× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Opublikowano: 12.11.2020 10:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Intensywne korzystanie z samochodu jest współcześnie codziennością wielu rodzin, jednak nie każdy może pozwolić sobie na kupno pojazdu za gotówkę, wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy lub gotówkowy. Własne auto to gwarancja niezależności od komunikacji publicznej oraz możliwość wygodnego podróżowania. Konsekwencją coraz szerszej dostępności pojazdów różnej klasy jest powszechność zawierania umów kupna – sprzedaży samochodów, pozwalający na sprzedaż dotychczas użytkowanego auta lub kolejny zakup pojazdu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że umowa kupna – sprzedaży auta powinna zapewniać stronom odpowiednie zabezpieczenie ich interesów. Co to oznacza w praktyce? Jakie zapisy koniecznie muszą znaleźć się w umowie kupna i sprzedaży samochodu? Zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym proces transakcyjny będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejszy. Zapraszamy do lektury!

Polecamy
1
9,22%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
1.551,50 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
341 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
2
10,46%
RRSO
5,99%
Oprocentowanie
1.593,12 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
175 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
3
13,97%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
1.492,18 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
174 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2

Umowa kupna i sprzedaży samochodu. Dlaczego ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa transakcji?

Proces kupna – sprzedaży powinien być odpowiednio udokumentowany z uwagi na bezpieczeństwo obu stron transakcji. Jak Kodeks Cywilny definiuję umowę sprzedaży?

Umowa sprzedaży to umowa, na mocy której strona kupująca staje się właścicielem rzeczy będącej przedmiotem zawieranej umowy i jest zobowiązana do uiszczenia określonej przez strony ceny. Sprzedający natomiast przenosi własność na kupującego i oddaje mu przedmiot umowy.

Dlaczego umowa kupna i sprzedaży pojazdu to absolutna podstawa? Wprawdzie samochód docelowo można zarejestrować posługując się wyłącznie fakturą VAT dokumentującą transakcję, ale warto zwrócić uwagę na to, że umowa pozwala na wprowadzenie bardziej szczegółowych zapisów, chroniących Twoje interesy. Jednocześnie umowa stanowi dowód zawarcia transakcji, dlatego w sytuacjach spornych może być podstawą do wysunięcia określonych roszczeń.

Nie ma przepisów regulujących formę zawarcia umowy. Teoretycznie umowa kupna – sprzedaży samochodu osobowego może być więc zawarta ustnie, ale zdecydowanie zaleca się formę pisemną. Umowa ustna sprzedaży i kupna samochodu nie będzie mogła stanowić przed sądem odpowiedniego dowodu. Podpisując umowę koniecznie należy zwrócić uwagę, żeby każda ze stron otrzymała jeden egzemplarz. Wszystkie egzemplarze muszą być jednobrzmiące.

Umowa kupna i sprzedaży auta: co powinien zawierać podpisywany dokument?

W miarę możliwości warto postarać się o to, żeby umowa o kupno i sprzedaż samochodu była możliwie jak najbardziej szczegółowa. Będzie to ułatwiało ewentualne rozstrzyganie późniejszych sporów. Dokument koniecznie powinien zawierać kilka najważniejszych elementów. Jakich?

 • MIEJSCE, DATA I GODZINA PODPISANIA UMOWY. Informacje zawsze powinny być zgodne z prawdą z uwagi na bezpieczeństwo kupującego i sprzedającego. Dzięki temu, w przypadku kolizji, łatwiej będzie ustalić kierowcę pojazdu. Jeżeli samochód nie zostaje przekazany nowemu właścicielowi od razu po podpisaniu umowy, w tekście dokumentu należy zawrzeć informację o dacie i godzinie odebrania auta przez kupującego.
 • DANE KUPUJĄCEGO I SPRZEDAJĄCEGO. W umowie kupna – sprzedaży powinny zostać zapisane takie informacje, jak, m.in.: imię, nazwisko, adres numer PESEL strony kupującej i sprzedającej pojazd. Jeżeli samochód ma współwłaściciela, umowa kupna – sprzedaży samochodu musi zwierać również jego dane.
 • INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZEDMIOTU UMOWY. Spisując umowę należy podać: markę samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer silnika, numer VIN, kolor, numer karty samochodu, przebieg itp.
 • CENA. Umowa powinna szczegółowo określać cenę sprzedaży pojazdu. Absolutnie nie należy wpisywać niższej ceny, chcąc w ten sposób zredukować kwotę należnego podatku. Dodatkowo trzeba skonkretyzować, kto będzie finansował wszystkie koszty, jakie są związane z zawarciem umowy.
 • INFORMACJĘ O OBCIĄŻENIACH LUB ICH BRAKU. W umowie koniecznie muszą się znaleźć dane na temat ewentualnych obciążeń, których przedmiotem jest sprzedawany pojazd lub adnotacja o tym, że takie obciążenia nie istnieją. Ponadto, w umowie powinno zostać zawarte również oświadczenie kupującego, że znany mu jest stan techniczny nabywanego pojazdu.

WAŻNE: jeżeli samochód, który jest przedmiotem transakcji ma więcej niż jednego właściciela, jak już wcześniej wspominaliśmy, w umowie muszą być podane dane wszystkich współwłaścicieli i każdy współwłaściciel musi złożyć na niej swój podpis. Umowa powinna być podpisana przez obie strony – kupujących i sprzedających. Podpisy muszą być czytelne.

Wzór umowy kupna – sprzedaży samochodu. Czy warto korzystać z gotowych formularzy?

W praktyce, wzór umowy kupna – sprzedaży przeznaczony do druku może okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem dla osób, które zawierają taką umowę po raz pierwszy i nie posiadają wiedzy, która pozwoliłaby im na przygotowanie dokumentu o odpowiedniej konstrukcji. Umowa kupna – sprzedaży samochodu w formacie PDF, podobnie jak umowa kupna – sprzedaży samochodu w formacie DOC to narzędzie, które ułatwia proces transakcyjny. Wzór umowy wystarczy wypełnić odpowiednimi danymi. Jeżeli chcesz skorzystać z podobnej opcji, zwróć jednak uwagę na to, czy wzór został przygotowany przez specjalistów. Przeanalizuj również jego budowę i upewnij się, że wzór umowy zawiera wszystkie niezbędne zapisy. Wzór umowy kupna – sprzedaży samochodu jest szczególnym wsparciem dla osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z profesjonalnych usług prawnych, zazwyczaj wiążących się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Na tematycznych stronach internetowych natomiast wzory umów można często pobrać całkowicie za darmo. Jeżeli mimo wszystko chcę się skorzystać z porady prawnej, warto sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie działają specjalne punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, organizowane przez władze miasta.

Umowa kupna – sprzedaży pojazdu. 6 kwestii, które musisz sprawdzić przed jej podpisaniem!

Zanim złożysz swój podpis na przygotowanej umowie sprzedaży samochodu, pamiętaj o konieczności zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii.

 • Upewnij się, że osoby, z którymi zawierasz umowę nie ukrywają swojej tożsamości. Najlepiej będzie, jeśli poprosisz drugą stronę o pokazanie Ci dwóch różnych dokumentów tożsamości, na przykład prawa jazdy oraz dowodu osobistego.
 • Zweryfikuj poprawność wszystkich danych, również, jeśli umowa była przygotowywana przez drugą stronę transakcji.
 • Jeżeli jesteś stroną sprzedającą, zapisz w umowie informacje o wszystkich znanych Ci usterkach pojazdu.
 • Jeżeli to Ty kupujesz pojazd, zabierz wszystkie dokumenty samochodu (kartę pojazdu, dowód rejestracyjny itp.).
 • Sprawdź samochód w warsztacie – specjalista oceni stan techniczny, przeanalizuje grubość lakieru itp.
 • Pobierz raport generowany na podstawie numeru VIN. Tego rodzaju raporty są źródłem pomocnych danych. Często znajdziesz w nich, między innymi, informacje na temat liczby właścicieli pojazdu, historii serwisów czy dane o ewentualnych kradzieżach.

PODSUMOWUJĄC: umowę kupna – sprzedaży samochodu najlepiej zawrzeć w formie pisemnej, pilnując umieszczenia w niej wszystkich najważniejszych informacji dotyczących stron umowy oraz przedmiotu transakcji. Dużą pomocą w konstruowaniu umowy mogą być gotowe wzory przeznaczone do pobrania, które są udostępniane na tematycznych stronach internetowych. Zanim złożysz swój podpis na dokumencie, pamiętaj, żeby upewnić się, że wszystkie podane w umowie informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny
Poradniki 02.12.2020

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa...

Zobacz więcej
KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.
Poradniki 13.11.2020

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Zobacz więcej
Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?
Poradniki 10.11.2020

Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?

Darowizna podstawowe informacje. Kiedy i kto musi zapłacić podatek od otrzymanej darowizny? Kto jest zwolniony z opłaty podatku? Czy musisz informować Urząd Skarbowy?

Zobacz więcej