Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Zaktualizowano: 02.02.2021 14:06
Opublikowano: 12.11.2020 10:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 11

Intensywne korzystanie z samochodu jest współcześnie codziennością wielu rodzin, jednak nie każdy może pozwolić sobie na kupno pojazdu za gotówkę, wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy lub gotówkowy. Własne auto to gwarancja niezależności od komunikacji publicznej oraz możliwość wygodnego podróżowania. Konsekwencją coraz szerszej dostępności pojazdów różnej klasy jest powszechność zawierania umów kupna – sprzedaży samochodów, pozwalający na sprzedaż dotychczas użytkowanego auta lub kolejny zakup pojazdu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że umowa kupna – sprzedaży auta powinna zapewniać stronom odpowiednie zabezpieczenie ich interesów. Co to oznacza w praktyce? Jakie zapisy koniecznie muszą znaleźć się w umowie kupna i sprzedaży samochodu? Zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym proces transakcyjny będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejszy. Zapraszamy do lektury!

Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Dlaczego ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa transakcji?

Proces kupna – sprzedaży powinien być odpowiednio udokumentowany z uwagi na bezpieczeństwo obu stron transakcji. Jak Kodeks Cywilny definiuję umowę sprzedaży?

Umowa sprzedaży to umowa, na mocy której strona kupująca staje się właścicielem rzeczy będącej przedmiotem zawieranej umowy i jest zobowiązana do uiszczenia określonej przez strony ceny. Sprzedający natomiast przenosi własność na kupującego i oddaje mu przedmiot umowy.

Dlaczego umowa kupna i sprzedaży pojazdu to absolutna podstawa? Wprawdzie samochód docelowo można zarejestrować posługując się wyłącznie fakturą VAT dokumentującą transakcję, ale warto zwrócić uwagę na to, że umowa pozwala na wprowadzenie bardziej szczegółowych zapisów, chroniących Twoje interesy. Jednocześnie umowa stanowi dowód zawarcia transakcji, dlatego w sytuacjach spornych może być podstawą do wysunięcia określonych roszczeń.

Nie ma przepisów regulujących formę zawarcia umowy. Teoretycznie umowa kupna – sprzedaży samochodu osobowego może być więc zawarta ustnie, ale zdecydowanie zaleca się formę pisemną. Umowa ustna sprzedaży i kupna samochodu nie będzie mogła stanowić przed sądem odpowiedniego dowodu. Podpisując umowę koniecznie należy zwrócić uwagę, żeby każda ze stron otrzymała jeden egzemplarz. Wszystkie egzemplarze muszą być jednobrzmiące.

Umowa kupna i sprzedaży samochodu pdf - co powinien zawierać podpisywany dokument?

W miarę możliwości warto postarać się o to, żeby umowa o kupno i sprzedaż samochodu była możliwie jak najbardziej szczegółowa. Będzie to ułatwiało ewentualne rozstrzyganie późniejszych sporów. Dokument koniecznie powinien zawierać kilka najważniejszych elementów. Jakich?

 • MIEJSCE, DATA I GODZINA PODPISANIA UMOWY. Informacje zawsze powinny być zgodne z prawdą z uwagi na bezpieczeństwo kupującego i sprzedającego. Dzięki temu, w przypadku kolizji, łatwiej będzie ustalić kierowcę pojazdu. Jeżeli samochód nie zostaje przekazany nowemu właścicielowi od razu po podpisaniu umowy, w tekście dokumentu należy zawrzeć informację o dacie i godzinie odebrania auta przez kupującego.
 • DANE KUPUJĄCEGO I SPRZEDAJĄCEGO. W umowie kupna – sprzedaży powinny zostać zapisane takie informacje, jak, m.in.: imię, nazwisko, adres numer PESEL strony kupującej i sprzedającej pojazd. Jeżeli samochód ma współwłaściciela, umowa kupna – sprzedaży samochodu musi zwierać również jego dane.
 • INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZEDMIOTU UMOWY. Spisując umowę należy podać: markę samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer silnika, numer VIN, kolor, numer karty samochodu, przebieg itp.
 • CENA. Umowa powinna szczegółowo określać cenę sprzedaży pojazdu. Absolutnie nie należy wpisywać niższej ceny, chcąc w ten sposób zredukować kwotę należnego podatku. Dodatkowo trzeba skonkretyzować, kto będzie finansował wszystkie koszty, jakie są związane z zawarciem umowy.
 • INFORMACJĘ O OBCIĄŻENIACH LUB ICH BRAKU. W umowie koniecznie muszą się znaleźć dane na temat ewentualnych obciążeń, których przedmiotem jest sprzedawany pojazd lub adnotacja o tym, że takie obciążenia nie istnieją. Ponadto, w umowie powinno zostać zawarte również oświadczenie kupującego, że znany mu jest stan techniczny nabywanego pojazdu.

WAŻNE: jeżeli samochód, który jest przedmiotem transakcji ma więcej niż jednego właściciela, jak już wcześniej wspominaliśmy, w umowie muszą być podane dane wszystkich współwłaścicieli i każdy współwłaściciel musi złożyć na niej swój podpis. Umowa powinna być podpisana przez obie strony – kupujących i sprzedających. Podpisy muszą być czytelne.

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu. Czy warto korzystać z gotowych formularzy?

W praktyce, wzór umowy kupna – sprzedaży przeznaczony do druku może okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem dla osób, które zawierają taką umowę po raz pierwszy i nie posiadają wiedzy, która pozwoliłaby im na przygotowanie dokumentu o odpowiedniej konstrukcji. Umowa kupna – sprzedaży samochodu w formacie PDF, podobnie jak umowa kupna – sprzedaży samochodu w formacie DOC to narzędzie, które ułatwia proces transakcyjny. Wzór umowy wystarczy wypełnić odpowiednimi danymi. Jeżeli chcesz skorzystać z podobnej opcji, zwróć jednak uwagę na to, czy wzór został przygotowany przez specjalistów. Przeanalizuj również jego budowę i upewnij się, że wzór umowy zawiera wszystkie niezbędne zapisy. Wzór umowy kupna – sprzedaży samochodu jest szczególnym wsparciem dla osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z profesjonalnych usług prawnych, zazwyczaj wiążących się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Na tematycznych stronach internetowych natomiast wzory umów można często pobrać całkowicie za darmo. Jeżeli mimo wszystko chcę się skorzystać z porady prawnej, warto sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie działają specjalne punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, organizowane przez władze miasta.

Umowa sprzedaży auta. 6 kwestii, które musisz sprawdzić przed jej podpisaniem!

Zanim złożysz swój podpis na przygotowanej umowie sprzedaży samochodu, pamiętaj o konieczności zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii.

 • Upewnij się, że osoby, z którymi zawierasz umowę nie ukrywają swojej tożsamości. Najlepiej będzie, jeśli poprosisz drugą stronę o pokazanie Ci dwóch różnych dokumentów tożsamości, na przykład prawa jazdy oraz dowodu osobistego.
 • Zweryfikuj poprawność wszystkich danych, również, jeśli umowa była przygotowywana przez drugą stronę transakcji.
 • Jeżeli jesteś stroną sprzedającą, zapisz w umowie informacje o wszystkich znanych Ci usterkach pojazdu.
 • Jeżeli to Ty kupujesz pojazd, zabierz wszystkie dokumenty samochodu (kartę pojazdu, dowód rejestracyjny itp.).
 • Sprawdź samochód w warsztacie – specjalista oceni stan techniczny, przeanalizuje grubość lakieru itp.
 • Pobierz raport generowany na podstawie numeru VIN. Tego rodzaju raporty są źródłem pomocnych danych. Często znajdziesz w nich, między innymi, informacje na temat liczby właścicieli pojazdu, historii serwisów czy dane o ewentualnych kradzieżach.

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu - podsumowanie

Umowę kupna – sprzedaży samochodu najlepiej zawrzeć w formie pisemnej, pilnując umieszczenia w niej wszystkich najważniejszych informacji dotyczących stron umowy oraz przedmiotu transakcji. Dużą pomocą w konstruowaniu umowy mogą być gotowe wzory przeznaczone do pobrania, które są udostępniane na tematycznych stronach internetowych. Zanim złożysz swój podpis na dokumencie, pamiętaj, żeby upewnić się, że wszystkie podane w umowie informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
Poradniki 11.05.2021

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zobacz więcej
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?
Poradniki 05.05.2021

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj