8 min. czytania

Zastrzeżenie kredytowe w BIK - kiedy warto je włączyć?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:57
Opublikowano: 2021-08-27 11:01
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2
Zastrzeżenie kredytowe w BIK - kiedy warto je włączyć?

Mało kto wie, że w BIK można uruchomić tzw. zastrzeżenie kredytowe blokujące możliwość zaciągania kredytów i pożyczek na nasze dane. To najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób, aby ustrzec się przed wyłudzeniem na nas zobowiązania. Sprawdź, na czym polega zastrzeżenie kredytowe i czy warto z niego korzystać.

O ile kredyt hipoteczny raczej trudno jest dostać na czyjeś dane, o tyle chcąc wziąć na kogoś kredyt gotówkowy, nie trzeba się specjalnie natrudzić, szczególnie gdy kwota nie jest wysoka. Sporo mówi się o tym, jak postępować w razie kradzieży tożsamości i wyłudzeniu kredytu, a niewiele na temat tego, jak się przed taką sytuacją uchronić. Dlatego dzisiaj na tapet wzięliśmy zastrzeżenie kredytowe – jedną z form zabezpieczenia się przed konsekwencjami, jakie może za sobą pociągnąć kradzież danych.

Zastrzeżenie kredytowe – co to jest?

Zastrzeżenie kredytu polega na czasowym zablokowaniu możliwości zaciągania kredytów i pożyczek na wskazane dane. Ma to na celu zabezpieczenie się przed wyłudzeniem zobowiązania na nas samych przez osobę do tego niepowołaną. W Polsce usługę tę oferuje Biuro Informacji Kredytowej, a samo skorzystanie z niej nic nie kosztuje.

W praktyce działa to tak, że blokada na kredyty jest widoczna dla banków i instytucji pożyczkowych w momencie, gdy kredytodawca chce sprawdzić ubiegającego się o kredyt klienta w rejestrze BIK. Założenie jest takie, że zastrzeżenie kredytowe w BIK całkowicie blokuje możliwość zadłużenia się na określone dane, zatem gdy sam będziesz chciał wziąć kredyt, będziesz musiał je wyłączyć.

To może Cię zainteresować: Aktualizacja danych w BIK - jak często aktualizuje się BIK?

Zastrzeżenie kredytowe – jak działa?

System zastrzeżenia dowodu BIK działa dość prosto i można go opisać w trzech krokach:

 1. Włączasz zastrzeżenie kredytowe BIK. Jeśli masz włączone Alerty BIK (usługa dostępna w różnych pakietach, przy czym najtańszy kosztuje 24 zł za rok) wystarczy, że się zalogujesz i możesz włączyć zastrzeżenie jednym kliknięciem.
 2. Informacja przekazana do systemu. Wszyscy partnerzy systemu Zastrzeżenia kredytowego widzą, że nie wyrażasz zgody na udzielenie kredytu na Twoje dane.
 3. Chcesz kredyt? Wyłączasz zastrzeżenie brania kredytów. Do momentu, gdy sam nie wyłączysz zastrzeżenia, żaden bank ani instytucja pożyczkowa nie udzieli zobowiązania kredytowego na Twoje dane.

Warto sprawdzić: Open banking w Polsce - co zapewnia otwarta bankowość w polskich bankach?

Zastrzeżenie kredytowe – kto może z niego skorzystać?

By móc założyć blokadę kredytów trzeba mieć założone konto na stronie BIK i aktywowaną usługę Alerty BIK, gdyż zastrzeżenie kredytowe jest jej nieodłącznym elementem. Zablokować możliwość zaciągania zobowiązań na swoje dane mogą więc wyłącznie klienci Biura Informacji Kredytowej, czyli każdy, kto wykupił jeden z pakietów obejmujących Alerty BIK.

W tym miejscu warto dodać, że już same Alerty są w stanie w pewnym stopniu uchronić nas przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane. W ramach tej usługi każdorazowo zostaniemy poinformowani o tym, że jakaś instytucja złożyła zapytanie do BIK na nasze dane. Co prawda nie zapobiegnie to zaciągnięciu zobowiązania, ale pozwoli w porę zareagować.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy 

Jakie banki uwzględniają zastrzeżenie kredytowe?

Niestety nie wszystkie banki i instytucje pożyczkowe akceptują informacje o włączonym zastrzeżeniu kredytowym. Wśród tych, które to robią, znajdują się podmioty takie jak:

 • Pekao Bank Hipoteczny,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Alfa Kredyt,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • YOLO,
 • SKOK Regionalna SKOK im. św. Brata Alberta,
 • SKOK Boże Dary,        
 • SKOK Kwiatkowskiego,
 • SKOK Mysłowice,
 • SKOK Szopienice,
 • Krakowska SKOK,
 • Paytree,
 • Provident,
 • SMS Kredyt,
 • Medi Raty.

Docelowo systemem zastrzeżenia kredytowego mają zostać objęte wszystkie podmioty współpracujące z BIK.

Kliknij i dowiedz się: Analityk kredytowy - na czym polega praca analityka kredytowego?

Jak uruchomić zastrzeżenie kredytowe? Krok po kroku

Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku, jak zastrzec możliwość wzięcia na nas kredytu:

Krok 1 – Załóż konto na portalu BIK i aktywuj usługę Alerty BIK. Zrobisz to w kilka minut bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli masz już konto w BIK i aktywne Alerty BIK,  od razu przejdź do kolejnego kroku.

Krok 2 – Wypełnij formularz. Przygotuj numer dowodu osobistego i PESEL.

Krok 3 – Ustanów dane logowania i zaloguj się do konta. Poczekaj na e-mail z linkiem weryfikacyjnym.

Krok 4 – Zatwierdź ofertę i aktywuj Alerty. Zastrzeżenie kredytowe będzie domyślnie wyłączone.

Jak wyłączyć zastrzeżenie kredytowe?

Dopóki zastrzeżenie kredytowe nie zostanie wyłączone, żaden z partnerów systemu nie udzieli zobowiązania kredytowego na Twoje dane. Dlatego w razie chęci zawnioskowania o kredyt, najpierw wyłącz usługę. Jak to zrobić?

Do wyłączenia zastrzeżenia wystarczy jedno kliknięcie. Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków. Zrobisz to na koncie w portalu BIK.

Zastrzeżenie kredytowe – ile kosztuje?

Zastrzeżenie kredytowe można uruchomić zupełnie za darmo, ale jest jeden warunek – trzeba mieć wykupioną usługę Alerty BIK, która jest dostępna w różnych pakietach. Pełną ofertę pakietów znaleźć można na stronie internetowej BIK (bik.pl). Najtańszy z nich kosztuje 24 zł/rok.

Dostępny jest np. pakiet oferujący oprócz zastrzeżenia kredytowego i alertów BIK jeszcze przygotowanie 6 raportów BIK w ciągu roku. Kosztuje on 99 zł.

Warto sprawdzić: Bank komercyjny a spółdzielczy - różnice i podobieństwa banków spółdzielczych i komercyjnych

Czy zastrzeżenie kredytowe jest skuteczne?

W teorii wydaje się, że zastrzeżenie kredytowe jest w stanie skutecznie zabezpieczyć nas przed popadnięciem w długi nie z naszej winy. Niestety w praktyce rozwiązanie to nie do końca się sprawdza. Dlaczego?

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt banków komercyjnych i SKOK-ów, 529 banków spółdzielczych i około 500 instytucji pożyczkowych, z kolei na ten moment w systemie uczestniczy jedynie kilka banków i instytucji pożyczkowych. Zatem ze względu na ograniczoną liczbę uczestników nie można mieć pewności, że włączenie zastrzeżenia kredytowego uchroni nas przed wzięciem przez kogoś kredytu na nasze dane. Oszust może spróbować wyłudzić kredyt w instytucji, która nie ma dostępu do centralnej bazy zastrzeżeń, a wtedy najprawdopodobniej dostanie go bez większych przeszkód.

Zastrzeżenie kredytowe – wady i zalety

By można było ocenić, czy opłaca się włączyć zastrzeżenie kredytowe, trzeba przeanalizować zalety i wady takiego rozwiązania. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie jednych i drugich, abyś mógł samodzielnie wyciągnąć wnioski i podjąć słuszną decyzję.

Zalety

Wady

 • skuteczna ochrona przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane,
 • łatwe uruchomienie usługi bez konieczności wychodzenia z domu,
 • możliwość rezygnacji z usługi w dowolnej chwili.
 • konieczność wykupienia pakietu z usługą Alerty BIK, którego minimalny koszt wynosi 24 zł,
 • ograniczona liczba instytucji znajdujących się w systemie.

Zastrzeżenie kredytowe – czy warto z niego skorzystać?

Zablokowanie kredytów to skuteczny sposób na ustrzeżenie się przed zaciągnięciem pożyczki lub kredytu na skradzioną tożsamość. Nawet jeśli pilnujemy swoich dokumentów i strzeżemy danych jak oka w głowie, to zawsze jest ryzyko, że jakimś sposobem dostaną się one w niepowołane ręce i ten ktoś wykorzysta je do niecnych celów. Trzeba też pamiętać, że zastrzeżenie kredytowe to usługa świadczona w ramach Alertów BIK, które z kolei są inną formą zabezpieczenia przed wykorzystaniem naszych danych osobowych do wyłudzenia kredytu, co jest dodatkowym plusem.

Dużym minusem za jest to, że w systemie uczestniczy jedynie odsetek instytucji finansowych, w których można się zadłużyć, zatem ochrona co prawda będzie obowiązywać, ale jedynie w ograniczonym zakresie. Dlatego oprócz zastrzeżenia kredytowego warto skorzystać dodatkowo z innych możliwości ochrony swoich dokumentów i danych osobowych.

Kliknij i sprawdź także: Arbiter bankowy - kim jest? Na czym polega bankowy arbitraż konsumencki?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?
Porady
27.07.2022

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?

...lTV. Przykład: Anna chce kupić dom na kredyt. Zgromadziła wkład własny w wysokości 100 tys. zł, a kwota, za jaką wystawiona jest nieruchomość to 500 tys. zł. Chce zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. zł. Ile wynosi w jej przypadku wskaźnik LTV? Pomocny przy obliczaniu wskaźnika LTV będzie też kalkulator dostępny online. Globalny kryzys gospodarczy, rosnące raty...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?
Porady
21.07.2022

Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?

...otrzymasz kredyt gotówkowy, czy choćby niewielką pożyczkę, bank będzie musiał zweryfikować nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale też ewentualne zadłużenie. Na pewno więc zajrzy do Biura Informacji...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
14.07.2022

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...ustawy o pomocy dla kredytobiorców, którzy borykają się z rosnącymi ratami zobowiązań. Jednym z głównych założeń nowych przepisów są wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Według założeń rządu mają być pomocą dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań z powodu wysokich rat kredytów. Przypomnijmy, że 7 lipca Rada...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0
Porady
13.07.2022

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0

...się, czy zmiana progów podatkowych w Polsce wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe i czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy finansowej w postaci kredytu gotówkowego, by móc uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. Polski Ład wprowadził szereg zmian w dziedzinie podatków. Nowe przepisy podwyższyły...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?
Porady
12.07.2022

Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?

...do różnych produktów. Tym samym łatwiej będzie uzyskać kredyt gotówkowy niż kredyt na mieszkanie. Scoring bankowy i scoring BIK to nie to...

...i żądają np. większego wkładu własnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Niestety w ślad za rosnącymi cenami nie idą pensje Polaków –...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego?
Porady
08.07.2022

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

...jakby umowa nigdy nie została podpisana. Klient zaciągający np. kredyt gotówkowy może zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie...

...które zaciągnęły kredyt hipoteczny, muszą obecnie borykać się z horrendalnie wysokimi ratami – w...

Zobacz więcej
9 min. czytania