6 min. czytania

Co to jest kredyt podatkowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Zaktualizowano: 2022-02-28 09:00
Opublikowano: 2022-02-28 08:13
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Co to jest kredyt podatkowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Kredyt podatkowy to dobry sposób na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy. Z tego rozwiązania nie mogą skorzystać jednak wszyscy podatnicy. Sprawdź, jak działa kredyt podatkowy oraz kiedy warto się na niego zdecydować.

Dla wielu osób kredyt oznacza pewniej rodzaj pożyczki. Możemy bowiem zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel czy pomyśleć o finansowaniu celowym na zakup samochodu, czy nieruchomości. Kredyt podatkowy działa w nieco inny sposób, chociaż w tym przypadku również możemy mówić o pewnego rodzaju ratach.

Kredyt podatkowy – co to i jak działa? Definicja

O kredycie podatkowym mówi się niewiele, a może on w znaczący sposób ułatwić funkcjonowanie na rynku wielu przedsiębiorcom. Zanim jednak do tego przejdziemy, zatrzymajmy się na moment i wyjaśnijmy, co to jest kredyt podatkowy.

Kredyt podatkowy daje podatnikowi możliwość uregulowania obowiązkowej daniny w innym terminie. Opcja odroczenia zapłaty dostępna jest tylko dla podatników rozpoczynających swoją działalność lub prowadzących ją przez niedługi czas i spełniających określone warunki.

Z opcji kredytu podatkowego mogą skorzystać podatnicy CIT oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych PIT 28. Kredyt podatkowy w ryczałcie udzielany jest podatnikom na warunkach określonych w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak działa kredyt podatkowy? Udzielony kredyt jest tak naprawdę zwolnieniem z konieczności opłat zaliczek na podatek dochodowych, których nie trzeba regulować przez rok. Ich spłata zostaje rozłożona na 5 lat, czyli po 20 proc. rocznie.

Sprawdź: Karta podatkowa 2022 – czym jest karta podatkowa i kto może jej używać?

Warunki kredytu podatkowego

Warunki udzielania kredytu podatkowego porządkuje art. 44 ust. 7a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z kredytu podatkowego w 2022 roku, musi osiągać przychód w średniomiesięcznej wysokości co najmniej 1000 euro. Ważne jest, aby przychód ten był osiągany w roku, w którym obowiązuje zwolnienie lub też w kolejnych pięciu latach podatkowych. W przeciwnym razie zgodnie z ustawą kredyt podatkowy przestanie obowiązywać.

Kliknij i dowiedz się: Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Kiedy warto zdecydować się na kredyt podatkowy?

O kredyt podatkowy mogą ubiegać się osoby, które dopiero rozwijają swoją działalność. Taka pomoc z pewnością okaże się w tej sytuacji nieoceniona. Na czasowe odroczenie płatności powinny zdecydować się przede wszystkim te firmy, które aktualnie muszą przeznaczyć większość środków na zakup urządzeń, czy działania reklamowe lub marketingowe.

To może Cię zainteresować: Kredyt na działalność gospodarczą – kalkulator. Czy bank udzieli kredytu na działalność gospodarczą bez zaświadczeń?

Kto może ubiegać się o kredyt podatkowy?

Jak już wspomniałam, aby skorzystać z kredytu podatkowego dla otwierających działalność gospodarczą, należy pamiętać o tym, że nie jest on dostępny od pierwszych tygodni prowadzenia działalności, a jedynie:

  • po roku, o ile przez ostatni rok podatkowy była prowadzona przez minimum 10 miesięcy,
  • lub po dwóch latach, jeśli w pierwszym roku trwała krócej niż 10 miesięcy.

Jakie warunki należy jeszcze spełnić? Kredyt podatkowy dla osób fizycznych będzie przysługiwał firmom, które:

  • należą do grupy tzw. małych przedsiębiorców,
  • liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w poprzednim roku wynosiła minimum 5 osób,
  • w poprzednim roku średniomiesięczny przychód z prowadzonej działalności wynosił minimum 1000 euro.

Utrata prawa do korzystania z kredytu podatkowego

Firmy, które spełnią wyżej wymienione warunki, otrzymają prawo do skorzystania z kredytu podatkowego. Ten przywilej mogą jednak utracić w sytuacji, gdy:

  • zlikwidują działalność lub ogłoszą upadłość firmy,
  • odnotują spadek przychodu, poniżej dopuszczalnego progu 1000 euro,
  • zmniejszą zatrudnienie o co najmniej 10 proc.,
  • będą miały zaległości podatkowe.

Komu bank odmówi udzielenia kredytu podatkowego?

Z całą pewnością na odmowną decyzję muszą się nastawiać firmy, które zbyt krótko istnieją na rynku lub zatrudniają mniej niż 5 osób. Kredyt podatkowy nie zostanie udzielony również tym przedsiębiorcom, którzy nie spełniają, chociażby jednego z podanych warunków.

Kredyt podatkowy a wymagane dokumenty

Firma, która chce skorzystać z kredytu podatkowego, powinna upewnić się, że spełnia wszystkie warunki, a następnie udać się do urzędu skarbowego. Tam należy złożyć odpowiednie oświadczenie. Z reguły inne dokumenty nie są wymagane, warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia, na koniec roku powinien złożyć PIT/Z, który stanowi załącznik do deklaracji PIT-36 i PIT-36L. 

Jak wziąć kredyt podatkowy? Poradnik krok po kroku

Chcąc otrzymać kredyt podatkowy, nie musisz wypełniać wniosku kredytowego jak w przypadku standardowej pożyczki. Wystarczy, że udasz się do urzędu skarbowego, w którym się rozliczasz, a następnie złożysz pisemne oświadczenie. 

Musisz jednak pamiętać o jednej, ważnej kwestii. Takie pismo musisz złożyć najpóźniej do 31 stycznia danego roku podatkowego. W dokumencie należy również zawrzeć informację, która potwierdzi spełnienie wszystkich wymagań.

Kredyt podatkowy a unikanie podwójnego opodatkowania

Wiele osób myśli, że skorzystanie z kredytu podatkowego może być sposobem na niepłacenie podatku, która dotyczy unikania podwójnego opodatkowania osób, otrzymujących dochody za granicą. Nic bardziej mylnego. Nie należy mylić tego z metodą kredytu podatkowego, która polega na proporcjonalnym odliczeniu zagranicznego podatku od daniny ustalonej dla łącznych dochodów. Osoby, które skorzystają z kredytu podatkowego, muszą złożyć PIT/Z, który jest obowiązkowy dla podatników korzystających ze zwolnienia.

Wady i zalety kredytu podatkowego

Kredyt podatkowy wydaje się idealny rozwiązaniem dla nowych firm, które na rynku istnieją stosunkowo krótko. Możliwość odroczenia płatności sprawia, że przedsiębiorca może spożytkować środki na inne, potrzebne w tym momencie wydatki. Wadą kredytu może być lista warunków. Nie każda firma, która chciałaby skorzystać z odroczenia podatku, zatrudnia aż 5 osób na umowę o pracę. Warunek ten nierzadko najtrudniej jest spełnić.

Zobacz też:

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Źródła:

www.przepisy.gofin.pl/przepisyno,700,23763,0,0,20090101,2,0.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi {{year}}
Porady
24.05.2024

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi 2024

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele często...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania