Open banking w Polsce - co zapewnia otwarta bankowość w polskich bankach?

Zaktualizowano: 2021-08-25 11:52
Opublikowano: 2021-08-25 11:29
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2

Sporo Polaków prowadzi kilka kont w różnych bankach, co nieco utrudnia zarządzanie domowym budżetem. Z pomocą przychodzi otwarta bankowość (z ang. open banking), dzięki której logując się do jednej bankowości internetowej, zyskuje się pełny dostęp do wszystkich rachunków. Dowiedz się, które banki oferują otwartą bankowość.

Otwarta bankowość to model usług bankowych, który ma ułatwić korzystanie z bankowości mobilnej. Zgodnie z dyrektywą unijną PSD2 banki za zgodą klienta mają obowiązek zapewnić dostęp do jego rachunków zewnętrznym podmiotom. Dzięki temu zyskuje on pełny dostęp i podgląd wszystkich swoich finansów w systemach i aplikacjach, z których korzysta. Pozwala to zrobić przelew z innego banku czy łatwiej i szybciej zaciągnąć kredyt gotówkowy, a nawet kredyt hipoteczny.

Open banking – definicja otwartej bankowości

Otwarta bankowość jest z nami od dawna, a nadal są osoby, które niewiele wiedzą na jej temat. Zacznijmy zatem od wyjaśnienia, co to jest open banking i dlaczego mówi się o nim jako o nowym standardzie na rynku usług płatniczych?

Mówiąc w skrócie, open banking to usługi finansowe, które mogą być świadczone dzięki udostępnieniu przez banki podmiotom trzecim (TPP), np. innym bankom, ale też fintechom czy serwisom płatniczym, informacji o rachunkach swoich klientów. Dane przekazywane są za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania, określanego mianem otwartego interfejsu programistycznego (API).

To innowacja na miarę XXI wieku, gwarantująca nową jakość usług płatniczych. Dzięki otwartej bankowości klient, logując się do swojej bankowości elektronicznej w wybranym banku, może zobaczyć wszystkie swoje rachunki, jakie ma założone w innych bankach i swobodnie zarządzać swoimi finansami.

Open banking – od kiedy otwarta bankowość funkcjonuje w Polskich Bankach?

Prace nad otwarciem bankowości trwały na długo przed tym, zanim to nastąpiło. Prawdziwą rewolucję zapoczątkowała jednak Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego, czyli tzw. PSD2. Akt prawny miał za zadanie uregulować wszelkie kwestie dotyczące innowacyjnych rozwiązań, w tym te dotyczące bezpieczeństwa.

Zgodnie z dyrektywą PSD2 open banking w Polsce obowiązuje od 14 września 2019 r. Do tej daty bowiem polskie instytucje miały obowiązek udostępnić swoje API instytucjom zewnętrznym. Obecnie banki nadal pracują nad integracją usług płatniczych.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rozwiązania open banking w rozumieniu PSD2 był obecny w Polsce od dawna. Rozwiązania, które można zakwalifikować jako „otwartą bankowość”, od lat umożliwiają nam choćby dokonywanie szybkich płatności przez internet.

Sprawdź koniecznie: Banki w Polsce - poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce

Open banking – z jakich usług mogą korzystać klienci banków w ramach otwartej bankowości?

Otwarta bankowość to nie tylko wgląd w swoje finanse z poziomu jednego konta. Klienci zyskują znacznie więcej udogodnień, jak np. możliwość wykonywania przelewów z innego banku, w którym posiadają konto bankowe, będąc zalogowanym na zupełnie innych rachunku. Mogą też szybciej i łatwiej dopełnić wszelkich niezbędnych formalności i przebrnąć przez proces wnioskowania o kredyt. Banki mają bowiem wgląd do historii transakcji, zatem nie potrzebują dodatkowych dokumentów do wniosku o kredyt.

Agregacja kont w dodatku ułatwia weryfikację zdolności kredytowej, dzięki czemu zainteresowany wzięciem pożyczki może łatwiej znaleźć ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Open banking pozwala także na personalizację ofert, co z kolei mogą wykorzystać banki do zacieśniania relacji z klientami i wznoszenia wzajemnych relacji na jeszcze wyższy poziom.

Open banking – jakie banki w Polsce oferują otwartą bankowość?

Choć open banking wkroczył do polskiej bankowości już jakiś czas temu, to nadal nie wszystkie banki działają według jego zasad. Obecnie jedynie sześć banków otwiera przed swoimi klientami wachlarz możliwość, jakie oferuje otwarta bankowość. Co za tym idzie, oferując możliwość agregacji kont, wskazują konkretne banki, których dotyczy usługa.

Bank

Podgląd stanu konta w innych bankach

Zlecanie przelewów z kont w innych bankach

PKO BP

Dotyczy kont w: Alior Bank, Bank Pekao, Bank Millennium, BNP Paribas, Inteligo, mBank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska.

brak możliwości

ING Bank Śląski

Dotyczy kont w: Bank Pekao, Bank Millennium, PKO BP, mBank, Santander Bank Polska, BNP Paribas, Alior Bank.

Dotyczy kont w: Bank Millennium, PKO BP, mBank, Santander Bank Polska, BNP Paribas.

Alior Bank

Dotyczy kont w: BNP Paribas, Bank Pekao, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska.

Dotyczy kont w: Bank Pekao, Bank Millennium, ING Bank Śląski, PKO BP, Santander Bank Polska, BNP Paribas.

Bank Pekao

Dotyczy kont w: PKO BP, Alior Bank, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Santander Bank Polska, Bank Millennium.

Dotyczy kont w: Alior Bank, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Inteligo, PKO BP, Bank Millennium.

Bank Millennium

Dotyczy kont w: Alior Bank, ING Bank Śląski, Inteligo, PKO BP, mBank, Santander Bank Polska, Bank Pekao, BNP Paribas, Citi Handlowy.

Dotyczy kont w: Alior Bank, Bank Pekao, PKO BP, mBank, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski.

Santander Bank Polska

Dotyczy kont w: Alior Bank, Bank Pekao, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, BNP Paribas.

Dotyczy kont w: Alior Bank, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Bank Millennium, BNP Paribas.

W większości banków operacji można dokonywać zarówno za pośrednictwem bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej. Jedynie w PKO podgląd stanu konta w innych bankach możliwy jest wyłącznie z poziomu bankowości mobilnej, a w Banku Millennium zlecanie przelewów z kont w innych bankach tylko w bankowości internetowej.

Warto sprawdzić: Bank komercyjny a spółdzielczy - różnice i podobieństwa banków spółdzielczych i komercyjnych

Open banking – zalety otwartej bankowości

Nie da się ukryć, że bankowość otwarta wprowadziła nieodwracalne zmiany na rynku usług płatniczych. Rozwój platform cyfrowych stworzył całe mnóstwo możliwości dla sektora finansowego. Z otwartej bankowości korzystać mogą zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. Największe korzyści to dla nich przede wszystkim możliwość sprawowania pieczy nad finansami z jednego miejsca, dostęp do personalizowanych ofert, bezpieczeństwo operacji i informacji czy szybkość reakcji na ewentualne problemy.

Open banking dla klientów prywatnych

Największe plusy dla klientów indywidualnych to:

  • możliwość wykonywania przelewów z różnych banków w jednym miejscu,
  • dostęp do informacji o zgromadzonych środkach na poszczególnych rachunkach,
  • szybsza weryfikacja zdolności kredytowej podczas starań o kredyt,
  • łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem,
  • udogodnienia podczas robienia zakupów przez internet.

Open banking dla firm i przedsiębiorców

Do najważniejszych zalet z punktu widzenia firm i przedsiębiorców należy możliwość:

  • tworzenia nowych kanałów dystrybucji i kierowanie oferty do szerszego grona klientów, a co za tym idzie wyższe przychody,
  • rozszerzania swoich działań poza do tej pory realizowany model biznesu i eksplorowanie nowych rynków,
  • tworzenia personalizowanych ofert i poprawienia relacji z klientami,
  • podejmowania szybkiej reakcji na nowe potrzeby klientów,
  • zachowania konkurencyjności i zmniejszenia ryzyka.

Kliknij i sprawdź: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Czy open banking jest bezpieczny?

Otwarta bankowość jest w pełni bezpieczna. Zacznijmy od tego, że klient sam decyduje o tym, czy udzieli dostępu do informacji związanych z prowadzeniem konta. Nie ma możliwości udostępnienia żadnych danych bez jego wiedzy ani wyraźnej zgody. Co więcej, wydaną zgodę w każdej chwili można cofnąć. Ponadto nikt prócz klienta nie uzyska danych potrzebnych do logowania.

Informacje chronione są dzięki najnowszym technologiom i najwyższym standardom bezpieczeństwa. Dyrektywa PSD2 wymusza na instytucjach finansowych stosowanie silnego uwierzytelniania, co w praktyce znaczy tyle, że przy wykonywaniu jakiejkolwiek operacji system prosi użytkownika o dodatkowe potwierdzenie.

Dość istotne dla tematu jest, że podmioty TPP muszą być zarejestrowane przez państwowy organ nadzoru, co gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z transakcji. Legalność ich działania każdy może sprawdzić, przeglądając rejestr na stronie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA).

To może Cię zainteresować: Kredyt na klik online - ile kosztuje kredyt gotówkowy na klik?

Open banking – co jeszcze warto wiedzieć o otwartej bankowości?

Rozwój otwartej bankowości w polskich uwarunkowaniach jest dużo wolniejszy, niż pierwotnie zakładano. Przyczyn tego może być co najmniej kilka. Przede wszystkim integracja TPP z kilkoma bankami wymaga czasu. Trzeba jednak podkreślić, że rozwój stale postępuje i z każdym rokiem zmiany są coraz większe. Spora część banków nieustannie pracuje nad zwiększeniem stabilności swoich API, a wszyscy uczestnicy rynku nad usprawnieniem całego systemu. I choć jeszcze nie można powiedzieć, że open–banking zadomowił się w polskiej bankowości, to wiele wskazuje na to, że już wkrótce się to zmieni.

Powiązane artykuły

Na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?
Kredyty gotówkowe 16.09.2021

Kredyt pomostowy - na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?

Kredyt pomostowy to sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia związanego z dotacją unijną. Taka pożyczka pomostowa dostępna jest w kilku bankach. Dostępna jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Co zrobić, żeby mieć szanse na kredyt? Na jakich warunkach jest on udzielany? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o kredyt pomostowy!
Zobacz więcej
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?
Kredyty gotówkowe 15.09.2021

Program czyste powietrze - dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę „Czyste Powietrze” z gwarancją w wybranych bankach, które mają zawarte porozumienie z NFOŚiGW.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy?
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy i kto może z niego korzystać?

Kredyt rewolwingowy, udzielany najczęściej w ramach rachunku kredytowego czy bieżącego, pozwala na uzyskanie dodatkowych środków przy bieżącym prowadzeniu działalności. Może on jednak posłużyć do wielu innych celów.
Zobacz więcej
Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?
Kredyty gotówkowe 03.09.2021

Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?

Stało się – zwlekałeś ze spłatą zobowiązań tak długo, że sprawą zajął się komornik. To dla Ciebie zła wiadomość, bo wkrótce zamierzałeś wnioskować o nowy kredyt. I co teraz? Czy kredyt po spłacie komornika jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak, pytanie tylko, kiedy, bo najpierw musi minąć odpowiednio dużo czasu. Spłacony komornik a kredyt hipoteczny – sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć!
Zobacz więcej