Jeśli do tej pory wydawało ci się, że stopy procentowe i działania RPP nie dotyczą ciebie lub twoich bliskich, możesz mieć pewność, że tak nie jest i warto interesować się wszystkimi zmianami związanymi ze stopami procentowymi banku centralnego.
Dotarły do ciebie informacje o zmianach stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Nie masz pewności, co ma wpływ na stopy procentowe, a także kto ustala ich wartość? Nawet jeśli nie jesteś kredytobiorcą, te informacje mogą okazać się dla ciebie bardzo przydatne w codziennym życiu. Spłacasz kredyt gotówkowy lub hipoteczny? A może planujesz w niedalekiej przyszłości skorzystać z dowolnego zadłużenia dostępnego w banku? Wartość stóp procentowych będzie miała dla ciebie szczególne znaczenie, bo to od niej w dużej mierze zależy koszt kredytu.
W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, które z pewnością okażą się wartościowe, jeśli chcesz świadomie zarządzać swoimi finansami, a także podejmować korzystne decyzje związane z zobowiązaniami finansowymi.
To Rada Polityki Pieniężnej zobowiązana jest do podejmowania działań związanych ze zmianą stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Stopa procentowa to zgodnie z definicją koszt kapitału, a także cena, jaka przysługuje właścicielowi kapitału, który zostanie udostępniony innemu podmiotowi w ramach zobowiązania na określony czas. Koszt wyraża się procentowo od pożyczonej sumy pieniędzy, a mierzony jest w ujęciu rocznym.
Rada Polityki Pieniężnej odpowiedzialna jest za:
Określanie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
Planowanie polityki pieniężnej kraju, zatwierdzania planów finansowych i sprawozdania działalności Narodowego Banku Polskiego, który w Polsce pełni funkcję banku centralnego.
Ustanawianie zasad operacji otwartego rynku.
Przyjmowanie i analizę rocznych raportów dotyczących działalności NBP.
Ustanawianie stopy rezerwowej banków.
Ustalanie maksymalnych granic zobowiązań zaciąganych przez NBP (pożyczek oraz kredytów) w zagranicznych instytucjach bankowych oraz innych instytucjach finansowych.
Kadencja członków Rady Polityki Pieniężnej trwa 6 lat, a rocznie odbywa się aż 8 zgromadzeń rady. Stopy NBP ustalane przez radę to:
stopa referencyjna,
stopa lombardowa,
stopa depozytowa,
stopa redyskontowa weksli,
stopa dyskontowa weksli.
Uważasz, że wartość stóp nie jest istotna dla osób, które nie korzystają z usług finansowych banków? Choć zdecydowanie największy wpływ możemy zauważyć w przypadku udzielanych kredytów, a także depozytów dostępnych w instytucjach finansowych, stopy procentowe mają realny wpływ na całą gospodarkę, co oznacza, że mają swój wpływ na budżet każdego gospodarstwa domowego. Stopy procentowe wpływają realnie na inflację, która ma wpływ na zarządzanie finansami każdego z nas. Wyższa inflacja oznacza wyższe ceny w sklepach, ale jednocześnie bardzo często oznacza umocnienie się waluty. Pamiętaj, że wzrost kosztu np. benzyny będzie miała realny wpływ na cenny innych towarów, które należy wcześniej dostarczyć do sklepu.
Nawet jeśli do tej pory wydawało ci się, że stopy procentowe i działania RPP nie dotyczą ciebie lub twoich bliskich, możesz mieć pewność, że tak nie jest i warto interesować się wszystkimi zmianami związanymi ze stopami procentowymi banku centralnego.
Zastanawia cię, w jaki sposób decyzje Rady Polityki Pieniężnej, w sprawie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, mają wpływ na zadłużenia finansowe? Wyższa stopa procentowa NBP oznacza wyższy koszt zadłużeń, a obniżenie jej pozwala cieszyć się korzystniejszymi pod względem oprocentowania kredytami. Co ważniejsze stopy procentowe mają realny wpływ na stawkę WIBOR, która z kolei determinuje koszty związane ze spłatą kredytów hipotecznych. W trakcie spłaty takiego kredytu możesz nawet wielokrotnie zauważyć zmiany w wysokości opłat, gdyż są one zależne od stawki, która jest zmienna. Jeśli zatem jesteś kredytobiorcą i spłacasz kredyt zaciągnięty na kupno mieszkania, warto śledzić decyzje RPP, gdyż będą one miały wpływ na to, ile realnie zapłacisz za całe zobowiązania.
Stopy procentowe warto śledzić także, jeśli dopiero rozważasz zaciągnięcie kredytu, np. na dowolny cel. Rata kredytu gotówkowego jest stała, co oznacza, że w okresie kredytowania nie będzie zależała od nowych decyzji rady. To powoduje, że chcąc skorzystać z najkorzystniejszej finansowo oferty, warto wybrać moment, w którym ich wartość będzie dla ciebie korzystna.
Zmiana stóp procentowych wpływa także bardzo na oferty oszczędnościowe. Gromadząc dodatkowe pieniądze na lokatach lub kontach oszczędnościowych, warto zdawać sobie z tego sprawę i śledzić aktualne informacje, by móc realnie ocenić swój zysk z założonych depozytów. Zarządzanie oszczędnościami, a także inwestycje powinny nie tylko przynosić ci zysk, ale także dawać poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jednak twoja poduszka finansowa jest zabezpieczona, a ty nadal masz wolne środki, możesz zainteresować się bardziej ryzykownymi inwestycjami, np. kupnem akcji na giełdzie, czy inwestować w złoto. Również w tym przypadku warto poświęcić swój czas i systematycznie obserwować cały rynek finansowy oraz plany związane z polityką pieniężną w kraju. Dzięki temu twoje decyzje będą bardziej świadome, a co z tym się wiąże, mogą okazać się z czasem dużo trafniejsze.
W tym roku Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Decyzje zostały wywołane pandemią koronawirusa. Obniżenie stóp ma być jednym z kół ratunkowych dla kredytobiorców, którzy w tym trudnym okresie muszą podołać spłacie swoich zobowiązań, w szczególności kredytów hipotecznych. Choć Związek Banków Polskich zainicjował możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, obniżenie stóp ma nie tylko zapewnić niższe raty dla kredytobiorców, ale także zachęcić nowych klientów, którzy będą w stanie spełnić wymagania banków, by wciąż korzystać z dostępnych usług kredytowych.
Jak prezentują się na aktualnie (08.05.2020) wartości stóp procentowych?
stopa referencyjna - 0,50%
stopa lombardowa - 1,00%
stopa depozytowa - 0,00%
stopa redyskontowa weksli - 0,55%
stopa dyskontowa weksli - 0,60%
Oprocentowanie kredytu jest ważne i stanowi dużą część kosztu każdego zadłużenia, zanim jednak na tej podstawie wybierzesz odpowiednią ofertę, musisz zastanowić się nad tym, co wpływa na całkowity koszt dowolnego kredytu. Poza oprocentowaniem musisz liczyć się z opłatami pozaodsetkowymi, m.in.:
prowizją banku
opłatą przygotowawczą
ubezpieczeniem zadłużenia
Obawiasz się, że samodzielna analiza np. kredytu gotówkowego pod względem kosztów będzie niewystarczająca? Nie musisz się o to martwić, pod warunkiem, że skorzystasz z naszej pomocy. Na naszej stronie znajdziesz pomocny ranking kredytów gotówkowych, który nie tylko szybko pozwoli ci zapoznać się z kilkunastoma ofertami, ale także zapewni ci dostęp do informacji, dzięki którym skutecznie poznasz całkowity koszt każdej z ofert. Co powinno zwrócić twoją uwagę? RRSO zobowiązania, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To wartość, która oblicza koszt kredytu, zarówno pod względem oprocentowania, jak i wszystkich opłat dodatkowych.
Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego na osobiste oświadczenie o dochodach? W takim razie musisz pamiętać, że oferta tego typu będzie dostępna praktycznie wyłącznie dla stałych klientów banków.
Zobacz więcejNawet niewielki dług zostaje odnotowany przez BIK. Warto także pamiętać, że zadłużenie nie zostaje wykreślone z historii kredytowej tuż po spłacie zobowiązania. Kiedy możliwe będzie wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jeśli...
Zobacz więcejCzy ubiegając się o pożyczkę na dowolny cel w banku, masz wpływ na koszt zobowiązania? Co możesz zrobić, by cieszyć się niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji za udzielenie pożyczki?
Zobacz więcejKredyt dla młodych klientów wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, czy większą liczbą dokumentów lub formalności. Niezależnie od wieku, możesz liczyć na usługę finansową, która zostanie dostosowana do...
Zobacz więcejCzy to dobry moment na zawarcie umowy pożyczkowej z bankiem? Choć sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna, a wiele osób obawia się o swoje zatrudnienie, pożyczka gotówkowa jest w tej chwili wyjątkowo atrakcyjna.
Zobacz więcejCzy osoba bezrobotna może skutecznie wnioskować o kredyt gotówkowy? Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca, by cieszyć się zgodą kredytową? Gdzie szukać wsparcia finansowego, gdy niemożliwe jest potwierdzenie zatrudnienia?
Zobacz więcej