7 min. czytania

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Zaktualizowano: 2021-02-02 14:06
Opublikowano: 2020-11-12 10:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 19
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Intensywne korzystanie z samochodu jest współcześnie codziennością wielu rodzin, jednak nie każdy może pozwolić sobie na kupno pojazdu za gotówkę, wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy lub gotówkowy. Własne auto to gwarancja niezależności od komunikacji publicznej oraz możliwość wygodnego podróżowania. Konsekwencją coraz szerszej dostępności pojazdów różnej klasy jest powszechność zawierania umów kupna – sprzedaży samochodów, pozwalający na sprzedaż dotychczas użytkowanego auta lub kolejny zakup pojazdu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że umowa kupna – sprzedaży auta powinna zapewniać stronom odpowiednie zabezpieczenie ich interesów. Co to oznacza w praktyce? Jakie zapisy koniecznie muszą znaleźć się w umowie kupna i sprzedaży samochodu? Zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym proces transakcyjny będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejszy. Zapraszamy do lektury!

Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Dlaczego ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa transakcji?

Proces kupna – sprzedaży powinien być odpowiednio udokumentowany z uwagi na bezpieczeństwo obu stron transakcji. Jak Kodeks Cywilny definiuję umowę sprzedaży?

Umowa sprzedaży to umowa, na mocy której strona kupująca staje się właścicielem rzeczy będącej przedmiotem zawieranej umowy i jest zobowiązana do uiszczenia określonej przez strony ceny. Sprzedający natomiast przenosi własność na kupującego i oddaje mu przedmiot umowy.

Dlaczego umowa kupna i sprzedaży pojazdu to absolutna podstawa? Wprawdzie samochód docelowo można zarejestrować posługując się wyłącznie fakturą VAT dokumentującą transakcję, ale warto zwrócić uwagę na to, że umowa pozwala na wprowadzenie bardziej szczegółowych zapisów, chroniących Twoje interesy. Jednocześnie umowa stanowi dowód zawarcia transakcji, dlatego w sytuacjach spornych może być podstawą do wysunięcia określonych roszczeń.

Nie ma przepisów regulujących formę zawarcia umowy. Teoretycznie umowa kupna – sprzedaży samochodu osobowego może być więc zawarta ustnie, ale zdecydowanie zaleca się formę pisemną. Umowa ustna sprzedaży i kupna samochodu nie będzie mogła stanowić przed sądem odpowiedniego dowodu. Podpisując umowę koniecznie należy zwrócić uwagę, żeby każda ze stron otrzymała jeden egzemplarz. Wszystkie egzemplarze muszą być jednobrzmiące.

Umowa kupna i sprzedaży samochodu pdf - co powinien zawierać podpisywany dokument?

W miarę możliwości warto postarać się o to, żeby umowa o kupno i sprzedaż samochodu była możliwie jak najbardziej szczegółowa. Będzie to ułatwiało ewentualne rozstrzyganie późniejszych sporów. Dokument koniecznie powinien zawierać kilka najważniejszych elementów. Jakich?

 • MIEJSCE, DATA I GODZINA PODPISANIA UMOWY. Informacje zawsze powinny być zgodne z prawdą z uwagi na bezpieczeństwo kupującego i sprzedającego. Dzięki temu, w przypadku kolizji, łatwiej będzie ustalić kierowcę pojazdu. Jeżeli samochód nie zostaje przekazany nowemu właścicielowi od razu po podpisaniu umowy, w tekście dokumentu należy zawrzeć informację o dacie i godzinie odebrania auta przez kupującego.
 • DANE KUPUJĄCEGO I SPRZEDAJĄCEGO. W umowie kupna – sprzedaży powinny zostać zapisane takie informacje, jak, m.in.: imię, nazwisko, adres numer PESEL strony kupującej i sprzedającej pojazd. Jeżeli samochód ma współwłaściciela, umowa kupna – sprzedaży samochodu musi zwierać również jego dane.
 • INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZEDMIOTU UMOWY. Spisując umowę należy podać: markę samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer silnika, numer VIN, kolor, numer karty samochodu, przebieg itp.
 • CENA. Umowa powinna szczegółowo określać cenę sprzedaży pojazdu. Absolutnie nie należy wpisywać niższej ceny, chcąc w ten sposób zredukować kwotę należnego podatku. Dodatkowo trzeba skonkretyzować, kto będzie finansował wszystkie koszty, jakie są związane z zawarciem umowy.
 • INFORMACJĘ O OBCIĄŻENIACH LUB ICH BRAKU. W umowie koniecznie muszą się znaleźć dane na temat ewentualnych obciążeń, których przedmiotem jest sprzedawany pojazd lub adnotacja o tym, że takie obciążenia nie istnieją. Ponadto, w umowie powinno zostać zawarte również oświadczenie kupującego, że znany mu jest stan techniczny nabywanego pojazdu.

WAŻNE: jeżeli samochód, który jest przedmiotem transakcji ma więcej niż jednego właściciela, jak już wcześniej wspominaliśmy, w umowie muszą być podane dane wszystkich współwłaścicieli i każdy współwłaściciel musi złożyć na niej swój podpis. Umowa powinna być podpisana przez obie strony – kupujących i sprzedających. Podpisy muszą być czytelne.

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu. Czy warto korzystać z gotowych formularzy?

W praktyce, wzór umowy kupna – sprzedaży przeznaczony do druku może okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem dla osób, które zawierają taką umowę po raz pierwszy i nie posiadają wiedzy, która pozwoliłaby im na przygotowanie dokumentu o odpowiedniej konstrukcji. Umowa kupna – sprzedaży samochodu w formacie PDF, podobnie jak umowa kupna – sprzedaży samochodu w formacie DOC to narzędzie, które ułatwia proces transakcyjny. Wzór umowy wystarczy wypełnić odpowiednimi danymi. Jeżeli chcesz skorzystać z podobnej opcji, zwróć jednak uwagę na to, czy wzór został przygotowany przez specjalistów. Przeanalizuj również jego budowę i upewnij się, że wzór umowy zawiera wszystkie niezbędne zapisy. Wzór umowy kupna – sprzedaży samochodu jest szczególnym wsparciem dla osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z profesjonalnych usług prawnych, zazwyczaj wiążących się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Na tematycznych stronach internetowych natomiast wzory umów można często pobrać całkowicie za darmo. Jeżeli mimo wszystko chcę się skorzystać z porady prawnej, warto sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie działają specjalne punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, organizowane przez władze miasta.

Umowa sprzedaży auta. 6 kwestii, które musisz sprawdzić przed jej podpisaniem!

Zanim złożysz swój podpis na przygotowanej umowie sprzedaży samochodu, pamiętaj o konieczności zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii.

 • Upewnij się, że osoby, z którymi zawierasz umowę nie ukrywają swojej tożsamości. Najlepiej będzie, jeśli poprosisz drugą stronę o pokazanie Ci dwóch różnych dokumentów tożsamości, na przykład prawa jazdy oraz dowodu osobistego.
 • Zweryfikuj poprawność wszystkich danych, również, jeśli umowa była przygotowywana przez drugą stronę transakcji.
 • Jeżeli jesteś stroną sprzedającą, zapisz w umowie informacje o wszystkich znanych Ci usterkach pojazdu.
 • Jeżeli to Ty kupujesz pojazd, zabierz wszystkie dokumenty samochodu (kartę pojazdu, dowód rejestracyjny itp.).
 • Sprawdź samochód w warsztacie – specjalista oceni stan techniczny, przeanalizuje grubość lakieru itp.
 • Pobierz raport generowany na podstawie numeru VIN. Tego rodzaju raporty są źródłem pomocnych danych. Często znajdziesz w nich, między innymi, informacje na temat liczby właścicieli pojazdu, historii serwisów czy dane o ewentualnych kradzieżach.

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu - podsumowanie

Umowę kupna – sprzedaży samochodu najlepiej zawrzeć w formie pisemnej, pilnując umieszczenia w niej wszystkich najważniejszych informacji dotyczących stron umowy oraz przedmiotu transakcji. Dużą pomocą w konstruowaniu umowy mogą być gotowe wzory przeznaczone do pobrania, które są udostępniane na tematycznych stronach internetowych. Zanim złożysz swój podpis na dokumencie, pamiętaj, żeby upewnić się, że wszystkie podane w umowie informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

Komentarze

Powiązane artykuły

Koszty zakupu nieruchomości
Porady
18.09.2023

Poznaj wszystkie dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Koszt zakupu nieruchomości to nie tylko kwota, jaką uiszczasz jej dotychczasowemu właścicielowi. Należy do niej doliczyć również taksę notarialną, koszt odpisu z aktu notarialnego, podatek PCC lub VAT. Musisz liczyć się również z dodatkowymi kosztami zakupu mieszkania na kredyt, jeśli nie możesz sfinansować go za gotówkę.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?
Porady
14.09.2023

Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?

Aktualizacja danych w banku jest w wielu przypadkach konieczna – przy zmianie nazwiska po ślubie albo rozwodzie, po zmianie dowodu osobistego czy przeprowadzce. Pamiętaj, że jest to Twoim obowiązkiem. Jeśli tego nie zrobisz, bank nie będzie mógł zweryfikować poprawnie Twojej tożsamości, co rodzi wiele problemów na przyszłość. Zobacz, jak dokonać zmiany danych w banku.
Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest i jak obliczyć kapitał początkowy do emerytury?
Porady
12.09.2023

Czym jest i jak obliczyć kapitał początkowy do emerytury?

Kapitał początkowy do emerytury wpływa na wysokość przyznawanego świadczenia. Przed 1999 rokiem ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia kont osób ubezpieczonych, dlatego nie jest znana faktyczna kwota składek wpłaconych przez zakłady pracy. Żeby emeryt otrzymywał świadczenie zgodne z jego stażem zatrudnienia oraz zarobkami, możliwe jest ustalenie tzw. kapitału początkowego. W...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Ile kosztuje i jak otrzymać kredyt studencki 2022/2023?
Porady
11.09.2023

Ile kosztuje i jak otrzymać kredyt studencki 2023/2024?

Kredyt studencki to jedna z możliwości sfinansowania kosztów związanych z nauką na uczelni, w tym utrzymania żaka poza domem rodzinnym. Dzięki temu, że produkt jest nisko oprocentowany i dofinansowany przez państwo, nie trzeba martwić się codziennymi finansami. Dodatkowo jego spłata rozpoczyna się dopiero w dwa lata po ukończeniu studiów. Obecnie jeszcze łatwiej ubiegać się o...
Zobacz więcej
21 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
08.09.2023

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku?
Porady
08.09.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania