Czym jest kredyt samochodowy 50/50? Czy kredyt 50/50 się opłaca?
Kupno samochodu na firmę jednoosobową w 2022 roku wymaga dokładnego rozważenia wszystkich dostępnych możliwości. Warto pomyśleć o tym, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na zakup auta oraz czy będziesz wykorzystywać je również w celach prywatnych.
Musisz pamiętać również o tym, że rejestracja pojazdu bezpośrednio na firmę nie będzie możliwa, ponieważ jednoosobowa działalność nie ma osobowości prawnej. W takiej sytuacji wystarczy po prostu zarejestrować auto na siebie, jako właściciela firmy.
Jak kupić samochód na firmę? To, w jaki sposób najlepiej zapłacić za pojazd, który zasili naszą flotę, w dużej mierze zależy od ceny samochodu, tego, czy chcemy trzymać pojazd na stałe oraz od rodzaju sprzedawcy. Kupując samochód na firmę od osoby prywatnej, musimy pamiętać, że podstawę zakupu stanowi umowa sprzedaży, a nie faktura VAT. Taki rodzaj samochodu nie weźmiemy np. w leasing.
Jak najkorzystniej kupić samochód na firmę? Masz do wyboru trzy możliwości:
Decydując się na finansowanie bankowe, nierzadko wybieramy kredyt samochodowy, który należy do zobowiązań celowych. Jest on często niżej oprocentowany niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Opłacając zakup samochodu kredytem, nadal możesz rozliczać 75% kosztów eksploatacyjnych. Rozliczenie samego zakupu poprzez amortyzacje może być jednak nieco bardziej skomplikowane.
Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu? Wybór propozycji finansowania samochodu na firmę ułatwi Ci kalkulator. Wystarczy wpisać kwotę zobowiązania oraz zaznaczyć okres spłaty lub szacowaną ratę miesięczną. Narzędzie przedstawi Ci kilka najkorzystniejszych ofert, z których warto skorzystać.
Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej
Zakup samochodu na firmę za gotówkę w 2022 roku może być dobrym rozwiązaniem w czasie, gdy panuje inflacja, a pieniądz stopniowo traci na wartości. Dodatkowo towarzyszące temu zjawisku wysokie oprocentowanie kredytów sprawi, że finansowanie bankowe, podobnie jak pozabankowe, stanie się bardzo drogie, co z kolei zwiększy wysokość samego długu.
Dodatkową korzyścią zakupu samochodu za gotówkę jest fakt, że umożliwia zaliczenie wartości transakcji do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem że pojazd jest niezbędny do prowadzenia działalności.
Czy zakup samochodu za własne środki ma jakieś wady? Z pewnością jest nią konieczność poniesienia dużego wydatku jednorazowo. Zgromadzone środki można by było przeznaczyć na inne cele.
Leasing operacyjny to często wybierana forma finansowania zakupu pojazdów. Dlaczego? Stanowi dogodną opcję pomiędzy zakupem za gotówkę a kredytem samochodowym. Nie wymaga ponoszenia jednorazowego, dużego wydatku, a z drugiej strony załatwiania formalności związanej z finansowaniem bankowym.
Firma, która wybierze leasing operacyjny, musi jednak pamiętać o konieczności wniesienia opłaty wstępnej oraz regularnym opłacaniu faktur leasingowych. Pojazd przez cały okres leasingu pozostaje własnością leasingodawcy, jednak firma w czasie korzystania z samochodu może odliczać wydatki eksploatacyjne w wysokości 75 lub 100%.
Czy każdy może wziąć samochód w leasing?
Zakup samochodu na firmę to zawsze dobra decyzja niezależnie od tego, czy chcesz używać go jedynie do celów służbowych, czy też prywatnych. Możliwość odliczenia wydatków poniesionych na eksploatacje oraz odliczenia VAT-u sprawia, że realnie koszt pojazdu jest mniejszy.
Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które mogą różnić się w zależności od wybranej formy finansowania. Jedną z nich jest częsty problem związany z tym, kto może jeździć samochodem na firmę. Wielu leasingodawców wyraża zgodę na to, aby wypożyczonym samochodem poruszała się najbliższa rodzina przedsiębiorcy oraz jego pracownicy. Ta kwestia nie jest jednak oczywista, dlatego przed podpisaniem umowy leasingowej warto ją uzgodnić.
Kolejna sprawa to kwestia własności. Jak zarejestrować samochód na firmę? Wiesz, już, że rejestracja na firmę jednoosobową nie będzie możliwa, niezależnie od tego, czy zapłacisz za pojazd środkami własnymi, czy uzyskanymi z kredytu. Samochód może być zarejestrowany na dane firmy tylko w przypadku, gdy jest ona spółką posiadającą osobowość prawną (np. spółka akcyjna czy z o.o.).
Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu firmowego, sprawdź, czy aktualnie istnieje możliwość pozyskania dofinansowania np. z Unii Europejskiej. Takie wsparcie było udzielane przedsiębiorcom chociażby w latach 2014-2020. Dotacja miała wtedy charakter jednorazowy oraz ratalny i pokrywała tzw. koszty kwalifikowane, do których należała marża leasingodawcy i podatek VAT.
...ile kosztuje naprawa samochodu? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, które można...
...na inny cel niż ten wskazany w umowie kredytowej. Tym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego – w drugim przypadku pieniądze mogą zostać...
...w stanie kupić ich za gotówkę. Rozwiązania mamy wówczas dwa: kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy. Które wybrać? Oszczędzanie na kupno...
...kilka. Samochód na raty zdobędziesz z kredytu gotówkowego, ale i kredytu samochodowego. Co więcej, na raty możesz kupić nowe auto, jak i samochód...
...zastanawiasz się, jaka forma finansowania będzie lepsza – kredyt samochodowy czy rata balonowa? Sprawdź oferty banków, które oferują kredyty...
...się różnymi sposobami finansowania – banki oferują kredyty samochodowe, popularny jest leasing oraz wynajem długoterminowy. Ciekawym...
...na działkę budowlaną – najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki Warto wyjaśnić, kiedy następuje zniesienie...
...kredytem hipotecznym lub autem kupionym na wspólnie zaciągnięty kredyt samochodowy. Na takie wspólne nabycie auta lub mieszkania zazwyczaj decydują...