednoczesnym zwiększaniu kosztów spółki. Krytykowane przepisy nie wejdą jednak w życie – Polski Ład 3.0 uchylił je.
 • zmiana przepisów o podatku minimalnym i odroczenie ich obowiązywania do 31 grudnia 2023 roku.
 • zmiany w zakresie tzw. ulgi za złe długi – nowelizacja zakłada likwidację obowiązku wykazywania w zeznaniu podatkowym transakcji objętych tzw. ulgą za złe długi. Przedsiębiorcy nie będą zatem musieli wykazywać ich na osobnym załączniku PIT/WZ, co uprości procedurę rozliczania podatków.
 • zmiany w zakresie tzw. transakcji rajowych – zlikwidowano obowiązek dokumentowania dla potrzeb cen transferowych tzw. pośrednich transakcji rajowych.
 • zmiany w zakresie tzw. podatku u źródła (pay and refund) – przewidziano dłuższe obowiązywanie oświadczeń WH-OSC o spełnieniu warunków do niepobrania podatku, zastosowania zwolnienia lub preferencyjnej stawki.
 • zmiany w zakresie CIT estońskiego.

Główne założenia Nowego Ładu

Nowy Ład ma dotyczyć pięciu podstawowych filarów, do których zalicza się służba zdrowia, prawo podatkowe, emerytury, mieszkalnictwo oraz rynek pracy.

Ochrona służby zdrowia

 • wprowadzenie planu darmowej profilaktyki 40+,
 • usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej,
 • stworzenie centrum obsługi pacjenta,
 • zniesienie limitów u specjalistów,
 • podniesienie wydatków na zdrowie Polaków do poziomu 7% PKB.

Obniżka podatków

 • zmniejszenie obciążeń podatkowych poprzez
 • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych,
 • podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. złotych.

Emerytury bez podatku

 • emerytura do 2500 złotych bez podatku,
 • możliwość pracy dla emerytów, która nie zostanie opodatkowana.

Mieszkania bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego to kolejna propozycja w ramach Polskiego Ładu. Ma ona zagwarantować otrzymanie kredytu hipotecznego osobom, które mają zdolność kredytową, ale nie mają oszczędności, które mogłyby przeznaczyć na wkład własny. 

Projekt Mieszkanie bez wkładu własnego dedykowany jest małżeństwom oraz osobom, które samotnie wychowują dziecko. Do skorzystania z niego uprawnione będą również osoby o orzeczonej niepełnosprawności w stopniu znacznym lub całkowitym. Warunkiem jest jednak to, że uczestnicy programu nie mogą mieć więcej niż 40 lat.

W ramach programu BGK będzie gwarantować wkład własny na poziomie 100 000 zł. Dodatkowo osoby, którym w czasie trwania zobowiązania kredytowego urodzą się kolejne dzieci, będą mogły strać się o tak zwaną spłatę rodziną, w wysokości: przy pierwszym dziecku – 20 000, a kolejnych nawet 60 000 zł.

Inwestycje gwarantujące nowe miejsca pracy

Polski Ład ma zagwarantować również stworzenie 500 tys. nowych miejsc pracy. Inwestycje, które mają wygenerować dodatkowe miejsca to: 

 • budowa 2,5 tys. km dróg i autostrad,
 • finansowanie czystej energii poprzez czystą energię i tańszą energię dla tańszych domów,
 • inwestycje w upowszechnienie dostępu do internetu.

Inne założenia Polskiego Ładu

PIS chce wspierać także działania prodemograficzne, dlatego oferuje 12 tys. złotych na trzecie i kolejne dziecko. Pieniądze będzie można wykorzystać między 12 a 36 miesiącem życia dziecka.

Dowiedz się więcej: 

Nowy Polski Ład a przedsiębiorcy

Podstawowe założenia sprowadzają się do:

 • zwiększenia kwoty wolnej od podatku;
 • podwyższenia progu podatkowego z 85 tys. zł na 120 tys. zł;
 • zlikwidowania ryczałtowej składki zdrowotnej i braku możliwości odliczenia jej od podatku.

Na tych zmianach skorzystają głównie mikroprzedsiębiorcy. Ci zarabiający najwięcej mogą wręcz na nich stracić.

To warto wiedzieć: Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

Zalety i wady Nowego Ładu

Choć większość założeń Nowego Polskiego Ładu brzmi całkiem dobrze, to zdaniem ekonomistów nie przyniesie on wiele dobrego. Usłyszeć można nawet, że „Polski Ład jest programem jednoznacznie etatystycznym, opartym o wzrost roli państwa i wymuszoną redystrybucję dochodu w społeczeństwie”.

Jednocześnie wiele mówi się o tym, że na programie jak zwykle najwięcej stracić mogą osoby z klasy średniej i zamożne

Co więcej, znaczna część założeń programu sprowadza się do zmian kosmetycznych lub wspomina o założeniach, które i tak były już obecne we wcześniejszych programach, jak chociażby budowa nowych dróg i autostrad.

Niepowodzenia pierwotnej wersji programu pokazują, że jeszcze długa droga do wypracowania rozwiązań, które będą spełniać oczekiwania Polaków. Nowelizacja w ramach Polskiego Ładu 3.0 może być jednak początkiem pozytywnych zmian – jak zauważają eksperci, na uwagę zasługuje doprecyzowanie przepisów oraz usunięcie regulacji, które są trudne do zinterpretowania dla podatników.

Dobrze odbierane jest również odroczenie w czasie niektórych obowiązków podatkowych.

Polski Ład – kto skorzysta?

Chociaż nowy program PiS-u obowiązuje od niedawna, już można zauważyć, że najwięcej korzystają na nim emeryci oraz osoby zarabiające w okolicach pensji minimalnej. Jak można było zatem przewidzieć, PIS kieruje swoje propozycje przede wszystkim do najbiedniejszych grup społecznych. Jednocześnie polepszenie ich sytuacji ma skutkować pogorszeniem się sytuacji zarabiających powyżej średniej krajowej.

Polski Ład – kto straci?

Od momentu wejścia w życie założeń Polskiego Ładu w 2022 roku pojawiają się skargi przedsiębiorców, osób samozatrudnionych oraz etatowców zarabiających powyżej 12 500 zł. Ich zdaniem nowe przepisy powodują, że płacą wyższe podatki. W dużej mierze dotyczy to zniesienia ryczałtowej składki zdrowotnej i brak możliwości odliczenia jej od podatku.

Dla mikroprzedsiębiorców ta zmiana oznacza wzrost miesięcznych kosztów o kilkaset złotych, a niekiedy nawet dużo więcej. Już teraz wielu ekspertów wskazuje, że zmiany mogą być dla przedsiębiorców impulsem to rezygnacji z jednoosobowej działalności gospodarczej i przejściem na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na Polskim Ładzie tracą także osoby, które do tej pory zatrudniane były na umowę zlecenie. Ta forma umowy od 2024 roku ma być całkowicie ozusowana, co oznacza, że przedsiębiorcy mniej chętnie będą zatrudniać pracowników.

Co jeszcze warto wiedzieć o Polskim Ładzie?

Za najbardziej pozytywne zmiany uznaje się podniesienie kwoty wolnej od podatku, a także podniesienie progu podatkowego, który nie był zmieniany od kilkunastu lat. Pozostałe założenia wydają się raczej pustymi obietnicami, zważywszy na to, że do końca nie wiadomo, na czym ma polegać ich wprowadzenie czy też finansowanie. Zdaniem ekspertów rozbicie funduszy w głównej mierze ma jedynie ukryć deficyt budżetowy.

Co ciekawe, wiele osób jest zdania, że Nowy Polski ład to program nastawiony na zwiększenie konsumpcji kosztem oszczędności. To właśnie osoby zarabiające najmniej wydają najwięcej swojego budżetu na konsumpcję. W efekcie uzyskane zostanie podbicie konsumpcji.

Z pewnością nie wszystkie założenia programu PIS-u są złe. Wiele z nich zasługuje na uznanie. Czy jednak dostęp do cyfryzacji lub renowacja boisk dla dzieci, to założenia, którym rzeczywiście warto poświęcać aż tyle uwagi?

Wydaje się, że tego typu założenia powinny być dawno spełnione i nie są aż tak istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki. Niemniej, każdy obywatel powinien sam dokładnie przeanalizować, co mogą mu zapewnić zmiany wprowadzone przez Nowy Polski Ład.

Nie przegap: W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?


Dodatkowe źródła:

Wchodzi w życie Polski Ład 3.0. Co zmieni się w podatkach?, www.rp.pl

Polski Ład 3.0 – zestawienie najważniejszych zmian!, www.poradnikprzedsiebiorcy.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania