× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Sprawdź swój raport w BIK

Zaktualizowano: 18.06.2019 10:29
Opublikowano: 18.06.2019 09:08
Średnia ocena: 5,63/6 Głosów: 8

Interesujesz się zadłużeniami finansowymi, dostępnymi w bankach? Szukasz wsparcia w kryzysowej sytuacji i liczysz na dodatkową gotówkę bez obawy o wysoki koszt zobowiązania? Zanim złożysz wniosek o kredyt lub pożyczkę zwróć uwagę na swoje możliwości oraz historię kredytową. Banki udzielając kredytów, dokładnie weryfikują swoich usługobiorców, zarówno pod względem zdolności kredytowej, jak i historii kredytowej. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest rejestr prowadzony przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Każda osoba, która ma jakiekolwiek doświadczenie z kredytami lub pożyczkami, posiada stałe rachunki czy faktury, ma regularnie aktualizowane konto w BIK, gdzie dostępne są informacje związane z przebiegiem spłaty wszystkich zobowiązań.

Warto zatem zapoznać się z raportem BIK i przekonać się, czy twoja historia kredytowa nie jest obciążona negatywnymi wpisami. To pozwoli ci przekonać się, czy składając wniosek o kredyt, masz szansę na uzyskanie szybkiej zgody kredytowej.

BIK

Sprawdź swoją historię kredytową

Weryfikacja własnej historii kredytowej pozwoli ci zdobyć pewność, że możesz bez problemu skorzystać z zadłużenia finansowego, oferowanego przez bank. Śledząc regularnie raport BIK możesz także skutecznie uchronić się przed zalegającymi zadłużeniami o których nie pamiętasz, a także upewnić się, że nikt nie wyłudził zadłużenia finansowego na twoje dane osobowe. To szczególnie istotne, mając na uwadze coraz więcej odnotowanych przestępstw tego typu. Zgodnie z najnowszymi informacjami, w roku 2018 do wyłudzeń kredytów, z wykorzystaniem cudzej tożsamości doszło ponad 1000 razy, a łączna kwota tych zadłużeń wynosi aż 90,10 mln złotych.

Co możesz zyskać sprawdzając BIK?

Raport przygotowany przez Biuro Informacji Kredytowej pozwoli ci na sprawdzenie kilku istotnych informacji:

 • Zweryfikujesz dokładnie swoją historię kredytową.

 • Będziesz w stanie szybko określić, czy wniosek o kredyt zostanie pozytywnie rozpatrzony przez bank.

 • Przekonasz się, czy twoje dane nie zostały wykorzystane do wyłudzenia zobowiązania finansowego.

 • Dowiesz się jakie informacje są zawarte w raporcie BIK i czego dokładnie bank, weryfikujący cię jako klienta, będzie w stanie się dowiedzieć.

Jakie informacje zawiera raport Biura Informacji Kredytowej?

Czego dokładnie możesz oczekiwać od raportu sporządzonego przez BIK? Poniżej znajdziesz wyjaśnienia dotyczące raportu, dzięki czemu będziesz mieć pewność, na jakiej podstawie bank weryfikuje swoich potencjalnych klientów.

 • Adnotacja z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor - dostępne dane pozwalają potwierdzić, że nie masz żadnych zadłużeń w płatnościach rachunków lub faktur.

 • Podsumowanie spłacanych zadłużeń - w jednym miejscu znajdują się informacje o spłaconych zobowiązaniach oraz aktualnie spłacanych zadłużeniach. W raporcie odpowiednie zadłużenia wyróżnione są kolorami, zależnie od stanu spłaty pożyczki. Kolor zielony oznacza terminowe spłacanie rat, kolor żółty sygnalizuje opóźnienia w spłacie kredytu, a kolor czerwony oznacza, że zadłużenie nie jest spłacane.

 • Informacja o postępie w spłacie kredytu - w rejestrze sprawdzisz, ile rat zobowiązania zostało już spłaconych, a także ile jeszcze pozostało rat do pełnego uregulowania zobowiązania.

 • Ocena punktowa (scoring) - Wysoka ocena punktowa świadczy o małym ryzyku finansowym, jakiego podejmie się bank, udzielając zadłużenia kredytobiorcy. Na ocenę punktową bezpośredni wpływ mają: częstotliwość wnioskowania o kredyty, spłacalność zaciągniętych zadłużeń oraz ogólna aktywność związana z zobowiązaniami finansowymi.

Załóż konto w BIK i sprawdź swój raport

Pierwszym krokiem do sprawdzenia raportu w BIK jest założenie konta na stronie Biura Informacji Kredytowej. Trzeba pamiętać, że przy założeniu konta na portalu wymagane będzie podanie bardzo dokładnych danych, które pomogą zweryfikować tożsamość osoby, która chce skorzystać z portalu.

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych okienek formularza należy oczekiwać na weryfikacyjny link wysłany na elektroniczną pocztę, podaną w procesie rejestracji. Po kliknięciu w link, zainteresowany otrzyma jeszcze 6 cyfrowe hasło, wysłane w formie wiadomość SMS, które pozwoli zalogować się do indywidualnego konta na stronie BIK.

O czym warto pamiętać, zakładając konto? Weryfikacja tożsamości przez Biuro Informacji Kredytowej jest wieloetapowa:

 • Wysłanie skanu dowodu lub innego dokumentu tożsamości podanego wcześniej w formularzu.

 • Osoba, która chce uzyskać dostęp do swojego raportu BIK, zobligowana jest do dokonania przelewu weryfikacyjnego w kwocie 1 złotego. Należy jednak pamiętać, że dane rachunku muszą zgadzać się z danymi wpisanymi we wniosku o założenie konta na stronie. Dodatkowo rachunek nie może być kontem firmowym.

 • Link weryfikacyjny wysłany na adres e-mail podany w formularzu.

 • Hasło w postaci 6 cyfrowego kodu, wysłanego dzięki wiadomości SMS na podany numer telefonu komórkowego.

Otrzymaj swój raport za darmo

Każdy użytkownik może otrzymać raport na swój temat całkowicie bezpłatnie co 6 miesięcy. Aby móc zapoznać się z danymi zgromadzonymi przez BIK, konieczne jest napisanie wiadomości z prośbą o wysłanie raportu. W ciągu 30 dni Biuro Informacji Kredytowej na profilu użytkownika udostępni plik, który można zapisać na dysku swojego komputera.

W raporcie, poza informacjami o swojej historii kredytowej, znajdziesz również dane dotyczące tego, jakie banki składały zapytania do Biura Informacji Kredytowej o udostępnienie raportu, który pozwoli wydać decyzję związaną z zadłużeniem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?
Chwilówki 26.11.2020

Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?

Pożyczka bez BIK i KRD? A może pożyczka prywatna? To praktycznie jedyne opcje zobowiązań dla osób zadłużonych. Sprawdź, czy faktycznie warto z nich skorzystać, jeśli brakuje ci gotówki, ale nie możesz liczyć na tradycyjny...

Zobacz więcej
Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych
Kredyty gotówkowe 23.11.2020

Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych

Ranking kredytów gotówkowych pomoże ci zweryfikować, w którym banku warto starać się o kredyt. Pamiętaj, że porównanie pożyczek gotówkowych pomoże Ci jednoznacznie ocenić koszt zadłużenia i...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa
Kredyty gotówkowe 04.11.2020

Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa

Kredyt gotówkowy mimo trwającej epidemii wciąż jest dostępny dla klientów, którzy spełnią warunki banku. Czy w obliczu pandemii warto skorzystać z pożyczki gotówkowej? Sprawdź, co możesz zyskać, starając się...

Zobacz więcej
Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?
Kredyty gotówkowe 29.10.2020

Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?

Czy jako zawodowy kierowca masz szansę na kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy? Dlaczego sytuacja zawowodych kierowców nie jest oczywista pod względem oceny ich zdolności kredytowej?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - krótkoterminowy czy długoterminowy?
Kredyty gotówkowe 27.10.2020

Kredyt gotówkowy - krótkoterminowy czy długoterminowy?

Jak wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy? Jak zaplanować spłatę kredytu na dowolny cel, by móc liczyć na warunki, które pozwolą ci cieszyć się dodatkowymi środkami na koncie, a jednocześnie łatwą spłatą kredytu? Z...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na wkład własny - dlaczego to niemożliwe?
Kredyty gotówkowe 19.10.2020

Kredyt gotówkowy na wkład własny - dlaczego to niemożliwe?

Kredyt gotówkowy na wkład własny to nie jest korzystne rozwiązanie. Bank wymagając wkładu własnego, chce mieć pewność, że kredytobiorca jest w stanie samodzielnie zdobyć te środki finansowe, nie korzystając dodatkowo z...

Zobacz więcej