EURIBOR - co warto wiedzieć o stawce?

Chcesz poznać aktualne stawki EURIBOR? Jeśli planujesz kupno mieszkania za granicą (zarabiając w euro) lub szukasz zadłużenia finansowego w strefie euro, warto zwrócić uwagę na rzeczywiste stawki EURIBOR.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
EURIBOR - co warto wiedzieć o stawce?

Szukając kredytu hipotecznego, znalazłeś informację o stawce EURIBOR ale trudno ci powiedzieć na ten temat coś więcej? Chcesz się przekonać, czym dokładnie jest EURIBOR, ile wynosi stawka EURIBOR, a także czy ma ona wpływ na zadłużenie, o jakie planujesz się starać? Mamy nadzieję, że z naszą pomocą szybko poznasz odpowiedzi na dręczące cię pytania, dzięki czemu łatwiej będzie ci podjąć decyzję związaną z twoimi finansami, jeśli rozważasz złożenie wniosku o kredyt hipoteczny.

W tym artykule postaramy się w prosty sposób przedstawić najważniejsze informacje o EURIBOR, co pozwoli ci ocenić, czy ta stawka będzie miała jakikolwiek wpływ na zadłużenie, jakiego oczekujesz. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do dalszej lektury.

Stawka EURIBOR - co musisz o niej wiedzieć?

EURIBOR to skrót od angielskiego Euro Interbank Offered Rate, co oznacza, że EURIBOR jest referencyjną stopą oprocentowania kredytów międzynarodowych. EURIBOR jest zatem stawką, na podstawie której banki pożyczają sobie pieniądze, konieczne do przeprowadzenia transakcji ze swoimi klientami, w tym podczas udzielania kredytów hipotecznych, czy innych zobowiązań.

Stawka EURIBOR stosowana jest w strefie euro, a także na Islandii, w Norwegii oraz Szwajcarii.

Stawki EURIBOR wyróżniamy zależnie od tego, na jak długo zawierana jest umowa międzybankowa. Możemy zatem wyróżnić EURIBOR 1M, czyli stawkę dla transakcji zawartych na jeden miesiąc, EURIBOR 3M dla transakcji trzymiesięcznych, EUROBOR 6M dla transakcji trwających półroku, a nawet EURIBOR 1Y dla zadłużeń rocznych.

Kto powinien zainteresować się stawką EURIBOR? To stawka, która będzie ważna dla klienta banku, który chce skorzystać z kredytu hipotecznego, mieszkając za granicą i wybierając ofertę banku w kraju, w którym pracuje. Kredyt hipoteczny w euro? Sprawdź, czego możesz się dowiedzieć na ten temat na naszej stronie.

EURIBOR - kto ustala stawkę i na jakiej podstawie?

Stawki EURIBOR wyznaczane są na podstawie średniej arytmetycznej oprocentowania banków, które uczestniczą w programie i udzielają kredytów lub lokat w walucie, jaką jest euro. Określeniem dokładnej stawki zajmuje się powołana do tego Europejska Federacja Bankowa z siedzibą w Brukseli, która składa się m.in. z dziesięcioosobowego Komitetu Sterującego, w którego skład wchodzą niezależni specjaliści finansowi.

Stawka EURIBOR obliczana jest w każdy dzień roboczy, a wyniki publikowane są codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 11 czasu środkowoeuropejskiego. Informacje o stawkach są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych.

EURIBOR, LIBOR a WIBOR - różnice

EURIBOR oraz LIBOR pozwalają na ocenę stawek kredytów w obcej walucie. EURIBOR dotyczy zadłużeń proponowanych w strefie euro, natomiast LIBOR wpływa na kredyty w zagranicznej walucie w tym na kredyty udzielane w walucie euro poza strefą euro, czyli np. w Polsce. LIBOR pozwala poznać stawki kredytów w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich, czy funtach brytyjskich. Z kolei WIBOR pozwala określić oprocentowanie kredytów udzielanych w Polsce, w polskich złotych.

Decydujesz się na kredyt hipoteczny? Oprocentowanie twoje kredytu będzie zależało bezpośrednio od stawki WIBOR, która z kolei zależy od decyzji Rady Polityki Pieniężnej i wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Aktualnie klienci banków mogą cieszyć się rekordowo niskimi stopami procentowymi, co oznacza, że stawki WIBOR są niezwykle korzystne dla kredytobiorców, którzy są w trakcie spłaty swoich kredytów hipotecznych. Raty kredytów mogą być aktualnie niższe nawet o kilkaset złotych.

Jeśli trudno ci wybrać odpowiednią ofertę, koniecznie skorzystaj z naszego rankingu kredytów hipotecznych oraz kalkulatora kredytów.

EURIBOR 1M, 3M, 6M - aktualne stawki

Chcesz poznać aktualne stawki EURIBOR? Jeśli planujesz kupno mieszkania za granicą (zarabiając w euro) lub szukasz zadłużenia finansowego w strefie euro, warto zwrócić uwagę na rzeczywiste stawki EURIBOR, gdyż będą one miały kluczowe znaczenie w określeniu oprocentowania nominalnego twojego przyszłego zobowiązania.

Aktualne stawki EURIBOR prezentują się następująco:

  • EURIBOR 1M - 0,5540%;

  • EURIBOR 3M - 0,5370%;

  • EURIBOR 6M - 0,5140%;

  • EURIBOR 9M - 0,1940%;

  • EURIBOR 1Y – 0,4870%.

Podobnie jak w przypadku stawki WIBOR, klienci banków mogą zauważyć, że stawki EURIBOR w ostatnim roku zostały znacznie obniżone, co ma oczywiście związek z sytuacją na świecie wywołaną epidemią koronawirusa.

EURIBOR a kredyt hipoteczny

Liczysz na to, że uda ci się zaciągnąć kredyt hipoteczny w euro? Jeśli szukasz takiego zobowiązania w bankach działających na terenie Polski, możesz mieć duże trudności, gdyż oferty tego typu wymagają szeregu formalności, a kluczowym warunkiem zgody kredytowej na takie zobowiązanie, zgodnie z obowiązującym prawem bankowym, jest otrzymywanie wynagrodzenia w walucie, w jakiej planujesz zaciągnąć kredyt. Co więcej, kredyt hipoteczny w euro, dostępny w Polsce będzie podlegać mimo wszystko stawce LIBOR, a nie EURIBOR, ze względu na to, że nie żyjemy w strefie euro.

Dla klientów banków, którzy szukają tradycyjnego kredytu hipotecznego w złotówkach, EURIBOR nie będzie miał żadnego znaczenia, sytuacja jednak będzie zupełnie inna, jeśli złożysz wniosek o kredyt na mieszkanie w zagranicznym banku, starając się o nieruchomość np. w Niemczech.

Warto pamiętać, że na koszt kredytu hipotecznego składa się z oprocentowania nominalnego, które zależy właśnie od stawki WIBOR, LIBOR lub EURIBOR oraz prowizji kredytu hipotecznego, a także marży kredytu hipotecznego.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły