Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Opublikowano: 19.07.2021 10:51
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Nowy Polski Ład to program zaproponowany przez PIS, który ma zmienić oblicze krajowej gospodarki. Choć dopiero jest w fazie zapowiedzi, to już wywołał niemałe poruszenie. Jakie zmiany ma wprowadzić? Poznaj założenia Nowego Polskiego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co jeszcze przygotował PIS w ramach Nowego Ładu? Sprawdzamy!

Nowy Polski Ład - co to?

Nowy Polski Ład to program zmian, który został zaproponowany przez premiera Morawieckiego. Zakłada on liczne działania oraz inwestycje, które dotyczyć mają m.in. polskich rodzin, sektora służby zdrowia, a także energetyki. Szczególnie istotne miejsce zajmują w nim zmiany podatkowe, a także propozycje prodemograficzne. Nowy Polski Ład został zaprezentowany przez PIS 15 maja 2021 roku. Większość jego założeń ma wejść w roku 2022. Podkreślić należy jednocześnie, że nie jest to program rządowy, a partyjny, a dokładniej mówiąc partii PIS-u.

Nowy Polski Ład - od kiedy obowiązuje?

Choć Nowy ład został zaprezentowany oficjalnie w maju 2021, to z jego wprowadzeniem trzeba jeszcze nieco poczekać, jednak nie tak długo jak mogłoby się wydawać. Jan Sarnowski, wiceminister finansów podczas spotkania prasowego 17 maja ogłosił, że większość zmian podatkowych zostanie wprowadzona już z początkiem 2022 roku. Kolejne zmiany mają być wprowadzane stopniowo. Ostatnie przewidywane są na 2025 rok.

Nowy Polski Ład - pięć podstawowych filarów

Nowy Ład ma dotyczyć pięciu podstawowych filarów, do których zalicza się służba zdrowia, prawo podatkowe, emerytury, mieszkalnictwo oraz rynek pracy. Co dokładnie ma się zmienić?

Ochrona służby zdrowia

Służba zdrowia to dziedzina, w której PIS planuje wprowadzić wiele zmian. Przede wszystkim partia ma zapewnić nowe źródła finansowania, które mają przynieść służbie zdrowia spory zastrzyk gotówki. Dzięki temu możliwe ma być m.in.:

 • wprowadzenie planu darmowej profilaktyki 40+,
 • usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej,
 • stworzenie centrum obsługi pacjenta,
 • zniesienie limitów u specjalistów.

Morawiecki zaznaczył także, że priorytetem ma być podniesienie wydatków na zdrowie Polaków do poziomu 7% PKB.

Obniżka podatków

Obniżka podatków ma dotyczyć 18 mln. Polaków, a tym samym wzmocnić budowę klasy średniej w Polsce. Nowy system podatkowy ma być zdaniem Morawieckiego bardziej zachęcający niż w większości państw Europy Zachodniej. Na czym dokładnie opierają się założenie obniżki podatków? Będzie to:

 • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych,
 • podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. złotych

Szczególnie ten drugi punkt wydaje się rozsądny. Dyskusje na temat tej podwyżki trwają już przecież od wielu lat.

Emerytury bez podatku

Kolejna grupa, która ma zyskać na wprowadzeniu Polskiego Ładu, to emeryci. Jakie propozycje przedstawił im Morawiecki? Będzie to głównie:

 • emerytura do 2500 złotych bez podatku,
 • możliwość pracy dla emerytów, która nie zostanie opodatkowana

Zmiany te mają znacząco poprawić byt polskich emerytów i sprawić, że w ich portfelach zostanie więcej środków.

Mieszkania bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego, to kolejna z propozycji PIS-u. Ma ona zagwarantować otrzymanie kredytu hipotecznego osobom, które posiadają zdolność kredytową, ale nie mają oszczędności, które mogłyby przeznaczyć na wkład własny. Gwarancja ma wynosić nawet do 40% wartości mieszkania, ale nie więcej niż 100 tys. złotych.

Kliknij i sprawdź: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Inwestycje gwarantujące nowe miejsca pracy

Inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy to ostatni z filarów programu Nowy Polski Ład. Na czym mają one polegać? 

Główne założenia w tym przypadku to:

 • budowa 2,5 tys. km dróg i autostrad,
 • finansowanie czystej energii poprzez czystą energię i tańszą energię dla tańszych domów,
 • inwestycje w upowszechnienie dostępu do internetu.

Ostatni punkt zajął wiele miejsce w programie. Ma on sprowadzać się do doprowadzenia sieci szerokopasmowej do miejsce, które są obecnie jej pozbawione. Wszystko po to, aby umożliwić pracę zdalną. Podniesiony został również temat sieci 5G, która ma być w Polsce dynamicznie rozwijana, aby zapewnić Polakom dostęp do internetu z dowolnego miejsca.

Inne założenia Polskiego Ładu

To nie wszystko. PIS chce wspierać także działania prodemograficzne, dlatego oferuje 12 tys. złotych na trzecie i kolejne dziecko. Pieniądze będzie można wykorzystać między 12 a 36 miesiącem życia dziecka.

Jednocześnie PIS chce wspierać polskie rolnictwo m.in. poprzez możliwość przekazania gospodarstwa bez zbywania go. Kluczowym punktem jest także wspomniana już cyfryzacja, która dotyczyć ma również wsi.

Także życie na wsi i w polskich miasteczkach ma się polepszyć za sprawą powstania nowych świetlic, boisk czy basenów. 

Istotną zmianą, jaką ma wprowadzić Polski Ład jest też likwidacja tzw. umów śmieciowych i dążenie do stworzenia jednego modelu kontraktu pracy. Więcej na ten temat jeszcze nie wiadomo.

Dowiedz się więcej: Umowa o dzieło

Nowy Polski Ład a przedsiębiorcy

Jakie zmiany mają dotyczyć przedsiębiorców? Na ten temat nieco już powiedzieliśmy przy zmianach podatkowych. Podstawowe założenia sprowadzają się do 3 punktów i jest to:

 • zwiększenie kwoty wolnej od podatku;
 • podwyższenie progu podatkowego z 85 tys. zł na 120 tys. zł;
 • koniec ryczałtowej składki zdrowotnej i brak możliwości odliczenia jej od podatku

Wydaje się jednak, że na tych zmianach skorzystają głównie mikroprzedsiębiorcy. Ci zarabiający najwięcej mogą wręcz na nich stracić.

Nowy Polski Ład - zalety i wady programu

Choć większość założeń Nowego Polskiego Ładu brzmi całkiem dobrze, to zdaniem ekonomistów nie przyniesie on wiele dobrego. Usłyszeć można nawet, że “Polski ład jest programem jednoznacznie etatystycznym, opartym o wzrost roli państwa i wymuszoną redystrybucję dochodu w społeczeństwie”. Jednocześnie wiele mówi się o tym, że na programie jak zwykle najwięcej stracić mogą osoby z klasy średniej i zamożne. 

Co więcej, znaczna część założeń programu sprowadza się do zmian kosmetycznych lub wspomina o założeniach, które i tak były już obecne we wcześniejszych programach, jak chociażby budowa nowych dróg i autostrad.

Nowy Polski Ład - kto skorzysta?

Na nowym programie PIS-u najwięcej skorzystać mogą emeryci oraz osoby zarabiające w okolicach pensji minimalnej. Jak można było zatem przewidzieć, PIS kieruje swoje propozycje przede wszystkim do najbiedniejszych grup społecznych. Jednocześnie polepszenie ich sytuacji ma skutkować pogorszeniem się sytuacji zarabiających powyżej średniej krajowej.

Nowy Polski Ład - kto straci?

Najwięcej stracą głównie przedsiębiorcy, w tym spora część samozatrudnionych oraz etatowcy zarabiający powyżej 12 500 zł brutto. W praktyce płacić będą wyższe podatki. W dużej mierze dotyczy to zniesienia ryczałtowej składki zdrowotnej i brak możliwości odliczenia jej od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców ta zmiana może oznaczać wzrost miesięcznych kosztów o kilkaset złotych, a niekiedy nawet dużo więcej. Już teraz wielu ekspertów wskazuje, że zmiany mogą być dla przedsiębiorców impulsem to rezygnacji z jednoosobowej działalności gospodarczej i przejściem na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stracić mogą także osoby, które do tej pory zatrudniane były na umowę zlecenie. Ta forma umowy ma zostać całkowicie ozusowana, co oznacza, że przedsiębiorcy mniej chętnie będą zatrudniać pracowników.

Nowy Polski Ład - ile ma kosztować?

Autorzy Polskiego Ładu oszacowali koszty programu na zawrotną kwotę 651,6 mld zł w latach 2021-30, czyli 72,4 mld zł rocznie. Wyodrębnienie składki zdrowotnej jako osobnego podatku z pewnością zwiększy dochody podatkowe przeznaczane z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Choć pula środków na sektor medyczny się zwiększy, to wzrośnie zarówno dług publiczny, jak i deficyt budżetu państwa.

Nowy Polski Ład - podsumowanie

Za najbardziej pozytywne zmiany uznaje się podniesienie kwoty wolnej od podatku, a także podniesienie progu podatkowego, który nie był zmieniany od kilkunastu lat. Pozostałe założenia wydają się raczej pustymi obietnicami, zważywszy na to, że do końca nie wiadomo, na czym ma polegać ich wprowadzenie czy też finansowanie. Zdaniem ekspertów rozbicie funduszy w głównej mierze ma jedynie ukryć deficyt budżetowy.

Co ciekawe, wiele osób jest zdania, że Nowy Polski ład to program nastawiony na zwiększenie konsumpcji kosztem oszczędności. To właśnie osoby zarabiające najmniej wydają najwięcej swojego budżetu na konsumpcję. W efekcie uzyskane zostanie podbicie konsumpcji.

Z pewnością nie wszystkie założenia programu PIS-u są złe. Wiele z nich zasługuje na uznanie. Czy jednak dostęp do cyfryzacji lub renowacja boisk dla dzieci, to założenia, którym rzeczywiście warto poświęcać aż tyle uwagi? Wydaje się, że tego typu założenia powinny być dawno spełnione i nie są aż tak istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki. Niemniej, każdy obywatel powinien sam dokładnie przeanalizować, co mogą mu zapewnić zmiany wprowadzone przez Nowy Polski Ład.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?
Poradniki 21.07.2021

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?

Czym jest oprocentowanie nominalne i jak się ma do całkowitego kosztu kredytu czy pożyczki? Wartość ta ma duże znaczenie dla wysokości rat i kwoty do zapłaty, ale to tylko jeden z parametrów potrzebnych do oceny opłacalności oferty.

Zobacz więcej
Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?
Poradniki 20.07.2021

Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?

Raty malejące to jeden z dwóch typów spłaty kredytu. W ich przypadku w pierwszej kolejności spłacana jest część kapitałowa, co przekłada się na korzystniejsze rozliczenie całościowego zobowiązania. Otrzymanie zgody na raty malejące z banku wymaga jednak stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej. Jakie wady i zalety ma taki typ naliczania rat? Czy są bardziej opłacalne od raty stałej? Odpowiadamy na to oraz inne pytania dotyczące malejących rat kredytowych!

Zobacz więcej
Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej
Poradniki 15.07.2021

Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

Spłata karty kredytowej jest dla Ciebie zbyt skomplikowana? Nie jesteś w tym osamotniony – wiele osób gubi się w terminach i nie wie, kiedy i w jakiej kwocie uregulować zadłużenie, by bank nie naliczył odsetek lub co gorsza, nie zablokował dostępu do środków. Przeczytaj zatem nasz tekst i dowiedz się, jak spłacać kartę kredytową, by korzystanie z niej było opłacalne.

Zobacz więcej
Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!
Poradniki 13.07.2021

Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!

Bank, zanim udzieli kredytu lub przyzna limit na karcie kredytowej, sprawdza wiarygodność wnioskującego o dany produkt klienta, prześwietlając go w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znalezione tam negatywne wpisy mogą przesądzić o odrzuceniu wniosku o finansowanie. Nic dziwnego zatem, że osoby posiadające negatywną historię kredytową często zastanawiają się, jak wyczyścić BIK i czy w ogóle da się to zrobić. Czyszczenie BIK – co warto na ten temat wiedzieć?

Zobacz więcej
Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?
Poradniki 01.07.2021

Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Internetowy kantor oferuje szybką i skuteczną wymianę wybranych walut po korzystnych kursach, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jeśli klient potrzebuje dokonać wymiany, kantor internetowy jest jedną z pierwszych opcji, jakie może rozważyć. Za jego pośrednictwem pieniądze przesyłane są na wskazane konto walutowe niezwłocznie, dlatego szybko można się nimi cieszyć i wydawać zgodnie z potrzebami.

Zobacz więcej
Banki w Polsce - poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce
Poradniki 30.06.2021

Banki w Polsce - poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce

Banki w Polsce tworzą sektor bankowy obsługujący klientów indywidualnych i firmowych. Oferują konta, depozyty terminowe, a także kredyty bankowe i karty płatnicze. Rozliczają różne płatności dokonywane przez obsługiwanych klientów i zarabiają na różnicy pomiędzy depozytami a kredytami.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj