7 min. czytania

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Zaktualizowano: 2021-02-02 14:06
Opublikowano: 2020-11-12 10:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 19
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Intensywne korzystanie z samochodu jest współcześnie codziennością wielu rodzin, jednak nie każdy może pozwolić sobie na kupno pojazdu za gotówkę, wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy lub gotówkowy. Własne auto to gwarancja niezależności od komunikacji publicznej oraz możliwość wygodnego podróżowania. Konsekwencją coraz szerszej dostępności pojazdów różnej klasy jest powszechność zawierania umów kupna – sprzedaży samochodów, pozwalający na sprzedaż dotychczas użytkowanego auta lub kolejny zakup pojazdu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że umowa kupna – sprzedaży auta powinna zapewniać stronom odpowiednie zabezpieczenie ich interesów. Co to oznacza w praktyce? Jakie zapisy koniecznie muszą znaleźć się w umowie kupna i sprzedaży samochodu? Zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym proces transakcyjny będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejszy. Zapraszamy do lektury!

Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Dlaczego ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa transakcji?

Proces kupna – sprzedaży powinien być odpowiednio udokumentowany z uwagi na bezpieczeństwo obu stron transakcji. Jak Kodeks Cywilny definiuję umowę sprzedaży?

Umowa sprzedaży to umowa, na mocy której strona kupująca staje się właścicielem rzeczy będącej przedmiotem zawieranej umowy i jest zobowiązana do uiszczenia określonej przez strony ceny. Sprzedający natomiast przenosi własność na kupującego i oddaje mu przedmiot umowy.

Dlaczego umowa kupna i sprzedaży pojazdu to absolutna podstawa? Wprawdzie samochód docelowo można zarejestrować posługując się wyłącznie fakturą VAT dokumentującą transakcję, ale warto zwrócić uwagę na to, że umowa pozwala na wprowadzenie bardziej szczegółowych zapisów, chroniących Twoje interesy. Jednocześnie umowa stanowi dowód zawarcia transakcji, dlatego w sytuacjach spornych może być podstawą do wysunięcia określonych roszczeń.

Nie ma przepisów regulujących formę zawarcia umowy. Teoretycznie umowa kupna – sprzedaży samochodu osobowego może być więc zawarta ustnie, ale zdecydowanie zaleca się formę pisemną. Umowa ustna sprzedaży i kupna samochodu nie będzie mogła stanowić przed sądem odpowiedniego dowodu. Podpisując umowę koniecznie należy zwrócić uwagę, żeby każda ze stron otrzymała jeden egzemplarz. Wszystkie egzemplarze muszą być jednobrzmiące.

Umowa kupna i sprzedaży samochodu pdf - co powinien zawierać podpisywany dokument?

W miarę możliwości warto postarać się o to, żeby umowa o kupno i sprzedaż samochodu była możliwie jak najbardziej szczegółowa. Będzie to ułatwiało ewentualne rozstrzyganie późniejszych sporów. Dokument koniecznie powinien zawierać kilka najważniejszych elementów. Jakich?

 • MIEJSCE, DATA I GODZINA PODPISANIA UMOWY. Informacje zawsze powinny być zgodne z prawdą z uwagi na bezpieczeństwo kupującego i sprzedającego. Dzięki temu, w przypadku kolizji, łatwiej będzie ustalić kierowcę pojazdu. Jeżeli samochód nie zostaje przekazany nowemu właścicielowi od razu po podpisaniu umowy, w tekście dokumentu należy zawrzeć informację o dacie i godzinie odebrania auta przez kupującego.
 • DANE KUPUJĄCEGO I SPRZEDAJĄCEGO. W umowie kupna – sprzedaży powinny zostać zapisane takie informacje, jak, m.in.: imię, nazwisko, adres numer PESEL strony kupującej i sprzedającej pojazd. Jeżeli samochód ma współwłaściciela, umowa kupna – sprzedaży samochodu musi zwierać również jego dane.
 • INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZEDMIOTU UMOWY. Spisując umowę należy podać: markę samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer silnika, numer VIN, kolor, numer karty samochodu, przebieg itp.
 • CENA. Umowa powinna szczegółowo określać cenę sprzedaży pojazdu. Absolutnie nie należy wpisywać niższej ceny, chcąc w ten sposób zredukować kwotę należnego podatku. Dodatkowo trzeba skonkretyzować, kto będzie finansował wszystkie koszty, jakie są związane z zawarciem umowy.
 • INFORMACJĘ O OBCIĄŻENIACH LUB ICH BRAKU. W umowie koniecznie muszą się znaleźć dane na temat ewentualnych obciążeń, których przedmiotem jest sprzedawany pojazd lub adnotacja o tym, że takie obciążenia nie istnieją. Ponadto, w umowie powinno zostać zawarte również oświadczenie kupującego, że znany mu jest stan techniczny nabywanego pojazdu.

WAŻNE: jeżeli samochód, który jest przedmiotem transakcji ma więcej niż jednego właściciela, jak już wcześniej wspominaliśmy, w umowie muszą być podane dane wszystkich współwłaścicieli i każdy współwłaściciel musi złożyć na niej swój podpis. Umowa powinna być podpisana przez obie strony – kupujących i sprzedających. Podpisy muszą być czytelne.

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu. Czy warto korzystać z gotowych formularzy?

W praktyce, wzór umowy kupna – sprzedaży przeznaczony do druku może okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem dla osób, które zawierają taką umowę po raz pierwszy i nie posiadają wiedzy, która pozwoliłaby im na przygotowanie dokumentu o odpowiedniej konstrukcji. Umowa kupna – sprzedaży samochodu w formacie PDF, podobnie jak umowa kupna – sprzedaży samochodu w formacie DOC to narzędzie, które ułatwia proces transakcyjny. Wzór umowy wystarczy wypełnić odpowiednimi danymi. Jeżeli chcesz skorzystać z podobnej opcji, zwróć jednak uwagę na to, czy wzór został przygotowany przez specjalistów. Przeanalizuj również jego budowę i upewnij się, że wzór umowy zawiera wszystkie niezbędne zapisy. Wzór umowy kupna – sprzedaży samochodu jest szczególnym wsparciem dla osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z profesjonalnych usług prawnych, zazwyczaj wiążących się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Na tematycznych stronach internetowych natomiast wzory umów można często pobrać całkowicie za darmo. Jeżeli mimo wszystko chcę się skorzystać z porady prawnej, warto sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie działają specjalne punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, organizowane przez władze miasta.

Umowa sprzedaży auta. 6 kwestii, które musisz sprawdzić przed jej podpisaniem!

Zanim złożysz swój podpis na przygotowanej umowie sprzedaży samochodu, pamiętaj o konieczności zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii.

 • Upewnij się, że osoby, z którymi zawierasz umowę nie ukrywają swojej tożsamości. Najlepiej będzie, jeśli poprosisz drugą stronę o pokazanie Ci dwóch różnych dokumentów tożsamości, na przykład prawa jazdy oraz dowodu osobistego.
 • Zweryfikuj poprawność wszystkich danych, również, jeśli umowa była przygotowywana przez drugą stronę transakcji.
 • Jeżeli jesteś stroną sprzedającą, zapisz w umowie informacje o wszystkich znanych Ci usterkach pojazdu.
 • Jeżeli to Ty kupujesz pojazd, zabierz wszystkie dokumenty samochodu (kartę pojazdu, dowód rejestracyjny itp.).
 • Sprawdź samochód w warsztacie – specjalista oceni stan techniczny, przeanalizuje grubość lakieru itp.
 • Pobierz raport generowany na podstawie numeru VIN. Tego rodzaju raporty są źródłem pomocnych danych. Często znajdziesz w nich, między innymi, informacje na temat liczby właścicieli pojazdu, historii serwisów czy dane o ewentualnych kradzieżach.

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu - podsumowanie

Umowę kupna – sprzedaży samochodu najlepiej zawrzeć w formie pisemnej, pilnując umieszczenia w niej wszystkich najważniejszych informacji dotyczących stron umowy oraz przedmiotu transakcji. Dużą pomocą w konstruowaniu umowy mogą być gotowe wzory przeznaczone do pobrania, które są udostępniane na tematycznych stronach internetowych. Zanim złożysz swój podpis na dokumencie, pamiętaj, żeby upewnić się, że wszystkie podane w umowie informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania