Jak dokonać zakupu samochodu na firmę jednoosobową?

Zaktualizowano: 2024-02-27 11:54
Opublikowano: 2022-08-18 09:57
Średnia ocena: 3,75/6 Głosów: 4
Samochód na firmę

Kupno samochodu na firmę to dobry sposób na optymalizację podatkową. Nie zawsze jednak finansowanie transakcji z własnych środków może okazać się dobrym posunięciem, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup samochodu na firmę jednoosobową. Dlaczego? Sprawdźmy.

Zakup samochodu możemy sfinansować ze środków bieżących, korzystając z leasingu lub wspomagając się kredytem samochodowym. Czy jednak opłaca się brać auto na firmę w 2024 roku? Zmiany w przepisach sprawiły, że nie zawsze możliwe jest wpisanie wydatku na samochód bezpośrednio w koszty. O opłacalności takiego posunięcia decyduje jednak wiele innych czynników, w tym np. wiek samochodu i to, czy jest on nowy, czy używany. 

Najważniejsze informacje o kupnie samochodu na firmę

Zakup samochodu osobowego na firmę wiąże się z jednorazowym i często niemałym wydatkiem. Właśnie dlatego niewiele przedsiębiorców decyduje się pokryć koszt transakcji z własnych środków. Tak naprawdę sam zakup nie jest skomplikowany, jednak problem może pojawić się podczas użytkowania pojazdu (np. wykorzystywanie go do celów prywatnych) oraz sposobu odliczania kosztów. Zakup samochodu ciężarowego na firmę będzie wiązał się z nieco innymi metodami amortyzacji niż osobówka.

Zakup samochodu na firmę w 2024 roku dla wielu przedsiębiorców wydaje się korzystniejszy niż leasing. Dlaczego? W ramach przepisów Polskiego Ładu wprowadzono nowe zasady związane z wykupem samochodu, wprowadzeniem go do majątku prywatnego przedsiębiorcy, a następnie jego sprzedażą. To sprawiło, że leasing operacyjny przestał być opłacalny zwłaszcza dla przedsiębiorcy, który zamierza okresowo wymieniać flotę samochodową.

Kupno samochodu na firmę a koszty uzyskania przychodu

Koszt zakupu pojazdu wlicza się w koszty uzyskania przychodu (w przypadku zakupu za gotówkę) na okres amortyzacji auta. Dodatkowo jako koszt uzyskania przychodu można uznać również środki wydawane na jego eksploatację.

W zależności od tego, czy samochód używany jest tylko do celów firmowych, czy też celów mieszanych, będzie obowiązywał nas inny limit. Jeśli auto służy wyłącznie do celów służbowych, to można odliczyć 100% poniesionych wydatków na eksploatację, jeśli jednak korzystamy z niego również prywatnie, to obowiązujący limit wynosi 75%.

Kupno samochodu na firmę a odliczenia VAT

Kupując auto, którego wartość przekracza 10 tys. zł netto w przypadku czynnych płatników VAT lub brutto w pozostałych przypadkach, należy pamiętać o tym, że taki wydatek musi zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Następnie można poddać go amortyzacji, wykorzystując odpowiednią stawkę.

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z prawa odliczenia podatku VAT. W przypadku gdy pojazd wykorzystywany jest do celów mieszanych (prywatnych i służbowych), to przysługuje 50% odliczenia podatku od zakupu paliwa od kosztów związanych z bieżącą eksploatacją. Pełne odliczenie przysługuje jedynie firmom, które korzystają z pojazdu wyłącznie w celach służbowych.

Pamiętaj o tym, że chcąc korzystać z pełnego odliczenia, musisz dodatkowo spełnić inne warunki takie jak:

  • zgłosić pojazd w urzędzie skarbowym (druk VAT-26),
  • stworzyć regulamin użytkowania samochodu,
  • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Kto może kupić samochód na firmę?

Samochód na firmę może kupić każdy przedsiębiorca, nieważne czy prowadzi jednoosobową działalność, czy jest członkiem zarządu spółki. Co ciekawe, aby nabyć auto, nie musi on posiadać nawet prawa jazdy. Warto jednak pamiętać o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe odezwie się do nas z pytaniem o rzeczywistego kierowcę. To od niego będzie zależał koszt ubezpieczenia.


Czym jest kredyt samochodowy 50/50? Czy kredyt 50/50 się opłaca?


Czy warto kupić samochód na firmę jednoosobową?

Kupno samochodu na firmę jednoosobową w 2024 roku wymaga dokładnego rozważenia wszystkich dostępnych możliwości. Warto pomyśleć o tym, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na zakup auta oraz czy będziesz wykorzystywać je również w celach prywatnych.

Musisz pamiętać również o tym, że rejestracja pojazdu bezpośrednio na firmę nie będzie możliwa, ponieważ jednoosobowa działalność nie ma osobowości prawnej. W takiej sytuacji wystarczy po prostu zarejestrować auto na siebie, jako właściciela firmy.

Jak sfinansować kupno samochodu na firmę?

Jak kupić samochód na firmę? To, w jaki sposób najlepiej zapłacić za pojazd, który zasili naszą flotę, w dużej mierze zależy od ceny samochodu, tego, czy chcemy trzymać pojazd na stałe oraz od rodzaju sprzedawcy. Kupując samochód na firmę od osoby prywatnej, musimy pamiętać, że podstawę zakupu stanowi umowa sprzedaży, a nie faktura VAT. Taki rodzaj samochodu nie weźmiemy np. w leasing.

Jak najkorzystniej kupić samochód na firmę? Masz do wyboru trzy możliwości:

  • zakup za gotówkę,
  • zakup na kredyt,
  • leasing na firmę.

Kupno samochodu na firmę na kredyt

Decydując się na finansowanie bankowe, nierzadko wybieramy kredyt samochodowy, który należy do zobowiązań celowych. Jest on często niżej oprocentowany niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Opłacając zakup samochodu kredytem, nadal możesz rozliczać 75% kosztów eksploatacyjnych. Rozliczenie samego zakupu poprzez amortyzacje może być jednak nieco bardziej skomplikowane.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu? Wybór propozycji finansowania samochodu na firmę ułatwi Ci kalkulator. Wystarczy wpisać kwotę zobowiązania oraz zaznaczyć okres spłaty lub szacowaną ratę miesięczną. Narzędzie przedstawi Ci kilka najkorzystniejszych ofert, z których warto skorzystać.


Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej


Kupno samochodu na firmę za gotówkę

Zakup samochodu na firmę za gotówkę w 2024 roku może być dobrym rozwiązaniem w czasie, gdy panuje inflacja, a pieniądz stopniowo traci na wartości. Dodatkowo towarzyszące temu zjawisku wysokie oprocentowanie kredytów sprawi, że finansowanie bankowe, podobnie jak pozabankowe, stanie się bardzo drogie, co z kolei zwiększy wysokość samego długu.

Dodatkową korzyścią zakupu samochodu za gotówkę jest fakt, że umożliwia zaliczenie wartości transakcji do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem że pojazd jest niezbędny do prowadzenia działalności.

Czy zakup samochodu za własne środki ma jakieś wady? Z pewnością jest nią konieczność poniesienia dużego wydatku jednorazowo. Zgromadzone środki można by było przeznaczyć na inne cele.

Kupno samochodu na firmę w formie leasingu

Leasing operacyjny to często wybierana forma finansowania zakupu pojazdów. Dlaczego? Stanowi dogodną opcję pomiędzy zakupem za gotówkę a kredytem samochodowym. Nie wymaga ponoszenia jednorazowego, dużego wydatku, a z drugiej strony załatwiania formalności związanej z finansowaniem bankowym.

Firma, która wybierze leasing operacyjny, musi jednak pamiętać o konieczności wniesienia opłaty wstępnej oraz regularnym opłacaniu faktur leasingowych. Pojazd przez cały okres leasingu pozostaje własnością leasingodawcy, jednak firma w czasie korzystania z samochodu może odliczać wydatki eksploatacyjne w wysokości 75 lub 100%.


Czy każdy może wziąć samochód w leasing?


Na co uważać, decydując się na kupno samochodu na firmę?

Zakup samochodu na firmę to zawsze dobra decyzja niezależnie od tego, czy chcesz używać go jedynie do celów służbowych, czy też prywatnych. Możliwość odliczenia wydatków poniesionych na eksploatacje oraz odliczenia VAT-u sprawia, że realnie koszt pojazdu jest mniejszy.

Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które mogą różnić się w zależności od wybranej formy finansowania. Jedną z nich jest częsty problem związany z tym, kto może jeździć samochodem na firmę. Wielu leasingodawców wyraża zgodę na to, aby wypożyczonym samochodem poruszała się najbliższa rodzina przedsiębiorcy oraz jego pracownicy. Ta kwestia nie jest jednak oczywista, dlatego przed podpisaniem umowy leasingowej warto ją uzgodnić.

Kolejna sprawa to kwestia własności. Jak zarejestrować samochód na firmę? Wiesz, już, że rejestracja na firmę jednoosobową nie będzie możliwa, niezależnie od tego, czy zapłacisz za pojazd środkami własnymi, czy uzyskanymi z kredytu. Samochód może być zarejestrowany na dane firmy tylko w przypadku, gdy jest ona spółką posiadającą osobowość prawną (np. spółka akcyjna czy z o.o.).

Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu firmowego, sprawdź, czy aktualnie istnieje możliwość pozyskania dofinansowania np. z Unii Europejskiej. Takie wsparcie było udzielane przedsiębiorcom chociażby w latach 2014-2020. Dotacja miała wtedy charakter jednorazowy oraz ratalny i pokrywała tzw. koszty kwalifikowane, do których należała marża leasingodawcy i podatek VAT.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy? Co wybrać?

Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy? Co wybrać?

...zaciągnęło na ten cel kredyt. Naturalnym wyborem wydaje się kredyt samochodowy, który może być przeznaczony na zakup nowego lub używanego...

...opłaca: kredyt gotówkowy czy samochodowy? Wnioski są takie, że kredyty samochodowe są produktami zwykle tańszymi, ale tylko wtedy, gdy zaciągane są...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

Kto może wziąć samochód w leasing? Zasady leasingu samochodowego

Leasing samochodowy jest jedną z form finansowania nabycia pojazdu. Kto może wziąć samochód w leasing? Czy jest to przeznaczone dla każdego? Zasady uzyskania finansowania zakupu pojazdu pokazują, że zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, skorzystają z takiej ewentualności. Sprawdź, jakie zalety ma leasing samochodu.
Zobacz więcej
14 min. czytania
Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

...ile kosztuje naprawa samochodu? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, które można...

...na inny cel niż ten wskazany w umowie kredytowej. Tym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego – w drugim przypadku pieniądze mogą zostać...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?

Jak wziąć auto na raty? Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?

...w stanie kupić ich za gotówkę. Rozwiązania mamy wówczas dwa: kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy. Które wybrać? Oszczędzanie na kupno...

...kilka. Samochód na raty zdobędziesz z kredytu gotówkowego, ale i kredytu samochodowego. Co więcej, na raty możesz kupić nowe auto, jak i samochód...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Rata balonowa - co to jest i czy się opłaca?

Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej

...zastanawiasz się, jaka forma finansowania będzie lepsza – kredyt samochodowy czy rata balonowa? Sprawdź oferty banków, które oferują kredyty...

...się różnymi sposobami finansowania – banki oferują kredyty samochodowe, popularny jest leasing oraz wynajem długoterminowy. Ciekawym...

Zobacz więcej
8 min. czytania