8 min. czytania

Zastrzeżenie kredytowe w BIK - kiedy warto je włączyć?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:57
Opublikowano: 2021-08-27 11:01
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2
Zastrzeżenie kredytowe w BIK - kiedy warto je włączyć?

Mało kto wie, że w BIK można uruchomić tzw. zastrzeżenie kredytowe blokujące możliwość zaciągania kredytów i pożyczek na nasze dane. To najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób, aby ustrzec się przed wyłudzeniem na nas zobowiązania. Sprawdź, na czym polega zastrzeżenie kredytowe i czy warto z niego korzystać.

O ile kredyt hipoteczny raczej trudno jest dostać na czyjeś dane, o tyle chcąc wziąć na kogoś kredyt gotówkowy, nie trzeba się specjalnie natrudzić, szczególnie gdy kwota nie jest wysoka. Sporo mówi się o tym, jak postępować w razie kradzieży tożsamości i wyłudzeniu kredytu, a niewiele na temat tego, jak się przed taką sytuacją uchronić. Dlatego dzisiaj na tapet wzięliśmy zastrzeżenie kredytowe – jedną z form zabezpieczenia się przed konsekwencjami, jakie może za sobą pociągnąć kradzież danych.

Zastrzeżenie kredytowe – co to jest?

Zastrzeżenie kredytu polega na czasowym zablokowaniu możliwości zaciągania kredytów i pożyczek na wskazane dane. Ma to na celu zabezpieczenie się przed wyłudzeniem zobowiązania na nas samych przez osobę do tego niepowołaną. W Polsce usługę tę oferuje Biuro Informacji Kredytowej, a samo skorzystanie z niej nic nie kosztuje.

W praktyce działa to tak, że blokada na kredyty jest widoczna dla banków i instytucji pożyczkowych w momencie, gdy kredytodawca chce sprawdzić ubiegającego się o kredyt klienta w rejestrze BIK. Założenie jest takie, że zastrzeżenie kredytowe w BIK całkowicie blokuje możliwość zadłużenia się na określone dane, zatem gdy sam będziesz chciał wziąć kredyt, będziesz musiał je wyłączyć.

To może Cię zainteresować: Aktualizacja danych w BIK - jak często aktualizuje się BIK?

Zastrzeżenie kredytowe – jak działa?

System zastrzeżenia dowodu BIK działa dość prosto i można go opisać w trzech krokach:

 1. Włączasz zastrzeżenie kredytowe BIK. Jeśli masz włączone Alerty BIK (usługa dostępna w różnych pakietach, przy czym najtańszy kosztuje 24 zł za rok) wystarczy, że się zalogujesz i możesz włączyć zastrzeżenie jednym kliknięciem.
 2. Informacja przekazana do systemu. Wszyscy partnerzy systemu Zastrzeżenia kredytowego widzą, że nie wyrażasz zgody na udzielenie kredytu na Twoje dane.
 3. Chcesz kredyt? Wyłączasz zastrzeżenie brania kredytów. Do momentu, gdy sam nie wyłączysz zastrzeżenia, żaden bank ani instytucja pożyczkowa nie udzieli zobowiązania kredytowego na Twoje dane.

Warto sprawdzić: Open banking w Polsce - co zapewnia otwarta bankowość w polskich bankach?

Zastrzeżenie kredytowe – kto może z niego skorzystać?

By móc założyć blokadę kredytów trzeba mieć założone konto na stronie BIK i aktywowaną usługę Alerty BIK, gdyż zastrzeżenie kredytowe jest jej nieodłącznym elementem. Zablokować możliwość zaciągania zobowiązań na swoje dane mogą więc wyłącznie klienci Biura Informacji Kredytowej, czyli każdy, kto wykupił jeden z pakietów obejmujących Alerty BIK.

W tym miejscu warto dodać, że już same Alerty są w stanie w pewnym stopniu uchronić nas przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane. W ramach tej usługi każdorazowo zostaniemy poinformowani o tym, że jakaś instytucja złożyła zapytanie do BIK na nasze dane. Co prawda nie zapobiegnie to zaciągnięciu zobowiązania, ale pozwoli w porę zareagować.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy 

Jakie banki uwzględniają zastrzeżenie kredytowe?

Niestety nie wszystkie banki i instytucje pożyczkowe akceptują informacje o włączonym zastrzeżeniu kredytowym. Wśród tych, które to robią, znajdują się podmioty takie jak:

 • Pekao Bank Hipoteczny,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Alfa Kredyt,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • YOLO,
 • SKOK Regionalna SKOK im. św. Brata Alberta,
 • SKOK Boże Dary,        
 • SKOK Kwiatkowskiego,
 • SKOK Mysłowice,
 • SKOK Szopienice,
 • Krakowska SKOK,
 • Paytree,
 • Provident,
 • SMS Kredyt,
 • Medi Raty.

Docelowo systemem zastrzeżenia kredytowego mają zostać objęte wszystkie podmioty współpracujące z BIK.

Kliknij i dowiedz się: Analityk kredytowy - na czym polega praca analityka kredytowego?

Jak uruchomić zastrzeżenie kredytowe? Krok po kroku

Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku, jak zastrzec możliwość wzięcia na nas kredytu:

Krok 1 – Załóż konto na portalu BIK i aktywuj usługę Alerty BIK. Zrobisz to w kilka minut bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli masz już konto w BIK i aktywne Alerty BIK,  od razu przejdź do kolejnego kroku.

Krok 2 – Wypełnij formularz. Przygotuj numer dowodu osobistego i PESEL.

Krok 3 – Ustanów dane logowania i zaloguj się do konta. Poczekaj na e-mail z linkiem weryfikacyjnym.

Krok 4 – Zatwierdź ofertę i aktywuj Alerty. Zastrzeżenie kredytowe będzie domyślnie wyłączone.

Jak wyłączyć zastrzeżenie kredytowe?

Dopóki zastrzeżenie kredytowe nie zostanie wyłączone, żaden z partnerów systemu nie udzieli zobowiązania kredytowego na Twoje dane. Dlatego w razie chęci zawnioskowania o kredyt, najpierw wyłącz usługę. Jak to zrobić?

Do wyłączenia zastrzeżenia wystarczy jedno kliknięcie. Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków. Zrobisz to na koncie w portalu BIK.

Zastrzeżenie kredytowe – ile kosztuje?

Zastrzeżenie kredytowe można uruchomić zupełnie za darmo, ale jest jeden warunek – trzeba mieć wykupioną usługę Alerty BIK, która jest dostępna w różnych pakietach. Pełną ofertę pakietów znaleźć można na stronie internetowej BIK (bik.pl). Najtańszy z nich kosztuje 24 zł/rok.

Dostępny jest np. pakiet oferujący oprócz zastrzeżenia kredytowego i alertów BIK jeszcze przygotowanie 6 raportów BIK w ciągu roku. Kosztuje on 99 zł.

Warto sprawdzić: Bank komercyjny a spółdzielczy - różnice i podobieństwa banków spółdzielczych i komercyjnych

Czy zastrzeżenie kredytowe jest skuteczne?

W teorii wydaje się, że zastrzeżenie kredytowe jest w stanie skutecznie zabezpieczyć nas przed popadnięciem w długi nie z naszej winy. Niestety w praktyce rozwiązanie to nie do końca się sprawdza. Dlaczego?

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt banków komercyjnych i SKOK-ów, 529 banków spółdzielczych i około 500 instytucji pożyczkowych, z kolei na ten moment w systemie uczestniczy jedynie kilka banków i instytucji pożyczkowych. Zatem ze względu na ograniczoną liczbę uczestników nie można mieć pewności, że włączenie zastrzeżenia kredytowego uchroni nas przed wzięciem przez kogoś kredytu na nasze dane. Oszust może spróbować wyłudzić kredyt w instytucji, która nie ma dostępu do centralnej bazy zastrzeżeń, a wtedy najprawdopodobniej dostanie go bez większych przeszkód.

Zastrzeżenie kredytowe – wady i zalety

By można było ocenić, czy opłaca się włączyć zastrzeżenie kredytowe, trzeba przeanalizować zalety i wady takiego rozwiązania. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie jednych i drugich, abyś mógł samodzielnie wyciągnąć wnioski i podjąć słuszną decyzję.

Zalety

Wady

 • skuteczna ochrona przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane,
 • łatwe uruchomienie usługi bez konieczności wychodzenia z domu,
 • możliwość rezygnacji z usługi w dowolnej chwili.
 • konieczność wykupienia pakietu z usługą Alerty BIK, którego minimalny koszt wynosi 24 zł,
 • ograniczona liczba instytucji znajdujących się w systemie.

Zastrzeżenie kredytowe – czy warto z niego skorzystać?

Zablokowanie kredytów to skuteczny sposób na ustrzeżenie się przed zaciągnięciem pożyczki lub kredytu na skradzioną tożsamość. Nawet jeśli pilnujemy swoich dokumentów i strzeżemy danych jak oka w głowie, to zawsze jest ryzyko, że jakimś sposobem dostaną się one w niepowołane ręce i ten ktoś wykorzysta je do niecnych celów. Trzeba też pamiętać, że zastrzeżenie kredytowe to usługa świadczona w ramach Alertów BIK, które z kolei są inną formą zabezpieczenia przed wykorzystaniem naszych danych osobowych do wyłudzenia kredytu, co jest dodatkowym plusem.

Dużym minusem za jest to, że w systemie uczestniczy jedynie odsetek instytucji finansowych, w których można się zadłużyć, zatem ochrona co prawda będzie obowiązywać, ale jedynie w ograniczonym zakresie. Dlatego oprócz zastrzeżenia kredytowego warto skorzystać dodatkowo z innych możliwości ochrony swoich dokumentów i danych osobowych.

Kliknij i sprawdź także: Arbiter bankowy - kim jest? Na czym polega bankowy arbitraż konsumencki?

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania